Europese gedachte wordt in Brussel uitgedrag ouöe dutomoBieLen ssszzvsxs: ..i» Redding op zee met hulp van een robot ZONDAGSBLAD ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1_ Burgers noodverpakking ïiqeren. Maar hoe gaat dat: de mi- oorlog stuurt een briefje, heel vriendelijk en heel beleefd, waarin hij vertelt dat je „ernstig rekening moet houden met de mogelijkheid van herhalingsoefeningen voor de duur van pakweg dertig dagen". En zo'n minister is niet de eerste de beste. Ik was tenminste gevleid door dat ministeriële (verzoekje. Niet veel natuurlijk; juist genoeg om gehoorzaam de hele troep afgekeurde helm incluis uit de mottenballen te halen, om vervolgens, toen de tijd daar was, heel gedwee de „eerste reisgelegenheid na 6.59 uur" naar -de garni zoensplaats te nemen. VIER VERHALEN over „HERH ALEN- door TON ZEELENBERG Nu ik er nog eens over nadenk, geloof ik dat je van goeden huize moet komen om tegen zo'n minister te zeggen: ..'t Is heel aardig aangeboden, maar deze keer komt het toch minder gelegen..En ik kom niet van „goeden huize" Het is allemaal wel heel fatsoenlijk en zo. daar niet van. maar {oed. nee. dat niet. En daarom stapte flt die morgen in die heel vroege trein, die zo heb ik mij laten vertel len alleen rijdt omdat de minister nog steeds denkt dat dienstplichtige militairen van die matineuze lieden zijn. DE trein zat vol burgers in nood-verpak king. Allemaal jongens die niet goed ten met hun van rijkswege ver strekte kleren. Joop Gerberink ste aan toe Hij zat breeduit. 2 enoTne kanarie geel geschoeide voeten op de bank tegenover hem. droeg een lichtblauwe broek, had geen knoop meer aan zijn uniformjack. bezat een sluike haardos, die juist groot genoeg was om een klein baretje aan het oog tc onttrekken en grijnsde naar twee oude dames, die vermoeid in het gangpad ston den te overwegen of zU de soldaat op zijn plichten als militair of op de consekwen- ties van het heer-zijn zouden wijzen Toen Gerberink mij zag werd de grijns op rUn gezicht nog breder Ik zei: ..Ha. die Gcrbermk" en ik dacht hoe prettig iemand te ontmoeten die blij is je Ik blikte verontschuldigend naar de twee oude dames en nam plaats in het hoek je. dat Gerberink bereids had ontruimd. ..En hoe gaat het zo alvroeg hij. nadat hij het kleine vette petje nog die per in de haardos had begraven. „Al ge trouwd?" „Natuurlijk", zei ik. onmiddel lijk helemaal enthousiasten een zoon Tk pakte m'n tas om foto's op te zoeken, maar hij maakte een nonchalant gebaar en zei: ..Laat maar. ik ken die plaatjes uit m'n hoofd". Na een korte pau ze zei hij met een zucht: „Ik ben ook in de echt verbonden., je kan er vandaag de dag niet meer onderuit met als die be lastingen en zo.. En hou nou je brood molen even dicht, ik moet maffe. P minuten had hij daarvoor nodig. Toen vroeg hij: ..Ken jy Van Dipten nog?" De naam zei me niets, maar dat kun je Ger berink toch niet wijsmaken. Daarvoor heb ik hem in onze diensttijd te goed leren kennen. Dan zou hij zeggen: „Doe jij maar lekker flink hoor. een ouwe kame raad. waar je twee jaar mee hebt opge trokken, vergeten. Dat kan jij Je veroor loven". Dat zou Gerberink zeggen en daar om zei ik maar: „Van Dipten, natuur lijk. is er lets met hem?" „Hij komt niet!" „Waarom niet?" vroeg ik en tegelijk wist ik dat het een ontstellend domme lui geworden en een sergeant, die uit Zeeu-.v3-Vlaanderen kwam en altijd opval lend zwijgzaam was geweest, riep nu te pas en te onpas: „Wij eisen vrije veren'" En dan waren er r.og enkele zaken die vroeger verboden en nu verplicht waren en ook andersom, maar verder was alles nog precies eender en heel gezellig. gebleven. Ik vroeg me later af hoe Gerbe rink toch zo stom kon zijn om die jongen er door te willen slepen. Het was icnslotte zijn eigen schuld. Maar Gerberink heeft nu eenmaal een hart van goud, zo dacht ik. Met heel zijn gouden hart deed die Gerberink in zettend dom. Hij stapte op de ka pitein toe. die stond te mijme ren. Nu stellen kapiteins wat vriendelijkheid prijs. 2« YIJF n Gerberink zei traag, de ogen gesloten: „Nou moet je niet van di« domme vragen stellen. Als die jongen zegt dat'ie niet komt. dan komt'ie met. Hij zei tegen me: Herhaling of geen herhaling, ik kom met. Nou. en toen heb ik tegen hem gezegd: Oké Van Dipten, jij komt niet en ik zorg dat er niets gebeurt. Ik sleep je er door. Dat zei ik en dat doe ik ook Ik was er onmiddellijk van overtuigd dat het zou lukken. Heel goed herinnerde ik mij dat Gerberink het talent had om. zoals hij zelf altijd zei. „de dingen te ver sieren". Pr - laten zich slist niet door soldaten-zonder-verdere-mo- gelijkheden joviaal toespreken. En de sol daat-zonder-verdcre-mogelijkheden Gerbe rink spreekt iedereen bijzonder joviaal toe. Dat is zijn grootste charme. Groot en plomp stelde hij zich naast onze kleine, uiterst fanatieke kapitein op en zei hartelijk: „Zo Kareltje. nog steeds geen verkering?" De kapitein bloosde. Voor een compag nies-commandant is dat een merkwaardige reactie. Hij probeerde zich te herstellen door Gerberink toe te brullen: „Ga in de houding staan als je tegen me spreekt, kerel!" Soldaat Gerberink keek een tikje schaap achtig naar de brullende officier. Blijkbaar vroeg hij zich af hoe zo'n klein lichaam zoveel geluid kon produceren. Toen zei hij: ..Oké. oké. dan praten we nieten daarmee was voor hem de zaak afgelopen. VOOR ons was de zaak echter allerminst afgedaan. De kapitein werd plotseling geweldig actief. Hij liet ons door de ad judant in de houding zetten en melden en afmarcheren en al die andere gebruikelij ke zaken, die heel vervelend zijn als je weer helemaal burger bent geworden. Toen dat allemaal achter de rug was en de adjudant had gecontroleerd of we er alle maal waren en Gerberink tweemaal „Pre sent" had geroepen, éénmaal voor zich zelf en éénmaal voor Van Dipten, toen sprak de kapitein ons toe. Hij gebruikte eerst een serie vreemde woorden, waarvan we de betekenis waren vergeten, maar die allerminst vriendelijk waren bedoeld en zei toen. dat de inter nationale toestand een paraat leger nood zakelijk maakte. En dat we daarom op herhaling waren. Hij zei: „We moeten eerst de compagnie gevechtsklaar maken, uitrustingen aanvullen, koper poetsen en de wet op de krijgstucht leren. Daarmee kunnen we in twee weken klaar zijn. Er blijven dan nog twee weken over en die hebben we hard nodig om alles weer schoon te maken en in te leveren. We zul len hard moeten werken om dit program ma helemaal af te werken. Ik reken dus op jullie medewerking. Iemand nog iets eens worden nagekeken". Er kwam dus een sergeant-majoor-hospik opdraven. Ger berink bekeek de majoor wantrouwend en vroeg: „Is er geen echte dokter?" Dit ging de kapitein te ver. Hij brul de: „Nou niet kletsen, mensen, dokters zijn er voor slappe burgers. De majoor heeft ehabeo en weet er dus veel meer Dat was taal. die Gerberink kon waar deren. Gewillig liet hij zich met de ande ren naar de „ziekenfabriek" dirigeren. Daar kregen we een vragenlijst over paar- denserum, voetbalknietjes en meer van die minder prettige zaken. injectienaalden plaats genomen riep: „Linker bovenarm ontbloten, formu lier inleveren en fles meenemen!" Webe grepen het niet helemaal, maar we wisten dat de oplossing vanzelf zou komen. Zo gaat dat nu eenmaal in het leger. In marstempo trokken we dus langs de majoor, die van korte afstand de injectie naalden in de ontblotte bovenarmen wierp en daarbij regelmatig mompelde: „Ont spanner. die arm.... en opschieten, een uur is te lang". Ik zag dat Gerberink zich tweemaal aan de injectienaald liet rijgen. „Voor Van Dipten", fluisterde hij mij toe. „anders krijgt die jongen er last mee". Toen de majoor de naald uit mijn arm had geplukt, zei hij: „Vergeet je fles niet Ik zei: „O. ja dat is waar ook", pakte één van de dikbuikige flessen, die in een keurige formatie stonden opgesteld en keek er waarschijnlijk een beetje be teuterd naar. Het duurde de majoor allemaal veel te lang. Hij schreeuwde ten minste: „Een uur is te lang als je last hebt van valse schaamte, dan kun je die fles hiernaast wel even volmaken". Op de gang stond Gerberink met een fles in iedere hand „Eén voor Van Dip ten". zei hij. „ik moet straks een beetje van jou en de anderen hebben, anders krijg ik die twee flessen niet vol". verwacht. De cocktail in Van Dipten's fles bracht namelijk de gehele geneeskundige dienst in een paniekstemming. Nog geen uur, nadat wij de „ziekenfabriek" hadden verlaten, stormde de majoor ons tenten kamp weer binnen. „Waar is Van Dipten" schreeuwde hij. „Die jongen is doodziek, hij moet onmiddellijk naar bed." En plotseling wilde iedereen Van Dipten zUn. HET STILSTE PLEINTJE VAN DE EX] Balans opgemaakt van thema der tentoonstelling HET WAS zo goed bedoeld. Door de .Wereldpoort zouden de bezoekers de Expo opstromen, om door het Paleis der Inter nationale Samenwerking te komen op het plein, dat omsloten is door de koepel, gedekt door de blauwe vlag der Verenigde Naties, met recht8 het paviljoen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en links dat van de Raad van Europa en van de Benelux. zo anders ge- Raad van Europa, wordt het Benelux- leed gauw vergeten Het merkwaardige het paviljoen Maar het worden. De Wereldpoort is de rustig ste ingang van de Expo. De be zoekers komen bijna allen door de Raadvan Eurooa de andere poorten. Terwijl een 's misschien wel, da; moede mem,te 2ich door ie Jrsa^ev^|nd!e overige lanen sleept en in rijen moeten aflegt staat voor de paviljoens van tot wederzijds begrip. Rusland en Amerika of aan de het Atomium, dringt eerbiediging el- Velen zijn toevallige bezoekers, die ontdekken dat ze het pavil joen van de Verenigde Naties dwars door kunnen lopen en dat er dan werkelijk nog een stuk Expo voor hen ligt Machtig ver rijst daar het gebouw van de E.G.K.S. hangend aan de staal draden van zes reusachtige span ten; bescheiden is het driehoekje van de Benelux, even kinderlijk van uiterlijk als van inhoud en verrassend het paviljoen van de Raad van Europa, waar fier de blauwe vlag met de twaalf gou den sterren wappert. NAUW VERRONDEN Een plein waar concurrentie cn trots op eigen prestatie plaats hebben moeten maken voor de be grippen: samenwerking, welvaart en vrijheid. Drie begrippen die nauw aan elkaar vtrbonier. z:in; die ieder mens verwezenlijkt zou willen zien, maar waaraan zich in verhouding slechts zo weinigen wijden. kaars eigenschappen komen, er stap voor stap in authentieko stukken getoond wordt In de vitrines zien we oude, heel oude - documenten, op per kament geschreven en met zware zegels versierd en daar lezen we de moeizame geschie denis van vorsten en burgers, die elkaar wederzijds geloften van trouw deden, plichten aanvaard den en rechten bedongen. Daar ligt bijvoorbeeld de vast- burgers van Echternach door de gravin Ermesinde uit 1236 en de Schwoerbrief van de stad Straats burg (1399), verder het geuzente- ken uit 1580 en de eerste documen ten, die spreken van de rechten van het volk via zijn volksverte genwoordiging. GETROUWE COP1E Tot we tenslotte belanden in de getrouwe copie van de vergader zaal van de Raadgevende Verga dering van de Raad van Eüropa in Straatsburg, compleet met de naamkaartjes der afgevaardigden op de banken geprikt en wel op alfabetische volgorde, zodat de Brit naast de Griek, de Duitser J naast de Fransman terecht kan Het paviljoen van de Benelux komen De bezoekers zoeken ■b-t rfit Ïoat.to wol pon rfut- graag 'een plaatsje op van een landsman en kunnen de illusie/ dat zij daar nu eens zitten als afge- (35 totaal) voor nodig, die elkaar niet mochten storen. Door het aan brengen van een zesde spoor, uit gerust met synchronisatietops, dus kleine impulsen, kreeg men de ver binding beeld-commentaar. STOM EN DOOF Buiten het gebouw heeft de gids, zoals men zal begrijpen, geen waarde, want hij wordt stom en doof. Maar mocht een onnaden kend bezoeker zijn gids mee de deur uit willen nemen, dan geeft deze een kreet, die alarmerend genoeg is om zijn tijdelijke eigenaar te herinneren aan zijn plicht tot te- Tussen zes stalen spanten /ii^ het paviljoen van de E.Gj aan stalen kabels. f° V De deskundigen vinden hie dorado! De Russen, die zel^, mijn op de Expo demonsti e) behoren tot de meest geïn seerde bezoekers. Het record tot nu toe gevestigd door groep van vijf Russische n genieurs, die bijna drie uur der de grond" bleven! En' niet technisch is kan zich f maar verbazen over de kolen en staal spelen in gelijks leven. lijkt var. dit laatste delijke demonstratie. Het elijks een bezoek te zeggen, dat ligt m zijn lijn. Hij zei: „Ik zou eerst graag worden gekeurd!" de ko mende werkzaamheden nog wat uit te stellen en was het daarom roerend met Gerberink eens: ..Wij willen eerst wel hun middelen gebruikt voor de nationale prestaties en het mage re overschotje: een stokoud film pje. wat fotomateriaal e.d- naar dit driehoekje gezonden. Maar de Expo is geen plaats om te kniezen en bij de buur, de nelijk hebben onze drie landen al vaardigde volledig beleven, door- rfn d^t als ze de koptelefoon opzet ten. ze een speech horen van een onzichtbare spreker, die toch eens werkelijk is uitgesproken in de Europese vergadering. I-Iet is kenmerkend voor dit pa viljoen. dat in wezen de propa ganda ontbreekt. Men ziet en hoort er slechts wa: oukohlic- haid was en it. Een werkelijk- heid die niet ideaal is, maar o.e wel hoop geeft voor de toexoms, en die onmiskenbaar getuigt van het streven naar samenwerking. EEN RESITAAT Aan de overkant rijst, machtig en imposant, het bewijs op. dat die samenwerking ook tastbare, materiële resultaten geeft: het paviljoen van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. Het is gebouwd, hangend bo ven een glooiing, alleen de voor kant raakt de grond, maar ver der hangt het aan zes enorme spanten in staaldraden. Twintig charmante gidsen staan klaar om ieder, die wat weten wil. antwoord te geven. Maar het technische wonder, de onzichtba re gids, overtreft de aantrekke lijkheid van deze charme. Zesmaal op een dag staat die onzichtbare gids klaar. En wte er op tijd is maakt een goede kans die toegewezen te krijgen. (De uren zijn: 10.30, 11.16. 16.30. 17 en 17.30 uur.) Het is een draagbaar toestelletje, nauwelijks groter dan een flinke batterij met een even minuscuul kopte- lefoontje. VIJF TALEN Men kan er keurig de route van de tentoonstelling mee volgen, maar er ook kris kras mee rond dwalen. Want in vijf talen ver schaft dit wondertje een keurige uitleg, die precies klopt met de af beelding waar men voorstaat. hier verklaard krijgen, komt nog een attractie; namelijk de kolenmijn, waar dertig rasech te mijnwerkers elke uitleg met ple- Voor hen is de Expo-mijn van de E.G.K.S. een ideaal terrein, want men vindt er alle veilig heidsmaatregelen. die waar ook in Europa worden toegepast. Aan machines staat hier voor onge veer twee miljoen gulden. fen stof m (1 werpen: staal in mac.. B. structies en voor de eenvou i' zaken, terwijl een stalen hui 0 delijk maakt wat in de n woning dit onverwoesttaaai riaal betekent. Zo vinden we aan het ij^ pleintje van de Expo, de 1 opgemaakt, die het thema i de tentoonstelling: Reken der wereld voor een samenleving. rpOEN wij de kazerne bereikten, hij met J een belachelijk klein pakje onder de arm en ik met een enorme bult van een plun- Jezak op de nek, beheerste Gerberink weer de hele situatie met één oogopslag. Tegen de schildwacht zei hij: „Nog even volhouden, beste jongen", vervolgens wek te hij de wachtcommandant uit zijn mid dagdutje en liep daarna een kapitein zon der groeten voorbij. De kapitein riep: „Hé. jij daar!", maar Gerberink wandelde rustig verder. Ik stoot te hem aan en fluisterde; helemaal onder de indruk: „De kapitein roept je", waarop Gerberink mij verwonderd aankeek en luid keels verkondigde: „Astie me naam niet meer weet, dan zegtie maar meneer". Toch keerde hij zich om en keek naar de kapitein, diemet de voorgeschreven trek ken van verontwaardiging op zijn gezicht stond te wachten op de resultaten van zijn kreet. „Nee maar", zei Gerberink. „dat is Piet". En mei uitgestoken hand stapte hij op de kapitein sf en zei: „Ha, die Piet, hoeiselternoumee. ouwe jonge""' De kapi tein kromp meen. draaide zich oen en ver wijderde zich met afgemeten passen, veer tig per minuut. HIJ deed zijn werk voortreffelijk, die kapitein Als een lopend vuurtje ging de kum.U van Gerberink door de kazerne. Dc officieren gedroegen zich plotseling op vallend onopvallend en de onderofficieren liepen met een veilige bocht om de sol daat Gcrbermk heen. Zo. dat is weer ge regeld". zei dc onrustzaaier tevreden en hij wendde de steven naar een troep sol daten. die wat onwennig bij de ten ten bijeen groepten. Ze .varen er allemaal weer. de hele „ouwe hip". De kapitein was een paar Jaartjes ouder maar nog steeds kapitein: de sergeant-majoor was ook ouder, maar bovendien was hij adjudant en ontzettend *- voorpagina. autoganzeoora en uentai r ken meer. Nu hebben we nog maar enkele dingen genoemd en bijv. niet eens. Verder kan de heer Riemer zijn gesproken de autoband laten zien ook die van de autoverlichting u kaarslantaarn via olielamp. Frankrik irflamn »n anrfprp nvprffanffü- toch heus genoeg opvalt Mijn grootste jachtterrein is x xa.in.wjn. &v vertelde de heer met veel te kopen op autogebied, want daar zijn veel enthousiaste minnaars van de oude auto ver enigd in de Veteran Car Club. De earbidlamp fasen tot de electrische verlich ting. (De Spijker van 1903 had wauk electrische lampen met ingebouw- _ir._a minna a de generatoren! is aanwezig. I collectie affiches op autogebied. reclame ID. .utokl-dm, m ut 'ij,! leden hebben zich verplicht hun oude auto's alleen aan ande- - re leden te verkopen om uitvoer dc geveerde band. die vol- tegen tc gaan." Hoewel het dus h.t off.Ph» rfp rfp^rf.fp.ir aan steeds moeilijker wordt om belang rijke nieuwe stukken op de kop grote mis- tikken groeit de collect: steeds en aanbouw van een n aal zal weldra dringend Documentatie dig z tatie over die het vorig ja; overleden dr. i blijft technische knobbel er met z'n ge zin plezierig zal kunnen rond dwalen en veel interessants zal kunnen zien. Dit plezier wordt t ook de verzameling Voert uw weg dan ook over Drie- sa. die duidelijk laat zien bergen, verzuim dan niet om te ge- gaan kijken naar deze interessan- i de te collectie, die laat zien hoe de inkt- auto in enkele tientallen jaren stormenderhand zijn belangrijke hoe de auto zo'n halve leden tot de verbeelding mensen sprak. Hier zien stellen, stopflessen en tabakspot- i in de vorm antieke plaats in de wereld veroverde. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse kust wacht dat in New York is gevestigd, heeft voor het reddingswerk op zee een electronische re kenmachine in gebruik genomen. Deze „robot" maakt in 'enkele ogenblikken een bepaling mo gelijk van de plaats, waar rapporterende sche pen zich bevinden. Dat is van groot belang als ergèns op de oceaan een schip in nood is. De machine houdt een „wakend oog" op een in twee delen gesplitst gebied, dat zich uitstrekt over de Atlantische Oceaan, de Caribische Zee en de Golf van Mexico. De schepen van vele nationaliteiten seinen drie maal hun positie, snelheid en koers naar New York en deze gegevens worden in een ommezien door de electronische machine geregistreerd. Die opgave er. registratie geschiedt, zodra het maritieme gebied wordt binnengevaren, wanneer men van de ene naar de andere reddingszone vaart en als men een ha ven aandoet. De scheepsrapporten worden, terstond in kaarten geponst en de machine doet de rest. Zij bereken', automatisch de positie van ieder schip en als men nu bij de Amerikaanse kustwacht een noodsein op vangt. geeft de robot aan de hand van de positie van het in nood verkerende schip in enkele ogen blikken een duidelijk overzicht van alle schepen, die zich in de onmiddellijke nabijheid er van bevin den De kustwacht kan daarna bij het zoek- en reddingswerk die schepen inschakelen die wat hun positie betreft, daartoe de meeste kans van slagen hebben. golflengte vertegenwoordigt taal (Frans, Duits. Engels, Itali aans en Nederlands). In het pavil joen is een zendstation gebouwd en in elke afdeling is een megafoon met vijf klanksporen, een zender met vijf golflengten en een anten- Ér warei Oude, heel oude documenten, op perkament geschreven en net zware zegels versierd, waar we de moeizame geschiedenis \ezen van vorsten en burgert. wetenswaardig MrnrM merkwaardig ntULIl uit de uereld bijeentiebrucht door KEURIGE BEDIENING In het beste (en duurste) hotel van de stad Vdrnamo Zuid-Zweden zullen in de komende winter de tijdens middaguren overblijvende leerlingen van het gymnasiu j mogen lunchen. Het gaat hier om ongeveer 200 kindere die op te grote afstand van de school wonen. Zij wordt precies zo behandeld als de andere hotelgasten. Wie dl) allemaal betaalt? De prijs is in het schoolgeld begrepen. ZELFBEDIENING De taxichauffeur Roscoe Damron uit Detroit (V.S.) r( met een verbeten trek om de lippen zijn wagen naar dichtstbijzijnde politiepost. Zijn passagier weigerde voor rit te betalen en beweerde geen cent op zak te hebben. Tof i Roscoe met een politieman uit het bureau kwam om de ma' tot andere gedachten te brengen, was niet alleen de weiger achtige man, maar ook zijn taxi verdwenen. FLUISTERCAMPAGNE ..Als uw kinderen slapen, moet u hen brave gedachten het oor fluisteren", heeft een psycholoog uit Chicago a ouders van moeilijk opvoedbare kinderen verzekerd. „Bil nenkort hebt u dan voorbeeldige kinderen, want hun onde bewustzijn neemt alles in zich op." ENQUETTE De leiding van de Londense BBC was wel eens nieuwsgit rig welke programma's door de aanwezigen op een onlani gehouden congres van wetenschapsmensen het mee luisterd werden. Enkele vragenstellers gingen beleefd ron en wilden weten: „Welk radioprogramma hoort u het liefstf De geleerden noemden stuk voor stuk het kinderuurtje hun meest geliefde programma. COLLEGA De 29-jarige Clifford Webster uit Atlanta (Georgia, USA heeft onlangs zijn 23ste betrekking in 4 jaar tijd aanvaar! Webster was geen enkele keer langer dan twee dagen werk loos. In deze vier jaar was hij bordenwasser, automonteui portier, verpleger, taxichauffeur, kelner, winkelbediende el parkwachter. Zijn eigenlijke beroep? Journalist! OORLOGSSCHADE Een deputatie uit het Engelse plaatsje Hexham is on langs naar Kopenhagen gereisd om de Deense regering scha devergoeding te vragen. Waarvoor? In het jaar 870 vielei Deense veroveraars Engeland binnen en zij verwoestte^ toen de kloosterkerk van Hexham. De kerk werd in eel bouwval veranderd en na vele eeuwen kwamen er plannel de kerk te restaureren. Een bedrag van ongeveer tiendui zend gulden was daarvoor nog nodig en dat vroegen dl Hexhamers van de nazaten der Noormannen. MET COGNACSMAAK Om ae Fransen hun afkeer van melk te helpen over winnen, is een grote melkfabriek in Parijs begonnen fles sen melk in de handel te brengen, waaraan de geur en dl smaak van cognac is toegevoegd. De nieuwe drank is echtei absoluut alcoholvrij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 10