Jlieuuie£cihsrt)e (ürmrant Verkiezing wethouders verliep vaak moeilijk Liberalen in Amsterdam kregen geen zetel Met bijlen gewapend naar Notting Hill Weinig hoop op regeling van visserijgeschil Ku Klux Klan in Lt. Rock Op 10 september weer overleg tussen minister en bedrijfsleven ECrijgt Voorburg een liberale burgemeester? Brengt Peking invasievloot in gereedheid 8 WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; Z55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11353 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Een nieuw FEUILLETON Zfe pagina 2 DOOR EISEN VAN V.V.D. EN K.V.P DE VERKIEZING van de wethouders heeft in verschillende gemeenten heel wat voeten in «"l» U-J meenteraad uren en uren vergaderen alvorens een oplossing was bereikt die alle partijen bevredigde. Ook gebeurde het, dat geen compromis werd gevonden en liep men. zoals in Maastricht, kwaad uit de raadzaal weg. De oorzaak van vele moeilijkheden waren de wensen van de K.V.P. en de V.V.D., welke laatste partij zich op de verkiezingsoverwinning kon beroepen. De hoofdstad zorgde v dat geen afgevaardigde danks de enorme winst in het college van B. en an de VVD. /an deze partij, W. werd opge- Drie uur duurde de vergadering de Amsterdamse raad, die eerst het be sluit nam het aantal wethouders zeven tot zes terug te brengen. Van deze zes zetels eiste de VVD er twee op. De uiteindelijke uitslag van de stemming was, dat van de VVD alleen de heer La Cavalier tot wethouder werd gekozen. De heer La Cavalier weigerde echter deze benoeming. „De VVD wenst zich niet door de PvdA ter slachtbank te laten voeren", zei hij. Tevoren had de socialist, drs. M. den Uyl, verklaard, dat de VVD B. en W. aan typisch VVD-program wenste te bin- Het resultaat van de lange vergadering) was. dat het college van B. en W. thans i uit dezelfde personen bestaat met uitzon-1 dering van de socialist B. Ram. die als gevolg van de vermindering var tal zetels niet. terugkeert. In de raad van Den Haag ging het veel rustiger toe. De fractie van de KVP I een van haar twee zetels afstaan a VVD. Utrecht In Utrecht heeft het gespannen om de vijfde wethouderszetel, die tot nu toe werd bezet door het a.r.-lid dr. J. de Nooy. De VVD meende recht op deze zetel te hebben, omdat de fractie van de VVD was verdubbeld (van drie op zes). In het vooroverleg was deze eis van de VVD niet ingewilligd en daarom zei de fractievoorzitter van de VVD, ir. J. J. Bardet, dat de democratie met voeten werd getreden. Maar mr. A. Blom van de PvdA merkte op, dat de vijfde wethou derszetel steeds voortreffelijk bezet is geweest door een vertegenwoordiger van de protestants-christelijke groeperingen. Tenslotte werd dr. de Nooy toch gekozen en in het college van B.. en W. van Utrecht deden zich geen verschuivingen Ook in Rotterdam hadden in het dage lijks bestuur van de gemeente geen poli tieke verschuivingen plaats. De A.R.P. is in het college in plaats van de heer A. Hogeweg nu vertegenwoordigd door mr. H. Bavinck. Roomse eisen In verschillende plaatsen, w KVP over een grote meerderheid be schikt, heeft deze partij hoge eisen ge steld. Een beproefd middel bleek te zijn i/oor te stellen het aantal wethou derszetels uit te breiden en dan een man van de eigen partij als nieuwe wethou- I der te benoemen. Zo beriep de fractie van de KVP in Tilburg zich op de dynamische groei van de stad om de zesde wethouder te rechtvaardigen. Het voorstel werd met eenendertig tegen zes stemmen aange nomen en de nieuwe wethouder werd de heer P. Vriens, lid van de.KVP. Ook in Nijmegen diende de KVP dergelijk voorstel in. Nijmegen had recht op vijf in plaats van vier wethouders, ge zien de grote problemen van de stad, luidde het argument van de KVP De andere partijen zagen de noodzaak hier van niet in, maar het voorstel KVP kreeg een meerderheid van vijfen twintig tegen veertien stemmen. Vervolgens ontstond een langdurig debat over de vraag wie de vijfde houder zou worden. Maar de KVP wilde van geen compromis weten en de heer Th. S. Peters kreeg vierentwintig stem men tegen het lid van de CHU, de hee: W. van Dalen, twaalf stemmen. Het lid van de PvdA had tevoren go waarschuwd, dat er in het land stellig reacties zouden komen tegen het opt: den van de KVP in Nijmegen. In Maastricht was de KVP aanvanke lijk van plan de vierde wethouderszetel niet meer door een lid van de PvdA te laten bezetten, maar door een candidaat uit eigen kring. Op het allerlaatste ogen blik hield een deel van de fractie va KVP zich niet aan deze afspraak, zodat wethouder C. Pieters van de PvdA toch herkozen kon worden. De KVP-er, de heer J. Godfroy, die ge- zijn partijgenoten Schoonmaaksters vati het Amster damse stadhuis hadden gisteravond een speciaal karweitje: het verwij deren van de zevende wethouders zetel, die door de raad overbodig Iverd geacht en met een geweldige meerderheid werd weggestemd. De zes overige worden ingenomen door drie socialisten, twee katholieken en een prot.-christelijke wethouder. De V.VJ). bedankte voor de eer. zich aan de afspraak hadden gehouden, werd zo kwaad, dat hij opstond, demon stratief zijn ontslag als raadslid indiende en de vergaderzaal verliet In 's-Hertogenbosch worden na d kiezing van gisteren alle vier wethou derszetels door de KVP bezet. Alle zetels Ook in Bergen op Zoom, eiste de KVP (met haar meerderheid van veertien ze tels in de raad van drieëntwintig) alle zetels m het college van B. en W. op. hier ging de vlieger niet op. Ten slotte werd de heer E. Noorman (VVD) als vierde wethouder gekozen. Hiermee was de rust nog niet terugge keerd in de raad van Bergen op Zoom. vertegenwoordiging in de commissies »rde zoveel moeilijkheden op, dat de zitting verdaagd moest worden. De KVP beriep zich in Apeldoorn op de verkiezingsuitslag om de a.r.-wethou- derszetel door een lid van de KVP te laten bezetten. De voorgedragen candi daat kreeg echter slechts vijf stemmen de heer P. M. Oostlander (a.r.) een endertig. Bij de wethoudersverkiezing in Arnhem wist de protestants-christelijke groep haar zetel met succes te verdedigen tegen de VVD De hoofdredacteur van de Nieuwe Pro- inciale Groninger Courant, de heer E. an Ruller (a.r.) werd tot wethouder van Groningen gekozen in plaats van ir. P. an Loo (a.r.). In Enkhuizen wist de PvdA haar wet houderszetels te behouden, ondanks het verlies van twee raadszetels. De zetel de KVP zal worden bezet door de heer J. Visser van de protestants-christelijke fractie. Deze fractie behaalde bij de raadsverkiezingen een zetel winst. Lot besliste Bij de verkiezing in Nigtevegt moest het lot beslissen of een lid van de PvdA of van de A.R.P. wethouder zou orden. Het lot wees de a.r. heer Hen- nipman aan. In de Texelse raadszaal was het gister middag zo drukkend heet, dat vijf vroede vaderen hun colbertje uittrokken. Toen zesde raadslid dit voorbeeld wilde volgen, maakte de burgemeester hier tegen toch ernstig bezwaar. „Dit past niet in het decorum van onze raad", zei hij, „te meer daar er dames dames in ons gezelschap zijn". Waarop de jasjes maar weer werden aangetrokken. Onrust, maar geen vechtpartijen T EUZEN als „Weg met de negers" en „Deporteer de negers" wer den gisteravond door schreeuwende jongelui aangeheven in de Londense kleurlingenwijk Notting Hill. Het kwam echter niet tot vechtpartijen, want er waren weinig kleurlingen op straat en de weinigen die wel bui ten kwamen, liepen in groepjes. De politie hield vrachtwagens vol agen ten gereed op de belangrijkste punten de wijk, terwijl patrouilles te voet ei auto's door de straten gingen. Er werden ministens 28 personen gearresteerd. Hun wapens bestonden uit messen, fietskettin- gen en ploertendoders. De politie zond de betogers terug, die zich na enige tijd ver spreidden. Blijf binnen Krachtig Brits kernwapen uit bommenwerper gelanceerd De Britten hebben in de Stille Oceaan gisteren een kernwapen tot ontploffing ge bracht. Het was de tweede proefontploffing in de huidige reeks, die de Britse regering zodra mogelijk zal beëindigen. Het projectiel was een waterstofbom in de Megaton- klasse met een vermogen van minstens een miljoen ton tnt. De bom werd geworpen uit een Vickers-Valiant toestel, een vierrmotofige bommenwerper. De Royal Air Force heeft nog niet alle bijzonderheden over dit toestel vrijgegeven, maar het wordt geacht de voorbode te zijn van een gevechtssquadroh waterstofbommenwerpers. Het experiment werd uitgevoerd door eenheden op het eiland Christmas. De voorgaande ontploffing van een Brits kernwapen van minder grote kracht had plaats op 22 augustus. Een Londense journalist ging eens een kijkje nemen bij een kleurlingengezin, dat zich in zijn huis had verschansttoen de bende nozems voorbijtrok. De vrouw des huizes ontving hem, voor de zekerheid nog steeds gewapend. Algerijnse regering in ballingschap De Algerijnse rebellen hebben een rt gering in ballingschap gevormd, die op een gepast tijdstip in functie zal treden. Dit is gisteren bekendgemaakt door de voorzitter van een delegatie van het Algerijnse nationale bevrijdingsfront, tijdens een pereconferentie in Hamburg. De zetel van de regering zal voorlopig nog geheim blijven. De voorzitter verklaarde verder, dat het 120.000 man sterke Algerijnse bevrij dingsleger, dat tegenover 700.000 Franse militaJren zou staan, tot dusver wapens uit westelijke landen heeft betrokken, doch ook wapens uit het Oosten zal trach ten te krijgen, wanneer handel met het Westen niet langer mogelijk is. „Er zijn ln Algerije geen communisten, het com munisme is een Europese ziekte", aldus delegatievoorzitter, dr. Alt Ahcene. De officier van justitie, Eric Guest, heeft gisteren de kleurjiugen aangeraden zich vrijwillig een uitgaansverbod op leggen om de rassentegenstellingen te ver zachten. De officier zei dat, toen hij de tenlastelegging had gehoord tegen mannen en een vrouw, die eergister avond waren aangehouden. De vrouw werd veroordeeld tot drie pond boete we gens het beledigen van medemensen. In de andere zaken wordt over week uitspraak gedaan. Op oen tafel de rechtszaal lagen de wapens: stukken fietskwüting, scheermessen, twee bijlen. V eron twaardiging De Britse bladen zijn eenstemmig in hun verontwaardiging over de raseenrel- len. De Daily Mail schreef, dat de onge regeldheden zijn gebaseerd op onwetend heid en vreee. Ieder met een sprankje gezond verstond en fatsoen betreurt en verafschuwt deze tonelen. De News Chro nicle noemde de relletjes het werk van enkele van de laagste elementen van de bevolking. Zij worden door geen enkel verantwoordelijk mens aangemoedigd. De Daily Sketch meende, dat de fascisten hun kracht hebben getoond. Zij hebben de juiste soort hysterie gevonden om de verveelde massa Teddy Boys en gefrus treerde jeugd van de grote steden op te jagen. Zij boden hun rassenhaat aan als verooUchukhgJfYg voor bruutheid en ge weld en zij zijn ei Bemiddeling door Straaljager neer, piloot omgekomen Op de vliegbasis Volkel is gisteravond een straaljager van het type F 84-F Thunderstreak neergestort tijdens oefe ningen in het nachtvliegen. De piloot, de Rotterdamse sergeant-vlieger D. Koning, 22. verliet op geringe hoogte met de schietstoel het toestel, maar werd ge wond bij het neerkomen. In een hospitaal te Oss is hij aan die verwondingen over leden. Vermoed wordt, dat da motor plotseling is uitgevallen. Frankrijk 1V"A het incident met de Britse trei- ler, die door een IJslands pa trouille vaartuig is aangehouden, it alle hoop op een vreedzame regeling j van het geschil vervlogen. Van Fran se zijde werd intussen gezegd, dat Frankrijk bereid is te bemiddelen in dien beide partijen daarom zouden vragen. Frankrijk zal zelf geen enkel initiatief nemen. Ook Amerika heeft een soortgelijk geluid doen horen Een van de belangrijkste Belgische re derijen heeft zijn schepen opdracht ge geven de 12-mijlszone van IJsland te eerbiedigen. Ook al wordt hulp door Dit weekeinde hebben de Ameri kanen hun „Labour Day" gevierd. Een dag van de arbeid waarop niet gewerkt wordt en die berucht is om het hoge aantal verkeersongevallen. Want iedereen profiteert van die vrije dag. Een ander en veel mooier aspect is gelukkig dat de Ameri kanen deze dag ook beschouwen als een bid- en dankdag voor Gods segen op het werk hunner handen. Ook president Eisenhouwer Is ter kerke geweest. Uit i(jn vakantie verblijf kwam h(j door een dichte mist naar Fort Adams varen waar b(j de dienst bijwoonde in de kapel van bet marine-hospitaal. De pre sident straalde toen hl) met een kus verwelkomd werd door de 12 jaar onde Sara Sundt, dochter van vloot- predikant Sundt, die de dienst leidde. In Little Rock wordt deze week afdeling van de Ku Klux Klan, een ex mistische organisatie, die zich vaak bruut geweld tegen gekleurde rassen keert, gevormd, zo hebben leden van de „®ad ^an burgers van Little Rock mede gedeeld. De leden waren door de organi sator benaderd om zich aan te sluiten, maar hadden het verzoek van de hand gewezen. De Ku Klux Klan is sedert de jaren 20 niet meer in Arkansas bezig geweest. De afdeling (50 man) schijnt x uit Mexico te worden georganiseerd Gouverneur Faubus heeft vlak v jn vertrek uit de stad om enkele dagen ist te nemen, verklaard dat hij zich zal frzetten tegen welke poging ook van de federale regering de integratie door te zetten. Als Washington na uitspraak van bet Hooggerechtshof troepen z renden, sluit ik de scholen, zei Faub>_ die ook reide, dat er reeds federale agen-' ten ir» Little Rock klaarstaan on besluiten van Washington uit te voeren. Prijsbeleid wordt soepeler (Van onze sociaal-econom. redactie.) V\TOENSDAG 10 september zal de minister van economische za ken vertegenwoordigers van het Ne derlandse bedrijfsleven ontvangen voor een nieuw gesprek over het prijsbeleid. Uitgenodigd zijn de drie werknemersvakcentrales, de in dustrie, de groothandel en de mid denstand. Bij het vorige gesprek in oktober 1957 zegde minister Zijlstra reeds toe, dat on der invloed van de conjuncturele ontwik keling in de nabije toekomst de actieve prijsstabilisatiepolitiek wellicht op het tweede plan zal komen. De minister ver klaarde zich toen bereid na verloop van niet te lange tijd opnieuw overleg te ple gen met het bedrijfsleven. Inmiddels hebben de kruideniers en de chemische en de sigarenindustrie gedaan gekregen dat voor hen de prijsstabllisatie- maatregelen grotendeels werden opgche- Stijgingcn van de grondstoffenprijzen mochten zonder toestemming vooraf wor den doorberekend. Tevens kreeg men toe stemming vrijwillig bepaalde prijzen naar andere artikelen stonden. Verwacht kan worden dat minister Zijl stra volgende week In zijn gesprek met het bedrijfsleven deze soepeler prijzen politiek zal vooretellen voor een breder terrein van het bedrijfsleven. Vanzelf sprekend zal het ministerie blijven na gaan of aan de nieuwe, soepeler spelregels wordt voldaan. Waarschijnlijk zal deze grotere vrijheid niet gelden voor bedrijfs takken waar de mededinging door kartel- Cpraken onvoldoende tot haar recht komt en dus niet gesproken kan worden gezonde concurrentie, die een garantie is voor een verantwoord prijs beleid. Alvorens tot dit nieuwe systeem prijzenpolitiek over te gaan heeft minister Zijlstra thans de wens uitgespro ken eerst met het bedrijfsleven te spreken. buitenlandse oorlogsschepen aangeboden, dienen haar schepen buiten de betwiste zone te blijven. In de IJslandse hoofdstad is gisteren enige diplomatieke activiteit ontwikkeld. De Russische ambassadeur Pavel Emo- sjin en zijn Deense ambtgenoot bezoch ten de minister van buitenlandse zaken Gudmunsson. Beide heren spraken ech ter niet over het visserijgeschil, deelde het ministerie van buitenlandse zaken later mee. De IJslandse kustwacht heeft gezegd, dat geen Russische schepen of duikboten in de IJslandse wateren zijn gesignaleerd sedert het begin van het geschil zr.*t Engeland. Gasten Intussen zoekt een Brits oorlogsschip iar een geschikte gelegenheid om tien IJslandse „gevangenen" aan de kust af ttten. De mannen waren aan boord geklommen van een Britse vissersboot en vervolgens verwijderd door de Britse I marinemannen. Zij seinden naar Londen, dat de gevangenen eerst werden terug gebracht naar de IJslandse kanonneer boot Thor, maar de commandant weiger de zijn mannen weer aan boord Waarop de Britten naar Londen seinden, dat „de IJslanders nu onze gas ten zijn." Voor de ambtswoning van de Britse' ambassadeur te Reykjavik hebben gis teravond honderden IJslandse jongelui gedemonstreerd en met stenen de ruiten ingegooid. (Van een onzer redacteuren.) TNE commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. Klaasesz, schijnt op het standpunt te staan, dat Voorburg recht heeft op een liberale burgemeester. Deze zal straks de a.r. dr. J. W. Noteboom, die per 1 november met pensioen gaat, moeten opvolgen. Bij de laatste verkiezingen kwar V D met negen van de thans z> entwintig zetels uit de bus. terwijl de ^.V.P., de protestants-christelijke groep i de socialisten respectievelijk acht, vijf vijf zetels verwierven. De oude raad, die vijfentwintig zetels telde, bestond uit vijf liberalen, zes K.VJVera, zeven pro testants-christelijke leden, vijf socialisten, een K.N-P'er en een onafhankelijke room»- katholiek). Mr. Klaasesz overweegt, zo vernemen wij, als nummer één op de voordracht te plaatsen de heer J. H. Roukema. sinds eenentwintig jaar burgemeester van Zuid laren (Dr.), die in zijn eigen provincie praktisch geen kans op promotie heeft. Als tweede wordt genoemd mr. W. J. Geertsema. oud-burgemeester van Warf- fum (Gr.), thans raadslid van Den Haag voor de V.V.D. en hoofd van de afdeling algemene zaken van het staatssecretariaat oor binnenlandse zaken. De minister van binnenlandse zaken heeft nog geen voordracht ontvangen, zo dat de benoeming wal enige tjjd op zich zal laten wachten. i O O De Chlneae communisten hebben van morgen de beschieting van het nationa listische eiland Qnemoy voortgezet, doch evenals de afgelopen dagen was het ka nonvuur minder Intensief. Volgens offi ciële nationalistische zegslieden, zijn de communisten op het ogenblik bezig met het uitrusten van een Invasievloot voor een aanval op de eilanden voor de kust. Gisteren werd In de kustwateren een korte zeeslag geleverd. Volgens de natio nalisten sUn twaalf communistische tor- pedoboten tot zinken gebracht. Morgen vliegt de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken. Dulles naar Eisenhowers vakatieverblljf te Newport op Rhode Island, om met de president de toestand ta het Verre Oosten te be spreken. De Amerikaanse Zevende Vloot die zich in de Straat van Formosa bevindt, noemt zich de grootste opererende vloot ter Wereld. In totaal van vliegdek schepen tot en met bevoorradingssche pen telt zij 125 vaartuigen, terwijl er nog versterking onderweg ia. Op deze vloot dienen meer dan 60.000 manschap pen. van wit ruim zeshonderd bij haar vliegtuigen. De vloot van communistisch China staat onder leiding van een lichte krul- vier torpedojagers en vijftien onder- zeeën. China heeft geen enkele vloot- basis van betekenla. Wehrniacht-trotyl was oorzaak van explosie De ontploffing ln hert Engelse Kamp te Hoek van Hollend, die zoels gemeld, twee arbeiders het loven koelte, moet zijn ont staan, doordat de arbeiders bij het oprui- bunkere de ontsteking hebben geraakt van een door de Duitsers in de oorlog aangelegde springstoffen leiding. Hert korps Hulpverleningsdienst te Den Haag (de vroegere mijnopruimingsdienat) heeft onder leiding van plv. commandant A. H. Drent een onderzoek naar de ex plosie Ingesteld en heeft ter plaatse res tanten van springstoffen gevonden, waar bij trotyl. Men meent nu. dat de Wehr- macht die er in de oorlog heeft neerge legd, compleet met leiding en ontsteking, ^M^Brantuela aftocht hert kemp in de lucht te laten vliegen. Ongeveer dezelfde temperaturen De Bilt verwacht tot morgen avond: Aanvankelijk weinig bewolking, later wat meer bewolking en in bet zniden van het land een kana op 1%. onwMr' Ongeveer dezelfde ■W temperaturen ala vandaag. Overwegend matige wind in hoofdzaak tuaaen oost en zuidoost. (Op gemaakt om 11.15 nnr). Zon en Maan 4 september: zon op 5.55, onder 19.22; Maan op 21.51. onder 12.22. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorge n 7 lil il ill! if ii j 1 Helünkf T- XVZW I 22 0 16 0J Kopenh zePSr ONO 6 21 0 oobem. ONO J 6 23 0 :s 0 Luxemburg onbei». NO J 29 0 Bordeaux half be» •indatil 29 0 Nice NNO IS 0 Frankfort oobew. ONO 1 2S 0 ZO rich mi« ill 111 23 0 o Locarno oobe*. zw be* ONO 1 N 2 25 0 a.?™"" oobcw ONO J :7 IS Madrid onbe» W J 30 O1 Algiers 2° 1 30 o

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1