Jlicmue gtihsctfe (iimraiit V.N. Moskou brengt Verre Oosten crisis in voor Rusland en Amerika zijn eens: toestand kritiek liet Vissers beïnvloeden af zet van vangsten VERWACHTING NA CHROESJTSJEFS BRIEF: „Ongehoord staaltje van onbeschaamdheid Amerikaanse deskundigen in Genève: Bepalingen voor atoomschepen zijn nog voorbarig BON DINSDAG 9 SEPTEMBER 19S8 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11358 CURISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken is obeMmtt gtyo gsrt in tecifjenspoct" ATOOM VREES, ANGST voor het ONBEKENDE Zie pagina 5 TAE GEVAARLIJKE en kritieke toestand in het Verre Oosten is ver- oorzaakt door het „niet uitgelokt militair optreden" van de Chinese communisten. Deze verklaring heeft president Eisenhower van Amerika gisteravond in New Port, waar hij met vakantie is, uitgegeven als reactie op een brief, die de President juist van Chroesjtsjef had ontvangen. De boodschap van (je Russische premier heeft de politici in Washington ver rast, omdat eruit geconcludeerd kon worden, dat Rusland het co'nflict met rood-China voor de Verenigde Naties zal brengen. Bovendien be tekende deze boodschap de eerste officiële diplomatieke inmenging van Rusland in de crisis in het Verre Oosten. Hoop op gesprek President Eisenhower zegt in zijn verklaring, dat hij het met Chroesj tsjef eens is, dat de toestand gevaarlijk is. Daarom hoopt Eisen hower, dat het gevaar verminderd zal worden door een hervatting van de besprekingen met Peking. Inmiddels heeflt president Mao Tse- Toeng van communistisch China in een rede voor de partij- en regeringsleiders gezegd, dat hij vol hoop is, dat de bespre kingen met Amerika door de ambassa deurs in Warschau zullen slagen. „De huidige wereldsituatie is gunstig voor volken, die voor de vrede strijden", zei Mao Tse Toeng. „Formosa, Libanon en alle Amerikaanse bases op ndet-Ameri- kaans grondgebied zijn stroppen om d< hals van het Amerikaanse imperialisme" Veel gematigder was de brief, die Chroesjtsjef aan Eisenhower zond. Vol gens de Russische premier is de buiten gewoon gevaarlijke toestand in het Mid den-Oosten veroorzaakt door de Ameri kaanse bezetting van Formosa en de Pes- „Op dit moment vraagt de Russische regering de Amerikaanse regering drin. gend de redelijkheid te betrachten ei geen stappen te doen, die verschrikke lijke gevolgen zullen hebben", schrijft Chroesjtsjef. „Communistisch China is niet het kleine Libanon, waarop Zesde Vloot onlangs haar kanonnen oefende". Ten slotte waarschuwt de Russische premier, dat het vertoon van oorlogssche pen veel van zijn zin heeft verloren in Generaal Tsjang Kai-Tsjek, pre sident van nationalistisch China bezocht dezer dagen een plech tigheid waarop de oorlogsdoden van China werden herdacht. Op het ogenblik confereert hij met Amerikaanse militaire leiders over eventuele maatregelen die tegen de Chinese communisten op het vasteland genomen zullen worden. Jamaica's premier iverd in Londen gesommeerd, door te lopen „Dat is onduldbaar, onduldbaar, onduldbaar. Het is een ongehoord staaltje van onbeschaamdheid." Deze woorden kwamen uit de mond van Norman Manley, de eerste minister van Jamaica, en zij waren gericht tegen het optreden van En gelse politiebeambten. Manley, die naar Engeland is geko- len om een onderzoek in te stellen Urkers willen meer ontvangen Coöp vereniging opgericht GROOTHANDELAREN in vis ma ken zich ernstig ongerust over het initiatief van een aantal Urker kottervissers, die enkele weken ge leden de Coöperatieve in- en ver koopvereniging van Zeevis u.a. heb ben opgericht. De vereniging wil bereiken, dab de vis handel een lohende prijs aan de visser betaalt voor zijn produkten. Men stelt echter nadrukkelijk, dat het niet de be doeling is de handel uit te schakelen. In bepaalde kringen van de vishandel meent men echter, dat de vissers zich hiermee op het terrein van de handel begeven. De vereniging is ontstaan uit de afdeling Urk van de Nederlandse vissersbond, die in juni en juli een com missie vormde om de afzetmogelijkheden van zandspiering na te gaan. De com missie sloot een contract met Duitse af nemers. Deze garandeerden een hogere prijs dan in ons land door de Nederland se vismeelfabrieken wordt betaald. Aangemoedigd door dit succes, besloot men verder te gaan en ook de afzetmoge- lijkheden voor sardines en verse haring te bestuderen. Volgens de commissie wa ren er voor beide produkten gunstige mogelijkheden en men besloot op 23 augustus de coöperatie op te richten om op de ingeslagen weg verder te gaan. Goede prijzen Men heeft intussen ook voor sardines een behoorlijke prijs kunnen bedingen. „Dank zij onze mogelijkheid van ex port," aldus de oprichters van de coöpe ratie in een circulaire, „hebben de bin nenlandse afnemers reeds hun prijzen van ƒ80125 per ton verhoogd. Sommigen bieden reeds hoger Iedere weldenkende visser kan hieruit conclu deren, dat enkel het feit, dat onze co- operatie er is, de handel heeft gedwon gen zijn prijzen drastisch te herzien." De initiatiefnemers roepen al hun col lega's dan ook op, toe te treden tot de organisatie. Als lid van de coöperatie levert de kottervisser zijn vis aan deze vereniging, die op haar beurt zowel de binnenlandse als buitenlandse handel tracht te In de circulaire wordt de vissers ten slotte meegedeeld, dat het inleggeld ƒ100 per lid bedraagt en dat de leden zich verplichten alleen die vis aan de coöpe ratie te leveren, waarin deze is geïnte resseerd en waarvoor dus een gunstige afzetmarkt is gevonden. de rassenonlusten, kreeg van een agent de mededeling dat er geen openbare bij eenkomsten op straat mogen worden ge houden. „Ik wandelde met vier negers door de Alfred Road in Paddington", verklaarde de hevig verontwaardigde Manley te genover journalisten. „Op een hoek bleef ik even staan om naam en adres van van hen, die een klacht naar v bracht, op te schrijven". Een agent, die toen op hen af kwam zei: „Loop door en treuzel niet". Volgens Manley hadden zich op dat moment 30 tot 40 blanken in de straat verzameld en tegen hen werd niets ge zegd. „Bovendien was de politie er van op de hoogte gesteld dat ik een tocht door de wijk zou maken", zei hij. Hij deelde mee, van plan te zijn zich bij de minister van buitenlandse zaken, Richard A. Butler, over deze zaak te beklagen. Na een betrekkelijk rustig weekeinde in de door rassenrelletjes. getroffen wijk van Londen, deden zich gisteren weer enkele incidenten voor. Onbekenden gooiden een paraffinebom in de woning van de 24-jarige West indiër Gerald Archer. Hij en zijn vrouw raakten door de rook bedwelmd en moes ten naar een ziekenhuis worden overge- Bij een neger, die een stomerij heeft, werden alle etalageruiten vernield. De eigenaar, die al 20 jaar in de wijk woont, zette echter gewoon zijn zaken voort. De politie patrouilleert thans in de om geving var! Paddington en houdt ook een wakend oog op Notting Hill, de wijk waar vorige week opstootjes voor kwamen. Inmiddels is in Plymouth het lijnschip Antilles aangekomen met honderd emi granten uit Jamaica aan boord. Het En gelse kabinet kwam gisteren bijeen het rassenvraagstuk te bespreken. deze tijd van raketten en kernwapens. Oorlogsschepen kunnen alleen nog dienen voor vriendschapsbezoeken, saluutschoten en als doel voor het juiste type raketten. Ohnoesjtsjef heeft zijn brief n< ting van het centrale comité var muniistische partij verstuurd. Bombardement Na een pauze van drie dagen hebben de Chinese communisten gisteren, zoals ge meld, het artillerievuur op Quemoy her vat. Het bombardement was ze en er zouden 91 nationalistische soldaten zijn gedood. De bedoeling van de beschieting kennelijk, het lossen van schepen op Quemoy onmogelijk te maken. Een muni- tieschip, dat voor het eiland lag, vloog de lucht in. Opmerkelijk was dat de Chir munisten niet op de twee Amerikaanse torpcdobootjagers vuurden, hoewel deze schepen binnen het bereik kanonnen lagen. De Chinese ci ten z\jn blijkbaar bang in conflict te komen met de machtige Amerikaanse Zevende Vloot, die op het ogenblik de grootste ter wereld is. De nationalistische en Amerikaanse strijdkrachten hebben gisteren uitgebrei de oefeningen bij Formosa gehouden. Deze oefeningen heeft Chroesjtsjef in zijn brief aan Eisenhower een provocatie ge- Gezin van zeven kinderen door brand dakloos Het gezin van de heer P. Tromp, be staande uit man, vrouw en zeven toinde- uit Heerhugowaard is vannacht dak loos geworden doordat een brand de boer derij, waarin het gezin woonde, geheel verwoestte. Toen buren waarschuwden dat de boer derij im brand stond. was het vuur al zo hoog opgelaaid, dat de bewoners rich nog nauwelijks konden redden. De boerderij met de hooioogst en landwerktuigen en het huisraad werd prooi der vlammen. Pri rins in Italië Prins Bernhard is gisteren per vlieg- lig naar Milaan vertrokken voor het bijwonen van een vergadering van de .Fondation Européenne de la Culture". Hij is vandaag alweer naar ons land teruggekeerd. DRINSES IRENE is gisteren tc Utrecht aan haar studententijd begonnen door zich als noviete te laten inschrijven bjj de Utrechtse vrouwelijke studentenvereni ging. De Prinses, die inmiddels met een vriendin haar intrek heeft genomen In huize Lievendaal aan het Lepelenburg, woonde gisteravond de eerste bijeenkomst bjj, die het novitiaat inluidde. Prinses Irene gaat Spaans studeren bij prof. dr. C. F. A. van Dam en zal daar naast nog een aantal algemene colleges bijwonen, o.a. over de geschiedenis der Middeleeuwen en de inleiding tot de rechtswetenschap. De dienst Openbare Werken te Utrecht heeft huize Lievendaal. dat ook andere studentes onderdak zal bieden, grondig gerestaureerd. De kamers, die de Prinses haar vriendin hebben betrokken, zijn modern en naar eigen smaak ingericht en zien uit op het fraaie park, dat door de Utrechtse Singels wordt omsloten. De .es wil (evenals prinses Beatrix in Leiden) graag gewoon student mee zijn in Utrecht en hoopt dat de burgerij het ir niet lastig zal maken en dat zij :tig door de stad zal kunnen wandelen, ider aangegaapt te worden. De week einden zullen op Soestdijk worden door gebracht. Foto's: prinses Irene was zeer in haar •hik, toen zU huize Lievendaal betrad (boven). Met een hofauto werden gis teren enkele bezittingen van de Prinses aan haar nieuwe woning afgeleverd (onder). Zwaar onweer in omgeving Emmen Tijdens een hevige onweersbui boven zuidoost-Drenthe zijn verschillende boer derijen afgebrand. In Emmercompascum brandde een woning tot de grond toe af en in Nieuw-Weerdinge zijn enkele hooi mijten in vlammen opgegaan. De brand weer in Emmen moest verschillende ma len in actie komen. LUCHTREUZEN IN BOTSING Twee reusachtige Amerikaanse B-52 straalbommenwerpers zUn gisteravond in de lucht met elkaar in botsing gekomen. Twaalf van de zestien inzltenden kwa men om het leven. De vier overigen, die zich met hun schietstoel wisten te red den. z(jn in een ziekenhuis opgenomen. Twee van hen verkeren in levensgevaar. Er zijn geen officiële mededelingen ge daan over de ramp .Beide vliegtuigen zouden een geheime lading ean boord hebben. Een van de vliegtuigen was juist opgestegen van de vliegbasis Fairchild in de staat Washington. De ramp gebeurde ongeveer drie kilometer van het vlieg veld. Verschillende mensen zagen de toestel len botsen en brandend neerstorten. Een groot landingsgestel vloog door de lucht, sneed zich door een paal en scheerde ra kelings over een tiental auto's bij een benzinepomp. Enorme Russische kerninstallatie Russische geleerden hebben gisteren in Genève bekendgemaakt dat de Sowjetunie het eerste gedeelte van een atoominstallatie van 600.000 kilowatt, de grootste ter wereld, in werking heeft gesteld. Het eerste gedeelte is goed voor een produktie van 100.000 kilowatt elek triciteit. De enorme installatie bevindt zich ergens in Siberië, doch de juiste plaats werd niet bekendgemaakt. Meer opklaringen De Bilt verwacht tot mor- genavond Wisselend bewolkt met aan- vankelijk nog hier en daar enkele buien. Koudere nacht met plaatselijk mist. Morgen VV overdag ongeveer dezelfdo temperaturen als vandaag. Matige tot zwakke wind aanvankelijk tussen west en noord, later uit uiteenlopende rich* (Opgemaakt om 11.15 uur). Woensdag 10 september: zon op 6.05 uur, onder 19.08 uur. Maan op 2.13 uur, onder 17.13 uur. Op 13 september nieuwe TTET NEDERLANDSE BESLUIT, atoomschepen in de Nederland se havens en wateren aan beper kende maatregelen te onderwerpen, is door een Amerikaanse deskundige in Genève voorbarig genoemd. Een van de ontwerpers van het eerste Amerikaanse commerciële atoom schip, de Savanah, verklaarde, dat de Nederlandse regering er beter aan zal doen met het nemen van maat regelen te wachten totdat meer over de bouw en inrichting van atoom schepen bekend zal zijn. Men kan ook wel eens te voorzichtig zijn, zei de heer R. P. Godwin. En hij vervolgde: als destijds alle nodig geachte veiligheidsmaatregelen waren getroffen, voordat Bleriot de lucht Inging, zou zijn toestel nooit van de grond zijn gekomen De heer Godwin deelde verder mee, dat de reactor van zijn atoomschip her metisch van de rest van het schip afge sloten zal worden door een speciaal om hulsel. Bovendien wordt het schip op de plaats waar de reactor zit extra versterkt. In geval van een ernstig ongeluk wordt de afsluiting van de reactor in werking gesteld en zinkt deze met alle opgesloten radio-activiteit naar de bo dem van de zee De heer C. B. Beck van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie heeft op d« Geneefse conferentie een vernotrustend rapport ingediend. In het document kan men lezen: „Een denkbaar ongeluk in een atoom krachtcentrale van 400500 megawatt zou, bij een combinatie van ongunstige omstandigheden, kunnen leiden tot een dodelijke bestraling van 3000 d 4000 sen. Honderdduizenden kunnen wo verwond en m een gebied van duizenden vierkante kilometers zal besmettings- schade kunnen worden aangericht." Algemeen was men het er dan ook in Genève over eens, dat het een grote stap vooruit zal zijn, wanneer de bevei ligingseisen voor reactoren in een in ternationale overeenkomst zouden wor den vastgelegd Het internationale atoombureau zal in dit opzicht nuttige diensten kunnen verrichten. Van betekenis in dit verband is het rapport dat door de Nederlandse Ko ninklijke Academie van wetenschappen in Genève is ingediend. In dit rapport wordt reeds aangedrongen op het tot standkomen van een internationale conventie, waarbij maatregelen worden getroffen tegen mogelijke radio-actieve besmettingen in West-Europa. De Nederlandse regering heeft het standpunt, dat in dit rapport wordt weergegeven, overgenomen. De regering is verheugd, dat de Academie deze zaak als een Westeuropees probleem aan de orde heeft willen stellen. Dr. H. Riemens, adviseur voor atoom zaken bij het ministerie van buiten landse zaken zei als toelichting op dit rapport, dat Nederland heus niet alleen speciale belangen op dit punt heeft. Alles" wat in enig Westeuropees land ge beurt kan immers belangrijke conse quenties hebben voor de andere West- curopese landen. Ongeluk Windscale Als voorbeeld noemde dr. Riemens het ongeluk in de Engelse stoomfabriek te Windscale. De toen vrijgekomen radio-activiteit is in Rijswijk geregi streerd. Deze waarneming was welis waar niet verontrustend, maar ze de monstreert toch het nauwe verband, dat er tussen de gebeurtenissen in de af zonderlijke Europese landen bestaat. In Rusland zijn reeds maatregelen genomen ter beveiliging van het pu bliek. Zo zijn alle reactoren omgeven door een niemandsland met een straal van 1 km. Bovendien heeft de Russische regering bepaald, dat de centrales voor het opwekken van elektriciteit door middel van kernreactoren op een zekere afstand van de steden verwijderd moe zijn, zo deelde de Sowjet-afgevaar- digde S. A. Skvortsof mee. niet ploegen op Rotsen Een kind kan het begrijpen: ploegen op rotsen is een domme bezigheid. Ook de hardste ploegschaar wordt bot en stompt af op keien en ook de sterkste paarden worden erdoor afgemat. De sterke vier", zoals onze vier samenwerkende dagbladen in Zuid-Holland genoemd worden, hebben tot dusverre niet op rotsen geploegd integendeel. Zelfs een dagdromer had voor de oorlog het aantal van bijna honderdduizend dat we thans bereikt hebben, niet durven voorspellen. Meer dan ooit heeft de christelijke pers in onze provincie voet aan de grond gekregen. Onze bladen tellen mee we constateren het met trots en dankbaarheid. „Waarom dan zo zegt u misschien is het nu nog nodig dat wij ons inspannen om nieuwe abonnees aan te brengen? Uw sterke paarden hebben immers de grond goed omgeploegd, welnu zaai en oogst." Zo is het niet. We hebben het immers over de chris telijke pers. Het is een woord vol pretenties. Het be tekent dat we een opdracht hebben: steeds en steeds weer moet nieuwe grond worden omgeploegd. Anders gezegd: er zijn nog duizenden christelijke gezinnen die menen het wel zonder christelijk dagblad te kunnen stellen. En die kunnen wij alleen bereiken met uw hulp. Gelukkig hebben velen dat al begrepen. Zaterdag plaat sten we de eerste oproep vandaag wüst de thermometer het aantal van 376 nieuwe abonnees aan. Het begin is er maar het einde is nog niet in zicht. Tweeduizend nieuwe abonnees er. moet nog heel wat voor geploegd worden. De bon wacht om te worden ingevuld. Nieuwe Leidsche Courant De Rotterdammer Nieuwe Haagsche Courant Dordtsch Dagblad i als abonnee op de Ieder die zich nu abonneert ontvangt de krant 14 dagen gratis. Doorhalen wat niet gewenst wordt. Deze bon kan als brief worden gezonden aan de NIEUWE LEIDSCHE COURANT Steenstraat 37, Lelden, Telefoon 81441 -J

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1