Markt fruit voor groenten Zuid-West en naar GEEN SLIJTAGE £sso Vader en zoon bedwebnd door benzinedamp Penningontwerper Kutterink geeft vorm aan medailles Veel geduld en fantasie zijn de bases van dit werk Vrijspraak gevraagd voor A. A.T.-mi litairen IEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1958 Grossiers in de knel chj .01 'p Boommarkt geen plaats meer; verkeer is ook te druk 'j-rt ja: er 'ANMORGEN is het gemeentestuk verschenen over de voorgenomen verplaatsing van het grosierscentrum voor groenten en fruit van de immarkt naar de Rooseveltstraat. Het college van B. en W. stelt de raad or, een bedrag van 360.958 beschikbaar te stellen voor het stichten yjl nieuwe centrum, dat ongeveer 6500 m2 groot zal zijn. Er zijn twee Inenten die voor verplaatsing van de markt pleiten. Het verkeer over de pem- en Boommarkt is in belangrijke mate toegenomen, terwijl elte van de ruimte die voor de markt bestemd is, voor de PTT moet wor- D vrijgehouden. Als gevolg daarvan is het uiterst moeilijk een geordende •n*kt te houden. :dt op de Bloemmarkt groente- en fruitmarkt gehouden. '[grossiers brengen op die markt hun is;|nten en fruit ten behoeve van de r?|nhandel. De voor de markt beschik- oppervlakte is voor het verhande van deze waren te klein; de klein- no|delaren hebben zelfs geen ruimte en.de ingekochte waren op de wagens jjjDaden. Bovendien is de markt niet idekt tengevolge waarvan de aange- 8yde groente en in het bijzonder het Jt bij ongunstig weer nadelig worden 'Vloed. Aangezien bovendien uitbrei- ^mogelijkheden ter plaatse niet styig zijn, is dan ook reeds geruime de noodzakelijkheid gevoeld de verplaatsen. Ook uit verkeers- int is dit noodzakelijk, huidige situatie heeft de grossiers fruit en het college gegeven deze aangelegenheid ge- jk te bespreken. Daarbij is ge- dat allen het er over eens zijn, grossierscentrum dient tot stand in het zuidwestelijk stadsdeel, zeer gunstig wordt geacht de Rooseveltstraat, ten n |e [grenzend aan dat van de rijkswerk- i. Voor de uitvoering van het plan helft van dit terrein nodig. Het ige gedeelte van het terrein zal eventuele uitbreiding van het gros- itrum worden gereserveerd. Het plan plan omvat de bouw van één waarin ter weerszijden de mi- nodig geacht grossiersruimten zijn geprojecteerd, ter grootte van m. verbonden door een overdekte waarlangs trottoirs zijn ontwor- die als uitstalruimte kunnen die- In de buitenwanden van de gros- komen dubbele toegangs- ren voor de aanvoer van groenten en t die zullen worden opgeslagen. In ruimte zal een schoorsteenkanaal den aangebracht, zodat het de gros- mogelijk zal zijn de opslagruimten 'rij te houden. De grossiers kunnen ,de bedoelde ruimte een kantoortje In de hal zijn een toiletruimte kantoortje voor de Markt- en .dienst opgenomen, it de constructie en de afwerking het plan betreft, delen B. en W. dat de fundering zal worden ge- gewapend beton op gewa- ■tonpalen. Aangenomen wordt, zal kunnen worden volstaan met m 4.25 m lengte. De gevelcon- zal bestaan uit een gewapend- me met gevelvullingen van jniywmuren. De buitenmuren worden [baksteen, de binnenmuren van kalk- pllectanten gevraagd or Chr. Jeugdhulp T het tehuis Chr. Jeugdhulp, Zoeter- J "singel 98-99, worden baby's en s van i-6 jaar opgenomen. Veel Hiuwde moeders hebben hier hun afgewacht en de eerste drie maan- perzorgd. Nu echter zal er een aparte imer komen voor de moeders, die haar kind in Jeugdhulp willen fergen en overdag in betrekking zijn. Aafdeling voor „werkende moeders" lft, naast de gewone jaarlijkse kosten jjonderhoud van het huis, dit jaar bij inspanning van de vereniging. volgende week zal in Leiden de pjkse huis-aan-huis-collecte worden 'm. Er is bij het werven van col- n veel teleurstelling doordat zo 8 met vakantie zijn. Nog wel een vijf- lijken zijn er, die onbewerkt moeten fn, tenzijzich nog nieuwe lst)ers aanbieden! Er wordt dan ook [dringend beroep gedaan op mede- l(st)ers. Bimelden Zoeterwoudsesingel 99, te- J>port vervoersprobleem in Leiden pereed heer J. Piena, lid van de Leidse voor de P.v.d.A„ heeft B. en W. s gevraagd, of het juist is, dat het ïzake de vervoersproblemen in i door het Ned. Verkeersinstituut n Haag is uitgebracht, en zo ja. wan- jjde raad dat rapport tegemoet kan i W. hebben op deze vragen nu ge- ord. dat het rapport inderdaad is acht. Zodra de nodige exemplaren vervaardigd, zal aan elk der [leden een exemplaar worden toege in afwachting waarvan zijn en- exemplaren voor de raadsleden in skamer van het stadhuis vertrouwe- inzage gelegd. odien u de krant eens et inocht ontvangen, unt u tussen 6 en 7 u. avonds onze klachten- dienst bellen: telefoon jo. 31441. Wij pogen ,ki|an alsnog u van dienst 7 zijn- a| Directie N.L.C. zandsteen. Het kantoortje voor de marktdienst verkrijgt gepleisterde wan den, de toiletten zullen met tegellambn- zeringen worden afgewerkt. De ramen en deuren worden van hout gemaakt, de daken van de grossiersruimten van gewapende vlakke bimsbetonpalen met isolatiekanalen, die worden gedragen door voorgespannen betonbalken, aan de onderzijde wit zijn gespoten. Het dak van de overdekte straat krijgt fusee- daken, waarin om de ongevt geheel doorlopende strook glastegels zal worden geplaatst, ter breedte In het dak komen twee ventilatie- kappen. De eindwand aan de voorzijde van de overdekte straat wordt afgeslo ten met een glaswand in betonframe, waarin twee schuifdeuren. Aan de ach terzijde van de overdekte straat komt een tijdelijke wand van staal; de onder zijde zal gedicht worden met gegalva niseerde stalen golfplaten, waarin twee schuifdeuren, het bovengedeelte met glas. De vloeren van de grossiersruim ten bestaan uit dikke betontegels zand gelegd, de trottoirs worden belegd met normale betontegels en de overige gedeelten straat met" straatklinkers. De vloeren van het kantoortji marktdienst en van de toiletten worden van beton gemaakt. Verder is bij het plan gerekend op voldoende elektrische verlichting, op kolken, rioleringen, be planting en op een terreinafscheiding het in gebruik te nemen gedeelte rein, aan de voorzijde voorzien twee draaihekken. De kosten van uitvoering van plan, met inbegrip van de kosten de grond, worden in totaal geraamd op 360.958. Exploitatie Wat de exploitatie van het grossiers- centrum betreft, ook dienaangaande met de grossiers in beginsel stemming bereikt. Zij zijn individueel bereid een overeenkomst met de ge meente aan te gaan, volgens welke zij voor een grossiersruimte, groot 8 Aaukoop van bouwgrond aan Boerhaavelaan De met de eigenaresse, de N.V. Gebr. Linders te Dordrecht, gevoerde onder handelingen hebben ertoe geleid, zij aan de gemeente te koop heeft geboden het perceel bouwterrein, ge legen ten oosten van de Boerhaavelaan. Tegelijk zal door genoemde N.V. rechtstreeks worden verkocht een per ceel bouwterrein, eveneens gelegen oosten van de Boerhaavelaan en aan de r.k. technische school Don Bosco alhier, terwijl enkele bouwterreinen, gelegen ten westen van de Boerhaave laan rechtstreeks door genoemde N.V. en door de heer J. B. W M. Linders privé zullen worden verkocht aan „Het Liefdewerk van de H. Cunera". De aan de gemeente te koop aange boden grond is zowel bij het partiële uitbreidingsplan Leiden-Boerhaavelaan, als bij het uitbreidingsplan Leiden-Hout- kwartiei^Zuid, voor woningbouw be stemd. Het bezit van deze grond is voor de gemeente van belang. Het college acht de prijs van f43.623.43 in totaal (dit is plm. f18.25 per m2) voor dit gunstig gelegen terrein aannemelijk. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Johanna, dr van A. A. de Monyé en C. Leeuwenburg; Wen- ceslaus Gerardus Maria, zn van P D. C. Kriek en A. H. M. van Lint; Yvonne Lucie, dr van G. A. de Haak en A. C. H. van der Linden; Catha- rina,: dr van W. van den Oord en C. Krassenburg; Susanna Elisabeth, dr van P. G. Reitsma en A. J. de Leeuw. Overleden: N. J. F. Jesse, 22 jr, man; W. H. de Wit. 73 jr, man. vooruit een huur zullen betalen ƒ50.per week of ƒ2470.— per jaar, voor de tijd van vijf jaren, terwijl de overeenkomst daarna zal worden lengd tegen dezelfde huurprijs en onder dezelfde voorwaarden (waarmede zij zich akkoord hebben verklaard), telkens voor de tijd van één jaar, indien zij niet tenminste zes maanden tevoren door een der partijen schriftelijk is op- Verder komen o.m. voor rekening van de huurders de kosten van elektriciteit, gas- en waterverbruik, van eventuele verwarming, van geringe en dagelijkse reparaties en van het binnenonderhoud van het verhuurde, alsmede de kosten van onderhoud en schoonhouden van de voor gemeenschappelijk^gebruik bestem de ruimten. Voor rekening der gemeente komen o.m. de grond- en andere zake lijke belastingen, de kosten van andere reparaties, van de klinkerbestrating het terrein, voor zover dit voor het ge bruik van het centrum strikt noodzake lijk is, van de tegelbestrating der trot toirs en van de afscheiding van he serveterrein. Bouw R.K. kerk in Leiden zuid-west In verband met de voorgenomen bouw ter plaatse van een R.K. kerk met pastorie en een verenigingsgebouw, heeft de situeringscommissie van het bis dom Rotterdam namens de Leonardus- parochie alhier, verzocht van de ge meente te mogen kopen een perceel bouwterrein, groot plm. 40000 m2, ge legen in het uitbreidingsplan Leiden- zuid-west. aan en nabij de Vijf Mei-laan. Met de aanvrager is overeenstemming bereikt omtrent de verkoopprijs van f35 per m2 (bouwrijp, opgehoogd tot N.A.P.). Aankoop van weiland bij de Trekvliet Aan de gemeente Is te koop aange boden een perceel weiland, gelegen na bij de Voorschoterweg en de Trekvliet. De grond, die is begrepen in het ont eigeningsplan Leiden-Voorschoterweg- Trekvliet, is in het uitbreidingsplan Leiden - Voorschoterweg - Trekvliet, be stemd voor sportterrein. Het college acht de prijs van f 18.00U (dit is plm. f0.76 per m2) aannemelijk, terwijl met het bedrag van de op basis van onteigening berekende schadever goeding van f 14.500 eveneens genoegen kan worden genomen. Het wakend oog van Esso duldt in Uw motor Gebruik daarom uitsluitend NIEUWE ESSO BENZINE verrijkt met alle eigenschappen van bovensmering NIEUWE GOUDEN ESSO EXTRA MOTOR OIL Boot tegen wal Roomburgerweg Gistermiddag omstreeks half 1 voer de motorboot Sons Dernier uit Voorburg, die bestuurd werd door de heer H. Kokke- link, in het Rijn- cn Schiekanaal ter hoog te van Roomburgerweg 2 Zoeterwoude (in de buurt van bet voormalige zwem bad) tegen de kant. De boot kwam uit Voorburg. Onder Voorschoten was de 13-jarige zoon van de heer Kokkelink, J.ohny geheten, bewuste loos geraakt. De moeder dacht, dat de jongen een hartaanval had gekregen en ging onmiddellijk over tot hartmassage. Nog een lector aan Leidse universiteit Bü Koninklijk Besluit van 7 augustus is met Ingang van de dag waarop zi) haar ambt aanvaarden zal, in Lelden benoemd tot lector in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte mevrouw dr. I. Hijmans- Tromp, om onderwijs te geven in de Ita liaanse taal en letterkunde. Mevrouw dr. Hijmans-Tromp die in het lar 1920 te Vinconte Lopes (Argentinië) is geboren, studeerde Frans en Italiaans als bijvakken Duits en geschiedenis de universiteit te Edinburgh onder leiding van prof. dr. John Orr. Later werd isistente voor het Frans, maar specia liseerde zich in het Italiaans. In 1947 werd an de Leidse Universiteit benoemd, aanvankelijk tot assistente, later tot hoofd assistente voor de Italiaanse taal en letter kunde. Op 10 juli 1957 is zij cum laude ge promoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift getiteld: BT'a e opere d'Agnolo Torini". Promotor prof. dr. L. Kukenheim Ezn. De vader zette zijn boot op de grootst mo gelijke snelheid, richting Leiden, waar hi, medische hulp zou inroepen. Ter hoogte van Roomburgerweg 2 ech ter werd hij zelf onwel. Zijn handen vie len van het st'uifr en de vader zakte vooi de ogen van mevrouw Kokkelink, die nog steeds met haar zoon bezig was, ineen. De boot maakte een zwenking en kwam tegen de wal aan niet ver van de boer derij van Van Vliet.' De timmerman N. van Dijk en de tuin der H. Bos zagen het gebeuren en lieten hun werk terstond in de steek. Voorzich tig droegen zij de bewusteloze vader zoon uit de boot en legden hen in het gras op de kant. Zij waarschuwden de E.H.D., die beiden naar het academisch ziekenhuis heeft gebracht Bij een onderzoek In de boot kwam vast te staan, dat er benzinedampen w ontsnapt. De bewusteloosheid moet dus worden toegeschreven aan bedwelming, die vermoedelijk het gevolg was van een lek in de uitlaat van de boot, die over de gehele lengte van de boot Is ingebouwd. De vader en de zoon hebben van de be dwelming geen schadelijke gevolgen on dervonden; z(j zijn inmiddels uit het zie kenhuis ontslagen Militaire orders totaal 1,9 miljoen, w.v. 199.370 in Engeland voor batterijen (droog); rest binnenland o.a. N.V. Tempo Wagensimport, Den Haag 517.400 vracht auto's; N.V. Aann. en Wegenbouwmij. Of- fringa 196.800 magazijnbouw te Oude Molen; Hawker Aircraft Ltd., Den Haag ƒ55.041 vliegtuigonderdelen, C.V. Aann. bedr. Proper Oegstgeeet 193.660 polikli- niekbouw op Ypenburg; J. L. H. Smits en Co., Wapenveld 165.764 verf; Batte- rijenfabr. Herberhold, Utrecht 175.035 batterijen (droog). Niet-alledaagse kunstenaar in VOORSCHOTEN LEZERS SCHRIJVEN ONS: Het tramprobleem '"POEN DE LAATSTE DUITSER van Hitlers strijdkrachten bezig was zijn A geweertje aan de kapstok te hangen, omdat aan het Duizendjarig Rijk een nogal voorspoedig einde gekomen was, belde de heer Marinus Kutte rink bij de Begeer Fabrieken te Voorschoten en gaf daar een door hem ont worpen oorlogsherinneringspenning af. Twaalf uur later was de medaille al duizendvoudig van de persen gekomen en waren gebrekkige koeriers diensten bezig haar over Nederland te verspreiden. Dit is de eerste en enige penning geweest, die de heer Kutterink „in opdracht van zichzelf" heeft ontworpen. En aan dit ontwerp had hij zes maanden kunnen werken, ge ïnspireerd door de dreigende Duitse schildwacht, die voor zijn huis para deerde. de hand gelegen, maar de jonge Marinus koos de meer creatieve zijde van het le ven en kwam als ontwerper in dienst van de Koninklijke Begeer Fabrieken te Voor schoten. Vrij spoedig begon hij daar zijn ontwerpen zelf uit te werken en hij leerde zo de vele fijne kneepjes van dit precisiewerk. Na twaalf jaar ging hij voor zichzelf werken en breidde hij de basis van zijn werk uit door zich tevens te belasten met de ver zorging van boekbanden en reclame- De geschiedenis van Marinus Kutterink als penningontwerper begint ongeveer vijfendertig jaar geleden toen hij als H.B.S.-er in Amsterdam voor de noodzaak kwam te staan zijn eigen studie te ver dienen. Terwijl hij wiskundevraagstukken uitwerkte en de geheimen der natuur doorvorste was hij beurtschipper, ventte et vis of sjouwde hij met mudzakken vol cokes. Dit drukte zijn studietempo en zijn studlepeil kennelijk niet want op twintigjarige leeftijd slaagde hij met lof voor het eindexamen aan het Rijksinsti tuut-Tekenleraren. Een loopbaan bij het onderwijs had Ditmaal was er dan een foto vat Steenstraat in uw zeer gewaardeerde se rie Oud-Leiden, met de elektrische tram en de paardentram. U vroeg er een ver klaring voor. Die kan ik wel uit de doeken doen; het is nl. zo, dat ik dit als twintig jarige gevolgd heb, aangezien ik toenter tijd gaarne als bestuurder op de bram had willen komen, maar daartoe geen kans kreeg. De elektrische op de foto is de eerste tramwagen, C 1. Deze reed tussen de diensten van de paardentram met een controleur om de nieuwe bestuurders te ieren rijden. U kunt ook drie personen op het balkon zien staan, namelijk twee leer lingen en de controleur. Dat was ook het geval met de foto Hogewoerd-Steenschuur Hervormd centrum aan eind Koningstraat Naar wtf vernemen, Is het centrum van de Leidse Hervormde Gemeente, dat binnen afzienbare t(jd In bet noor den van Lelden zal worden gebouwd, geprojecteerd aan net eind van de Koningstraat, rechts van een openbare Dat is dezelfde tramwagen met leerlingen; vandaar de aanduiding „Stopt niet". De laatste paardentram is 's avonds om streeks 12 uur door burgers en vooral stu denten zoals men noemde „begraven". Daar ben ik zelf bij geweest. Het was hos sen en springen in een kring om de tram tot aan de Turk Breestraat. Daarna is de tram naar de remise gereden en de andere ochtend reed de nieuwe elektrische de dienst Plantage-station. Deze tramwa gens kwamen uit Boedapest Noordwijkertiout W. OHRISPIJN Hoogstraat 29 Koop van bouwterrein In verband met de voorgenomen bouw ter plaats» van een woonhuis met kan toorruimte heeft de heer P. F. van der Kley alhier verzocht van de gemeente te mogen kopen het perceel bouwterrein, groot 660 m2, gelegen aan de Kanaal- weg, op de hoek van de Roomburgerlaan. De te koop gevraagde grond is volgens het uitbreidingsplan Leiden-Rodenburger- polder bestemd voor middensbtndsbouw in half open bebouwing. Met de aanvrager is overeenstemming bereikt omtrent de verkoopprijs van 32,50 per m2 (bouwrijp, niet opgehoogd). Door weinig gekend Tftans is hij een in vakkringen bekend kunstenaar en hij dient de muze op een terrein, dat door velen maar weinig ge kend wordt. Men ziet kasten vol medailles van jongens, die enkele seconden harder timeters verder konden springen of gooien konden lopen of zwemmen, of enkele cen timeters verder konden springen of gooien dan hun vriendjes; men ziet de meer waardevolle plaquettes van mensen, die hun bloed hebben gegeven voor hun zieke medemens of die op andere wijze de maat schappij van nut zijn geweest. En achter al deze bronzen, zilveren en gouden ere tekens staat een kunstenaar, die deze met veel geduld en fantasie heeft ontworpen en vervolgens het gipsmodel heeft ver vaardigd. waarvanaf zij kunnen worden gegoten. Ingewikkeld Het proces van tekening naar gietklaar gipsmodel is een vrij ingewikkelde weg Wanneer de tekening gereed is, vormt d« heer Kutterink de medaille in een was achtige «tof. die plasticine heeft; dez# vorming geschiedt met de hand en met behulp van enkele eigen gemaakte spa tel- tjes. Het opwaartse plasticinemodel wordt afgegoten in gips, zodat dit een „negatie ve" afdruk wordt. Als dit gipsmodel met kleine snij-ijzertj .-s is bijgewerkt, wordt en opwaarts gipsmodel gegoten, dat na Ijwerklng naar de fabriek gebracht kan rorden Ruim anderhalf jaar geleden kreeg het werk van de heer Kutterink, dat in bet binnenland al zeer grote vermaardheid genoot, grote buitenlandse erkenning. De Raad van Europa schreef een prijsvraag uit voor een ontwerpmedaille, welke Europeanen moest eren, die zich bijzonder verdienstelijk hadden gemaakt voor de Europese zaak. Met vele buitenlanders stuurde ook Marinus Kutterink een teke ning in cn zUn ontwerp werd door de Jury bekroond. Sporen Aan de Leidseweg 201 in Voorschoten woont een kunstenaar, wiens start in het leven niet alledaags makkelijk is geweest en wiens levenswerk niet alledaags ls te Zijn sporen zal men vinden in praktisch ieder plaatsje van Neder land en daarnaast drukt hij zijn stempel op het werk bij de Konink lijke Begeer en bij Stork Hengelo, van welke bedrijven hij esthetisch adviseur is Ten slotte geeft hij zijn scheppingsdrift nog door aan een jongere generatie in zijn functie van leraar aan het Rijnlands Lyceum. Ongeluk Leidse Maresingel Ik ben van mening, dat uit niets is ge bleken, dat er te snel is gereden en eis derhalve vrijspraak, aldus de advocaat- fiscaal van het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag. gistermiddag op een zitting waar drie A.A.T.-militaire chauffeurs een colonnecommandant moesten vo komen. Op 13 februari van dit Jaar had een de vier wagens van de militaire colonne op de Maresingel te Leiden een wiel- rijdster aangereden, waardoor deze, de 32-jarige mevrouw M. A. Vosters-Teeu- wen uit Leiden en haar 8-jarig zoontje Jan Leonard Jacobus, om het leven v gekomen. Het ongeluk was veroorzaakt door de vierde auto. waarvan de chauf feur reeds door de krijgsraad te velde West is veroordeeld. De auditeur-militair van deze krijgsraad had appèl aange tekend tegen de uitspraak ten aanziei de chauffeurs van de andere drie i en de colonnecommandant, die gistermid dag voor het Hoog Militair Gerechtshof moesten voorkomen. De colonnecomman dant, de 26-jarige sergeant L.N., verklaar de dat de snelheid van de colonne onge veer 40 kilometer per uur had bedragen, een alleszins verantwoorde snelheid dus. Tijdens de rit was hij de vierde wagen doordat het zeer mistig was en het zicht ongeveer 100 meter bedroeg, geheel uit het oóg verloren. Hij had echter niet kunnen stoppen dat hij de opdracht had gekregen op tijd bij zijn laadadres te zijn. Ook de drie chauffeurs verklaarden, dat de snelheid zeker niet te hoog was geweest en dat zij het tempo gemakkelijk konden volhou Marcel Keeser Drie keer radio, één keer televisie /~kNZE stadgenoot de bekende pot- tebakker Marcel Keezer, die dit jaar voor de 10-de maal de Delftse Antiekbeurs heeft georganiseerd, heeft het deze dagen, behalve met zijn bemoeienissen op de Antiekbeurs, ook nog extra druk gehad met de mensen van de publiciteit. Niet al leen dat hij maandag een persconfe rentie heeft gehouden, maar ook de mensen van radio en televisie hebben hem niet met rust gelaten. Het ge volg hiervan is, dat hij vanavond is te beluisteren in de „Radiokrant" van de NCRV, zaterdagavond in de „Artistieke Staalkaart" van de VARA, maandag in het televisiepro gramma „De Meridiaan" van de AVRO, terwijl ook de Wereldomroep hem dezer dagen zal interviewen. In een kort telefoongesprek, dat wij gisteravond met hem hadden, deelde hij ons nog mee, dat hij gis teren een schrijven van de Keulse politie heeft ontvangen over het ge stolen houten Madonnabeeld. Het blijkt, dat een onverlaat in de be wuste nacht (van 14 op 15 augustus) een steen heeft gegooid door de vijf meter lange ruit van de Nederlandse etalage van het Keulse Centrale Ver keersbureau, waarin ook de ANVV is ondergebracht en de heer Keezer een etalage had ingericht met be trekking tot de Antiekbeurs. De heer Keezer liet doorschemeren er niet zo bijster veel hoop meer op te heb ben, dat het beeld ooit terugkomt. 4GENDA VOOR LEIDEN Woensdag Pieterskerk. 7.30 uur: avondgebed. Paul Krugerstraat, 8 uur: openlucht- samenkomst, uitgaande van de Baptisten Gemeente. Zaterdag Vestibule stadsgehoorzaal, 6 tot 10 ui inschrijving voor uitreiking van haring wittebrood. Haarlemmertrekvaart, 6.30 uur: opening clubhuis voetbalvereniging Lugdunum. Tentoonstellingen Prentenkabinet Kloksteeg: Foto's van Magnum-groep en tekeningen van Th. W. E. Lobmann en J. G. Wertheim (tot 30 ugustus). De Lakenhal: tentoonstelling van wer en van A. H. Bakker Korff, tot 15 sep- Volkenkundc: tentoonstelling van Ja panse penseeltekeningen, tot 12 oktober Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door de apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, telefoon 20502; te Oegstgeest door de Oegstgeester apotheek, Wilhel- minapark 8, telefoon 26274. Met deze fraaie medaille verwierf de Voorschotense penningontwerper Marinus Kutterink buitenlandse erkenning. Het ir het bekroonde ont werp van een door de Raad van Europa uitgeschreven prijsvraag. Foto N. van der Horst. den. Door allerlei obstakels moet de vier de auto achter zijn gebleven waardoor hij uit het oog werd verloren. De ver dediger merkte op. dat de snelheid van de colonne niets had te maken met de snel heid van de bewuste vierde wagen en be pleitte vrij spaak. De chauffeurs, de 21- jarige soldaat J. v. d. S., de 21-jarige sol daat M. K. en de 21-jarige soldaat J. K. waren voor de krijgsraad veroordeeld tot re®p. een boete van f 25,— subs 5 dagen en twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid, f 25,— boete subs. 5 dagen en een proeftijd van een jaar, en f 25. boete subs 5 dagen en een proeftijd van een jaar. De colonnecommandant werd veroordeeld tot 1 maand voorwaardelijke gevangenisstraf, f 60 boete subs. 12 da gen cn 2 jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Het hof zal over twee weken arrest wijzen. Huldeblijk Ons Belang De jubileumcommissie, ingesteld ter herdenking van het 45-jarig bestaan van de woningbouwvereniging Ons Belang, heeft meegedeeld, dat de aanbieding van het huldeblijk zal plaats hebben op zater dag 6 september om 4 uur 's middags tn de Marnixstraat tegenover de Anna van Saksenstraat. Om half 4 worden de geno digden verwacht in de recreatiezaal van de Dr. Van Voorthuyzenschool aan het verlengde van de Marnixstraat. De jubileumcommissie van Ons Belang bestaat o.a. uit de heren A. Gerritsen jr., voorzitter, W. van Zonneveld, secretaris, en Chr. ViJlbrief. penningmeester. J. Wolters 25 jaar bij de Grof Vandaag herdenkt de heer J. Wolters. dat hij 25 jaar werkzaam is geweest bij de Grofsmederij. Vanmorgen werd hij met echtgenote in de vergaderzaal ontvangen. Directeur De Jong wenste hem geluk met deze dag en schetste zijn loopbaan. De heer Wolters heeft aan verschillende schaafbanken gewerkt en nu is hij belast met het magnetisch onderzoek van kruk- n. Aangeboden werden een enveloppe inhoud, een herinneringsbord, het ver erend getuigschrift van Nijverheid en Handel en een draaginsigne. De heer D, de Haan sprak namens de ondernemingsraad. Namens de collega's werd een geschenk aangeboden. Bedrijfs leider Katz prees eveneens de verdien sten van de jubilaris. Hij wees erop. dat vertrouwen bestaat in de keuringsar- beid van de heer Wolters. Uiteraard kwam ook de collegiale omgang van de heer Wolters ter sprake. De Jubilaris sprak ten 6lotte een dank- Contract Zaallterg met gemeente gaat niet door Het contract dat de gemeente Leiden zou maken met de N.V. KonlnklUka Ne derlandse fabriek voor wollen dekens, h. J. C. Zaalberg en Zn. zal hoogstwaar schijnlijk niet doorgaan. Volgens het con tract zal het bedrijf un de gemeente z(jn fabrieksgebouwencomplex gelegen tussen de Vestestraat en de Herengracht alsmede de daarbij behorende gronden aan de ge verkopen en tot aankoop over gaan van een terrein liggend aan de nieu we weg naar Voorschoten, voor de bouw m een nieuwe fabriek. Op de vanmorgen in de Turk gehouden aandeelhoudersvergadering heeft de di recteur van Zaalbeng, de heer W. Schrant, dit medegedeeld. De oorzaak van dit alles is gelegen in de financiële afwikkeling van deze aan gelegenheid. De firma Zaalberg wil de nieuwbouw temporiseren, gezien de huidige situatie ln de wolindustrie, doeh de gemeente voelt hier niet voor. De heer Schrant liet op deze vergade ring overigens een gematigd optimistisch geluid horen. Er wordt op de fabriek weer met ploegen gewerkt. Vergeleken bij het vorig jaar op die zelfde tijd ls er 35 pet aan orders binnen gekomen. De eerste periode van dit Jaar is er al weer winst gemaakt. Wanneer de winter niet te laat begint, kan ook het najaar gunstig zijn. Er heerst op de wereldmarkt tamelijk stabiele tijd in de wolprij- Dit geldt vooral voor de luxe deken „nocturne". Hoewel de omzet van wol- stoffen nog niet bevredigend genoemd kan worden mag het bedrijf met gematigd optimisme de toekomst tegemoet zien. Politiebewaking voor Indonesische vertegenwoordiging Zal er opnieuw een bewapende politie bewaking worden geplaatst voor het ge bouw in Den Haag van de Indonesische vertegenwoordiging aan de Jan Evert- straat? In ieder geval ls bekendgemaakt, dat maatregelen zullen worden genomen om het gebouw voor een aanslag of brand te bewaren, zo heeft het ministerie buitenlandse zaken de Indonesische vertegenwoordiger in Den Haag op diens verzoek beloofd. Zoals wij gisteren reeds meldden, moest de brandweer zondagavond naar de Jan F.vertstraat uitrukken, omdat twee mar kiezen aan het gebouw in brand waren gevlogen. Ook maakten wij al melding de mogelijkheid van sabotage. Het vermoeden, dat de markiezen in brand zijn gestoken, wordt nu nog versterkt door een vreemd telefoontje, dat de ver tegenwoordiging een kwartier na de brand kreeg. De nachtbode. die de tele foon aannam, kreeg te horen: „Lekker hè?" „Er zullen nog ergere dingen ge beuren." Vorig jaar het gebouw van de Indo nesische vertegenwoordiging ook enkele maanden door gewapende agenten be waakt. Die bewaking werd na de gebeur- '.cnissen in Indonesië ingesteld en kort geleden weer opgeheven. Desgevraagd gaf de Haagse politie als commentaar niet te kunnen bevestigen of er inderdaad opnieuw voor d vertegen- 'diging zal worden gepost. Alr de te treffen maatregelen van tevoren al be- kengemaakt worden, hebben ze geen waarde meer, aldus de woordvoerder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3