Leidens dagelijks bestuur Uitgave Leidse geheel voor de vijfde wethouder is verantwoord Ernstig conflict in de Leidse k.v.p.-fractie Regering van de Antillen handhaaft zich WEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1958 Leidse Robavers aan de waterkant De Leldse Roba vermen sen (Rotterdam- sehe Bank) hebben een viswedstrijd ge houden in het rustige water van de Haar lemmertrekvaart. Reeds spoedig smaakte der hengelaars het genoegen een flin ke brasem op te halen, wait hem bijna een pak kostte! Door dit succes waren de verwachtingen hoog gespannen en zowaar werd nogmaals een aardige brasem aan de haak geslagen. Maar daarna, wat klein goed uitgezonderd, liet de vis zich niet meer verschalken. Ondanks dat heeft het bankpersoneel, mede door het fraaie weer, een genoeg lijke avond gehad. Jubileum Th. J. Brugman De heer Th. J. Brugman, chef van d technische administratie van de stedelijke lichtfabrieken, heeft zijn veertigjarig jubi leum bij deze fabrieken in stilte gevierd. Zoals te verwachten was, zijn in de gistermiddag gehouden vergadering van de gemeenteraad de heren Stolp, Menken, Van Schalk en Jongeleen tot wethouder gekozen. De heer Stolp is in de plaats gekomen van de heer Van der Kwaak, die lid van het col lege van Ged. Staten is geworden. Htj verwierf 32 van de 34 uitgebrach te stemmen; twee waren er voor zijn fractiegenoot mr. dr. Knol. De heren Van Schalk en Jongeleen werden met 34 stemmen gekozen en de heer Men ken met 32 stemmen. Tegenover de heer Menken stond de heer De Bree met 1 stem, terwijl er 1 blanco biljet Aan de tafel van B. en W. zitten nu (van links naar rechts): de heren Stolp, Jongeleen. Van Schaik, Van Kinschot, Bool (gemeentesecretaris) en Menken. (Foto N. van der Horst). Fietser gewond Gistermiddag half twee is in de Rem- brandtstraat de 13-jarige fietser D. B. uit de Rijndijkstraat in botsing gekomen met 2 onbekend gebleven fietsers. De jongen is met een gebroken linkerarm en schaaf wonden aan zijn linkerbeen naar het zie- i kenhuis gebracht. Oplichtende opknappers Bij de politie zijn klachten binnenge- I komen over 2 Haarlemmers, die met een vrachtauto de deuren langs gaan om fcpin- aarde te verkopen. Zij bieden dan tevens aan de tuin op te knappen. Hun werk zaamheden laten nogal te wensen over en i bovendien vragen zij na afloop veel meer geld dan bedongen is. Men zij gewaar schuwd voor deze tuinlieden van de j koude grond. Verdeling van wethoudersfuncties zaak van college zelf ALS het college van Ged. Staten aan het besluit van de raad zijn goei keuring verleent, krijgt Leiden zijn vijfde wethouder. Over het voo: stel van de heer Hagens van de v.v.d. schreven wij gisteren al uitvoerig. Het bleek inderdaad, dat de wenselijkheid van een vijfde wethouderszetel door alle fracties wordt erkend. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Piena, p.v.d.a., verklaarde de burgemeester uitdrukkelijk, dat de verdeling van de wethoudersfuncties een-feaak is van het college zelf. Mutaties marine Bevorderd: lot kapitein-ltz I de luite nants-ter-zee A. v. d. Moer, A. van Noortwijk. H. M. v. d. Veen, R. van Wely. J. S. van Vollenhoven, C. H. van Eeghen (al tijd. kapitein-ltz), J. W. v. d. Graaf en L. C. Le Poole; tot luitenant-kolonel der mrainiers de majoor G. J. B. Veenhuijs; tot kapitein-ltz van de techn. dienst de luitenants-ter-zee I W. Vinke, A W. R. Willemse, C A Planten, en J. M. R H. Andreoli (al tijd. kapitein-ltz) en tot kapi tein-ltz van administratie de ltz I Jansen. Eervol ontslagen op daartoe gedaan verzoek: kapitein-tz W A. Montanus. ka pitein-ltz F van der Straaten. kapitein- tz A. C M. de Neeve, kapitein-ltz (bij de KMR) F. Viersen. Aangewezen als geneeskundige voor het toezicht luchtvaart dr. K. Vaandrager, hoofd geneeskundige dienst K.L.M. Verwijdering Van Dijk-Menken en De Bree Spoedig statuut aan de orde O O BIJ DE VERKIEZINGEN in de Nederlandse Antillen hebben de huidige regeringspartijen opnieuw een mandaat verkregen, daar zij twaalf van de tweeëntwintig Statenzetels veroverden en de kleinst mogelijke meer derheid behaalden. De verdeling der partijen in de Staten veranderde niet. Het enige verschil was, dat de regeringspartijen de zetel van de heer J. Geerman verloren, maar deze was indertijd door de Arubaanse Volkspartij verkozen en was overgegaan naar de regeringspartij Partido Popular Arubano. DE nieuwe gemeenteraad van Lei den werd gistermiddag al direct geconfronteerd met een nogal ernstig persoonlijk conflict tussen enige le den van de fractie van de k.v.p., dat al maanden geleden is ontstaan en nu is uitgelopen op een officiële verkla ring van de heer A. van Dijk, die in de oude raad voorzitter was van de k.v.p.-fractie. Het conflict betreft de heer Van Dijk enerzijds en de heren Menken en De Bree anderzijds. Zij zijn er in de afgelopen maanden niet in geslaagd, de verwijdering onge daan te maken, en het gevolg is nu, dat de heer Van Dijk zich van hen heeft gedistancieerd. de heer Van Dijk De verklaring luidt als volgt: „Het is ongetwijfeld de raad bekend, dat vói verkiezingscampagne i de gemeenteraad door de kring van mijn partij de leden van i gedurende de de leden van ;e personen in rdige beschuldigingen tegen mij zijn ge- mijn kwaliteit van raadslid t tter van de r.k. raadsfractie. Bij mijn onderzoek is mij gebleken, dat ook de heren De Bree en Menken hieraan hebben deelgenomen, hetgeen nadrukke lijk door de heren De Bree en Menken aan mij is bevestigd. Aan mijn herhaald De heer Piena zei, te begrijpen, dat de VVD, nu zij vijf plaatsen in de raad bezet, mede-verantwoordelijkheid wenst te dragen voor het beleid van het dage lijks bestuur van de gemeente. De frac tie van de PvdA heeft zich echter wèl afgevraagd, of het tijdstip om dit voor stel in te dienen goed is gekozen. Im mers, als Leiden de grens van de 100.000 inwoners overschrijdt, komt dit vanzelf ter sprake. Toch wilde de PvdA de ge dachten van de heer Hagens, zoals _ze in zijn voorstel zijn geformuleerd, wel on dersteunen. De heer Piena zei, nader overleg tussen de verschillende fracties wel op prijs te zullen stellen, als het college van G.S. een besluit van de raad om het aantal wethouders op vijf te brengen, zou goedkeuren. Niet aan de orde Mr. Woudstra. prot.-christelijk, achtte de hogere uitgave, waarmee de instel ling van een vijfde wethouderszetel zou gepaard gaan, volledig verantwoord. Met de heer Piena was hij het in zo verre niet eens, dat het punt van de mede-verantwoordelijkheid van een be paalde partij naar zijn mening op dit ogenblik niet aan de orde kon worden gesteld. Het tijdstip vond hij bovendien wèl juist gekozen, nu de gemeente tegen de 100.000 inwoners gaat aanlopen, nog afgezien van mogelijke grenswijzigingen. De heer Ten Broek. KVP, sloot zich bij mr. Woudstra aan. De heer Van Wei zen, CPN. bleek ook nader overleg te wensen, als G.S. met de benoeming van Toespraak tot de nieuwe raad Burgemeester over uitblijven begroting voor 1959 Nadat de leden van de nieuwe Leidse raad waren beëdigd, heeft de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kin schot, hen toegesproken. Hij wees erop, dat de taak van een raadslid weliswaar mooi maar tevens moeilijk Is. Mooi omdat het raadslid uit de eerste hand kennis neemt van de vele problemen die aan een gemeentelijke halshouding zijn verbonden, mooi ook omdat deze taak het raadslid op de schouders is gelegd door de kiesge rechtigde burgers. Moeilijk daaren tegen omdat dit vertrouwen een ver plichting oplegt, moeilijk omdat het raadslid zich inzicht op velerlei ter rein dient te verwerven, wat tijd en energie vergt. In zijn toespraak wijdde de burgemeester speciale aandacht aan de financiën. Hij zei daarover het volgende: „In juni j.l. hebben burgemeester en wethouders aan de leden, die toen deel uitmaakten van dé raad, medegedeeld, dat de behandeling van de gemeentebe groting voor 1959 zou worden opgeschort In afwachting van de plannen van de Tegering omtrent een nieuwe financiële verhouding tussen het rijk en de gemeen ten. Ook de omstandigheid, dat een vrij sterk vernieuwde raad deze begroting zou gaan behandelen, speelde bij deze be slissing een rol- Het college kon toen nog niet vermoeden, dat nog een andere reden een uitstel van behandeling van deze be groting gewenst, zo niet noodzakelijk maken, namelijk het plotselinge aftreden van de wethouder van financiën als ge volg van zijn benoeming tot lid van deputeerde staten van Zuid-Holland. Op dit ogenblik is omtrent de noodzake lijke nieuwe regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeen ten tot mijn teleurstelling nog niets bekend gemaakt. De oorzaak van het uit- an van deze voorschriften zal wel mede. moeten worden gezocht in de budgetalre moeilijkheden, waarmede de regering ongetwijfeld te kampen heeft. Nu de regering, langer dan voor eer goed en verantwoord bestuur van de ge meente nodig is. blijft wachten met hel aanbieden aan de Staten-Generaal var een ontwerp van wet, r(jst de vraag, of deze omstandigheid nog langer kan die nen als een argument om de aanbieding van de begroting uit te stellen. De be antwoording van deze vraag zal een var de eerste taken zijn van het nieuwe col lege van burgemeester en wethouders. Verbetering Intussen mag reeds tlhans wel worden opgemerkt, dat althans de liquiditeits positie van de gemeénte gedurende de laatste kwartalen op verheugende is verbeterd. Deze verbetering is mede het gevolg van de omstandigheid, dat geldleningen zijn ontvangen voor de uit voering van kapitaalswerken, die nog moeten worden aangevangen waarvan de uitvoering juist is begonnen. In dit ver band doet zich de merkwaardige omstan digheid voor, dat de investering reeds is goedgekeurd terwijl thans de dekking voor de rente- en afschrijvingslast niet aanwezig is. Of de budgetaire positie, wanneer straks de wettelijke regeling omtrent de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten zal zijn tot stand eekomen. zodanig zal zijn verbeterd, dat dekking voor de bedoelde lasten kan oen gevonden, moet worden afgewacht Reden om ten aanzien van het budget optimistisch te zijn, is er thans stellig niet, zodat in het bijzonder ten aanzien van de financiën moeilijke vraagstukken tot i oplossing moeten worden gebracht." vijfde wethouder akkoord zijn ge- Burgemeester' Van Kinschot zei over het voorstel zelf niets. De suggestie aan gaande eventueel overleg met betrekking de verdeling van de functies in het college noemde hij bepaald onjuist; de taakverdeling is een zaak van burge meester en wethouders zélf. De promotor van het voorstel, de heer Hagens, meende, dat de uitgave voor een ijfde wethouder volkomen verantwoord ou zijn. Juist met het oog op mogelijke is een nieuwe wethouders- ;aak, die moeilijk uitstel ver draagt. Hij zegde de heer Piena toe, dat overleg zal plaats hebben als de VVD de wens naar voren heeft ge bracht de bewuste zetel aan haar tc bedelen. Hutspot-snelschaak in Leiden Het Leidsch Schaakgenootschap heeft zich voorgenomen ieder jaar ter gelegen heid van de 3-oktoberviering een „Hu_ts- pot-snelschaaktoernooi" te houden, wedstrijd zal dit jaar in „Het Gulden Vlies", Breestraat 125, op zaterdag 27 sep tember worden gespcejd. De tijden van 15-18 en van 19-22 uur. Er wordt i middagwedstrijd in groepen van 8 ge speeld. Op grond van de resultaten die zijn behaald in de middagwedstrijden, worden voor de avondwedstrijden nieuwe groepeji samengesteld, die dus uit spelers van ongeveer gelijke sterkte bestaan. De resultaten, behaald in de avondwedstriid, zijn beslissend voor het toekennen van de prijzen. De winnaar van elke groep gaat met een klapstuk en een worgt naar huis. Deelnemers moeten zich opgeven tot uiterlijk maandag 22 september. Benoemingen in Leidse raad Het grootste deel van de vergade ring, die de raad van Leiden gister middag hield, werd in beslag geno men door de benoeming van de ver schillende gemeentelijke commissies. Hieronder volgen de benoemden. Commissie strafverordeningen: M. van Aken, mr. C. J. Woudstra, mr. J. v. d. Poel en mevrouw mr. J. E. Glastra van Loon-Boon. Commissie financiënS. Sannes, mr. dr. H. D. M. Knol, drs. J. W. J. Wiertz en J. G. Hagens. Commissie geneeskundige en gezond heidsdienst: prof. dr. J. Goslings, mr. C. J. Woudstra, drs. H. M. J. W. J. Kort- mann en mr. F. Portheine Commissie Endegeest: mevrouw G. A. Spierenburg-Beekhuizen, mr. C. J. Woud stra,drs. H. M. J. W. J. Kortman en me vrouw mr. J. E. Glastra van Loon-Boon. Commissie markt- en havendienst: M. Sommeling, L. Questroo, J. C. J. Lam- bermont en dr. J. P. Duyverman. Commissie onderwijs: H. Zunderman, P. S. Harmsen, drs. J. W. J. Wiertz en mr. J. Drijber. Commissie slachthuis: C. F. Lardee, J. G. Lamers, P. C. A. ten Broek en dr. J. P. Duyverman. Commissie openbare werken: dr. J. Winsemius, J. van Iterson. P. C. A. ten Broek en J. G. Hagens. Commissie personeelszaken: M. Som meling, B. de Kier, K. F. de Bree en mr. F. Portheine. Commissie sociale zaken: C. Piena, J, G. Lamers, K. F. de Bree en mr. F. Por theine. Commissie lichtfabrieken: W. G. den Dubbelden, B. de Kier, A. van Dijk en dr. J. P. Duyverman. Commissie dienst kasbeheer en krediet wezen; mej. A C. Bekker, mr. dr. H. D. M. Knol, J. C. J. Lambermont en mevr mr. J. E. Glastra van Loon-Boon. Commissie sport- en jeugdzaken: H Zunderman, L. Questroo, mr. J. v. d. Poel en mr. J. Drijber. Commissie voor de rekeningen: S. San- nes, mr. dr. H. D. M. Knol en P. S. Harm sen (als voorzitter mr. dr. Knol), drs. J. W. J. Wiertz en J. G. Hagens. Commissie voor de Lakenhalmej. A. J. van Nienes,-fnr. dr. H. D. M. Knol, K. F. de Bree, prof. mr. J. M. van Bcmme- len, dr. J. Keuning, P. Herfst en ir. H. A van Oerle. Commissie voor het Oud-Archief: M. van Aken. mr. dr. H. D. M. Knol. mr. J. v. d. Poel, W. F. v. d. Burgh. prof. mr. H. F. W. D. Fischer en M. P. F. Meyer. Commissie voor het-verkeer: mej. A. J van Nienes, J. van Iterson, drs. H. M. J W. J. Kortmann en mr. J. Drijber Commissie voor het verkeer: mej A J van Nienes, J. van Iterson, drs. H. M J. W. J. Kortmann en mr. J. Drijber. Commissie van advies betreffende de dienst voor sociale zaken Singerling-Stokhuijzen, G. F. E. Kiers, mevrouw C. Uphoff-Visser, me- uw T. van Zonneveld-van der Lecq, Blok en prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma. Commissie van advies in culturele :aken: H. Zunderman, ir. H. van Oerle. J. C. Bartelsman, prof. dr. D. J. Kuenen, H. van Woudenberg, mevrouw mr. B. G. von Meyenfeldt-Bakker, mevrouw J. Hageman-Verhagen, Th. Scholte, A. J van der Pompe, W. H. Tweehuysen en C. de Kemp. College van curatoren van het gym nasium: prof. dr. H. F. W. D. Fischer, mevrouw C. G. de Jager-Galavazi. prof. dr. P. Th. Oosterhoff. prof. dr. P. H. van Laer, prof. dr. J. H. Waszink en ds. D. J Vossers. Commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs: dr. K. Reits- ma, mr. C. J. Woudstra, mevrouw S. J Schaper-Beukema. mevrouw A. A. C. M Huizinga-Schölvinck, prof. dr. H. C. van de Hulst en mevrouw J. W. Vogelenzang- Smit. Berechting Leids ongeluk Het hoog militair gerechtshof heeft vier b(J een op 13 februari gebeurd ongeluk Leiden betrokken militairen van a schuld vrijgesproken. De dienstplichtige chauffeur die met z(jn wagen een moeder en haar zoontje aanreed en dodelijk wondde, berustte in zijn straf van maand gevangenisstraf, hem door de krijgsraad te velde west opgelegd. Op 13 februari reden de betrokken mili tairen met een colonne vrachtwagens on der bevel van een sergeant door Leiden. Door een verkeerde manoeuvre van een der soldaten werden de slachtoffers aan gereden. Aan de sergeant werd te grote snelheid, aan drie andere chauffeurs de-schuld ten laste gelegd. De sergeant werd door de krijgsraad tot een maand voorwaardelijk veroordeeld, de chauffeurs tot geldboeten. Zij zijp form de eis, thans door het hoog militair gerechtshof vrijgesproken. Aanbesteding Gisteren heeft Rijkswaterstaat aanbe steedt het voltooien van de aardebaan het gedeelte van weg no. 12 van het rijkswegenplan 1958 ('s Gravenhage-U- trecht - Arnhem-Ze venaa r-grens)gelegen tussen de kruising met de Gelderse IJssel. en de spoorlijn Zevenaar-Doetinchemon der de gemeenten Westervoort, Duiven. Zevenaar en Didam, met bijkomende wer ken. Van de 25 aannemers die aan de in schrijving deelnamen, schreef het aan nemersbedrijf De Hondsrug R. Duursema en zn te Gieten het laagst in met een be drag van f 1.127.000. De hoogste inschrij ver wa6 het aannemingsbedrijf Gebroe ders Schouls n.v. te Leiden, voor fl.600.000. •zoek om deze beschuldigingen terug te nen, hebben de heren De Bree en Men- i tot op heden geen gevolg willen De houding van de heren De Bree en Menken te mijnen aanzien zal mij in de komende periode derhalve nopen mij van de heren De Bree en Menken te distan- ëren daar waar het tegendeel niet strin- :nt noodzakelijk is". De heer Ten Broek, die de heer Van Dijk als voorzitter van de fractie is op gevolgd, verklaarde namens de fractie, dat de heer Van Dijk niet namens de fractie maar geheel persoonlijk had ge- iproken. De heren Menken cn De Bree gingen r.iet op de verklaring van de heer Van Dijk <in. Het conflict deed zich deze middag ook bij de wethoudersbenoemingen gelden. De fractie van de k.v.p. stelde de heer Men ken kandidaat, met uitzondering echter van de heer Van Dijk. De heer E. Nolles 40 jaar bij S.L.F. De heer Nolles, administratief ambte naar bij de S.L.F.. heeft gisteren zijn veertigjarig arbeidsjubileum gevierd. In de directiekamer van de lichtfabrie ken getuigde directeur ir. Y. Ykema zijn waardering voor de heer Nolles, die zich gedurende een lange reeks van jaren een uitstekende kracht heeft betoond en als meteropnemer begonnen zich tot ad ministratief ambtenaar bij de magazijn controle heeft opgewerkt. De directeur wenste de heer Nolles geluk met zijn ju bileum en sprak de beste wensen uit de resterende jaren. Hij overhandigde de oorkonde en de gratlfificatie van het ge meentebestuur. De directe chef van de jubilaris, de heer Van Heusden, sprak eveneens zijn w dering uit over de wijze, waarop de heer Nolles zijn taak opvalt. De jubilaris daarbij een aangename sfeer te scheppen onder zijn collega's. Namens <je personeelsvereniging werd een aandenken aan deze dag aangeboden. Op de afdeling van de jubilaris sprak de heer Van Katwijk namens zijn naaste col lega's de heer Nolles hartelijk toe. Ook hij kwam niet met lege handen. De heer Nolles dankte allen hartelijk x»r de vriendelijke woorden en de aan geboden attenties. Studie der materie met behulp van neutronen aan Leidse universiteit De stichting Leids Universiteitsfonds te Leiden is aangewezen als bevoegd on de faculteit der wis- en natuurkunde de Leidse universiteit een bijzondere leerstoel te vestigen, opdat door de daar- te benoemen hoogleraar onderwijs worden gegeven in de studi laterie met behulp Na de rumoerige optochten van zon dag is de verkiezingsdag zelfs maandag rustig zonder ordeverstoringen verlopen. De opkomst was groot en bedroeg ruim 90 procent. De regeringspartijen gingen pro- centsgewijs vooruit. Men verwacht, dat wanneer de nieuwe staten op 23 september bijeenkomen, de regering spoedig gevormd zal zijn en dat de huidige minister van justitie, mr. S W. van der Meer, naar Nederland zal gaan om de heer W. F. M. Larnpe als ge volmachtigd minister te vervangen. Tevens verwacht men dat de nieuwe regering zo spoedig mogelijk besprekin gen zal wilen voeren over herziening van tatunt. Dit was namelijk de inzet der verkiezingen, vooral In verband me*t de kwestie van'de uitzetting van dc heer A de Wit, hoofdredacteur van „Beurs en Nieuwsberichten" De zaak Is voorgelegd in de Raad van State, welks advies nlci erd bekend gemaakt, doch waarschijn lijk niet overeenkwam met het stand- mt der Antiliaanse regering. De uitslagen zijn op Curacao: Nationale Volkspartij en Curacaose Onafhankelijke Partij 20.353 (18.612) stemmen 6 (6) zetels. Democratische Partij 18.770 (13.620) stem 5 (5) zetels. Katholieke Volkspartij 5490 (4865) stemmen 1 (1) zetel op Aruba Partido Popular Arubano 9913 stemmen 5 (5) zetels, Arubaanse Volkspartij 450.5 stemmen 2 (2) zetels, Una of R.K. partij stemmen 1 '(1) zetel. Nationale Volks partij Aruba 705 stemmen geen (geen) Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Robertus Franciscus, z v W A Bergers en C M Peter; Johan nes Laurentius Maria, z v F van Kan en J C M Kouwenhoven; Fennechie- na Emma, d v G Kruijswijk en M H Hooijsma; Hendrik, z v H van Voort- huijzen en A de Jong; Catrina Jo hanna. d v J P Ouwerkerk en C J van der Voort; Marianne, d v J Ka merman en A van der Heiden; Jo hannes Petrus, z v P de Groot en C M J Ouwerkerk; Marinue Gerardus, z v G M de Bruin en C Tannenbaum; Samuel, z v S. van der Meij en G van Vliet; Monica Lucia Maria, d v P A J Schamper en M A van Berge Hene gouwen. OVERLEDEN: N. Visser 76 j. man; J van Duijn 66 j. man; J C C Sassen 64 j, man; P T M de Keijzer 59 j, vr. OVERLEDENM L Husemeier, 87 j, weduwe v J J Nieuwenburg; I J de Sterke, 1 dag, dochter; L W van Lier, 56 j, man; B de Rooy, 58 j, man. Zeventien mensen in bus verbrand Zeventien mensen zijn om het leven ge komen en drie zwaar gewond doordat autobus dezer dagen bij Soerabaja bij 't oprijden van een brug tegen een leu ning botste en van een steile helling stortte. De bus vloog in brand. \GENDA VOOR LEIDEN Woensdag Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 -1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Den Burcht, 8 uur: jaarvergadering af deling Leiden K.N.V.B. Stadsgehoorzaal, 8 uur: huldigingsbij eenkomst dr. Van Arkel door oud-leer- De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder- land-Engeland, N. S. Wilson over The craft of detective fiction. Antonius clubhuis, 8 uur: opening B.B.- expositie. Pieterskerk, koor, 7J0 u.: avondgebed. Rehoboth, 8 uur: vergadering C.B.P.B. „Huisvestingsmoeilijkheden". Donderdag Breestraat 135, 8 uur: modeshow Cou ture Riël. Pauluskerk, Oegstgeest, 3 uur: af scheidsbijeenkomst dr. Van Arkel; daar- i receptie in het Zendingshuis. Antonius clubhuis, 1011 uur: B.B.- expositie. Vrijdag Antouius-olubhuis, 1011 uur; B.B.- expositie. Zaterdag Dr. Van Voorthuyzenschool, 3.30 uur aanbieding huldeblijk woningbouwver eniging Ons Belang. StadhuL, 3 uur: vereniging Oud-Lei den, lezing ir. D IJ. Lem over de uit breidingsplannen. Apotheken De nachtdienst van de apotheken wordt waargenomen door apotheek Boekwijt, Breestraat 74, telef. 20552, en apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8 te Oegst geest, telef. 26274. Tentoonstclllnten De Lakenhal: tentoonstelling ken van A. H. Bakker Korff. tot 15 sept Volkenkunde: tentoonstelling panse penseeltekeningen, tot 12 oktober Indien u de krant eens niet mocht ontvangen, kunt u tussen 6 en 7 u. 's avonds onze klachten- dienst hellentelefoon no. 31441. Wij pogen dan alsnog u van dienst te zijn. Directie N.L.C. zetel; op Bonaire: Democratische Partij Bonaire 1373 stemmen 1 (1) zetel, Uni 1138 stemmen geen (geen) zetel; Bo venwinden: Democratische Partij 904 1 (1) zetel. Nationale Volkspar tij 511 stemmen geen (geen) zetel. VOORSCHOTEN Verrassende uitslag De wethoudersverkiezing in Voorscho en leverde een grote verrassing op. Wet houder J. de Graaff (prot.-chr.), in Ne derland bekend om zijn plan voor de i goedkope en goede woningen, werd niet herkozen. Namens alle fracties gaf de heer C. Fortanier een verklaring. De heer De Graaff zou zich de woning nood persoonlijk sterk aantrekken en men wil hem deze taak niet weer op de schou- ;rs leggen. De heer De Graaff antwoordde met de bekentenis, fouten te hebben gemaakt, n misdaden te hebben begaan, r verwonderd over, dat men hem grove beleidsfouten aanrekende. Overi- vond hij, dat het politieke wapen hier vreemd werd gehanteerd. Igemene stemmen koos de raad daarop de twee door alle fracties voorge melde kandidaten: loco-burgemeester G. Schrama (k.v.p.) en de heer J. J. Dekker (prot.-chr.) kregen zitting aan de be stuurstafel. In de raad waren vijf nieuwe gezichten, namelijk M. Dirksen (prot.-chr.), mr. dr. J. D. I. van der Wilde (prot.-chr.). drs. M. C. Tideman (v.v.d.), ir. W. C. M. Rom- bouts (k.v.p.) en drs. H. A. Korthals (v.v.d.). Gekozen en benoemd werden tot lid an de commissie Openbare Werken de heren J. de Graaff. G. v. d. Hulst. H. A. Korthals en P. S. Pels; tot lid van de commissie van bijstand Dor de bedrijven de heren M. Dirksen, C. M. Rombouts, M. C. Tideman en v. d. Werf; tot lid van de commissie van onderwijs, culturele en sociale aangelegenheden de ren C. Fortanier, A. de Groot, G. Mol J. P. I. v. d. Wilde; )t lid van de commissie georganiseerd overleg de heren M. Dirksen, N. Lamboo, P. S. Pels en M. C. Tideman; tot lid van de commissie voor de straf- irordeningen de heren A. de Groot, N. Lamboo, G. Mol en J. P. I. v. d. Wilde; In de rondvraag herinnerde de heer De Groot aan de indertijd ter sprake ge brachte commissie voor de financiën. Burgemeester Van der Hoeven zegde toe volgende vergadering het stand punt van het college mede te delen. Postduivennieuws De postduivenvereniging De Zwaluw heeft 'n wedvlucht gehouden met oude en jonge duiven (navluchten) van Essqn (België) af. Gelost maandag, tijd 11.25 u. met n.o. wind. Afstand ongeveer 74 km. In concours 148 duiven. Aankomst eerste prijsduif 12.50.04 uur, snelheid 983.52 me ter per minuut. Aankomst laatste prijs duif 12.51.33 uur .snelheid 869,90 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: J. P. v. d. Assen 1-15-18; P. d'Haens 2-4-5- 20-21; Fr. Hendriks 3-7-8-12-13; F. C. van Heusden 6-10-14-16-23; P. N. van Wissen 9-11-17-24-25-26; C. Zwaan 19-30; H. v. d. Wal 22; A. de Graaf 27-29; H. Schoo 28. Alg. Waarborgfonds Middenstand Het Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand heeft sedert de oprichting in april 1955 tot 1 Januari 1958 394 aanvra gen voor inrichtingskrediet tot totaal f 7.64 miljoen toegewezen. 51 voor hypo- thecairkrediet tot f 6.7 miljoen, 197 voor inrichtingskrediet tezamen met hypothe- cairkrediet tot resp. f 3.76 miljoen en f 1.6 miljoen, totaal dus f 11.4 miljoen inrichtf.ngskrediet en f 8.31 miljoen hypo- thecalrkrediet. Het totaal aantal krediet aanvragen in 1957 was 519 .tegen 491 in 1956. doch bleef ondanks deze stijging be neden de verwachting, voornamelijk door algemeen onbehagen en onzekerheid door bestedingsbeperking en conjunctuurda ling. Dit heeft de middenstanders huive rig gemaakt voor initiatief en de animo voor de sprong naar nieuwe wijken ver minderd. Ook remde de sterke stijging van de rentevoet. Doch er kan geen spra ke zijn van vermindering der kredietbe hoefte. Zodra de omstandigheden gunsti ger worden, kan men toenemende be langstelling voor bijzondere kredieten verwachten. Er bestaan thans tien bij zondere waarborgfondsen en binnenkort kan de oprichting van twee of drie an dere worden verwacht. Van de 519 aanvragen In 1957 zijn er 22 ingetrokken vóór bezoek, 77 daarna. 245 goedgekeurd, 133 afgewezen en nog 42 in behandeling. Eerstejaars in Sleutelstad TTONDERDEN eerstejaars hebben gisteren na de algemene bijeen komst in de Pieterskerk de stad doorkruist, hetzij om de lunch te gebruiken, de rector magnificus, prof. dr. S. E. de Jongh, te begroe ten, een praatje te maken met de studentendecaan, jhr. mr. Ch. van Nispen tot Sevenaer, hetzij om, een bezoek te brengen aan laboratoria, Het Gravensteen of andere universi taire instellingen, waarmee zij straks in nauwe aanraking zullen komen. De lunch werd faculteitsgewijze ge bruikt in het Prytaneum, het academisch ziekenhuis, de mensa (boven de Socië teit), het Sociologisch Instituut en het Snouck Hurgronjehuis. Tijdens of na de koffie trad een faculteitshoogleraar als gastspreker op. Er werden bezoeken ge bracht aan dc universieteitsbibliotheek, de Hortus, Het Gravensteen, het Psycho logisch Instituut, aan verschillende la boratoria toond. Faculteitsgewijs kregen de eerstejaars gelegenheid in de Senaatskamer kennis te maken met de rector magnificus om problemen te bespreken met de stu dentendecaan, wiens taak het o.rr geldelijke moeilijkheden of kwesties huisvesting te bespreken'en, indien gelijk, op te lossen De praeses Collcgii van het Leidsch Studenten Corps, dc heer G. de Wilde, en de praeses van de Vereeniglng voor Vrouwelijke Studenten te Leiden, mejuf frouw T. Kooistra, spraken de verschil lende groepen afzonderlijk toe. De eerste kennismaking met de uni- versiteilt en de stad Leiden werd beslo ten met een thee, verzorgd door de di verse studentenorganisaties. De studen ten met protestantse levensbeschouwing konden-berecht in de sociëteit van SSR op' de Hogewoerd. de rooms-katholieken in Het Eigen Huis op het Rapenburg, waar Sanctus Augustinus zetelt, overigen in het Prytaneum. Om verzekeringsgeld Limburger sloeg vingertop af De Hoge Raad heeft gistermorgen het beroep In cassatie behandeld van de 45- Jarige vertegenwoordiger W. J. G. J, uit Venlo-Blenk. die met de punt van een hamer zijn rechterwijsvinger had ver brijzeld om daardoor 7500— van een verzekeringsuitkering te kunnen Innen. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch had de man tot negen maanden gevangenis straf veroordeeld. De rechtbank te Roer mond had de vertegenwoordiger vrijge sproken. maar de officier van Justitie die eveneens negen maanden gevangenisstraf had gevorderd was tegen dit vonnis in beroep gegaan De vertegenwoordiger heeft reeds eer der getracht op deze manier verzeke ringspenningen te verkrijgen. Hij sloeg toen een pink kapot. Dat deed hij on verdoofd. Ditmaal, toen hij zijn wijs vinger „onder de hamer" nam. verdoofd* hij hem eerst De procureur-generaal zal maandag 15 september ag. conclusis nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3