mvm Geref. Kerk te Voorschoten moderniseerde kerkgebouw Japans hotel biedt kamers met wisselend uitzicht VANAVOND DE OVERDRACHT Verenigingen hebben 1111 ideale vergaderruimte MASSALE DEMONSTRATIE IN REYKJAVIK RIJN- EN VEENSTREEK Industriële vormgeving wint meer terrein NTS kijkt (reclame-) kat rustig uit de boom Jelle de Vries nu in Scherzo DWERGBUFFEL MOEST OP JAPARA ACHTERBLIJVEN Door concurrentie gedwongen NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1958 TVE GEREFORMEERDE KERK te Voorschoten neemt vanavond een bijgebouw in gebruik, waarmee het vergaderprobleem voor jaren is opgelost. Tevens wordt vanavond het grondig gerestaureerde en ge moderniseerde kerkgebouw weer in gebruik genomen. De voorbereidingen van een en ander begonnen enkele jaren geleden, toen er steeds werd getobd met tekort aan vergaderruimte. De kerkeraadskamer was te klein, de jeugdverenigingen hadden te weinig ruimte en elke vergaderruimte was hopeloos ongezellig. De kerkeraad besloot in april 1956 een bouw commissie te benoemen. In december van datzelfde jaar gaf de kerkeraad zijn fiat aan het voorlopig ontwerp voor de bouw van vergaderlokaliteiten, gemaakt door de architecten Jos. en Leo de Jonge uit Rotterdam. In februari 1957 werden deze plannen aan de Gemeente voorgelegd en er werd medegedeeld, dat'de heer J. de Graaff als aannemer zou optreden. In sep tember daarop werden de definitieve plannen goedgekeurd en op 8 novem ber werd met de bouw een aanvang gemaakt. Het interieur is modern en de inrichting zeer praktisch. De aansluiting met het kerkgebouw is, met gebruikmaking van de bestaande (gemoderniseerde) vergaderlo kalen vernuftig gevonden. Door de ingang aan de achterzijde komt men via een vestibule in een ruime, lichte hal, die voor verschillende doeleinden ge bruikt kan worden. Onder meer zal daai een zangvereniging oefenen. Tevens is hier een klein, modern buffet Ingericht Via een garderobe komt men in de grote vergaderzaal, die plaats biedt aan circa 120 personen. Ook deze zaal in moderne kleuren geschilderd maakt een gezelli ge indruk. Daarnaast ie er nog een vergaderruimte voor circa 45 personen. De oude kerkeraadskamer onherken baar gemoderniseerd is thans ingericht als predikanten- c.q. commissiekamer, terwijl het oude verenigingslokaal is ge promoveerd tot kerkeraadskamer. De grote kelderruimte bevat de instal latie voor de centrale verwarming van he kerkgebouw en het bijgebouw; verder is er onder meer een fietsenbergplaats. Het tweede gedeelte van het project ▼atte de restauratie van de kerk en de kosterswoning. Want ook dat was hard nodig. Het kerkgebouw dateert van 1924 en behoudens de uitbreiding van de gale rij en de herziening van de verlichting In het jaar 1951 was er aan het interieur ei genlijk niets gedaan. De restauratie van de kerk werd ter be- l Advertentie) Stijl au stram? Nu hier dan daar? Heem Kruschen - en Uw pijnen verdwijnen- In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons klimaat de schuld. Maar veel eer is de oorzaak: onzuiver bloed. Begin een bloedzuiverende kuur met Kruschen en ge zult al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan ondervinden. Naarmate Kruschen de wat traag geworden bloed zuiverende organen weer op gang brengt, krijgen de pijnverwekkende onzuiver heden geen kans meer zich vast te zetten, maar worden ze afgevoerd langs natuur lijke weg LEIDERDORP Jubileum Hervormde school Het zilveren jubileum van de Hervorm de school te Leiderdorp wordt officieel gevierd. Zondag 21 september gaat dr. G. J. Streeder, een der oprichters, voor in een herdenkingsdienst. Woensdag 24 sep tember zullen de schoolkinderen zingen en de klokken luiden. De kinderen van de laagste klassen worden verrast met film en goocheltoeren cn voor de hoogste klas sen zijn er onderlinge wedstrijden, onder meer een speurtocht door Leiderdorp. Donderdag 25 september volgen afscheid en installatie van schoolhoofden, vrijdag 26 september is er een avond voor oud leerlingen, personeel en oud-personeel. Kankerbestrijding Morgen zal de jaarlijkse collecte voor de kankerbestrijding te Leiderdorp wor den gehouden. sparing van kosten in eigen beheer uitge voerd. De bouwcommissie Inmiddels overgegaan in de commissie van beheer onder de stuwende leiding van de heer A. Th. van der Lecq, heeft wat groots verricht. Een belangrijk aandeel van het werk lag in handen van de hee, B. J. Aalbers uit Voorburg, ontwerper, die ook optrad als kleurenadviseur. Met de hem ten diens te staande middelen heeft deze kunstenaar e. 'tarmonisch en stijlvol interieur weten te maken. In nauwe samenwerking met de heer A. Boesveld werd het liturgisch centrum ontworpen. De heer W. C. A. de Jong trad op als gecommitteerde van de commissie van beheer in de functie van opzichter. Wie deze kerk vóór de restauratie van binnen wel eens heeft gezien, zal het voorheen toch wel povere interieur niet meer herkennen. Niet, dat dit nu opvalt door zijn kostbaar heid, integendeel, als men de kerk binnenkomt geeft de eerste indruk een stemmige rust. De nieuwe, hel dere glas-in-lood ramen laten een maximum aan licht binnen en de dominerende lichtgrijze kleur doet prettig aan. De indeling van de ban ken is zodanig veranderd, dat het hoofdpad midden door de kerk loopt. De banken zelf zijn gemoderniseerd en in een lichtgrijze tint geschilderd. Het aantal zitplaatsen is nop iets vergroot. Het front van het orgel is aan het nieu. we interieur aangepast: de overbodige versieringen zijn verwijderd, terwijl de pijpen een speciale bewerking hebben on dergaan. Ook het inwendige van het orgel, dat tijdens de restauratie beschadigd werd, is grondig onder handen genomen en opnieuw geïntoneerd door de bouwers van het orgel, de fa. Valdkx en Van Kit teren uit Rotterdam. Veel zorg Bijzonder veel zorg is besteed aan het liturgisch centrum. Vóór de prachtige, a-symmefcrische preek stoel van kostbaar palissanderhout met aan de voorzijde het Christus monogram, is een groot podium met het doopvont en avondmaalstafel, eveneens versierd met palissander hout. Al met al heeft de Gereformeerde kerk van Voorschoten thans weer de beschik king over een waardige plaats van bijeen komst Vanavond om acht uur zal in eer speciale bijeenkomst de gerestaureerde kerk met bijgebouwen door de commissie van beheer aan de kerkeraad worden overgedragen. Tijdens de restauratie d.w.z. van 14 april af, heeft de Geref. kerk gastvrij onderdak genoten in de Hervormde kerk. Wat de financiële kant van de zaak be treft: de restauratie en bouw vroegen een bedrag van f 200.000. Aan giften kwam een bedrag van f 50.000 binnen, wa voor het restant een obligatielening werd aangegaan, die in twee dagen was volte- Voor de tweede predikant, ds. Smit, is Inmiddels een pastorie aangekocht. „Op de duur zullen de Engelsen dit spel moeten verliezen /~\NDER een dreigende lucht heb- ben zich gisteravond ongeveer vijftienduizend IJslanders verza meld, voor de grootste demonstratie, ooit in Reykjavik gehouden. Het was een massaal protest tegen het vissen door de Britten in de IJslandse territoriale wateren, een protest dat door velen met angst en beven tegemoet werd ge zien aangezien de communisten de| vergadering mogelijk zouden gebrui ken om een opmars naar de Britse eigendommen op het eiland te be ginnen. De politie hield zich gereed om elk geweld onmiddellijk de kop in te drukken. Vanaf de stoep van een bankgebouw spraken vier mannen, onder wie een communist, de menigte toe Het bleef echter rustig en alleen de communist leverde geen kritiek op de demonstraties bij de Britse ambassade, waar de afge lopen dagen bijna alle ruiten sneuvelden. De drie andfere sprekers noemden dit optreden eei van IJsland. Aan het slot overhandigd, v smet op de goede in de bijeenkomst de Britse ambassadeur arin werd gezegd „Deze vergadering doet een beroep op de IJslandse regering geren te onderhandelen met de Brit ten over de IJslandse visserijgrenzen en te eisen dat de Britse regering vol ledige restitutie verleent voor bui tensporige daden als plaats hebben gevonden, of mogelijk nog plaats zul len hebben onder bescherming van de Britse vloot in de IJslandse ALPHEN AAN DEN RIJN Hou-Vast gaat zijn jubileum vieren In de zaai van Het kleine Nutsgebouw aan de Rhcnanialaan heeft de gymnas tiekvereniging Hou-Vast haar jaarverga dering gehouden onder leiding van v zittcr P. Zuidam. Dank zjj de subsidie de gemeente is de financiële toestand gunstig. Inr >ats van mejuffrouw S. van Eijk, die n.it herkiesbaar was, werd mejuf frouw A. Koren in hert bestuur gekozen. Mevrouw G. de Looij en de heer P. Zui dam werden herkozen. Op 17 September zal in het Nutsgebouw een receptie worden gehouden ter viering van het 55-jarig jubileum, 's Avonds is een feestelijke bijeenkomst, waaraan van bekende artiesten meewerken. Na af loop van de feestavond wordt een souper aangeboden. Uit de geschiedenis van de vereniging het volgende: Hou-Vast is op 3 september 1903 opgericht in een vergadering in café De Prins van Oranje met als eerste be stuur de heren L. N. van Dien. I. van C. Laros en Jac. Bonte. Aanvankelijk werd ook geschermd, maar deze tak t sport heeft men er later aan gegeven. In 1916 waren er slechts tien leden, onder leiding van de zestienjarige P. Zuidam. Hians is Hou-Vast een bloeiende vereniging met een groot aantal leden. Vooral de jeugd is goed vertegenwoor digd. Ontmoeting in Alphen Omdat de bestuurder van een vracht auto gisteren op de hoek Vondelstraat Da Costastraat geen voorrang verleende aan de bestuurster van een personenauto, ontstond belangrijke materiële schade Het opmerkelijke van deze botsing was, dat zowel de man van de vrachtauto. KOUDEKERK A. D. RIJN Schaken De Koudekerkse schaakclub is het sei zoen begonnen met een gongwedstrijd. Er werd in twee groepen gespeeld. Voor beide groepen was een bekertje als prijs beschikbaar gesteld. Winnaar in de eerste groep werd de heer G. de Wit en in de tweede diens zoon, J. de Wit. Van dins dag 9 september af zullen de onderlinge competitiewedstrijden weer worden ge speeld in de kapsalon van de heer J. A. de Witte. Als prijs is er een wisselbeker. WOUBRUGGE Uitstapje plattelandsvrouwen Onder leiding van mevrouw J. van Wijk-Boot hebben de plattelandsvrouwen een leerzame excursie naar Leiden ge maakt. In de middaguren werd onder des kundige leiding de Hortus Botanicus be zocht. Na eerst nog een tijd lang in Kat wijk te hebben vertoefd, werd 's avonds de sterrenwacht te Leiden bekeken. Plannen Cefa Op de gisteravond gehouden bestuurs vergadering van de Cefa ter bespreking van het nieuwe seizoen werd besloten op 11 oktober te starten met de film: Ver broken tralies. Getracht zal worden min stens een maal per maand in het Oude Raedthuys een film met aantrekkelijk voorprogramma te vertonen. ZEVENHOVEN Wethouders gekozen In de deze week gehouden vergadering van de nieuwe gemeenteraad werd de heer H. C. de Groot herkozen als wet houder. Voorts werd de heer H. Bouw man (A.R.), een der twee nieuwe raads leden, tot wethouder gekozen. Inmiddels wordt van de Britse trei- Iers geméld, dat zij in de wateren bij IJsland bedroevend weinig vangen. Zij moeten in vier kleine zeegebieden onder bewaking van de Britse fregatten blij ven. om aanhouding door de IJslandse patrouillevaartuigen te voorkomen. De acht IJslandse schepen laten de Britten geen ogenblik met rust. Zodra een Brit afdrijft schiet een IJslands vaartuig toe, waardoor de Brit haastig de netten moet inhalen en hulp van de Royal Navy inroepen. De IJslandse minister van visserij gaf gisteren als zijn mening te kennen dat de Engelsen dit spel op de duur zullen verliezen. De Britse vissers kunnen het niet volhouden om in groepjes, onder bescherming van een oorlogsschip, te vissen en in konvooien heen en weer naar Engeland te varen. Bovendien, al dus de minister, is het vrijwel zeker dat de schepen tijdens de komende sep- temberstormen in de IJslandse havens een schuilplaats moeten zoeken, waar zij dan worden aangehouden. Ten slotte verklaarde de minister dat IJsland niet als gevolg van het visserij geschil uit de NAVO zal treden. Men moet de kwestie van de visserijgrenzen en het lidmaatschap van de NAVO niet met elkaar verwarren, aldus de minister, die lid is van de IJslandse communisti sche partij. In Oegstgeest bezint men zich op zending in midden-Afrika Aanstaande dinsdag en woensdag zal in het zendingshuis te Oegstgeest een belang rijke internationale zendingsconferentie worden gehouden. Gesproken zal worden over de grote uitbreiding van de Islam in de Afrikaanse gebieden ten zuiden van de Sahara, waarbij de vraag onder ogen zal worden gezien wat de Christelijke Kerk en haar zending daar tegenover moeten stellen. Behalve een aantal leidende figuren uit de internationale zendingsraad, zullen ook vertegenwoordigers aanwezig zijn van verschillende grote zendingsgenootschap pen uit West-Europa, die in deze Afri kaanse gebieden werken. Van Nederlandse zijde zullen aar conferentie deelnemen: mr. S C. Graaf van Randwijck. algemeen-secretaris van de Raad voor de zending der HervormSe Kerk, en de zendingspredikanten dr. A. Th. van Leeuwen en ds. W. A. Bijlefeld. Zoals bekend, besloot de Generale Sy node der Hervormde Kerk in haar zomer- zitting in te gaan op het voorstel van de Raad voor de Zending om ook in Afrika een missionaire verantwoordelijkheid te aanvaarden. Het is de bedoeling, dat beide genoemde zendingspredikanten hiervoor ter beschikking zullen worden gesteld. Haagse politierechter Beschonken bromfietser Ik vind het frappant dat ik hier sta en ik voel me onschuldig, zo zei een Leidse stukadoor tegen de Haagse politierechter, voor wie hij was gedagvaard wegens bromfietsen onder drankinvloed. De ver dachte zei, dat hij goed had gereden, maar een agent was als getuige gekomen om het tegendeel te beweren. Hij slinger de op een geweldige manier en later liep hij waggelend. De verdachte, die al eerder voor open bare dronkenschap was veroordeeld, kreeg nu overeenkomstig de eis veertig gulden boete of acht dagen en een week voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Zeeman ging schelden Een zeeman uit Katwijk aan den Rijn die overigens nu een baantje aan de Logboek Hugo de Groot nog niet gevonden Het blijkt, dat het logboek van het op 14 augustus verongelukte KLM-toestel Hugo de Groot niet Ban boord van de Spaanse trawler Perion is. De schipper van het vaartuig deelde het legertje jour nalisten. dat gisteren de aankomst van de trawler in Coruna stond af te wachten, mede, dat de bemanning van zijn schip geen enkel document of voorwerp vat verongelukte vliegtuig heeft opgevist. Hij voegde aan zijn mededeling toe, dat zijn vaartuig pas 's avonds om tien uur op de plaats van de ramp was verschenen, waar toen al een olietanker en twee andere vissersvaartuigen bezig waren met hel bergen van stoffelijke overschotten delen van het vliegtuig en de inhoud daar van. De Perion. die op 4 augustus Vigo was uitgevaren en tot vandaag in geen enkele haven is geweest, heeft zich alleen maar bezig gehouden met de vis vangst. Zoals bekend, werd kort na de ramp met het vliegtuig bekend gemaakt, dat de Perion het logboek van de Hugo de Groot zou hebben opgevist, maar dat het schip opdracht had van de rederij niet eerder naar Spanje terug te keren dan nadat het de vistocht normaal had vol bracht. wal heeft had op 28 februari in een café aan de Kerkstraat iemand uitge scholden. Het gevolg was, dat hij nu moest verschijnen voor de Haagse politierechter U was nogal hinderlijk die avond, zei de rechter tegen de reeds eerder veroor deelde verdachte. Hij wilde er echter wel rekening mee houden, dat verdachte kost winner is voor zijn zeventigjarige vader en overeenkomstig de eis veroordeelde de rechter de 24-jarige ex-zeeman tot vijfen twintig gulden boete of vijf dagen, verdachte deed direct afstand van recht op hoger beroep. ÜR ZIT TOCH wel culturele winst in de industriële vormgeving, steeds meer artikelen op het gebied interieur krügcn er een betere allure door. De echte kunst van het handwerk is door de massafabrlkage nooit nabij te ven. maar slechts weinigen kunnen permitteren, zich uitsluitend in te richten met exclusieve meubelen, woningtextiel, verlichtings- en verwarmingsapparaten, door kunstenaars vervaardigd. Daarom is het vain zo groot belang, dat de industrie niet meer uitsluitend langs de geijkte wegen wandelt, maar meer en meer bedient van artistieke ad- vlezen en ontwerpen op het gebied vormgeving. Welke resultaten hiermee kunnen den bereikt zien we ook weer op de expo sitie. welke het Instituut voor Industriële Vormgeving In Jaarbeursverband in d£ Bernhardhal heeft ingericht. Zestig van de ongeveer 200 leden var het Instituut hebben hier in totaal 8(M produkten opgesteld en de tentoonstel lingsarchitect R. Parry uit Den Haag heeft er iets heel aantrekkelijks van gemaakt. Op podiums, in vitrines en langs de wanden zijn meubelen, lampen, woning- stoffen. serviesgoed, glaswerk enz. ten toongesteld. Erg veel nieuws is er eigen lijk niet, de plastic kuipstoelen zijn weer en de metalen kelklampen. Nieuw en heel geslaagd is een kachel voo: Moderne compositie van lampen, toegepast in de Wilhelminakerk te Haarlem. Een kroon van metalen lampen en een tros afhangende gla zen kelken zijn met enige steun- lichten aan de wanden voldoende voor het gehele kerkgebouw. moderne interieur: een oliekaohel in zwart salamandermodel, omgeven door een pittig afstekend hekwerk van wit draad. Wit plasticdraad is ook verwerkt als een verende open hoes voor stoffen zitting en leuning van een uit hout en metaal samengesteld bankstel, waarbij een heel lage houten tafel behoort. Van het moderne servies zijn kleuren en motieven vrijwel verdwenen, de lijnen zijn hoog en strak, maar sierlijk. Ook in glaswerk overheerst het hoge slanke mo del meer en meer. Maar ook keukens, schoenen en ge schenkartikelen in leer, plastic gebruiks artikelen, vloerbedekking, kantoor- en school meubelen, ja zelfs telefoontoestel len en gasmeters ondergaan moderne vormgeving. Een van de vele.leuzen die het I.I.V. huldigt is: „Industriële vorm geving: 'n paspoort voor alle landen". Laten we hopen, dat zulk een leus be waarheid wordt. Verdronken. De 16-jarige G. R. uit Ernst is gistermiddag, vermoedelijk door dat hij onwel was geworden, in hel. sportfondsenbad te Apeldoorn in het wa ter gegleden en verdronken. O OCH NEEN, we hebben geen commentaar op de publikaties in verband met commerciële televisie, we hebben geen nieuwe gezichtspun ten gehoord en we zien dus geen aan leiding, ons standpunt in deze te wij zigen of nog eens toe te lichten". Dit antwoord kregen we, toen we gisteren bij de NTS eens gingen pra ten over al, wat er op 't ogenblik weer te doen is over de wenselijkheid of verwerpelijkheid van reclametele visie. Het standpunt dat de NTS inneemt is u niet onbekend, want we schreven daarover al eerder in deze rubriek. Maa om het geheugen nog eens op te frissen uiteraard verlangt het bestuur van di NTS niet in het minst naar echte com TN het nieuwe seizoen keert het NCRV- A televisiecabaret „Artisjok" niet meer terug, maar Jelle de Vries krijgen we wel te zien in een amusementsrubriek van heel ander karakter, „Scherzo naamd. Het is een idee van Dick Bommel, die samen met Jelle het pro gramma opstelt en het zal een soort „magazine", dus min of meer o tuele leest geschoeid, worden. De eerste aflevering kunt u zien op donderdag 25 september. De documen taire over vrachtvervoer, ook gepland voor die avond, zal pas later worden uitgezonden, want er zijn een paar ob stakels op de weg, in figuurlijke zin na tuurlijk. In plaats daarvan zal nu een documentaire film worden vertoond, maar de keuze staat nog niet vast. Al begint „Scherzo" al in deze maand, toch komt de NCRV niet vóór oktober met het eigenlijke winterprogramma. De zaterdagavond van 20 september daarom voornamelijk aan muziek zijn gewijd en nog geen spelletje of quiz om- n. U krijgt deze avond muziek uit Eindhoven te horen en een half uurtje Gronings Studentencabaret. Toon Hermans door B.B.C. uitgenodigd De cabaretier Toon Hermans is door de BBC uitgenodigd in het komende voorjaar een 55-minuten éénmans-show op het Engelse beeldscherm te brengen. Zijn manager, Frans Muriloff, is Engeland gegaan om te overleggen. Al is het een heel vererende aanbieding, toch zal het Toon Hermans moeilijk valh enkele maanden een voor het Britse pu bliek geschikt programma samen te sti nu hij zo druk aan het filmen is. cierd en door een commerciële televisie- organisatie opgebouwd. De NTS gelooft, dat commerciële tele visie het culturele peil van de uitzendin gen niet zal verhogen, maar spreekt ver der geen oordeel uit over iets dat nog niet bestaat hier te lande. Iets anders is: reclame in de televisie. Zou de overheid besluiten dat er reden is om het bedrijfsleven gelegenheid te geven tot adverteren op het beeldscherm, bijv zoals in West-Duitsland geschied, vóór de gewone avonduitzendingen die door de omroepverenigingen worden ver zorgd, dan zal zij daaraan natuurlijk wil len meewerken, zij het node. Intussen zullen wij met z'n allen moe ten afwachten, of de staatssecretaris mei een voorstel in deze zal aankomen, of de ministerraad daarop dan zal ingaan en.... wat de Tweede Kamer dan uit eindelijk beslist. Op z'n snelst zou er een speciale nota kunnen worden ingediend en zou de kwestie nog voor het einde van het jaar, mogelijk bij de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. kunnen worden behandeld. Maar dat hangt nog allemaal in de- lucht en dus heeft de NTS alle gelegenheid, rus tig deze kat uit de boom te kijken. Round Europe is uitgesteld Het is niet mogelijk gebleken, het in ternationale televisieprogramma „Round Europe" op tijd voorbereid te krijgen en dus kan er van de voorgenomen uitzen ding op 14 september helaas niets ko men. Maar het blijft in 't vat en binnen kort zal een nieuwe uitzenddatum wor den vastgesteld. Sport uit Frankrijk De in de omroepbladen aangekondigde Eurovisie-uitzending voor zaterdagmid dag, de sportreportage uit Frankrijk, komt pas ruim een uur later door. De VARA-kindertelevisie zal op de gewone tijd, dus om 5 uur, worden uitgezonden en de Eurovisie-reportage volgt dan van 5.406.40 uur. Piet Hein van boord getild TTET koninklijk jacht Piet Hein is J-J- weer terug in ons land, de reis van Marseille naar Rotterdam heeft het gemaakt aan boord van het m.s Japara, dat donderdagmiddag te om streeks vier uur aan de Lloydkadi arriveerde. De drijvende bok Kolus- sus, die de Piet Hein op 15 juli voor de heenreis aan boord van het Lloyd- schip Weltevreden plaatste, nam he' jacht opnieuw in zijn takels en nog voor het avonduur gleed het konink lijke vaartuig in zijn element. Ook enkele bemanningsleden vai iet Hein, de kapitein, de stuurman machinist, hebben gereisd met de Japara die uit Indonesië kwam. Onder de repatrlërenden bevond zich e vrouw C. E. L. van Wijngaarden, die behalve haar gewone bagage een plete dierentuin mee naar Nederland bracht: een buffelstierkalf, zes kaketoes, zevenentwintig papegaaien, twee grote heeft een hoteleigenaar, gedwon gen door de scherpe concurrentie, kamers met een wisselend uitzicht aangeboden. Elke paar minuten een nieuw uitzicht in een streek, die toch al beroemd is om zijn vele mooie vergezichten dot is iets waarvoor veel gasten een paar extra yen neer tellen. De hoogste verdieping van het zes eta ges tellende hotel is cirkelvormig ge bouwd en kan om een as draaien. De bewoners kunnen in hun (waaiervor mige) kamers daardoor genieten van een wisselend panorama. Het is het enige hotel met een dergelijke ser vice. zegt (natuurlijk) de leiding van het hotel. De kamers beschrijven elk uur een vol ledige cirkel, zodat de gast ronddraait in hetzelfde tempo als de wijzers van een klok. Een motor van 8 pk zorgt voor deze voortdurende wenteling. De draaisnelheid kan nog worden verdub beld. zodat men in een half uur een „ommetje maakt, waarvoor men geen voet hoeft te verzetten. Maar dat doen we niet meer. zei de directie, want sommige gasten klaagden dat ze er onpasselijk door werden Atami. wat „warme bronnen" betekent, ligt 100 km ten zuiden van Tokio. Er zijn 500 hotels, die elkaar steeds de loef trachten af te steken door het bedenken van nieuwe stunts Tot nu toe zijn kamers-met-wisselend-uitzicht nog enig in die streek De directie van het hotel kwam op deze gedachte door een speelgoedtreln, die over een cirkel vormige baan reed. 'ot nu toe zijn de kamera steeda bezet geweest. Vooral mensen op huwelijks reis blijken verzot te zijn op het wis selend uitzicht als een soort voorschot op de wisselvalligheden van het hu welijksleven. De prijzen zijn natuurlijk iets hoger, maar tot dusver gaan de zaken uitstekend in dit hotelbedrljf Voor het geval u de naam wilt weten het is het Kan-Itsji-hotel. kooien met in totaal zevenenvijftig vogels en drie honden. Mevrouw Van Wijngaar den die moeilijk afstand van haar „huis dieren" kan doen, maar wel inziet dat in ons land van hun gezelschap af mi zien, was reeds in Indonesië in contact getreden met het dierenpark Wassenaar. Een vertegenwoordiger daarvan wachtte haar gisteren aan de Lloydkade op. B(J de ontscheping van dc dieren deed zich een onverwacht probleem Mevrouw Van Wijngaarden kon niet bc- wUzen dat het overigens kerngezonde buffeltjc gedurende het afgelopen halfjaar heeft geleefd in een gebied vrU van mond en klauwzeer en dus moest het dier boord biyven. De aanwezige Inspecteur van de veeartsenijkundlge dienst liet zich niet Wanneer mevrouw Van Wijngaarden niet bijtijds een verklaring van de Indo nesische autoriteiten weet te verkrijgen of zonder dat toestemming vi veeartsenijkundlge dienst, blijft als enige oplossing over dat de buffel wordt afge maakt, want in Indonesië wordt het dier niet meer toegelaten en hij kon onmoge lijk met de Japara heen en weer blijven Het huilen stond mevrouw Van Wijn gaarden bij deze tegenspoed nader dan het lachen. Ze heeft haar buffeltje btjm jaar geleden cadeau gekregen vai Makassaar. Het dier was toen nog maar enkele maanden oud en kreeg de Makassaarse naam Basso (grootheid). Basso is een anoa, een van de zeldzame dwergbuffeltjes, die alleen nog maai voorkomen op Celebes waar ze be schermd in het wild leven. Mevrouw Van Wijngaarden had bij haar huls In Soerabaja een grote tuin, waar haar honden en de buffel vrij konden rond lopen en waar voor de papegaaien plaats In de hoge bomen. De overige vogels hadden onderdak in grote volières. Onder haar huisdieren telde mevrouw Van Wijngaarden bovendien een rasuaris, soort struisvogel, die zich echter op reis lijden* ruw weer in zijn nervositeit dodelijk heeft verwond. Aan boord Ifceft mevrouw Van Wijn gaarden haar dieren zelf verzorgd. Ze r zo vermoeden wij dagwerk aan hebben gehad, gisteren reeds zijn de vogels overgebracht naar het dierenpark Wassenaar. De drie kamponghonden worden opgenomen in het park \oor zwerfdieren De Hazenberg te Amerongen Militaire ordera. Totaal lij miljoen. r.v o.a. Tempo Wagens Import. Den Haag, f351.000 1V& tons-chassis, Aero Ind Den Haag. f 139.900 parachutes, Philips f 148.000 magnetrons. vanavond 0 „Eiland Vrijheid" is de titel van het hoorspel van Hans Berghuis, dat de KRO om 9.05 uur de ether inzendt. Tus sen 10 en 11 uur is er een concert door het Omroeporkest o.l.v. Roelof Krol en de violiste Rie Bresser. U hoort werken van Weber, Mendelssohn (vioolconcert) en Glazoenof. 0 In het programma van korte ru brieken dat de VPRO uitzendt kunt u om 7.30 uur luisteren naar de eerste af levering van een serie over Zuidholland, om 8.20 uur naar Psalmen, gezongen door het Ned. Kamerkoor en om 8.45 uur naar dr. C. L. Patijn, die over het atoom spreekt. 0 De VARA geeft tussen 9 en 9.55 uur weer de rubriek „In geuren en kleuren", een vakantieprogramma. vanavond 0 Uit het Rubenshuis in Antwerpen zendt de Vlaamse televisie van 9—10 uur een klank-, licht- en schouwspel „Het huwelijk van P. P. Rubens en Helena Fourment" uit. De NTS neemt dit pro gramma over. I'ips uit hel buitenland 0 Werken van Schubert en Baeyens worden tussen 8 en 9.45 uur uitgevoerd in het programma van Brussel Vlaams (324 m.). Het NIR-symfonle-orkest con certeert o.l.v. Jonathan Sternberg, met medewerking van Rik Langewouters, altviool. 0 Een bijzonder Beethovenconcert kunt u beluisteren, als u tussen 8.30 en 10 uur afstemt op Engeland, 434 m. Sir Malcolm Sargent dirigeert het BBC Symfonie-orkest en de pianiste Eileen Joyce. Op het programma staan de ouver ture Fidelio, het 4e pianoconcert en de Symfonie Pastorale. 0 Hebt u plezier in een opera, luistert u dan op de Duitse zender 309 m. 971 kHz. Daar wordt tusseti 8 40 tot 9.45 de komische opera De Kalief van Bagdad van Boieldieu uitgevoerd. Programma voor morgen Hilversum I, 401 m. VARA: 7.00 Nu» 7 10 Oym 7.23 Grim 8.00 Nm s.ll GrSm «50 V d jeugd 0.05 Gym v d vrouw 9 15 Grim (9 35— 9 40 Wttertt). VPRO; 10.00 Tijdeüik uit|e»cha- keld, c4u» 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 V d zrouw (1.00 Cabaret 1130 Bikten! eek- oven 11.45 Klein vrouwenkoor 12 00 Gram I2.JO Land- en tuinbouwmeded 12.33 Ofgelapel 12 55 Europese zwomkafnploenechappcfl 13 00 Nw» 13.15 VARA-Varll 13.20 Amua mui 1345 Sportpraaqo 14.00 Lichte muz 14.25 V d Jeugd 15-00 Koorzang 15 15 Boekbekpr 15 35 Radio Phllh ork cn toUate 16.20 Student, politiek, Pollteia, eau» 16.45 Orgel spel 17.00 Oe»ar tuur 17.30 Weekjeurn "D Nw» en comm 18.20 Rltm muz 8 43 Oram Artlltiekc 'taalkaart. VPRO: 19.30 Pa»ee- partout, eau» 19.40 Gewprnkcn portret 19 55 De- j portret IS VARA: 20 00 Nw» 20 0; zwemkamplnenvchapp 2.05 Cabaret 22 31 3.3024 00 Ballr Hilversum II. sn .45 Gram !2O0 Mlddatkl Danaork en aot 12.30 Land immeded 12.33 Lichte mui .2 55 Zoc 3 o Metropole-o n»» 1320 Plat en aoUM 14 00 V d KU|0 I .4.20 14 40 Kro" J5J0 Amaiteuttprogr U 50 Boakbe- 03 Ot ircgortaanae zant •chippen srl"'gf 43 Uchle mi *00 Jouro weekovert IB 10 Gram 8 2S Strtfk- IIVragenbeantw :9 00 Nw» |9 10 Comm 19 15 Kamerork jooo Lichtbaken, eau» 20 15 Ga ll 04 Act *M0 lulden de znn- Aant'uitend' Avondgebed e-i ill kal 23.00 t 23 15 Nw» in Esperanto 23 22—24 00 Gram. elavMeprogr. VARA; |«00 V d kind NTS: KN—17.30 Eurovlile: Sportrep uit Frankrijk K) Journ en weeroven KRO: 20.20 Gever ir 21.00 Uchle muz 21.13 Intpekteur Lund en masker, delectlve-epel 21.45 Quiz. Oram 22 r>

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7