IN JOEGOSLAVIË Geef ons de aarde, voor U zij de hemel» BESTAND OP CYPRUS MOET GEBRUIKT VOOR OVERLEG 7 DE MOEILIJKHEDEN voor een kleine minderheidsgemeenschap als het Protestantisme in Joegoslavië vormt, beperken zich niet tot die op politiek terrein. Kleine kerkgemeenschappen, verspreid over vele tientallen gemeenten die honderden kilometers uit elkaar liggen, moeten door een klein aantal predikanten worden bediend. Als merkwaardig voorbeeld kunnen de Kroatische Luther se kerken gelden die 26 gemeenten tellen die over geheel dit uit gestrekte en vaak zeer moeilijk bereikbaar land liggen verstrooid. ,,lk voel mij een halve reizigerzei een van die predikanten. Honderdtwintig dagen van hel jaar ben ik op reis, in een gebied met een straal van 700 km. Met vliegtuig, trein en auto, maar ook met paard-en-wagen en zelfs een enkel berglruject te voetleg ik ongeveer 25.000 km per jaar af'. Het werd lachend gezegd, maar men moet zich indenken hoeveel physieke inspanning dit reizen alleen al kost. En na de reis wacht geen rust. Ook niet een gemeente die aan e dienst van een uur wel genoeg heeft. Er moet worden getrouwd en gedoopt, nog gelegenheid is gaat het dezelfde dag nog verder, naar een dorp waar weer een andere gemeente wacht, en nog dezelfde avond wordt opnieuw het Woord bediend, hiel zelden maakt een predikant reizen van honderden kilometers om een enkele be grafenisplechtigheid te leiden. leeft de kerk tussen aanpassing en kerker Een keur van bloemen 6iert loms het interieur der Luthers Slowaakse kerken maar de opengeslagen Bijbel l(jkt steeds meer onberoerd te blijven, want het atheïstische communisme rukt op. Deze omstandigheden leiden vaak tot merkwaardige vormen van oecumeni sche samenwerking. Ais de dominee een enkele maal verstek moet laten gaan. omdat hjj zich niet in tweeën of drieën kan delen, om everal gelijktijdig te zijn, komt het bijvoorbeeld wel voor dat hij sijn roomse collega ergens op het platte- landsdorp vraagt een protestantse begra fenis te leiden. Deze doet zulks dan trouw, op de protestantse manier wel te erstaan. Gereformeerden gaan voor in Lutherse diensten volgens de Lutherse ritus en Lutherse predikanten leiden soms gereformeerd diensten op een ma nier, waarover Calv(jn geen kwaad woord zou hebben. Ook de gebouwen deelt men vaak. In Banjaluka bijvoorbeeld roept dezefde kerkklok orthodoxen en Luthersen: de eersten vergaderen in de kerk. de twee den komen in het keldergewelf bijeen. Opleiding Ook de opleiding van predikanten vot de onderling weer zo verdeelde prot< stanse minderheid is een constant pro bleem. We zagen al dat de Luttierse Slo waakse bisschop zijn toekomstige predi kanten het liefst aan prof. Kromadha ioevertrouwt. De gereformeerden heb ben enkelen hunner studenten een tijd lang aan een rooms seminarium laten Ituderen. Maar deze proef had een ave- Irechtse uitwerking en werd spoedig itopgezet. Daarop wendde men zich tot 3e orthodoxe faculteit te Belgrado. De jtudenten kregen er echter niet veel an jers te horen dan over kerktaal en litur-. Zo leven protestanten rond de oude wereldzee gie. hun dogmatische ontwikkeling bleef naar gereformeerde maatstaf verre on voldoende, zo niet averechts en daarom kield men ook hiermee op. Nu studeren 3e jongeren uit deze kerk thuis en be kwamen zich onder leiding van plaatse lijke predikanten voor het ambt. De verschillende sectari6che groepen n het land waarvan de Adventisten net ongeveer 20.000 leden het sterkst zijn - hebben het dit opzicht wat gemak- tel jker, zo ook de Baptisten en Metho disten, die ln kleinere getale (ieder onge- keer 8000 leden) in Joegoslavië voorko pen. Jongeren uit kerken waarin een inlversitaire studie voor het predikants- »mbt gebruikelijk wa6, blijken zich sterk n hun ambities beknot te voelen, wan neer deze studie door de omstandigheden liet mogelijk is. Gereformeerde kerken Maar, laat mij daarover verder vertel len. Met hun 35.000 leden vormen zij een bijna uitsluitend Hongaarse groep, die toornamelijk in de Waiwodlna en in !e grensstreek met Hongarije zijn ge- neenten heeft. Ook is er een enkele Kroatische en een Tsjechische gemeente fn enige tijd geleden werd in Belgrado net Zwitserse steun 'n kerkje in gebruik fenomen. Ook de Luthersen hebben t« Jeograd een kleine gemeente, maar het t opvallend, hoe weinig aanhang het irotestantlsme overigens onder de Ser- «en gewonnen heeft. Voor hen hangen lationaliteit en orthodoxe religie nog al- ijd in hoge mate met elkaar same De Adventisten wisten de grootste aanhang inder hen te verwerven; met tweedui- lend zielen vormen zij ln de hoofdstad ten bloeiende gemeente. levraagd naar het levi trde Men opgewekter beeld geven dan bis- lchop Struharik gaf. Ook hier, na het ptgvallen van uitwendige dwang en (•de, zijn velen alleen nog maar in naam terklid. Ongeveer 10 procent komt ter trrke, en ongeveer 55 procent betaalt rouw lijn kerkelijke bijdrage. Hier zijn let vooral de Zwitserse gereformeerde terken die hulp geven, maar hoe goed ledoeld ook, deze hulp kan wel eens let verderf voor de geholpenen bete ke ten, zoals een van hun predikanten let uitdrukte. Men gaat er op rekenen fn verwaarloost zodoende niet zelden Ie eigen plicht. Ook hier vroeg ik omstandig naar de rerhoudlng tot het regiem: en ook hier intmoette Ik een grote voorzichtigheid, h'as mij in bisschops Struharik» werk- tamer reeds het portret van een vaderlijk flimlachende Tito opgevallen, ook in bu reaus van sommige Gereformeerde predi kanten ontbrak dit niet. Onder de gegeven omstandigheden doet men wat de hand vindt om te doen. Men houdt evangelisatiedagen, soms „zaai-we- ken", wisselt predikanten uit, houdt kin- de rkerkdienst en en organiseert bijbel kringen. Zowel voor mannen als voor vrouwen. Ook hier heerste de overtuiging dat de kerk voor de nabije toekomst niets van het regiem te vrezen zou hebben, mits zij zrieh blijvend aan de bestaande toe stand zou aanpassen en, indien gewenst, „positieve" medewerking zou verlenen. Blijmoedigheid Over het protestantisme in de rest van Joegoslavië kan ik kort zijn. Hier en daar in Macedonië, de zuidelijkste republiek, zijn kleine Methodisten-gemeenten en ook Adventistische groepen die een armelijk bestaan leiden. Toch is het de moeite waard vooral "deze mensen te bezoeken. Wie dit doet zal getroffen worden door de diepte en blijmoedigheid van hun geloof. Het zal de bezoeker sterken, en het zal ook deze mensen goed doen, die mede door de afgelegenheid van hun streek weinig contact met binnenlandse en nog minder met buitenlandse geestverwanten kunnen hebben. En dat is nodig, voor alle kerken, maar zeker voor allen die leven onder een dictatuur, van welke aard die De Kroaten, buren van het Westen als ze zijn, hebben het in dit opzicht beter. In 1956 konden voor het eerst een aantal Lutherse jongeren de Kir- chentag in Frankfort bezoeken, en ver. leden jaar organiseerde men daar voor het eerst een internationaal en inter kerkelijk kamp voor protestantse jon geren aan de kust van de Adriatische zee. Dit terwijl kerkelijke jeugdorgani saties zijn verboden: bijbelkringen voor de jeugd echter zijn toegestaan. Derge lijke conferenties en alle contact met buitenlandse christenen lijken mij uiterst lelangrijk. Joegoslavië kan men vrij be zoeken, vrijwel iedereen krijgt een vi sum; tienduizenden Nederlanders doen het dan ook elk jaar. Laat men met ver geten contact te zoeken met de pro testantse kerken en vooral met hun jonge leden: zij moeten weten dat zij niet alleen staan, ook menselijk gezien niet. Het gaat hier om jeugd die gees telijk en ook vaak maatschappelijk in de engte wordt gedreven. En dit brengt mjj op onderwerpen waarover ik predikanten In Joegosiavfë niet kon horen spreken wel die daar schoolgaand kind dwingen ter kerk te gaan, dan behoeft het kind zich slechts b|j het onderwijzend personeel of andere au toriteiten te beklagen, om van de last van de ouderlijke bemoeiing te worden ver lost. Zover gaat het communistische vrij heidsbegrip dat de ouders voor het uitoe fenen van dwang op bet kind kunnen wor den bestraft. De school gaat intussen voort de aan dacht van christelijke symbolen en fees ten af te leiden naar bijvoorbeeld de „nieuwjaarsboom" en „vader wdnter". Is men eenmaal klaar met zijn op leiding. dan staat de partij met zijn talloze neven-organisaties gereed om de jonge mensen letterlijk tot het graf toe te begeleiden.. en niet weinigen be zwijken. Wil men een goede maatschap pelijke positie hebben? Men moet lid zijn van de partij en haar organisatie. Deze verbiedt haar leden lid te zijn van enige kerk. Menigeen tracht een com promis aan te gaan- in het geheim blijft hij lid van de kerk om in het openbaar als communist te kunnen verschijnen. Anderen worden partijlid wanneer ze hun werkkring dreigen te verliezen. ..Wat kan men anders doen?" zegt ook de kerk, en in het geheim trouwt zij en in het geheim doopt zij de kinderen van communisten. „Wij-kunnen ze niet aan werk helpen „Van-de-lijn" Zoals het met functies in het burger leven gaat. is het helaas ook vaak met predikantsplaatsen Men onderscheidt in Joegoslavië Informeel predikanten die ik als gemeenschapsdominees hoorde betite len en „predikanten-van-de-lijn". Zij be horen tot een staatsorganisatie, zoals die ook voor andere beroepen bestaat; ze ge nieten allerlei voorrechten zoals aanzien lijke reductie op treinreizen, maar wor den als tegenprestatie uiteraard veronder steld bereid te zijn in voorkomende geval len bepaalde diensten te verlenen, al was hot maar de ondertekening van een of ander manifest Belangrijker is dat z(j die niet „de lijn" volgen, bU benoemingen aan het kortste eind trekken. Krijgen de laatsten mis schien een afgelegen dorp als standplaats, de anderen komen eerder in aanmerking voor een plaats in de grote stad, waar men nu eenmaal iemand gewenst geacht die goed met de plaatselijke machtheb bers kan opschieten. Men za] zich afvragen hoe dergelijke benoemingen tot stand kunnen komen, daar er in protestantse kerken toch ge kozen pleegt te worden. De volksdemo- buiten, hen namelijk die kortere of lange re tijd geleden uit hun voiksdemocratische vaderland weken om weer als vrije men sen te kunnen leven. Communisme rukt op We merkten reeds hoe voorzichtig ei bemantelend bisschop Struharik sprak over de atheïstische beïnvloeding op de scholen. Nu is de felheid van de propaganda na 1950 inderdaad sterk afgenomen. Voordien leerde men de kinderen zeer positief het atheïsme en oefende druk uit op de ouders hen niet mee naar de kerk te nemen. Tegenwoordig blijft het bij bespot ting zo nu en dan, en hoewel„Jugendwei- he" hier een onbekend begrip is door voortdurend de kinderen met allerlei ac tiviteiten bezig te houde wordt het ker kelijk werk onder de jeugd sterk bemoei lijkt. Buitendien lijn de ouders sterk In hun ouderlijke macht beknot. Willen zij een HEVIGE UITSTRALING IN DE RUIMTE CARL MAILWAIN, een natuurkundige van de universiteit van Iowa, heeft mede gedeeld, dat op grond van gegevens, die verstrekt sijn door de „Verkenner 4" •lijkt, dat boven de 400 km hoogte de hevigheid van de uitstralingen elke 100 km toger verdobbelt. Op 1200 km. boven Znid-Amerlka, is de nitstraling 10 roentgen ter uur. Tenminste 60 procent van de geladen deeltjes die de Verkenner bombar- eren, dringen door ln de 2 mm dikke loodlaag om de geigerteller van de kunst- De kerken doen wat zjj kunnen de jeugd zoveel als mogelijk Is te houden. Deze foto werd geno in Zagreb tijdens het kerstfeest de zondagsschool. cratie heeft daarvoor zo zijn middelen, die in wezen niet verschillen van die door andersoortige dictaturen worden gebe zigd. Het permanente stramien waarop zij haar politiek borduurt is de instandhou ding van een toestand van voortdurende onzekerheid en vrees. Nooit kan men zeker zijn ven de rechten of voorrechten die men vandaag (nog) heeft. En daarom bukken velen, altijd om erger te voor komen. Daarom zullen de verschillende kerkelijke gemeenten vooraf aan hun bis schop vragen een suggestie te doen voor een bepaalde benoeming, en daarom zal de man va n „de lijn", die het hoofd van een bepaalde kerk min of meer safe kan achten en die hij daarom aanbeveelt, ook gekozen wonden Al gaat het tegen de zin van de betrokken gemeente in Het be hoeft weinig uitleg dal de verhouding tus sen hen die wel en die niet tot ,,de lijn", behoren niet bijster hartelijk is. Afaar hef is juist de sfeer van onder linge achterdocht, jalouzie en vrees die ook deze dictatuur behoeft. En daarom moet over deze dingen geschreven wor den in ons vrije tand. telkens weer. Ook a( vroegen verschillende predikanten in Joegoslavië mij: „Schrijft u toch vooral alleen mooie dingen over ons vaderland!" Dit 20U bedrog zjjn. Goed om ons in slaap te sussen in de hoop op de ontwikkeling van een „onschuldig nationaal-commu- PREMIER Macmillan vloog van daag naar Athene voor bespre kingen met de Griekse regering over Cyprus. De premier deed hiermee een opzienbarende poging om de vrede op het eiland te herstellen Macmillan had de premiers van Grie kenland en Turkije aangeboden naar hun hoofdsteden te komen om de kwestie van Cyprus te bespreken. Van Athene zal Macmillan doorvlie- en naar de Turkse hoofdstad, Ankara. Sir Hagh Foot, de Britse gouverneur an Cyprus zal de besprekingen bij- In zijn boodschappen heeft Macmillan de mogelijkheid geopperd van afzonder lijke besprekingen met de premiers of an een gezamenlijke bespreking De reis van Macmillan volgt twee et malen na de bestandsafkondiging door de terroristen van de EOKA Dit be stand werd bevolen door EOKA-leider kol. George Grivas. Hij gaf bevel de nvallen op de Britten en Turken te staken. Ook de Turken hebben de strijd gestaakt. Het is duidelijk dat Macmillan dit bestand gebruik wil maken om de situatie met de Griekse en Turkse regeringen te bespreken. De Griekse regering heeft Macmillan doen weten, dat de verdeling van Cy nisme". Het onschuldige com bestaat niet. Het is goddeloos en totali tair. Het heeft jarenlang, regelmatig, ook in Joegoslavië, de kerken doen bespio neren, en het doet dit nog De vrees daarvoor is ot'eral merkbaar. Predlkan- worden, misschien minder dan «roe- horen bjj de geheime politie ontboden. In principe is niets veranderd. De gees telijke onvrijheid blijft, de druk van een permanente vrees is voelbaar. Steeds past men op zijn woord, vooral in 't openbaar, steeds aarzelt men ook aan brieven zjjn ware gedachten toe te ver trouwen. Men kan nooit weten Drie groepen Ten slotte: welke houding nemen nu de Joegoslavische protestanten onder de ge schetste omstandigheden aan? Ik meen drie verschillende groepen te kunnen on derschelden. Ten eerste de „positieve", de mensen van „de lijn". Tot hen behoort bisschop Struharik. Zij zijn de naïeven die. bekoord door bepaalde aspecten van de communistische leer. menen kerk en partij te kunnen verzoenen. Hoe is ook henzelf waarschijnlijk niet rec*it duide lijk. Tot hen behoren ook de eerzuchtigen, de baantjes jagers en de lafhartigen. Som migen houden een man als Struharik voor een oomununist. Reglementair zou dit weliswaar niet mogelijk zijn, maar feite lijk is het niet uitgesloten. De leer wordt zo gemakkelijk, zij het dan incldenrteël om bepaalde doeleinden te dienen, op de ach tergrond geschoven. Ook hier geldt: „Recht ist was dem Volke flees partij) nützt". Persoonlijk ge loof ik dit niet. Het beeld van de bisschop bleef mij bij als dat van een goedhartig en wellicht wat naïef en ijdél man. Het doet er ook niet zo veel toe. Feit is dat dergelijke figuren 9teeds meer in leidende posities komen, des te langer het regiem Als een vertegenwoordiger van de tweede groep een predikant die mij het volgende zei: „Als we ons maar op ons eigen gebied houden hebben we geen last; wel als we ons gaan uitapre- ken over politiek en andere dingen in het publieke leven. Maar dat is onze taak todh ook niet. Als ik de mensen maar mag zeggen dat ze zondaar zijn en dat Christus ze verlossen wil. is dat voldoende Ein voor de rest: We hebben een slechte overheid, maar zegt Paulus niet dat we ook haar gehoorzamen moe ten? We zwijgen dus over alles wat buiten onze Boodschap valt. En eist de overheid van ons bepaalde diensten, bijvoorbeeld dat we op een communis tische lijst stemmen, dan doen we dat. Niet of tegenstemmen zou de gevangenis betekenen, en het gaat in dergelijke dingen niet om een gebod van God. Dus doen we wat van ons verlangd wordt". Helaas zien dergelijke, ongetwijfeld op rechte gelovigen niet, dat ze hun houding baseren op een drogreden, en dat zfj het Uit Suriname Surinaamse citrus. Toekomst niet som ber, aldus jhr. mr. L. H. J. M. v. Asch v. Wijck, directeur van N.V. Cultuurmij., eigenarese van plantage Wedcrzorg, In gesprek met dagblad Suriname, mits alle zorg wordt besteed aan kwaliteit en ver pakking; concurrentie in Nederland groot en men moei vergelijking met fruit uit andere landen kunnen doorstaan; grape fruit brengt het er beter af. Technische bijstand van Amerika aan Suriname bedroeg in 1957 1.13 min. Ned. courant; dit programma zal in 1958 niet worden besnoeid. Radio Aplentl in Suriname is in de ether gekomen, tc beluisteren door kilo watt-zender op 355 meter (apienti is een trommel waarmee in het binnenland de berichten snel worden doorgegeven en vindt zijn ooraprong in Afrikaans oer- Plastic-ondernemlng in Suriname, op gericht door A. J. Bosch Reltz, oud-direc teur van O.G.EMbouw van plastic- boten van 5 en 7.5 meter; bedrijfsleider G. Peet; voor opleiding van personeel A. Dubbeld uit Nederland overgekomen. N.V. Surinaamse HoutexploltatlemU- (Sirlnam Timber Exploitation Company Ltd.); kapitaal verhoogd van 150 000 tol 4 min., volgestort 2 min., w.v. f 1.99 min. door J. W. Harris en ƒ0,1 min door J. Ch. Curiei. Op de schouders dezer mensen, leden van de Kroatische synode, rust een zware verantwoordelijkheid. Door de gunstige ligging van hun provincie, hebben zij nog vrij veel contact met buitenlandse christenen. Woord dat z(j brengen willen ontkrachten. Het communisme apprecieert deze pas sieve aanpassing onder de leuze: „Geef ons de aarde, voor u zij dan de hemel!" Ten slotte zjjn er die overtuigd zijn dat aanpassing en medewerking aan een s teem can vrees, bedrog en leugen, zó niet anders moet worden genoemd, te rechter tijd en plaats aan de kaak ge steld. Het meedoen aan de verkiezings vertoning en dergelijke beschouwen zij wel degelijk als een kwaad, zoals ook alle permanent zwijgen over alle onrecht onderdrukking. De wijze waarop zij hun moeilijke taak volvoeren, de tijd waarop zij spreken, is verder een zaak uan tak- tiek, waarbij het element krijgslist eer rol kan spelen. Vroeg of laat echter be landen dezulken vrtywel allen in de ge vangenis, of zij wijken uit. God sta hen allen bij. Oriënt-Express rijdt 75 jaar De Oriënt Express, die Parijs met Balkan verbindt, bestaat 75 jaar. De technische moeilijkheden bij de aanleg van deze spoorlijn waren groot. De lijn moest worden aangelegd over de grondgebieden van landen, waai de spoorwegen in zeer verschillend sta dium van ontwikkeling waren. Boven dien waren er geen internationale over eenkomsten over spoorbreedte, seinstel- sel en andere voorzieningen. De eerste passagiers hebben dan bok niet het gehele traject per trein kunnen afleggen. Zij moesten te Giurgio, nie ver van Boekarest, uitstappen, met eei stoompont de Donau oversteken en aai de andere oever instappen in een an dere trein die hen tot Warna bracht. Zij gingen verder op een stoomboot, die vijftien uur later tc Constantinopel. het huidige Istanboel, aankwam. Toch was deze verbinding tussen Parijs i Constantinopel dertig uur sneller d: welke andere route ook! Tussen de twee wereldoorlogen wei den twee aansluitende lijnen aangelegd, de Arlberg-Oriënt express en de Sim- plon-Oriënt expres. In 1950 werd de ti binding doorgetrokken tot Athene. Oostenrijkse belasting op vrachtauto"^ De Niwo meldt dat blijkens Bundesge- setzblatt van 30 juli op 1 september de „Beforderungssteuer" van buitenlandse vrachtwagens als volgt is vastgesteld: 4< gioschen per ton brutogewich' van ver 'oerd goed en per km voor de eerste 9( ,m ov Oostenrijks gebied afgelegd en f groschen per km voor het overige traject ledeelten worden al* geheel berekend. Macmillan naar Athene Ook Ankara op pn Nog dit jaar Alle presidenten van Amerika bijeen Tussen president Kubltschek van Bra llië en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Foster Dulles, la vol ledige overeenstemming bereikt ovei nog dit jaar te houden bijeenkomst de presidenten van de Noord- en Zuid- Amerikaanse landen. De 21 Amerikaanse ambassadeurs zul len in september ln Washington bijeen komen om de voorbereidingen voor deze conferentie te treffen. Doel van de conferentie zal zijn het versterken van de politieke en economische banden tussen de Ver. Staten en de Zuidamerikaanse republieken. Akkoord over wet op wederkerige handel Vertegenwoordigers van Senaat en huis an Afgevaardigden zijn het gisteren geworden over de inhoud van de wet op de wederkerige handel, die president Eiaenhower heeft ingediend. Het resultaat is een compromis, waarbij de president het grootste deel krijgt van hetgeen hij gevraagd -heeft. Gehandhaafd blijft echter de door het Huis geëiste bepaling, dat het Congres het recht behoudt de bevoegdheid te be oordelen van de president om bevindin- van de tariefcommiasie naast zich te leggen met betrekking tot schade :ou worden toegebracht aan da bin nenlandse industrie als gevolg van im porten. De compromis-wet bevat ook een be paling van de Senaat, waarbij de clausule Inzake de nationale veiligheid wordt ruimd door de president te verplichten rekening te houden met de invloed van buitenlandse importen op het economisch welzijn des lands. Prjna Rainier en prinses Gracia Monaco zullen ln het najaar een bezoek brengen aan de Ver. Staten. Hun vertrek zal waarschijnlijk plaats hebben na 19de november, de nationale feestdag het prinsdom. Geen topconferentie op 12 augustus Macmillan kan nu toch op korhoen jacht gaan Oowjet-premler ChroesJ- tsjef heeft premier Macmillan in staat gesteld om op 12 augustus op kor hoenders te jagen Deze datum ia dik omlijnd op ds Britse kalenders. Al vele geslachten lang staat hV bekend als „the glorious I2th", de openinp uan hel jachtseizoen voor korhoen ders. Toen 12 augustus door Het antwoord luidde: de premier zal natuurlijk de topconferentie voorrang geven boven het korhoen, hoe hoog hij die vooel ook Nu heeft Chroesjtsjef deze dag voor Macmillan gered, maar niet het kor hoen, want de Britse pre mier is een uitstekende linkshandige schutter. Een zegsman van 10, Downingstreet zei gisteren dat de premier de situatie bestudeerde, waarschijnlijk ..the glorious 12th" bedoe lend in het licht uan de nota van Chroesjtsjef De 12e augustus betekent het einde van het Londense uitgaansseizoen dat 1 mei beplnf. De snobs en nog ten heleboel andere men sen zouden voor geen geld op 12 augustus In Londen gezien willen worden De enige plek waar men zich dan kan bevinden is in de Schotse moerassen of die nan Yorkshire Fn des avonds ln de nnbijpcleoen kastelen of herenhuizen. prus in een Grieks en een Turks gedeel- geen onderwerp voor de besprekingen kan zijn. De avondklok op Cyprus die ainds 21 ill van kracht is geweest is weer opge- rven. Het verbod tot gebruik van rij- ielen door personen onder de 27 blijft ,-enwe! van kracht, ook het verlaten in woonplaatsen na zonsondergang is >g verboden. De avondklok blijft voorts »n kracht in de gebieden, waar troe pen bezig sijn gebieden uit te kammen. Duizenden mensen, ook in ons land, beschouwen dit échtpaar als goede vrienden, hoewel zij alleen maar via de televisie met hen hebben kennis gemaakt. Het zijn Michael en Ar- mand Denis, die grote bekendheid hebben gekregen door hun Afri kaanse film „Luipaard op schoot". De foto werd genomen in de dieren tuin van Bristol, Engeland. Ook hier wist het echtpaar binnen enkele mi nuten vriendschap te sluiten met Jack, de jonge orang oetang iWfilïl M Randstad in V.S. Di Mtowt Roll. C r l. geeft ten ulltrekvel uil hef Amerikaan** maandMa<J Popular Sdsnce, dal uit voerig aandacht hciterdde aan dc ver wachte ontwikkeling van uiperiteden In de V.S. „ronder Delta en ronder AU „randstad" wordt beschouwd een ineengegroeide agglomeratie van een groep plaatsen met tenminste twee ste den met meer dan 100.000 inwoners of van een stad met meer dan 1Ó0.000 in woners met tenminste drie van meer dan 25.000 inwoners. De gebieden gelegen tussen deze plaatsen moeten voor min der dan 25 pet. agrarisch zijn bevolkt en moeten dichter zijn bevolkt dan 100 in woners per vierkante mijl. Zo pesten zijn heel Nederland, België en een rtulc uan Duitsland wel, te beschouwen als één superstad. Aan de oostkust groeit op het ogenblik een randstad langs de Atlantische Oceaan die 600 mijl lang wordt. De stad kruipt langs de Hudson en zal wellicht naar het Westen binnen afzienbare tijd aansluiten bij Cleveland, Detroit en Chicago. Er zal dan tin stad zijn ontstaan met een lengte van 1200 mijl of wel ruim 1600 km: een stad. lo pend over een afstand van Amsterdam tot aan de zuidpunt van Italië. Ander* ..randsteden" zullen waarschijnlijk niet direct zo groot worden, maar zij zullen toch evenmin hun invloed missen op de levenswijze van de bevolking. De stad met slechts één enkele industrie waarop de gehele economie is gebaseerd zal verdwijnen, de bases voor de economie en zuilen worden verbreed, doordat ook de verschillende structuren van de aaneenpeprocid* steden fn elkaar sullen vervloeien. (Nieuwe Rot. Courant). Koehandel niet penoze De caféhouders en portiers van Rem- brandtsplein en Thorheckeplein hebben vrede gesloten met de onderwereldhel den die hen tot nu toe hebben gsterrori- seerd. Vrede sluiten betekent natuurlijk niefs anders dan dat de moed hun in de schoenen is gezonken. Nadat ze een van de penozejongens in het ziekenhuis hadden geslagen toen hij de boel op stelten kwam zetten en de exploitant van het café waar deze slag was "gele verd een aanklacht tegen de herrie schoppers had ingediend, zijn se terup- gekrabbeld. De onderwereld heeft «net een aantal portiers vertrouwelijke ge sprekken gevoerd en het resultaat is, dat geprobeerd sal worden ds aanklacht ongedaan te maken. De advocaten van beide partijen zijn overeengekomen de officier van justitie te verzoeken nicf tof ueruofpinp over te gaan of een voor waardelijke straf te eisen. Dit m ver bijsterend nieuws. Als dift plannetje sou lukken sou de veilipheid afhankelijk worden gemaakt aan de goeds wil van de penoze. Daaraan werken twee ad. vocalen mee en verwacht wordt dat de justitie het spel zal meespelen. Is Am sterdam een buitenwijk van Chicago ge worden? Er mag peen sprake van zijn dat dit plan doorgaat. Wij twijfelen er niet aan dat de officier vierkant zal weigeren zich in deze koehandel met terroristen te laten betrekken. En wij verwachten dat de orde van advocaten ds beide juristsn. die sich laten betrek bij hst ondsronsje dat de onder- 'eld op touw wil zetten, met harde hand zal aanpokken Er dreigt hier sen kwaad dat de kop moei worden inf - drukt (He Vrijs Volk).

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7