DRIE WINDROZEN tm V Cultureel venster ARNOLD SCHÖNBERG en DARIUS MILHAUD Muziek Pockets ZONDAGSBLAD en het toneel van Sonnet ZATERDAG 16 AlGISTLS 1958 Uniek (eiiival in Fiant dorp J J^VIGNON. in ons land veelal alleen maar bekend door het chanson ..Sur le pont d'Avignon stond van 16 juli tot 3 augustus voor de twaalfde keer m het teken van het ..Theatre National Populaire", onder directie van Jean Vilnr. in geheel Frankrijk en daarbuiten bekend opder de afkorting T.N.P. In het schitterende openluchttheater ..Palais des Papes" kon het toneelminnende publiek genieten uan een vijftal sublieme voor stellingen. te weten: „Oedipe" van Gide. .Marie Tudor" van Victor Hugo. ,X'« Caprice* de Marianne" en ..Lorenzaccio" van de Musset en ,.Le triomphe de I'amour" van Marivaux. In 1951 werd Vilar de directie van bet T.N.P aangeboden, er. hij heeft rijn gezelschap in enke le jaren inderdaad ..Populaire" •weten te maken, niet alleen in Frankrijk maar ook in het bui tenland. (Denk aan de veelbe sproken voorstelling in het Hol land Festival van ..Henri 4" van Pirandello met Jean Vilar in de titelrol! Rondom dit Festival wordt ieder ..Rencontre Internatio- morgen beachikbaar stelde een lezing te komen hou den. en vragen van de uit 31 landen komende jongeren te beantwoor den. Hieruit bleek dat de wijzen waarop Vila: te werk gaat om het toneel bi; het grote publiek be kendheid te geven, ve lerlei zijn. Ten eerste wordt ie der te spelen stuk van schappelijke prija (slechts 1.30' en voorzien van vele fraaie foto's uit gegeven HU hoopt so het publiek te stimuleren naar de voorstellingen toe te komen. Verder bevindt zich in ieder pro gramma een vragenlijst, waarin men zijn bevindingen over de voorstelling kan neerschrijven. Om de afstand tussen speler en publiek te verkleinen organiseert hij van tijd tot tijd na afloop van een voorstelling een ontvangst of feestavond, waar de bezoekers vrijuit met de spelers kunnen praten en hun bezwaren kenbaar Uniek T\E positie van Vilar is vrijwel uniek in de huidige toneel wereld. Alle spelers van zijn groep worden door hem persoon lijk aangezocht, hij regisseert zo goed als alle stukken (slechts Ge ard Philippe en Georges Wilson drommen mensen willen komen kijken en dit dan op echt Franse manier kenbaar maken. Een voorstelling in d:t ..Pa lais des Papes" door het Thea tre National Populaire is een on vergetelijke geocurtenis. Het is zaak ruim op t.jd aanwezig te zijn, wan', te laat komen be schouwt Vilar als snobisme er. iedere laatkomer kan dan ook onherroepelijk de eerste act: buiten blijven staan. De mees te bezoekers weten dit echter en zodoende zijn reeds een half uur vóór de aanvang van de gebalanceerde Claudio voortover de. De niet meer zo jonge Maria Ce- cares is nog steeds een gevierd actrice, die ook op dit festival als koningin Elizabeth in ..Maria Tu dor" van Hugo enorme triomfen vierde. Zij bezit een kracht en een intensiteit die voor niet-Fransen wel eens teveel dreigt te worden, doch die de Fransen in een top punt van spanning brengt. Vilar zelf speelde de titelrol in Gide's ..Oedipe". en maakte hier van een ontroerend mooie rol. Prachtig had hij de regie zo afge stemd dat Oedipe op het eind met uitgestoken ogen en slechts bijge staan door zijn dochter Antigone achterblijft, na de ontdekking ge trouwd te zijn met zijn moeder. Gide heeft de ..Klassieken" in zijn geschiedenis volledig nagevolgd, hetgeen duidelijk tot uiting kwam in de strakke, stijlvolle regie van Vilar. regis kortom, hij is de absolute ,,direc- De Amsterdammers beweren nog wel eens dat het in Amster dam a.h.w. voelbaar was wanneer Royaards met een première kwam Reeds dagen van te voren merkte men in de omgeving van de Schouwburg dat ..er iets gaan de was". Zo ongeveer is de stem ming in Avignon. Een groot deel van de bevolking leeft zo mee dat de repetities geheim gehouden moeten woTden. omdat er andere Helaas I voor altijd zwijgt de cither Onder dece titel verscheen er in de Ooievaar-reeks van uitgeverij Bert Bakker-Daamen. Den Haag een poezie-album uit de 19e eeuw. Het is. zoals de ondertitel meldt, poëzie uit oude dozen, samengele- zen. uitgegeven en verantwoord door Hanneke Dommisse, met een voor- en narede naar Conrad Bus ken Huet en een ten geleide van W. G*. Hellinga. Dit poëzie-al- bum u verdeeld in 9 hoofdstuk ken. nl. ..Dood en leven". ..Voelen, gevoelens en gevoel", ..Poëet en poezie". ..Luim". „Vermaan „Vaderland". „Vertelling". „Pun tig" en „Natuur en onnatuur". Men vindt er de charme van de 19c eeuw in terug, ook de humor, ook dc wijsheid, ook de stof Men vindt er Van Lennep en Bilderdijk. Goeverneur en Loosjes. J. J. L. ten Kate en W. J. van Zeggelen. Van Koetsveld en Loot*. Staring en Sybrandi in. Alles in de spel ling die de verzen eenmaal had den „Wie ze een eindje van zich af zet. deze teksten van over (of over-over-grootmama en over (of over-over-1 grootpapa, toen ze nog jóng waren, die móet er wel vertederd om lachen, want ze zijn net zo menselijk dwaas als wij", zegt prof. Hellinga in hel voorwoord Het is. om met de 19e eeuw se dichter A J de Buil te zeggen „Een ruif. w T7TLAR speelt zonder voordoek. en maakt zo weinig mogelijk geóruLk van décors. Hij doet dit niet alleen in Avignon, maar ook in Parijs in het „Palais de Chail- lot" waar hij 's winters speelt. Verder maakt hij bij ieder stuk gebruik van muziek die een zeer grote functie vervult, misschien soms wel eens een te grote Het T.N.P. heeft zijn eigen compo nist. de eminente 27-jarige Mau rice Jarre, die in Frankrijk reeds een grote bekendheid geniet. Wanneer de voorstelling be gint wordt de zaal eerst volko men donker, er klinken dan drie trompetstoten en onder begelei ding van zeer suggestieve mu ziek komt het licht langzaam op. Er zet zich op het toneel een lange stoet In beweging, waarin men het karakter van het te spe len stuk bespeurt. Zo wordt het publiek In enkele minuten ge bracht In de Meer van het stuk. Geen stuk van Vilar of hij be gint met een dergelijke Inleiding. Het tekort aan decor speelt Vilar weg door veel gebruik te maken van het licht, en hij heeft dan ook een prachtig functio nerende electrische staf. Ook aarzelt hij niet op een ge geven moment licht van achter het toneel te laten komen, zoals bij de voorstelling van Maria Tu dor. waardoor bij fantastische schaduwbeelden verkrijgt, die een enorme indruk op het publiek ma ken. Mocht de voorstelling hierdoor wel eens een filmisch karakter krijgen, wat schadelijk zou kun nen zijn wanneer dit het spel zou overtreffen, in werkelijkheid ge beurt dit echter zo zelden dat Vi lar er nog geen reden toe heeft gezien van werkwijze te verande- Bekendheid Het T.N.P. geniet reeds een enorme bekendheid in Frankrijk, al berust deze volgens Vilar voorname lijk bij de jeugd. Het werd uit de nood geboren, want Parijs met zijn 50 in het centrum dioht op elkaar gelegen theaters werd zo overvol dat naar expansiemoge lijkheden werd gezocht. Men besloot toen ..de pro vincie in te gaan". Zo ontdekte Vilar in 1946 het Palais des Papes in Avignon en sindsdien keert hij er ieder jaar enkele weken naar terug. Met steeds groter succes, zodat het Weinig décors festival .„.Avignon thans in dc gehele wereld een grote bekend heid heeft gekregen. DOLF DE VRIES ie lied en/of opera? DOOR de echo-kelder van het betonnen trappen huis kom ik op de bovenste flat van een nieuw huizenblok in De Bilt. Hier wonen twee jonge mensen met hun twee kindertjes. Het is bij hen sober en de gelijk ingericht. Het trof mij, dat hier een raam, enorm als een etalageruit, uitziet op een grote wei, die in de toekomst in een park zal worden veranderd Voor Hans Wilbrink om wie het hier gaat, leek mij dit tafereel symbolisch. Hans Wilbrink, de jonge sonore bariton, is thans onder dc schijn werper van het laatste Holland Festival als operazanger in Frangois Villon" van Sem Dres den in de publieke belangstelling gekomen. En terecht; hier hebben we nu eindelijk het schaap met de vijf poten: gave techniek, grote muzikaliteit, persoonlijk even wicht. en vooral verstand. Met als gelukkige toegift beschouw het als vijfde poot Nederlandse hokvastheid. Want. bekent Wilbrink ik kan in het buitenland niet aar den. ,Jk ben een huismus". ..Bovendien ben ik hier in Hol land bezig het opera-vak te leren. Het zal nu wel op de Nederlandse Opera uitdraaien, denk ik". Aldus Wilbrink vanuit zijn In het stuk „Le triomphe de Vamour" van Marivaux traden in Avignon op Roger Mollien als Agis 'links) en Mar,a Casares als Lêonide LIET IS VOOR DE CRITICUS niet gemakkelijk bij het verschijnen van nieuwe bundels experimentele poëzie daarover een be zonken oordeel uit te spreken. De nummers 43, 44 en 45 uit de Windroosserie (uitg. U. M. Holland, Amsterdam) brengen niets opzienbarends en doen geen nieuwe gezichtspunten aan de hand. Het is het gebruikelijke stamelende zoeken naar de zin van het eigen leven en dat van de wereld waarin de dichter is geplaatst. Wel wil mij voorkomen dat Nico Scheepmaker met zijn De kip van Egypte beter en rijper werk heeft geleverd dan destijds met zijn Poëtisch Fietsen. In het gedicht „Ik buit mijn God met woorden uit" zegt hij van Christus; symbolische raam zijn zonnige zangweide eerlang veranderen in een park waar de natuur wordt aangevuld met schijnwerpers, de cors en. mensen. Wilbrink zelf is er enthousiast vóór. En dit is zeker geen kwestie van geld. Een kunstenaar namelijk staat bijna altijd alleen en bij een jonge kunstenaar kan deze eenzaamheid tot een verschrikking worden. Wil- binnengekeerd mens. die de laat ste jaren een metamorfose door- Op zichzelf is het gesprek met hem een vreugde. Niet bekneld in de ..had-ik-maars" van vele ouderen, brengt hij zijn denkbeel den gaaf naar voren. Zijn dis cours is niet de zo gebruikelijke rondleiding om het Lieve Stand beeld van het Eigen Ik. Maar er is nog een andere vreugde, dat is de manier waarop zijn jonge vrouw (die zelf ook wat zingti hem hierbij aankijkt, met be wondering en vertedering, zich eigenlijk geen z.ngen meer. maar keihard knokken waarbij I tegenstanders op eenzelfde num mer werden losgelaten. Als een berg zag ik dus tegen München op". Aan het eind van de twee we ken was hij (helemaal! vel over been. Dit verhinderde Wil brink inmiddels niet te observe ren dat een zeker deel van de mededingers bij dergelijke con coursen qua mens in een slop ge raakt zijn en zichzelf hier willen rechtvaardigen. Liederen-recital Wilbrink komt hier tot de con clusie dat alleen die zanger slaagt, die geen fouten in zijn psychische make-up heef'.. Zo ontdekte Wil brink als zelf-critisch mens, meer dingen waaraan sommige oude rotten in het vak nog niet eens „Als je jong bent", zegt hij bij voorbeeld. ..is het geven van een liederen-recital eigenlijk ondoen lijk. Het vergt de ervaring van een heel mensenleven om je pu bliek op je eentje een avond te blijven boeien. Ik hoop dat nog eens te leren.... later. Wij jonge- e recitals vol experimentele poëzie tot tijd onvermijdelijk, mits men hierin niet zover gaat als wijlen Albert Verwey en Boutens, om van Kloos maar te zwijgen. El ke nieuwe dichtergeneratie pro beert een nieuw programma op te stellen en zich al dichtende er van bewust te worden wat men eigenlijk van de poëzie wil. Daar om zijn zulke verzen altijd in- i Co. de ....We ik ben een vandaag met de woorden uiterst voorzichtig zijn want zij mogen niet bloot staan aan hitte noch los door het luchtruim zweven. de dc Dit is nu wel niet bepaald een belijdenis volgens de Heidelberg- >e Catechismus, maar de waar heid. dat Christus geworden is als onzer een. is hier toch van binnen uit beleefd en op indivi duele wijze kernachtig tot uit drukking gebracht. Over het al gemeen heeft de nieuwe poëzie dit goede dat de dichter niet mcér zegt dan hij verantwoorden kan. terwijl de dichter die be wust christelijke poëzie wil ge ven altijd gevaar loopt zijn vi sie met scheutjes dogmatiek vol Er staan in deze bundel drie verzen over poëzie, ohder de ti tel „Poëzie is". Zulke verzen zijn altijd een soort zelfopenbaring en natuurlijk nooit bedoeld als de dichterlijke benadering van een exacte begripsbepaling. Poëzie als zelfbespiegeling is van tijd te verzoenen, ten aardbeving schudt aan de kerstboom: als engeltjes vallen zij stuk. Ed. O. Roletto is de schuil naam van een Nederlandse schil der-dichter. die lang te Utrecht 'neef* gewoond en thans verblijf houdt in Zweden. Zoals bij schrij vende schilders meer= voorkomt is er in hel woordgebruik een ze kere losheid, alsof de dichter dc woorden als verf hanteert; hier en daar gaat dit zo ver dat he; vers volkomen vormeloos is ge worden. zoals bij „In concre- to" 3 en 4. Toch zit er in ver- Acheidene gedichten een soort redelijkheid: de verzen ontwikke ien zich naar een conclusie toe. Zo eindigt een vers met de woor den: „kortom ik maak een ana lyse van de mens"; een ander sluit met de regel: „ik schijn volslagen mateloos te zijn". An dere gedichten eindigen met „er wordt een herakles gezocht om licht te brengen", „en wat moet er van me worden", ,,ik sta van wil!". (176 blzi. Acteurs en actrices HU hoeft dit ook niet want hij besch.k' over prachtige ac teurs en actrices, in de eerste plaats de in ons land door dc film eveneens zeer bekende Ge rard Philippe, die zich. na zijn toetreding tot het T.N.P. in 1951, tot een ongelooflijk acteur heef: ontwikkeld, en reeds Vilar's rech terhand is geworden. Bij hem be rustte de regie van „Lorenzaccio" waarin hij tegens dc hoofdrol ver vulde. Hij is een typische under acting soeler. een stijl die de meeste Franse acteurs vreemd is. Naast hem is de laatste jaren Georges Wilson opgekomen, die he? publiek in „Les Caprices de Marianne" van dc Musset een uit- VIA NAALD €N RIAAÏ Uitgeverij Gottmer te Haar lem is tien jaar geleden be gonnen met de uitgave van de zgn. Componisten-serie, een groot aantal biografieën van bekende componisten. Deze serie is, al zijn er dan wel licht enkele minder geslaag de boeken bij, terecht een groot succes geworden. Dezelfde uitgeverij is nu ge start met Muziek-Pockets en liet daarin als eerste vier deeltjes verschijnen Chopin door Nor- bert Loeser. „Tscnaikowsky" door H J M Muller. ..Schubert" door Hans Wagemans en „Jo- hann Strauss" door Paul Runn ier resp 192. 26t. 270 en 240 bladzijden van pocketformaat (ƒ2.95 per deel' Een uitzonder lijk gedegen studie wijdde de onlangs overleden criticus Loe ser aan Chopin Door het bewo gen vertelde levensverhaal van Chopin heen leert men zijn mu ziek kennen Loeser kon boeiend en tegelijk leerzaam schrijven. Daarom Is dit boekje dan ook zo waardevol geworden. Mul ler geeft op zeer lezenswaardige wijze een duidelijk en hij geeft ook een waardevol overzicht van het Rusland van toen. Het boek is een pleidooi voor Tschaikowsky geworden. In zijn boek over Johann Strauss hoeft Paul Kuringcr de echte Weense sfeer uit de vorige eeuw weten te leggen, maar bovenal toont het ons Strauss als schep per van werken, waaraan we ons heden ten dage nog steeds kunnen laven. Hans Wagemans ten slotte heeft niet alleen leerrijk, kundig en stijlvol het levensverhaal van Schubert geschreven, maar hij is op talrijke bijzonderheden in Schubert's muziek nader inge gaan op een wijze, die de vak man en de leek z Bij de Componisten-Serie heb ben we het al eens opgemerki en we zullen het ook nu weer doen; de boekjes moeten voor zien worden van een werken- index. zoals dat bij het boek over Schubert is gebeurd. Dal verhoogt de waarde als naslag werk. Nu moet men te lang zoe- ARNOLD SCHÖNBERG ES DARIUS MILHAUD twee namen uit de moderne muziek twee begrippen. Schönberg. die in 1951 le Los Angeles overleed was Oostenrijker. Milhaud. die 4 september zijn 66ste verjaardag hoopt te vieren, is Fransman. Schönberg werd befaamd om zijn twaalf toonsysteemMilhaud om rijn polytonaliteit. Schönberg is al bijgezet in de rij der „klassieke" componisten. Milhaud rijdt nog in een invalidewagen door Parijs en interesseert zich nog steeds foor religieuze onderwerpenvoor amusement, voor music-hall voor jazz en voor chansons. Zijn autobiografisch boek je „Notes sans musique" uit 1949 begint Milhaud met dc zin „Ik ben een Fransman uit de Provence en Israëliet van religie' Dat is al bepalend voor zijr muziek, die het Franse élan heeft, de zuidelijke licht heid en de Joodse over tuigingskracht. Toen op 24 oktober 1920 voor het eerst zijn ..Suite Symphonique ,n Parijs o.l.v. Gabriel Pierne werd uitgevoerd door hel Colonne-Orkest veroorzaakte dat zo n tumult onder het publiek, dat dc dirigent zich omkeerde en Concerts Colonne, dan bc wijs ik daarmee dat het waard is uitgevoerd te worden. U heeft het volste recht hierover uw goed- ol afkeuring te kennen le De polytonalite. ken iets be en %«rk wan TschAütow sky pa.a ld werk deelt gevoadan. MILHAUD is enige jaren in Bra zilië geweest als secretaris van dc Franse gezant aldaar Paul Claudel. Een kunstzinnig ge zantschap dus: een beroemd dich ter als gezant en een beroemd componist als secretaris. Claudel, die ook veel voor Honegger schreef to.m ..Jeanne d'Arc"'. heeft veel artistiek samengewerkt met Mil haud. Tijdens hun Braziliaans ver blijf schreef Claudel in 1957 zijn gedicht „L'Homme et son Désir" en in 1918 maakte Milhaud naar aanleiding hiervan een ballet Een klein instrumentaal ensemble en een vocaal kwartet had hij er voor nodig. Het is een uitzonder lijk suggestief ballet geworden, suggestief vooral omdat Milhaud altijd kaas heeft gezien zeer be knopt te componeren Hij zegt één r En toen hij in 1949 in de Ver. Staten was. werd hem voor een Dance-Festival gevraagd opnieuw een ballet te maken. Hij schreef toen een Joods ballet, getiteld Les rèves de Jacob", waarbij hij als gegeven nam Jacobs droom te Beth-El (uit Genesis 28» en Ja cobs worsteling met de engel (Ge nesis 32'. Het werk is een choreo- Srafische suite geworden, bestaan- e uit 5 delen en geschreven voor hobo. viool, altviool, cello en bas. Men zou deze Suite ook zonder de choreografie kunnen zien, daar het een stuk pure muziek is. al thans voor hen die de moeite ne men het werk eens rustig meer- BEIDE werken zijn door de EDITONS DE LA BOITE A MUSIQUE (B.A.M.i op de plaat vastgelegd door het Ensemble Ro ger Désormières onder leiding van Darius Milhaud zelf. (30 cm lang speelplaat LD 029'. in ons land uitgebracht door DURECO. Het zijn zeldzaam mooie opnamen ge worden van werken die U wellicht anders nooit zult horen en die U toch moet kennen om de ontwikke ling van de moderne muziek te kunnen volgen Met deze uitgave is een grote muzikale daad ge steld. TAE ontwikkeling van de muziek ::i deze tijd kan ook niet ge volgd worden zonder enig begrip van wat Arnold Schönberg schreef Schönbcrg's betekenis wordt niet alleen bepaald door zijn stoot tot de twaalftoontechniek (waarbij dus alle twaalf tonen van het oc taaf even belangrijk zijn en een noot niet terugkeert voor eerst de andere 11 noten aan de beurt zijn geweest', maar ook door zijn stre ven de muziek te bevrijden van allerlei sentimentele of melodra matische stemmingen en spannin gen. Stond de eerste periode van Schönberg's scheppingsdrang (1898 -1909' nog min of meer onder in vloed van een figuur als Wagner, daarna maakte hij zich èn melo disch én harmonisch vrij en kwam hij tot geheel nieuwe en geheel eigen klankformaties, die iets los ser kwamen van de tonale bindin gen. Daartoe behoort ook zijn cy clus „Pierrot Lunaire", dc drie maal zeven gedichten van Albert Giraud. door Otto Erich Hartleven in het Duits vertaald. Met dit werk kwam Schönberg muzikaal tot een voltooiing van wat hij voor die tijd reeds in zich voelde. Het geraffineerde samenvoegen van piano, fluit (cn piccolo), klarinet (en basklarinet), viool (en alt viool) en cello heeft tot merkwaar dige nuances geleid en het ge bruik van een zangstem als spreekstem verhoogde nog de sug gestieve en ook sensuele zeggings kracht. De sopraan heeft hier een „Sprechmelodie" uit te voeren. Daarnaast heeft Schönberg in de ze cyclus op de wat decadente en morbide verzen van Giraud een vaak sterk illustratieve, een soms haast visuele muziek geschreven. Tevens heeft hij allerlei techni sche trucjes uitgehaald, o.m. in „Der Mondfleck" waarvan de tweede helft noot voor noot de eerste helft herhaalt, doch in ach terwaartse beweging. O ET is een super-geniaal spel Ivan noten en woorden, dat door de EDITONS DE LA BOITE A MUSIQUE (B.A.M.) in een su blieme vertolking op de plaat is vastgelegd met de sopraan Ethel Semser en het Virtuoso Chamber Ensemble o.l.v. René Lcibowitz (30 cm langspeelplaat LD 016. in land uitgebracht door Durecoi. Zangconcours Hoe komt Wilbrink naar de top? Hij is niet de ellebogenwerker. niet de doordouwer. Geen eer zucht drijft hem naar het strijd gewoel van het zangersfeest. Wie wel? Cherchez la femme! „Een uur lang heeft ze me zit ten overhalen om toch naar dat zangconcours te Munchen te gaan." En dat was maar goed ook. Het leverde hem de eerste prijs op plus talrijke Duitse ra dio-contacten. Nu had Wilbrink in 1953 al de eerste prijs in Den Boich gewon nen; het concours te Verviers bracht hem dezelfde erepalm. Maar plezierig was het niet. Hans Wilbrink is meer dénker dan doéner: „Vooral in Verviers was het mezelf te Kijken"; „ik wil een volkomen nieuwe en moderne spelling doorvoeren waarbij leven als liefde geschreven wordt", „ik roep om de stem van be wustzijn" en zo voort. Het vers „wederzijds" eindigt met de merkwaardige uitspraak „de heer is mijn deel zegt mijn ziel en niemand kan bewijzen dat het niet zo is" Merkwaardig: dit duidelijke element van redelijk denken en concluderen in poëzie van een schilder. Deze bundel, getiteld grootworden toenaderen buigen is zeker niet onbetekenend. De bundel Lateraal van C. Buddingh opent met een vers van recente datum (de bundel bevat werk uit de jaren 1951 '56) met de natuurlijk weer won derlijke titel „Zegt de Sica" (uit de titels van verzen en bundels spreekt .vaak een machteloos streven naar het bizondere). Het luidt zo; altijd weer denkt men morgen morgen rijdt hij uit de tram van het ene gedicht dat de wereld een zin geven zal en het hart een bed om te slapen maar altijd weer valt de dag als een ondermaats voorntje in de hese rivier van de tijd en weer denkt men morgen morgen maar morgen is altijd te laat. Deze bundel is minder overtui gend dan die van Scheepmaker of Roletto. Men krijgt bij meer dan één gedicht de indruk van een toegepaste manier, die meer afgekeken lijkt dan een onver mijdelijke* vorm die zichzelf heeft geschapen. Het meest per soonlijke versje van Buddingh'. de uitdrukking van afkeer tegen een gestroomlijnd leven als deel van een publiek, worde hier ge citeerd ter afsluiting van deze korte aankondiging der drie Sedert Hans Wilbrink zijn ver mogen tot directe expressie heeft ontdekt is hij op de liedkunst uit gekeken. In de opera, hoe je het ook be kijkt, kun je echt zingen. Overgang Hie t alleer tuose beheersing bij de sopraan en de instrumentalisten op te mer ken. maar bovenal een zeer sterke zeggingskracht in de uitvoering, terwijl de opnametechniek even eens van zeer hoog gehalte is. Een werk om te bezitten, vele cn vele malen te beluisteren (met tekst) en er dan van te gaan houden. CORN. BASOSKI. Windrozen. NO THANKS leven als verroeste fiets- draaiend als jantjes in een hollandse film de brylcream foreheads villainous low nee dank u dan liever de lucht in met die vervelende van Speyk. C. RIJNSDORP HANS WILBRINK, Waarom zo de motor-ploeg door zijn weiland gehaald? Berust dit alles alleen op eigen inzicht? Stellig niet. Ook invloeden van buiten stootten hem enige jaren her uit zijn contemplatieve zang instelling. Een daarvan kan ik gis sen: zijn jónge vrouw, op grond van haar warm-spontane, actieve en ook practische instelling. Mis schien bereidde zij hem geestelijk voor op hetgeen Otto Klemperer voltooide in Londen, waar. Wil brink enige jaren geleden moest voorzingen (Brahms' Requiem». „Zijn dwingende, bijna mag sche persoonlijkheid dreef mij i als het ware toe om het na< buiten te brengen". Hoe bedoelt u dat? Een zanger moet op het po dium niet proberen zelf te genie ten van zijn kunst. Want dan gaat het ermee, vergelijkt Wil brink puntig als met het be kende gelach op hel toneel dat geen weerklank vindt in de zaal. Dit is een woord dat naar mijn mening veel oudere recital-solis ten in het oor mochten knopen: hoe meer de zanger zich op zich- j zelf concentreert, hoe minder zijn hoorders boeit. Hoe het ook zij, in de opera, waar de dramatiek dit egotisme radicaal verijdelt, vindt Wilbrink voorshands een medium om geheel los te komen. Ik twijfel er niet aan: Hans Wil brink zal dus zijn grazige liede- ren-wei zo gauw mogelijk helpen omtoveren in een opera-park. Zal er daar nog een gazonnetje van rust overblijven voor zijn oude liefde: het lied? Al hoopt hij het zelf oprecht, ik zie het nog niet. Want in de opera zing je ,.met handen en voeten". En dan wordt je vanzelf gebonden óan land straks een groot opera-z ger. Maar ten koste van het lied. Tenzij er op het juiste ogenblik iets (of iemandi tussenbeide CARL LANS Darius Milhaud. van wi B.A.M. de mee balletten rèves de Jacob" en „L'Hom son désir" opnam. Wij drentlen met ons honderde' om en om, arbeider, zakenman, klerk, priester, schrijver. Goudvissen glijden schimmig door de vijver, wijl 't druk gepraat van de ongeduurge drom, hoe ijdel ook, gonst met onblusbare ijver De schildwacht gaapt, beeld van 't regiem, doofstom voor 't zwijgend vragen van ons fel waarom. Maar ruk aan 't hek hij grijpt zijn wapen stijver. Zacht blinkt de hemel, teer gewassen blauio achter 't getril der verre populieren. En driftig, als een schip trekt aan het touw, begeert mijn ziel juichend de schoot te vieren en vóór de wind te zeilen uit het nauw de ruimte in, waar de vrije vogels zwieren. uit: Het le ultg. A. A. M. Stols, 's-Gravcnhage.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 14