Burgemeester von Fisenne hartelijk gehuldigd Afscheid van zee en vacantie ft riendelijke woorden en vele cadeaus bij jubileumfeest Ruim 100 deelnemers bi nat. atletiekdag NCAB Op Australische velden gaat het „heet" toe Om de Noord vangt men veel kleine haring MEI WE I EIDSCHE COURANT MAANDAG 1 SEPTEMBER T9S8 „Warmond heeft mijn hart gestolen Tj^EN ONGEKENDE hartelijkheid kenmerkte de viering van het koperen •Lj ambtsjubileum van burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne. Het Trefpunt was zaterdag voor deze gelegenheid herschapen in een bloemen tuin en in de bijzondere raadszitting die daar werd gehouden, sprak als eerste wethouder J. Dekker, die de energieke aanpak van de burgemeester roemde. Er zijn maar weinig Warmonders die u niet bij name sommigen met toenaam kent, terwijl u van velen ook met de huiselijke omstandig heden op de hoogte bent. Het woningvraagstuk hebt u van het begin af aan krachtdadig aangepakt en zodoende is op dit gebied bereikt, wat maar be reikt kon worden. Nadat de wethouder het verenigings werk. het culturele werk en het medele ven met de burgerij van de burgemeester had gememoreerd, bood hij de jubilaris namens de gemeenteraad een klok aan Het apparaat, dat tot nog toe de burge meesterskamer sierde, was een onding Keek u er 's morgens op dan liep de klok twee uur voor. 's middags liep rij twee uur achter, wond u haar op dan vertikt» zU het en wond u haar niet op. dan begon zij als een razende te keer te gaan. Dat ging zo r Wethouder Vergeer vestigde er de dacht op, dat de burgemee-ster in de ver gaderingen van B. en W. steeds de Juiste toon weet te treffen. Gemeentesecretaris Pieterse zal, dat de houding van de jubi laris er op is gericht een prettige sfee- te scheppen onder de ambtenaren. Hij betrok ook de echtgenote van de burge meester in zijn van waardering getuigen de toespraak en hij bood een lampekap van perkament en een asbak aan. Ook de heren J. G. van Vliet. J. van Bladel en Schepers waren vol waarde ring voor de activiteiten van de burge meester Zij legden er de nadruk op, dat in de raadsvergaderingen onder zijn lei ding nimmer een wanklank wordt ge- De burgemeester toonde zich getrof fen door de vriendelijke woorden. Na dat hij elke spreker afzonderlijk had bedankt, gaf h(] een uiteenzetting van het wezen en de zin van het burge meesterschap. Warmond heeft m(Jn hart gestolen, niet alleen, doordat het zo'n prachtige woongemeente is. maar vooral ook doordat men er prettig kan werken. Ik zie mUn arbeid zniver alt een dienende taak. waarbij Ik op Gods hulp vertrouw Na de raadsvergadering sprak oud-wet houder Alb. Oudshoorn als voorzitter van de Jubleumcommlssle. Mijn taak Is u na mens de burgerij van Warmond te dan ken voor de door u verrichte arbeid. AU Sprekers Vervolgens spraken pastoor Gussenho- ven (ook namens ds. Boonstra), de presi dent van het groot seminarie, de direc teur van bet phllosophicum. de burge meester van Sassenheim namens de bur- gemeesterskring Duinstreek en Haarlem mermeer. mr. Schokking, dijkgraaf Rijnland, burgemeester Van Diepeninger namens de provinciale brandweerbond de heer Brouwer namens de Warmondse B.B., de heer L. van der Steur i zeil-, roei- en motoraportvereniging D< Kaag, de heer Ui. de Vroomen Bloembollencultuur en gemeente-architect Bakkers. ZIJ allen hadden het de prettige samenwerking me Jubilaris en over zijn grote werkkrach' Er werden tal van geschenken aangebo den. waarbij mevrouw von Fisenne niet werd vergeten. De burgemeester sprak opnieuw dank woorden waarin hij zei er zich v wust te zijn. dat zijn werk niet volmaakt is. Maar hij heeft zijn uiterste best gedaan het zo goed mogelijk te verrichten. 's Avonds brachten de beide muziek korpsen een serenade. Geslaagd festijn in Rotterdam DE NED. CHR. ATLETIEKBOND. die In het begin van dit Jaar werd opgericht, heeft zich zaterdag in Rotterdam gepresenteerd met het houden van de eerst» nationale atletiekwedstrijden. Het bondsbestuur, dat de organisatie van dit atletiek- fest|Jn in handen van het Rotterdamse Tenaco had gelegd, mag alleszins tevreden ziji Met vaart en verve zijn de verscheidene nummers vlot afgewerkt onder bij uit stek gunstige weersomstandigheden. Uit alle delen van het land waren de at leten gekomen, zoals Wil-helmlna (Amers foort). Agilitas (Arnhem). UDI (Assen). De heer Oudshoorn schenkt burgemeester von Fisenne namens de burgerij een polshorloge. Foto N. van der Horzt. Voetbalbrief uit Australië Immigranten krijgen de schuld, maar- (Van onze correspondent Leo 't Hart) Er li sensatie In de Australische voet balwereld: o neen, niet vanwege de sport zelf. maar door al hetgeen zich op de voetbalvelden afspeelt. Men praat er al over de scheidsrechters met speciale hel men uil te rusten, zodat z|J bier- of li- monadeflesten. die naar hen worden ge- gaoid, kunnen .koppen". Wie belust Is op een robbertje vechten moet zaterdags naar het voetbalveld gaan; er wordt zowel „Individueel" als „en massa" gevochten. Dat allemaal vanwege de voetbalsport. Van het beg-.n van de winter wordt weer gevoetbald en de gevechten zijn •iaded-.en niet van de lucht. Loeiende ei- renee der politieauto's geven "s zaterdag» de richting aan waar ..gevoetbald" wordt I of wérd. Laat ik eerlijk zijn: de Immigranten maken een slechte beurt met hun voet bal. De reden? Ze kennen de spelregels niet. Men zegt dat vele immigranten, die in bun vaderland nog nimmer een •chop hebben gegeven, nu in Australië aan het voetballen zijn geslagen, mede om daardoor de verveling te verdrijven. Daar ut geen kwaad in. Integendeel. Weliswaar zeggen de voorschriften, dat men tenminste een Jaar in Australië moet zijn om in een officiële wedstrijd mogen uitkomen, maar in de eerste plaat» schijnt dasr zo bier en daar wel de hand mee te worden gelicht en verder is een voetballer daardoor nog niet Iemand, die zijn spelregels kent en eerbiedigt Bo vendien worden dia regel», wanneer ze ami kent lang niet altijd gehandhaafd, zo luidt de volgende klacht Men kan herhaaldelijk op voetbalvel den ln Australië zien. dat de spelers el- dat de scheidsrechter handelend optreedt Soms stopt het spel. omdat de •ebeedsrechter in een heftig menings- verscbU met één of meer spelers Is gewikkeld, i i beslissing dde Is het wonder, dat door dit alles allerminst „orde en tucht" op het voet balveld in Australië heerst; onder de spelers en evenmin onder het publiek, dat in vele gevallen middels bier- of monade flessen, sinaasappelen of toma ten. mee argumenteert. De baan van scheidsrechter heeft bier dus wel een zeer riskant tintje. Verschillen dat hier „soccer" heet, la de sport van de ..nieuwkomers" in dit land. Men kent hier wel het football, maai dat verschilt aansienlijk van „voetbal": er mag o». volop met de bal worden gelopen; het aantal spelers is groter en ook het goalwerk verschilt. Hoewel officieel voetbal hier een ama teursport Is .heeft het praktisch toch een professional tintje gekregen. Goede voet ballers worden soms middels een baan en een huls aangetrokken, maar er wordt hier en daar ook wel betaald. Het ia te begrijpen, dat ook onze land genoten hun aandeel leveren in de wikkeling der voetbalsport in dit land. Men kent bijv. „Wilheimina" in Mel bourne. ..Austral" in Sydney. ..Be Quick" !n Canberra. „Oiympia" en „S.D.G." ii Gaelong. .Jloilandia" in Hobart op Tas- manlë om enkele specifiek Nederlandse clubs te noemen. Laat Ik eerlijkheidshalve en zonder ..voorspreker!!" vermelden, dat onze voet ballers nog maar zelden „in het nieuws" zijn geweest vanwege de voetbalgevech ten; door hen wordt goed en tn kli~ stijl gevoetbald. Het zijn vooral de sport- broedera uit zuidelijk Europa: de Polen, Slowaken. Italianen, bij wie het bloed ln dit warme land té snel boven tem peratuur raakt en dan staat de scheids rechter dikwijls angstige uren rttl Hongkong-richting Het is zaterdag nu Ik dit stukje schrijf i ben nieuws (leng wat de maandagbla- >n meer van de ..sportvelden" zullen elden. Die kranten zijn erg geïnteres seerd in de ontwikkeling der voetbal bladen, zoals „The Sun" FIT (Beilen) Kracht en Vriendschap (Hengelo), Sparta (Meppel), Oiympia (Nw. A'dam), Fratemitas (Utrecht). Te naco (R'dam) alsmede uit de onmiddel lijke omgeving van de Maasstad. Precies op tijd nam bondsvoorzitter A van Dijken uit Assen het woord, die aller, eerst verscheidene bondsbestuurders bevriende organisaties verwelkomde, als de heer Van Lummel uit Den Haag van het NCGV, de heer Van Noortwijk van de NCSU en de heer Van der Tooien, docent van de CALO. Na nog eens op de sportieve waarde van de sportbeoefening te hebben gewe zen kon de strijd beginnen. Men zag speren door de lucht sulzen. terwijl ergens andera de polsstokhoog springers hun kwaliteiten toonden. Na tuurlijk ontbraken ook de sterke n niet. die onvervaard met kogels sllngei den. In een andere hoek van het middenter rein waren de vèrspringers aan het werk, die na hun met veel ijver uitgevoerde sprong nauwkeurig toekeken, of de met de maatstok toch maar geen tlmetertje te weinig noteerde. Loopnummers De loopnummers vormden evenwel al tijd het meest spectaculaire onderdeel van de atletiek en daarop maakte de strijd in Rotterdam geen uitzondering. Sommigen gingen zelfverzekerd naar <fl aluminium startholes, in tegenstelling tot de wat meer nerveuzen, die uit pure zenuwachtigheid een valse start veroo zaakten, waardoor het ^erzoek „naar u' plaatsen" weer moest worden herhaald. Meestal was het tweede schot dan midden in de roos. behalve dan die ene keer, toen het pistool weigerde, maar daarover kon alleen maar een nurks zich boos maken. Bewondering hebben wij gehad het wedstrijdsecretariaat, waar mej. Kos ter, geassisteerd door de heer Van der Stad alle uitslagen onmiddellijk noteerde Dezelfde juffrouw Koster had een hele taak, want ondanks alle se< riaatszorgen zag zij er geen been i tussendoor nog een vlotte 100 of 200 meter voor Tenaco uit te draaien. Bij de prijsuitreiking sprak de bonds voorzitter van een geslaagde sportmiddag waarmee een leder het roerend eens Ten slotte zorgde Tenaco voor een pret- verrasslng. door iedere deelnemer zakje met fruit mee naar huis geven. U itslagen De uitslagen waren: Hoogspringen dames: 1. R. Jansen, Wil heimina; 2. J. Ottens, Oiympia. Hoogspringen meisjes: 1. B. Bovenhuis. UDI; 2. T. de Rooy, Tenaco. 3000 meter hardlopen heren: 1. D. Ad. Soburing, Sparta; 2. J. Creaners Agiilitas. hebben iedere week een complete over de verrichtingen van één of andere speler, hetgeen weieens doet den- lan een „veekeuring"; zoiets ..rechtervoet goed"; ..linkervoet niet veel uitdrukking"; ..lichaamsbalans matig" gaat de „keuring" verder. Stanley Matthews, de bekende Engel se voetballer, die onlangs Australië be zocht verklaarde, dat het spel in het al gemeen is verbeterd, maar dat er hard trainers nodig zijn. vooral ook om spelers de spelregels bij te brengen. Men ziet het, de immigranten krijgen de schuld van de sensatie op het voetbal veld: soms verdienen ze die eerlijk; de kritiek wordt hen niet gespaard. Maar Australiërs hebben alle reden om op zichzelf te letten: moesten onlangs niet twee zwaar gehavende spelers van rugbyveld worden gedragen en is de politie geen „vriend aan huis" op de paardenraces? Maar misschien gaat op den duur toch de goede sportgeest op de voetbalvelden Andera zon het de ..Hongkong-richtlng" it moeten, dat houdt In. dat op elk 'oetbaJveld altijd een behoorlijke politie macht aanwezig Is. In een stadion meer >00 man. En daar mag geen bier of iade in flesten worden verkocht; al leen ia cartons.... Vragen aan minister Zijlstra over import van dameskousen Het lid van de Tweede Kamer me\ Stoffels-van Haaften (lib.) heeft de minis ter van economische zaken gevraagd of het iuist is dat op 9 augustus 1958 afwij zend is beschikt op aanvragen dd. 18 april 1958 van twee kousenimporteura tot in voer van in totaal 50.000 dozijn paar Ita liaanse dameskousen van synthetische ga rens, op grond van het feit. dat de koop prijs niet zou overeenkomen met de onder rtgelijke omstandigheden gebruike lijke en economische gerechtvaardigde prijs? Zo ja. wat wordt dan bedoeld met de mder soortgelijke omstandigheden ge bruikelijke en economisch gerecht' digde prijs en hoe wordt deze bepaald?, aldus mevrouw Stoffels. In hoeverre week de in de aanvragen genoemde koopprijs af van deze gebrul- lijke en economisch gerechtvaardigde prijs? Waarom waren bijna vier maanden nodig om tot een beslissing te komen op deze aanvragen? Het Kamerlid besluit met de vraag: Acht de minister de prijzen, als bedoeld in de prijzenlijst, behorende bij de bekend making inzake invoer van nylon dames kousen uit Italië in de Nederlandse staats- ïnt dd. 11 augustus 1958, nr. 153, wel gebruikelijk en economisch gerechtvaar digd en kan de minister mededelen welke rmen bij het bepalen van deze prij: acht zijn genomen? Nederlander werd goochelkampioen De Nederlander Tonny van Dommelen is dezer dagen op het wereldcongres van goochelaars in Wenen uitgeroepen tot de beste goochelaar ter wereld. Het is een harde strijd geworden de grand prix 1958 tussen Van Dommelen en zijn landgenoot Peter Pit. die hij me slechts klein puntenverscbil wist te ver slaan. De trucs van de goochelaars wer den beoordeeld door een Jury van he' internationale congres. Het volgende wereldcongres wordt ln 1961 in België gehouden. Kogelstoten heren: 1. H. Blokhuis. Kweekschool Doetinchem; 2. H. v. d. Vegt Fraternitas. Kogelstoten jongens: 1. G. Wildschut, Fraternitas; 2. J. de Kruit. FIT. Discuswerpen dames: 1. J. Ottens, Oiympia; 2. L. Oosterveld, Fraternitas. Polsstookhoogspringen heren: 1. Voorintholt, Kracht en Vriendschap; 2. K. Broekhuysen, Wilheimina. Finale honderd meter heren: 1. C. de Groot, Agilitas; 2. H. Schoneville, Aglli-i tas. Tachtig meter jongens: 1: A. Stoter, Sparta; 2. E. Oosterbeek, Agilitas. Zestig meter meisjes: 1. A. C. Hoen ders, Agilitas; 2. T. de Jonge, UDI. 1500 meter hardlopen heren: 1. Ad Schu ring. Sparta; 2. J. Kwast, K, en V. Hoogspringen jongens: 1. H. Weerstra, Wilheimina; 2. S. van der Wacht, Oiym pia. Speerwerpen hereiu 1. D. Boonstra, Agilitas; 2. S. Huiztagi, Agilitas. Honderd meter dames: 1. L. Oosterveld, Fraternitas; 2. R. Jansen, Wilheimina. 800 meter heren: 1. J. H. Kroos jr, Maasland; 2. T. Post, K. en V. meter heren; 1. C. de Groot, Agili tas; 2. H. Sohonewiele, Agilitas 200 meter dames: 1. B. H. Hogenhout, Agilitas; 2. L. Oosterveld, Fraternitas. meter heren: 1. J. Martens, Wilhei mina; 2 W. van Pelt, Tenaco. 100 meter estafette dames: 1. Wil heimina; 2. Tenaco. 100 meter estafette heren: 1. Tenaco; 2. UDI. Plotseling is de stilte weer over Katwijk gevallen. Het badsei zoen 1958 is ten einde. Vlak voor hun vertrek genieten de drie meisjes van een altijd weer wonderlik en rustgevend schouwspel: de zee onder gril lige wolken, getekend door het ondergaande licht. Foto D. Kruyt. Verdronken. In Rotterdam is gisteren de 42-jarige betonwerker W. Verschoot uit de Prins Hendrikstraat te Giessen- dam door verdrinking om het leven ge komen, nadat hij van een pier in de Waalhaven was gevallen. In de week van 21 t/m 27 augustus Gevestigde en vertrokken personen In Leiden vestigden zich: H. P. Sibon geb. De Laat en fam., Su- matrastraat 181; M. van der Linden, geb. Clomp en fam., Moddermanstraat 51; K. A. Grossmann en fam., directrice textielbedrijf, Van Vollenhovenplein 51 A. J. Verbrugh en fam., arts, Scholten- straat 44; C. Brandt en fam., autohande laar. Anna Paulownastraat la; W. H. F. Gubbels en fam., ambtenaar R.l Goijenkade 19; I. A. Wetselaar geb. Verhaar en fam., a.b. w». in Waard; van Iterson geb. Vermeer en fa 'ertsenstraat 72; A. A. Engelenburg fam., militair, Diefsteeg 6b; L. W. Hunink, kok, Kaiserstraat 3; E. Kors- wagen geb. Sietinga, Kaarsenmakers- J. R. F. Meuleman, Van Vollen- hovenplëin 57P. H. C. Aben, agent buitenl. vertegenwoordig.. Van Vollen hovenplein 51A. C. Plezier geb. Porreij, inpakster conservenfabriek, Hooglandse Kerkgracht 42; L. N. Han, Papengracht 20; M. Tehupuring, Dijkstraat 37; H. J. Kluit, muzieklerares, Roodenburger- at 68; J. de Kooker geb. Schering, Kaarsenmakersstraat 7; M. Roos geb. Van Dongen, Kaarsenmakersstraat 7; E. Byrnes geb. Dempsey, Rijnsburger- _j 159; J. Bandshidhar-Sharma, Aca ciastraat 3; S. Faatz, kleuteronderwijze- Hoge Rijndijk 42; C. F. Biermann, chauffeur, Rijn- en Schiekade 113; R. Borger, docent, Dijkstraat 26; F. A. M. de Jongh, Herensingel 31; N. P. Fre- richs. 11. verpleegster. Rijnsburgerweg J. Vermeulen, sloper, Vrouwenkerk- steeg 8; W. H. Holtrop, employé vervoer maatschappij. Boerhaavelaan 47; J. H. Kuipers, controleur warenhuis. Vliet 38; de Rooij, Meerhof 23; G. Slootweg, verpleegster, Witte Singel 27 Schabbink, Lijsterstraat 14. Uit Leiden vertrokken: J. de Lange en fam., Zijlsingel 68, Am sterdam. Alblasstraat 26 hs; H. de Ko ning en fam., Joh. de Wittstraat 47, Kloetinge, Kon. Wilhelminastraat 18; P. G. Kapteijn en fam., Bilderdijkstraat Oegstgeest, Beatrixlaan 55; J. P. de Vries en fam.. Plantsoen 13, Leiderdorp, Anna van Burenstraat 25; J. van Kat wijk en fam.. Leliestraat 57, Middelburg, Westerscheldestraat 93; J. de Haan en fam.. Jul. van Stolberghof 24, Australië; Tan en fam„ Hoge Rijndijk 19. Delft, Van Foreestweg 99: P. Schutz en fam.. Lorentzkade 66. Zwitserland; J. Hoving en fam.. De Goejestr. 7, Amers foort. Hobbemastraat 34; I. Delfos en Oranjegracht 68. Noordwijk, Jan Kroonsweg 68; J. W. Affourtit, Brtestr. 54, 's-Gravenhage, Tomatenstraat 88; P van der Kwaak, Thorbeckestraat 37, Zoeterwoude, Park Die Ley the 4; M. Oudshoorn, geb. Van Schie, Nassaustr. 6, Wassenaar, Paul Krugerstraat 5; J. G. Gobets, Marnixstraat 32, 's-Gravenhage, Douzastraat 4; W. E. Hogewoning geb. Devilee, Alexanderstraat 5, Rijnsburg, Koestraat 43; W. J. Munters, Roodborst- straat 4, De Bilt (U.), Julianalaan 250 J. M. Nieuwenhuizen. Roodborststraat 49, 's-Gravenhage, Antwerpsestraat 18 W. G. Wolff, Rijnsburgerweg 140, Am sterdam, Keizersgracht 362; N. Schol- tens, Morsweg 66, Rotterdam, Evertsenplaats 113; P. J. de Vos, Vliet 3, Bergen op Zoom. Zuidzijde Zoom 19; Kroek, Wasstraat 65. Vollenhove, Heetveld 7; A. de l'Ecluse, le Binnen- estgracht 12a, Ossendrecht, Putseweg 40; L. D. Uit den Boogaard. Hooigracht 100, Oegstgeest, Prinses Irenelaan 56; P. W. Ranselaar. Lage Rijndijk 88. Arnhem, Velperweg 147; J. J. Slijkhuis, Sophia- straat 61, Rijnsburg, Baron va naarstraat 6; W. Kiel, Hoflaan 154, Apel doorn. Adelaarslaan 32a; J. Geer. Noordeinde 2a, Dordrecht, Giessen- straat 47; J. A. Hassfeld, Noordeinde 2a, Delft, Bosschastraat 50; A. Lems tage 4. Den Ham, Vroomshoop Hammer- straat 5; H. A. Bos, Van 't Hoffstraat 45, Nieuw-Zeeland; A. L. P. Schoemaker, Koninginnelaan 88. Hengelo (O.), Koe- koekweg 74; E. Groot, Rijn- en S kade 42. Renkum, Dorpsstraat 147 M. de Keizer. Amaliastraat 11. Haarlem. Gasthuisvest 47; N. J. J. Keij; Mey van Streefkerkstraat 6, Nieuw-Zee- zan der Kwaak, Thorbeckestr. 37, Vianen. B36; F. F. van den Berg, Hoge Morsweg 68, Nieuw-Zeeland; J Pennenburg, Marnixstraat 71. Noordwijk. Kerkstraat 64; P. M. H. Steijn, geb. Rooijakkers. Lange Mare 41, Lisse, Hee- eg 483; D. F. Hoogendam, Rijnsbur gerweg 10, Rijswijk ZH, Vondellaan 32; O. Mogree geb. Derksen, Storm Buysing- 6, Apeldoorn, Kaninefatenlaan 4; P. E. Vermaat, Steenstraat 15, Bergen Zoom, Groot Molenbeek 11; M. van Orden, Rijnsburgerweg 10. Apeldoorn, Huygenslaan 43; A. E. Bosscher, Witte Singel 90, Maarssen, Kerkweg 27; C. C. Noothoven van Goor, Rapenburg 122, Arnhem, Sonsbeekweg 34; D. van Herk, Noordeinde 2a, Doorn. Dorpsstraat 1; der Schaar, Brasemerstraat 2. Rotterdam. Villapark 6; C. A. J. Koop- Merelstraat 36, Rheden Gld.. Gr Ottostraat 11; J. M. Duivesteijn, Lust hoflaan 23. Zeist. Johan de Wittlaan 39; G. M. van der Poel. Hansenstraat 83. Kerkrad», Lupinestraat 16. Visserijgolfjes DE (E SCHIPPERS van de trawlers, die om de Noord en op het Farndcep op haring jagen, klagen over het feit, dat z(J zoveel kleine en onbruikbare haring vangen. „In feite zUn we zo allemaal moordenaars", zei de schipper van de Herman LJM 2 zelfs tegen zijn collega van de Curacao IJM 99 tijdens een radiotclefonlsche gesprek. De Herman IJM 2 gaf bijvoorbeeld een trek door van ruim 150 manden verse haring. Hiervan bleven slechts 30 manden bruikbare haring over. De rest moest overboord worden geschept door de vissers. De visserij om de Noord is ove algemeen nogal gunstig. De weersomstan digheden zijn normaal. De dagvangsten bedroegen 200 tot 250 manden haring, kreel en schelvis. De Medan IJm. 57 deed trek van 60 manden, de Amsterdam LJm. 28 meldde een trek van 90 manden de Oceaan 9 een trek van 150 manden haring. Langs de kust bleef de tongenvisserij met etmaalvangsten van 60 tot 80 kilo tongen en 20 tot 25 manden schol ai schrale kant. Maar op het Zand we nog schraler. Hier moesten de vissers genoegen nemen met ebmaalvangsten 40 tot 50 manden schelvis en gul. De prijs voor haring en makreel blijft gunstig. Zaterdag betaalde de handel voor de ha ring f 15,— tot f 19.— en voor de makreel f 14.— tot f 21.— per kist van 50 kilo. Dit was er De zaterdagmarkt werd door de vloot voorzien van 5000 kisten verse vis, v bij 275 kisten schelvis. 220 kisten wijting. 125 kisten gul en kabeljauw, 1800 kisten verse haring, 300 kisten makreel, 240 kis ten toters, 135 kisten diversen, 45.000 kilo tongen en 900 kisten schol. De schepen De KW 73 zorgde voor 110 kisten verse vis, waarbij 70 haring; de KW 87 w met 820 kisten, waarbij 620 haring plus 240 kantjes gezouten haring; de VL 84 zorgde voor 950 kisten, waarbij 800 haring plus nog 400 kantjes. De kotter RO 27 is naar de Noord ge weest en zorgde voor 70 schelvis, 70 makreel, 100 haring, 50 wijting, 30 diver- n 34 kantjes gezouten haring. Geen compromis met IJsland het visserijgeschil met IJsland barig geweest. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken deelde mede, niets te weten over een oplossing van het geschil ond de door IJsland ingestelde 12-mijls- :one, die door andere landen niet wordt erkend. Uit Parijs wordt gemeld, dat de besprekingen van zeven landen (waar onder Nederland) met IJsland in Navo- verband donderdag in 'n kritiek stadium zijn gekomen. Op een belangrijk verschil bestaat ter (geheime) conferentie een be langrijk verschil van inzicht, zo werd ge zegd. De zeven landen zouden IJsland groter aandeel in de vangst willen n en zouden borg willen staan voor handhaving van de visstand in de IJs landse wateren. Hierop zou IJsland even wel niet willen ingaan, terwijl de zeven landen niet willen toegeven op het punt van de 12-mijl6grens, De KW 75 kwam binnen met 50 schelvis. 25 makreel, 210 verse haring, 140 toters en 80 diversen. De KW 76 was er met 120 schelvis. 100 makreel en 130 diversen. De kustvloot was vertegenwoordigd door 57 kotters en loggers met schol, wij ting en tong. De nieuwe kotter Pieter Wr. 86 van de firma S. Kooy, die dezer dagen vanuit IJmuiden een proefvaart heeft gemaakt, heeft gezorgd voor een interessante vis serijprimeur. Het ds namelijk het eerste Nederlandse vissersvaartuig, dat is uit gerust met een Scania-Vabis motor van 135 pk. -Veelal zijn de grote vrachtauto's, die het internationale wegverkeer gaande houden met Scania-Vabis motoren uitge rust. Deze Zweedse fabriek levert nu ech ter ook 4. 6 en 8 cylinders met een ver mogen van 90 tot 200 uk voor de scheep- Over de prestaties van deze motoren is men zeer tevreden Maandagmarkt maandag is ruim. Voor losbeurt waren er veertien sche pen. De KW 124 loste 3 kisten tarbot, 4 schol, 120 sohelvis, 15 kabeljauw, 5 makreel, 10 wijting en 15 diversen "(172 kisten); de KW 178 zorgde voor 15 schol, 75 sohelvis en 25 diversen (115 k.); IJM 72 Beatrix was binnen met 85 schelvis, 50 kabeljauw, 45 koolvis, 375 makreel, 185 haring, 85 wijting en 5 diversen (830 kisten 300 kleine kistjes haring); KW 82 Stadt Enchuysen 140 schelvis, 65 kabeljauw, 65 koolvis, 450 makreel, 130 verse haring', 30 wijting, 20 diversen (900 kisten en 70 stijve kabeljauwen); IJM 24 Vios met 450 schel vis, 20 kabeljauw, 180 koolvis, 600 makreel, 170 haring, 25 wijting, (1455 kisten en 45 stijve kabeljauw); KW 32 met 60 schel vis, 20 kabeljauw, 50 makreel, 800 verse haring, 140 wijting (1070 kisten); KW 134 t 15 schelvis, 300 makreel (315 kisten 30 stijve kabeljauwen); KW 28 met 155 schelvis, 10 hake, 5 makreel, 15 wijting, 5 gul (190 kisten); KW 46 met 210 kisten KW 59 met 2 tarbot, 3 schol, 65 schelvis, 10 wijting, 15 gul (95 kisten en 140 stijve kabeljauwen; IJM 54 Swift met 125 schelvis, 25 kabeljauw, 230 makreel, 10 wijting (400 kisten en 80 stijve kabel jauwen); WR 88 met 4 sohelvis, 117 kabel jauw, 9 wijting, 7 gul (138 kisten); KW 33 met 160 schelvis, 300 makreel, 10 haring 5 diversen (475 kisten en 90 stijve kabel jauwen). Voor de tweede losbeurt waren er 32 kotters en 9 loggers met 38 tarbot, 208 tong, 1507 schol, 237 schelvis, 43 kabel jauw, 48 wijting, 190 diversen (2221 kisten "1 30 stijve kabeljauwen). Aan de Zuidzijde van de haven lagen voorts nog. KW 153 Francina met 700 kisten. SCH 117 met 100 makreel, 600 ha- en KW 122 me» 1015

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 8