CHRISTELIJK „Kampen "blij ve gevestigd aan de boorden van de ljssel Is dit liet recht van de onderwijzer? 1coors Chr. Bond Ver voer spersoneel met Unesco naar Oostenrijk Een woord voor vandaag Eenheid en samenwerking in Kerk en gezindte Vit de wereld van het onderwijs Het „Correspondentieblad", het orgaan pan de Prot. Chr. Onder- wijzersveremging. schrijft over een bepaald geval waarin een onderiryrer die tegen zijn schor sing beroep aantekende ontslag kreeg Het blad hee/t door een veranderde lay-out een nieuw gezicht gekregen, maar hand haaft nog altijd een extreme prorestspeiling. die wat lach wekkend aandoet. Voor een kommissie van be roep heelt zich onlangs een merk waardig geval afgespeeld. We laten alle bijzonderheden achterwege, maar vestigen de aan dacht alleen op de volgende feiten. 1. Aan een onderwijzer werd door zijn schoolbestuur een schor sing van drie maanden opge legd. zonder behoud van bezol diging 3. Het schoolbestuur trok daarop deze straf in. Aan de onder wijzer werd in de brief waarin hem van deze intrekking mede deling werd gedaan uitdrukke lijk bericht, dat dit geschiedde „in verband met het door u in- fediende beroepschrift", ervolgens werd in ditzelfde schrijven hem ontslag ge geven. gepaard aan een schorsing voor drie man den tot aan de datum van het gegeven ontslag. 4. Dit ontslag werd door de kom missie van beroep gehandhaafd Wij wensen hierbij net volgende op te merken: In het midden latende of de in eerste instantie opgelegde straf juist was. gaat het o.i. om de vol gende kwestie: als de onderwij zer niet in beroep was gegaan van de eerst opgelegde straf, zou hem in het ergste geval een schor sing voor drie maanden zonder salaris hebben getroffen In het feit dat hij van zijn recht de eerder genoemde schorsing te vervangen door ontslag, wegens H|eichkl(ieid.H|É 5mdat deze c bruik maakte recht van berc maatregel van nog veel ernstiger karakter dan de eerstgenoemde schorsutg zonder behoud van sala ris. Afgezien van de vraag of deie onderwijzer inderdaad wegens on geschiktheid zou moeten worden ontslagen, had de kommissie van beroep m l. dit ontslag behoren te vernietigen om de enkele, we derom m.l. afdoende, reden, dat het niet hehoorlllk om iemand die van zijn wettelijk beroeoarecht gebruik maakt. ..In verband daar mee". onder Intrekking van de atraf waarvoor hij beroep aan tekende. e te leggen. Dat het hier een zwaardere straf betrof kan aan geen twijfel on derhevig zijn. gezien de leeftijd van de betrokkene en de bezwaren die tegen hem naar voren werden gebracht. Dit ontslag betekent voor hem meer dan het verlies van drie maanden salaris, waar schijnlijk enige jaren weridoos- heid en gemis van inkomen. Door een beslissing als deze wordt het vertrouwen in ons be- roepsreent ernstig geschokt. Men kon tegen deze redenering aanvoeren, dat het in strafprose- dures voor de burgerlijke rech ter ook wel voorkomt, dat in ho ger beroep een zwaardere straf wordt uitgesproken. Maar dan ligt de kasuspositie toch wel heel an ders. Daar is het de onafhanke lijke rechter, die een ander oor deel uitspreekt dan de lagere reehtsinstatie deed. Hier hebben we echter te doen met een ..bevoegd gezag", n.l. het schoolbestuur, dat het feit van gebruikmaken van het beroeps- recht aangrijpt om zelf een zwaardere straf op te leggen. Dit had o.i. voor de kommissie vol strekt onaanvaardbaar moeten zijn. Los van elke beoordeling van de betrokken onderwijzer is dit in zichzelf een o.i. onrechtmatige handelwijze van een schoolbestuur. Bezwaren vanuit de Randstad Holland Argumenten tegen verhuizing van de theologische hogeschool I zwaardere straf op Advertentie OI-IU. 34971 «OHEBOAH hebben voor de oprechte bedoelingen de bloei van die school te bevorderen, maar toch bezwaar hebben tegen de manier waarop de zaken worden gesteld en tegen de argumenten, waarmee het standpunt wordt verdedigd. Om te beginnen geldt wel degelijk, dat de historische band, die er tussen Kampen en de school bestaat, niet straffeloos verbroken kan worden. De bewoners van Randstad Holland voelen zeer goed aan, dat er door de jaren een band is ontstaan tussen student en Kampen zou geïsoleerd liggen, zo is gezegd. Maar met éénmaal overstappen in Zwolle kan men in bijna alle hoeken van ons land per trein komen! De stad is bovendien een knooppunt van auto buslijnen. In Kampen zelf is er meer leven en beweging dan in menige plaats in West-Nederland, die het dubbele of het drievoudige inwonertal heeft. Wat dat betreft behoeft de school niet naar de boorden van een nog bredere rivier te worden verplaatst: vooral voor „wes terlingen" is het een openbaring, die brede IJssel! Daarbij ligt de school zelf In een ideale omgeving. Ver van de drukte van een wereldstad. In Kampen ont moeten het gezellige stadsleven en de sfeer van het buitenleven elkaar. Hier spreekt de historie én de nieuwe tijd. Ingeslapen? De stad Is wel wat slape rig geweest In het begin Idisch student praten over juristerij? En wat zal een aanstaand medicus mei mij praten over dogmatiek en hermeneutiek? Samen praten over „neutrale" dingen kunnen ze ook wel op de soos. En daar hebben we geen tijd voor!" Zeer zeker kan de theologische hoge school worden uitgebouwd. Waarom wel de school der vrijgemaakte kerken eventueel pro- Mogelijkheid voor elke bij C.N.V. aangesloten bond Onder auspiciën van de Unesco gaat volgende week een groep leden van de Prot Chr Bond van Vervoersper- soneel een rijk. In Oostenrijk is het bezoek voor bereid door de Fraktion Christlicher Gewerkschafter, aangesloten by de - Geirerkschatt der Eisenbahner. Deze christelijke fractie van de Oostenrijkse vervoersbond heeft ook het programma voor het bezoek ontworpen, dat door de Unesco werd goedgekeurd. Met name zal aandacht besteed worden aan het Weeme stadsvervoerbedrijf, aan het bedrijf uan de spoorwegen, bezoe ken zullen worden gebracht aan fa brieken van dieselmotoren in Wenen - en Salzburg. Voor deze bezoeken betaalt de Unes co de reiskosten. De leden van de be trokken organisaties worden zo moge- lijk bij collega's tn het andere land Wereldraad van Kerken Ook dit Jaar hield de Calvinistische ondergebracht ter bevordering van Studenten Beweging een zomercongres persoonlijke contacten en anders in '>n« Centrum hotels. welk verblijf voor rekening van de betrokkenen zelf komt. Advertentie MULO A en B Verkort Mulo voor P.T.T. e« N.S. De Wortrte en voordeligs* opleiding: RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) C.S.B. hield congres te Driebergen Instituten van Daar het bedrag, dat de Unesco voor deze uitwisseling jaarlijks beschikbaar kan stellen, slechts beperkt is en de aan vragen nog jaarlijks toenemen is van zelfsprekend de spoeling nogal dun. Het gebeurt maar zelden, dat een aanvrage onmiddellijk ingewilligd wordt. Voor de P.C.B. gold het thans de derde aanvrage- Wordt er namelijk aan het I.C.V. een reis toegewezen dan gaat het er ook nog om welke centrale deze reis krijgt de - K A B. of het C.N-Vwant beide een- ken^ naar Oosten- tral„ zyn bij het ICV aangesloten. De afgelopen jaren werden om. reizen ge maakt door de Christelijke Metaalbe- drijfsbond naar Zwitserland, dc Neder landse Christelijke Grafische Bedrijfs- bond naar vijf verschillende Europese landen en door een aantal C.N V.-kader- leden naar Kftningswinter in West-Duits- land. De P.C.B.-groep maakt de reis onder leiding van de bezoldigd bestuurder van de bond, de heer W. H. Hendriks Van de groep maken voorts o a. deel uit de heren C v. d. Beek te Bodegraven en de heer A. Rijnaard te Dordrecht. geleverd". Ondanks het ontbreken s conversatie met studenten van an re faculteiten en het gemis van gei schap van meisjesstudenten. Meer contact In een kleinere plaats is de omgang van de studenten veel intiemer. De houding tot de professoren is even van vertrouwelijker aard en als gevolg van dit alles hebben de Kamper studen ten veel voor op. hun studiegenoten ir een grote stad. Voor die 'laatsten wordt de overgang naar het platteland, i toch meestal hun eerste pastorie staat, heel wat moeilijker. Het is wel duidelijk: de studenten zul len in de overvolle Randstad nooit de ideale studiesfeer van Kampen vinden. Daar is het mogelijk, dat een pastoor als huisvriend een toespraak houdt aan het graf van een Gereformeerd ouder ling. Dat een rooms-katholiek garni zoenspredikant bij de heropening van het protestants-christelijk militair tehuis een groot Hugenotenkruis aanbiedt. Het is een feit, dat het aantal stu denten is teruggelopen. Daarvoor kunnen enkele oorzaken worden gegeven. Vanwege de school zelf had meer propaganda gemaakt kunnen zijn. Maar het schijnt, dat nu het dieptepunt weer achter ons ligt- Overigens: als het de roeping der kerk is zelf haar dienaren op te lei den (en wie wil dat ontkennen?), dan mogen wij niet klagen, dat er voor zo weinig mensen zoveel geld nodig Onhoudbaar Het argument, dat het ontbreken contact met studenten van andere fa culteiten nadelig is, is er één uit de studeerkamer. Men moet als schrijver dezes zijn hele lev.en temidden van stu denten van verschillende universiteiten hebben doorgebracht om het onhoudba re van dit argument te gevoelen. Voor al onze aanstaande predikanten, die hun studie serieus opvatten, hebben wel wat anders te doen! Och", zei kortgeleden een theolo- doctorale mI moties en hie slechts door het ach"ter- Calvijn-academie? Waar- ,de school geen om kan in Kampen wetenschappelijk instituut gelistiek worden verbonden. Omdat er alleen maar in de grote stad een direct contact met het evangelisatiefront mo gelijk is? Zulke fronten zijn er langs de IJssel ook! De gebouwen Maar laten le collegezalen van de V.U. en van bij Leiden gaan bekijken! Dit is toch heus geen reden om de school uit Kampen hoger- uitge- Christus gebruikte veel gelijkenissen en de meeste mensen meenden, dat Hij zo het Woord van God helderder uiteen wilde zetten. De gelijkenissen zijn dan de voorbeelden in de preek, die volgens Spurgeon moeten werken als vensters. Hoe mooi deze uitleg ook lijkt, zij klopt niet met de woorden van Christus zelf. Volgens Zijn eigen woorden sprak Hij in ge lijkenissen omdat (andere vertalingen zeggen opdat) het hun niet gegeven is de geheimenissen van het Koninkrijk te ver staan. Hij voegt dan aan deze woorden toe: „wie niet heeft, ook wat hij heeft zal genomen worden." (Matth. 13:1014). Deze woorden hebben geen betrekking op geld en goederen, maar op openbaring. Wie iets van de openbaring Gods heeft gezien, zal meer zien. Wie echter op een gegeven ogenblik in zijn leven zijn ogen gesloten heeft voor de openbaring van God zal niet verder doordringen in Zijn geheimenissen, maar eerder steeds minder gaan begrijpen van Gods weg en werk. Zelfs de Bijbel is, in zekere zin, een gelijkenis. God openbaart zich via de levensgeschiedenissen van zijn kinderen. Wie de l openbaring Gods wil begrijpen heeft daartoe, evenals de dis cipelen, de hulp Gods nodig. We kunnen de Bijbel duizendmaal lezen en hij kan een gesloten boek blijven, waarvan we even weinig verstaan als de mensen van Jeruzalem van de gelij kenissen van Christus. Gods openbaring is slechts te verstaan door hen, die zich aan Gods Geest willen overgeven. LONEN EN PRIJZEN IN MIDDELPUNT AL een jaar lang maken wij ons maar anderzijds heeft dit toch niet als volk eigenlijk niet druk over veel zoden aan de prijzendijk gezet, de kosten van levensonderhoud. Zij Hoogstens kan men zeggen en stegen niet verder, zoals wij vóór dat is op zich zelf al een winst- augustus 1957 gewend waren. En punt dat een verdere prijsver- daar ook de vakverenigingen geen hoging is voorkomen, eisen stelden voor een algemene Het is dan ook een van de opval- en wij ons lendste verschijnselen in de econo- en prijzen. mie van Nederland en van andere Maar ineens komen er berichten in landen, dat de prijzen en lonen in de pers, dat minister Zijlstra het de afgelopen periode van duidelijke voornemen zou hebben de onderne- terugslag niet mee omlaag zijn ge vrij te laten bij hun prijsvast- gaan. weg te halen. Overige.— hand is al meermalen de sproken ook eens wat meer naar hetl Oosten van het land te kijken. Daar zijn nog mogelijkheden te over. Ook op on derwijsgebied. De Landbouwhogeschool! te wageninger. mag er ook gerust zijni al is Wageningen bepaald geen we-, reldstad. En waarom zou, bij een gTotere sprei ding van ons universitair onderwijs, het gebouw der theologische hogeschool geen tweede faculteit kunnen herber gen? Het gemeentebestuur van Kampen zal alle medewerking willen geven! En de studenten aan de Oudestraat zullen hun collega's van andere faculteiten van universiteiten ln West-Nederland een hartelijke ontvangst bereiden! stelling. Slechts van brood, melk, benzine re olieprodukten zou hij nog vinger in de pap willen hebben. prijzen Het gevolg is geweest, dat de on- ande- dernemers de nijptang steeds meer zagen sluiten; hun verkoopprijzen kwamen onder de concurrentiedruk De minister, ro wordt er geregd. op de wereldmarkten te staan. heeft zóveel vertrouwen in de currentie bij het bedrijfsleven, dat onnodige prijsverhogingen voorkomen worden. En hun kostprijzen bleven, op zijn gunstigst, stabiel. Allerwegen wer- zeker den dan ook de handelsmarges, het verschil tussen verkoopprijs en kost- Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen de toezegging van be roep van Soest (Wijkgemeente-Zuid): H. Koest te Vroomshoop. GEREFORMEERDE KERK Aangenomen naar Broek onder Ak- kerwoude: kand. D. Kloppenburg te Ba- rendrecht. die bedankte voor Wijckel en Emmercompascum, Harmelen en Ech ten (Fr.). Beroepen te Witmarsum: kand. H. Weggemans te Hilverusm. Benoemd tot hulpprediker te Den Haog Moerwijk: J. G. Feenstra, em, pred. te Scheveningenn. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Barneveld: P. glsch student, „wat zal ik met een juri- te Rhenen en C. Molenaar te Leiden. Nieuw gebouw voor de ln het conferentie-oord „Ons Centrum te Driebergen onder voorzitterschap vai de heer Th. de Boer. De verschillende ^an ne stelt alg VOOrwaarden voor getuigen werden door diverse spre dat bnoekea gcbracht moe_ w iff J H Bavlnck werkte het i ten worden non enkele bedrijven, dat thfma uft voor het zendingsterrein. de vakbeweging in het andere land thema uit voor net zenamgsierreui I ntact CC7nrht wordt ter kennisneming getuigen vanuit de kerk inhoudt. Het van de organisatorische en bedrijfstech- getuiaen m de maatschappij" werd be- nische werkmethoden in de betrokken S" H'J' iond'ult "Si De heer H. Krijger beschouwde als betrokken land de gelegenheid biedt met het getuigenis' samengaan sr*r /JTcS-rpHno,p. ker sprak over de plaats van de muziek me» i het getuigen i groep leden aan een ander n nei aeiuigen. Und een bedrOfsbeioek te brengen. In Het laatste referaat werd gehouden aanmerking komen namelijk organise- door prof. dr. D. H. Th. Vollenhoven, die tiet. die aangesloten «Un bU een inter- sprak over terrein, inhoud, waarde en nationale arbeideracentrale. dua het In- bietrokkrnen bij het getuigen in de we- tematlonaa erbond aan yakver- tenschao. enlglugen LV-V.V.) en het IC.V., waar- Een stempel op het congres werd ge- bij het C.N.V. is aangesloten. Daarnaast drukt door de heer A. A. Leer.houts. die komen nog In aanmerking de Internatlo- de Bijbelstudie leidde n*l* Coöperatieve Beweging en de Inter- Dr. A. A. Koolhaas sprak over Het centraal comité van de Wereldraad in Kerken heeft tijdens zijn bijeen komst in Nyborg zijn goedkeuring ver leend aan het voorstel in Genève een ge- j j j heel nieuw gebouwencomplex op te trek-1 praeses van de zittende synode, ken ter huisvesting van de diensten van heeft op de reünie der Societas (Van een medewerker) Dr. A. A. Koolhaas, Ned. Her vormd predikant te Amersfoort, de diensten de raad. Er komen 236 vertrekken in en de kosten worden begroot op 2.5 miljoen dollar. Met de bouw in de buurt van het voormalige gebouw van de Volken bond zal in het najaar van 1959 wor den begonnen. Tot nu toe is de Wereld raad in barakken en gehuurde panden in Genève gehuisvest. Le Lutherse We reldbond en enkele andere bureaus van internationale kerkelijke organisaties zullen bij de Wereldraad gaan „inwo- zal zijn. Studiosorum Reformatorum, Oosterbeek gehouden, gesproken over: „Eenheid en samenwerking in Kerk en gezindte". In een historisch exposé betoogde hij, dat het de Reformatie, anders dan Rome, nooit is gegaan om een internationele kerk. Zij vreesde de macht. Maar wel ging het van meet af aan om heel het als het complex eind 1961 gereed [dorp, dat de Geuzen veroverden. Terwijl de Dopersen er een uitgelezen gezelschap van wilden maken, nam de Reformatie alle gedoopten, soms met de nog half papistische pastoor, over. Men voelde zich verantwoordelijk voor het geheel, hoe vervallen het soms ook was. geen eenheid van instituut wel van be- lijdenis- Die moest de eenheid hand haven onder de onderscheiden landsker- Pracht handen Tut"»" Hamea-Gelei 119 De zware machine brulde luider en luider. Brown haalde er het uiterste uit m draaide de boot in een scherpe bocht naar stuurboord teneinde onder bescherming van dc hoge. steile kuat jr „Een war.nopige strijd, chef. ma: ben gewonnen Miller stnnd wee een mitrailleur op het onder zijn dek overemd. „Dt zal tellen." „Ik vermoed dat de lui van de havenbewaking allemaal in de stad naar ons aan 't zoeken waren Of misschien stonden ar toch aen paar arme kerels achter die zoeklichten. Misschien ™k hebben we zc totaal verrast." Mallory schudde het hoofd. „Hoe je 't ook bekijkt, we hebben geboft." Hij liep naar het stuurhuis, waar Brown aan het Stuurwiel stond naait een bijkans Jubelende Louki. De kanonnen van. de besten heb- hield zich aan jeten hellende kleinkinderen van ver- n AVATUKC t aiktais maclean „Dat was prima werk Casey" •tig. „In één woord praehtu Mirïuer vIWL het eind van het Klif komen. We hebben ons werk voltooid. Ik ga „Dat hoeft u niet. majoor. Met een ruk draaide Mallory zich 1 „Wit zeg Dat hoeft u niet. Ik heb ettelijke keren gepro beerd hr' u onderweg te vertellen, maar u zei tel kens dat ik mijn mond moest houder, Loukis stem klonk beledigd Hij wendde zich tot Casey. ..Min der alsjeblieft vaart Het laatste wat Andrea tegen me zei. majoor, was dat we deze kant uit moesten •aan. waarom denkt u dat hij zich benoorden de stad naar de hofe kuat liet drijven Inplaats van bet land in te trekken, waar hij zich gemakkelijk had kunnen verbergen*" „Ia dat wear. Ceeey?" „U moet mij meU vTeaen kapitein. Die twee- ze kletsten de hele tijd Grieks." .Natuurlijk, natuurlijk'" Mallory keek naar het lege klif aen stuurboord, wsar ze nu gestopt voor lagen, en toen weer naar Louki. „Ben Je er zeker WHU maakte de ztn niet af. doch vloog het stuur huis uit De plons h* was zeer beslist geer. an der geluld woe bijna recht vooruit ge* lory en Miller tuurden - 4|iH| geen zee meter afstand ter komen en leunden met uitgestoken armen ver overboord toen de barkas langzaam opatoomde. Even later stond Andrea aan dek. druipnat en zijn brede gezicht één stralende lach. Mallory bracht hem naar het stuurhuis en knipte het lampje boven de kaartentafel aan. „Hoe is 't mogelijk. Andrea! Ik dacht al dat ik je nooit zou terugzien. Wat is er allemaal gebeurd?" ,,lk zal 't dadelijk vertellen." lachte Andrea. „Zodra... „Je bent gewond!" riep Miller. „Door dc schou der geschoten Hij wees naar een steeds groter wordende rode vlek op'het kletsnatte Jasje ..Kijk nou! Ik geloof dat je gelijk hebt." Andrea deed hogelijk verrast. „Niet meer dan een schram, m'n vriend „Natuurlijk, natuurlijk! Dat zou Je ook gezegd hebben als ze Je een arm hadden afgeschoten Kom gauw ln de kajuit. Voor Iemand met mijn medi sche kwaliteiten is dit een peuieschilietje." „Maar de kapitein... „Die moet maar even wachten. En je verhaal ook. De grote medicijnman Miller duldt niet dat zijn patiënten worden lastiggevallen Kom mee!" ..Goed dan. goed dan." zei Andrea onderworpen Met goed gespeelde berusting schudde hij he< hoofd en volgde Miller naar de kajuit Brown liet de dieeel weer op volle toeren draalen en bracht de barkas om de noord bijna tot Kaap Demirci teneinde de zeer geringe kans t« vermij den dat de batterijen langs de haven het vuur zou den openen, stoomde vervolgens een paar mijl naar ken. Het waren helaas de Luthersen. die de Gereformeerden loslieten. Het is Cal- vijns, dat thans onder de Hervolmden Luthersen kanselruil en avondmaals- gemeenschap onlangs werd tot stand gebracht. Die kanselruil en avondmaalsgemeen- schap behoorden er ook te zijn, aldus dr. Koolhaas, onder heel de Gereformeerde gezindte. Maar de kerkelijk-Gerefor- meerden met hun schrappen van een deel van artikel 36. hun 1905, hun „bin ding" en „vervangingsformule" hebben gehandeld, alsof zij alleen hadden te beschikken over de gemeenschappelijke belijdenis. Alsof de leiding des Geestes enkel aan deze kerken was toegezegd- Terwijl zij thans andersom, hen, die pre tenderen de enig-ware Kerk te zijn. kapittelen, hebben zij er vroeger zelf naar gehandeld en het deze afgescheur- den geleerd. Onze belijdenis ging niet uit van de ware en de valse Kerk. Zij zette zich af tegen Rome en tegen de secten. Het is niet zo erg, dat er in een plaats onderscheiden instituten zijn. Men spreke liever niet van kerkmuren, eer der zie ik, aldus dr. Koolhaas, overal paaltjes staan- Maar geen kerk mag doen alsof zij heel de Gereformeerde gezindte zou zijn, de oude belijdenis zondr meer toepas- op de situati van vandaag. Groen bleef zich een gevoelen met de Geschei- denen. Voor hem was d belijdenis echter geen ..wetboek Het ging hem om Geest Waarheid, om het fundamentele. Niet een krampachtig zich houden aan de komt op het handhaven van eigen ïn- letter van de wet. wat telkens weer neer- tijd dezelfde belijdenis. Nooit heeft zij zicht. De Hervormde Kerk heeft nog al komen moet, zoals onlangs na het ge schil Buskes-De Wilde, de Kerk van i voudig genomen En om tot herstel val uitspreken wat beslist buiten het oude belijden valt Men verlangt van de Geref Hervormden „eenvoudige gehoor zaamheid". het oosten om daarna op zuidelijke koers Straat Maidoe in te varen. Mallory stond naast hem ir stuurhuis en keek uit over de donkere, kalme Plotseling zag hij in de verte een witte streep, greep Brown bij de arm en wees naar voren. .Ik geloof dat ik recht vooruit branding zie, Casev. Of kunnen het misschien riffen zijn?" Zwijgend tuurde Casey een tijdje in de verte en schudde toen het hoofd. ...Boeggolf", zei hij op onverschillige toon. „De torpedobootjagers stomen de Straat in." XVII De luitenant-ter-zee der eerste klasse Vincent Rvan van de Royal Navv. commandant van de ja- gerdivisie en van Zijner Majesteits nieuwste S-klas- se jager Sirdar, keek zijn stampvollekaartenka- mer rond en plukte nadenkend aan zijri prachtige, volle baard. Nog nooit van z'n leven had hij zo'n armoedige, gemeen uitziende, gewonde en gekneus de troep misdadigers bij mekaar gezien, met uitzon dering dan misschien van dat stel zeerovers uit de lias Baai. die hij had helpen inrekenen toen hij pjong zeeofficier in China was gestationneerd. ze nog eens wat aandachtiger, plukte baard en kwam toen tot de conclusie dat ze er niet alleen gemeen uitzagen, maar dat hij met graag opdracht zou krijgen deze vijf kerels ln te rekenen. Gevaarlijk, levensgevaarlijk, zo tax< de hij hen, ofschoon hij niet kon zeggen waarc het waren alleen maar hun beheerste houding hun kalme waakzaamheid, die hem een gevoel onbehagen gaven „Mijn privé beulen" had. Jensen hen genoemd, en Jensen wist hoe hij z'n scherp rechters moeet kiezen. „Misschien willen de heren benedendeks gaan bood hij vrierdelijk aan. „We hebben warm water genoeg, droge kleren en warme kooien. Wij gebrui ken ze vannacht toch niet." Dank u. commandant", antwoordde Mallory aar zelend. ..maar we zouden deze operatie graag hele maal willen meemaken." ..Mooi. dan bent u welkom op de brug", zei R; ■opgewekt. De S:rdar meerderde weer vaart en het eenheid ZOU worden gezocht dek trilde onder hun voeten. „Maar. ehop uw eigen risico natuurlijk." Eerst dan- als we met de (Wordt vervolgd) tegen de muur staan. piekje currentie nog te stimuleren, rou hij Pri,s. kleiner en daardoor moesten een straffere kartelpolitiek willen de winsten wel dalen. Alleen rij die gaan voeren. In goed Nederlands wil dit dus zeg gen, dat hij de ondernemers, als dit haasje over springen van prijzen i lonen, worden bezworen. Alles bij elkaar dus een aantrekke lijke opvatting, die wij van harte onderschrijven. De vraag is echter, of wij door slaggevende resultaten van een gro tere, soms gedwongen concurren- le ontbinding van vele prijs- zo bijster veel, zoals het jongste ver leden heeft geleerd. Er is namelijk niet zo heel lang geleden al een ac tievere kartelpolitiek gevoerd; er enigingen in het geweer komen. haar bepalingen te verzachten. cipe te gezond. Maar wij willen i zijn leden achter zich te hebben. Slaagt bovendien de actie, dan kan het bestuur van de betrokken bond rekenen op erkentelijkheid bij de betekenen, dat de oudere werkne- een organisatie adviseert gehandhaafd dienen te worden. het voorstelt. Het is priesterlijke bewo genheid en besef van verantwoordelijk heid, dat men in de Hervormde Kerk niet loslaat Er is ook een heilige onge hoorzaamheid. zoals van Jeremia of Mo- die toch bleven pleiten voor volk. Terwijl de kerkelijk-Gereforn den eerder eenzijdig nadruk legden op de „heiligheid", kunnen, mogen Hervorm den niet anders doen dan nadruk leggen op de eenheid. Dr. Koolhaas eindigde met op I te merken, dat hij graag zou zien, dat er een Raad kwam van alle Kerken, met plaatselijke afdelin-| gen over heel het land, waar men met elkaar zou spreken en overleg plegen en elkaar zou steunen. Hij vreesde echter, dat niet door ge sprek, maar eerst door nieuwe druk op grond van de economische ont wikkeling In de betrokken bedrijfs tak. groot respect voor deze houding. ogenblik mee te werken aan een loonsverlaging voor de sigarenma kers. Deze bedrijfstak heeft te kam- hun omzetten konden opvoeren, wis ten deze dans te ontspringen. Maar dat waren er niet al te veel. nodig mocht zijn, zou willen dwingen Een typisch voorbeeld van die ver- om onderlinge afspraken, die de starring vormen ook de groothan- prijzen hoog houden, ongedaan te delsprijzen. Hoewel de grondstoffen- maken. prijzen op de wereldmarkten behoor- ons inderdaad zeer goed mogelijk, mee naar beneden zijn gegaan, is er omdat hij hiermee de lijn zou door- door de invloed van de binnenland- trekken die hij reeds eerder heeft se produktiekosten maar heel wei uitgezet: stimulering van de con- nig beweging in de groothandelsprij- currentie om zodoende tot lagere zen gekomen; de daling t.o.v. vorig loonsverhogingen, van het heilloze staan. Integendeel: verschillende duurzame gebruiksartikelen zoals wasmachines, radio- en televisietoe stellen worden thans met soms fik se kortingen aangeboden. Maar hoe aantrekkelijk dit ook voor de ko per is, het leven in zijn geheel is er niet goedkoper door geworden. Na augustus 1957 zit hier dan ook zeer forse maatregelen, een radica- suiker en suikerwaren al duurder geworden; voorts zal de melk binnen dere afspraken, het prijzenplafond niet te lange tijd aan de beurt zijn. behoorlijk zou kunnen doen zakken. En dan moeten wij maar afwach- worden, een situatie die minister durft om de zware subsidies op en- Zijlstra nimmer zal uitlokken. kele levensmiddelen te handhaven. Maar halve maatregelen helpen niet Zou zij die echter verminderen, dan betekent dit een nieuwe prijsstijging voor de consument. Maar dan be tekent dit zeker ook dat de vakver- ondernemingsgroepen voor de keus eventuele plannen van minister Zijl- gesteld om vrijwillig of gedwongen stra. Daarvoor vinden wij ze in prin- Ontegenzeggelijk heeft de minister .alleen tegen waarschuwen al te. ho- hiermee resultaten kunnen boeken, ge verwachtingen te koesteren. EEN MOEDIGE HOUDING J^E taak van een werknemersvak- pen met afzetmoeilijkheden en met organisatie is te waken voor de te hoge prijzen. Men is gedwongen sociale belangen van zijn leden. Deze over te gaan tot mechanisatie, waar- sociale belangen zijn voor een deel aan voor de sigarenmakers de drei- van materiële aard en hiertoe moet ging van ontslag verbonden is. dan ook gerekend worden de zorg Alleen door via lagere Ionen de aan- voor de hoogte van het loon. Strijd schaffing van machines minder aan- te voeren voor verhoging van de lo nen mag voor een vakorganisatie dikwijls een moeilijke opgave zijn. anderzijds is het een aangename trekkelijk te maken en het in dienst nemen van vrouwelijk personeel minder voordelig te maken, wordt voor de sigarenfabrikanten een taak, omdat men bijna altijd weet weg geopend om zoveel mogelijk de sigarenmakers in dienst te houden. Het blijft een aflopende zaak, maar afremming van de mechanisatie zal Wij hebben waardering voor een der gelijke verantwoorde, van gezond verstand getuigende houding, Hoe vreemd deze zaak ogenschijn- bij de moeilijkheden en de weerstan- lijk ook is, we hebben thans in Ne- den op de koop toe genomen wor- moeten eerlijk erkennen, 4fe hebben overredingskracht gevraagd worden alle leden tot het juiste inzicht Bijna geen werk is ondankbaarder te brengen. Ook de jongeren, omdat dan een dergelijke zaak pogen te ver- deze veelal tot een ander beroep zul- kopen bij de leden van een organi- len moeten overgaan en zich met satie, maar het hoofdbestuur van de een omscholing zullen moeten ver- Christelijke Bond van Sigarenma kers en Tabakbewerkers in Neder land heeft het gisteren op de alge mene vergadering van de bond in Amersfoort gedaan. Anderzijds zijn wij van mening dat veel in de praktijk nog zal afhangen i het al of niet slagen van de me chanisatie op korte termijn. Wij spre- het een christelijke plicht is op het vakbeweging, ook de fabrikanten ai het mogelijke zullen doen om voor de getroffen werknemers het leed zoveel mogelijk te verzachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2