Amerika èn Rood-China wensen erleg |lieuuie £riiiscl)c (üoumiil ov Opstand in Caracas snel onderdrukt Zomers weekeinde eist droeve tol Contact op ambassadeursniveau ALGERIJNSE TERREUR IN FRANKRIJK iteithm&tt' Q< Artillerie neemt yuemoy opnieuw onder vuur Expo-trein verloor bij Zwijndrecht vijf wagons Kassen gesneuveld door stukken ijs van 5 cm Ondernemend bruidspaar begaf zich zwemmend naar de kerk UI! li MAANDAG 8 SEPTEMBER 1938 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Slanhwstirij s aheHfufii piyn Q4r> in legfjeihspdcl" Negenendertigste jaargang no. 11337 Sport en wedstrijden ZIE PAG. 4, S EN 6 Een Franse sergeant, met verlof thuis, verd gisteren in Parijs, toen hij Liep te wandelen met zijn vrouw en zijn vierjarig loontje, door een Algerijn doodgeschoten. De dader wist te ontkomen. Later werd in Ie Franse hoofdstad nogmaals een sol- laat door een Algerijn onder vuur geno- nen. Hij werd zwaar gewond en overleed n eert ziekenhuis. De dader ontsnapte De Noordafrikanen hebben hun terreui ju ook buiten Frankrijk gebracht. De twitseree contraspionagedienst heeft lichtingen ontvangen over voorgenomen (anslagen op Franse gebouwen van diplo matieke en consulaire diensten in hei tand. Afdelingen van de Zwitserse politie, gewapend met lichte machinegeweren, bewaken sinds zaterdag de gebouwen. Aan boord van de Franse passagiers- boot President De Cazalet, die mei passagiere uiit Marseille naar de Algerijnse have Bone was vertrokken, heeft zich vrij dag, kort na het vertrek uit Marseille, ben ontploffing voorgedaan, waardoor pwaaltf leden van de béSnanning en passagier werden gewond. De ontploffing Inoet vrijwel zeker worden toegeschreven aan sabotage. Zwarte Rirlder gereed om aardsatelliet in liaar baan te brengen De Zwarte Ridder, een Britse raket met een lengte van elf meter en een middel lijn van één meter, is gisteravond succes beproefd op het Australische proefterrein van Woomera. Zonder veel wijzigingen kan deze raket, volgens de Engelse minister van bevoorrading, Jones, worden gebruikt om een kunstmaan haar baan te brengen. DV VERENIGDE STATEN en communistisch China hebben de kennen gegeven met elkaar overleg te plegen over de gespannen toestand in het Verre Oosten. De Amerikaanse ambassadeur in Warschau heeft van Washington reeds opdracht gekregen in contact te treden met zijn collega van rood-China in de Poolse hoofdstad. Amerikanen beschermen konvooi Een dag nadat de spanningen rond Formosa, door de bereidheid van Peking en Washington om te praten, voor een groot deel naar het diplo matieke vlak waren verlegd, voer gisteren een vloot van zes Amerikaanse torpedoboot jagers de nieuwe Chinese twaalf mijlszone binnen. De oorlogs bodems van de Ver. Staten beschermden een nationalistisch konvooi naar het bedreigde Quemoy. Peking protesteerde onmiddellijk tegen deze Amerikaanse actie op klaarlichte dag en beschuldigde MOulllStttie Washington van een grove schen ding van haar soevereiniteit. Het toditdaitdef tot een gesprek tussen de twee /landen is uitgegaan van commu nistisch Chdna. In een radiorede stelde de Chinese premier Tsjoe En-Lad voor, de ambassadeursconferentie met de Verenig de Staten te hervatten „teneinde de vrede in het Verre-Oosten te bewaren". Deze vredelievende uitlating van de communistische premier nam echter niet weg, dat hij in dezelfde rede de agressjeve politiek van de Verenigde Staten in de felste bewoordingen hekelde en dat in zijn land massale anti-Amerikaanse be togingen werden gehouden. De tijd van bezinning, die Tsjoe En- Lai de nationalisten gunde is blijkbaar reeds achter de rug, want vanmorgen hervatte de Chinese artillerie haar be schieting van Quemoy. Er was twee da gen niet geschoten. Radio-Peking ver klaarde dat het artillerievuur een ver gelding is voor de voortdurende natio nalistische bombardementen, waardoor ?n groot aantal burgers in de kuststre- en om het leven zou zijn gekomen. Vanmorgen is boven de Straat van Formosa een luchtgevecht geleverd tus- vliegtuigen van de nationalisten en de communisten. Volgens berichten uit nationalistische bron zijn vijf Migs de communisten neergeschoten en twee beschadigd. De nationalisten zou den slechts één toestel verloren hebben Snelle reactie President Eisenhower, die gezien de kritieke toestand zijn vakantie had onder broken, reageerde evenwel verrassend snel op het Chinese aanbod. Nadat de President anderhalf uur met zijn advi seurs had gesproken, maakte het Witte Huis bekend, dat ook Amerika bereid Was het overleg met rood-China te hervatten. Zoals bekend is het gesprek tussen dc ambassadeurs van Peking en Washing ton in Genève door rood-China onlangs afgebroken. In de verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat Amerika geen overeen komst zal aangaan, die haar bondgenoot, nationalistisch China, zal benadelen. De communistische premier heeft echter in zijn rede, waarin hij Amerika tot gesprek uitnodigde, verklaard, dat het Chinese volk een onvervreemdbaar recht op Formosa en de nationalistische eilan den heeft. Veel kans op een akkoord be staat er dus niet. Maar in ieder geval is duidelijk, dat Peking van plan is haar (Van een onzer verslaggevers) EVEN NA HET PASSEREN van het station Zwijndrecht is zon dagavond de koppeling losgeraakt van de trein waarmee honderden Expo-bezoekers uit Brussel huis waarts keerden. Omstreeks kwart over tien werden de bewoners van de nieuwe Laurensvliet- wijk in Zwijndrecht opgeschrikt door het snerpende geluid van remmende wielen op de rails. Ongeveer vijf wa gons van de lange trein waren los geraakt van de rest. Dank zij het beveiligingssysteem vielen de remschoenen direct op de wielen en vrijwel onmiddellijk kwam het ver loren treindeel tot stilstand. De andere wagons reden nog een vijftigtal meters verder, voordat de trein tot stilstand Terwijl men terstond begon met het ont koppelen van de remblokken op de wielen moest het frequente keer op deze lijn doorgaan. De t uit de richting Dordt werden Leider Eoka dreigt Iedere vermoorde Griek wordt gewroken De leider van de Cyprische verzets beweging Eoka heeft gisteren de wapen stilstand die hij op vier augustus afkon digde weer opgezegd. In een pamflet, ondertekend door Dighenis. de schuil naam van de leider, kolonel Grivas, werd verklaard: voor iedere vermoorde Griek zal op Cyprus een Engelsman stervet „Wij hebben de vrede aangeboden' schrijft Grivas. „maar onze vijand dacht dat wij zwak waren en heeft ons gepro voceerd". De afgelopen week heeft de Eoka reeds een nieuwe reeks terreur daden ingezet met overvallen en bom aanslagen. Op het ogenblik, dat Tsjoe En-Lad zijn rede uitsprak werd het artilleriebombar dement op Quemoy plotseling gestaakt. Later op de dag werd door Peking een verklaring uitgegeven, dat het rode leger de nationalisten op Quemoy de gelegen heid wilde geven zich te bezinnen. Verontrustend daarentegen was het be richt uit Peking, dat daar de comrm tische leiders, „een algemene mobilisatie voor het Chinese volk" was geprocla meerd voor de strijd tegen de Amerikaan se imperialisten in het gebied van For- Inmiddels heeft premier Nehroe India partij gekozen voor communistisch China. De Indiase premier verklaarde, dat Formosa en de voor de Chinese kast liggende eilanden ten slotte toch in han den moeten komen van communistisch China. Het is duidelijk, dat een land onmogelijk kan toestaan, dat eilanden vlak onder de kust worden gebruikt als bases voor aanval, zei Nehroe. Hij L vreedzame oplossing lar kon toch niets een dergelijke oplos- verkeerd spoor langs de stilstaande Expo-trein geleid. De stemming onder de reizigers leed kennelijk niet onder, want het spoor wegpersoneel kreeg tal van welge meende adviezen van de passagiers, die uit de ramen de werkzaamheden volgden. De trein die Amsterdan bestemming had bleef anderhalf staan en dit had tot gevolg dat tal van reizigers hun woonplaatsen niet meer konden bereiken. Op de stations ontstond vanzelfsprekend c voor het normale reizigersverkeer i grote vertraging. Het beveiligingssysteem van dt weg bij de Heer Oudelandslaan was door de stilstaande trein geblokkeerd tengevolge waarvan de halve spoorbo men steeds gesloten bleven. Op de rijksweg, op welke het verkeer onder Zwijndrecht wegens werkzaam heden over één rijbaan wordt geleid, ontstonden in de loop van de avond eveneens tal van opstoppingen, vooral omdat het bloemencorso te Zundert extra belasting voor deze drukke ver keersweg van en naar het zuiden bracht. het geschil, dors doen dan v song pleiten. De Canadese premier Diefenbaker, die reeds bij president Eisenhower heeft gedrongen op een matiger houding in het geschil, opperde zaterdag het denkbeeld de kwestie aan de Verenigde Staten voor te leggen. Acheson President Eisenhower heeft dit week einde een felle aanval moeten verduren van de vroegere Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson. De Verenigde Staten schijnen versuft of onverschillig naar een oorlog af te drij ven, zei Acheson. De Amerikaanse rege ring heeft zich door Tsjang KaiTsjek in een toestand laten manoeuvreren, waar over zij de controle heeft verloren. Acheson gaf Eisenhower ten slotte de raad, zich eens door koelhoofdüge vrien den uit andere landen te laten voorlich- Geheel tegengesteld was dc verklaring van vice-president Richard Nixon, er met klem op wees, dat het in het flïct niet ging om Quemoy en Matsoe alleen, maar om de positie van de vrije wereld in Azië. Ook generaal Curtis Le May, de plv. chef van de Amerikaanse luchtmacht, heeft zich naar For mosa begeven, waar hij met poli tieke en militaire leiders bespre kingen zal voeren. De generaal bestuurde zelf het toestel, waar in hij op de foto plaatsneemt. Onweer in oosten des lands Boerderijen HE afgebrand ET ONWEER in de nacht van zaterdag op zondag blijkt voor al in het oosten van ons land zeer hevig geweest te zijn. Boven Bennekom begon het vroeg in de avond al te onweren, met bliksem schichten, die secondenlang de omge ving hel oplichten. Vlak daarna vielen stukken ijs van ongeveer vijf meter in het vierkant uit de lucht. Dit duurde alpchts 20 minuten, maar vele ruiten van kassen zijn in deze korte periode gesneuveld. Een zware regenbui zette later op de avond het hele dorp binnen enkele minuten blank. Het Hengelose wederopbouwfeei vijf dagen heeft geduurd, is geëindigd met nieuwe verwoestingen. Tegen mid dernacht ontlastte zich een tyevig onweer boven de stad. Terwijl de vele duizenden feestvierders zich naar huis spoedden rukte de gehele Hengelose brandweer uit om twee branden te blui Op de weg naar Delden was een boom door de bliksem getroffen, waardoor twee hooibergen en een houtloods vli De gehele oogst, een grote houtvoor- raad en een aardappelrooimachine den een prooi der vlammen. Op het zelfde ogenblik sloeg de bliksem in een boerderij aan de zuidkant van de stad Het kapitale gebouw, dat door twee fami lies met acht kinderen werd bewoond, ging in vlammen op en van de inboedel en de 25 opgeslagen vrachten hooi kon niets worden gered. In beide gevallen Amper gered In Twello werd de sinds 1816 bestaande boerderij „De Hofenk" door het hemel vuur verwoest. De pachter, de heer G. Haarman zijn gezin van 10 personen kondei bijgebouwen konden door de brandweer orden gered. Verder is in de gemeente Zelhem de bliksem in een boerderij geslagep be woond door de familie Wisselink. Vier personen zijn door de brand dakloos ge- In Megchelen, gemeente Gendringen, ijn verschillende schuren door de blik- :m getroffen, waardoor een belangrijk gedeelte van de oogst verloren ging. Menigte ging de rebellen te lijf GEWEERVUUR knetterde gisteren in Caracas en zware tanks rol den door de straten. Een groep offi cieren en leerling-officieren van de opleidingsschool der Venezolaanse militaire politie was in opstand ge komen tegen de regeringsjunta. In alle vroegte maakten zij zich 's mor gens meester van het ministerie var defensie en bezetten de radiostations van de stad. Daarna omsingelden zij het witte regeringspaleis, doch lang heeft dit alles niet geduurd. Na verloop van enkele uren reeds maak te een der juntaleden, kol. Quevedo. be kend, dat de opstand was onderdrukt er het leger en marine de regering trouw waren gebleven. De opstandlingen maak ten gebruik van de afwezigheid van het hoofd der junta, schout-bij-nacht Larraza. bal. die een inspectiereis door het oosten van het land maakte. De reactie van de burgerbevolking wi echter zeer snel en scherp. Zodra het nieuws van de opstand bekend werd. trokken duizenden de straten ln om jacht te maken op de rebellen, die voor de ra dio hadden bweerd dat de regering var Larrazabal een mislqkklng was. Er ontstonden korte, maar felle gevech ten tussen de menigte en de opstandelln gen, die zich bij het regeringspaleis had den verschanst. Regeringstroepen gingen Inmiddels de opstandelingen te lijf, die spoedig daarna het onderspit moesten delven. Het aantal slachtoffers is niet precies bekend, maar volgens geruchten zouden er 40 doden en 200 gewonden zijn. De radio riep de bevolking op bloed af te staan voor de gewonden. De voornaamste leiders van de opstand zijn gevangen genomen. Een van hen, lui tenant-kol. Hely, uras klandestien het land binnengekomen, nadat hij in Juli bannen was wegens een poging tot Tien doden op weg en water weekeinde velen naar buiten gelokt. Duizenden automobilisten waren op de wegen en ontelbaar was het aantal mensen, dat op of aan het water verkoeling zocht. Daarbij heb ben weg en water weer vele slacht offers geëist. In Alblasserdam is zaterdagmiddag de 18-jarige W. M. van der Perk verdronken in de Graafstroom. De jongen, die niet kon zwemmen, had ziich de boot gebonden, waarin zijn twee broers zaten. De riem schoot echter los en de jongen verdween onder wter. Een boer, die het ongeluk zag gebeuren sprong hem na en bracht hem, op het droge, een arts, samen met de verbandmeester de Nederlandse Kabel fabriek, amper het vege lijf redden. Een zeug tracht heeft de levensgeesten op te wek en negen biggen kwamen in het vuur ken met een zogenaamde pul motor. Dit is om. De schade was groot en slechts deeen apparaat, dat water uit de longen taatsgreep onder leiding van generaal Castro Leon. Enkele andere leiders heb ben de wijk genomen naar de Mexicaanse ambassade. In Caracas en omstreken is thans een avondklok ingesteld. De centrale der ver enigde vakbonden heeft gisteravond een massale demonstratie gegeven als teken van solidariteit met de regering. Men eist echter ook. dat de regering strenge maatregelen tegen de rebellen zal nemen. Qp 30 november worden namelijk algemene verkiezingen gehouden en zo wel burgers als militairen zijn sinds de verjaging van de gehate Perez Jiménez zeer op hun hoede tegen pogingen de ver kiezingen in de war te sturen. Boelganins ster nu geheel verdwenen Nikolai Boelganin, de voormalige pre mier van de Sowjetunie, is ontslagen ala an het centrale comité der commu nistische partij. Korte tijd geleden werd Boelganin naar een plaats ver van Mos kou gezonden cn nu is hij door zijn ont slag als comitélid dus nog verder op de achtergrond gewerkt. Veroordeling in Hongarije Istvan Bibo, die deel heeft uitgemaakt van de Hongaarse regering Nagy, is vol gens berichten die in Wenen zijn ontvan gen, dn een geheim proces veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Hij was het enige lid van de regering Nagy, dat in het parlementsgebouw te Boedapest bleef, toen de Russische troepen de op stand neersloegen. Geen bom, maar kogel uit de Middeleeuwen Op het spoorwegemplacement te Den Helder is zaterdag een grote ijzeren kogel een doorsnede van bijna 50 cm opge graven. Omdat men meende met een bom uit de laatste wereldoorlog te doen te hebben, werd de mijnoprulmingsdienst gewaarschuwd, die na een voorzichtig onderzoek vaststelde dat het voorwerp kogel moet zijn, zoals in de Middel-x ven werd gebruikt bij het beschieten stadsmuren met een katapult. 't Water stond anderhalve meter hoog EEN BRUIDSPAAR is zaterdag in het Engelse stadje Wickford in Essex, vergezeld van een getuige en wat koorknapen naar de kerk ge zwommen. Er zat niets anders op. Door de zware regenval was het kerkje in een meertje komen te lig gen en er was geen (huwelijks)boot aanwezig. Maar de plechtigheid moest doorgaan De student Philip Narbeth (24 jaar) en Maureen Feiley (22), waren het dernemende paar, dat zich niet do anderhalve meter hoge water, dat rond de kerk stond, van de wijs liet brengen. De opgesloten geestelijkheid verwachtte dat de plechtigheid niet door zou gaan. Op het afgesproken uur kwam echter een wonderlijke sjoet op de kerk afzwem men. Voorop crawlden de bruidegom en zijn broer John, de getuige. Daarachter volgde de bruid Maureen in een oude sweater en spijkerbroek. Zij zwom schoolslag. Haar vriendin kon haar tempo niet bijhouden, want zij moest boven haar hoofd de koffer met de bruidsjapon en het pak van de bruidegom torsen De optocht door het water werd besloten U zou het niet zeggen, maar deze kolkende en bruisende binnenzee was kort geleden nog de voornaamste parkeer plaats van de Engelse plaats Chelmsford. Tengevolge van zware regen- en onweersbuien trad een rivier buiten haar oevers, waardoor een groot ge bied onder water werd gezet. door de koorknapen in keurige badpak jes. De natte bruiloftsgasten krabbelden bij de kerk aan wal en droogden kleedden zich in vol ornaat in het huis van pater J. Collins. De plechtigheid in de kerk verliep noi maal Na de dienst keerden allen wee naar het „vasteland" terug, zoals zij g< zuigt en zuurstof er ln brengt. Hun pogin gen mochten echter niet baten. Ln Den Haag is zaterdag het 6-jarige jongetje J. P. Th. Peks in de Troelstra- kade verdronken. Het lichaampje is laat in de avond opgedregd. Na vele uren dreggen is zaterdag avond uit het water van de Binnen Amstel in Ouderkerk aan d? Amstel het lijkja van het 2%-jartge meisje Sisi Busman op gehaald. Het meisje, dat met haar moeder in Ouderkerk logeerde, wérd al sinds 12 uur 's middags vermist. Het is vermoede lijk bij het spelen te water geraakt verdronken. Onder de gemeente Eist bij Nijmegen is gisteren de 28-jarige musicus Jan de Goeij verdronken. Hij heeft zich waar schijnlijk te ver ln de rivier gewaagd is door de stroom meegesleurd. De 13-jarige S. Bouwmeester udt Noordwij korhout reed gistermiddag met zijn fiets tegen een autobus aan. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Leiden is hij aan zijn verwondingen overleden. Ln het Westeraiekenhuis te Rotterdam is gisteren de 74-jarige W. Loohuis uit VLaarddngen overleden. De man, die doof is, stak zaterdag bij IJsselmonde de rijks weg RotterdamDordrecht over en werd door een personenauto aangereden. Doordat hij plotseling van richting veranderde werd gisteren in Stadskanaal de 69-jarige wielrijder H. Trip uit dc Drouwendrcmond door een personenauto aangereden. Hij was op slag dood. De 28-jarige havenarbeider L. Ligten- berg uit Amsterdam is gistermiddag om het leven gekomen, toen zijn bromfiets omviel op het moment dat een autobus voorbij reed. Zijn stuur bleef bij het pas seren aan een stuur van een rijwiel haken Hij kwam precies onder het achterwiel van de bus terecht en was op slag dood. Gisteren is ook het eerste verkeers slachtoffer op de nieuwe Schellingwou- derbrug in Amsterdam gevallen. Het was de 58-jarige fabrieksarbeider J. de Haas uit Z.O. Boemster, die als duopassagier op de motorfiets van zijn 25-jarige buurman B. Lugt meereed. Deze laatste reed tegen eer\ gesloten brugboom op, na eerst een stilstaande auto geschampt te hebben. De heer De Haas overleed ter plaatse. n Zwols ziekenhuis overleed gis te Den de 24-jarige J. Thiemessen uit Loe- nen (Veluwe) die vier weken geleden te Apeldoorn met zijn motor over de kop sloeg en daarbij een schedelbawsfraciuur opliep. Jongen gedood door elektrische stroom De 18-jarige M. Rothoff uit Velden, die met enige vrienden in een garage auto's waste is door elektrische str gedood. Terwijl de vloer bedekt was water, raakte hij de leiding van lamp aan. Hij kreeg een schok en c leed enige ogenblikken later. Even voren had de garagehouder hem nog op het gevaar gewezen. Te Hengelo (Gld.) in de buurtschap Bekveld is zaterdag de 68-jarige land bouwer H. S. L. van de hooizolder ge vallen. Hij was op slag dood. ■BS» Veeblefs 8INNENVERINGBED hel besle bed ooM gemaald j|(|| iïJflSs* BUIIG De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met en kele buien en dezelfde of mieta lagere temperaturen dan vandaag. Matige tot krach tige. langs de kust t|Jdelt)k wellicht harde wind, aan vankelijk tussen zuidwest en west, tater tussen west en noordwest. (Opgemaakt om 11.15 uur.) Dinsdag 9 sept. zon op 6.03 uur, onder 19.11 uur. Maan op 01.05 uur. onder 16.36 uur. Op 13 sept. nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur !s! 1 t! 11 li Stockholm ::2: wzw 20 0 24 0 Kopenh rw! bew. zw J 21 0 Londen onbc» ZW 4 20 0 Brussel ZZW 3 24 0 PsrlJ» h"S£: WZW 2 23 0 ürenobe bslf bew' wiodMi: 27 0 Berlijn reienbu: O ZO 2 30 21 vtuochen rw bew OZO 1 27 4' (feaKs 7»' ba*! "223 17 0 ir£. oobe» half be» ZO 4 14 0 2* 1 Allien licht be» half bew ZZW 0 .3 0 M sllorca t™£w. N 4 z z

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1