Marken houdt de grendel op de deur 1 PRAAG zoekt bewoners voor Sudetenland ZONDAGSBLAD ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1958 3. De oorlog begint om zes uur NU het allemaal voorbij is, geloof ik dat de zaak-Van Dipten pas echt wat je noemt link begon te worden, toen Van Bruggen werd in geschakeld. Dat was een bijzonder domme zet van Gerberink, omdat je in dat leger van ons dat lang zo slecht niet is als wel wordt beweerd bijna alles kunt doen of laten zolang je er maar geen burgers bij betrekt. En die Van Bruggen was een doorgewinterde burger: geen figuur, geen houding en de hele dag zo hard werken, dat je er een beetje ziek van werd, als je er lang naar keek. De eerste dag van zijn militaire loopbaan was nauwelijks twee uren oud toen hij als de eerste de beste recruut zijn baret, die wij met zoveel moeite hadden versierd, rekening-man had gemaakt of in algemeen be schaafd nederlands was verloren. DE tweede dag hebben we Van Bruggen m»irnnmrn ter exercitie, maar ook niet wat links en wat rechts was en aai zijn toch echt wel zaken, die je even uit het hoofd moet leren voor je een exercitie veld betreedt. Ook was burger Van Bruggen een beetje doof. maar dat was met zo erg. omdat de commando's van de instructeur als ik het mij goed herinner was het luit. Hazejager allemaal precies eender waren en meer gemeen hadden met het ge loei van een misthoorn dan met de termen die in het exercitievoorschrift keurig zwart op wit staan. Nee. dat exerceren van Van Bruggen was mensen die met doodmoe weigerden spon- werking a volgende delles". ook door Bruggen zou wor den deelgenomen. Omdat ji i opge- ztj Van VIER VERHALEN over „HERHALEN" door TON ZEELENBERG het eenmaal nooit kunt weten hebben w« nog even op de stormbaan geprobeerd, maai nadat wc het mannetje Van Bruggen enthou siast en met vereende krachten en onder toezicht van net kader over de hoogste schutting hadden gesmeten en we hem even later verkreukeld terugvonden in de modder aan de andere zijde van de schutting, heel triest en met tranen in de bijziende ogen. toen hebben we maar besloten hem verder zoveel mogelijk met laten. HIJ was ons er nog dankbaar voor ook. Tegen Gerberink zei hij: Ja. ziet u me neer. ik ben met zo heel jong meer en dan gaat het allemaal niet meer zo vlot. Zegt u nou zelf. meneer!" ..Fout zei Gerberink toen, „helemaal fout Voor jou ben ik Gerberink. doodge woon Gerberink. Begrepen ..Zegt u dat wel. meneer", antwoordde het mannetje met de blijde glimlaah, waar achter hij zich altijd verschool, als hij iets niet had verstaan. ..zegt u dat wel. Me dochter zei ook nog: man. zei ze. op jouw leeftijd hoef je toch niet meer voor je num mer op te komen. Maar ja. wat weten die meissies van tegenwoordig van plicht en zo. Als het vaderland roept, dan ga Je. al ben je een beetje versleten Ik zal u eerlijk zeggen ik heb er altijd bij willen gaan. bij het leger. Maar ja. wat wilt u. toen ik twintig was. dat is nou zesentwintig jaar geleden, toen wilden ze me niet hebben Platvoeten, zeiden ze en dat gaat natuur lijk niet Met platvoeten ben je zo gezegd ongeschikt voor het landleger. Zodoende was ik maar wat blij. dat u me hebt verteld dat de Russen zo gauw komen en dat ze dan ook mensen met platvoeten kunnen ge bruiken Hij hield verschrikt op. toen Gerberink hem plotseling vriend schappelijk op de smalle schouders dreun de en zei: „Zo is het Van Bruggen en ont- hou nou één ding: Als korporaal Cobussen. Je weet wel. die kerel met die gele stre- Een en dat rode haar. uit het hospitaal omt. hoe heet jij dar... „Hoe ik dan heetverbazing deed dr stembanden van de goede burger Van Bruggen trillen. „Van Bruggen toch of niet?" Gerberink keek ons moeilijk aan en zucht te „Nee Van Bruggen als Cobussen terugkomt, dan heet jij Van Dipten VAN DIPTEN Men zegt. dat het leger een even hard als onproauktief bedrijf is. maar toen we Gerberink zo met het mannetje Van Brug- 8en bezig zagen, toen werd ons harde sol- atenhart zo week als een geweekt week dier en namen we het Gerberink erg kwa lijk. d.it hij de vaderlandsliefde van een oprecht burger op een schandalige manier had misbruikt. \f EDELIJDEN in het leger is vluchtig 1 als ether. Nog geen half uur later stuurden wij Van Bruggen weg voor een bijzonder riskant karweitje. Even na het appèl was korporaal Obussen terug geko men met de mededeling, dat de terugtocht naar de ziekenzaal was afgesloten door een stel officieren, die in een uitem strategische positie een gesprek voerden, dat in belang rijkheid stellig niet met die positie kon wedijveren. En of we maar even mee wilden om hem door het raam aan de achterkant naar binnen te helpen. Wij wilden wel. maar de commandant niet. want die moest weer zo nodig de wapens inspecteren. Alleen Van Bruggen was be schikbaar En terwijl wij ijverig nadachten over een excuus voor de afwezigheid van korporaal Cobussen. werd de goede Van Bruggen te gen de muur van het ziekenzaaltje opge steld en klom Cobussen alias Van Dipten langs hem omhoog naar het smalle tuimel raampje Juist had Cobussen het raampje bereikt en had hij zich vastgegrepen aan de vensterbank, toen Van Bruggen zijn laat ste krachten had verbruikt er, ademloos een passerende sergeant toefluisterde: „Help.. Ik hou hem niet meer ER gaan vreemde verhalen over de ser geant der eerste klasse Vroegindewij. msar als het op snel handelen aankomt i» h;j fantastisch Met één sprongetje stond hij naast Van Bruggen er plaatste meteen z'Jn schouders onder de voelen van korporaal Cobussen. d«e op het punt stond of bes—": hing enkele rijk*ei«en- dommen al vallende te vernielen. Hij i tijd weg De eerste dag in het bivak, waar wij on ze sheltertjes in een keurige formatie rond keuken- en commandotent hadden opge steld. zagen wij dat Van Bruggen zijn leven ging beteren Hij genoot uitbundig van de zon groef een niet eens zo gek schutters putje en was ons allemaal de baas in het camoufleren van zijn tentje. Alleen de vol gende morgen had hij wat last van spit Maar omdat de veldprediker, die zoals al tijd ons in zijn picp-kleine Fiatje achterop was gereden en die ook in een tentje had geslapen, dezelfde klachten had. zodat het volgens Gerberink wel een kwestie van leeftijd moest zijn. maakten wij ons geen zorgen voor de tijd. Wij zeiden: ..Ga zo door van Bruggen" en wij dachten: „Die Van Bruggen valt ons behoorlijk DAT was goed gedacht van ons. want Van Bruggen kreeg er met het uur meer zin in en hij zou het beslist allemaal hebben gerooid als dat meisje geen roet in het eten had gegooid. Op de middag van de tweede dag was zij er Jong en charmant bovendien Met een lieve glimlach had zij onze wachtpos ten frontaal aangevallen en „veroverd" en plotseling zagen wij haar in gesprek met een uiterst sympathieke overste, die ook Sergeant Vroegindewij verwijderde zorg vuldig de modder van zijn schouders, zei: „Zo die is weer gepiept" en ging meteen in de houding staan voor de officier van piket een tweede luitenant die met opgestoken zeil bij het ziekenzaaltje meer de De officier van piket keek aandachtig naar de korporaal Cobussen. die als een gebroken geweer in het raam hing te ben gelen. Hij zei: „Sergeant! Wat doet die ke- ral daar?!" Sergeant Vroegindewij volgde de donkere blik van zijn meerdere en zag de korpo raal Cobussen. die hij zojuist naar boven had gehol pen. plotseling in een ander dag licht. Bedacht zaam zei hij: „Ja. wat doet die kerel Dat .vas geen geslaagde opmer king. vonden wij, toen wij bet later hoorden. Nee. de sergeant had iets anders moeten zeggen. Dat vond de officier van piket trouwens ook- Hy was een beetje kwaad toen hij zei: „Ik verwacht, dpt u hier onmiddellijk rapport van maakt, ser geant. onmiddellijk. U hebt hier een korpo raal betrapt tijdens het verlaten vari de ziekenzaal langs illegale weg". „Jazeker, luitenant, nog iets van uw or ders", zei de sergeant gedwee, maar Van Bruggen die het gesprek ademloos had ge volgd. maakte toen een denkfout. Hij zei: „Ja maar. sergeant, hij kwam er toch niet uit. U hebt zelf geholpen De sergeant deed de toch al niet om vangrijke Van Bruggen met een vernieti gend- blik nog meer ineenschrompelen „Hou je mond en ga in de houding staan", snauwde hij. Van Bruggen was nog niet genoeg mili tair om de dreiging in de stem van ser geant Vroegindewij op de juiste waarde te schatten Hij negeerde het bevel volko men. glimlachte vriendelijk naar de luite nant en zei: „Ja ziet u. als de sergeant niet zo vriendelijk was geweest me te hel- Een. dan was hij daar vast gevallen." Het lonk alsof Van Bruggen wilde zeggen: ,.U moet mij niet alleen bedanken, de sergeant heeft minstens zoveel werk gedaan". De luitenant toonde wat mi R IJNA vriendelijk zei hij: „Zo. zo hoe is je naam. soldaat?" In gedach ten repeteerde Van Bruggen: ALS COBUS SEN TERUGKOMT HEET IK VAN DIP TEN. vervolgens keek hij naar de korpo raal Cobussen. die vanachter het venster glas met vreemde grimassen tevergeefs een wanhopig beroep deed op de intelligentie van Van Bruggen, en zei toen. keurig met twee woorden: „Van Dipten, meneer!" De luitenant stapte vlot over dat „me neer heen. voor hem was dp zaak blijk baar rond. Tot sergeant Vroegindewij zei hij: „Ik verwacht u over een half uur op mijn bureau. Dan zullen wij eens een har tig woordje wisselen. En vergeet het rap port over deze twee militairen niet!" Met fier opgeheven hoofd en met bedachtza me passen verwijderde hij zich. gevolgd door een sergeant, die het Nederlandse bloed plotseling minder krachtig door de aderen voelde bruisen. Korporaal Cobussen werd vijf minuten later uit zijn benarde positie bevrijd door een sergeant-majoor- ziekendragcr, die mededeelde dat met al gemene stemmen was besloten de korpo raal weer zij het uiterst licht dienst te laten verrichten. UAT was goed nieuws, want de volgende dag vertrok onze compagnie voor een drie-daagse oefening naar een om tactische redenen niet nader te ons goede vaderland, w nen. die weten, dat eer leven nodig heeft en w uren achtereen zaten wij in voertuigen, die ziekelijk schokten op strakke veren en die om de één of andere reden auto's wor den genoemd, en wij zwaaiden naar alle lieve meisjes en vertelden Van Bruggen, dat het leger een tijd van werken maatschappij. Gerberink, die HHV verveeld over zich heen had laten gaan werd prompt weer helemaal enthousiast. Hij gaf Van Bruggen, die vol overgave een grassprietje zat te consumeren, een op gewekte por tussen de ribben en zei: „Moet je daar eens kijken, ouwe reus. Vrouw volk! Daar kijk je wel even krachtig van op, niet?" De ouwe reus nam bedachtzaam het grassprietje uit de mond en zei. een beetje zielig: „Ja. daar kijk ik zeker van op. Dat is m'n dochter, m'n jongsteze komt me natuurlijk halen, want ze zegt dat dit geen leven is voor een ouwe man als ik ben Teleurgesteld nam de burger Van Bruggen bereids afscheid van zijn vrijheid en het bivak, dat hij in zijn hart gesloten had. Gerberink was er even stil van. Heel even maar. toen sprong hij op en rende naar onze radio-man. die languit lag te genieten van de lichte-muziek-cacafonie waarop radio Luxemburg hem via het van rijkswege verstrekte zend- en ontvangappa raat tracteerde. De radioman protesteerde aanvankelijk hevig, maar Gerberink bracht al zijn overtuigingskracht in de strijd en even later bespeelde de telegrafist zijn seinsleutel alsof zijn groot-verlof ermee was gemoeid. HET was een voortreffelijk idee van Ger berink. Nauwelijks had zijn dochter de overste eens duchtig de waarheid verteld en gezegd dat het geen stijl was om een oude man als haar vader op de vochtige grond te laten slapen en nauwelijks had Van Bruggen fanatiek en moedig volgehou den Van Dipten te heten en desondanks de wettelijke vader van zijn dochter, die Van Bruggen heet. te zijn. of er was alarm. Groot alarm nog wel, want tegen alle wachtingen in. was op dat moment vi. radio het bericht ontvangen, dat de oorlogs toestand om zes uur in diende te gas dat er ieder ogenblik een aanval kon den verwacht. De kapitein werd er helemaal zenuwach tig van. Hij liet onmiddellijk alle posten bezetten en zonder pardon verwijderde hij de overste, dio weliswaar zijn meerdere was, maar die organiek niets in het bivak had te maken. Ook het meisje Van Bruggen werd over de grens gezet. Want oorlog is Maar ze waren wel kwaad, die sympa- tieke overste on die zorgzame dochter, dat wgl, We zouden het gauw genoeg merken. Aan het begin van de dijk staat een hek Op dc 17c oktober van het vorig jaar viel de laatste hap grond in de dijk, die het eiland Marken met het vasteland zou verbinden. Er was op deze kille dag maar weinig, feestvertoon. Het mocht dan al zijn. dat burgemeester Van Hout van Marken en zijn ambtgenoot Te Boekhorst van Broek in Waterland op het sluitgat een vlag plantten, het mocht zijn, dat het Marker muziekkorps een wat verwaaid Wilhelmus liet horen, daarna viel er toen de sirenes waren uitgehuild toch even een ijzige stilte. Er was later nog een wat op geschroefde ontvangst op Marken, vaar rond het haventje geen en kele driekleur was uitgestoken en vaar de Markers in zwijgende ifwachting bijeen stonden. Er Teerste begrijpelijkerwijze enige veemoed over het verbroken iso lement. dat voor veel wat tradi tie was. het begin van bet einde zou betekenen. Van generatie op generatie hadden de Markers geleefd op een eiland, dat on danks de vreemdelin EILAND-AF Nu was dan Marken eiland-af en wat dat voor de toekomst zou betekenen viel nog maar moeilijk te overzien. Allerlei ook ongun stige invloeden zouden zich wellicht doen gelden, terwijl men z:ch in de beslotenheid tot dusver Steeds heel veilig had gevoeld. Vandaar, dat er geen vlaggen wapperden en dat er bij de Mar kers iets van een mineurstemming was. „Je moet niet vlaggen op een graf... zei de bekende Sijtje Boes op die bewuste dag. Dat klonk natuurlijk wat overdreven theatraal, maar door een Marker bril bezien had Sijtje. de onge kroonde koningin van het eiland, toch wel ergens gelijk. Hoe dit ook zij, al dan geen vlaggen, de dijk v s dicht. GEEN VERKEER Tien maanden later is de dijk reeds lang en breed gereed ge komen, er is bestrating op aange bracht en de weg is rij-klaar, maar verkeer is er niet, hoege naamd niet althans. Want aan het beginpunt, onder de rook van hei dorpje Uitdam. staat óp dletèlfdè *dijk een stevig hek, voorzien van cun nog stevi ger-Slot. Er staan ook twee waar schuwingsborden, vermeldende dat de toegang streng verboden is. Dit volgens artikel 461 van het wetboek voor strafrecht, mitsga ders ingevolge artikel 3 van het njkszeewegenreglement. Dus ligt de dijk daar in volle eenzaam heid; zo ver het oog maar reikt is er geen kip of kop op te zien. Behoudens dan een enkele Mar ker. die vergunning heeft om zich voort te bewegen in dit nie mandsland. hetzij per fiets, per brommer of per auto. Zo'n ver gunning is een soort „Ausweis", die herinnert aan de oorlogstijd. Voor de Markers met een auto wordt er zelfs een sleutel bijge leverd. opdat zij het hek. dat Marken nog altijd van de wereld scheidt, het ijzeren gordijn, kun nen ontsluiten. Om het daarna, dat is welhaast vanzelfsprekend, weer potdicht te doen. Er mocht eens iemand onbevoegd doorglip pen en dan was Marken in last. Het hek blijft dus dicht en de dijk ligt daar doelloos hoe lang PARKEERRUIMTE Natuurlijk is hier een oorzaak voor, en in dit geval ligt die op Marken zelf. Aansluitend op de dijk moet namelijk een weg wor den aangelegd, die naar het cen trum voert. En tevens dient een parkeerplaats te worden Inge richt. De enkele auto's, die tot nog toe hun weg naar Marken zochten, deden dit met strenge winters over het Ijs en dat bood parkeerruimte genoeg. Waar zou men zich op Marken druk over maken? Nee, Marken maakte zich in het geheel niet druk noch om de par keerplaats, noch om de weg. Men zag de dijk met de dag groeien, doch er gebeurde niets, er werd geen spade in de grond gestonen om de verkeersstroom, die weldra viel te verwachter., op te vangen. Zo is de enige mogelijkheid om Ondanks alle mogelijke inspanningen van de regering te Praag is het Sudetenland eens inzet van de oorlog, die Hitier begon tot op heden nog volkomen -onderbevolkt gebleven. Het is een onloochenbaar feit, dat door de verantwoordelijke Tsjechoslowaakse autoriteiten ook niet meer bestreden wordt, dat dit grensgebied na de verjaging van de Sudeteftduitse bevol king en het onvermogen van de enkele Tsjechen, die er heen trokken, volkomen in verval is geraakt. Steppe in het hart van Europa Uitgestrekte gebieden met vruchtbare akkers zijn in step pen veranderd of liggen braak, om maar te zwijgen over de schade aan fabrieksgebouwen en woonhuizen. Alleen door het niet gebruik maken van de aanwezi ge mogelijkheden wordt aan de Tsjechische economie jaarlijks een niet te schatten schade toege bracht. De regering besloot dan ook, door een grootscheepse mi gratie-actie een nog verder verval van deze gebieden te verhinde- De toestanden in de grensge bieden bleven voor de Tsjechoslo- waakse bevolking niet verborgen. Deze trok daarom ook liever naar de overbevolkte steden van Bohemen, dan pionier te worden in dit gebied. Want inderdaad treft men hier, in het hart van Europa, toestanden aan, die aan de pionierstijd doen denken. Daar bovendien de herbevolking van deze gebieden weinig systema tisch werd aangepakt, was het succes ook niet groot. Thans hoopt men, nadat nieuwe richt lijnen uitgevaardigd zijn, dat dit anders zal worden. Men heeft het Sudetengebied in drie kringen ingedeeld, waarbij men zich meer door politieke dan door economische motieven heeft laten leiden. Teneinde de sterke tegenzin, die bij de Tsjechische bevolking aanwezig is tegen ver huizing naar het Sudetenland te overwinnen, krijgen de vrijwilli ge migranten een aantal bijzon dere voorrechten. In de eerste plaats worden huizen of villa's ter beschikking gesteld, die zij tegen prijzen van 3.200 tot 3.500 kronen en dan nog op afbetaling kunnen kopen. Hoe laag deze prij zen gehouden zijn. blijkt uit het door het statistisch bureau te Praag berekende gemiddelde maandinkomen, dat 1.300 kronen bedraagt. Deze huizen zijn in de eerste plaats bestemd voor de ad ministratieve vakmensen, die in verband met de thans in uitvoe ring zijnde bestuurshervorming van Tajechoslowakije naar de grensgebieden moeten verhuizen. In Praag. Brünn en enkele klei nere steden wordt bij informatie bureaus de toekomstige bewoners aan de hand van mooie foto's en ander materiaal hun nieuwe woonplaatsen aangeprezen. Kilometers ver geen winkel Een ander probleem bij de .herbevolking" van de grensge bieden zijn de gebrekkige instel lingen, die van algemeen nut zijn, zoals gezondheidsdiensten en cul turele instellingen. In talrijke dorpen zijn dc winkels van voe dingswaren slechts één dag per week open, zodat de huisvrouwen bijvoorbeeld vlees slechts op een bepaalde dag kopen kunnen. Dor pen, waar helemaal geen winkel .is, zodat men soms kilometers ver in het volgende dorp zijn in kopen moet doen, hoopt men in de toekomst met rijdende winkels te gaan bedienen. Voor dit doeL naar Marnen te komen nog altijd ever het water. Nu zijn er aan deze zijde van de dijk men behoeft het oor slechts te luisteren te leggen in Monnikendam boze tongen, die beweren, dat Marken deze zaak opzettelijk traineert. Dat men er daar de tijd mee heeft tot aan Sint-Juttemis. als de kalveren op het ijs dansen. En het hek zal dicht blijven zo lang dit maar enigszins mogelijk zal zijn. KOPPENGELD En wanneer ge dan vraagt naar het waarom herinnert men u aan het zogenaamde koppengeld, dat een ieder moet betalen, die te Marken voet aan wal zet: zegge en schrijve één dubbeltje, eigen lijk de moeite van het noer met waard. Een dubbeltje tol elke vreemdeling en dat is een ieder, die niet op Marken woont. Maar dan legt men u tevens een eenvoudig rekensommetje voor. Waaruit blijkt, dat er jaarlijks minstens zo'n 200.000 vreemdelin gen naar Marken komen wat dus ook minstens 200.000 dubbeltjes betekent en dat is toch bij elkaar een slordige twintig mille. Voor een gemeente van rond 1500 zie len vormt dit nog altijd een be drag van betekenis. Tot voor en kele jaren althans maakte het nog altijd 20 procent uit van al le inkomsten, die op de gemeen tebegroting waren geraamd. Je kunt het eigenlijk nooit gemakke lijker verdienen, beweren de boze tongen te Monnikendam en daar omtrent. Toen de dijk naar Marken nog in „het stenen tijdperk" was. De br- maanden gereed, maar nog altijd is verkeer over de nieuwe toegangs weg naar het vroegere eiland een zeldzaamheid. LIJDENSWEG Nu is het uiteraard niet precies zo als de boze tongen beweren. Al valt niet te ontkennen, dat het be ruchte dubbeltje hier wel een rol heeft gespeeld. Maar de weg op Marken is, nog voor hij tot stand is gekomen, reeds een ware lij densweg geworden. De ene partij wilde namelijk het traject zo ge pland zien en de andere weer zo. Daarbij had Zuiderzeewerken ook een belangrijke stem in het kapittel, want deze instantie wens te voor de toekomst een be hoorlijke aansluiting op het we gennet van de Markerwaard ge- irborgd te Dan nog de financieringsmoeilijkheden, die moesten worden opgelost en zo vormde hpt project reeds^ enige jaren het onderwerp van" veel beraadslagingen en gekra keel. Maar eindelijk dan is aan het geharrewar een einde gekomen, want juist deze week werd het werk aanbesteed. Dit impliceert, volgens mededeling van bevoegde zijde, dat in de loop van de win ter het werk gereed kan komen en dat in het aanstaande voorjaar het hek op de dijk kan worden gesloopt. TOESTANDEN ALS IN DE PIONIERSTIJD heeft men dertig speciale auto's besteld in de Sowjetzone van Duitsland. Juist deze gebrekkige verzorging is tot nu toe wel de hoofdoorzaak geweest van de tegenzin zich in deze gebieden te gaan vestigen. Gebrek aan kleermakers Zorgen veroorzaken ook de handwerkslieden. Zelfs klassieke Boheemse beroepen, zoals schoen maker en kleermaker, zijn in het Sudetenland uitgestorven. Daar om staan de plaatselijke autori teiten dan ook de vestiging van particuliere bedrijven toe, terwijl in het „binnenland" op het ogen blik ook de laatste zelfstandige handwerkslieden gelikwideerd zijn en opgenomen in de gemeen schapsbedrijven. Hoe grotesk de situatie op dit terrein is, illu streert wel het dagelijks voorko mend voorbeeld van een schoen, die gelapt moet worden: Tot nu toe moesten de bewo ners van Unterhaid hun schoenen voor reparaties zenden aan een verzameladres te Kaplitz. Van daar werden de schoenen dan naar een gemeenschapswerkplaats in Budweis gezonden. Zo'n schoen legt enige honderden kilometers af, voor hij weer in handen komt van de eigenaar. En tussen op dracht en aflevering liggen enige weken! udetengebied stonden eens welvarende boerderijen so vervallen en desolaat, dat de Tsjeehoslotcaakse rt moet toepassen om pioniers naar deze streek te wetenswaardig fJCTtETIUI merkwaardig rlfciwtlw uit de wereld van vandaag en gisteren, bijeengebracht door pui <7t PASSIE VOOR AUTO'S Zes maal gevlucht uit het politiebureau, zes auto's, een vrachtauto en verschillende scooters gestolen, dat is de droe vige balans van een dief, die pas 12 jaar oud is. Sergio, de zoon van een fabrikant in Milaan, kon het eenvoudig niet laten het een of andere motorvoertuig te berijden. Hij was nog veel te jong voor een eigen wagen, die zijn vader ge makkelijk had kunnen betalen en daarom ging hij op het pad van de misdaad. Sergio kent alle knepen van het chauf feursvak. maar zijn diefstallen hebben hem nu een jaar tucht huisstraf bezorgd. EXCUUS De man, die de belangrijkste redevoering zou houden op een congres van vegetariërs in de stad Springfield (Ohio. USA) liet zich verontschuldigen met de mededeling, dat hij wegens een vleesvergiftiging in het ziekenhuis lag. Hij zou hebben gesproken over: ,,Het juiste dieet". KETTINGREACTIE In het kleinste kamertje van haar woning trok mrs. Bladstone uit Londen aan de ketting. Dit had tot gevolg, dat de gehele achterwand van het (hoogbejaarde) huis in stortte. Mevrouw Bladstone kwam met de schrik vrij. VERZACHTENDE OMSTANDIGHEDEN In Detroit (Michigan, USA), werd de slager John Arkin- stall veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf. Hij had zijn vrouw met een stuk worst om de oren geslagen. A's verzachtende omstandigheden werd aangevoerd, dat hij bij de mishandeling geen harde worst, maar kookworst had gebruikt. KACHELHOUT „Grootvader, u verbrandt daar miljoenen lires" schreeuw de een jongen in Savona aan de Italiaanse Rivièra, en greep de viool, die zijn grootvader probeerde aan te ste ken, omdat hij wat kouwelijk was. De oude man had de viool al in het fornuis gegooid, want hij had geen kachel hout kunnen vinden. De kleinzoon bleek gelijk te hebben, want op de bodem van de viool vond men de inscriptie: „Antonius Stradivarius Cremonensis me fecit AD. 1724". Experts hebben de waarde van het instrument nu geschat op een half miljoen gulden. VERGISSING Om zijn in Nyköbing op het Deense eiland Mors levende vader persoonlijk met zijn 85-ste verjaardag te kunnen ge lukwensen, maakte de 54-jarige Gunnar Petersen uit New Jersey (USA) de dure reis naar Denemarken. Pas bij de viering van het feest ontdekte Petersen, dat hij zich een jaar vergist had. Vader was nu „pas" 84 jaar Gunnar had zich evenwel in het hoofd gezet de 85-ste verjaardag mee te maken en nu heeft hij besloten met zijn vrouw een jaar in Denemarken te blijven en werk te zoeken, omdat hij maar juist geld genoeg had overgespaard voor de reis heen en terug. GEBOEID Gummiknuppels en handboeien maakte een elfjarige jon gen uit de Amerikaanse stad Spokane voor zijn vriendjes. Hij rekende prijzen tussen 50 cents en een dollar voor zijn werkstukken en gaf er een schriftelijke gebruiksaanwijzing bij cadeau. De politie heeft de jongen gearresteerd en hem geboeid met zijn eigen handwerk naar het politiebureau ge bracht. ERFGENAAM Vertwijfeld zochten de erfgenamen van de overleden miljonaire miss Margaret Brills in Miami (Florida) naar hei familielid, dat zo deugdzaam zou zijn als de erflaatster in haar testament had geëist. Zij vermaakte n.I. haar gehele vermogen aan het familielid, dat zich zijn hele leven verre 'lad gehouden van vrouwen en verder nooit alcohol had gebruikt. De gelukkige erfgenaam werd gevonden in het achterneefje Jimmy Brills. Hij kreeg 12 miljoen dollar op zijn spaarbankboekje. De jongen was precies 14 maanden oud, toen h(j plotseling zo rijk werd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 6