Jlicuwc geihs (tfourant Mariner neergestort Tien marinemannen om het leven gek omen Olieleiding in brand boven Perzië Gaat de volvette melk alweer verdwijnen? Prof. G.M. Verrijn Stuart wordt voorzitter S.E.R. Dulles: „V.S. bereid tot concessies als China afziet van geweld" Nederland heeft plannen voor een proef-atoomschip >58 WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangryke korting.) Postrekening 58936. CHRISTELIJKEAT IONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negenendertigste jaargang no. 11359 ^tdohMstirli U qbfWfvft! myo b<rt in leaqenspoct" Bodegraven vierde KAASFEEST Zie pagina 4 Den Haag, woensdag NEDERLAND is opnieuw getroffen door een vliegongeluk. Nog geen maand nadat de K.L.M.-supereonstellation Hugo de Groot bij Ierland op onverklaarbare wijze in zee stortte, is vanmorgen vroeg nabij de Perzi sche havenstad Abadan een Nederlands marinevliegtuig neergekomen en uitgebrand. Tien leden van het marinepersoneel kwamen daarbij om het leven. Er zijn geen overlevenden. F3 Bij het sluiten van marine nog geen nar verstrekken, omdat moest inlichten. deze editie kon de en van slachtoffers neai de familie nog Het marinetoestel, de P-303, een Martin PBM-5A Mariner amfibievlieg tuig, was via Athene op weg van Nieuw-Guinea naar Nederland, om op Valkenburg, de thuishaven van de Mariners, onderhoudswerkzaamheden te ondergaan. Er was naast de bemanning een reparatieploeg aan boord. Omstreeks half vier vanmorgen stortte de tweemotorige hoogdekker brandend neer, als gevolg van een lek in de olieleiding, i De Mariner was al enkele dagen op het vliegveld van Abadan gestatio neerd geweest om reparatiewerkzaamheden te ondergaan. Vanmorgen in alle vroegte, steeg het vliegtuig op om koers te zetten naar Valkenburg. Nog maar juist was het toestel in de lucht of de gezagvoerder meldde de verkeerstoren van het vliegveld, dat er een lek was ontstaan in de olie leiding, waardoor een van de motoren in brand vloog. Onmiddellijk werd hem geadviseerd terug te keren, hetgeen de piloot deed. Maar toen de Mariner daalde In de richting van de landingsbaan, schoten plotseling de vlammen uit het toestel en stortte het vliegtuig neer, toen het nog maar een paar honderd meter in de lucht was. Op de grens van de luchthaven brandde de Mariner volkomen uit. De in- sittenden konden niet meer op tyd be- vryd worden. Hun familie werd vanmor gen vanwege het departement van marine in Den Haag van het ongeluk op de hoogte gesteld. De Koninklijke Marine beschikt over een groot aantal van deze Mairtin-Mari- nors. Enkele zijn op Valkenburg gestatio neerd, andere op Nieuw-Guinea. De toe stellen zijn in 1955 in gebruik genomen, ter vervanging van de Catalina's en zijn bestemd om verkenningsvluchten boven zee te maken. De toestellen hebben gewoonlijk een bemanning van negen koppen. Het zyn tweemotorige hoogdekkers met zogenaam de Gullwings als vleugeltype. De drijvers onder de vleugeltips zijn niet intrekbaar. Er zijn 6 mitrailleurs van 6.7 mm a. boord De spanwijdte bedraagt 35,4 meter, lengte 24 meter, hoogte 8.7 meter. Het gewicht is leeg 20.830 kg en geladen 30.150 kg. Er zijn Pratt and Whitney-motoren van elk 2100 pk aan boord. De maximum-snelheid van de Mariners bedraagt 170 zeemijlen per uur. de kruis snelheid 150 zeemijlen. Het vliegbereik is 2780 zeemijlen en het plafond (max. hoogte) 24.000 voet. De bemanningen van deze toestellen ontvangen steeds hun opleiding op het [vliegveld Valkenburg. Op 12 augustus 1957 verongelukte even eens een Martin-Mariner, en wel bij Me- Twee jaar geleden kocht de marine de Mariners, zoals deze, aan in de Verenigde Staten, ter vervanging van de Catalina-vliegboten. De machines hebben een vleugel, die aan de bovenzijde van de boot- vormige romp is aangebracht: vlak. by de romp heeft de vleugel een flam In de de „punten van de V" naar de rechte vleugelstukken zijn de twee motoren aangebracht. Het staartstuk heeft dezelfde V-vorm. Aan de twee uit einden van dit staartstuk bevinden zich twee kielvlakken, die schuin naar de rompzijde overhellen. Aan de vleugeluiteinden bevinden zich uitklapbare drijvers. Inplaats van bommen, dieptebom, men en torpedo's kan een In ge wicht daarmee overeenkomende vracht van goederen of personen worden vervoerd. Produktschap stelt onderzoek in (Van Nieuw schakelstation in Geleen in gebruik Met een druk op de knop heeft giste- ,1 ren de commissaris der Koningin in de provincie Limburg het nieuwe schakel station „Lutterade" te Geleen in bedrijf gesteld Het station vormt een knoop- punt van vele belangrijke energiesti in West-Europa en betekent een aanzien lijke kostenbesparing op het energie transport. PARATYFVS TE WIJCHEN De geneeskundige inspecteur van de volksgezondheid in Gelderland heeft een onderzoek ingesteld naar verscheidene gevallen van paratyfus, welke zich de laatste dagen hebben voorgedaan in Wy- chen en omgeving. Men vermoedt, dat hier sprake is van een besmetting door vlees uit een slagerij te Wychen. Enige patiënten zijn overgebracht naar een ziekenhuis te Nijmegen. De epidemie heeft tot heden een niet onrustbarend verloop. sociaal-economische redactie) In het produktschap voor Zuivel is vanmorgen van werknemerszijde de vraag gesteld, of het nog wel zin heelt de volvette melk van 3,75die kort geleden op verzoek van minister Von deling is ingevoerd, te handhaven. Elke week loopt het verbruik nog te rug. De derde week van augustus was het verbruik nog 160 ton. de laatste week niet meer dan 157 ton. Twijfel werd uitgesproken aan de efficiency van deze melkproduktie. Van ondernemers- zijde werd verklaard, dat de produktie van deze melk beslist niet efficiënt is. De bedrijven zijn er echter aan begonnen om niet de schijn te wekken de zaak tegen te werken. Het produktschap besloot een onder zoek in te stellen bij consumenten (Con sumenten Contact Orgaan) en slijters om de oorzaken van het geringe verbruik na te gaan en te peilen, hoe de behoeften bij het publiek zijn aan verschillende soorten melk. Daarna zal de minister advies worden uitgebracht. De bedoe ling, met deze melk hel melkvetvraag- stuk in Nederland dichter bij een oplos sing te brengen, kan als volslagen mis lukt beschouwd worden Het produkt schap heeft zich van het begin af aan tegen de invoering verzet Van minister Vondeling was de mede deling ontvangen, dat op het ogenblik op het departement een interne studie plaats vindt van de normen, die gelden bij de kostenbepaling bij verwerking van landbouwprodukten Deze normen wij ken namelijk voor de verschillende pro- dukten sterk af. Gestreefd wordt naar meer algemene normen voor de kosten berekening. Herzieningen in de calcu laties kunnen hiervan het gevolg zijn. Met name moet hier ook gedacht wor den aan de kosten voor standaardisatie van de melk. Een kwestie, die voor de slijters van groot belang is met het oog op hun marge. Het produktschap zal er bij de minister op aandringen vroeg tijdig bij deze studie betrokken te wor den. Goedgekeurd werd de verordening, Jat bij invoer van mager melkpoeder of karnemelkpoeder per 100 kg een heffing zal morden opgelegd aan de importeurs. voorzitter van het produktschap stelt advies gehoord te hebben. voorraad boter in de koelhuizen bedraagt thans 16.750 ton tegen vorig jaar 18.300 ton. In de volgende vergade ring zal het produktschap de produktie van vierkante kaas en de verkoop hier van nader onder de loep nemen, voorstel van de minister van landbouw tot oprichting van een Instituut Agrarisch Marktonderzoek, waarvai produktschappen voor de helft de kos ten zullen moeten dragen, werd prae-advies verwezen naar het dagelijks Wetsontwerp ingediend Ook dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea (Van onze parlementsredactie) De minister van defensie ir. C. Staf heeft bij de Tweede Kamer een reeds enige tyd geleden aangekondigd wets ontwerp tot wyziging van de Dienst plichtwet en de wet voor het reserve- personeel der. krygsmacht ingediend. Door deze wetswyziging wil de minister het mogelyk maken, dat dienstplichtige militairen ook zonder hun toestemming naar Nieuw-Guinea, Suriname en de Ne derlandse Antillen worden gestuurd. By de grondwetswyziging in 1956 schrapte men de bepaling, dat dienstplichtigen zonder hun toestemming niet dan zonder een speciale wet naar ryksdelen buiten het Nederlands grondgebied in Europa kunnen worden gezonden. Men vergat eohter de Dienstplichtwet aan de gewy- zigde grondwet aan te passen. De rege ring wil dit verzuim nu herstellen. Wanneer de Staten-Generaal zich met het wetsontwerpje akkoord verklaart, kunnen de 400 man luchtdoelartillerie, die aanvankelyk in augustus naar Nieuw- Guinea zouden vertrekken, maar wier vertrek door de bepaling in de Dienst plichtwet werd verhinderd, eindehjk scheep gaan. Deze afdeling L u a (ten dele bestaande uit vrywilligers, ten dele uit niet-vrijwilligers) heeft enige weken lang een tropentraining gehad in Oir- schot. In het wetsontwerp wordt voorts voor gesteld artikel 32 van de Dienstplichtwet uit te breiden, waardoor zou komen vast te staan, dat dienstplichtigen, in geval van dienst buiten Nederland, voor hoog stens nog vier maanden in werkelijke dienst gehouden kunnen worden, indien onvoorziene omstandigheden de terugkeer naar Nederland verhinderen. Th. van den Berg. directeur van de vereniging De Amsterdamsche Haven, is door de Franse regering benoemd tot .Chevalier du Merite Commercial" als erkenning van zijn verdiensten op het gebied van de bevordering der buiten landse relaties met Amsterdam. Een beeld van de strijd rond Quemoy. Een patrouillevaartuig van de Chinese nationalistische marine is geraakt door een tor pedo en wordt gesleept door een mijnenveger. Aan boord van het vaartuig, dat op weg was van Formosa naar Quemoy, bevon den zich 400 soldaten en 18 bui tenlandse correspondenten. Van hen slaagden 30 soldaten en 8 journalisten erin, Quemoy te be reiken. De anderen kwamen op de Pescadores Eilanden, waar heen het beschadigde schip werd gesleept. De plaats van het ongeluk Abadan, de grote Perzische oliehaven, ligt aan de Perzische golf. Even buiten de stad ligt het grote internationale vliegveld, waar men vanmorgen vroeg getuige was van het in brand vliegen en verongelukken van de Martin PBM-SA Mariner. MINISTERRAAD VRAAGT ADVIES (Van een onzer redacteuren) DE MINISTERRAAD zou beslot hebben de Sociaal-economische raad advies te vragen over de be noeming van prof. mr. dr. G. Verrijn Stuart tot voorzitter van de S.E.R. Prof. Verrijn is thans kroon- lid. Hij is de liberale beginselen toe gedaan. Prof. Verrijn werd 16 september 1893 in Den Haag ge boren. Van 1911 tot 1917 studeerde hy aan de univer siteiten van Gro ningen, Zürich en Genêve rechtswe tenschappen. In 1919 promoveerde hy in Groningen op stellingen. In hetzelfde jaar werd hy ook doctor in de staat schappen e universiteit van Utrecht. Van 1915 tot 1916 was hij ambtenaar ter pro vinciale griffie van Groningen en 1917 tot 1919 plaatsvervangend agent nistisch-Chinese ambassadeur Warschau, is vandaag uit Peking ar de Poolse hoofdstad vertrokken, besprekingen met zqn regering. Vermoedelijk zal hij nu contact op nemen met zijn Amerikaanse ambt genoot in Warschau, die de Chinese ambassade enkele dagen geleden al heeft laten weten, dat hij te allen tijde bereid is besprekingen te be ginnen over de toestand op de eilan den voor de kust van China. In Washington weigerde gisteren minister van buitenlandse zaken Foster Dulles commentaar te leveren op de mogelijke besprekingen in Warschau. Hij achtte het niet moge lijk de kwestie-F or mosa voor de Verenigde Naties te brengen zoals gemeld zinspeelde Chroesjtsjef daar op omdat de regering in Peking heeft laten weten dat zij de juris dictie van de volkenor.ganisatie niet erkent. Met nadruk verklaarde minister Dulles „De Verenigde Staten zijn bereid conces doen, mits communistisch China Goedkope methode voor scheiding van isotopen JN NEDERLAND bestaan plannen om te gaan experimenteren met een schip, dat wordt voortgedreven door een kernreactor. Het ligt in de bedoeling, zo deelde de Nederlandse delegatie op de atoomconferentie in Genève mee, met steun van Eura tom een tankschip te kopen, waarin een reactor van buitenlandse makelij wordt gemonteerd. Het reactorcen trum Nederland werkt in beginsel aan dit plan mee, dat nog een voor lopig karakter draagt. De Nederlanders in Genève heb ben dan ook grote belangstelling ge toond voor de constructie van de Russische ijsbreker Stalin. Dit Rus sische project was bijzonder interes sant, gezien de veiligheidsmaatrege len, die de Russen hadden genomen. Een andere belangrijke mededeling, af komstig van de Nederlandse delegatie was, dat Nederland zal voortgaan met de research op het gebied van de scheiding van isotopen door middel van centrifuges. Het principe van deze methode komt overeen met het afromen van melk. Bij deze methode worden de zwaarste gas- componenten in een cilinder, die 50.000 omwentelingen per minuut maakt, ge scheiden van de lichtere gaseomponenten. Deze mededeling wa hierom zo belang rijk, omdat deze methode economisch grote perspectieven biedt. De Stichting F.O.M. (Fundamenteel derzoek materie) zal dan ook in opdracht van het Reactorcentrum Nederland bin nenkort beginnen met de bouw van eer proeffabriek. Deze fabriek zal veel goed koper kunnen werken, dan de diffusie- fabriek, die de Fransen van plan zyn te bouwen. Om een kwalitatief en kwantita tief gelijke produktie te krijgen als de Fransen zich van de diffusie voorstellen, heeft men een fractie te investeren van wat de Fransen in hun fabriek moeten steken. Vergeleken met de Franse methode zijn by de ultracentrifuge de kosten van de energie voor het proces zelfs te vera lozen. Verder zal de Nederlandse indus trie in staat zijn alle onderdelen voc proeffabriek te leveren. En het is ook inderdaad de bedoeling deze onderdelen in Nederland te beate Hen. De Nederlandse delegatieleden w overigens van mening, dat de Geneefse atoomconferentie weinig fundamentele nieuwe dingen heeft opgeleverd. Wel er een uiterst waardevolle schat aan nieuwe gegevens op reeds bekend gebied verstrekt. Als bezwaar Is gevoeld, dat de confe rentie te groot was, waardoor het per soonlijk contact tussen de afgevaardigden moeilijk was. wil afzien van het gebruik van geweld in de Straat van Formosa". Radio-Moskou heeft vandaag Amerika gewaarschuwd dat een conflict op For mosa een internationale ramp dreigt te worden „een van die branden die bij- onder moeilijk zijn te blussen". In een ommentaar op de laatste boodschap van Chroesjtsjef aan Eisenhower, werd ver klaard: „De Russische premier waar schuwde de Amerikaanse regering dat elke militaire actie die tegen communis tisch China wordt ondernomen, zal wor den beschouwd als een bedreiging van de Sowjetunie. De Amerikaanse leiders heb ben geen reden om aan deze waarschu wing voorby te zien". Gezond verstand Vandaag schreef de Londense Times in ;n hoofdartikel dat de bezetting van de eilandjes voor de Chinese kust door de nationalisten onhoudbaar en niet te recht- >ardigen is. Volgens het gezaghebbende blad zou terugtrekking van de nationa listische troepen niet een teken van zwak- zijn, doch een gebaar van gezond ver stand, dat de Amerikaanse bondgenoten >uden kunnen toejuichen. Voorts meent de Times dat een der grootste gevaren van de «crisis om Quemoy Is dat er geen direct contact tus- Amerika en communistisch China be staat. Het blad gelooft dat in ieder geval Amerikaans-Chinese conferentie aan beveling verdient. Zo'n conferentie zou waarschynlyk een hindernis zyn voor verhaast gebruik van geweld. De kustbattcrijen van de communisten hebben vannacht en vandaag hun bom bardement op de kusteilanden voortgezet. Naar schatting kwamen vannacht vier duizend granaten op de Quemoy-eilanden terecht. De opperbevelhebber van de Amerikaanse Zevende Vloot, admiraal Harry Feit, verklaarde vanmorgen op Guam dat de Amerikaanse schepen zullen terugschieten wanneer zij door de coi munisten onder vuur worden genomen Cromwell contra Eoka op Cyprus In Nicosia zijn gisteren vlugschriften in het Engels verspreid, waarin wordt gezegd dat er een organisatie van Brit ten is opgericht ter bestrijding van de Griekse verzetsbeweging Eoka. De vlug schriften zyn ondertekend door „Crom well". „Wanneer er nog meer Britten wor den vermoord zullen mijn ijzeren man nen genadeloos terugslaan," waar schuwt Cromwell. Sinds de Eoka in 1953 met haar acties begon, zijn meer dan honderd Britten het leven gekomen, naast honderden Griekse Cyprioten en vele Turken. Een Turkse ondergrondse beweging, de TMT, die ook tegen de Eoka optreedt, is door de Cyprische overheid vogelvrij ver klaard. DE GAULLË WEER NAAR ALGERIJE Premier De Gaulle heeft gisteren be kendgemaakt, dat hij twee en drie okto ber dus kort na het referendum over zyn nieuwe grondwet op 28 september voor de vierde maal dit Jaar een bezoek aan Algerye zal brengen De Gaulle, die zich vol vertrouwen toont over de uitslag van het referen dum, heeft geweigerd te vertellen, wat voor maatregelen hy zal nemen om een einde te maicen aan de stryd in Algerye. vóór het referendum en de daarop vol gende verkiezingen achter de rug zijn. Hy heeft gezegd, dat hy In de Alge rijnse crisis zal ingrijpen zodra door de verkiezingen daar bekwame mohamme daanse en Franse volksvertegenwoordi gers uit de bus zullen zijn gekomen, met wie hy zyn programma kan bespreken Op rijn terugreis uit Algerije zal de Franse premier Ajacclo op Corsica, Mar seille, Lyon en Dyon aandoen. de Nederlandsche Bank aldaar. Van 1919 tot 1920 was hy werkzaam by de Rot» terdamsche Bankvereeniging in Rotter dam, waarna hy tot 1921 een zakenreis door het voormalige Nederlands Oost- Indië maakte. Van 1921 tot 1924 was hy secretaris van de Robaver in Rotterdam. In 1922 werd hy buitengewoon hoogleraar aan de Nederlandsche Economische Hoo- geschool in Rotterdam cn in 1924 hoofd directeur van de Bank voor Indië in Ba tavia. Van 1925 tot 1934 was hy weer hoogleraar in Rotterdam in economie, munt-, krediet- en bankwezen, handels- en verkeerspolitiek. In 1934 werd hij professor aan de Utrechtse rijksuniver siteit in de staathuishoudkunde cn de statistiek. Van 1940 tot 1954 was hy di recteur van de Amsterdamsche Bank en sinds 1955 is hy president-commissaris van deze instelling. Ook is hy voorzitter van het comité Benelux van de S.E.R. Tevens is hy nog buitengewoon hoog leraar aan de Stedelijke Universiteit van Amsterdam. Hy heeft een groot aantal publikaties op zyn naam staan. De verwachting is, dat de S.E.R., over eenkomstig de wens van de ministerraad, de kandidatuur van prof. Verrijn Stuart zal steunen. Men heeft hem leren kennen als een objectief en bekwaam Kroonlid, dat zeker een waardig opvolger zal zijn van de onlangs overleden prof. mr. F. de Vries, de eerste voorzitter die do S.E.R. heeft gekend. Wenen dingt naar volgende Expo De Oostenrijkse regering heeft giste ren plannen goedgekeurd om de volgende wereldtentoonstelling in 1968 in Wenen te houden. De uitnodiging om de Oos tenrijkse hoofdstad te kiezen zal worden overhandigd aan de vergadering van afgevaartfigden bij de wereldtentoon stelling in Brussel. In 1873 is de laatste ereldtentoonstelling in Wenen ge- Van Arabische zwarte lijst geschrapt De Jordaanse regering heeft besloten de N.V. Ver. Oliefabrieken H. Spits en Zoon en H. de Haan en Zoon van de zwarte lyst te schrappen, nadat deze do cumenten getoond hadden, waaruit bleek, dat zij zich houden aan de Arabische boycot van Israël. Nu zijn weer vier Japanse firma's op de zwarte lyst gezet. Spaans blad over de opgeviste voorwerpen van de Hugo de Groot Van de meeste der door het Spaanse schip Perion na de ramp met de Hugo .de Groot opgeviste persooniyke bezittin gen heeft men niet kunnen nagaan aan wie der slachtoffers zy hebben toebe hoort, zo meldt het Spaanse blad „ABC". Dank zy de hulp van de enige Neder landse inwoonster van La Coruna, de echtgenote van de Spaanse schilder Ge- ra rdo Porto, heeft men kunnen vaststel len dat de Perion van slechts één slacht offer persoonlijke documenten aan land heeft gebracht, namelijk van de heer J. Bering. Deze was als emigrant op weg naar Canada. Uit zyn papieren bleek verder dat hy nog onlangs door de Paus was ontvangen. Droog en weinig wind Droog weer met zonnige perioden, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Weinig wind. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). Donderdag 11 september: Zon op 06.06 uur, onder 19.06 uur. Maan op 03.26 uur, onder 17.45 uur. Op 13 september nieuwe HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur G 3 ill: II rch btw. r». t*w

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1