Compromis gevonden in conflict Zijlstra-Luns Rode bombardementen luiden een oorlog in Het weer van a.s. zondag ►...dus bierweer! Meuuie £eiiwrtjc Courant Regeling getroffen voor komende twee jaar 300 bezoekers vroegen asiel Twee doden op de weg Helpt Amerika niet bij verdediging eilanden? Faubus mag scholen in Little Rock sluiten Om integratie tegen te gaan IJsland akkoord met compromis ZENUWEN NEUROTONIC dl! DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Ometreken ,$tanhMsürt) U aheblmm myo o«4 io legljettspoet" Negenendertigste jaargang no. 11348 HET EVANGELIE in Turkije Zie pagina 7 Over buitenlands economisch beleid (Van een onzer redacteuren) TVA LANGDURIGE ONDERHANDELINGEN is het kabinet erin ge- ■LN slaagd een oplossing te vinden voor het competentieprobleem tussen de departementen van economische zaken en buitenlandse zaken, over de vraag welk departement moet worden belast met de coördinatie van het buitenlands economisch beleid. Van de bereikte overeenstemming zal i de nieuwe rijksbegroting officieel mededeling worden gedaan. Niet zonder moeite schijnt het kabinet te hebben besloten dat de minister van economische za ken belast zal worden met de co ördinatie van het beleid. Hij zal in ieder geval de interdepartementale vergaderingen over de uitwerking van de verdragen inzake" de Euro pese economische gemeenschap en Euratom presideren. Daarnaast heeft men afgesproken, dal de minister van buitenlandse zaken in het buitenland als voorzitter van de Nederlandse dedegatie zal optreden. De eerste vervanger van de minister van buitenlandse zaken op buitenlandse con ferenties over de Europese verdragen zal de staatssecretaris van dit departement Het departement van buitenlandse za ken zal bij de voorbereiding van de inter departementale coördinatie een belang rijke rol vervullen, ook al 9taat de inter departementale commissie onder voorzit terschap van de minister van economische zaken. (Zoals bekend is, heeft het minis terie van buitenlandse zaken onlangs de bekwame diplomaat jhr. mr. H. F. L. K Vredenburch voor dit werk aange trokken. die voordien de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal in Londen vertegenwoordigde.) Na maanden Met dit compromis is dan een maanden lange strijd-beslecht. Het ging in wezen om de vraag of de uitwerking van de nienwe Europese verdragen een zaak was van economische of buitenlandse politiek. Het departement van buitenlandse za ken stond op het standpunt dat het hier aangelegenheid betrof van buiten- PRISMA i heel goed horloge Op Expo in Brussel Meer dan 300 bezoekers uit de commu nistische landen hebben na een bezoek aan de Expo bij de Belgische regering asiel gevraagd. Onder hen zouden zich vijftig Polen en een aantal Russen, Hon garen, Bulgaren en Tsjechen bevinden. Ook honderd onderdanen van het land van Tito hebben de voorkeur aan de vrije wereld gegeven. De Belgische re gering zou volgens welingelichte kringen in Brussel hebben besloten hun de status van vluchteling te geven. Een particuliere organisatie in de Bel gische hoofdstad heeft al ontvangstcentra ingericht voor deze „expo-nenten van de communistische on-vrijheid". Gezamenlijk Oostduits kerkenprotest Volgens donderdag tc West-Berlijn ont vangen berichten hebben op elf dezer vierduizend Oostduitse roomskatholieken er, protestanten in de kathedraal van Naumburg, in Saksen, een protestbijeen komst gehouden naar aanleiding van de arrestatie van een kapelaan en de inbe slagneming van boeken, die volgens de communisten „fascistisch" zouden zijn. Op deze bijeenkomst werd gesproken door mgr Friedrich Rintelen, de bisschop- coadjutor van Maagdenburg, en dr. Jae- hicke, de evangelische bisschop in de- ilfde stad. lands beleid, daar vooral het E.E.G.-ver- drag als een raamverdrag moet worden beschouwd. De uitwerking van dit ver drag zou dan ook tot de competentie van dit departement behoren. Het departement Op de Zwaagdijk (gemeente West woud) is de 8-jarige Folkert Groot uit Uithoorn, die bij zijn oom logeerde, ge grepen door een personenauto. Het jonge tje stak onverwachts de weg over var achter een stilstaande auto. Hij werd 40 meter meegesleurd en was vrijwel op slag 0 Op 'n vakantiereis in Zuid-Limburg is de 19-jarige H. van der Heiden uit Heerhugowaard om het leven gekomen. Hij zat in een auto naast zijn vriend K. K. (eveneens uit Heerhugowaard), toen ze in de gemeente Meerssen een aanrijding veroorzaakten. K., die aan het stuur zal, doofde de lichten en zette zijn voet op het gaspedaal om te trachten in het donker te ontkomen. Op deze vlucht reed de auto echter tegen een boom op, waardoor Van der Heiden op slag werd gedood. K. is gearresteerd. Twee jongetjes verdronken In Amsterdam is gistermiddag de drie jarige Henk Verburg, gewoond hebbende in de Ernest Staesstraat, spelenderwijs in de Erasmusgracht geraakt en verdronken. In Ossenzijl (gem. Oldemarkt) verdronk het vierjarig zoontje van de familie R Jonkman, op dezelfde plaats waar acht jaar geleden een ander kind uit hetzelfde gezin is verdronken. economische zaken daarentegen kon erop wijzen, dat het afsluiten dragen een zaak is van het departement buitenlandse zaken, maar dat de uit voering een aangelegenheid voor het de partement aan het Bezuidenhout dient :ijn. Dit departement kon wijzen op e belangrijk precedent: het ministerie v buitenlandse zaken heeft het E.G.K.S - verdrag tot stand gebracht, doch mische zaken istbelast met de uitwerking van dit verdrag. Crisis dreigde Een dergelijk competentiegeschil heeft zich vrüwel in alle landen van Klein- Europa voorgedaan. In Luxemburg heeft dit dcstjjds zelfs geleid tot een kabinets crisis. Ook in ons land dreigde deze crisis, daar de minister van economische zaken niet bereid was de coördinatie buitenlands economisch beleid uit handen te geven. De oplossing due nu gevonden is. draagt wel in sterke mate het karakter compromis, zij het dan dat het nister Zijlstra ongetwijfeld ning is dat hij nu definitief is aangewezen. Dat de minister van buitenlandse zaken in het buitenland als voorzitter van de Necrerlandse delegatie optreedt, kan njet veel bezwaren oproepen, daar deze minis ter op het internationale niveau het beleid zal moeten verdedigen, dat in ons land, onder vooraittersohap van de minister economische zaken, is uitgestippeld. Met weggenomen auto invalide doodgereden Jongelui trokken zich niets aan van hun slachtoffer In Schagen is eergisteren de 52-jarige invalide bromfietser A. Z. aangereden en aan zijn verwondingen overleden. Van de aanrijders ontbrak tot vannacht elk spoor. Alleen had men uit Den Helder een aangifte van diefstal van een auto. De Helderse en de Schagense politie stelden daarom een nachtelijke controle met het gevolg, dat twee jongemannen een bromfiets konden worden aange houden. Ze bekenden de bromfiets te hebben gestolen. Toen zij nog verder aan de tand werden gevoeld, kreeg de Hel derse politie te horen, dat zij woensdag in Den Helder een auto hadden gestolen, mee zij iemand hadden aangereden. De jongens, W. R. M. en H. D. J., beiden uit Den Helder, hadden zich om de ongelukte man niet bekommerd, hadden de auto laten staan en waren per trein Amsterdam gereisd. Daar ni en bromfiets weg, waarmee zij Den Helder terugreden. Zij zijn thans in arrest gesteld. Chinese nationalisten menen: IN KRINGEN v^n de nationalistisch-Chinese president Tsjiang Kai- sjek gelooft men, dat de communistische beschietingen van de kust- eilanden een oorlog inluiden. Verwacht wordt, dat de communisten eerst dc Tan-eilanden, kleine voorposten van de nationalisten-dicht bij Amoy, zullen aanvallen. Peking rekent erop met een dergelijke actie geen Ameri kaanse interventie te riskeren. Tot I960, tot het einde van deze parle mentaire periode, zal men ervaringen dit compromis kunnen opdoen. Als deze ervaringen negatief uitvallen, zal men bij de komende kabinetsformatie de co ördinatie van het buitenlands economisch beleid altijd opnieuw aan de orde kunnen stellen. Met deze laatste berekening slaan de communisten de plank niet ver mis, want gisteren nog heeft president Eisenhower op zijn persconferentie niet positief wil len verklaren, dat de Amerikaanse strijd krachten de nationalisten znllen helpen bij de verdediging van de kustcilandcn. Wel onderstreepte de Amerikaanse pre sident de woorden van Foster Dulles, dat Amerika zijn verantwoordelijkheid ten TNE BEIDE HUIZEN van het parle- U ment van de Amerikaanse stèat Arkansas hebben gisteren ongewoon snel en met overweldigende meer derheid de door gouverneur Fau bus ingediende wetsontwerpen met betrekking tot de rassenkwestie van Little Rock goedgekeurd. President Eisenhower heeft nog dezelfde dag de wetten veroordeeld. Nu het parlement van Arkansas de wet ten aanvaard heeft, is Faubus gemach tigd de scholen te Little Rock en elders te sluiten, mocht het Hooggerechtshof, dat heden bijeenkomt, besluiten dat de integratie doorgang moet vinden. Op deze wijze kan Faubus zo nodig de uit spraken van het hoogste Amerikaanse rechtscollege saboteren. Het parlement aanvaarde nog vijf wets ontwerpen, die alle zijn gericht op het vracgstuk van de rassenscheiding en die ten doel hebben de Integratie op de scholen tegen te gaan, tenzij de deel nemers aan een speciale volksstemming in de schooldistricten zich zouden uit spreken voor opheffing van de rassen scheiding. Maar in dat (onwaarschijn lijke) geval beschikt Faubus nog over een wet, die bepaalt dat blanke en negerleerlingen in afzonderlijke klassen de lessen moeten volgen. De wetsontwerpen werden zo snel door het parlement aanvaard, om het Hoog gerechtshof heden voor een voldongen feit te plaatsen. Het Huis van Afge vaardigden nam de ontwerpen aan met 94 stemmen tegen een en de Senaat aanvaardde ze met 33 tegen 0 stemmen. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft Eisenhower verklaard, dat de federale regering vandaag een verklaring zal in dienen bij de speciale zitting van het Hooggerechtshof, waarin wordt gesteld, dat de landsregering haar verantwoor delijkheid zal kennen, indien de gerech telijke bevelen tot integratie op de scholen opzettelijk worden genegeerd. Ook de minister van justitie, Rogers heeft verklaard, dat de Amerikaanse staten de uitvoering van de bevelen van federale gerechtshoven over de ophef fing van da rassenscheiding niet mogen belemmeren. Prinses Pia van Savoye en prins Alexander van Zuid-Slavië tonen met gerechtvaardigde oudertrots hun tweeling aan de fotografen en journalisten. Zij brengen in Florence een'korte vakantie door. Voor elk huwelijks jaar van de 70 een gulden Het echtpaar BakkerKramer in Urk, dait zijn zeventigjarige echtvereniging heeft gevierd, heeft uit handen van de burgemeester, de heer Schipper, ter ge legenheid daarvan voor elk huwelijksjaar een gulden ontvangen. Het echtpaar heeft vier dochters en vijf zoons gehad, van wie nog één dochter en vier zoons in leven zijn. 27 MILJOEN GULDENS AANGEMAAKT Het Staatsmuntbedrijf heeft In 1957 27.000.000 nieuwe guldens aangemaakt en ook nog 93.750.000 stukken van lagere waarden, die bestemd waren voor Neder land, de Antillen en Suriname. De noodwet kinderbijslag kleine zelf standigen zal nogmaals met een jaar worden verlengd. Bij de Tweede Kamer is een desbetreffend wetsvoorstel inge diend. opzichte van Formosa kent en wel wees hij op het belang van de eilanden Matsoe en Quemoy voor de verdediging van Formosa. Twee jaar geleden waren deze eilan den onbelangrijke buitenposten. Maar nu is een derde van de nationalistische strijd krachten gelegerd op de eilanden ten westen van de Pescadores-groep'. Of Amerika zal ingrijpen bij een val op Matsoe of Quemoy, zei Eisen hower, zal afhangen van de omstandig heden van het ogenblik. Zevende vloot Amerika heeft, gezien de toenemende spanning rond Formosa, verdere militaire maatregelen getroffen. Zo hebben alle vliegtuigen var Amerikaanse marine op de Filippijnen bevel gekregen om paraat te zijn. In Port Said zijn vijf oorlogsschepen van de Amerikaanse Zesde Vloot gekomen op weg naar het Verre Oosten om zich bij de Zevende Vloot aan te sluiten. Het waren het viiegkampschip Essex (42.000 ton) en vier torpedoboot- jagers. De commandant van de Amerikaanse Zevende Vloot, vice-admiraal Wallace Beakley, heeft in Zuid-Formosa zee heime besprekingen gehouden met hoge Chinese autoriteiten en officieren van de Amerikaanse marine. Eveneens geheime besprekingen over de spanning in het gebied van Formosa worden op diplomatiek niveau gevoerd tussen Amerika en Engeland. Al vijf dagen Niet alleen Quemoy, maar ook de kleine Tan-eilanden hadden het gisteren zwaar te verduren. Ter hoogte van Toengtin ontstond een zeegevecht. Formosa meld de, dat een vijandelijk vaartuig zwaar beschadigd was en dat de eigeh schepen behouden in hun havens zijn terugge keerd. Het ministerie van defensie in Taipeh maakte gisteren verder bekend, dat on geveer 5000 kleine communistische sche pen zich in zuidelijke richting bewogen. In Amerikaanse militaire kringen ge loofde men niet, dat men hier met invasievloot te doen had. Chinees protest Het ministerie van buitenlandse zaken van communistisch China heeft gisteren de Britse zaakgelastigde in Peking een „krachtig protest" doen overhandigen tegen schending van het Chinese lucht ruim door een Brits militair verkennings vliegtuig uit Hongkong. Volgens het persbureau Nieuw China wordt in de nota ook gezegd, dat de Britse antwoorden op vorige protésten tegen schendingen van luchtgebied niet bevredigend waren. Ook Nederland mag nu binnen 1'2 mijl vissen De IJslandse regering is akkoord ge gaan met een compromisvoorstel, dat tijdelijke toestemming zou geven zeven landen om binnen de betwiste van 12 mijl van zijn kust tc vissen. Dc vreemde vissersschepen moeten minstens zes mijl uit dc kust blijven, zo schreef gisteravond het blad van de Deense re geringspartij. Het compromis is het resultaat van overleg tussen acht NA.V.O.-landen Parijs, waaronder Engeland. Ned( land en België met IJsland. Alle acht landen zouden het er mee eens zijn, dat het compromis geldt voor hoogstens drie jaar. Een internationale conferentie onder auspiciën van de Verenigde Naties naar een blijvende oplossing zoeken. IMC0S Aanvankelijk bewolkt met Em Mrvfc* V* bette Nederlan WIN u voor zondag ierw.cht Stuur aan Villi "Het bi« la w#«t best-. Postbua 2200. Adam •en reis van Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepoü zijn. Wla het dichtst komt brj meting De Bilt T 1 II n fl (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden I I UUUa" vakantiereis (Bi| meer goede voorspellingen i) Prijawlnnaara ijk bericht. Vorige zondag: ileg. De prtje werd la besta bier (dat tc atn n kit voor bcioej HH "k HM t verkeerd 't waa zond 3 ram neerelagr Zij: "Hier Is trooet. glee bier: ISO mm opwekkingT Vandaag is in Yerseke het oester- en mosselseizoen ge opend met een groot feest. Ter inleiding daarop heeft Kaat Mossel, de beroemde Rotter damse visvrouw, die in 1784 door de patriotten werd ge arresteerd, gisteren Rotterdam bezocht. Zij had daar een ont moeting met de befaamde oester- en mosselkenner Pieter Corneliszoon, met wie ze van daag feesthal vieren. De foto laat iets z'en van de hartelijke begroeting. Voor Kaat was het daarmee echter niet afgelopen. Zij moest ooknog naar Am sterdam waar de vroegere burgemeester Jacob Braseman haar toesprak. Amsterdam heeft geen vissersvloot meer Amsterdam heeft geen vissersvloot jeer. Deze week zijn de vier kotters, die de hoofdstedelijke vissersvloot vorm den, overgedragen aan de rederij Klaas te IJmuiden. De kotters waren tot toe onder de namen Amsterdam 13, 17, 18 en 26 eigendom van de Neder landse Houtimport Maatschappij. (Advertentie) wordt U volledig de baas met niet verdovend maar genezend Beetje zomer (Van onze weerkundige medewerker) Op het moment dat de maand augus tus op haar laatste benen gaat lopen, krijgt zij nog een zomerse inval. Het feit dat het nu al drie dagen droog weer is, mag al een bijzonderheid wor den genoemd. Een hogedrukgebicd blijft zich langzaam over Duitsland naar het oosten .verplaatsen, waardoor de baro- beter langzaam daalt. Uit het zuidwesten zal ons morgen een onweersachtige sto ring bereiken, waardoor de kans op een bui groter wordt, maar de temperatuur zal de komende dagen zomers blijven. In Frankrijk werd gisteren al weer 34 graden Celsius gemeten. Ook in ons land komt de temperatuur dicht bij de 25 graden Celsius te liggen, hetgeen weliswaar voor augustus geen bijzon- derheid dient te zijn, maar nu dagen betekent waarmee wij dit jaar nog niet zijn verwend. De Bilt verwacht tot mor genavond: Minder warm weer met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 29 augustus: zon op 5.45, onder 19.36; maan op 19.19, onder 6.03. HF.T WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Psrtji Bordeaux Oreoobie Bordje winditB NNO wlnditl

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1