CHRISTFUJK Ds. Hegger serveert een café-filter Puzzel Is een nieuwe structuur van de vakbeweging gewenst? In r.k. kringen heeft men concreet uitgewerkte plannen Eert woord voor vandaag Bijeenkomst van Jehova's getuigen mag niet doorgaan ■N avarttne De Oecumene en de NCRV Dt. Hegger heeft altijd wel iets te zeggen als hy zijn pen pakt. Nu heelt hy in het blad van de ex- rooms- katholieken Jn de rechte straat" een nieuwe rubriek geopend onder de typisch Belgi sche vraag ,J!en café-filter a.u.b." waarin hy een koffiepraatje houdt over verschillende onder werpen. We kiezen er twee uit voor dit kader: De collega van ds. Hegger. evan gelist Kuin is naar Brazilië ver trokken om de conferentie van de ICCC bij te wonen: Hij gaat daar naar toe in de hoedanigheid van representant van de Nederlandse beweging van ex-r -katholieken, en dan als belangstellende. De kos ten van deze reis werden hem ge heel aangeboden en komen dus op geen enkele wijze ten laste van onze beweging van ex-r. katholie ken. Zelf was ik ook wel graag mee gegaan, men was zo vrien delijk om ons beiden uit te nodigen maar ik heb een uitnodiging om in de herfst gedurende drie maanden naar Z. Afrika te gaan. En dan ben ik teveel van huis Dan krijg ik moeilijkheden met ..moeder-overste". En laat ik eer lijk zijn. ik zou zelf niet graag zo lang van myn allerleukst gezin netje (wat een stoefer!) weg wil len zijn. Wat de ICCC betreft. U weet waarschijnlijk, dat het een poging is om meer eenheid te bewerkstel ligen tussen de christenen van de gehele wereld (De afkorting be tekent: International Council of Christian Churches; de Interna tionale Raad van Christelijke Ker ken) Een andere poging is de wereldraad van Kerken, (oecume nische raad' Nu moet ik eerlijk zeggen dat ik deze twee pogingen nog niet voldoende heb bestudeerd om er een definitief oordeel over te hebben. Maar wat mij in de ICCC wel aangenaam aandoet, is, dat deze beweging zich onverbid delijk stelt op de grondslag van Gods onfeilbare Woord. Zij ver trouwen op de eigen kracht van het Woord Gods. De ICCC neemt ook een duide lijke houding aan tegenover Rome. Eigenlijk volgt hel een uit het ander. Wie werkelijk de eigen gloed van bet geloof in Jexua Christus als de enige, volkomen en persoonlijke Zvligmaker heeft er varen. aal niets meer verwachten van een algemene menselUke reli giositeit. die allerlei godsdienstige richtingen kin verhinden. De ge loofshouding van de r katholiek Is geheel anders geladen dan die van een reformatorisch christen. Wij. die de r.k. kerk van binnen uit kennen, weten, dat dete poging om d* r.k. kerk binnen de oecu menisch* beweging te betrekken, alleen of so goed als slleen voor deel oplevert voor de rJi. kerk. profiteren Alleen reeds het feit, dat zij op de altijd weer herhaalde uitnodiging om zitting te nemen in deze Wereldraad van Kerken met een beslist „neen" antwoordt, is op zich zelf al winst voor haar. Met de minzaamheid van een glimlachende despote stuurt zU d»n wel een ..waarnemer" naar deze vergaderingen van do Wereldraad. Salve Regina Ds. Hegger vertelt van een protestants zanger, die een con tract kreeg aangeboden t>an een platenmaatschappij als hij ook >rAue Maria" wilde zingen: Inderdaad, hoe is het toch dergelijke liederen ten ze 1 lige M voor ons. nu en in net uur van onze dood. Amen". Of is het niet zo erg. wanneer men dat alleen maar in het Latijn zingt? BFROEPINGSWERK den: F. A. Pannekoek. kand. te Go- rinchem Aangenomen naar Waarder B M. Meijndert. kand. te Bergschenhoek, die bedankte voor Dussen. Goedereede. Pols broek en Vlist en voor Willige Langerak Beno*md tot vicaris te Lemmer: P Bons. kand. te Rotterdam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Hijlaard: S. v. d. Linde, kand. te Lemele (O.). Beroepbsarstelllng. Het adres van G. J v. d. Burgh, die werd beroepbaar gesteld is Cederstraat 3d, 's-Gravenhage. den over onze N.c'r.v! het Salve Reglna zingen, als aansluiting op een kerkdienst op zondag. Ik ver moed. dat onze goede N.C.R.V. ook helemaal niet heeft stil ge staan bij de inhoud van dit Salve Reglna. Daarin wordt n.l. aldus gebeden ..Wees gegroet, Ko ningin, Moeder van barmhartig heid, ons leven, onze zoetheid, onze hoop, wees gegroet, enz." Ik hoop dan ook. dat de N.C.R.V. ons voortaan dergelijke gebeden, ook al zijn ze dan in het Latijn opgesteld, zal besparen. Want wat dat betreft, zijn onze protestantse broeders en zusters wel eens wat naief. E^n naievi- teit, die hen echter wel siert Zij zullen er geen ogenblik aan den ken, dat de priesters zoiets zou den kunnen gebruiken om de r.k. daardoor aan de r.k. kerk te binden. Ik zou vroeger zulk een Salve Regina van de N.C.R.V. of een Ave Maria van een protes tantse zangkoor voor mijn r.k. hoorders aldus hebben geïnter preteerd „Daaruit ziet ge nu, beminde gelovigen, hoe er ook onder de protestanten een, misschien on bewust, heimwee is naar de ver ering van de Moeder Gods. Wat zyn wy. katholieken, toch ge lukkig, dat wy altijd onze toe vlucht mogen nemen tot deze gezegende Moeder. Ja, het pro testantisme is zo arm zonder de Mariaverering! Daarombeminde gelovigen, maakt gebruik van uw voorrecht. Bidt veel tot Maria, bidt altijd het rozen hoedje. Ga ook ter bedevaart naar de heiligdommen van Maria! enz.; enz.;" U ziet. ik zou zo weer op de r.k.-preekstoel kunnen verschijnen en een vurige preek ter ere van Maria kunnen houden (zij het dan ook een preek met de schittering van Bengaals vuur). Maar in ge- moede Is er wel een preek ter ere van Maria, die voortkomt uit de diepte van een rouwmoedig hart en een totale gelovige over gave aan haar'' Dat kan toch im mers niet. Alleen het geloof in Jezus Christus is 'n zuiver Gods geschenk. Het geloof in een schep sel moet iets menselijks zijn, moet daarom iets geforceerd en iets dweperigs in zich hebben. 10. het uitgegeven* IJ dof v geest 13 niet breed 15. zeevogel 17 leegst *ele*er^ 19. lofgedicht 11 Eng neem voor 12 weggetje 8 steekbeitel Dagblad De Tijd vóór hervorming HET r.k. dagblad De Tijd heeft in een twaalftal hoofdartikelen de vraag aan de orde gesteld, of een ingrijpende wijziging gewenst is in de structuur van de organisatie der huidige vakbeweging. De hoofdartikelen, die in de maanden mei, juni en juli j.l. werden gepubliceerd, zijn thans gebundeld en in brochure vorm uitgegeven door genoemd dagblad. De inhoud van de hoofd artikelen is bijzonder interessant en bovendien van veel wijdere betekenis dan alleen de r.k. vakbeweging, zodat het goed is hier van kennis te nemen, al zal iedereen het lang niet op alle punten met de strekking van het betoog eens zijn. Kort samengevat wordt de oprich ting verdedigd van een Katholiek Ver bond van de Arbeid. In een dergelijk verbond zouden drie r.k. vakcentrales van werknemers federatief moeten samenwerken. De drie vakcentrales zouden resp. moeten omvatten de handarbeiders, waaruit thans groten deels de K.A B. bestaat, een tweede vakcentrale zou de beambten, aange duid als de mediale groepen, moeten omvatten en een derde vakcentrale zou de leidinggevende werknemers moeten organiseren. Elke centrale zou evenals de huidige vakcentrales moe ten bestaan uit verschillende aange sloten vakorganisaties. beiders, beambten 00rw. soneel ook doorgevoerd moeten worden met betrekking tot de organisatie per bedrijfstak. Dus geen bedrijfsbonden. d.e als een totaliteit al het personeel van een bedrijfstak omvatten, maar ook een federatieve samenwerk ,~ig per be drijfstak van deze drie geledingen. Bij deze vorm van organisatie zou de be langenbehartiging van de verschillende groepen veel beter tot haar recht ko men en zou ook de zelfstandigheid en de eigen verantwoordelijkheid van de verschillende organisaties meer geac centueerd worden. In de twee hoofdartikelen, die ver zorgd zijn door de B K I.. de Beroeps centrale voor Katholieke Intellectuelen is een en ander nog verder uitgewerkt. De taak van het Verbond van de Ar beid zou moeten zijn: O. het aanwijzen van de gemeenschap- peliike vertegenwoordiging in het landelijk georganiseerd overleg, zoals de Stichting van den Arbeid, de Sociaal Economische Raad, de Europese orga nen, zoals het Sociaal Economisch Co mité, de Sociale Verzekeringsbank, Sociale Verzekeringsraad, de Raden Het beraad in de eigen afzonderlijke gToep mogelijk maken; een vertegenwoordiging in het be stuur en de commissies van het Ver bond van de Arbeid veilig stellen: een vertegenwoordiging in de Stich ting van den Arbeid, de Sociaal Eco nomische Raad, de Europese organen enz. garanderen; de mogelijkheid scheppen om bij uit zondering ook naar buiten toe een eigen geluid te laten horen. Binnen het kader van de geschetste structuur zal bovendien het verschil in status van de werknemers in het par ticuliere bedrijfsleven, uit de overheids sector, uit de militaire sector en de on derwijssector moeten blijken. Binnen de drie voorgestelde centrales zou wellicht pen tweedeling toegepast moeten wer den in secties voor de particuliere wer kers en in secties voor het overheids- en semi-overheidspersoneel. Wat betreft de centrale voor de media le groepen stelt de B.K.I. zich voor, dat hierin worden samengebracht de Eindliovens Hogeschoolfonds Tn overleg met de senaat van de technische hogeschool te Eindhoven is ter besteding van de geld middelen van het Eindhovens Hogeschool fonds voor het komende jaar een pro gramma opgesteld, dat een bedrag vergt van 70.000. Dit wordt medegedeeld in het verslag van de Stichting Eindhovens Hogeschoolfonds over de periode 23 juni 1956 tot 31 december 1957 1 behelst o.m. Het bestedingsprogram de volgende besluiten; ten dienste en ter verlevendiging van het onderwijs is de besloten een moderne verzameling van an modellen en demonstratiemateriaal op technologisch en natuurwetenschappelijk 3 ha. «amaanach.pp.li* near mSdet lïSri?)!! willc" ontvangen van een elektrisohe Hl «Sirwj.Htrolleybus, elektrische lokomotief. radio- leven en in de overheidsdienst. j waterkrachtcentrale, reac- principe-afbeelding van De vakcentrales 1 zendstation, torcentrale en een een telefoonnet. Aan het eind van de verslagperiode telde het Eindhovens Hogeschoolfonds 30 1 Overleg over de gemeenschappelijkestichters, die als stichtersbijdraBen voor 1 belangen van de werknemers, die verslagperiode in to aal I 213,111 heb- door middel van hun vak- ot beroeps-1 hen bijeengebracht of toegezegd, organisatie tot dero centrale behoren j„rliJkM budrage„ j„ de toekomst SS1."?." to.™ >SSS d°°r categorie toegezegd een be staande te voeren beleid, drIg v|m f 405M voorts telt het Eind- 9 aanwijzing van de vertegenwoordi- hovens Hogeschoolfonds nog bescher- ging van de centrales in het ver- j mers, donateurs en begunstigers, bondsbestuur van het Katholieke Ver bond van de Arbeid en in de eigen overlegorganen; rj het gemeenschappelijk optreden buiten door het houden mijnbeambten. de apothekersassisten ten, het daarvoor in aanmerking ko mende vervoerspersoneel, overheidsper soneel, politiepersoneel, beroepsmilitai ren, onderwijzers, leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs en eventuele ande re beambtenbonden. Hierbij wordt ook gedacht aan de vorming van een r.k. vereniging van beambten van het be drijfsleven, waarin zouden samenwer ken de bond van hogere, middelbare en lagere technici en chemici, de bond van werkmeesters en ander toezichthou dend personeel, de bond van handels vertegenwoordigers en de bond van ad ministratief en verkopend personeel. Leidinggevenden Tot de centrale van leidinggevend personeel zouden kunnen toetreden de journalistenkring, de hogere ambtena ren, de officieren, de kunstenaars, de leraren, het hoger politiepersoneel, de Ingenieurs cn het hoger personeel in algemene zin. In r.k. kring worden deze voorstellen tot structuurwijziging geruggesteund door het rapport, dat de commissie Beaufort over deze materie heeft uit gebracht aan het Episcopaat. De com missie heeft in haar rapport in over grote meerderheid de invoering van be drijfsbonden afgewezen. In plaats daar van werd de oorichting van een ver eniging voor beambten van het be drijfsleven bepleit. De K.A.B. kan de bedrijfsbonden niet invoerer. zonder toe stemming van het Episcopaat. Het ad vies van de commissie Beaufort ma gedifferentieerde bedrijfsbonden. w- groepen met behoud van eigen zelfst: digheid samenwerken, mogelijk. Bov n- dien gaat dit advies ook in de richting van de opzet van drie vakcentrales, die federatief verbonden een Katholiek verbond van de Arbeid zouden kunnen vormen, aldus het dagblad De Tijd. (In een volgend artikel hopen we aandacht te besteden aan de belangwekkende motieven tot structuurwijziging van de or ganisatie der vakbeweging. Red.) Ds. J. A. van Nie met emeritaat „Toen Jezus de scharen zag, werd Hij met ontferming ore- hen bewogen, daar zij voortgejaagd en afgemat waren, ali schapen die geen herder hebben. Toen zei Hij tot Zijn discipt len: De oogst is wel groot, maar arbeiders zijn er weinig. Bid; daarom de Heer van de oogst, dat Hij arbeiders uitzende in Zijn oogst." Jezus' bewogenheid loopt dus uit op een dringem verzoek, dat veel weg heeft van een bevel. Er is zo enorm vee werk, omdat de mensen hunkeren naar rust en geborgenhev, in God. En er zijn maar zo weinig anderen, die hun de wei wijzen en hen begeleiden naar de eindstations. Jezus heef] vele medewerkers nodig, die als Hij bewogen zijn me innerlijke ontferming. Hij weet, dat zij slechts medewerkeri zijn, als zij zélf door de Boodschap zijn gegrepen. En dan moeten zij over de hoge drempel van valse schaamte en het alles voor zichzelf willen houden heen. Hij bidt en rer| zoekt ons dringend met Hem te bidden voor de arbeiders. Da betekent ook voor elke christen een gebed voor zichzel] „Heer, geeft mij de kracht, de moed en de wijsheid om in Ui oogst werker te mogen zijn. Geef mij iets van de bewogenhei die U bezat, toen U eeuwen geleden de voortgejaagde afgematte scharen zag". EEN EIGEN WEG MOGELIJK zo onze herinneringen. Een van dingen die het heeft bereikt Is, da houden door de Amerikaanse hoog- het het socialisme heeft opgeroepen leraren Von Mises en Gideonse. Een Wa men zich over het socla tweetal van deze vertogen, van beide Rsme beklaagt en wij zijn tot o; hoogleraren een, is uitgesproken op vrij grote hoogte bereid daaraan mt. een bijeenkomst van „Burgerrecht". Een en ander is uitgegeven bij de N.V. Civitas Humana te Amsterdam. te doen moge men ook dit beden ken en in zijn overwegingen be] trekken. Na- kennisneming van de vertogen Er is in feite geen middenweg, zef kunnen wij begrijpen dat ze door in het bijzonder de hoogleraar Voi „Burgerrecht" met onverholen in- Mises, en hij zegt het zelfs bij her stemming zijn aangehoord. Onze in- haling. Het droef voorsta» de onverdroten verdediging van tegen het woord „middenweg" zei het kapitalisme. Het socialisme is de grote boosdoener. Nu voelen wij i niet geroepen als advocaat bezwaar heeft. Dan zouden wij me hem kunnen meevoelen. „Midden weg" riekt nog teveel naar kapiti socialisme op te treden. Maar het lisme en socialisme, waartussen i het bereiken van de 65-jarige leeftijd met emeritaat te gaan. Ds. van Nie werd op 3 augustus 1893 geboren en studeerde te Utrecht, eerst chemie, later theologie. In 1921 werd h|j te Rljnsatcrwoude in het predikambt bevestigd. Hij diende de gemeenten Moercapelle, Zetten en Hooge- veen, en verbond zich op 19 oktober 1947 aan zjjn tegenwoordige standplaats. Tijdens de bezetting r i hij bij de organisatie van de wapendroppings. De gehele inventaris van de synagoge van Hoogeveen vond, toen hij daar pre dikant was, in zijn pastorie een onder komen. Ds van Nie maakte deel uit van de generale synode van 1951 en had ook zitting in het moderamen vinciale kerkvergadering van Noord- Holland. Hij publiceerde in het weekblad „In de waagschaal", schreef een roman over de bezettingsjaren, getiteld: „Bericht voor groote Jan", een boekje over de catechese en een bundel preken. Ds. van Nie is ridder in de orde van Oranje-Nassau, draagt het kruis van verdienste en het oorlogsherinnerings- kruis. H|j is voornemens na zijn emeritaat in een andere gemeente bUstand in het pastoraat te gaan verlenen. gaat ons wel wat ver om al het goede in de wereld op de creditrekening van het kapitalisme te schrijven en al het kwade op de debetrekening van het socialisme. Er wordt hier een simplificatie betracht die in het bij zonder bij beoefenaars van weten schap toch onverantwoord moet heten. Waarbij komt dat er van het kapi talisme nog wel iets meer te zeggen valt dan alleen maar goeds. Wij heb ben, ook als volk, aan het kapitalisme dan, met enige angstvalligheid, he midden zou willen bewaren. Gelukkig is er een andere mogelijk heid: de keuze van een eigen wei in vrijheid en onbevangenheid, vri en onbevangen zowel van kapltallgmi als van socialisme. Zover is men bij „Burgerrecht" noi niet: bij alle roep om vrijheid heet men er zich vrijwillig in het keurs lijf van een niet verantwoorde sin plificatie en van dwangvoorstelling» laten vangen. ZIELIGE DIERENBESCHERMING TAE voorzitter voor Vee e op het punt n het Produktschap Vlees is gisteren de kistkalveren er intussen nog niet op aan, dai hijzelf de ganse dag in het donktt gaat staan. De andere gebezigdi van leer getrokken tegen de actie argumenten waren veelal van het- van de dierenbescherming, heeft daarbij hoog van de toren ge blazen. Naar mate hij hoger blies, verloor zijn woord aan overtuigingskracht, en wil het Produktschap dat er justitiewege niet tegen het hou- kistkalveren wordt opge- Onze voorlopige indruk zelfde laken een maar te slecht zit tend pak. De vraag die volgens ons beslis send behoort te zijn is deze: wor den kistkalveren in de onmogelijk heid gesteld om natuurlijke, inge schapen functies uit te oefenen' I WÖ' treden, dan zal het toch sterker argumenten moeten waartoe de voorzitter bleek. De felheid van zijn betoog heeft bij ons twijfel opgeroepen, of den.*' deze argumenten er wel zullen zijn. Er wordt aan kistkalveren behoor- Het wil ons voorkomen dat eei Lopen is er voor deze dieren nie meer bij; herkauwen al evenmin staat veje gevallen wordt hun op kunst- atige wijze het daglicht onthou- lijk verdiend, dat mag nog veehouder met genegenheid voo: geen motief zijn om het houden zijn dieren het woord „kalver- van kistkalveren te rechtvaardigen, liefde" vermijden wij liever hr de pro- In Frankrijk wordt flink verdiend met deze dingen moeilijk kan hek Voor het Verbond van de Arbeid worden voorts als voorwaarden gesteld, dat een zo groot mogelijke eenheid van optreden gegarandeerd Is. maar I dat er daarnaast een mogelijkheid tot differentiatie bestaat. Deze differentia-1 tie moet: De zondagsrust in Barneveld het houden van de ganzen die de leverpastei moeten „produce ren", maar wat die dieren daarbij hebben te ondergaan is er niet min der stuitend om. Kistkalveren worden veelal ln don- ben. Het Landbouwschap heeft ziek ook nog van een definitief oordetl onthouden. Waarom het naar onze menlni dient te gaan is: kan het dier lt- overeenkomstig de bestem- kere „ruimten" gehouden. Wat zou ming die het als geschapen dat, zo vroeg de voorzitter: als de mens gaat slapen, gaan toch ook de gordijnen dicht? Wij zien hem heeft meegekregen? Materiële wins; komt dan te staan op het tweedi plan. HET ANDERE UITERSTE 70ALS te voorzien was, heeft met wetsvoorstellen aan het perlemenl name het gedeelte van het ont- voorleggen, werp der nieuwe Franse grondwet Paul Reynaud, voorzitter van dt dat handelt over de bevoegdheden commissie van advies, heeft reeds TN DE gemeenteraad van Barneveld ten, dat zij hiertegen ernstig bezwaar is gisteren opnieuw de zondagsrust hebben, omdat de kringvergadering ter sprake gekomen. De afdeling ook 's zondags gehouden wordt. Men ingang Barneveld van Jehovah's getuigen verwacht ongeveer 800 bezoekers uit ,_.i'de'"dag"waarop hij zijn ambt zal aan- had namelijk het college van B. en plaatsen buiten de gemeente Barne- vaarden benoemd tot lector in de facul- w. verzocht, dat ten behoeve van een veld. Naar de mening Benoeming lector Bij koninklUk besluit kritiek. Deze kwam filet alleen van de zijde der thans uitgeschakelde politieke partijen, maar werd ook gehoord onder de leden van de com missie die tot taak heeft haar oor- r het ontwerp te geven, dat leden of ten val is gebracht binnen ,^.e kringvergadering op 9, 10 en 11 janu- de wysbegeerte: dr. M. M. Locnen. thans leraar delijk gymnasium te Leiden. J. H. 99 Overigens had het huis hun als woning bitter wei nig te bieden Want wat dat betrof was het zo on comfortabel aL> men zich maar kon indenken en zo vervallen dat het op instorten stond. De -veAUijde van het plem waar de woningen helemaal op de rand van het klif stonden en de zuidzijde beston den uit vrij moderne huizen, opgetrokken uit wit gekalkte baMatenen en Parisch graniet; ze stonden dicht opeen zoels in de stadjes op de eilanden onver anderlijk gebruik was. en hadden platte daken ten einde winters zo veel mogelijk regen op te van gen Maar de oostzijde van het plein, waar ze nu waren, bestond uit ouderwetse, uit hout en plaggen opgetrokken h azen. zoals men die veeleer in de 'orpen vond bobbclig en licj? de vorige bewoners hadden - gehakte balken, afgedekt me', niet geheel aar.ienslvater.de planken, met daarop weer een dik ke laag platgi trapte aarde Zijn vroegere ervarin gen met dergci jkc kuisen in de Witte Bergen had den Mallory geleerd, dat het dak m de regentijd zo lek als een z<-ef «ou zijn. Aan een kant van-de woon ruimte was een op vijfenzeventig centimeter hoog te aangebrachte brede richel, welke, zoals in de ïgloo» dei Esk mo s. dienst deed als bed. tafel of zitplaats al nas- de behoeften van het ogenblik. Er stond varder geen enkel meubel in de kamer. Mallory schrok op toen iemand hem op de schou der tikte en draaide zich om. Achter hem stond Miller energiek te kauwen, een bijna lege wijn fles in de hand. ,,'k Zou maar 's wat gaan eten. chef." adviseerde hij ..Ik kijk dan veel zo nu en dan door dat gat" ..Dank je. Dusty. Je hebt gelijk Begerig schoof Mallory op de tast het was binnen aardedonker en ze durfden geen licht riskeren naar achteren tot hij tegen d« richel opbotste De onvermoeibare Andrea had h in mondvoorraad geïnspecteerd en een soort maal klaargemaakt: gedroogde vijgen, ho- De kanonnen van geer AUSTAIH MACLEAN tanjes. Een akelige ratjetoe, vond Mallory, maar 't was het beste wat Andrea kon opdienen en bo vendien was hij te uitgehongerd om zich druk te maken over de smaak van hetgeen hij naar binnen sloeg. Toen hij het maal had weggespoeld met wat wijn van hei eiland, die Louki en Panayis de vori ge dag hadden meegebracht, had de zoetige, hars achtige en scherpe drank alle andere smaken ver- Voorzichtig, de lucifer met zijn hand afscher mend. stak Mallory een sigaret op en begon voor de eerste maai xijn plan om het fort binnen te drin gen uit te legger Hij behoefde niet zachtjes te pra ten. want een paar weefgetouwen in het aangrenzen de hu s een van de weinige woningen, welke aan deze kart van het plein nog bewoond werden, klap perden de hele avond zonder onderbreking. Mallory verdacht Louki ervan dit te hebben gearrangeerd, ofschoon hij zich niet goed kon voorstellen hoe Lou ki zijn vrienden had Kunnen 'waarschuwen Maar Mallory was bereid de situatie te aanvaarden zoals die was en concentreerde zich geheel op zijn taak de anderen zijn instructies volkomen duidelijk te maken. Blijkbaar lukte hem dit. want er werden geen vra gen gesteld Een pootje praatten ze over willekeu rige zaken en de gewrv H jk zo zwijgzame Casey Brown had nu het hoogste woord met z'n nijdige klachten over het voedsel, de drank en de harde slaapplaats, warop hij de hele nacht geen oog dicht zou kunnen doen. Mallory glimlachte in stilte, maar zweeg: Casey Brown was kennelijk aan de betere hand. ..Ik geloof dat we nu wel genoeg hebben gepraat, heren." Mallory kwam van de richel af en rekte zich uit. Wat was hij moe' „Dit is onze eerste en laatste kans een nacht behoorlijk te slapen. We zul len wachten van twee uur lopen... De neem de eerste." ,.U alleen"" riep Miller met gedempte stem van de andere kant van de kamer ..Is 't niet be ter twee man op wacht te zetten, chef? Een voor en een achter Bovendien weet u hoe we er aan toe zijn. Een man alleen op wacht zou in slaap kunnen vallen Zijn stem klonk zo bezorgd dat MaUory moest lachen. ..Maak je daar maar geen zorgen over. Dusty De man die de wacht heeft, gaat hier bij het raam staan en als ie in slaap valt, wordt ie heus wel wakker wanneer hij tegen de wereld slaat. En we zijn allemaal zo bek-af, dat niemand onnodig een minuut slaap mag missen. Ik neem dus de eer ste wacht, dan kom jij. dan Panayis. dan Casey en dan Andrea" ..Ja. dat lijkt me zo wel verstandig", moest Mil ler schoorvoetend toegeven HM legde iet« hards en kouds in Mallorys hand. wa'j. ze direct herkende; het was Millers geliefkoos de men. zijn pistool met geluiddemper. ..Dan kunt u van nieuwsgierige gasten een zeef maken zonder de hele stad wakker te maken." Hij scharrelde naar het achterste deel van de kamer, stak een sigaret op, rookte een ogenblik op zijn ge mak cn zwaaide toen zijn benen op de richel Geen vijf minuten later waren allen, behalve de stille, waakzame man bij het raam, in diepe slaap. Twee. drie minuten later verstijfde Mallory in roerloze aandacht toen hij buiten een zacht geluid hoorde; hij dacht dat het achter uit het huis kwam Het geklapper van de weefgetouwen was reeds lang verstomd en het was hpe] stil in huis. Weer hoorde hij het geluid en nu duidelijker: een zacht geklop op de deur aan het einde van de gang ach ter de kamer. (Wordt vervolgd) B. en W. stelden de raad daarom voor, afwijzend op het verzoek te be-, schikken, uitsluitend omdat de vergade ring op zondag wordt gehouden. Bij een; overeenkomstig verzoek van een ande re organisatie zou niet anders gehan-j deld dienen te worden, zo meenden B. en W. De heer A. P. Barneveld (P.v.d.A.) vroeg zich af. waarom een groep men-! sen de gelegenheid wordt ontnomen het1 evangelie te verkondigen op de manier die hun goeddunkt. Hij vond het motief, „verstoring van de zondagsrust" ver ge zocht. Zijn fractiegenoot H. Plas zei. dat Jehova's getuigen geen gewone or ganisatie. maar een christelijke organi satie vormen Het is een ordelievende schare en het zijn geen rustverstoor ders. Bovend:en zouden op die dag de nodige politiële maatregelen genomen kunnen worden. De heer J. Klomp (A.R.) en de he ren R P. Groeneveld en J. van de Beek (S.G.P.) waren echter met B. en W. van mening, dat de vele autobussen en de 800 personen de rust op zondag in Barneveld wel zouden verstoren. Boven dien zou inwilliging van het verzoek onverstandig zijn. omdat er dan wel licht meer organisaties op zondag in Barneveld een congres zouden willen houden. Want wie maakt de scheidslijn .ussen.een christelijke en een niet-chris- ielijke organisatie uit, zo meenden zij. De voorzitter, burgemeester mr. C. E. E. Kuntze, zei dat. wanneer Jehova's getuigen een particuliere gelegenheid zouden huren, de gemeente daartegen geen bezwaar kon maken, doch door een gemeentelijke lokaliteit te gebrui ken zou het gemeentebestuur de zon dagsrustverstoring in de hand werken. Met alleen de stemmen van de P.v. IA.-fractie tegen werd het voorstel van B. en W om afwijzend op het ver zoek van Jehova's getuigen te beschik ken. aangenomen. deel op 18 september in een referendum aan het Franse volk zal worden vaarden voorgelegd. Het Franse blad l'Express, meestal de spreekbuis van de radicale oud premier Pierre Mendès France, niet aan de president moet worden toegekend. Hij voelt meer voor een automatische ontbinding, nadat d( regering op bepaalde essentiële punten een nederlaag heeft Deze vrees voor een delegeren vaï te veel macht aan de president van de republiek is begrijpelijk. Hel heeft er al over geklaagd, dat de ontwerP vaI> de nieuwe grondwel grondwet Frankrijk opnieuw ®raa8* duidelijk de sporen van Dt tot een monarchie dreigt te maken. Het zou slechts een republiek in naam zijn, die niets met democra tie te maken zou hebben. Vol gens het blad krijgt de president zo veel macht, dat de uitvoerende macht van haar gezag wordt beroofd en de gekozen wetgevende macht volko- wordf geneutraliseerd. Gaulle, die al sedert de tweedt wereldoorlog heeft aangedrongen op versterking van de uitvoerend» macht in Frankrijk. De wet schijnt dan ook speciaal ten behoeve van de generaal te zijn opgesteld. Daardoor is de kans, dat zij bij dt verkiezing van De Gaulle tot presi dent een heilzame werking zal heb- De macht die in het ontwerp aan ben, tamelijk groot. De tijd staat de president wordt toegedacht is naar Franse begrippen inderdaad zeer uitgebreid. Hij krijgt nl. het recht het parlement te ontbinden, na overleg met de premier en de echter niet stil en men vraagt zicb af in Franse politieke kringen, wat er zal gebeuren, als De Gaulle er niet meer is. Het is een feit. dat de grondwet van de Vierde repu- alleen de premier noemt hij ook de ministers op voordracht van de premier. De pre- daan te maken. Dit sident mag ook onderhandelen over betekenen dat lijk, dat er thans Iets gedaan wordt de fouten uit het verleden onge- g echter niet ander verdragen met andere landen en uiterste gaat vervallen. Wereldconferentie onderwijzers De Brit sir Ronald Gould is herkozen als president van de wereldconfederatie van onderwijspersoneel tijdens de slot zitting van de zevende jaarvergadering die te Rome op 31 juli is begonnen. De zittingen werden bijgewoond door meer dan 300 afgevaardigden uit 60 lan den en zU werden gehouden in het hoofdgebouw van de voedsel- en land bouworganisatie van de Verenigde Na ties. De Amerikaan William G. Carr zag zich herkozen als secretaris-generaal van de confederatie. De assemblee aanvaardde de uitnodi ging van de Amerikaanse vereniging van opvoeding om de jaarvergadering van 1959 te houden in Washington in de eerste week van augustus. De verstand houding tussen Oost en West zal dan het1 thema zyn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2