Jlicumc fciJtsclje GTourant Amerikaans plan voor Midden-Oosten Het weer van a.s.zondag| ►...dus bierweer! Verenigde Naties zouden een leidende rol moeten spelen Spionerend echtpaar Bonn gearresteerd uit Russische metropoliet arriveert op Schiphol Expo was een uitstekend operatie-terrein Raadsels rond moord in Ede Melkplas wordt ingedamd Weer luchtbrug over Israël Formosa bevreesd voor overval der roden op Ij! DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 020 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11330 CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken is ClbfblflJftl lettspwi" int u al in Icafj* T ussen aanpassing en kerker Zie pagina 7 ERKENNING VAN ARABISCH NATIONALISME Gisteravond is met het KLM-toestel uit Moskou op Schiphol gearri veerd de metropoliet van de Russisch-orthodoxe kerk, Nicolaj van Kroetitsky en Colomna. Op de foto, rechts: de metropoliet, links: archimandriet Dionysius uit Den Haag, deken van de Russisch-or thodoxe kerk in Nederland, die ter verwelkoming aanwezig was. OM BESPREKINGEN te voeren met de Wereldraad van Ker ken zijn de metropoliet van de Rus sische orthodoxe kerk in Moskou Ni- kolaj en bisschop Michael van Smo lensk gisteravond per KLM-vliegtuig uit Moskou op Schiphol aangekomen Zij werden verwelkomd door dr. Franklin Clark Fry, de (Amerikaanse) voorzitter van het centraal comité van de Wereld raad van Kerken en de archimandriet Dionysius, deken van de Russische or thodoxe kerk in Nederland, en diens assistent, priester George Chrétien. De Russische kerkvorsten werden ook be groet door de heer Ermilov van de Russische ambassade in Nederland. In hotel Pays Bas te Utrecht zullen zij van donderdag tot en met zaterdag be sprekingen voeren met een delegatie van de Wereldraad van Kerken. Dr W. A. Visser 't Hooft, secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken en de patriarch Johannes van Melita zullen o.a. als vertegenwoordigers van de Wereldraad optreden. De metropoliet zal tot woensda'g 13 augus tus in ons land blijven. Zaterdag arri veren in Nederland bisschop Nikolai van Parijs, die direct onder het Russi sche patriarchaat staat, en de bisschop van de Russische orthodoxe kerk Londen, Anthony Bloom. De metro poliet zal zondag in de Russische ortho doxe kerk in Den Haag een dienst AGENDA De agenda van de besprekingen vermeldt o.a. de verhouding tussen de Russische kerk en de wereldraad, het vraagstuk van de eenheid van hel Christendom bij de verdediging van de vrede, de Russische orthodoxe kerk en de sociale en politieke problemen van deze tijd, de kerken en de vrijheid van 'godsdienst en doel en middelen van de Wereld raad van Kerken om de eenheid der Christenen te bevorderen. MEER CONTACT Volgens dr. Franklin Clark Fry, die enige jaren geleden te Moskou besprekingen met de kerkvorst voerde, zal dit eerste contact waarschijnlijk door nieuwe be sprekingen worden gevolgd. Formele besprekingen om de Russische ortho doxe kerk in de Wereldraad van Ker ken op te nemen staan volgens dr. Fry niet op de agenda. Een rapport over de besprekingen te Utrecht wordt uitgebracht op de zitting van het centraal comité van de wereld raad, die is vastgesteld van 22 tot 29 augustus te Nyborg (Denemarken). OP DE VOORGESTELDE spoedzitting van de As semblee der Verenigde Naties zullen de Verenigde Staten aandringen op aanvaarding van een ingrijpend plan tot stabilisatie van het Midden-Oosten, waarin de Verenigde Naties een leidende rol zullen spelen. Het plan, dat door president Eisenhower op zyn wekelijkse persconferentie werd aangekondigd, zal zich met ten minste drie belangrijke vraagstukken bezighouden, die in het gebied onrust hebben veroorzaakt, nl.: 1. het Arabische nationalisme, dat zich zó hevig ont wikkeld heeft, dat de belangen van het Westen be dreigd worden in het gehele Midden-Oosten; 2. de beperkte waterbronnen, die zó verdeeld moeten worden, dat alle landen er een eerlijk aandeel in krijgen; en 3. het brandende vluchtelingenvraagstuk, dat een in ternationale kwestie is geweest, sedert de Palestijnse oorlog van 1948 niet minder dan 900.000 Arabieren in ballingschap deed geraken. Verzet neemt toe op Celebes Overste Rukmito. commandant van de Indonesische regeringstroepen in Midden- Celebes, heeft volgens Reuter op een persconferentie verklaard, dat het verzet van de opstandelingen toeneemt. Op Ce lebes vechten volgens Rukminto nog 10.000 opstandelingen, die over moderne Amerikaanse wapens beschikken en er zouden aanwijzingen zijn, dat zij nog steeds door vliegtuigen van wapens wor den voorzien. Woningwet-woningen voor alleenstaanden Gemeentebesturen en woningbouwver enigingen zullen voortaan voor de exploi tatie van woningen voor alleenstaanden subsidie van het Rijk kunnen krijgen. Deze woningen moeten voldoen aan de voorwaarden dat ze „alle wezenlijke ele menten van een zelfstandige woning be vatten" en dat ze deel uitmaken van een complex normale gezinswoningen. De regeling geldt dus niet voor afzonderlijke blokken woningen voor alleenstaanden of gebouwen die het karakter van een loge ment of pensiontehuis hebben. heeft thans ook Frankrijk zij het schoorvoetend het voorstel Chroesjtsjef aanvaard. Eerder Soustelle, de Franse minister van lichting, verklaard, dat een speciale zit ting van de Assemblee nauwelijks tot een Naar in Washington wordt vernomen, willen de Amerikanen de kwestie van de indirecte agressie in de VN-Assemblee ter sprake brengen, maar nog meer de nadruk leggen op een oplossing op lange termijn. Op zijn persconferentie weigerde Eisenhower aan te geven, welke Amerikaanse plannen voor het Midden-Oosten ingediend zullen worden. Hij zei alleen, dat de Ver. Staten weten wat zij willen en dat zij bereid zijn, met elk van de landen (of met een groep er van) samen te werken om hulp te bieden waar zij maar kunnen. Sprekende over de economische toestan den in de Arabische wereld, zei de presi dent, dat in sommige gevallen de twee dracht het kookpunt had bereikt. He volk wendde zich toen naar mensen, dit het niet kon vertrouwen om hulp. De Verenigde Staten moeten het thans mo gelijk maken, dat de Arabieren zich tot het Westen wenden Met nadruk bevestigde de president, dat Amerika steun zal verlenen aan het stre ven naar Arabisch nationalisme, omda het geen enkel gevaar ziet in federatie vorming van staten in het Midden-Oosten Eisenhower deelde voorts mede, geen plannen te koesteren om zelf de speciale zitting van de Assemblee der Ver. Naties bij te wonen, ook al sloot hij de moge lijkheid niet uit. Met een van emotie tril lende stem wees hij de Russische beschul diging van de hand, als zouden de Ver. Staten trachten, kleine landen te over heersen. De Russen kunnen de hand beter in eigen boezem steken, zo zeide hij. Intussen heeft de Sowjetunie b(j de Veiligheidsraad een resolutie ingediend, waarin om een speciale zitting van de VN-Assemblee wordt gevraagd „ter be spreking van een onverwijlde terugtrek king van de Amerikaanse en Britse troe pen uit Iibanon en Jordanië. Behalve de Ver. Staten en Engeland realistische regeling van de geschillen ln het Miidden-Oosten zou kunnen leiden. Premier De Gaulle meent nl., dat gehei me besprekingen in een rustige sfeer tus sen de regeringsleiders der grote mogend heden meer resultaat zullen afwerpen. In dit verband is het van belang, mel ding te maken van een uitzending var radio Peking, waarin wordt aangedron gen op een afzonderlijke topconferentie van de grote mogendheden, waarin (ver moedelijk) ook communistisch China genomen moet zijn. Deze topconferentie over wereldproblemen zou gehouden moeten worden na de zitting van de VN- Assemblee, die speciaal aan het Midden- Oosten gewijd zal zijn. De negenjarige prins Charles van Engeland is verzot op zeilen. Dat heeft hij van niemand vreemd, want zijn vader, prins Philip, zit ook bijzonder graag op het water. Zij zijn hier in gezelschap van de bekende Britse zeiler Uffa Fox in het Koninklijke zeiljacht Bluebottle, in de omgeving van Cowes, op het eiland Wight. Gisteren was er nog een kleine „ontsporing" toen prins Philip een verkeerde manoeuvre maakte tijdens zeilwedstrijden, waardoor hij al direct na de start een verkeerde richting insloeg. Het kostte enige tijd voordat de fout was hersteld, maar niettemin slaagde de Prins erin als vierde te eindigen. Maandag, bij de 12 en een half mijls race voor draken, eindigde hij als zesde. (Van onze correspondent te Bonn) VOOR spionage-contacten met en landsverradelijke betrekkingen tot de Sowjetunie, die waarschijnlijk op de Expo '58 werden gelegd, is zo meldde de Westdeutsche, Allge- meine Zeitung het echtpaar Vik tor en Erika Schneider uit Bonn door de „Militaire Abschirmdienst" (con traspionage) gearresteerd, vlak voor dat het per auto naar Oostenrijk wilde uitwijken. De M.A.D. had het echtpaar bijna ander half jaar lang geschaduwd. Het r.aar Karsruhé overgebracht, waar bet zal moeten terechtstaan. Erika Schneider was secretaresse bij het Westduits* ministerie van defensie en Viktor Schneider boekhouder en reclamechef van de C.D.U.-voorlichtingsdienst Das Wirtschaftsblad. Kort nadat hij als zo danig, na een heftige woordenwisseling met de C.D.U.-penningmeester Ernst Bach, was ontslagen, werd er ln het kantoor van deze dienst ingebroken- waarbij de lijst van abonnees en een groot bedrag aan geld verdween. D* inbreker(s) is (zijn) nooit gevonden. Op advies van Bach liet de minister van defensie Strauss het echtpaar schadu wen en belastte met deze taak de ka pitein Karl Grafcn. wiens speudoniero „Charly Asbach" was. Na ccn drink gelag van 13 uren in de Bontje wo ning van het echtpaar, verried de aan geschoten (en inmiddels ontslagen) contraepion Grafen de Schneiders zijn geheime opdracht, hetgeen destijds in Bonn al veel stof deed opwaaien. Erika Schneider verdween niet alleen uit de echtelijke woning, maar ook uit Bonn. Viktor werd een bekende figuur in het overigens niet bijzonder opwin dende Bonnse naohtleven, waar hij rondvertelde ,dat hij voor de Oostduit- se spionnage werkte. Hij zelf voelde zich dermate bedreigd, dat hij altijd met een revolver gewa pend was. Erika Schneider bleek naar Brussel te zijn gereisd, waar zij er in slaagde een betrekking te krijgen op het Duitse commissariaat-generaal van de Expo. Daarop volgde blijkbaar ook een verzoening met haar man. dde op viel door veelvuldige reizen naar Brus sel en zijn plotselinge rijkdom. De We6tduitse contrasplonnage vermoedt, dat deze gelden verkregen zijn door spionnage en dat het echtpaar zijn con tacten op de Expo legde via het Sow- Jet-paviljoen. De moord op de 73-jarige gepensioneer de tekenaar C H. A. Canter Visscher te Ede, is nog steeds een volkomen raadsel voor de politie. Van een dader ontbreekt elk spoor. De politie beschikt over weinig aanknopingspunten, omdat het slachtoffer alleen woonde, geen familieleden had en vrijwel geen contact met de buurtbewo ners onderhield. Aangenomen wordt dat het hier een roofmoord betreft. Het slachtoffer moet al geslapen hebben toen de nog onbeken- lde(n) de woning binnendrongen. Wellicht is de heer Canter Visscher wakker ge worden en heeft men hem daarom de schedel ingeslagen. Zijn voeten waren met een das samengebonden. De met grote kracht toegebrachte slagen zijn waar schijnlijk door twee verschillende voor werpen veroorzaakt, een stomp en een scherp. Het moordtuig is nog niet gevon den. Hoeveel geld er is ontvreemd Is evenmin bekend, want niemand weet hoeveel contanten of waardevolle voor werpen zich in dc woning bevonden. De sectie van dr. Zeldenrust heeft nog niet precies kunnen uitmaken wanneer dc moord is gepleegd: zaterdagavond of zon dag. Het slachtoffer is zaterdagmiddag het laatst gezien toen hij boodschappen deed. In de veronderstelling dat de hoogspan ningsleiding van 50.000 volt aan de Lands- weerstraat te Oss tijdens herstelwerk zaamheden stroomloos was, wilde gister avond dc 32-jarige monteur A. Mureau uit Raamsdonkveer de staart van een vlie ger uit de kabels te halen. Dat werd zijn dood. want de kabel stond, tegen de voor schriften in, nog onder stroom. Nafluiten van meisje ivordt beboet Het nafluiten van een meisje dat met een andere jongen op straat voorbv- wandelt, wordt in Engeland als een treding beschouwd. Een Londense re veroordeelde de 20-jarige Geoffrey Rose gisteren wegens zulk een „beledigend gedrag" tot een boete van vijf gulden. Mr. F. de Graaf voorzitter van het Rode Kruis Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. F. H. A. de Graaff, voor zitter van het Centraal sociaal werk geversverbond, tot voorzitter van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. Het benoemingsbesluit moet nog door de Koningin worden getekend en ln de Staatscourant bekendgemaakt worden. Met mr. De Graaff krijgt het Rode Kruis een voorzitter, die zijn sporen op sociaal terrein reeds heeft verdiend. Mr. De Graaff, woonachtig te Amster dam, bekleedt verschillende functies op sociaal-economisch gebied. Behalve voor zitter van het C.S.W.V. is hij ook voor zitter van de stichting van de Arbeid, secretaris van het Koningin Wilhelmina- fonds voor de kankerbestrijding, lid de Sociaal-Economische Raad, directeur van Van Gelder en Zn Koninklijke papier fabrieken, voorzitter van de Ned. eniging van papierfabrieken, commissaris van de n.v. Hollandia Vlaardingen ei stuurslid van verschillende verenigingen en instituten. Mr. De Graaff wordt opvolger va F. C. C. Baron van Tuyll van Seroosker ken van Zuylen, die op 1 januari aftrad kort geleden overleed. (Van een onzer redacteuren) Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn vergadering van gisteren be sloten het advies van de hoofdafdeling veehouderij over de beperking van de melkproduktie niet volledig te volgen. Deze hoofdafdeling wenst oa. voor het komende mclkjaar een garantieprijs voor alle melk. Dit in strijd met de opvatting van minister Vondeling, die de garantie prijs wil beperken tot een deel van de produktie van verleden jaar, die 5,18 miljard kg bedroeg. De verwachting is, dat de produktie dit jaar (ondanks de reeds bestaande garantiebeperking) zal stijgen tot 5,5 miljard kg. Het bestuur /an het Landbouwschap is echter bereid nee te werken aan een inperking van do melkplas, mits er voor de gegarandeerde produktie een behoorlijke garantieprijs met voledige kostprijsvergoeding wordt betaald. Het overleg over dit standDunt met de minister van landbouw zal op 25 augus tus plaats vinden. Het andere voorstel van de hoofdafdeling om de melkproduk tie te beperken door verhoging van de krachtvoerprijs. werd door het bestuur van het Landbouwschap overgenomen. Israël heeft toestemming verleend voor het overvliegen van Amerikaanse vlieg tuigen, die voorraden naar Jordanië ver- De Israëlische regering heeft de Ame rikaanse autoriteiten medegedeeld, dat z(j het verleden week op deze vluchten ingestelde verbod heeft opgeheven. Honderd ontslagen bij Stork Diesel Wegens uitblijven van bestellingen op Ricardo-motoren, uitvallen van de pro- dukten van het motortype Hesselman en het aflopen van een belangrijke order der Nederlandse Spoorwegen, is de Ko ninklijke Machinefabriek Gebrs. Stork en Co. N.V. (Stork Dieselmotoren) te Zwolla genoodzaakt ongeveer honderd werkne mers te ontslaan. Met de ontslagen, waar bij alle geledingen van het personeel be trokken zijn en die in september begin nen, zullen enige maanden gemoeid zijn. Noodtoestand afgekondigd DE Matsoe- en Pescadores- eilanden is met ingang vannacht de noodtoestand afgekon digd om de verdedigers in paraat heid te brengen tegen eventuele communistische aanvallen van Chinese vasteland. Alle bezoekers hebben opdracht gekre gen, het eiland Quemoi en andere eilanden onder de Chinese kust te laten. Deze maatregel is kennelijk niet bedoeld voor de 47.000 zielen tellende bevolking van het eiland Quemoi. Proef voor maanraket Thord met succes gelanceerd Een 20 meter lange Thord, een ballis tisch projectiel voor -niddelgrote afstan den, dat de grote stuwkracht moet ge ven aan de eerste Amerikaanse maan raket, is gisteravond met succes gelan ceerd te Cape Canaveral. Deze proefne ming vormde de generale repetitie de afvuring van ccn raket naar de i op 17 augustus. Het was de achttiende maal sedert ja nuari 1957, dat de Amerikanen een Thord lanceerden. Toen begon de luchtmi et de uitvoering van een lanccringspro- ramma. Tot nu toe worden elf va roeven een voledig succes geacht. Het eerste Thord-squadron, bestaande it 15 raketten, wordt ingedeeld bij de Britse koninklijke luchtmacht. Bij ope nt :o sterkte kan het projectiel bin den kwartier worden gelanceerd. IMC0S Win binnen 8 dagenl Schrijf op briefkaart WIN 1 Hal bier la weer best'. Poifbua 2200. A'dam Komende dagen een reis van Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepoat - zl|n Wla het dichtat komt bij meting De Bilt finnn - t#Deem)».*.000Bu.d.n 1 1 UUUi vakanlierei» (Bl| meer goede voorspellingen ■■■■mBi w0,d' d#" D"l® O^'eld Beslissing van hei C B K Is bindend Correspondentie niet mogelijk) Bovendien zijn er 100 troostprijzen V yv. (doosjes bierglazen) Vorige zondag 'oornamelljk ta melijk koel en regenachtig, iige perioden. 11.9 uur zon. 0.1 mm neerslag Prijswinnaar WAT IS IMCOS T 'BIER-BAR' VOOR I0NQE MENSEN flesies bier) op de grond Ga ei omheen BIER IS BEST VOOR BEIOEN HIJ: "Weet Je de overeenkom»! tuaaan Jou en Ja glas bier 7 Zl| Nou?' HIJ: 'Jullie zijn allebei leng. blond en plltlgr Circa 500 studenten afkomstig van For mosa hebben Quemoi gisteren al ver laten. Zij verbleven in zomerkampen. Gisteravond tussen negen uur en half- tien zijn op de Matsoe-eilanden lucht beschermingsoefeningen gehouden. De bevolking op deze eilanden heeft op dracht gekregen verduistcringsmaat- regelen te treffen. De militaire voor lichtingsdienst heeft mede gedeeld dat er grote spanning heerst op Formosa als gevolg van activiteit van commu nistische troepen op het vasteland te genover de eilanden, die tot nationalis tisch Chinees gebied behoren. Ook de communistische luchtmacht op het vasteland wordt versterkt. Alle gewapende Chinese nationalistischs strijdkrachten zijn paraat om iedere ontwikkeling het hoofd te bieden. Op Formosa zijn door de bescherming bevolking en de politie eveneens lucht beschermingsoefeningen gehouden. 1 Opklaringen in zicht De Bilt verwacht tot mor genavond: Aanvankelijk- zwaar be volkt met plaatselijk enige regen, later opklaringen. De zelfde temperaturen als van daag of Iets hogere. Zwakke tot matige wind, aanvanke- lijk veranderlijk, later uit westelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 8 aug.: zon op 5.11 uur, onder 0.19 uur. Maan op 23.51 uur. onder 14.34 u. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1