n o-tRISTFLIJK Predikant en literatuur (1) LET OP! ROMANCE KOMT BIJ U THUIS! Velen door Osborn naar de kerk Een moord voor vandaag Kanttekening Nederland groet Hamburg op de Holland Woche 't Is weer maandag Met frisse moed melkfles-omspoelen! X\tAYUM door C. Rijnsdorp pREDIKAST en literatuur ont moeten elkaar in de literai re dominee. Nu u het niet de be doeling op deze plaats over het merkwaardig fenomeen pan de predikant-literator te handelen. Deze toeh u. gerekend naar de vele duizenden met-letterkun- dtg begaafde predikanten, een uitzondering En deze uitzonde ringen redden zichzelf wel. Men weet dat de literaire dominee, me: name de 19e eeuwte pre dikant-dichter, tientallen jaren lang de béte noire en de rité an de tachtigers u geweest. De 17e eeuwer Reviue was, voor zo ver ik weet, aan de tachtigers onbekend. Zijn krachtige, man nelijke toon zouden zij onge twijfeld hebben gewaardeerd. Natuurlijk zou Revius naar de smaak ran de tachtigen te voor- werpelijk en te weinig op de pure schoonheid toegespitst ge weest z\jn. Rectus vertegen woordigt het Nederlandse Cal vinisme uit de bloeitijd en heeft als culturele achtergrond renais sance en humanizme. De artistieke Idealen van de 18- de en 17de eeuw klopéen niet meer op de verlangens van de Uchtigerf Deze dweepten met de Engelse dichters uit het begin van de 19de eeuw: Shelley en Keats; zij herbeleefden vroeg-ro- mantische tendenzen en kunnen in zekere zin neo-romantici worden genoemd met typisch 19de-eeuws- gespecialiseerde tendervzen. Men wilde namelijk in het letterkundig laboratorium (de term is van Van Deyssel) de schoonheid puur af scheiden. Zo was het conflict tus sen de tachtiger» en de veerti gers. met inbegrip van de domi nees-dichters. een strijd tussen be daarde en fel opgeleefde roman tiek. Verstard het ambUm*»- ker, verstard; de scherpe, guitige opmerker BeeU (men leze het dsrboek van de student Berts) met zijn menselijkheid en «IJn fijn gevoel voor sfeer ging schuil - - - - op Ten Kate was de virtuooa. de uiterst bedreven rijmelaar, die het verzenschrijven nu eenmaal niet laten kon. maar wiens vaar digheid Juist vandaag weer bij psalmberijmers en gezangenres taurateurs erkenning afdwingt. De zuiverheid en eenvoud van De Ge- neatet kon de betrekkelijke zwak te van diens dichterlijk talent niet gebeteren Abraham Kuyper was te veelzijdig om alleen maar predikant-literator te kunnen he ten. Hit was trouwens geen let terkundige in de eigenlijk zin van het woord. Van Deyssel noemde hem ..monumentaal-polltisch". Er bestond tussen Kuyper en de tachtigers over en weer geringe bekendheid en praktisch geen be grip. al schreef Kuyper ergens in een voorrede tot een van ziin me ditatiebundels, dat de tachtigers In hun warm protest tegen de be vroren clazalcitelt der ouderen ge lijk hadden. Deze eeuw In de twintigste eeuw ontmoe- ten we in ds. G F. Haspels een christelijke tachtiger, die overi gen* niet dicht, maar romans schrijft Ds. Heynes schreef voor treffelijke en zeer persoonlijke Noordhnllandse schetsen. Ds. Hoo- genbirk is de man van Ne- veldijk, terwijl na hen ook (ik i In de Jongste periode aan- vertegenwoordigt een jongere ge neratie dan Thomson, maar be hoort uiteraard niet meer tot de jongeren. Thomson en Smelik zijn overigens gelegenheidsdichters, d w.z. ze hebben hun leven niet toegespitst op het schrijven van verzen en zijn mede daardoor i representatieve figuren in de der belangstel- In het >io« »Uan vandaar de dichtende predikanten Barnard (Guillaume van der Graft) en Jan Wit. Zij hebben mee. dat de dichter te genwoordig veel minder wereld vreemd en individualist behoeft te sijn dan vroeger, zodat zij rustig psalmen kunnen berijmen en aich bi teamverband kannen laten con troleren en raden door hebraïci. theologen, neerlandici en gewone dominees. Ook Okke Jager is dominee en literator meer. Ook hij is gele- i Wij op- genheidsdichter Voorts vallend aforistisch begaafd, zijn jongste boek ..Uw wil ge schiede" doet hij een poging te gelijk .flitsend' en .ontwikkelend' te schrijven. Vergelijking beschouwing Nogmaals: over de predikant-literator moeite waard zijn. Men zou daar bij dienen aan te sluiten bij het ir. 1924 verschenen boek van Ge rard Brom: ..De dominee in onze literatuur". Maar wie onder de predikanten niet literair begaafd is. zou er voor zijn eigen prak tijk weinig of niets aan hebben. Het is ons te doen om de raak vlakken. die het predikantschap als zodanig met de literatuur ver toont Hier is elke dominee m het geding. De predikant bedienaar van het Woord met een grote W. bedient zich van het woord met een kleine w. Fenomenologisch gesproken is hij vergelijkbaar met vertegenwoordigers van ande re spreek- en praatberoepen, zoals politicus, advocaat docent, ver tegenwoordiger. radioreporter, quizmaster en zijdelings ook de acteur. Al deze mensen maken, een ieder naar de aard van zijn beroep, een scholing in woordge bruik door Natuurlijk is er een groot verschil van niveau. Dat is er al tussen een marktkoopman en een handelsreiziger. Toch deze beiden maar van t thuis. De radiore^ïorter vele markten thuis zijn. soepel, gevat en intelligent te zen. Eén kleine technische ver gissing of verkeerd uitgesproken term bij een interview maakt hem al belachelijk, zo niet onmo gelijk. Zijn collega de journalist kan de kopij nog ter goedkeuring aan de grote man zenden, die er niet zelden in te keer gaat als een stier in een porceleinwinkel. Eigenlijk lenen slch alleen de beroepen van leraar, advocaat en politicus waarbij de volks vertegenwoordiger van de diplo maat moet worden onderscheiden tot een vergelijking met het predikambt. naTt Hij dient i Veldhuizen als >s J Jac. Thomson was een der dichters van De Beweging van Albert Verwey; zijn kerklied Herv Gez 121 ..God roept ons. broeders, tot da daad" is populair geworden. E. L Smelik, een man van fijne, gecultiveerde smaak hij ls nu profesaor en bekleedt on der verscheidene ander functies het voorzitterschap van de Her vormde Gezangencommissie Campagne in Den Haag gisteren beëindigd (Van een onzer verslaggeveers) HOE lieflijk zijn op de bergen de voeten van de vreugde bode, die vrede aankondigt, die goede boodschap brengt, die heil verkondigt, die tot Sion spreekt: uw God is koning. Deze tekst (Jesaja 52 7) is door het comité geschreven in het fotoboek Hol land, dat de Ameirkaanse evange list Tommy Lee Osborn is aange boden als herinnering aan zijn campagne in Den Haag. Gistermiddag kwam de elfde bijeen- komstop het Malieveld, die door circa 40.000 mensen werd bijgewoond, de actie aan een einde. Nadat me vrouw Daisy Osborn voor het laatst in de Haagse campagne een meeting had geopend, ds. P. C. van Leeuwen namens het comité de evangelist voor zijn komst en zijn prediking had be dankt. en William Caldwell zoals ge bruikelijk Osborn had ingeleid, begon de evangelist met de tekst voor zijn prediking. Marcus 2 17. ..Zij. die gezond zijn. hebben geen geneesheer nodig, maar zij die ziek zijn". Osborn vertelde dat de genezing een deel van de verlossing is. Wjj zullen bewijzen dat God de geneesheer is, zo nep Osborn uit en hij liet er direct het woord uit Exodus op volgen: Ik ben de Heer, uw God. die al uw krankheden geneest. Dit woord werd tot alle Israëlieten gesproken, aldus Osborn. en ik geloof dat dit woord ook voor ons bestem is den dezelfde bete kenis heeft. God spreekt hier, en God spreekt de waarheid. Allen die anders beweren, zijn leugenaars. God zegt dat hij al uw krankheden geneest en dat bete kent dat God het doet. Nu, op dit moment Zaterdagavond was het uitgangspunt van Osborn het woord uit Marcus 10 4fi Het probleem van de mensheid is dezelfde als dat van de blinde be delaar Bartimeus, die trachtte te krij gen wat hij al bedelende bijeen shra- pen kon. Maar in wezen bleef hij arm. Tot Jezus voorbij kwam en deze man begreep dat hij iets kon krijgen dat meer was dan ill-s, dat hij tevoren had ontvangen. Het wns meer. Jezus betekent meer. Jezus betekent alles. En als we dat begrijpen, dan willen we dat hebben. Er. dat mogen we. Wilt u dat?, vroeg OOsborn aan de Advertentie Filmopnamen Ook in de middaebljeenkomst sprak Osborn over de genezing en het feit dat de genezing onverbrekelijk aan de ver lossing verbonden is. In de twee mid dagbijeenkomsten stonden op en rond het podium filmcamera's opgesteld. Door twee maatschappijen werden opnamen gemaakt, respectievelijk voor het nieuws in de bioscopen en voor een speciale film. die over de campagne in Nederland zal worden vervaardigd En het talrijke publiek werkte gewillig mee om deze opnamen zo suggestief en goed mogelijk te doen zijn. Begrijpelijk is het uiteraard dat gisteren in vrijwel alle kerken in Den Haag door de predikanten over de Osborn- campagne in hun prediking het een en ander is gezegd. Zo weten wij van ds. J. F van Woerden, dat hij in de ochtenddienst in de Bethlehemkerk in Den Haag gevraagd heeft hoeveel mensen in de kerk aan wezig waren, die door de Osborncam- pagne tot hun gang naar het bedehuis waren gekomen. Zeker dertig handen gingen omhoog, toen de predikant dit Ds. Van Woerden sprak tot de gemeente over de verantwoordelijkheid die zij nu bezat voor deze mensen en sprak zijn dankbaarheid uit voor de evangelie verkondiging door Osborn. die ongetwij feld een geestelijke vernieuwing had bewerkstelligd De genezing, zoals die door Osborn werd gepredikt, keurde de predikant af. Hier waren alle tekenen aanwezig voor een massahysterie, zo zei ds. Van Woerden. De theologische zijde van Osborn- de Vrije Evangelische n Haag A. J. Bu tegenover de prediking van Osborn. waarin deze de zieke die niet geneest, ongeloof verwijt, dat Osborn niet ge noeg gelooft. Jezus geloofde namelijk onvoorwaardelijk in de opdracht van God on genas allen, die zij tot hem brachten. Van tal van predikanten hoorden wij verder, dat zij het op prijs zouden stellen en noodzakelijk achten om de genezingsgevallen medisch te doen onderzeeken. Ook in de laatste drie bijeenkomsten van Osborn kwamen velen weer naar voren om van hun wondere genezing te getuigen. Bisschoppelijke brief in Duitsland In alle r.k. kerken in Oost- zowel als in West-Duitsland is zondag een bisschoppelijke brief voorgelezen Beroepingswerk NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Appelscha: mr. Q. Rc te Warns. Aangenomen van der Haar t GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Winschoten (vak. R. J. de Jonge P B Suurmond. laatstelijk pred. te Sorong; te Veenwoudsterwal: G. de Zeeuw te Schoonoord. Bedankt voor Haulerwijk: R. D. Beu- kema te Doorn; voor Oude-Pekela C. W. de Ruiter te Visvliet. Aangenomen naar Harlingen: J. Snel te Reitsum. Friesland. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-Charlois: H. van der Schaaf te De Krim en C. J. Ph. Sobering te Assen. Protestantse Unie houdt landdag De Protestantse Unie houdt op 3 sep tember a s. een landdag in het theehuis te Uddelermeer. Ds A. J. de Jong, Scheveningen, opent de landdag, waarna ds. P. J. de Bruyn, Groningen, 's morgens een referaat over het onderwerp „God en Wereld" zal houden en in de middag het onderwerp ..mens en maatschappij" zal behande len Ds. F. D. Emous van Rotterdam zal deze landdag sluiten. Het is vandaag de eerste september. Een nieuwe maand met nieuwe mogelijkheden, met nieuwe kansen. Het ge wone leven komt weer op gang na de vakantietijd. Dat is zo de normale loop van de dingen. Wij moeten dat rustig nemen, want er is niets aan te veranderen. God geeft de mens een tijd van rust, van even uitblazen, en dan roept Hij weer op tot arbeid. Dat is beslist niet zonder zin. Wij gaan weer aan de slag, niet alleen om geld voor ons dagelijks brood (en liefst nog heel wat meer) te verdienen, maar omdat het een vreug de is iets te mogen doen: wij zijn niet voor stilzitten in de wieg gelegd. Of wij het altijd zo zien, is een ander hoofdstuk. Wij moeten echter wel bedenken, dat het óók een opdracht is en dat het helemaal aan onszelf ligt wat wij ervan maken. Als onze instelling ten opzichte van de ons opgedragen taak positief is, dan mogen wij geestelijke zegen verwachten en dan mogen wij bovendien vast geloven, dat al ons werk, ook het eenvoudigste, dienst aan God is. Zeker, dit te geloven zal niet altijd meevallen, maar de christelijke visie op het leven, ook op dat van de arbeid, vraagt zelfoverwinning en zelfverloochening. NU HET WERKEN GEBLAZEN IS "\/ANDAAG is het dus weer sep- het koekoeksjong In het vogelnest. In het drukke bestaan dat velen onzer te leiden hebben is dit geen Men kan dit alles als een onver dat i tijd i BENOEMINGEN verslteit benoem ii kunde: P. B. Blerker J G. M Bril i benoemd tot wete het soclalogisch 1 i de faculteit der schappelijk ambter Voor Üw •„verre" bloemengroef... FLEUROP waarin een beroep op de staatslieden wordt gedaan niet te vergeten dat het hun plicht is het land te herenigen. .Mogen de staatslieden in wier han den het lot van Duitslands eenheid gelegd al het mogelijke doen om een werkelijke bijdrage te leveren tot de wereldvrede door deze nog open wond van de oorlog te genezen", aldus de brief. Dr. Tiersma overleden In het academisch ziekenhuis te Gro ningen is in de leeftijd van 49 jaar Jaar overleden dr. A. Tiersma. genees heer-directeur van de herv. stichtingen voor geestes- en zenuwzieken „Port Na- tal" en „Licht en Kracht" te Assen. De heer Tiersma werd 19 maart 1909 te Munnekeburen geboren en studeerde aan de Rijks Universiteit te Groningen medicijnen Als huisarts vestigde hij zich na het gereedkomen van zijn stu die te Koudum. Na hierna eerst werk zaam te zijn geweest als geneesheer van de psychiatrische inrichting ..Zcw en Schild" te Amersfoort, volgde 8 mei 1944 zijn benoeming tot geneesheer-di recteur van de stichtingen te Assen. Dr. Tiersma was bestuurslid van de voor- en nazorgdiensten voor Groningen. Friesland Drenthe en Overijssel en ouderling-kerkvoogd van de herv. ge meente van Assen. Vorige maand maakte dr. Tiersma met zijn echtgenote en ds. en mevrouw Sanders, geestelijk verzorger van de stichtingen te Assen, een vakantiereis naar Italië, waar hun een ernstig auto ongeluk overkwam, als gevolg waarvan ds. Sanders nog in Italië verpleead wordt. Dr. Tiersma raakte maar licht lfi70^rdn„Wrl;dfa™i,Vt ÏK£. rmdd.1 om 14.15 uur op da P«i te versterken. Er zal een huis te Assen verpleegd en later in'Plaa« Bosicamp te Assen worden ter- groot aantal feestelijkheden, ten- I aardebesteld, na aft1 n. i dienst in de kapel Zijn stoffelijk overschot zal dinsdag-1 ..Licht I an 1 tot 6 september (Van onze correspondent in Bonn) NDER het beschermheer- schap van Prins Bernhard en president Heuss van West-Duitsland zal van 1 tot 6 sep- tember onder het motto „Neder land groet Hamburg" een „Hol- landwoche" worden gehouden. Zij dienen om de zeer nauwe cul turele en economische betrekkin gen tussen Nederland en de Bondsrepubliek in het algemeen en ons land en Hamburg in het bijzonder nogmaals te onderstre- Kracht" aldaar. Iden worden gehouden. Advertentie Maar gekheid nu terzij....: een schone melkfles hóórt erbijI Het culturele hoogtepunt van de „Hol landwoche" is een concert dat zal ge geven worden door het „Nederlandse Kamerkoor" onder leiding van zijn di rigent Felix de Nobel. Nederlandse bloemenkwekers en -exporteurs zullen voor de versiering van de Hamburgse „Musikhalle" zorgen. De bevolking van Hamburg zal de gelegenheid krij gen deze bloemen-feesttooi in ogen schouw te nemen. Verder maakt de Koninklijke Militaire Kapel een mars door de Hamburgse binnenstad en geeft in aansluiting daarop een con cert, met 's avonds nog een taptoe Op een „Feest der Naties" zullen behal ve de „Koninklijke Militaire Kapel' i van rusten werken. Er zijn er die zeggen: vacantie is deze nieuwe periode pas leven. Er zijn er ook die zeggen: van aanpakken een tijd mijn werken is leven. Op beide een goed dat we het bijna vergeten zijn. Daarom is het ook goed dat aan werken en in vacantie voorafgegaan. We kunnen het standpunten valt af te dingen. Het beter zeggen: het is goed dat ook is niet best wanneer we alleen in aan deze eerste maandag van sep- de vacantie leven. Het is ook niet tember een zondag ls voorafgegaan; best wanneer we het leven in het zoals er aan alle maandagen, heel werken laten opgaan. Vacantie en werken: het kan beide voorafgaan, een vlucht betekenen. En wie zijn leven het jaar door, een zondag mag Een zondag om even stil te zijn willen doen opgaan hetzij T, to vacantie hetzij tn werken, die is voordat het werkleïen ons •«'- aan de harmonie binnen het leven niet toe of voor die is de harmonie in het leven verstoord. Het is de wil van God geweest dat zij beide, èn werken èn rusten, deel van ons leven zouden uitmaken en dat wij in beide ons mens-zijn, Hem ter ere, zouden beleven. Nu kan het werken zozeer beslag Pas daarna mag het „werken ge- op ons leggen, dat het ons wordt als blazen" zijn. valt en over ons dreigt te komen. Stilte is voor ons, mensen van deze roezige tijd, wel de moeilijkste levenskunst. Daarom is ze dubbel nodig. Ze geeft ons de levensruimte om, voordat wij weer alle andere mensen ontmoeten, de Ander te ontmoeten. OOK DAAR AAN DE SLAG TN september, zeggen we wel, her- hebben te lijden. Men klaagt i^el neemt het leven zijn loop. Ware over de politiek, maar het eerste en het zo, dan zou het niet pleiten aangewezen middel om verbetering de manier waarop we onze vacantie te bevorderen eigen actieve be- ook een levenskunst hebben langstelling laat men achterwege. Ook in dit opzicht kan september gaan vragen. Ze liggen in het Hiermee hangt politieke vlak: „derde dinsdag", Troonrede, miljardennota, begrotin- wel wordt gehoord over de afstand in bepaalde organisatievor- gen, herleving van de parlementaire men zou zijn gegroeid tussen be- activiteiten. Ze liggen in het sociale stuur en leden. Het wonderlijke is vlak: ons leven In onderneming en dat hiervan de besturen een verwijt bedrijf, kwesties van concurrentie wordt gemaakt. Als leden zouden en van collegialiteit, verhouding we verstandiger doen ons dit ver van lonen en prijzen, kosten van wijt zélf aan te trekken, levensonderhoud, en wat dies meer En ln de tweede plaats: wacht met dingen van willen zeggen. vereniging moet zin hebben en zul- Er is in organisaties een gevaar: tweeërlei betekenis er bij haar onze kiesverenigingen daaronder groeien en zij gaan aan de slag. NU EEN EERSTE ONDER GELIJKEN 120 „WIJ zijn onder een speciaal gesternte geboren", teemde Miller On* overkomt nóóit wat" Het regende niet meer en door de breder wor dende acheuren in de bewolking kondeo ze al enkele sterren zien schitteren. Mallory keek om zich heen. zag aan bakboord het nabije Maido* en aan stuur boord het machtige maaaief van Navarone opdoe- De kanonnen van Recht achteruit, op een paar kabellengten af- 1, kon hij nog Juist twee andere schepen onder scheiden: de hoge. witte boeggolven krulden stand, kon hij nog juist l tegen hun donkere silhouetten op. Mallory wendde zich tot de commandant. „Zijn er geen troepen*chepen. commandant*" „Geen trorpertschepen Een zonderling mengsel van vreugde en verlegenheid bekroop Ryan nu deze man hem «o vol respect aansprak. .Alleen maar Jagers. Dit moet allemaal m een razend tempo ge beuren en daarom kunnen we geen langzame sche pen gebruikenWe gijn trouwens al op het üjd- r AltSTAM MACICAN heid in Ryans sl de commandant zijn officier van maakt zich zorgen „Zéker maak ik schema achter „Hoeveel tijd hebt u nodig de wal aar boord te krugen?" „Een half „Wat* Twaalfhonderd man?" Mallory kor z'n oren niet geloven. ..Meer Ryan zuchtte. „De helve bevolking van dat eiland wj ook evacueren We zouden het des noods nóg in een half uur kunnen doen. maar 't sol wel wat meer tijd koeten We zullen ook zoveel mogelijk materiaal mee nemen Mallory knikte Toen gleed zijn blik over de slan ke. smalle Strdar ..Maar waar moet u ae allemaal bergen, commandant?" Js'i een lngleche vraag", moest Ryan toege ver. „De Londenae Underground om vijf uur 's mid dags zal stil zijn vergeleken bij wat ons te wachten staat Maar we zullen ze wel ergens stouwer Mallory knikte andermaal en keek over het don kere water naar Navarone. Nog maar twee. hooguit drie minuten er ze zouden het fort van achter het gebergte ziet verschijnen Hij voelde dat iemand zijn arm aanraakte, draaide zich half om en keek glim lachend in de trieste ogen van de kleine Griek naast zich „Nog maar even. Louki", zei hij kalm. ..De mensen, majoor", mompelde de Griek. „De mensen in de stad. Zal hun niets overkomen*" ..Geer, zorgen. Louki. Dusty zegt dat het dak van de galerij recht omhoog zal gaan. Het meeste zal in de haven terechtkomen „Ja. maar de boter ..Hou nu op met je gepieker' Er is geen sterve ling aan boord Je weet zelf dat ze voor d* avond klok in huis moeten zijn." Hij draaide zich om toen iemand hem bii de arm pakte Kapitein Mallory. dit luitenant-ter-zee Beeston. mijn officier van artillerie." Er was een lichte koei- die Mallory de indruk gaf dat niet bepaald enthousiast over artillerie was. „Mijnheer Beeston zorgen!" De toon was kil. noognartig en nao iet* neerbuigends. ..Ik hoor dat u de commandant hebt aangeraden geen verzet te bieden ..Dat klinkt als van een omroeper van de B.B.C. Maar u hebt gelijk. Dat heb ik inderdaad geadvi seerd U zou die kanonnen alleen maar met een zoeklicht kunnen localiaeren en dat zou fataal zijn. 't Zelfde geldt voor kanonvuur." „Het is me volstrekt niet duidelijk." In de duis ternis kon men bijna het optrekken van de wenk- positie verraden", legde Mal len. De „Koninklijke Militaire Kapel' speelt met speciale toestemming van de Koningin in zijn kleurige gardeuni- formen. Verder treedt op het „Sca-1 pino Ballet", terwijl de Bredase Bei aardier Peter Maassen een naast het Alster-paviljoen op te stellen carillon I zal bespelen, merkwaardigerwijze on der het motto „Groningse klokken groeten Hamburg". Het beroemdste Nederlandse draaiorgel, „de Arabier", komt uit Amsterdam naar Hamburg en zal gedurende de „Hollandwoche", in de binnenstad j concerteren. Daarvoor was een spe-| ciale vergunning van het stadsbe-j stuur nodig, die nog heel wat voeten in de Hamburgse aarde heeft gehad. maar tenslotte toch werd verleend. Aan tentoonstellingen is er een van te- keningen van de Nederlandse 17e eeuwse schilder Antonie Waterloo, die lange tijd in Hamburg werkte. Vele zijner werken zijn in Hamburgs be- j zit. Voorts een van moderne Neder-i landse grafiek, van „Nederlandse ar-1 chitektuur heden" en „Nederland, land en mensen". In de feestzaal van ..Planten und Blumen" werden dage lijks van 10 tot 19 uur culturele films over Nederland vertoond. In de etalages der Hamburgse winkels, in de binnenstad zowel als in de buitenwijken, zullen uit Nederland ge-i importeerde waren gedurende de ..Hollandwoche" domineren. Overal inj de City zal de Nederlandse vlag wap-l peren ..Haarlemse bloemenmeisjes" zullen bloemen aan voorbijgangers uit-1 delen. Zij zullen gratis kunnen reizen I op alle stedelijke Hamburgse ver-1 voermiddelen. tenevnde zich overal ini de stad met haar bloemen te kunnen laten zien. "TEN simpel kranteberichtje heeft geestverwante bladen overgegaan in augustus medegedeeld dat tot een bij uitstek waarderend van de Raad van State. den gesproken. Afscheid van een „Insiders" waren door dit berichtje leven rechtstreeks in 's lands be- herinnerd aan het feit dat dr. Schou- lang. Dr. Schouten zal de aanraking ten 75 jaar geworden was: immers met het actieve politieke leven mis- de leeftijdsgrens voor het lidmaat- sen; hij moge er zich van overtuigd schap van dit hoge college. Ons, aan houden dat het politieke leven hem de krant, was de nadering van dr. Schoutens jaardag niet ontgaan, maar op zijn nadrukkelijk verzoek hadden we maakt. Zo zijn wij wel. al ging het het hart. Met meer reden nog kun- in nog sterker mate i Dr. Schouten is altijd geweest om een uitdrukking te bezigen die geen melding van ge- helaas wat in onbruik raakt een man van beginsel. Nu zijn er begin selen die aan het leven zijn waarde ontnemen; men denke aan het com- leven een bekend en alom geacht n i het met dr. Schouten. geworden, dan is het niet omdat De politiek is mij een beetje te meden met de volharding waarvan lang leven laten zien dat politiek i hij het geheim bezit. Echter, de officieuze berichtgeving zijn. i het geheel niet „politiek" behoeft te moge dan haar concessies kennen, de er de moed uit r dat het kan zijn een dienst land en aan volk. niet. Wij putten Daarom, dr. Schouten moge dan nu thans ten over- ambteloos burger zijn, wij willen lezers te verzekeren hem als zodanig moge het zijn Geef die kerels twee minuten en hun vuur ligt dekkend. Ik heb alle reden om aan te nemen dat de accuratesse van hun kanon niers fantastisch is." „De Marine denkt er precies zo over", merkte Ryan nuchter op. „Met hun derde salvo troffen ze de Sybaris in het B munitiemagazijn." ..Zou u dan misschien kunnen vertellen hoe dat Op de Hamburgse scholen wordt mogelijk is. kapitein Mallory?" Beeston was vol- opstelwedstrijd gehouden onder het strekt niet overtuigd. - „Ze vuren met behulp van radar", antwoordde Mallory. ,JZe hebben twee enorme zoekers boven op het fort." ..De Sirdar heeft vorige maand radai g kregen", zei Beeston stijfjes. „Ik veronderstel da: w» zelf ook treffers kunnen plaatsen wanneer we „U kunt gewoonweg niet missen" 'etmdr Miller nuchter en uitdagend, ,,'t Is een groot eiland, makker." (Wordt vervolgd) dat wij wel degelijk wisten dat dr. Schouten 75 jaar geworden was. Trouwens, de „risico's" van de pu- voor vele jaren beschouwen als een „primus inter pares": als een eerste onijer ons allen. En ook voor bliciteit zijn nu wel vermeden, en ambteloze burgers valt er nog veel bovendien zijn al enkele minder te doen. motto „Wat weet ik van Nederland Vier winnaars zullen een gratis reis je van een week door Nederland mo len maken. Vier jaren geleden wer- ien tijdens een soortgelijke wedstrijd edurende een in de Hessische hoofd- tad gehouden Nederlandse week de Jen gebouwd jongens-scholieren door de meisjes Gemeen' Samenwerking voor kerkbouw ïrslagen. In Hamburg i zeer geïnteresseerd de opstelwedstrijd. De kerkeraau van de Geref Kerk Eindhoven heeft een voorstel van centrale kerkeraac. der Herv. gemeente aldaar inzake kerkbouw aanvaard. Dit houdt in. dat ia Gestel een kerk zal wor- BM^kHrdMntag Tan de Herv. Woensel een voor reke- daar-ir,mg van de Geref. Kerk. welke gebou- de uitslag I wen door beide gemeenten voor haar I eredienst zullen worden gebruikt. Reerutendagen Deputaten voor de geestelijke verzor ging van de land-, zee- en luchtmacht van de Gereformeerde Kerken beleggen in samenwerking met de deputaten van de Chr. Geref Kerken allerwege in den lande voorlichtingsdagen voor a s. mili tairen om hen nader in te lichten over het leven, dat hen in de militaire dienst wacht. Op deze reerutendagen wordt voor lichting geboden door een leger- of vloot- predikant, een medicus en een beroep».

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2