CHRISIFLIJK De Gereformeerden en de „vrouw in het ambt" r Beslissing standpunt atoomoorlog uitgesteld woord voor vandaag Internationale maatregelen om onze vlasteelt te redden W ettelijke regeling van bacealaureaatsexamen p Prof. dr. Herman Ridder bos geeft zijn mening In he'. „Gerefonngerd Week blad" Kampenj gaat prof. dr. Herman Ridderbos in op de vraag, waarom de Gereformeer den zoveel meer hebben gerea- Qeerd op de „Verklaring uan de Hervormde Synode" dan op het feu dat de ambten opengesteld werden voor de vrouw. Prof. Ridderbos meent dat de eerste kwestie op een veel fundamen teler en duidelijker wijze de autoriteit van de Schrift in de kerk raakt dan het tweede, om dat ook de voorstanders ran de ,,rrouu> in het ambtrich op de Bijbel beroepen. Prof. Ridder bos schrijft: van de Geref. Bond ten van de kwestie van de vrouw :n het ambt een roveel militanter en scherper houding wordt aangeno men dan van de jaar en dag be staande aantasting van het eigen- UJk en enig fundament van de <erk; en da', niet alleen bulten, maar ook in het ambt. d.w.z. in de door de kerk xelf geautoriseer de posities in de kerk. Ons. als Gereformeerden, schijnt het daarom weinig zinvol ons te mengen in Herv. zaken, als die van de toelating van de vrouw tot het ambt. zolang over de pnmaire verschilpunten tussen de Herv en de Geref. Kerk geen overeen stemming bestaat. En zo kan het op een gegeven moment voorko men. dat onzerzijds over een be paalde zitting van de Herv. Syno de blijdschap wordt uitgesproken, omdat zij inzake de belijdenis van de Christus tot een duidelijker po sitiebepaling Is gekomen hoe wel dc één hier wellicht meer licht ziet gloren dan de ander en prof. Polman critischer heeft geschre ven dan ik terwijl de Geref Bond over de handelingen van de ze zelfde synode in zak en as :s. omdat zij de vrouw tot het ambt beeft toegelaten. Verschil HIERMEE wil ik geenszins be weren. dat men ook in de kringen van de Geref. Bond de kwestie van de veouw in het ambt niet van minder belang zou achten dfln die van de aantasting van de belijdenis aangaande de Christus. Dat men speciaal ter, aanzien van het éérste punt alles op alles schijnt te zetten en zelfs ..blijven of heengaan" schrijft. lijdenis van de Christus gezegd en geleerd wordt niet op reke ning van de kerk zelf wordt ge schreven, maar van ben. die daar in ten onrechte zijn ingedrongen. Slechts in dit licht laat zich eni germate begrijpen, dat thans me' ruik een laatste ernst over het al of niet blijven in de Herv kerk gesproken wordt, terwijl men tot op de huidige dag de Doleantie die ditzelfde dilemma gesteld heeft ten tanzien van de handhaving van de diepste fundamenten der kerk. altijd weer heeft verwor pen. Nu erken ik. dat er een ver- •chil la. Er is een verschil wan neer een synode zelf positief maatregelen :n de kerk invoert, die rechtstreeks tegen het gezag der Schrift ingaan én wanneer zij Iaat begaan, al of niet tegen sprekend tolereert, wat zij moest verbieden. Toch is dit in de grond der zaak geen principieel verschil. Want er is niet alleen een verantwoordelijkheid voor wat men doet. maar ook voor wat men nalaat. Schrift in de kerk niet in het ge ding is. Wij zijn het met onze broeders van de Geref Bond eens. dat het toelaten over heel de linie van de vrouw in de bestaande ambten met bepaalde uitspraken van de Schrift niet in overeensteirring is te brengen en slechts mogelijk is bij een Schriftbeschouwing, die op een gegeven moment niet schroomt tegen de rechtstreekse zin van het Schriftwoord in te gaan. Voorzover dit io het desbe treffende besluit heeft plaats ge had - en wij menen, dat dit het geval is geweest hebben wij respect voor de verontwaardiging, die thans in vele Herv kringen over de genomen beslissing heerst. Eerlijkheidshalve dient hierbij gezegd, dat wij het de vraag ach ten. of anderzijds door de tegen standers voldoende wordt gehono reerd wat de voorstanders ook op Bijbelse gronden beogen, zij het ook. dat deze laatsten o.i. hierbij de grenzen, die de Schrift zelf aangeeft, op een zeer aangelegen punt niet hebben ontzien. Het is niet mijn bedoeling thans in bij zonderheden op de plaats van de vrouw in de kerk in te gaan Maar het is voor mij wel de vraag, of het rechtmatige Verzet tegen het verlenen van talie be voegdheden aan de vrouw in de kerk niet gepaard dient te gaan met het streven .om tot een rui mere deelneming van de vrouw in de diensten der kerk te komen, hetzij in ambtelijk, hetzij in bui ten-ambtelijk varband dan thans het geval is. met volle respect voor de in de Schrift ons voorge houden ejgen aardM^MH de duidelijk betuigde gelijkwaardig heid van de vrouw aan de man in Christus Het Is mede daarom, dat wij enerzijds het rechtmatige verzet teeen wat ook onv een onbijbelse gelijkmaking toeschijnt onbewim peld wensen bij te vallen, maar anderzlld* menen, dat wij In ge breke blijven wanneer er voor de aandrang om aan de vrouw- een rnlmer aandeel In de dienst der kerk te geven geen of ternauwer nood gehoor zon zijn. V' Wereldraad kwam er niet uit Bestuur (ook prof. Hromadka) herkozen Het centraal comité van de Wereldraad van Kerken heeft gis teren in zijn jaarlijkse vergadering te Nyborg (Denemarken) voor minstens een jaar zijn beslissing uitgesteld over het stand punt van de Christen ten opzichte van de atoomoorlog.- Het werk a^i een bijzondere studie over het vraagstuk, waaraan nu al meer -t "'ordt voortgezet. Het centraal comité heeft en bloc het bestuur herkozen. Ook de Praagse hoogleraar Hromadka is daardoor automatisch herkozen. n door een voorstel om de her verkiezing niet meer en bloc te doen geschieden maar per per soon. wij niet si- genen die. als d<* Geref. Bond. voor de onverzwakte autoriteit van het Woord God» In de kerk willen opkomen wél dc laatste vrssg iblljven of heengsan?! »t-l- len hij het mindere dat bedreven wordt, maar niet bil het meerde re dat wordt nagelaten. En daar om Is onze aandacht meer cf- snltst np hetgeen wil verreweg het grotere kwaad achten en on de ve'snderlng. die wtj daarin zouden kunnen bespeuren. Ruimere deel' neming de vrouw resteren, een zaak zou toeschij nen waarbij de autoriteit van de In een officiële verklaring wordt o.m. aezeod. dat de christenen zich door de ernst van hun verlangen naar vrede niet moeten laten verleiden deze klemmende vraagstukken al te zeer te vereenvoudigen, aangezien dat onnodip de weg opent, naar schending ran het recht en de heerschappij van de terreur. De Wereldraad is diep overtuigd vin het belang van en toezicht op een eventueel verbod op de kernproeven of op een ontwapeningsakkoord. De afkon diging van «taking van kernproeven door Amerika. Engeland en Sowjet-Rusland stemde de Wereldraad to« vreugde. „Wij moeten onszelf niet bedriegen door tevredenheid met achterdocht te laten samengaan. De nog te ver richten stappen op het gebied van de ontwapening zijn op zijn minst even dringend en zij zullen wellicht nog moeilijker te verwezenlijken Het centraal comité heeft voorts een besluit goedgekeurdom waarnemer» van het patriarchaat van de Russische Orthodoxe Kerk voor de eerstvolgende vergaderingen nlt te nodigen. Het be sluit werd genoemd „een verstandige eerste slap op een weg, die tot nauwer contacten zal kunnen lelden." ropa lië aan de onderontwikkelde landen. Te voren had dr. James Wagner, uit de Ver. Staten gewaarschuwd tegen misbruik van dergelijke gelden aangezien „de re geringen en hun leiders nauwkeurig ver antwoordelijk zullen zijn voor hun be trekkingen met elkander en dat zij de ihet Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepbaarstelling: kand. t Zorn. kand.. Van Neckstraat 6. Den Haag. Beroepen te Sliedrecht: J. den Besten te Dirksland. Aangenomen naar Wirdum tFr.>: J. M. Willemsen te Gieten. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Post iGronG. de Jong kand. te Nyega en kand. L. Weerman te Emmen van wie eerstgenoemde is beroepen. Ber oepen te Moordrecht: kand. H. Weg- gemans te Hilversum. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Capellé aan de IJssel: W. C. Lamam te Grand Rapids; te Zoeter- meer: P. van der Bijl te Rhenen. Joodse boeken uit Europa naar Israël Een boer, die een mud rogge gezaaid heeft en een mudl oogst, zal zich niet in de handen wrijven over de uitstekende oogst. Wie zaait, verwacht meer te oogsten. De Bijbel spreekt van het Woord dat wordt uitgezaaid en dertig, vijftig, ja zelfs honderdvoud vrucht voortbrengt. En Hosea waarschuwt ernstig (8: 7): Wind zaaien zij en storm oogsten zij". David, de vriend van God, illustreert deze geestelijke wet in zijn leven. Door een slinkse streek veroverde hij zich Bathseba, maar hij moest er Uria voor uit de weg ruimen. Zelf was\ hij zijn schuld nauwelijks bewust toen hij eiste, dat de rijke schaapherder het verloren lam, viervoudig zou terug betalen. Onmiddellijk op dit verhaal (2 Samuel 12) volgt: 1. de dood van het kind van Bathseba en David. 2. de afschuwelijke ge schiedenis tussen Amnon en Tamar. 3. De dood van Amnon en 4. de dóód van Absalom. David oogstte viervoudig zijn daad. Niet altijd zien we de oogst zo duidelijk in een mensenleven bevestigd. Vaak vraagt de gelovige met de psalmdichter: „Ik was afgunstig toen ik de voorspoed van de goddelozen zag". (Ps. 73:3) En niet altijd zien we de belofte van Christus aan Zijn volgelingen onmiddellijk bevestigd: „Hij ontvangt hon derdvoudig terug: nu in dezen tijd huizen en broeders en zus ters en moeders en kinderen en akkers met vervolgingen en in de toekomende eeuw het eeuwige leven." Maar daarom werkt deze wet van zaaien en veelvoudig oogsten nog wel! HET ATOOMTIJDPERK EN WIJ zend boeken ontvangen uit Oostenrijk, die eens behoorden tot verschillende Joodse bibliotheken en privé-verzame- lingen in verschillende landen van Eu ropa. De boeken werden door de na zi's naar Oostenrijk gebracht. .Er zijn vele zeer belangrijke werken onder over muziek, kunst, geschiedenis, godsdienst allemaal he4 Jodendom betreffende. Na de oorlog heeft -men niet meer kunnen bepalen tot welke bibliotheken en ver sa melingen de boeken hebben behoord Van Nelle bestellen Adv Van Nelle bestellen Naar een Reformed and Presbyterian Alliance Drie landen werken samen Contingentering Russische import; beperking eigen produktie (Van onze sociaal-economische redactie) rr. lnrtorlnnin o" t'"e v'asPr°ducerende, Wcsteuropese landen: Frankrijk, België nuipveriemn^ én Nederland overwegen voor het volgend jaar over te gaan tot een In een andere resolutie wordt ge-1 gemeenschappelijke beperking van het vlasareaal, tot het nemen van vraagd om meer economische hulpver- pr(jsstabiliserende maatregelen via het uit de markt nemen van over- v,»t ,T~ Tmrr~ toliige voorraden en tot het trekken van één lijn bij het vaststellen Van Nelle bestellen Adv van de hoogte van de subsidie. integendeel de belljdenis.en heelt ver- De gemeenschappelijke plannen in deze richting zijn opgesteld tjjdens besprekingen van vertegenwoordigers van de belanghebbende Door verschillende predikanten e den van presbyteriaanse kerken, die aan- tt h» nmminip een «nhrnmmi» i wezig varen op het vierde plenaire con- „ip gevormd die tot taak heeft een con- organisaties. Zoals bekend wordt dc Westeuropese vlasteelt met Ch^-ei8?kedK-w^ een stitutie voor' de nieuwe alliantie op te vernietiging bedreigd tengevolge van de dumpingprijzen, waartegen commissie gevormd, die ten doel heeft f£ellen die staa" zal op e 3'ibe|' d,e Rusland met vlas aan de markt komt. In september zullen de ver- de ..Reformed and Presbyterian Allian- Deze constitutietegenwoordigers opnieuw b(j elkaar komen ojp na te gaan hoe een zal na goedkeuring door de voltallige gemeenschappelijk «optreden verwezenlijkt zou moeten worden. Men i« hiertoe overgegaan, omdat commissie aan de kerken van de Gere- naar de mening van hen. die de com- jformeerde belijdenissen worden voorge- misile vormden, de World Presbyterian legd Alliance niet het historisch presbyteri aans getuigenis vertegenwoordigt, maar Van Nelle bestellen I Het wordt noodzakelijk geacht, dat tevens* roept de commissie de-laan de teelt van vlas en hennep door kerken op tot een vergadering op i subsidies en andere geëigende middelen 9. 10 en 11 augustus 1962 in Londen om een prijsbasis word: gegarandeerd, die te komen tot aanvaarding van de con- overeenkomt met die van andere gesub- I stitutie en definitieve vorming van be- sideerde landbouwprodukten. Adv. doelde alliantie. Ook zou overgegaan moeten worden I tot een contingentering van de import van vlas en hennepvezel uit bepaalde i oostelijke landen door alle landen de O.E E S Bemiddeling Behalve de beheersing van het areaal i en eventueel de verwerking zullen bij j een grote oogst ook overtollige voorraden uit de markt genomen moeten worden, j Bij stijging van de prijs kunnen deze voorraden dan weer van de hand gedaan! Kortere duur van doctorale studie DE minister van onderwijs heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van verschillende arti kelen van de hogeronderwijswet. De belangrijkste voorgestelde wijziging is, dat in de wet een be paling wordt opgenomen, die het mogelijk maakt, dat naast de doc torale studies kortere studies kun nen worden afgesloten met een bacealaureaatsexamen. scholén en de gemeentelijke universi teit van Amsterdam ingestelde bacca- laureaatsexamens in de economische wetenschappen. Dit examen wordt na het candidaatsexamen afgelegd. Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam is verder een bacea laureaatsexamen ;n voorbereiding in de faculteit ran de wis- en natuurkun de. De minister stelt voor het bacea laureaatsexamen wettelijk te regelen, omdat de maatschappij steeds meer om kortere universitaire opleidingen met examens vraagt, die een afslui-l ting geven op wetenschappelijk ver antwoord niveau. Verder ligt het in de bedoeling te blijven streven naar verkorting van1 de duur van de bestaande doctorale studies door een herziening van de BU Vle vraag hoe een dergelijke inter" nationale marktorganisatie moet worden 'instanties uitgevoerd, ging van de Euromarkt zal "daartoe moeten j C"" worden ingeroepen. Eén politiek Een gemeenschappelijke politiek zal gevoerd moeten worden voor het organiseren van de produktie en de markten van vlas en hennep om een juist evenwicht te bereiken tus sen het aanbod van de vlasserijen en de behoeften van de spinnerijen. Uitgaande van een afzetmogelijk heid van 100.000 ton lint uit West- Europa zou de gezamenlijke opper vlakte 75.000 ha kunnen bedragen. Dit areaal zou verdeeld kunnen wor den over de drie landen op basis van de produktie in de jaren 1954. 1955 en 1956. Beperking van de teelt in deze zin is in Frankrijk en Nederland inder daad mogelijk. De Belgen verklaar den zich in principe akkoord, maar het i* nog de vraag of de Belgische overheid bereid zal zijn de contin gentering door te voeren. studie- en examenprogramma' Enige instellingen van het hoger or.- ook door versterking van het contact derw; hebber, deze korte studie al tussen de docenten en de studenten. De Verwerking in de vlaaserij ingevoerd Ais voorbeeld noemt de mi- De minisier van „„derwijs vindt de-^veneens gecontingenteerd kunnen U1C1 CI, ,1W1U hrilfi z- wetswijzigingen zo urgent, dat hijlde"; maar hiervoor bestond nog geen van de William Booth kweekschool te nische hoge- deze in afw;chling van de nieuwei overeenstemming. - - - - hogeronderwijswet nog in de thans Van Nelle bestellen Adv geldende wet zou willen zien. Van Nelle bestellen Adv. uit de de beide 117 ..Andrea liet de boodschap achter dat we hem alleen moesten laten, omdat hij zich zelf wel zou weten te r.-dden" Mi.lor sprak heel kalm. heel beleefd. ..Hij zei dat niemand h«n mocht helpen... onder geen enkele voorwaarde." „Probeer met me tegen te houden, Dusty. Mal- lorvs stem wa toonloos en haast mechanisch. Hij scheen nauwelijks te bemerken dat Dusty ^Miller voor hem stond Het enige wat hij wist was dat hij meteen naar buiten moest gaan. naar Andrea cm hem te ttripen zo goed als hij maar kon Ze had den te lang «mer. opgetrokken en hij dankte te veel aan die glimlachende reus om hem zo maar te laten sterven. Hij wist niet meer hoe vaak Andrea hem te hulp was gesneld, meer dan eens terwijl hij reeds alle hoop had opgegeven Hij green Miller bij de borsi zegd Ma!lory duwde hem opzij, liep naar de deur en hl f heftig de vuist op toen twee handen zich om zijn bovenarm sloten. Nog juist op tijd hield hij glch in en keek in Loukis bezorgde gezicht. ..De Amerikaan heeft gelijk." rei Ixxiki dringend U mag niet gaan. Andrea zei dat U ons naar de haven moest br. ragen." ..Ga maar alleen naar de haven rr hef tg Je weet de weg er. Je kert.de „Wilt u ons verlaten, zodat we ..Ja. als ik Andrea ermee kan helpen. De Nieuw- zeeiander was volkomen r,pr»cht. ..Andrea zou mij ook nooit in de steek laten „Maar u hem wel." zei Louki rustig. ..Zo la het toch. nietwaar majoor Mallory*" „Wat bedoel je?" ..Door niet te doen wat hij verlangt. Missciuen wordt hij gewond of gedood en als u achter hem aan gaat an u wordt gedood, dan ia al zijn moeite vergeefs geweest. Hij zou dar. voor niets zijn ge vallen Wut u uw vriend op die manier belonen' „Goed. goed .Je zult Je zm hebbenzei Mal lory nijdig „N'-en. u moet doen Louki. ..Iede-e andere i De kanonnen van MÖLYöftl dl éoor AllSTAIt MACUAN Mallory t Andrea wil", mompelde .Hou op met dat gepreek! Kom. heren, we gaan." Hii was weer zich zelf. rustig en ontspannen; de primitieve begeerte er op af te vliegen «n te do den was onderdrukt. „Wc zullen bovenover gaan. over de daken. Duik in die keukenkachel daar en smeer zoveel mogelijk as over handen en gezicht. Zorg ervoor dat je nicta wits aan je hebt. En denk eraan; monden stijf dicht." De tocht van vijf minuten naar de haven een zwijgende, sluipende tocht waarbij Mallory zelfs élk begin van gefluister onderdrukte leverde geen enkel incident op. Niet alleen zagen ze geen solda ten, ze sagen niemand. De inwoners van Navarone hielden zich heel verstandig aan de avondklok en de straten waren volkomen verlaten Andrea had de op wraak beluste vijand weggelokt. Mallory vrees de dat de Duitsers hem te pakken hadden gekre gen. maar Juist toen ze bij de haver kwamen hoor den ze weer geweervuur, dit keer een eind verder, helemaal In het noordoosten van de stad. achter het fort. Mallory stond op de lage kademuur van de haven, keek even naar zijn metgezellen en tuurde toen over het donkere, als r>Ue glanzende water. In de zware regen kon hij links en rechts van zich nog Juist de vage omtrekken zien van de met de ach tersteven aan de kade gemeerde kaiks; verder zag hij niets „Nou. ik geloof niet dat we nog natter kunnen worden dan we al zijn", veronderstelde hij. Hij wendde zich tot Louki en belette de kleine man al dus iets over Andrea te zeggen. ..Ben je er zeker van dat je het in 't donker kunt vinden." Dat „het" was de privé barkas van de commandant, een tien meter lange tien-tonner, die altijd op een boei, der tig meter uit de wal lag gemeerd. De machinist, die tevens als wacht optrad, sliep aan boord, had Louki gezegd. „Ik bén er al", blufte Louki. „U mag me blind doeken en dan zal ik „Goed, goed!" zei Mallory vlug. „Dc geloof je graag Leen me je hoed. Casey." Hij duwde zijn automatisch pistool in de bol van de hoed trok de ze stevig over z'n haren, gleed in het water en zwom gelijk met Louki op. „Die machinist", zei Louki zacht „Ik denk wel dat ie Wakker is. majoor." „Dat denk ik ook", zei Mallory grimmig. Weer hoorden ze het geratel van automatische karabij nen, met daar doorheen de zwaardere klap van een mauser. „Iedereen in Navarone is nu wel wakker, als ze tenminste niet doof of dood zijn. Blijf een eind achter me zodra we de boot zien en kom pas wanneer ik roep." Er verliepen tien. vijftien seconden, toen pakte Louki Mallory bij de arm. „Ja. ik zie 'm", fluisterde Mallory. De schim van de boot was geen vijftien meter van hen van daan. Geruisloos naderde hij. ervoor zorgend dat ar men en benen het water niet in beroering brach ten. tot hij de vage omtrekken van een man op het achterdek zag. vlak achter het luik naar de machinekamer Hij stond onbeweeglijk en keek in de richting van he< fort en de bovenstad. Langzaam zwom Mallory om de boot heen en naderde de man van achterèn. Voorzichtig ontdeed hij zich van zijn hoed. pakte het pistool en hield zich met een hand aan het lage gangboord vast. Hij wist dat hij op een afstand van goed twee meter niet kon missen, maar hij kon de man onmogelijk neerschie ten. niet op dat moment. De zeereling was vrijwel waardeloos, niet meer dan vijftig centimeter hoog. met een plons overheen en Indien de in het water viel, ken van de wacht I „Als je beweegt, ga je zacht in het Duits. De mar dat hij een karabijn m de hand hield. Geen monnik in het Britse Hogerhuis De Ëngelse Benedictijner monnik, die onlangs net peerschap erfde, zal in te genstelling met andersluidende berich ten niet de hem rechtens toekomende plaats in het Hogerhuis gaan bezetten. Baron Vaux of Harrowden. monnik van dat zeker de aandacht trek-!de abdij van Ampleforth in Yorkshire, de ingane van de haven. beter bekend als pater Peter, heeft het sr aan!" zei Mallory desbetreffende bericht in de Sunday Ex-i verstijfde Mallory zag press tegengesproken. Hij is op het' ogenblik kapelaan in de Benedictijner (Wordt vervolgd) parochie te Warrington pjET voorlopig rapport over de atoomoorlog, aan de Wereldraad van kerken voorgelegd, verdient de aandacht. JJezer dagen hebben ook wij er in onze krant een korte samen vatting van gegeven. Inmiddels heb ben wij van het stuk een bredere lezing ontvangen. Het rapport, dat, als gezegd, een voorlopig karaKter draagt en daar om beschouwd mag worden als een inzet voor de discussie, heeft voor ons besef deze waarde dat het, van uit het Evangelie, de impasse tracht te doorbreken waarin wij met de dreiging van een atoomoorlog zijn geraakt. Is dit trouwens niet een wezenlijke werking van het Evangelie in het algemeen: de doorbreking van de impassen waarin wij mensen ons zelf en elkaar hebben gebracht? Welk een vertroosting moet er in dit opzicht al van het Evangelie uitgaan! Wij achten het voorlopige rapport waardevol genoeg om er hier een wat bredere samenvatting van te geven; het zal dan blijken dat aan dachtige lezing aanleiding kan ge ven tot enkele belangstellende vra gen. De zaak is trouwens immers nog in discussie. De commissie dan die het rapport heeft opgesteld en die van brede, internationale samenstelling was, be gint met op te merken, dat zij zich niet heeft toegelegd op een bestude-^ ring van het oorlogsvraagstuk in zijn geheel, maar van de atoomoor log en hoe deze te voorkomen. Uitgangspunt voor de commissie is geweest de christelijke openbaring van de Goddelijke wil, eerder dan de eisen van machtspolitiek, de red ding van de beschaving of de ver dediging van vrijheid en orde. De commissie begint met voorop te stellen dat ook hier alleen een nieu we geestelijke gezindheid, een nieuw geestelijk klimaat, ons helpen kan, een zelftucht (discipline) van chris tenen en in het algemeen van men sen van ernstige en goede wil, waar ook. Het atoomwapen stelt het mensdom voor bijzondere problemen en het mensdom gevoelt zich overvallen door vrees. Echter is het God die de geschiedenis leidt. Hij wil vrede en gerechtigheid, wat voor ons moet betekenen boetvaardigheid en een zoeken in de tijd waarin wij leven naar gehoorzaamheid aan Gods wil, zowel jegens onze naasten als jegens onszelf. De toekomst kunnen wij niet voor spellen, maar wij weten dat niets Gods overwinning kan verhinderen. Het behoort tot onze christelijke hoop dat alle mensen Gods overwin ning mogen ervaren als genade en als oordeel, en daarom mogen we nimmer genoegen nemen met het vooruitzicht van een beëindiging van de geschiedenis der mensheid door een daad van mensen. God is het kwaad niet tegemoet ge treden met geweld, maar met het kruis van Christus en de christenen behoren aan de wereld de tekenen van deze verzoening en van dit of fer te laten zien. Dit bepaalt ook onze houding jegens de staat. Onze gehoorzaamheid aan de staat mag nooit absoluut en on voorwaardelijk zijn. Wanneer chris tenen tot oorlog besluiten, doen zij het in de wetenschap dat het eén kwaad is, dat het slechts mag die nen om orde en gerechtigheid te be schermen, en dat de vernielingen tot een minimum beperkt ^moeten blijven. In een tijd van atoomwa pens is deze gedragsregel meer dan ooit noodzakelijk. Het rapport maakt dan gewag van de enorme plaats die ook hier de techniek en de technische weten schappen zijn gaan Innemen. Tegen over deze ontwikkeling staat de menselijke samenleving veelal nog onrijp. De gewone man Is geneigd, tegen de wetenschap hoog op te zfen en in haar te zien een middel tot heil. NIen is geneigd zich aan de technische vooruitgang over te le veren, eerder dan deze te beheersen, en dit alles heeft gevolgen voor mo raal en ethiek. De christelijke zelftucht houdt ech- Van Nelle bestellen Adv ter in dat de christen van weten schap en techniek geen afgod mag maken. Ook hier moet hij goed en kwaad leren onderscheiden. Hij moet tevens bereid zijn de resulta ten van de techniek met anderen te delen. Voor voorkoming van oorlog is wel allereerst vereist een zelftucht in het politieke vlak. Er moet komen een verantwoord gebruik van macht en er moeten wegen worden ge schapen om internationale conflic ten weg te ruimen. De christen moet de noodzaak zien Lancashire. om macht te gebruiken, maar moet •orkeur niet uit één centraal lichaam, maar naar afzonderlijke doch volledig gecoördi neerde uitvoering door elk van vle lan" den. Bjj de financiering van de prUs biliserende maatregelen, als he markt nemen van voorraden, overheftl medewerking moeten verlenen J In de vorm van garantie. Wanneer het systeem echter eenmaal goed loopt zul" i len er geen verliezen geleden worden. Het landbouwschap sprak gisteren enerzijds zijn voldoening uit over de maatregelen die de regering al getroffen heeft ten behoeve van de Nederlandse vlasteelt en vlasverwerking, maar ander- zijas is tegenover de minister van land bouw ook teleurstelling uitgesproken over het geringe subsidiebedrag voor het oogstjaar 1958 Van Nelle bestellen 1 Adv. Mutaties bij het Leger des Heils De installatie van de nieuwe divisie officier op het hoofdkwartier te Am sterdam van de Centraal-Nederland Di- het Leger des Heils, briga dier P. Deurloo, m hoofd Amstelveen, brigadier H. Lahuis. zal vanavond geschieden door de coamman- dantt van het Leger in Nederland. A j Ahlberg, tijdens een bijzondere samen komst in Krasnapolsky. Tevens zullen daar de kadetten van de cursus .-De i pioniers" welkom worden geheten Brigadier Deurloo. die vice-officier van de Noord-Nederland Divisie te Groningen was, volgt in Amsterdam brigadier A. L. Gladpotjes op. die di visie-officier van de Zuid-Nederland Di-| visie te Den Haag wordt, als opvolger van brigadier L. Nijman. die divisie- i officier van de Noord-Nederland Divi sie te Groninge-n wordt. Brigadier Lahuis. die op het hoofd zangbrigade was. volgt briga dier Ph. van Dale als hoofd der kweek school op en de laatste wordt veldse- cretaris op het hoofdkwartier. Majoor J. Hoevers, voorheen directeur van het maatschappelijk centrum van het Le ger te Den Haag. volgt brigadier La huis op als secretaris voor bijzondere zaken. Op het hoofdkwartier te Am sterdam is brigadier J. B. Ruijsink be noemd tot secretaris voor de public relations. tegelijk argwanend staan tegenover de toepassing ervan, omdat macht bederft. Kennis van de oorzaken van conflicten leidt tot zelfkritiek en tot herstel van eigen fouten. Geheel in aansluiting op zulke zelfcritiek die- ne men grove onbillijkheden tussen landen weg te nemen door het bie den op grote schaal van technische en economische hulp, in zulk een mate dat dit een offer betekent. In dit verband bepleit het rapport ook het verlenen van een internatio naal karakter aan verantwoorde lijkheden die tot dusver werden be schouwd als te zijn van nationale aard. Hier worden in het bijzonder genoemd het gebruik van atoomwa pens en het regelen van koloniale conflicten. Er kome eerbied voor internationale wetten. Maar men bevordere ook de per soonlijke contacten en beoefene de omgang van mens en mens, onge acht de ideologie die wordt aange hangen. Het rapport bepleit hier uit wisseling van studenten en van des kundigen. Ook vraagt het rapport om behoor lijke voorlichting over de militaire en de internationale situatie. Veilig heid wordt nog al te vaak gelijkge steld met geheimhouding. Voor het dragen van verantwoordelijkheid echter is voor ieder kennis van de feiten onmisbaar. Dit alles nader toespitsend op de atoomwapens stelt het rapport vast dat deze wapens er nu eenmaal zijn. Zelfs wanneer het zou komen tot ontwapening, dan blijft de moeilijk heid van een behoorlijk toezicht en het wantrouwen dat er hier en daar verborgen worden gehouden. De christen behoort zich te keren tegen een totale oorlog met atoom wapens en moet aandringen op eén strijken van de wapenen wanneer het daarop blijkt uit te lopen, des noods met aar.v; rding van dc vij andelijke voorwr rden, en dan de toevlucht nemen fot een niet-geweld- dadige weerstand. Niet dus in een totale oorlog, slechts in een radicaal beperkte weg mag bewapening worden benat. De enige rechtvaardiging van een (beperk te) oorlog mag liggen in de voorko ming van een totale oorlog en in het afschrikken van aanvallers om, zelfs maar een beperkte oorlog, te beginnen. De beperking van de oorlog behoort er in het bijzonder op drie punten Jte zijn: een ideologische strijd behoort door niet-militaire middelen uitge streden te worden; een oorlog die alleen onvoorwaardelijke overgave ten doel heeft behoort te worden af gewezen; aanvallers behoren te worden teruggeslagen tot waar zij tot onderhandelen bereid zijn, en hierbij late men zich meer leiden door de bereidheid tot vergeven dan door de geneigdheid tot straffen. Wanneer een op beperkte schaal begonnen oorlog zich blijkt te ont wikkelen in de richting van een to tale oorlog, beëindige men liever het vechten, desnoods onder aan vaarding van de vijandelijke voor waarden, dan te geraken in een toestand van totale oorlog. Wan neer een oorlog gevoerd moet wor den, vergewisse men zich van de instemming van een behoorlijke hoeveelheid andere staten. Atoomwapens bezige men alleen ter afschrikking en men doe het met onderscheid. Het is niet toelaatbaar ze te gebruiken vóórdat de tegenpar tij ze heeft gebruikt of voordeel te trekken van het feit dat men ze be zit, tenzij om de tegenpartij van het gebruik ervan te weerhouden. Intus sen dringe men onverminderd aan op ontwapening waar slechts moge lijk en op vermindering van bewa pening, en kere men zich tegen het verlangen van staten om alleen uit prestige-overwegingen atoomwapens te bezitten. Deze gedachten over beperking van atoombewapening, aldus het rap port betekenen alleen een eerste stap. Zij beogen slechts het gebruik van wapené voor- gemeenschappelij ke actie, bij afwezigheid van inter nationaal toezicht. Deze zelftucht in de beperking kan door God wor den gebruikt om te leiden tot een grotere bevrijding van de oorlog. In zijn conclusie herhaalt het rap port nog eens, dat beter dan een program is een nieuwe, wijd ver spreide gezindheid, waarvoor men de kracht behoeft van God en de leiding van de Geest en die haar inhoud vindt in de openbaring in Christus. Het gaat, zo besluit het rapport, om leven en dood, om het zij een einde te maken aan de oor log hetzij zelf in de oorlog zijn ein de te vinden. In deze geweldige tijd plaatst God ons voor de keuze van leven en dood: laten we het leven kiezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2