Sfeervolle groet uit het bloemenland Avondlijk lichtspel met boeiende kleuren Corso dwars door LeidenRijnsburg en Oegstgeest NIEUWE LEÏDSCHE COURANT MAANDAG 4 AUGUSTUS 1938 DIT IS ZO WONDERLIJK MOOI. Dit mag je nooit vergeten jongen. De dikke Duitse gouvernante, een wit kapje op het hoofd en een fijn gouden brilletje op het puntje van haar neus, tilde de aan haar toever trouwde peuter zo hoog mogelijk op, om 'hem maar. niets te laten missen van de bloemenpracht, die statig langs hen heenschoof. Het kleurige lint, dat bloemencorso heet, slingerde zich tussen 'n bont samengestelde mensen menigte door, alle verkeer stilleggend en de verraste toeschouwers bren gend in een droom van ongedachte schoonheid. In vele talen klonken uit roepen van bewondering en het was ook haast als een gedicht deze sym fonie van boeiende kleuren en heerlijke geuren, getuigend van een kunst zinnige smaak. Het zonnetje, dat als een blij geschenk, tegen het mrddag- het jachtende, grauwe wolkendek doorbrak, maakte de bloementinten nog dieper en warmer en het verkwikkende briesje droeg bij tot de nodige levendigheid van de stoet: wapperende jurken, wapperende haren en wapperende vlaggen. niets behoeft te leren. Zijn auto was een juweel. Van de personenauto's met reclame ging Het Motorhuis uit Leiden met de erepalm strijken. Sfeervol -Na de eerste personenwagens volgde de sfeervolle Chinoise, met keurig opge stoken gladiolen en vrolijke oranje lam- piopnetjes. In de enige riksja die ons land rijk is zat een lieftallige Chinese, die zich koelte toewuivend liet voort trekken door een langstaartige riksja- loper, Chinezen, die zich vroeger de milt lieten uitsnijden om daarvan bij het har de rennen voor het hoge karretje toch vooral maor geen last te krijgen. Glorie van Holland rolde aan. Perfect Langs de hele route deelden Rijnsburgse meisjes anjers uit. Er was aftrek genoeg voor. als men door mensenhanden ver- vaardigde gekleurde produkten tezamen oegt, dan volgt vaak een disharmonisch geheel door het vloeken van de kleuren. Met bloemen schijnt dat zelden of nooit het geval te zijn. Wij zagen ze in het. opnieuw in de meest uiteenlopende combinaties en tegen heel verschillende achtergronden. Maar altijd weer was het effect positief, steeds weer kwam schoon heid tot stand, zij het de ene keer tuurlijk meer geprononceerd dan een dere maal. Dat is het mysterieuze heim van de bloemen, waarover de n zich alleen maar kan verheugen. De jury, die 's morgens zo'n uit puttende taak had gehad men kon het pas na lang delibereren met el kaar eens worden had de eerste prijs van de buurtverenigingen toe gekend aan de praalwagen van Cen trum te Rijnsburg. Het was een ver diende bekroning en de tussen weel derig groen zittende schonen zwaai den er nog eens zo vriendelijk door. De grote verdienste van arrangeur G. van der Heijden was hierin legen, dat 'hij de zomerstemming zo echt had weten op te roepen, vooral ook door de gewaarwording rijpheid, die men bij het zien van dit bloemenspel kreeg. Bovenop de wagen van de gezamenlijke kwekers van Rijnsburg zat Diana, de godin van de jacht, gewapend met en boog. Aan haar voeten speelder nijnen en een ree en er lag ook een geschoten vogel. In het prijzenklassement volgde deze uitbeelding als tweede ach ter het werkstuk van de Katwijkse Valkenburgse kwekers, dat een imp: sie van de lente gaf en een staaltje i van opvallende kleurencombinaties MEVROUW KIERSCH, de echtgenote van de kunstzinnige artis tieke adviseur van Rijnsburgs bloemencorso, vond het niet erg, dat het zaterdagmiddag nogal waaide. „Moet je eens zien, hoe leuk dat staat die pettycoatjes van de meisjes onder de wapperende jurkjes uit. De wuivende bloemen en de warrelende meisjesharen verhogen de levendigheid en de vrolijkheid ten zeerste". MEVROUW KENNETH Bumstead, die het corso had geopend, dacht er al precies eender over. Weet u wat ik nu nog ver geten ben te zeggen?, zo vertrouwde ze ons toe. Dat ik vooral zo onder de indruk ben van de export van Rijnsburgse bloemen. Jaar lijks gaat alleen al naar Engeland voor acht miljoen gulden aan boeiende ruikers. En wat dan verder nog allemaal naar Frankrijk, Duitsland en Zwitserland wordt gebracht. Dit Rijnsburgers ver richten.een goed werk zo. Want de blijde bloementaal wordt door een ieder begrepen. Zij brengt de mensen dichter tot elkaar. HET RIJNSBURGSE corso was voornaam en duur. Het is, dat al het werk voor het grootste deel belangeloos is verricht, maar anders zou zo'n praalwagen aan arbeidsloon en bloemen toch gauw op een drieduizend gulden komen. En wat zo'n versierde personen auto kost, laat zich raden, wanneer men weet, dat er rozen van een kwartje per bloem waren opgestoken. En nu we toch aan het tellen en rekenen zijn: in totaal is een kwartmiljoen bloemen verwerkt VELEN HEBBAN de kleurrijke stoet voorbij zien trekken van een balkon af, sommigen waren in- lantaarnpalen geklommen en weer anderen hadden zich van een goed uitzicht verzekerd door (dit maal letterlijk en niet figuurlijk) op het dak te gaan zitten. Geen van hen zal het bloemenfeest echter beter hebben gezien, dan de lopende patiënten van het academisch ziekenhuis, voor wie men langs de Rijnsburgerweg banken had geplaatst, banken die een heerlijk zitje gaven en een wijd zicht. Het leek wel of dokter Boer haave aan de overkant instemmend stond te knikken Sportief t een sportieve witte cape on schouders scheerde een jong, maar vig meiske over woelige golven achter een luidtuffend motorbootje. Dat Hollands Glorie. Pal erachter k' Bloemsierkunst van de Bloembindcursus Rijnsburg en dat was natuurlijk prima in orde. Op suggestieve wijze werd ge toond, dat men ook en vooral bij eei feestelijk diner de bloemen op tafel pei se niet kan missen. Kleurenpalet van de Rijnsburgse buurtvereniging Bestevaer was wat grof, maar de kleuren mochten er zijn en Bloemenland was treffend door zijn weelde van kleuren. Als tweede in de groep Praalwagens Be drijven volgde de creatie van Lexing ton met blijde meisjes met grote witte hoeden, die telkens weer wil den gaan vliegen. De hoeden dan al tijd en niet de meisjes, want die had den het „aan boord" veel te goed naar de zin. Miss Holland 1954 was cr ook. Zijn de Leidse Cock Harteveld droeg ee Nertz-mantel van vijfentwinligduizen gulden. Toen een paar hun ogen uit kijkende dames dat later hoorden, geerden zij prompt met de spijtige zuchting: O, hadden we nu maar beter opgelet Snarenspel, een weelde van bloemen en planit heel erg duur, dat was de indruk, die men van deze voortglijdende treffende staaltjes van schikkunst kreeg. Er wordt bij het Rijnsburgse corso gewerkt met hele bloemen, hetgeen tot gevolg heeft, dat echte boeketten en bloemstukken worden gevormd, die weliswaar nu aan een auto of wagen zijn bevestigd, maar die men zo in de huiskamer zou kunnen plaatsen. En iets van die weelde mee naar huis te kunnen nemen, om er lan ger van te genieten, deze wens moet za terdagmiddag wel bij velen zijn opge komen. De ere-prijs bij de personenwa gens zonder reclame was voor de Rijnsburger Albert Paauw, die men wat bloemenversierkunst betreft Broertje en zusje De Koning in hoe rendracht zaten gezellig keuvelend bij elkaar op het door een weelde rige plantengroei omgeven brugge tje achter een lustig draaiende wind molen. Dat was Holland, zoals de buitenlanders het graag zien, zodat de filmcamera's opgewonden .snor den en de foto-toestellen gespannen klikten. Wachttijd HET AVONDCORSO was niet mooier of minder mooi, dan de zonnige bloemenstoet, die 's middags over de Leidse singels en langs de met hagen van mensen gemarkeerde Oegstgeester en Rijnsburgse straten trok. Het verlichte corso was niet mooier of minder mooi. Het was alleen maar anders. Mèt de zon waren de diepe kleuren en de uitbundige vrolijkheid ondergegaan en met het donker waren gekomen de stilte en het myste rieuze. De lichtjes pinkelden tussen het groen en het lila, het rose en het geel, het blauw en het rood. En de bloemen lichtten op als onwezenlijke, haast niet te definieerbare kleurverspreiders, zachtglanzend of fel reflec terend. Er lag iets dromerigs over dit avondlijke spel, een droom, die de mensen stil deed worden als zouden zij hem door hun luidruchtigheid kun- verstoren. Het mee3t feeëriek was de praalwagen Zhinoise, die met de brandende oranje lampionnen een werkelijk betoverende indruk maakt. Ook Bloemenland van de Rijnsburgse coöperatieve boerenleenbank met zijn unieke combinatie van bloemen erse groenten deed het badend in kunstlicht, wonderwel. Welgedaan De meisjes hoog op de begane grond in luchtige kledij waren niet te benijden. Het, koud en velen liepen de rillingen welhaast zichtbaar over de rug. Sommi gen hadden het beter bekeken. Zij w de koene gedachte uitgegaan: beter dik dan koud. En met warme wollen n onder het dunne tule zagen zij ^er welgedaan uit. Lange tijd van tevoren reeds hadden de belangstellenden zich langs de straten geschaard, om niets van het lichtende spel te missen. Het wachten in de koude avond wind duurde daardoor lang, maar da' mocht niet veel hinderen. De Leidse humor deed opgeld en de snedige, veelal onmogelijk in lood te gieten opmerkingen, n niet van de lucht. En zo gleed de wachttijd toch snel voort. Een groepje peuters, dat eigenlijk al lang op bed had moeten liggen, maar voor deze ene keer met moeder meemocht omdat zo'n synthese van lampjes en bloemen nu eenmaal niet elke dag te bewonderen is had het koude wachtprobleem op een andere manier opgelost. Als kui kens onder moeders vleugels waren zij in een brede kring onder mam ma's wijde rok gedoken en pas toen de vooroprijdende kraanwagen van de brandweer naderde, staken zij hun blonde hoofdjes weer in de wind. mogelijk aan de voorbereidingen meege daan en de juichende stemming na zo'n succesvolle, schone dag was dan ook geenszins verwonderlijk. Het Rijnsburgse corso is geslaagd in zijn opzet. Het heeft tienduizenden op de been gebracht, het heeft de naam van Rijnsburg als bloemen- dorp op een schier onverbeterlijke onnoemelijk ver uitgedragen Grandioos uziek van de dapper blazende muzi- anten en het ritmische geroffel van de Rijnsburgse drumband. Ook de majo rettes van de muziekkorpsen gaven iets feestelijks aan de stoet, hoewel de bloe men in hun veelwervige pracht natuur lijk het voornaamste wRren en bleven. Anjers en dahlia's, lelies en aliums, zomerbloemen in de meest uiteenlo pende vormen en kleuren, door kunstvaardige handen geschikt en gebonden tot ware kunstwerken, brachten een tintelend gevoel van vreugde in talloze harten. Want oud en j«ng, geleerd of eenvoudig aard, bemiddeld, onbemiddeld of be rooid, wie kan geheel onbewogen blijven bij het zien van een derge lijke schat aan bloemen. Het zijn im mers de bloemen, die als weinig an dere scheppingen, het hart van de mensen ten zeerste verheugen. Voor vervolg van corsoen stadsnieuics sie men pag. 7 en bovenal en dat is erg belang rijk zijn velen opnieuw gecon fronteerd met het feit, dat bloemen niet maar een luxe zijn, die je zo eens koopt voor de aardigheid, wan neer je daar zin in hebt. Want bloe men zijn een onmisbaar produkt in de huizen, in de tuinen en in de par ken. Onmisbaar, omdat zij als na tuurlijke kunstvoorwerpen op onna volgbare wijze een gevoel geven van schoonheid en pure vreugde. En zo bijdragen tot het geluk van de mens. De praalwagen van de Rijns burgse damclub en de Leidse damvereniging glijdt langs het station. Van wapperende jurkjes en een knikkende Boerhaave Lichtende molenwieken maalden 's avonds door de donkere lucht. Bloemen en meisjes, een goede combinatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3