IN GRIEKENLAND Grieks-Orthodoxen gaan de Bijbel lezen wint het Evangelie iï) opnieuw aan invloed Tien jaar voorzitter der Tweede Kamer Reactormontage Petten komend voorjaar klaar Economie en Financiën SANOVITE DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1938 TIS het eerste artikel over Griekenland behandelden tve al de Griekse .1 Evangelische Kerk maar het Protestantisme in Griekenland kent nog andere groepen. Ongeveer veertig jaren geleden vormden zich uit kleine groepjes Orthodoxen die het in de eigen kerk niet lan ger konden vindende eerste gemeenten van de Vrije Evangelische Kerk, die nu een twintigtal grotere en kleinere gemeenten heeft. De naam van dese kerk heeft tot een eigenaardig misverstand geleid. Om dat te begrijpen eerst iets over haar ontstaan. De Griekse wet be paalde vroeger dal elke niet-Orthodoxe kerk een duidelijk zichtbaar uithangbord moest dragen met de naam van de betreffende denomi natiedit opdat Orthodoxen zich bij hun kerkgang niet zouden ver gissen. Zodoende stonden de afgescheidenen, sodra zij overgingen tot het huren van een gebouw, voor de vraag tvelke naam zij zouden aannemen. De Grieks Evangelische Kerk bestond reeds. Maar onder meer omdat deze de kinderdoop onderhoudt en een geordend pasto raat heeftwilde men zich bij deze formatie niet aansluiten. Dus ko zen de afgescheidenen zonder daarbij aanvankelijk aan buitenlandse kerkelijke relaties ie denken de naam „Vrije Evangelische Kerken,,. Op grond van de overeenstemming in naam kwam later contact met de Vrije Evangelischen in andere landen met name in Zweden en Duitslandtot stand, een contact dat nog steeds voortduurt. Ietwat vermakelijk, omdat deze groep krachtens heel haar wezen meer lijkt op wat men in het buitenland de „broeders" en in Nederland „de vergadering der gelovigen noemt. In elk land waar de kerk zoek is, heeft het Bijbelgenootschap zeer belangrijke taak. En speciaal in Griekenland komt dit tot uiting omdat de vraag naar de Bijbel ver bljjdend groot gaat worden. Eci speciale plaats nemen de colpor teurs in: meer nog dan de verko pers iljn ie dikwijls de geestelijke raadslieden van hun „klanten".^^B foto toont een colporteur in sprek met enkele landarbeiders gens In Noord-Griekenland. pk VER DE ANDERE GROEPEN zal ik kort zijn. Men treft in Athene en enkele andere plaatsen Pinkster gemeenten en Adventisten aan. Ten slotte is er een groep die zich „De Kerk van God" noemt. Het is een kerk met orthodoxe belijdenis die grote nadruk legt op een radicale le vensheiliging. Zij leert dat het voor de Christen mogelijk is reeds in de ze bedeling de staat van volmaakt heid te bereiken. De oude mens kan volstrekt worden gedood. Een ande re bijzonderheid van deze, van ori gine Amerikaanse groep is, dat de onderlinge voetwassing in samen komsten der gemeenten een belang rijke plaats inneemt. Evangelisatie Het behoeft geen betoog dat de evan gelisatie een centrale pladts inneemt In een volk dat wel voor 80 procent van contact met het evangelie is verstoken. Al de genoemde kerken zijn op dit gebied dan ook bijzonder actief. Ook hier zijn de mogelijkheden echter beperkt. Vergun ning voor openluchtsamenkomsten wordt door de overheid bijvoorbeeld nooit gege- V Zo leven protestanten rond de oude wereldzee 1 ven, vergunning tot het uitgeven van evangelische krentjes zelden. Toch bereikt men velen door het toezenden per post van verschillende interne organen van kerk en jeugd. Zo en door nader persoon lijk contact worden de ouderen en de jeugd uitgenodigd om kerk of zondags school te bezoeken. Dit werk heeft merkbare resultaten. Iedere zondag bevatten de Protestantse kerken gemiddeld twintig procent bezoe kers die van huis-uit tot de Orthodoxen behoren. Ook door speciale vrouwenclubs worden velen bereikt. Uiteraard Is voor dit werk veel geld nodig en voor een deel moet men dan ook steunen op giften uit Amerika en Zwit serland. Gelukkig geven de gemeenten zelf ook zeer veel, meestal echter zijn de leden betrekkelijk arme mensen. Het Griekse levensniveau ligt veel lager dan bijv. het Nederlandse maar men geeft naar men mij verzekerde, met zelfopof- Scholen De school vormt zoals elders zo vaak, ook hier een grote moeilijkheid. Wette lijk bestaat alleen de staatsschool, waar de Orthodoxen het monopolie hebben van het religieonderricht. Nu is in Grie kenland wel het een en ander mogelijk buiten de wet om. wanneer men de nodige druk weet uit te oefenen. En dusdoende konden enkele Protestantse missiescholen met buitenlandse ondersteuning in het leven worden geroepen en gehouden Overigens neemt de discriminatie van Inkomen personeel B.D. niet steeds aangepast Jhr. mr. M van der Goes van Naters, lid van de Tweede Kamer (Pv.d.A.). heeft minister Luns schriftelijk gevraagd of hij bekend is met de geweldige stij gingen van de kosten van levensonder houd in landen als Argentinië en Bra zilië en weet dat het lagere en admi nistratieve personeel van de buitenland se dienst in de Zuidamerikaanse landen in niet aangepaste valuta van die landen wordt uitbetaald, terwijl de inkomens op de begroting in guldens staan aange geven. Het Kamerlid vraagt of het de minister bekend is, dat daardoor een aantal personeelsleden in een noodtoe stand zijn geraakt en ziet gaarne dat de minister op dit punt maatregelen neemt. Academische examens DELFT, Jcotcrhoui. jndè): P J i R B A Watch, Tilburg. Protestanten over de gehele linie af. Nog onlangs werd een jonge atoomgeleerde die in Athene doceert, door de Griekse regering voor een studieverblijf naar de Verenigde Staten gezonden. Deze jonge man, die vroeger ateist was, kwam enkele jaren geleden tot geloof en is nu leider van de Evangelische Jeugdbeweging. Bijbelgenootschap Ten slotte het een en ander over het werk van het Bijbelgenootschap. Overal waar de kerk zwak is, neemt dit een extra belangrijke plaats in. Van de in Athene zetelende directeur, de heer G. Kladis, mocht ik verblijdende dingen horen. Het bureau annex winkel is gelegen in een drukke winkelstraat vlak bij het plein der Constitutie een van de twee brand punten van het verkeer in de Griekse hoofdstad. Ik kon waarnemen hoezeer de winkel de belangstelling van de pas serende Grieken heeft. „Verleden maand hebben wij een derge lijke winkel in Saloniki geopend." ver telde de heer Kladis. „en het werk heeft ook in andere sectoren in de laat ste jaren een grote vooruitgang geboekt. Verleden jaar verkochten wij niet min der dan 80.000 boeken waaronder 7500 complete bijbels. Bovendien schonken u>Ü ongeveer 50.000 bijbels aan de hoofdlegerpredikant, een Orthodoxe priester, natuurlijk in de Orthodoxe füanr dif'is nu juist de verblijdende ont wikkeling van de laatste jaren, dat steeds meerderen in de Orthodoxe kerk aanbevelen de bijbel te lezen. Onge twijfeld heeft de Zoi-beweging met haar bijbelkringen en bijbelgeschenk- acties een goede invloed uitgeoefend. En nu is het dan zover dat ieder jaar aan alle recruten een bijbel zal worden uitgereikt. Op zeer xoeinip uitzonderingen na hebben onze colporteurs, die zelfs de meest afgelegen bergdorpen bereizen, een goede ontvangst. Nog slechts enkele jaren geleden confisceerde de politie hier en daar boeken'en hitste de clerus de landbevolking tegen onze colpor teurs op. Deze colporteurs zijn eigenlijk veel meer dan dit alleen Vaak leidt de situatie er vanzelf toe dat ze diepaannde gesprek ken voeren met mensen van allerlei slat7 Dikwijls ook worden de contacten die ze eenmaal leaden bij de verkoop van een bijbel of een bijbelgedeelte. >cht i e de geestelijke raai van hen die zij voor h de bijbel in contact i ichte 1 Een van de colporteurs vertelde hier over verschillende treffende voorvallen waarvan ik er een vermeld. Op zekere dag kwam de betrokken colporteur ergens in een dorp langs een huis. waaruit schelle kreten klonken. Het bleek dat de vrouw des huizes vanuit een der kamers bezig was haar echtgenoot. die in de tuin zat, de huid vol te schelden. De laatste gaf als hij er even tussen kon komen, op zijn beurt zijn vrouw van ka toen. Onze colporteur stapte op de man af, liet een van zijn boeken zien en vroeg of hij het wilde kopen. Een nijdig „neen" was het antwoord. Maar de i het venster gekomen was. ging direct tegen de man in en kocht ostentatief het boekje, blijkbaar meer om zo haar echtgenoot te ergeren dan uit in teresse voor de inhoud. „Ik vroeg me af of dit evangelie wel ooit zou worden gelezen", aldus de colporteur „Het kwam echter anders uit. Toen ik een paar weken later hetzelfde dorp weer be zocht, kwam het bewuste echtpaar rr.ij dankbaar te geanoet. Man en vrouw had den het Evangelie gelezen en, zeiden ze. wij wollen er in het vervolg naar leven Veel is er ook gewerkt onder commu nisten die vlak na de oorlog in Grieken land een aanzienlijke aanhang hadden. Dankbaar weten de colporteurs te vertel len van schijnbaar verharde atheïsten, die na veel verzet voor de Waarheid buigen. Het behoeft weinig betoog dat al dit werk zeer veel kost. De boeken worden verkocht tegen ongeveer de helft van de kostprijs. Ook de reiskosten zijn zeer hoog: men denke maar aan de vele hon derden Griekse eilandjes met een vaak zeer kleine bevolking, die alle op hun beurt worden bezocht. Een grote handi cap is in dit verband dat de Orthodoxe kerk nog steeds niet in de kosten var Bijbelgenootschap bijdraagt, zodat het nog voor grote bedragen op hulp van het bui tenland is aangewezen. In de Grieks Or thodoxe kerk leest men de Bijbel nog steeds in een oude tekst die* voor zeer velen onbegrijpelijk is. Hoelang deze tra ditie het zal uithouden kan niemand zeg gen; traditie en orthodoxie zijn in dit verband vrijwel synoniem. De versprei ding van de 19e eeuwse vertaling van de Archimandriet Bambas in het leger is ondertussen een hoopvol teken dat ook in De hoge flux-reactor is ontworpen NEDERLAND atomiseert zich. wordt geleverd door een Amerikaans be- Naast de vele onderzoekingen drijf, de American Car and Foundry In dustries Inc. De reactor zal ca. 4.2 kg. uranium-235 bevatten in een verrijking van negentig procenl. Het Amerikaanse bedrijf heefl de fabrikage van verschil lende onderdelen opgedragen aan Neder landse bedrijven. Naar verwachting ko men de pompgebouwen, pijpleidingen opvangbassins nog dit jaar gereed, terwijl Op het door het Reactor Centrum Ne- de Roho]c re8Ctormontage mogelijk hel derland in erfpacht verkregen 25 ha stuk I volgend v00rjaar klaar zal komen. Dan ijfi ir.=«oii„4i« ctooM i gemaakt kunnen 'EDERLAND atomiseert zich. Naast de vele onderzoekingen in de R.C N.-laboratoria te Amster dam, Utrecht en Delft, wordt in de duinen bij Petten in de Noordhol landse gemeente Zijpe hard gewerkt aan de bouw van een kernreactor voor materiaalonderzoek. duingrond zal straks een installatie die geschikt is voor een beproeving tot 20 MW en een bedrijf op 1 MW capaciteit. Het bouwprogramma omvat: De hoge flux reactor met bijbehorende installaties; de reactorhal, het reactorbe- dieningsgebouw en andere gebouwen voor de bij de reactor behorende installaties: een radiochemisch laboratorium en enkele kleine laboratoria met de beproeving en het doormeten de reactor, die dan omstreeks juli In gebruik komt. De vestiging van de tech nische staf en van een deel van de ad ministratieve ataf te Petten zal geleidelijk geschieden. Een groot probleem vormt de huisvesting. Het Reactor Centrum heeft bij de constructie van de reactorhal rekening gehouden met eventuele onge lukken. Mocht er in de hal iets gebeuren, dan zal de omgeving daarvan nooit na delige gevolgen ondervinden. De foto toont het hart van het gigan tische projekt: de reactorhal, waarop eer koepelvormig dak wordt geplaatst en die drukvast en gasdicht zal zijn. Het gebouw achter de hal zal de pompinstaJlaties vooi het koelwater huisvesten. Op de achter grond ls de sleuf te zien, waarin de pijp leiding naar zee komt te liggen. Kustvaarder overvoer Deense motorboot De Nederlandse kustvaarder Celebes uit Groningen is gisteren ten het Deense eiland Fuehnen bij nevelig weer in aanvaring geweest met ne Deense motorboot. De Deense boot zonk en het 5-jarig dochterje van de bootbestuurder is verdronken. De be stuurder en zijn vrouw werden door Deens vaartuig opgepikt. Aan boord de Celebes scheen men het ongeluk niet opgemerkt te hebben, want het «chip zette zijn rel» naar Zweden voort - Tsjechische Migs in Indonesië Indonesiës nieuwste in Tsjechoslo- wakije gebouwde Mig-15 jet-gevechts vliegtuigen zijn vandaag formeel op het vliegveld Kemajoran te Djakarta het elfde eskader overgedragrn in te genwoordigheid van premier Djuand; Even later gierden acht Migs laag boven de stad. De woordvoerder van de Indo nesische luchtmacht, kapitein Agus 8o- roto, deelde later mede. di andere Migs-15 aan verschillende eska ders zijn overgedragen. Hij welgerd' echter het aantal te noemen. de Orthodoxe kerk iets veranderen kan, hoewel het patriarchaat zijn officiële sanctie hierop nog niet heeft gegeven. Nieuw leven Ondertussen nadert een nieuwe verta ling haar voltooiing. Deze is verzorgd door een professoren-team van de Atheense universiteit. Een nieuw teken dus van hernieuwde belangstelling voor de bijbel in Orthodoxe kringen. Nog dit jaar hoopt het Bijbelgenootschap de nieu we vertaling uit te geven. Met spanning vragen de heer Kladis en de zijnen zich af hoe zij zal worden ontvangen. Zo hier en daar klinken stemmen op die vinden dat men het met de oude best kan doen. Tk heb de heer Kladis echter getroost door op te merken dat dit verschijnsel internationaal is. Bedriegen de tekenen van de laatste jaren niet, dan komt de nieuwe vertaling juist op tijd om een her leving ttan het geloof in Griekenland te ondersteunen en dat is ook bemoedigend voor hen die, al eens Paulus de Macedoni sche man, nu de moderne Grieken ter- wille van het Woord te hulp komen. Dr. Korteuhorst grootofficier O.N. (Van onze parlementaire redacteur) Uit handen van minister-president dr. Drees ontving de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, gistermiddag de versierselen van een groot-officier in de orde van Oranje-Nassau. Deze hoge Konink-1 lijke onderscheiding werd hem verleend op een receptie ter gelegenheid] van het feit, dat dr. Kortenhorst gisteren precies tien jaar lang de voor-»,,, zittershamer in de Tweede Kamer heeft gehanteerd. Vele volksvertegenwoordigers uit beido Kamers der Staten-Generaal, ministers, staatssecretarissen woonden deze gebeur tenis bij. Ook vele oud-ministers en Kamerleden, die nog onder het regiem van dr. Kortenhorst hebben gewerkt. De bijeenkomst stond onder leiding van do heer Tilanus, die er op wees. dat Korten horst de 52ste voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is. Slechte enkele van zijn voorgangers hebben lan ger dan 10 jaar de voorzittershamer ge hanteard. Dit voorzitterschap la een functie met een gevoelig karakter, aldua da heer Tilanus. Een Kamervoorzitter dient volstrekt onpartijdig te zijn en moe» weken voor de rechten van de Kamer Ook bij de kabineteformatie vervult hij een zeer belangrijke staatkundige functie. Hoewal de heer Tilanua het betreurde dat voorzitter Kortenhorst aoma met een traditie breekt (,,U doet het speels en met een los handje") kwam hij toch tot de conclusie dat het parlement door zlin optreden dichter bij het volk wordt ge bracht. Ook prees de heer Tilanus de herdenkingsredevoeringen van de Kamer voorzitter, waarin uiting wordt gegever» aan zijn diepste gevoelens: de erkenning van Gods almacht. Namens de Kamer leden bood de C.H.-fracttevoorzitter de jubilerende voorzitter een zilveren pre senteerblad aan. Lof Ook minister Drees herinnerde aan de speelse humor en aan de stijlvolle wijze waarop voorzitter Kortenhorst de verga deringen leidt „U komt op voor de rech ten en de waardigheid van de volks vertegenwoordiging, maar tegelijk tracht u een goed samenspel met de regering to bevorderen." Voor deze goede verstand houding bedankte de minister-president dr. Kortenhorst. De griffier van do Tweede Kamer, mr. Schepel, zeide na mens het personeel bewondering te heb ben voor de snelle wijze waarop dr. Kor tenhorst wenkt. „Uw beleid is prettig inspirerend." Respect In zijn dankwoord zeide de jubilerende voorzitter het grootste respect en de diep ste bewondering te hebben voor het In zicht van H.M. de Koningin in 's lands Op de receptie ter gelegenheid van het tienjarige Kamervoorzitter schap van dr. L. G. Kortenhorst kwam dr. W. Drees, minister-presi dent, hem namens koningin Juliana de versierselen behorende bij het grootofficierschap in de orde van Oranje-Nassau overhandigen. Bijna 200 miljoen in schatkist Bij de inschrijving op schatkistpro messen van 13 dezer is f 43,2 milioen toe gewezen op driemaands-papier tegen 2H fo disconto per jaar. en f 152,1 od twaalfmaands tegen 3V« Deze laat ste toewijzing was 50% van de inschrij vingen OD 3y4%. B.M.C. Bouw en verkoop in de laatste 12 maanden 504.712 auto's voor Engeland en Europa; verkoop in Amerika 75 mil joen doilar, vooral sportwagens. Austin- Healy's en MG-A's. Pangerango. Voorstel kapitaalsverla ging van f 150.000 tot f60.000 met 60% terugbetaling op aandelen benevens ope ning van mogelijkheid om buiten Indo nesië gronden te exploiteren; actief in Indonesië waardeloos, overdracht on- moeeliik: onderneming onbereikbaar cn niet veilig te maken; interest in Neder land in 1955. 1956 cn 1957 ruim voldoende ter dekking van kosten en koersverlies; verlies Indonesië td. 115.292; saldo Ne derland f 10.541 naar rekening diverse belangen. Ver. Holl. Sigaren. Commissarissen we ten bezuin.gmg op salarissen van de hand; alleen conjunctuuromslag kan redding brengen; directie deelde peaslmlsme van aandeelhouder niet. daar zij andera de taken zou hebben gestaakt; meerwaarde vaste goederen hoger dan verliea; bij v raden gereed produkt sprake van meer waarde; bij grondstoffen Julate w dering moeilijk; in 1957 meer tabak In gekocht dan in 1956; op vragen omtrent Oruto-winst, onkosten cn omzet kan di rectie niet antwoorden omdat meeete con currenten gesloten N.V.'s zijn; president- commissaris Jhr, J. A. G. Sandberg ver- tekerde, dat in jaarcijfers geen verborgen teleurstellingen zitten Bandocngschc Kininefabrlek Holland. Dividend voorstel 11 (v.j. 11)%; winst 154.592 (154.508); resultaten bevredi gend; afzetten farmaceutische groothan del er speclalite's ontwikkelden zich binnenlands gunstig, van kimneproduk- ten stegen; prijsniveau teleurstellend; van gebeurtenissen in Indonesië terug slag gevreesd, daar basis grondstoffen- voorziening moet worden herzien; werk nemers 1012 (978); notering binnen af zienbare tijd verwacht; afwikkeling minder vlot dan verwacht. Plannen Koninklijke in Frans Afrika De Koninklijke/Shell onderhandelt 1 Pariis over een aandeel in de oliewin ningen in Gabon, Frans Equatoriaal Afrika, met de Socicté des Pétrolcs H'Afriaue Equatoriale Francaise, die se dert 1949 werkt op een concessie 116.000 vierkante kilometer. In begin 1956 heeft men olie geboord. De produk tie bedraagt thans iets minder dan 500.000 ton per jaar. Rijks kas. Stand in miljoenen gulden* op 30/6 (31/5): Dehetliquide 727 (695), w.v. Ned. Bank 293 (250), saldi compta belen 190 (167), overige 244 (278); korte vorderingen 28 (27), w.v. gemeenten 13 (15), provinciën 2 (2), provinciefond» 13 (10); credit: schatkistpapier 4057 (4066). w.v. bij Ned. Bank 137 (137), overige promessen 2281 '2244), biljetten 1378 (1424), notes bij I.M.F. 261 (261); munt biljetten 116 (119), andere schulden 1284 (1156), w.v. P.TT 258 235), andere be drijven 18 (21), gemeentefonds 191 (103). overige 817 (797), Limburgse Tramwegmij. Dividendvoor- •tel 8 (v.j. 8); exploltatiebaten ƒ6.1 (5,52) min. kosten incl afschrijvingen f 5,11 (4.71) min. interestbaten f 131 060 (141.074). winst 367 183 (457.483); resultaat met ongunstig hoewel etijging ln relzlgerstat In laatste kwartaal ln daling veranderde; aantal steeg in 1957 met 366.000 of 1 tot 21,6 min; gunstige economlaohe loeatand van mijnatreek geeft vertrouwen. zaken. Men kan met Haar vrjj cn franl^ i spreken. Haar beleid getuigt van Inzicht, bewogenheid cn vindingrijkheid. I, Dr. Kortenhorst zeide zich te beschou-'] wen als de verbinddngsman tussen Kamer-3, en regering. De positie van de Kamer- (j president (benoemd door de Koningin' op voordracht van de Kamer) is naar zijr f, mening een correctief op ons dualistisch!] staatsbestel. Vandaar dat dr. Kortenhorst :j als er op een bepaald punt een breuk dreigt tussen Kamer cn regering. eer,; bemiddelende rol vervult door de debat ten te schorsen. Over de gang van zaker bij de Kabinetsformatie was dr. Korten- horet niet tevreden. Dat de ateen der wij-a zen nog niet is gevonden komt misschien^ door het dualisme in ons staatebeetel. Na deze redevoeringen, de receptie be- gon Iets te laat omdat de voorganger van'j dr. Kortenhorst, mr. Van Sohaik, plotse- llng onwel werd, maakten de vele aan wezigen van de gelegenheid gebruik d<» li familie Kortenhorst met dit Jubileum ge- luk te wensen. Laatste evacuatie uit Priok Groot aantal zieken op Waterman Heden vertrekt het laatste schip uit Tandjong Priok met ongeueeH 750 repatrianten aan boord. Het ls d« Waterman, de laatste van de lange reek/ evacuatieschepen, waarmede sedert he; hegin van de anti-Nederlandse campagm in december 35.000 Nederlandse onder' danen naar Nederland terugkeerden. D< in december ingestelde evacuaticcommisjj sie werd vorige maand ontbonden. De tienduizend nu nog in Indonesk achterblijvende Nederlander» zijn than aangewezen op de normale vervoers gelegenheden, als zij naar Nederland willen terugkeren. Op de Waterman, dit met twee dagen achterstand op het plan vertrekt, reist een groot aantaj deken. Een foutief radiobericht op dinsdag dat het schip reeds vertrokken zou zijn een grote toeloop op de kantoren vai de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging te Djakarta tot gevolg igiers, die door het bericht in v warring waren gebracht. Conferentie over India's problemen Tegen eind augustus roept de Wereld bank te Washington een conferentie bijj een ter bespreking van de stand India's deviezen en de te verlenen hulp aldus de Indiase minister van financiën Amerika, Engeland, West-Duitsland Japan willen deelnemen, evenals het In ternationale Monetaire Fonds. Einc maart had India ƒ941 miljoen goud ƒ2130 min. aterlingdeviezen, eind jul was de sterlingreserve gedaald tot 154<j min. ondanks een Britse betaling 175 min. Voor de laatate 3 jaar het lopende vijfjarenplan wordt India's deviezenbehoefte geschat op ƒ4468 min.' rekening houdend met extra-invoer Amerikaans voedsel. Bij de raming dit tekort werd ten volle gerekend i een toegezegde buitenlandse steun 4093 min. Sindsdien heeft de Wereld bank een nieuw krediet van ƒ95 min toegezegd. Om het tekort te overbrug gen legt de regering zich toe op hogen produktie van uitvoergoedcren. zoa' oliehoudende zaden. Ook verwacht mi meer steenkool en ertsen te kunnen u voeren, doch de internationale recess maakt het moeilijk de ontvangsten u die uitvoer te vergroten. Op 1 anril b liepen de buitenlandse verplichtinger 5985 min., waarvan 877 min. moe worden terugbetaald tijdens het ovei blijvende deel van het tweede vijfjaren plan en 2613 min. tijdens het derd» vijfjarenplan. India acht het niet i gelijk deze verplichtingen na te komer als de beschikbare middelen goed wor den gebruikt. Levensverzekering in eerste halfjaar Het Nederlandse levensvcrzekerings bedrijf heeft ln het cereto halfjaar 1856,3 miljoen aan nieuwe verzekeringer afgesloten tegen 1870,5 min. een J tevoren, aldus het centraal bureau v de statistiek. In het eerste kwartaal t de produktie 39 min. hoger, doch zondcl, een duidelijk aanwijsbare er in het tweede kwartaal een achter uitgang van 53 min., zodat het eerste halfjaar 14 min. lager uitkwam. Di resultaten van het eerste halfjaar warei echter 89 min. hoger. In belde kwartalei overtrof de kapitaalverzekering he vorige jaar. De produktie was 868 min of 46,8 pet. van het geheel, tegen vori| jaar 823,1 min. of 44 pet, die van rente- verzekering was 853.8 min. of 46 pet tegen vorig Jaer 923,1 min. of 49,4 pet. die van volksverzekering 134,5 min. 7,2 pct„ vorig Jaar 124,3 min. of 6.6 pet

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7