CHRISTELIJK LADY ISABELLA Lof voor overleg bij verhoging suikerprijs leef - Wereldcongres van de I.C.CL. te Noordwijk Een woord voor vandaag Kanttekening Instituut voor Agrarisch Marktonderzoek Dr. H. v. d. Veen gehuldigd op zijn 70ste jaardag CETAFLEZ lijmt kond alle hont! Easf Lynne I Uit de vakpers De kruldenlersbranche U ln hoge mate tevreden over de wijze, waarop de regering heeft besloten tot verhoging van de suikerprijs. In de vakbladen is het bericht opgenomen, dat de besturen van de Federatie van Organisaties van Groothandels bedrijven in Kruidenierswaren en de Kruideniers Vakcentrale ilch erover verheugen, dat bij het overleg over de prijsver hoging een correctie van de geldmarge bereikt kon worden, «odat het in het algemeen mo gelijk moet worden geacht, de uit de prijsverhoging voortko mende extra kosten voldoende te bestrijden. handel in kruidenierswaren tijdig in het overleg betrokken. Belde de partementen wordt lof gebracht voor de wijze. waarop zij het over- belangrijke correctie 1 marge werd bereikt, terwijl ae Brocentuele marge gehandhaafd Zowel de Federatie als de Krui deniers Vakcentrale hebben niet nagelaten dringend te adviseren overal en onder alle omstandighe den de prijs van 99 cent per kg te handhaven. Dit betekent dat op suiker geen kortingen, geen zegels e d gegeven dienen te worden. Vanuit de kruideniers- handel zijn berichten gekomen, dat een bepaalde groothandel de voor de prijsverhoging bestelde suiker tegen de nieuwe sterk ver hoogde prijs in rekening heeft ge bracht. Hierover is de kruideniers- vakpers minder goed te spreken. Dit wordt een volkomen onjuiste handelwijze van de groothandel genoemd, waarmee geen genoe gen dient genomen te worden. Be doelde groothandel heeft zijn afne mers indertijd al een circulaire gezonden, waarin bij voorbaat werd aangekondigd, dat in geval van prijsverhogingen de nieuwe prijs onmiddellijk berekend deniersvakblad noemt dit maar een vreemde handelwijze, temeer waar de groothandel er natuurlijk niet aan denkt deze methode ook toe te passen wanneer de prijzen dalen. Werktijdverkorting De Onderneming, orgaan van het Centraal Sociaal Werkgevers verbond. komt nog eens terug op de enquête, die in West-Dultsland ia gehouden naar de gevolgen van een kortere arbeidstijd voor de produktie. Volgens deze enquête heeft de werktijdverkorting over het algemeen geen nadelinge in vloed en in sommige gevallen zelfs een gunstige invloed op de omvang van de produktie. Volgens een verbeterde weerga ve van de oorspro- kelijke Duitse tekst wordt in het bericht ver klaard. dat het aantal produkten. dat per man en per uur wordt ver vaardigd ln de meeste gevallen niet is verminderd, maar enigszins is toegenomen. Deze toeneming zou echter niet verward moeten wor den met ons begrip produktiviteit. wat inhoudt de totale omvang van de produktie. gedeeld door het aan tal daarbij betrokken arbeidskrach ten. Een stijging van de produktia per manuur behoeft niet te bete kenen. dat de omvang van de to tale produktie is gestegen. Het to tale aantal manuren is door da werktijdverkorting immers ge daald. Het orgaan van het C.9.W.V. moei echter ook erkennen, dat bet niettemin van belang blijft, dat de produktia per manuur ln vele ge- ..ïlngrn In 29 pet. en ondernemingen In 35 pet. der ge vallen. Hoe groot da stijging der produktie per manuur la wordt niet vermeld. Beweten la echter, dat bij toepassing van werktijd verkorting op grote schaal het In vele gevallen mogelijk blijkt, la tente produktlvlteltsreserves te ac tiveren. aldus het C.S.W.V. Zodra meer volledige gegevens over de enquête bekend aullen sljn sal De Onderneming hierop nader terugkomen. Vrees voor macht Nu de septembermaand weer is begonnen treft men in vrijwel alle organen van de werknemers- vakbeweging oproepen aan om da propaganda weer krachtig ter hand te nemen, want nog vele christenarbeiders, die buiten staan moeten gedrongen worden toe te treden tot de christelijke vakbe weging. Toenadering, orgaan van de Christelijke bedrijfsgroepen Cen trale. wijdt zelfs een uitvoerig ar tikel aan de vraag, hoe het komt, dat nog steeds tienduizenden chris- tenarbeiders geen lid zijn van de christelijke vakbeweging. Aan vlugschriften. aanplakbiljetten, propagandafolders, hoorspelen ontbreekt het immers niet. Onbe kendheid met het werk kan de oorzaak niet zijn. Als een van de oorzaken in het algemeen noemt Toenadering, dat er steeds meer organisaties ko men. die een onpersoonlijke macht uitoefenen. Collectiviteiten, die zonodig dwang uitoefenen, wan neer men zich niet schikt. Collec tiviteiten. die in de praktijk on derwerping. inschakeling en ge lijkschakeling van het persoonlijk leven vragen en die aan de lei ders van die collectiviteiten een gedelegeerde macht toekennen, die in strijd wordt geacht met een gezond democratisch bestel. Er is een huivering om zonder dwingende noodzaak van die ge reglementeerde massaorganisa ties. waarbij de democratie tot een schijn wordt uitgehold, deel te gaan uitmaken m.a.w. ze wil len hun laatste restje persoonlij ke vrijheid verdedigen. Dat hierbij de huidige situatie wordt mistekend. aldus Toenade ring. is duidelijk. Soortgelijke kritiek wordt als regel naar vo ren gebracht door hen. die nog nooit een werkzaam aandeel heb ben gehad in een organisatie. Maar hoe het ook zij, men doet Soed deze groeiende geesteshou- ing niet uit het oog te verliezen, struisvogelpolitiek zijn. Waar bereidheid tot zelfkritiek ontbreekt wordt eigen waan ten troon verheven. Men moet zich altijd hoeden voor de gedachte, dat de christelijke vakbeweging het privilege heeft van het juiste Inzicht of sociaal gevoel en ver antwoordelijkheid. Een beweging kan van binnen uit bedreigd worden, wanneer de leiders zich gaan gedragen als moderne machthebbers. Een groot deel van de leden bevordert onbewust deze geesteshouding bij de ongeorganiseerden. wanneer de georganiseerden doen blijken, dat het actief meeleven te wensen overlaat. Ook wordt deze geestes- lnstelling bevorderd, wanneer met name in de christelijke vak beweging de gloed van de princi piële overtuiging wordt gemist. blijken, dat de christen-arbeiders gedragen worden door de overtui ging. dat zij van Godswege een roeping te vervullen hebben. Het materiële kan nooit de motorische kracht zijn Het materiële i» oeverloos, aldus Toenadering. (Van een onzer verslaggevers) DOOR dee vierde achtereenvolgende maal zal in hotel Huis ter Duin te Noordwij k een wereldcongres van de International Council for Christian Leadership worden gehouden. Het congres, waarvoor zich reeds ruim 250 deelnemers uit 15 landen hebben opge geven, duurt van 8 tot en met 14 september. Prinses Wilhelmina hoopt deze conferentie evenals de drie vorige, die in 1952, '54 en '56 werden georganiseerd, geheel bij te wonen. De Prinses is ere-voor- zitster van de Council. De leiding van het congres zal gedeeltelijk be rusten bij de secretaris-generaal van de Council, de Amerikaan dr. Abraham Vereide, die thans op het landhuis De Ruigenhoek bij Scheveningen de gast is van prinses Wilhelmina. I de dertiger jaren. Regelmatig komen de leden 's morgens tussen zeven uur en Ihalf negen bijeen, waarna er gebeden wordt en een religieus onderwerp wordt behandeld. In Duitsland kent men zo 50 ICCL-groepen, die regelmatig verga deren. In dit land wordt in ICCL-ver- band vrij veel over politiek gesproken, zij het met een bijbelse achtergrond. In Nederland, waar ruim 150 perso nen lid van de ICCL zijn. samengebun deld in vier groepen, houdt men maan delijks een bijeenkomst, waar men zich over een bijbels onderwerp be zint en waar men zoals dr. Abra ham Vereide het gisteren uitdrukte samen steeds meer ontdekt wat de weg van God is, die we in de maat schappij. in ons dagelijks leven heb ben te vaandelen. De uitgangspunten die de geestelijke basis van de ICCL vormen, zijn: Beweging gericht op christelijke levenspraktijk Over wat de t.C.C.L. nu eigenlijk is wat zij doet en wat zij wil, vertelde ons gistermiddag de waarnemend voorzitter uan het Nederlands confe rentie-comité, dr. H. A. Colijn uit Den Haag. De Council is een geestelijke, op de levenspraktijk gerichte Christelijke beweging, waartoe voornamelijk per son en met een verantwoordelijke taak in het leven behoren. Zij zijn gelovige „leken", afkomstig van verschillende kerkgenootschappen en denominaties en groepen, die zich één voelen persoon van Jezus Christus en die met elkaar trachten door bezinning, gebed en gesprek een betere weg te vinden voor het leven van iedere dag, zulks ten voordele uan hun gezin, hun da gelijkse werkkring, de gemeenschap en I tenslotte de gehele wereld. De I.C.C.L. heeft geen statuten en geen vaste contributie en is dus niet als een stichting of vereniging aan te mer ken. Het best kan men haar typeren als beweging". Deze beweging is ontstaan uit twee vormen. Uit de zgn. breakfast-groups" (ontbijtgroepen) gedurende de depressie jaren in Amerika (omstreeks 1935) en uit de ..Victory Fellowship" in Engeland tijdens de eerste wereldoorlog. In 1946 zij.n deze twee vormen samengesmolten tot de beweging, die thans de I.C.C.L. is. Het karakter van de I.C.C.L. is uit-j gesproken oecumenisch. Niet alleen] personen die behoren tot tal van protes-j ta.ntse denominaties zijn lid van deze be-| weging, maar ook Rooms-Katholiekeni en Grieks-Orthodoxen. In tientallen linden, in Europa, Ameri-| matieke vertegenwoordiger in Djakarta, ka zowel als Azië, heeft de ICCL haari heden naar Indonesië terugkeren, H(1 afdelingen. In de VS. bestaan om-| heeft de afgelopen drie weken dienst- streeks 150 afdelingen, die de vorm nogj besprekingen In Den Haag gevoerd. I hebben van de breakfast-groups" uit de ICCL 1. De crisis in de maatschappij de wereld is in de eerste plaats een morele en geestelijke crisis. 2. Slechts wanneer het Christelijk lei derschap wankelt of versaagt, vinden levensbeschouwingen, opgebouwd op of samenhangend met zuiver materia listische opvattingen, aanhangers en volgelingen. 3. De voornaamste plaats van de Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen naar Warburton Victoria Australië (Pres. Church): H. J. Voors te Norlang Victoria Australië. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen te Blokzijl: C van Duin, Neo'. Hervormd predikant te Ter Horne, die dit beroep ook aannam en predikant wordt van de Doopsgezinde Broeder schap. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Drietal te Slikkerveer: H. van Gilst te Dirksland, W. C. Lamain te Grand Rapids en H. Rijksen te Vlaardingen van wie de eerste. H. van Gilst, beroe pen is. Christelijke ..leek" is nu. op zijn plaats in de wereld Christus tot uitdrukking te brengen. 4. De man of vrouw, die anderen niet weet te beïnvloeden naar Christus toe. is geen Christen. Dit betekent niet dat hij als een evangelist zijn omgeving moet gaan bewerken, maar wel dat zijn omgeving uit zijn levensstijl en daden moet kunnen zien. dat hij wer-i kelijk met en uit Christus leeft, i. De grote opdracht van de Heer, eldt voor alle Christenen. Deze is: Als God u roept, is er geen verschuilen mogelijk en zijn er ook geen uitvluchten mogelijk. Adam noch Eva ontlopen de straf: Want stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeren!" De dood krijgt heerschappij over het mensenleven. Maar is het nu alles uitzichtloos geworden? Als God u roept, is het nooit uitzichtloos. Wat ge ook gedaan hebt, hoe bont ge het ook gemaakt hebt, hij blijft uw vader in de hemelen. De aankondiging van het heil gaat gepaard met de straf: de dood zal niet eeuwig heersen, want de Verlosser komt. En ook in het heel gewone leven laat God Zijn gevallen kinderen niet in de steek: ..En de Here God maakte voor de mens en voor zijn vrouw klederen van vellen en bekleedde hen daar mee." Waarom aarzelt ge om uw God te ontmoeten? Hij roept u, iedere dag en ieder uur. En ge kent Zijn stem wel als ge maar durft te luisteren en uzelf niet bedrinkt aan de roes van het leven. De Verlosser van de dood is ook voor u gekomen ook voor u ligt het witte hemelskleed klaar. Verzin toch niet langer uitvluchten ga tot God nu er nog tijd is. Uw Vader in de hemelen. KOMEND PARLEMENTAIR JAAR i deze wereld en het zout t* Een licht der aarde De conferentie in Noordwijk is zo een uiting van dit doel van de ICCL. De con ferentie bestaat uit twee delen. Van maandag tot en met woensdag zal men zich bezig houden met zgn. .spiritual training" (bezinning, bijbelstudie, gebed, meditatie, fellowship en teamvorming)". Het tweede deel vormt de officiële conferentie, tot en met zondagochtend. Dit deel staat onder voorzitterschap van Prins Bernhard. Tal van prominente per sonen uit vele landen zullen voordrach ten houden over velerlei onderwerpen, die echter allen vallen in het thema van de gehele conferentie: De toestand in de wereld eist verenigd optreden van alle Christenen. Vrijdagavond zal de conferentie enigs zins in de openbaarheid treden, wanneer de bijeenkomst ln de Ridderzaal ln Den Haag zal worden gehouden. Dr. Walter Judd, gedelegeerde van de Verenigde Staten in de Verenigde Naties, zal dan spreken over het thema van het congres. jaar nodig waren, zoals de bestrij ding van de werkloosheid, de gevol gen van de ontwikkeling in Indone sië en de ineenstorting van de in- Bedrijfsleven ziet er niet veel in Bakkerij voelt Naar A. H. Hasselman, gemis aan bedrijfschap (Van onze sociaal-economische redactie) Vertaalde bijbel voor Toradja's de verordening Sanering Bakkerij- ge bedrijfschap granen, loopt 1 januari 1959 af. Het dageüj'- produktschap stelde dening over te nemt na 1 januari 1959 kan worden voortge- lelijks bestuur voor deze veror- zodat de regeling slechts een zeer matige inte resse te bestaan voor de oprich ting van een door het departe- ment van landbouw voorgesteld Gelet op het belang van de bakke rijen In deze zaak behoort het opstel len van een nieuwe verordening eigen lijk tot d© bevoegdheden van een be drijfschap voor de bakkerij, maar dit bestaat nog steeds niet. Het ongewij zigd overnemen van de verordening zou een stimulans kunnen zijn voor de bakkers, tot Instelling van een be drijfschap te komen. Vooral de cadeau- Instituut voor Agrarisch Markt onderzoek. De produktschappen zouden de helft van de kosten voor het eerste jaar, namelijk 100.000 moeten be talen. Het produktschap voor Marga rine, Vetten en Oliën heeft echter al besloten de zaak nog eens af te kij ken, omdat men geen directe agrari sche belangen heeft. Het produkt- Onder grote belangstelling van talrijke vooraanstaande kerke lijke figuren, met name van de zendingsorganisaties en van het Nederlands Bijbelgenootschap, is gisteren in het Bijbelhuis aan de Herengracht te Amsterdam de 70ste verjaardag gevierd van dr. H. van der Veen, die gedurende 40 jaren als taalgeleerde en bijbelvertaler werkzaam is geweest onder de inwoners van Zuid-Toradja op Celebes. -^Ien had meer vertrouwen De Geref. Zendingsbond in de Ned Hervormde Kerk en de Christelijk 'inittatief van de exporteurs dan*ïn J^orgei Geref. kerken vervullen daar hun zendingsroeping. nieuw semi-overheidsbureau. dat de nr 1 c zaak moet coördineren. Het individu dat voorziening behoeft. De Neder landse Bakkerij Stichting heeft hier mee ook reeds bemoeienis. Verschil lende bestuursleden waren van mening, dat men deze zaak niet zo kan laten gaan, en de verordening zonder meer overnemen ook al is er nog geen be drijfschap. Voor nader onderzoek is de kwestie daarna twee maanden uitge steld. wekkende geluiden horen. De onder- heffing op import- te zien. omdat na 1 i desbetreffende verorde- In een korte bijeenkomst, die ge opend werd door de voorzitter van het Nederlands Bijbelgenootschap, ds. J. H. Slllevls Smitt, spraken achtereenvol gen» ds D. J van Dijk uit Nieuwerkerk aan de IJssel, namens het hoofdbestuur van de Gereformeerde Zendingsbond ln de Nederlands Hervormde kerk, ds. P. Zijlstra uit Vlaardinyen namens de oud- zend.ngsarfceiders. ds A Bikker uit Zwolle namens deputaten voor de bui tenlandse zending vin de Christelijk Ge reformeerde kerken en dr. G. P. H. Lo- cher uit Oegstgeest. voorzitter van de commissie buitenland van het N-B.G. Ds. Zijlstra bood de Jarige een cou vert met inhoud aar. en dr Locher schonk behalve een bijbelse atlas even- eons een envelop, waarvan de inhoud bestemd ia voor een rei» naar zijn kin deren in Canada. Op de receptie, die na de herden- eje KeVoel van een exporteur over klngsbijeenkomst word gehouden, was exportmogelijkheden achtten velen ook aanwezig do minister van zaken overzee mr. H. Ph. Helders, die zeer bevriend la met dr. Van der Veen se dert het jaar 1936 toen zowel mr. Hel ders als dr. Van der Veen werkzaam was in Bandoeng. Nog onlangs heeft een schoonzoon van dr. Van der Veen. die predikant in Ca nada is. het huwelijk van een zoon van mr. Helders ingezegend te Hamilton in Ontario. Tot de velen, die dr. Van der Veen daarna de hand ter felicitatie drukten, behoorde ook prof. dr. L. On- vlee, die in 1956 gelijk met dr Van der Veen afscheid nam als taalgeleerde van het NB G. luden hebben. Het produktschap is echter niet op de hoog te van deze wijzigingen en wees het ver zoek af. Hoewel ook nog wel enkele stem men pro werden gehoord, concludeer de de voorzitter, dat er voor een der gelijk instituut een samenwerkings- geest moet zijn. De ondernemers moe ten bereid zijn hun gegevens te ver strekken. Nu dit niet het geval was, wilde hij voorlopig nog maar geen be- aliasing forceren. De bakkerijen Advertentie kunstharslllm C«ta-Bev«r ..Neem mij niet kwalijk, mijnheer Carlyle Als u eens wist wat voor listen en foefjes men tegenover mij wel heeft gebruikt, zoudt u zich niet over mijn achterdocht verwonderen Gaat u verder, mijnheer. ..Ik hoorde, dat East Lynn# ondershands te koop was. uw rentmeester lift zich in vertrouwen ln die geest uit tegen mij. Als het waar is. zou ik het wil- #7voor*uT" lachte de graaf. ,.Wel, advocaat te zijn moet wel een voordelig beroep betekenen." ..Inderdaad, met zulke uitgebreide eerste klasse relaties als de onze zeker! Maar u moet bedenken, dat mijn oom mii een tamelijk groot fortuin naliet en mUn vader ook „Dat weet ik En wet het advokatenberoep op brengt weet ik ook." Niet helemaal. Mijn moeder bracht een vrij groot kapitaal mee toen re trouwde en daardoor kon m:jr vader voordelig speculeren. Ik ben al enige tijd aar. het uitkijker, naar een geschikte geldbelegging East Lynne lijkt me wel. Als u hebt. zouden we o1 k<Lord Mount Severn daeht enige ogenblikken na vóór hij sprak „Mijnheer Carlyle. begon hij. „mijn zaken gaan heel slecht en ik heb behoefte aan ge reed geld. Nu is East Lynne op geen enkele manier bezwaard met hypotheek of iet» dergelijks Toen tk het kocht, was u de advokaat van de andere partij, herinner Ik me." ..Mijn vader", glimlachte Carlyle. ..ik was toen "^Natuurlijk, dat had tk ook willen zeggen. Als ik **-nlijk enige duixen- r mij de enige ma- van door ANN LUDLOW nier en daarom heb ik besloten, van het huls af te zien Maar nu moet u mU goed begrijpen als het bekend wordt, dat ik Eaat Lynne verkoop, dan krijg :k een heel wespennest aan mijn hoofd Het moet dus ondershands gebeuren; begrijpt u?" „Volkomen", antwoordde Carlyle. „Ik heb net zo lief dat u het koopt als iemand anders, al? we het tenminste, zoals u zegt. eens kun nen worden." „Wat had u zo ongeveer gedacht ala prijs? Ruw geschat"" „Voor bijzonderheden moet ik u verwijzen naar mijn zaakwaarnemers Warburton f~ ..Er is niets op haar naam gezet", antwoordde de edelman, en de rimpels in zijn voorhoofd ontspan den zich wat. „Dat heb je van die gedachtenloze hu welijken. Ik werd verliefd op de dochter van gene raal Conway en ze was dwaas genoeg om er met me vandoor te gaan. Dat wil zeggen, we waren al lebei al even grote dwazen. De generaal gaf geen toe stemming en zei dat ik eerst mijn wilde haren wat kwijt moest zijn. Toen nam ik haar mee naar Gretna Green en ze werd gravin van Mount Severn zonder meer. Het was helemaal een ongelukkige zaak. Toen de generaal hoorde, dat ze weggelopen was. mi node de namen van de dorpen Bun schoten en Sp8keniburg in de kerkge schiedenis van ons land blijven voort- leven, meende de burgemeester, onderbrak Carlyle. jjit naam van dc synode sprak de rtkwaal en kon de schok praeses, ds. J van Bruggen, een woord is sedert die dag nooit van dank tot de burgemeester, gelukkig geweest; zc zei aldoor dat het haar schuld dankte hem voor de vriendelijke beje- was dat hij stierf. En ik geloof dat ze er zelf ten- gening. Dat is niet altijd zo gewei slotte ook door gestorven is. Ze is jarenlang ziek Omstreeks 1840 bijvoorbeeld werden geweest; dedokters noemden het^ tering.maar het afgescheiden predikanten De Haan u" Van Velzen uit deze gemeente verban- Burgemeester van Bunschoten ontving Synode (Van i onzer verslaggevers) TN de propere raadzaal van Bunscho ten hebben burgemeester en wet houders dezer gemeente donderdag middag de generale synode van de gereformeerde kerken (ond. art. 31 k.o.) ontvangen. Burgemeester D. van den Berg sprak een woord van, welkom tot deze meerdere verga dering. (Ik durf niet te zeggen ..hoogste" vergadering, zei hij.) Nog nimmer is het gebeurd, dat bin nen de grenzen van Bunschoten-Spaken burg zo'n belangrijk gebeuren plaats had als een generale synode, zei de burgemeester. Daarom stelde hij het op Srijs, dat men aan de invitatie gevolg ad gegeven Niet om dat men te Spakenburg verlangt naar vreemdelingen, want daarvoor r—i zal gehoord willen worden vóórdat tot zulk een ingrijpende maatregel wordt overgegaan. Reeds nu duiken er geruchten op dat de regering ternationale zuivelmarkt, zal ons ka- daartoe bereid is en dat zij de binet ongetwijfeld nog voor grote s.E.R. om advies wil vragen, moeilijkheden stellen. Temeer als Dat is ook het minste wat men kan men weet, dat de begrotingsuitga- verwachten als men de prijzen van ven ieder jaar opnieuw automatisch iandbouwprodukten wil verhogen, een stijgende tendens vertonen, zo- De melkprijs speelt daarbij een zeer als bijv. met de begroting van on- belangrijke rol, niet in de laatste derwijs, kunsten en wetenschappen plaats omdat minister Vondeling er het geval is. niet onder uit zal komen ln het De verwachting die de economisch nieuwe melkjaar. per 1 november adviseur van het Prot. Chr. Werk- a-S-> iets aan de slijtersmarge te geversverbond, drs. De Pous, tij- doen. dens de C.H.U.-zomerconferentie De vakbeweging der werknemers heeft uitgesproken, nl. dat de ko- zai tegenover een eventuele prijs- mende rijksbegroting een groot te- verhoging vrij gereserveerd staan, kort zal vertonen, is dan ook alles- zij heeft een grote zelfbeheersing zins gerechtvaardigd. ^n den dag gelegd door een stabili- Dit tekort zal men echter niet tè satie van het loonniveau (dat geluk- dramatisch moeten nemen. De be- kjg js gecompenseerd door een sta- stedingsbeperking heeft zeer beslist bilisatie van het prijsniveau) te aan een gunstige uitwerking gehad, vaarden. En nu zal zij zeggen dat betekent dat we volgend jaar wel Deze geluiden heeft men reeds eer een stootje kunnen lijden. der kunnen vernemen, nl. toen eni- Een begrotingstekort, zelfs al zal gg maanden geleden enkele maatre- dels- en betalingsbalans zich in een derinvoêring van de investeringsaf- gunstige richting ontwikkelen. trek. Wij zijn dan ook van oordeel dat Nu kan moeilijk worden volgehou- het begrotingstekort op zichzelf geen den dat de regering tot in lengte reden behoeft te zijn om met zwaar belastinfcprogram voor dag te komen. Temeer niet als alle van dagen aan dit advies zal zijn gebonden. In ons land regeert nog altijd de regering en niet de Sociaal departementen, in navolging van Economische Raad. Maar boven- verleden jaar, trachten het nog wat dien moeten de faciliteiten s zuiniger jian te doen. bedrijfsleven Juist de werknemers Verleden jaar heeft minister Hof- ten goede komen, omdat daardoor stra ln de Tweede Kamer verklaard de werkgelegenheid weer werd be- dat bezuinigingen tijd kosten. Van vorderd. Misschien kan men zeggen een bezuiniging met het domme pot- dat de wijzer van de bestedingsbe- lood wil hij niets weten. De minis- perking teveel was doorgeslagen ter van financiën wil met verstand naar de kant van het Industriële be- bezuinigen, zodat er niet ln eigen drljfsleven. vlees wordt gesneden. We zijn dit Het bedrijfsleven zal ook profiteren met hem eens, maar het is ook de van het voornemen van minister reden dat we dit jaar opnieuw een Zijlstra om zijn versoepeling van bezuinigingsprogram van de regering het prijsstabilisatiebeleid te hand- verwachten. Zij geeft daarmee het haven. In socialistische kringen zal goede voorbeeld. i dit voornemen, waardoor het Ook in het komend parlementaire bewijs is geleverd dat de minister jaar zal het moeilijkste economische probleem weer de landbouw zijn, en wel ln het bijzonder de veehoude: de ondernemer te gaan zitten, wel rij. Het is de taak van de minister weer met verontwaardiging begroe- van landbouw het vertrouwen in het ten. Eerst was het beleid niet ste- landbouwbeleid bij de nlet-agrari- vlg genoeg en nu wordt het te sche bedrijfstakken weer te vergro- vroeg opgeheven; maar de socialis ten. Dat vertrouwen is een tijdlang ten vergeten dat dit prijsbeleid zoek geweest, al zal minister Von- is geslaagd. En dat is een niet deling in het afgelopen jaar wel geringe prestatie geweest. Als dit hebben ervaren, dat dit vertrouwen beleid niet was geslaagd, zouden de moeilijk te herstellen Is zonder dat looneisen allang op tafel hebben ge- van de landbouwers te verliezen. legen. Het landbouwprobleem Is een gevoe- Een tijdelijke doorbreking van het lig probleem. Enerzijds moet er be- evenwicht in de bestedingsbeperking grip zijn voor de belangrijke positie is dan ook geen ramp; tenminste van de boer ln ons maatschappelijk als onze politieke partijen en het bestel. De Instandhouding van een georganiseerd bedrijfsleven eenstem- levenskrachtig platteland is een na- mig van mening zijn, dat de ruimte, tionale zaak van de eerste orde. Dat die er ongetwijfeld voor een verho- is alleen mogelijk als men boer en ging van de lonen zal vrijkomen, landarbeider met waardering tege- gebruikt zal worden voor een zo moet treedt en als men wil zorgen spoedig mogelijke invoering van een voor een redelijke beloning voor de weduwen- en wezenvoorziening. En werkers in de agrarische bedrijfstak, daarop zal de algemene invalidi- Anderzijds vergt het Landbouwegall- teitsverzekering zo spoedig mogelijk satiefonds steeds grotere bedragen, dienen te volgen. Maar over de Hoe moeilijk dit ook is, men zal op grootte van deze ruimte zullen nog den duur deze tekorten moeten ver- vele woorden worden gesproken. kleinen. Een der middelen om dit te berei ken is de vermindering van de Het Is al duidelijk: het komend parlementaire jaar zullen er weer problemen ten over zijn. Dit is overi- sumentensubsidies, ofwel prijsver- gens gebruikelijk in het derde ja; h«n-.„n-. j Ujteraar<j van een parlementaire periode. hoging; een zaak ongemerkt bij i familie heef' op zulke huwelijken rust jee ..Het is dl» juiste veerde niet", zei de advokeet rustig. ..Totdat 1 champ me deze tip «sf. dacht ik dat u East Lynne op naam van uw dochter had gezet." gehad. L_. ik heb er sedert dien heel veel voorbeeli zien; er komt altijd iets naars uit voort' ..Er kon na het huwelijk een bepaling gemaakt zijn", merkte Carlyle op. want de graaf zweeg co scheen in gedachten verdiept. .,Ja, dat weet ik. maar het is niet gebeurd. Mijn vrouw had geen fortuin. Ik had me a] diep in de schulden gestoken en geen van beiden dacht eraan Iets voor onze toekomstige kinderen te doen. Of. als we er al aan dachten, dan deden we er toch nog niets voor Er is een oude spreuk, mijnheer Carlyle: wat altijd nog gedaan kan worden, wordt nooit gedaan." Carlyle boog. (Wordt vervolgd) Momenteel ondervindt te gastvrijheid. Ds.- Van Brugyen merkte op, dat hij ook een schriftelijke mededeling van bur-1 gemeester Van den Berg over de synode j nad gelezen. De burgemeester had daar-| in de wena te kennen gegeven, dat de Spakenburgse synode even mocht zijn als de synode van Dordrei f/den deInt. unie van de chr. transportarbeiders bonden De Internationale i vergelijking met Dordrecht is toch wel de Europese economische gemeenschap en te maken, want metterdaad vertegen- de Internationale arbeidsorganisatie. Het woordigt deze synode van Spakenburgcongres heeft zich uitgesproken voor een nog dezelfde kerken als Dordt1618.vermindering van de arbeidstijd by het hoewel er zijn. die dit betwisten. 'weg-, spoorweg- en luchtvervoer. Book VAN DE DAG Citreversmij Hollandia, Baarn. Vladimir Nobokov: Pnin. Vladimir Nobokov. Rus van geboorte, doch sinds 1940 als docent in de Russi sche taal werkzaam in Amerika, heeft zich een internationale erkenning als schrijver verworven en zijn werk is in Amerika en Engeland meermalen be kroond. Zijn boeken verschijnen in Ame rika, Engeland, Frankrijk, Italië, Oos tenrijk. Zweden, Zwitserland en Neder land. Zo hebben we nu ontvangen van de Hollandiauitgeverij te Baarn de 183 pagina's tellende roman ..Pnin". Pnin is de naam van de geëmigreerda professor Tlmofey Pnin. die zich aan de Amerikaanse samenleving tracht aan te passen. De schrijver verwerkt dit ge geven op een geheel eigen wijze, met een toon van zeer fijne humor en in een zeer bijzondere stijl. Nobokov beschikt over een grote zeggingskracht en hij weet soms in enkele zinnen een ver bluffende karakteristiek te geven van per sonen en situaties. Hij heeft ook geen spectaculaire gegevens nodig voor zijn werk Daarvoor Ts ''et te rustig, te filo sofisch, te beschouwend. Het verhaal van prof. Pnin heeft geen boeiende hoogtepunten, niettemin leest men het boek met belangstelling uit. Waarschijnlijk zal niet iedere lezer een dergelijk boek kunnen waarderen, maar de genoemde elementen hebben toch hun eigen waarden. Pnin is een goed boek in een sobere uitgave.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2