John Osborne „De Humorist een wereld zonder God Ruslands plannen van kernfusie en op gebied -splitsing Excellent Beslissing door hof uitgesteld Joden vermoord: vijftien jaar voor S.D.-ers Hervormde predikanten over Osborncampagne LET OP! ROMANCE KOMT BIJ U THUIS! NIEUWE LEIDSCHF COURANT 6 MAANDAG 1 SEPTEMBER 1958 Première van modern toneelstuk W/'ELLICHT HET INGEWIKKELDSTE, maar ongetwijfeld ook veel- zijdigste moderne stuk van de laatste jaren, beleefde zaterdagavond 11 in de Kon. Schouwburg in Den Haag zijn Nederlandse première: De Haag- sche Comedie bracht in regie van Paul Steenbergen een stuk in 13 taferelen van John Osborne ,.De humorist" (The Entertainer). Met dit stuk heeft deze jonge Engelse auteur zich radicaal een plaats verworven onder de eerste toneelschrijvers van onze tijd. Niet, dat er geen ernstige aanmerkingen zijn te maken. De bouw van het stuk is ronduit slecht, er wordt veel te veel overhoop gehaald en de tpkst is niet bepaald briljant. Deze bezwaren wor den echter ruimschoots weggevaagd, doordat hij in zijn personen aan be staanbare mensen gestalte heeft weten te geven en ook bestaande milieus raakgetroffen heeft weten te typeren. Reedt eerder trok Oiborne met zijn ttuk ..Look Back in Anger" (Omzien in Wrok, door Theater) de aandacht, maar toen generaliseerde hij teveel, waardoor zijn argumentatie werd verzwakt. Thans echter had hij bepaalde mensen en be paalde milieus op het oog en kon men de figuren „herkennen", hoe Engels zij soms ook waren of hoezeer zij ook een bepaald milieu (i.c dat van het variété) typeerden. Zij bleven mens In „De Humorist" stelt Osborne het thema van de ondergang van een fami lie aan de orde en tegelijkertijd de on dergang van een milieu, de wereld van het variété. terwijl hij in feite dit geheel plaatst tegen de achtergrond van de ondergang der mensheid. Dit stuk raakt dan ook voortdurend aan existen- tiéle, metafysische en religieuze proble men. Het is dan ook een diep. diep ern stig stuk, hoewel de titel en menig ta fereeltje dit oppervlakkig bezien niet laten vermoeden. De inhoud Maar laat ik proberen iets c over de inhoud van dit stuk te vertellen. De beroepshumorist is Archie Rice (Paul Steenbergen), de zoon van Billy Rice (Jons Diels). Deze artiestenfamilie is in haar nadagen Billy heeft de glorie voor de eerste wereldoorlog nog m« maakt, maar het genre „doet" het niet meer Archie is nog wel een goed artiest maar hij kan het hoofd niet meer boven water houden. Trouwens hij is toch bezig in de alcohol te verdrinken, even alt zijn hele familie (behalve opa Billy). Daar is bijv. zijn vrouw Phoebe (Ida Wasserman) overdag werkzaam in warenhuis, 's avonds in gezelschap de jeneverfles; daar is de dochter Jean (uit Archies eerste huwelijk) zij is vertegenwoordigster van de opstandige jeugd cn heeft net deelgenomen meeting op Trafalgar-square tegen het Egypte-avontuur van minister Eden, Haar verloving is er door afgeraakt en nu komt zij terug bij de familie met de nodige flessen. Daar is zoon Frank (Coen Flink). Hij heeft dienst geweigerd en daarvoor straf ondergaan. T ten slotte ook zoon Mike; maar tijdens het stuk zal blijken, dat zoon Mike in Egypte krijgsgevangen is gemaakt. Later komt het bericht, dat hij thuis zal ko men (hetgeen met veel drank alvast maar wordt gevierd) tot ten slotte be kend wordt, dat hij vermoord is (door de Nasserschurken. zoals Frank zegt). De dag na zijn begrafenis blijkt, dat Archie een beroep op zijn vader heeft gedaan om zijn show te redden en nog eens op te treden. De naam Billy Rice heeft nog een goede klank. Maar dit is teveel voor de oude man. Het voorlaat ste tafereel laat doorschemeren, dat Bil ly is overleden en de familie krijgt een aanbieding naar Canada te emigreren, (goede baan: hotelhouder). In het laatste en dertiende tafereel houdt de artiest Archie nog een confe rence met een liedje (Maak het je niet zo moeilijk) en vertrekt met Phoebe van het onttakelde toneel. Naar Canada? Sommigen zeggen ja; anderen nee. Het stuk maakt het niet duidelijk. daarvan iets geopenbaard. Zij logenstraft Jeans woorden: „wij zijn alleen in het heelal", en zegt als het ware: „wij zijn niet alleen, want Jezus is daar". Wie dat heeft, die liefde tot Jezus, kan niet ver loren gaan. Ergens moet er een uitkomst tegen de dood en de ondergang. De negerin heeft gezongen: Jezus is uitweg Jezus is de Hemel, wie ontwaakt is sprakeloos. Nu kan het zijn, dat John Osborne deze dingen niet zo positief ziet als hier uitdruk. Maar ik wil het en met de hand op het Evangelie kan ik zeggenik mag het zo zien. Men begrijpt in ieder geval, dat een toneelstuk, dat aanleiding geeft tot zul- iverleggingen een bijzonder belang rijk toneelstuk is en zoals gezegd: bij zonder ingewikkeld en veelzijdig. Of het publiek (het onchrtstelijke en het chris telijke) het naar zijn waarde zal weten te beoordelen, blijft een vraag. Daar is het niet minder belangrijk om. In ieder ge val is het niets zo maar voor een avond je uit. Ook niet voor degenen, die alleen r iets liefs en vriendelijks willen Integendeel, het is wrang en bit- Geboren in de catacomben der men selijke ellende, van de van God verla tenheid. De opvoering in zevenmijlslaarzen nog even dank aan de medewerkers. Allereerst aan de (met permissie hoogachting gezegd) muzikale duizend poot Jurriaan Andriessen, die voor ver rukkelijke variétémuziek heeft gezorgd voortreffelijk uitgevoerd door een en semble o.l.v. Will Hartingsveldt. Voorts aan de vertaler Michel van der Plas, die met name voor meesterlijke variétélied jes heeft gezorgd en aan de decoront werper Hep van Delft (terecht eer plausje waard). Dan uiteraard aai regisseur Paul van Steenbergen: subliem met slechts een terugval in het 12e ta fereel (het simultaantoneel). Paul Steen bergen als Archie, Ida Wasserman als Phoebe en Joris Diels als oude Billy hebben zeer voortreffelijk werk gele verd. Myra Ward als Jean had een zeer moeilijke rol, maar heeft in houding en intonatie waarlijk de „opstandigheid" gestalte weten te geven. Dat deze opvoering dit niveau bereik te. is een vrucht van het vakmanschap der Haagsche Comedie. Ev. Grolle. John Osborne: ..De linn: Michel v. d. Plas; muziek: Jurriaan Andriessen: regie Paul Steenbergen. Per. sonen. Billy Rice: Joris Diels; Phoebe Prank Rice: Coen Flink; William Rice: Delft; Graham Dodd: Ad van De excellente half-zware shagl van Douwe Egberts in handige plastic tabakszak! •1. Decor- Hep Religieuze zijde theater, waar Archie zijn conference! houdt, of aan die van het huis. waai moeder Phoebe in al haar alcoholische el lende domineert Ook aan de typische Engelse kanten van dit stuk met zijn repercussie* op Edens Egyptepolitiek. maar me alleen bepalen bij de gods dienstige aspecten van deze wrange schildering van ondergang Daar is allereerst Archie Rice, die (in een dronken bui: nuchter is hij nooit) aan dochter Jean vertelt, hoe hij eeni in een nachtclub In Canada een oude negerin heeft horen zingen van haar liefde tot Jezus. „Wij." zegt Archie, „zijn met al onze geintjes doods; i wie dit heeft: liefde tot Jezus, in al zijn ellende, die leeft, die kan niet ka pot". Daar is in de tweede plaats dochter Jean, die in opstand komt tegen de el lende. cn tot haar verloofde zegt: „Als we daar cn daar naar toe gingen door die ellendige achterbuurt en we zouden tot een vrouw die in haar deur stond zeggen „Weet je dat Jezus ook vnoi aan het kruis stierf?" dan zou vrouw zeggen „o. ja, dat weet ik. i wat heb ik daaraan?" En zo is het. zegt Jean, wij zijn alleen in het heelal, is geen God!" Daar is in de derde plaats het verhaal tje van Archie op zijn afscheidsavond van het variété, waarin hij vertelt, hoe een jongeman in de hemel wakker wordt. Een heilige ontvangt herr vraagt: „Nu. vertel eens hoe je het hier vindt*" De jongeman zegt„Ik heb al tijd erover nagedacht, wat ik zou ten ^ggen op dit ogenblik. Maar ni zover i». zeg ik alleen maar (en de jongen fluit tussen z'n tanden, zoals bijv de straatjongens doen. als ze een heel mooi meisje zien voorbijgaan1 Hierop zwegen de heilige en al de engelen i was even stilte in de eeuwigheid en df heilige omarmde de jongen en zei zoon. ik heb je lief. want op dit ank woord hebben we altijd gewacht", in de Hemel komt. is sprakeloos. Jean en Archie geven beiden eei langnjk aspect van dit stuk weer Jean als een opstandige, die in wanhoop moet uitroepen: „er is geen God! „Let erop in wanhoop! De vorige eeuw riep: „ei is geen God' Nu gaan we zelf een eigen wereld bouwen". Dit geslacht roept: „er is geen God en dat is vreselijk'" H Archie gaat verder Hij heeft, hoe verzopen en verlopen hij ook mag zijn ontdekt, dat er achter onze ellende een mysterie is. De negerin heeft hem DE RUSSISCHE KERNFYSICI achten het theoretisch en in de toe komst ook praktisch mogelijk, kernreactors te bouwen die zijn gebaseerd op de versmelting van lichte atoomkernen in plaats van op de splijting van zware kernen. De toepassing van kernenergie zal de bevol king de beschikking geven over enorme hoeveelheden energie gedurende miljoenen jaren, zelfs wanneer het-energiegebruik duizendmaal zo groot was als het nu is, zo menen zij. Het wordt in de Sowjetunie ook mogelijk geacht kernfusiereactors te bouwen die zo klein zijn dat zij op schepen kunnen worden geïnstalleerd om voor de voortstuwing te zorgen. Dit wordt des te aantrekkelijker, daar men bij het fusieproces veel minder last heeft van het optreden van radioactiviteit dan bij het splijtingsproces, zodat het veiligheidsprobleem veel eenvoudiger zal zijn op te lossen. Dit wordt gezegd In een rapport van professor V. S. Emelyamof. de leider van de Russische delegatie op de atoom conferentie, die vandaag in Genève is begonnen (zie ook pag. 1). Prof. Eme- lyanof deelde mee dat Rusland al een groot aantal laboratoriumapparaten heeft gebouwd waarmee proeven Inzake kernfusie worden genomen. Een van die apparaten Is gelijk aan de Britse „Zeta". Meer dan honderd experimenten heb ben de Russische geleerden tot de con clusie gebracht dat de eerste kernfusie- reactors naar alle waarschijnlijkheid zul len werken met een mengsel van deute rium en tritium, twee isotopen van water stof. In een later stadium zal men reactors kunnen gaan gebruiken, die met zi deuterium, zware waterstof, werken. Het wordt in de Sowjetunie in de toekomst technisch mogelijk geacht reactors te bou wen met een capaciteit van miljoenen kilowatt per kubieke meter plasma (zware waterstofgas). „Wij zijn van mening, dat het kernsplij tingstijdvak eens zal worden gc-jlgd door het kernfusie-tijdvak", aldus prof. Eme- ONDERZOEKINGEN Het grootste deel van het Russische rap port is gewijd aan de onderzoekingen ervaringen in de Sowjetunie op het ter rein van de energiewinning door middel van kernsplijting. Prof. Emelyanof deelde mee. dat de af- V.l.n.r. zittend. Ida Wasserman als Phoebe Rice en Mj/ra Ward al* Jean Rice. Staande Coen Flink als Frank Rice en Paul Steenbergen als Archie Rice In John Osborne's „De Humorist" door de Haagsche Comedie. Enorme plannen in China Het nieuwe vijfjarenplan van rood Chin* heeft een enorme omvang. Het eer ste plan van 1953 tot eind 1957 richtte zich op grote industriesteden, het huidige op decentralisatie. Ongeveer 80 000 gemeen ten en 2000 diatricten moeten elk een klein industriecentrum tot stand brengen. Van Tibet tot de tropische moerassen van Zuid-China worden thans kleine indus- trleén gebouwd. Dit Is mogelijk U i gevol ge van de grote bodemschatten. De steen koolreserves worden geschat op 110 mil jard ton, Ijzererts op 15 miljard en er zijn onbekende hoeveelheden olie en nonferro- me talen. Elk district moet zoveel mogelijk kleine fabrieken voor kunstmest, chemie, ijzer- ertaverwerking. cement, energie, machi nebouw en -herstel en kolenmijnbedrtj' tot stand brengen. Men raamt de kosten per district op 20 miljoen gulden. Alles moet -n 5 jaren voltooid zijn Nergens vindt men aangegeven waar het geld daan moet komen, maar elk district wordt voor de uitvoering verantwoorde lijk gesteld. In vijf Jaar tljda is China van de 17de naar de 7He plaats gekomen in de wereld- staalindustrie Eind 1958 moet de jaar- capaciteit 10 miljoen bedragen of 90 pro cent meer dan In 1957. in 1959 moet de pro- d 'ttie verdu Landbouwcoöperaties hebben 3 miljoen Industrie-eenheden ge- houwd, districten, autonome gebieden, provincies en gemeenten 300 000 industri ële bedrijven, o a. 30.000 kleine elektrische centrales. 10 000 cementfabrieken, 8000 kleine kolenmijnen. 1100 kleine hoog- oveobedrijven. 200 kleine en middelbare staalfabrieken. Men hoopt dit Jaar 40 000 tractoren er 20.000 auto's te bouwen Bovendien zijn ei plannen om 77 grote chemisch' fabriek te bouwen. 20 miljoen landbouwwerktui gen te vervaardigen en het elektrische vermogen van het platteland uit bralden Ver. Arabische republiek heeft Oost-Duitsland 75 miljoen krediet ont vangen voor complete fabrieksuitn gen en machines. Euratoom. President Elsenhown kende wet om 1248 min. sten Integratie Little Rock Het Amerikaanse Hooggerechtshof te Washington heetf deier dagen zyn be- illsslng over het al dan niet toelaten van negerleerllngen op de centrale school van Little Rock uitgesteld tot 11 september Hof gaf daarmee het schoolbestuur gelegenheid een formeel beroep In te die nen tegen een uitspraak van een omgaand hof. dat elk uitstel van integratie op holen verwierp. Het beroep zal voor september moeten worden Ingediend. Het Hof grondde het uitstel voorts op de verhoren, die het nog wil afnemen in de zaak van het uitstel van tweeënhalf Jaar. waartoe districtsrechter Lemley In Juni bevel gaf. maar waartegen de Ver- niging tot behartiging van de belangen ran kleurlingen in het geweer kwam bU iet Hooggerechtshof. De getuigenissen zullen ook op 11 september worden aan gehoord. Kort voor het Hof in buiten gewone zitting bijeen kwam. diende de minister van justitie een verklaring in bij Hof. dat werd verzocht alle Juridische belemmeringen voor Integratie op de scholen van LitUe Rock onmiddellijk op heffen. „De negerkinderen deden niets rot geweld en wanordelijk gedrag kon uitlokken. Omdat zij tot een gekleurd ra» behoren, leidde louter hun aanwezigheid op de school anderen tot een gedrag, dat Een rechtbank te Ulm (Did-) heeft gis teren tien vroegere S.S'-ers en S D.'ers tot gevangenisstraffen van drie tot vijf tien jaar veroordeeld wegens medeplich tigheid aan moord op duizenden Joodse mannen, vrouwen en kinderen. De moor den zijn in 1941 bij het begin van de Duitse veldtocht tegen Rusland gepleegd :n het Lltause grensgebied. Groepen van 300 Joden werden in zelfgedolven massa graven gefusilleerd. De zwaarste straffen kregen de toen malige commandant van de staatspolitie tc Tilsi. Böhme, en het hoofd van de S D te Tilsit, Hersmann. namelijk vijftien Jaar gevangenis. Böhme werd schuldig bevonden aan deelneming aan de moord op 3 907 Joden en Hersmann aan deel neming aan de moord op 1656 Joden. gelopen jaren in zijn land enorme voor raden klassieke brandstoffen als steen kool, olie en gas zijn gevonden. Geolo gische onderzoekingen hebben aange toond, dat vooral in de oostelijke gebieden van de Sowjetunie nog grote hoeveel heden brandstoffen kunnen worden ge- De totale Russische voorraden aan steenkool werden per 1 januari 1957 ge raamd op driehonderdmiljard ton. Ver dere naspeuringen zullen wellicht nog eens 7400 mfljard ton aan het licht bren gen. De hoeveelheid aardolie, waarvan met de aanwezigheid kent, is de laatste jaren twee en een half maal zo groot ge- De natuurlijke voorraden aan gas be lopen een hoeveelheid van 1.860.000 mil joen kubieke meter. Waarschijnlijk zal men in de toekomst de totale hoeveelheid aardgas in de Sowjetunie in haar geheel op 13.000.000 miljoen kubieke meter kun nen stellen. Bovendien beschikt de Sow jetunie, aldus het rapport, over water krachtreserves, die op 1.200.000 miljoen kilowattuur per jaar kunnen worden ge steld. OVERZICHT In het rapport wordt een overzicht ge geven van de aanta'.len kernreactors, die in de Sowjetunie in gebruik, in aanbouw of ontworpen zijn. In het district Woro- nesj is een kernenergiecentrale in aan bouw met een vermogen van 420.000 kilo watt, die gedreven zal worden door twee reactors. Een soortgelijke centrale zal in omgeving van Leningrad worden ge- Voorts worden in de districte- rond de Wolga experimentele reactors opgetrok- In de Oeral is men bezig met de ructie van een kernenergiecentrale 00.000 kilowatt. De reactors van deze ale zullen langs directe weg stroom leveren voor turbines, zodat hier geen zogenaamde „warmte-uitwisselaars" nodig zijn. Hetzelfde principe ligt ten grondslag de centrale in Beloyarsk, waar vier reactors de turbine een vermogen zullen van honderdduizend kilowatt. Irak wil Arabische tankvloot De regering van Irak heeft volgens Bagdadse bladen voorgesteld, dat de Ara bische olieproducerende landen een eigen tankvloot exploiteren. Zij heeft een Zweeds voorstel voor oprichting van een Arabische rederij doorgegeven aan Nasser. F aillissementen en voldoende rechtvaardiging werd beschouwd om de grondwettelijke rechten de negerkinderen op te schorten. In dien grondwettelijke rechten zo gemakke lijk ongedaan kunnen worden gemaakt '.ouden zij weinig waard zijn", aldus de eridaring van het ministerie van Jus- itle, dat nadrukkelijk het verzoek van de Vereniging tot behartiging van de be langen van kleurlingen om de vonnissen ie vernietigen die uitvoering van inte gratie in Little Rock belemmeren, steunt De perschef van het Witte Huls zei dat Eisenhower volledig akkoord ging met de verklaring van de minister van justitie, die hij goedkeurde. De belangstelling oor de zitting van het Hof was der- late groot, dat lang niet allen konden orden toegelaten. Sterrengebergte toch in zicht is een goede kans. dat de expeditie naar het Sterrengebergte in Nederlands N'ieuw-Guinei, die wegens het uitblijven vijf ton regerlngsauhsidte moest wor- uitgesteld, volgend jaar maart of april toch kan doorgaan, onverschillig wat de regering doet. Er zijn namelijk onder handelingen aangeknoopt met een Franse flimmaatschappij, die natuurlijk eigen doeleinden nastreeft, doch bereid is nwerking, waardoor uitvoering de plannen mogelijk wordt. Besprekinger met Aero Contractors .V. in Den Haag zijn ver gevorderd Deze maatschappij heeft drie Franse Alouette straalhelicopters daar deze toestellen het wereldhoogtere- cord hebben gehaald. Naar we nader van de zijde expeditieleiding vernemen, is er hier sprake van twee afzonderlijke expedities die allebei tegelijk in het veld komen door combinatie de voordelen zullen ge nieten van gecoördineerde technische uitvoering, zodat er aanzienlijk op de kos ten kan worden bespaard. De Franse expeditie voert toevallig langs het ge bied dat de expeditie naar het Sterren gebied onderzoeken wil. De leiding is in handen minque Gaisseau, i reeds verschillende expedities heeft ge maakt. De bekende Transe acteur Jean- Claude Pascal reist mede om te zorgen voor een draad i" het filmverhaal, dat net resultaat moet worden van de Franse expeditie. DE OSBORN-CAMPAGNE op het Ma lieveld In Den Haag is vrijwel In heel Nederland het gesprek van de dag. al van kerkelijke organen wijden predikanten van allerlei richtingen er be bouwingen aan. In de 's-Gravenhaagse Kerkbode van deze week geven een man- Haagse Hervormde dominees hun visie. Ds. P. L u g t i g h e i d, predikant voor het stadskerkewerk. sohrijft: Ik ben in tens dankbaar, omdat ik het evangelie heb horen verkondigen in de kracht des Heiligen Geestes. Over Osborn schrijft de predikant: Och. hij is maar een gewoon manneke, een boerenjongen van het Amerikaanse platteland, maar hij is ook een blijde jongen om des evangelies wille. Bij de boodschap vergeleken is dit ventje vol maakt onbelangrijk. Over de preek uit Romeinen 16 4. „Want ik schaam mij het evangelie niet", zegt ds Lustigheid: De inhoud was volledig bijbels. De oude Heidelbergse catechismus moet vanavonc' wel veel plezier hebben beleefd aan dez> preek. Het was wat je noemt „een goedi Gereformeerde preek". Het kruis stond de hele avond in het middelpunt: Onzi zonden en onze ziekten heeft Hij ge dragen. Dat betekent: u hoeft ze nie meer te dragen. Tja. en dat werd uit gewerkt naar twee kanten. Naar die de zonden en die van de ziekten. Met een overtuigende kracht en een ziel zorgelijke teerheid heeft hij, men zot soms kunnen zeggen, dit evangelie ei in geheid Na de prediking kwamen de genezenen en het was ontroerend deze mensen te horen vertellen- Over de niet-genezenen zegt ds. Lug- tigheid ten slotte: Ook al blijven zij aan het eind van de campagne ziek. dan zeg ik nog: Zij hebben Jezus gezien, die met ze gaan zal al de dagen. En wanneer Os born ze onrecht gedaan zou hebben door ze ongeloof te verwijten, dan zal de Heer dit stellig recht trekken. Ik blijf met mijn kritische vingers van deze man en zijn verkondiging af Het enige wat ik hem zal nageven is: De Heer zegene je. schrijft Oud-gezant N. G. Lely van Griekenland overleden In Athene is op 70-jarige leeftijd over leden de heer N G Lely. oud-gezant van Griekenland tn Nederland De heer Lely. die een groot vriend van ons land was bekleedde zijn ambt van 1948 tot 1954 In Den Haag De oud-gezant had tn Nederland een groot aantal vrienden, onder meer door zijn bekendheid als schilder en als dich ter. Ook in Den Haag heeft hij geëxpo seerd. Zijn gedichten zijn in het Engels vertaald, maar ook heeft Paul Rodenkc er enkele In het Nederlands overgebracht Dank zij het Initiatief en het onvermoeid ijveren van de heer Lely is In Rotterdam een nieuwe Griekse kerk verrezen. NOTARIEEL EXAMEN VGRAVENHAGE. 2* augustus - Gesl.ago voor hei tweede gedeelte vin het notarieel examen Ds. J. J. P Va '.ijn gemeenteleden: Wij hebben als gemeente verantwoor delijkheid voor de evangelisatiecampagne van Osborn Wij mogen deze met onze gebeden omringen opdat zijn werk niet tot schade, maar tot zegen voor zeer velen zij Ik denk ook aan de vele zieken, die door deze campagne te meer met de vragen van het ziek-zijn worstelen Moge deze strijd, hoe dan ook. hen dich ter tot Christus brengen Hij kan er. met of zonder lichamelijke genezing glorieus bovenuit voeren. Op die belofte mogeD zieken en lichamelijk gezonden altijd weer de hand leggen Wij nemen allen veelal genoegen met vee! te weinig glo rie Christus wil ons rijk maken opdat wij geven kunnen. Ds. H M J van Duyne conclu deert- Wij hebben óns wel af te vragen wat dit alles ons te zeggen heeft. Ook in het heden blijken deze krachten van het evangelie openbaar te kunnen worden De predikant schrijft dit nadat hij begon met: Deze week mochten wij er getuige van zijn. dat op bet Malieveld blinden ziende werden, lammen wandelden, do ven hoorden en armen het evangelie ont vingen Ds H. J. Drost meent: Een van de verblijdende dingen is hier, dat Osborn ons allen weer wakker schud den wil en ons er opnieuw aan herinni ren wil hoe ongelooflijk rijk het evai gelie ls Het evangelie is een kracht God6 en d kracht wil ons naar lichaam, ziel en geest raken. Het valt mij op. hoe en bij je zelf en ook bij anderen, dit verzet uitlokt Toch heb Ik de overtuiging dat we hier allereerst te luisteren hebben en hoe het ons uitdrijft tot de bede: Heer. herinner onze kerk en begin met mij. meisjes discussiëren en willen er meer ■weten. Theologen van professie weten het steeds mind Buitenkerkelijken be grijpen het en trouwe kerkgangers snap- ;n er niets van. Wij willen ons maar iet vermoeien met de vraag of gewone ieuwsgierigheid, dan wel wezenlijke heilbegerigheid. massasuggestie dan wel geloofskracht hier een rol spelen. Waar schijnlijk ligt dit alles onontwarbaar door- Hoe dit ook zij, het wonder trekt Er gebeurt iets. Er zijn tekenen, die ver bazend veel weg ebben van wonderen in de Bijbel. Die echter in buitenkerke lijke religies ook geen onbekende dingen zijn. Maar de tekenen en wonderen van deze dagen gebeuren in de naam van Christus. Hij wordt althans beléden. Hij wordt verkondir 'n een merkwaardige, haast al te sterken eenvoud. En rondom dit belijden sp-eken de tekenen. Zij ma ken de boodschap niet waar. zij bewijzen nog niets. Maar andersom: De boodschap maakt het wonder waar. De tekenen worden door het wonder gelegitimeerd en als wonderen Gods geadopteerd. De naam des Heren is geen klank. Het is de daad. Je doet er wat mee. De werkelijkheid van Gods rijk zoekt een manifestatie, ook deze week. Het Rijk is al nabij gekomen, vanaf Jezus, de Christus. Ds. M. v. d. V o e t, de ziekenhuis- predikant, schrijft over de meeting van zaterdag in de stromende regen. Wij mo gen en moeten waarschuwen tegen het bizarre (ook al wil Osborn dit zelf niet). God gaat zijn weg overal. Op het Malie veld en in de kerken. En Hij doet dat op Zijn eigen wijze et per algemeen recept. God is soev iin. Alle dingen zijn mogelijk bij God. Maar Hij gaat ook zijn lange weg va geduld en volharding door beproeving t nederlaag tot overwinning. Waarom Hij met de ene deze weg gaat T met de ander die weg, dat weten niet. Dat blijft verborgen in Zijn heilig •elbehagen. Hij vraagt van ons in all« omstandigheden: geloof, ijver voor Huis, toewijding voor elkaar, trouw ook in bange nood. En wie volharden zal tot het einde, die zal gered worden. ETHEKGOLVEN Programma voor morgen beweging. Jongens (filters um I, nu» 11.30 nngsuitz: I 7.50 Dagopening AVRO lelling en de najaar vrouw 1130 Gram 11.50 A:s de ziele luister eau» <2.00 Middagklok-noodklok 13.03 Licb muz 12.30 Land- en tuinbouwnrded 12.33 Gra 12.50 Europese zwemkampioenschappem 13.00 Nws en kath nw» 13.20 PLtennieuws 13.30 Dan ork en »ol 14.00 Gram 14.30 V d platteland vrouwen '.4 40 Gram 15 00 Idem 15.45 Fran chansons 16 00 V d zieken 16.30 Ziekenlof 17.00 V d jeugd 17.45 Regeringsultz: Rijksdelen Over- zss: J J W Dubois: Wandeling door mijn dorp in de vogelkop van Nicuw-Guinea. 18.00 Instr kwartel 18.20 KVP. pol t Radio Volksuniversiteit: Verdraagzaamheid, door dr J Sperna Weiland, eerste lezing 19.00 Nws 19.35 Gram 20.05 io Phiiharn 21.35 Euro 22 4? Avondgebed i 20 25 Rac en kal 23 00 Nws 23 15-24.00 Graf Tele»l«leprogr. NTS 20 00 Journ en 20.20 en 2J.05 22.20 Filmprogr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 6