Dsborncomité te Leiden hield zijn eerste bijeenkomst Garagebrand in Amsterdam DE PLASTICLAK Amerika vraagt om bijeenkomst Veiligheidsraad Hoogbouw noodzakelijk in Lisse Jury-oordeel over de corso Rij nsburg-Leiden I IE UWE LEIDSCHE COURANT 6 ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 ycut/ WEUWSvtc/eSLEUTELSTA Campagne van 15 tot '20 augustus 'TET ONLANGS OPGERICHTE Osborn-comité, dat plaatselijk de komst --*• van de evangelist Tommy Lee Osbom in ons land voorbereidt, hield isteravond in het Volkshuis de eerste bijeenkomst. Een kleurenfilm over et werk van Osborn en zijn staf van medewerkers op Java gaf de tal- ij ke aanwezigen een indruk van hetgeen deze evangelist predikt en van e wijze, waarop de samenkomsten verlopen. Van 15 tot en met 20 augustus vordt in Nederland een Osborn-campagne gehouden, met als hoogtepunt en massa-meeting in Den Haag. Zieken zullen daar door bemiddeling van et comité een plaats kunnen krijgen. •den van Christus in het hoge priesterlijk gebed: opdat zij allen •én zijn". Spreker zei, dat het comité :iin werkzaamheden zal staken na de tampagne, maar dat hopelijk uit het omité een grote gebedskring zal ont- taan van kerkelijke en niet-kerkelijke Na een inleidend woord van de se- retaria van het comité, de heer A. mittenaar, en zang en Bijbellezing, •erd de film „Java-oogst" vertoond, .icrin werd in beeld gebracht het kin- erlijk geloot van de Javaan, dat be- ntwoord werd met genezing van het chaam, zoals op de tilm te zien was. Treupelen, blinden, lammen, melaatsen, oven, werden gezond na handopleg- ing, evenals in de dagen van Christus p aarde. Hoor de militaire en gemeentelijke utoriteiten van Djakarta werd toe- temming voor de massa-meetings ver* •end. op voorwaarde, dat er geen pro paganda werd gemaakt voor een be- •aalde Kerk of sekte. Dit is dan ook olstrekt niet de bedoeling van Osborn. '.venals Billy Graham verkondigt hij ■et Evangelie, zoals het in de Bijbel a beschreven. Hij roept de mensen op irh over te geven aan Christus, die •oor de ziel. maar ook voor het lichaam ptrg draagt. Va de filmvertoning sprak de voor ster van het Leidse comité, de heer i. F. G. Sierat, nog enkele woorden met wtrekking tot het werk van de heer •n mevrouw Osborn. Hij wekte de lanwerigen op zich te bezinnen op de Ten slotte vertelde ds. P. Quist, pre dikant van de Volle-Evangeliekerk .Philadelphia" te Rotterdam, die in Ne derland de heer Osbom vertegenwoor- igt, iets over zijn eigen leven en zijn -erk. K(n der Luit GWEG 31 - LEIDEN ^Bcgralenióden Veertarieven zijn heden verhoogd Gisteren zijn voor de veerdiensten over l de Westerschelde de nieuwe, verhoogde tarieven ingesteld en heeft de nieuwe veerboot Prinses Beatrix de dienst over genomen op het veer Vllssingen-Breskens Gistermorgen omstreeks tien uur echter, toen de nieuwe veerboot de haven van Breskena zou verlaten en de brug reeds naar boven was gegaan, bleek er defect te zijn aan de elndschakelaar i het roer Hierdoor moest de boot bftj' liggen. Men slaagde erin het euvel in korte tijd te heratellen, doch de nieuwe veerboot liep met tien minuten ging de haven van Vlisslngen binnen. De twee reserveboten werden toen ingelegd en de Prinses Beatrl* bleef een de* wal liggen om het vaarschema niet al te veel in de war te sturen. Toen de achterstand was Ingehaald, hervatte de Prinses Beatrix de dienst. Het schip had i ook indertijd bij de proefvaart al pech Duitse nationaliteit voor Ned. vrouwen Nederlandse vrouwen, die na 1 april 1953 met Duitsers zijn getrouwd kunnen alsnog de Duitse nationaliteit verkrijgen, zo blijkt uit een bekendmaking Westduitse ambassade in Den Haag. Zij moeten daartoe een plechtige verklaring afleggen dat zij de Duitse nationaliteit Nazir te Moskou De Indonesische minister van scheep vaart, commodore Mohammad Nazir, is heden te Moskou aangekomen als gasi van de Russische minister van koop vaardij. Viktor Bakajef Hij zal bespre kingen voeren met vertegenwoordiger' van bovengenoemd ministerie en voorts industriële bedrijven bezoeken. Foto's bloemencorso N. van der Horst bromfietser een tiental be- zestig motoren, stonden, geheel lelegd. De brand werd veroorzaakt door een explosie die zich voordeed toen de garage chef in de garage waar het verboden is te roken een sigaar met een lucifer wilde aansteken De brandweer, die het vuur van twee zijden met 13 stralen in sloot. was om vijf minuten over half zeven de brand meester. De nablussing van de rokende puinhoop duurde nog enkele uren De garage was verzekerd en de schade wordt op enkele tonnen geschat. De garagechef liep brandwonden op aan zijn rechterhand. Het Belgische Huis van Afgevaardig den heeft zich met 109 tegen 99 stemmen uitgesproken voor een bekorting van de officiële diensttijd tot waalf maanden. S n BRINK prodi is beter - kost minder! President Eisenhower heeft pre mier Chroesjtsjef van de Sowjetunie gisteren officieel schriftelijk meege deeld, dat hij zijn vaste vertegen woordiger in de Veiligheidsraad op dracht zal geven om een speciale topvergadering op of omstreeks 12 augustus te verzoeken. Onderscheidingen te Djakarta In de ambtswoning van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging te Dja- ta zijn gisteren onderscheidingen uitge- k/t aan vier Nederlanders, die zioh bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt bij- de hulp aan de Nederlandse gemeenschap, de heren L G. N M. Ravesloot. ambas saderaad, die bevorderd werd tot officier in de orde van Oranje Nassau, jhr. mr. M. F. van Lennep, hoofdvertegenwoor diger van de Stoomvaartmij. „Nederland", die tot officier in deze orde benoemd werd, mevrouw W. E. Vosde Boer. amb tenares van de diplomatieke vertegen woordiging. en de heer E, Kortenoever, directeur van de chocoladefabriek Ten Wolde aldaar, die benoemd werden tot ridder in deze orde OPERA ITALIANA Sterke geluidsindrukken o\ merkwaardige avond HET WAS NIET de eerste keer, dat het Italiaanse operagezelschap van Marisa Morel zich in een zgn. „spectacle coupé", dat wil dus zeggen een aantal in kostuum gezongen operafragmenten, te Leiden deed horen. Het slechte weer had waarschijnlijk velen op de gedachte gebracht zich eens een avondje te gaan verpozen met echt Italiaans belcanto, tenminste de gehoorzaal was aardig vol. We hopen, dat deze verpozing zoekenden niet werden teleurgesteld; de komische noot ontbrak naar on. gevoel zeker niet, al maken we ons van belcanto een andere voorstelling. Zeker, er werd ferm gezongen, een tenor als Rolando Massaro en mezzo als Maria Minetto brengen geluidsgolven in beweging waarover men versteld staat. Eerstgenoemde weet bovendien hoe hij oet zingen, de stem „zit" wel goed, doen hij laat zich niet van zijn heroïsche for tissimo afbrengen. De scène tussen hem Maria Minetto. de finale uit ..Carmen", (in het Italiaans!), kreeg dan ook wel iets angstaanjagends, al werd alles wei heel anders dan an Ars. Jammer, dat genoemde sopraan haar vocale talenten vermoedelijk sinds enige tijd in deAtaliaanse provincie heeft achtergelaten. Van Marisa Morel viel helaas nauwelijks iets anders te ver onderstellen. gezien haar Mimi. Dina Soresi, de dramatische sopraan van het gezelschap, bezat, met de bariton Gino Orlandinl, misschien nog de beste hoedanigheden; de eerstgenoemde bezat althans als Alda nog enige waarschijnlijk heid. en de bariton gaf herhaaldelijk blijk van muzikaal Inzicht. Jammer dat hij als partner in het beroemde duet uit de „Pa relvissers" (ook in het Italiaans!) een tenor als A'fredo Vernettl als partner kreeg, wiens lyrische tenor, zo die ooit heeft geschitterd dan toch in elk geval thans wat versleten aandeed om het niet te onvriendelijk te zeggen. Niettemin moesthet parelvisserduet worden herhaald! De aankleding was ove rigens meermalen indrukwekkend, of in elk geval opvallend; ook al vroegen we ons af of parelvissers nu werkelijk zo duur gek'eed gaan. een sport voor heren waarschijnlijk Helaas, de kleren maken r~ Elly de Koning en Wim de Koning, broertje en zusje, op het bruggetje achter de molen. Holland, zoals de buitenlanders het graag zien. Geen berfstbegroting in Engeland De Britse minister van financiën, Heathcoat Amory. heeft dezer dagen een voorstel van vakbondsleiders om een herfstbegroting in te dienen, van de hand gewezen. Een delegatie van de algemene raad van het vakverenigingscongres had aangedrongen op de indiening van nieuwe begroting, om uitbreiding va werkloosheid te beteugelen. De vakverenigingsbestuurders verlang den vermindering van de belastingen, aanmoediging van investeringen door de industrie en bezuiniging op overheidsuit- Als de wind nu maar een beetje gaat liggen en als het vooral maar droog blijft. Want voor zulke lieve meiskes moet de zon toch eigenlijk wel schij nen. Ada Kromhout, Tinj van Sterkenburg en Anneke van Egmond in de bloemetjes. men zegt de man, doch in elk geval niet de stem. De begeleidende pianist diende overigens ieders bewondering de energie en de volharding waar en lang programma wist te volbren gen De avond werd nog opgeluisterd door het optreden van een opera-mannenkoor uit Den Haag en Amsterdam o.l.v. Willem Lohoff. met koren o.a, uit Ernani, Trova- Rigoletto en Faust Ook deze zangers onfbrak het niet aan geestdrift en energie, alles kreeg iets zeer krijgshaftigs en on- ervaards. al bleven we wat in het on zekere omtrent de gebezigde taal. Het was dus wel een merkwaardige avond met ;terke geluidsindrukken. We vragen ons evenwel toch af, of zulk :n concert wel overeenkomt met het Leidse cultuurpeil en of men de Neder landse deviezen niet nuttiger kan beste- i aan betere buitenlandse gezelschap- V Er is niets tegen goede operaconcer- doch er moet wel voldaan worden bepaalde minimum-eisen van vocale deugdelijkheid. Dr. J. van der Veen Gemeenteraad bijeen De RAAD VAN LISSE behandelde gisteravond een agenda, die vrij veel hamerpunten bleek te bevatten. Er werden daarnaast discussies ge wijd aan de werkclassificatie en de prestatiebeloning van het gemeente- personeel, de bevordering van de zondagsrust, de veehouderij in de kom der gemeente en de reeds veel besproken busroute. zij het een tijdelijke, van de fietspaden langs de Randweg. De wethouder van openbare werken zegde deze toe, alhoe- De geloofsbrieven van de nieuw geko zen raadsleden werden in orde bevonden. De raad ging akkoord met een geld lening van 69.000. B. en W. bleken niet erg enthousiast te zijn over de genoemde werkclassifica tie, die echter onherroepelijk verbonden is met de loonsverhoging van 3 pet. Na dat enkele raadsleden hun visie op deze kwestie hadden gegeven, ging de raad akkoord met de invoering van de clas- Er was een renteloos voorschot gevraagd door de woningbouwver eniging „Volksbelang" voor het ma ken van een bouwplan, waarin ook hoogbouw is opgenomen. Sommige raadsleden wilden niet veel weten van deze hoogbouw maar de voor zitter zette uiteen, dat hoogbouw bij aanvaarding van het uitbreidings plan een uitgemaakte zaak is. Het zal echter de vraag zijn of er In 1958 nog een aantal woningwetwoningen kan worden gebouwd: hieronder zou dan ook de gewraakte hoogbouw moeten val len. Met de premiebouw gaat het vlotter. Enkele aannemers bouwen tbans premie- woningen, die ook verkoopbaar zullen zgn, aldus wethouder Mesman. In ver band met deze premiebouw zal de Wa genstraat verbonden worden met de Wil- helminastraat. Aan deze straat wordt ook het nieuwe wijkgebouw van Groene Kruis gesticht. Gemeentevlag Projectielen gevonden in Wanssumse haven Bij de uitbaggering en uitbreiding vai de haven te Wanssum (Limburg), waaraai thans gewerkt wordt, is men gestoten oi een groot aantal uit de laatste oorlog af komstige projectielen. De hulp van de op ruimingsdienst werd ingeroepen om o.a twee raket bommen, een zware granaat ei een hoeveelheid kleiner oorlogstuig on schadelijk te maken. Vliegtarieven "op Moskou verlaagd De raad voor de burgerluchtvaart (CAB) heeft zijn goedkeuring gehecht aan een verlaging van de tarieven tussen Moskou en West-Europa. De nieuwe, door de International Ai Transport Association (IATA) aangeno men tarieven worden vandaag kracht. Het tarief eerste klasse tussen Moskou en verschillende steden in West-Europa zal met 7 tot pet. afhangende v de verschillende routes worden vt laagd en de tarieven voor oer en- goederepvervoer zullen 15 to' e- lager Watden. De wijzigingen zijn ook op de Moskou-vluchten van de KLM. Vanmiddag twee uur lustrumcorso van start gegaan. Voor de vijfde maal achtereen ontrolt zich een kleurrijk bloe- menlint vanuit Rijnsburg. De gemeentevlag werd gisteravond ofT ficieel vastgesteld. Naar aanleiding van een vraag van de heer G. Aangeenbrug (spg) over de zon dagsrust (dit in verband met de ballon van 13 mei JL, in het sportpark, rvan deze maand een herhaling wordt gegeven), zei de voorzitter, dat de gegeven toestemming niet in strijd is met de zondagswet. De heer Steenwinkel vroeg verbetering, Tour der Ver. Naties kreeg gisteren zijn einde DE laatste dag in de ,,Tour der Verenigde Naties" leek wel iets op de echte „Tour de France", 's Morgens werden de witte petjes nat gemaakt om wat verkoeling te hebben en 's middags regende het dat het goot. Deze dag werden er weer twee sprints verreden, 's morgens reden de twaalf kleinsten, van wie twee Nijmegenaartjes, Kuhnen en Art», respectievelijk 1 en 2 werden. De Leidenaars hadden Arts gekozen, daar zij zelf geen kleinere hadden bij deze twaalf. Toen de Tour in de stromende regen op de markt in Wageningen aankwam, wer den ze daar eerst door de burgemeester, namens het gemeentebestuur, begroet. Bij de wielerbaan, die door de regen niet bruikbaar was, werd een baan uit gezet. Hier mochten de 5 beste sprinters nog eens voor de laatste maal hun krach ten meten. De Arnhemmer Felise, die c situatie hier goed kende, maakte dai dankbaar gebruik van. Toen de anderen dachten, dat zij nog verder moes hij de sprint aan. maar was toen gelijk als eerste over de finish. Koos Van Wel zen was weer aan z'n wiel gaan hangen en werd met een halve lengte tweede. A. Kloosterman was derde en W. Zaalberg vierde, vóór Bouwman uit Utrecht. Bij het rijden van de ereronden. waar voor veel belangstelling was. verteldi „ome Joop" ook. dat de Leidenaars to de beste sprinters van de Tour behoorden Het algemeen klassement is gewonnen door J. Wallé uit Arnhem, voor Bou man uit Utrecht Tot de eerste tien behoorden K. Weizen en A. Kloosterman die als 6e 7e werden geklasseerd De andere Leidenaars behoorden allen hij de eerste dertig en maakten dus geen jcht figuur. De branieprijs was voor v. d. Linden .i Utrecht, die deze had gewonnen door j zijn grap bij de Tourzuster en het melken van een koe. Het ploegenklassement ls gewonnen door Rotterdam. Leiden II vierde. Leiden I 6e van de twintig ploe gen. Dit is zeker een eervol resultaat. A. Kloosterman, W. v. d. Zeyden, Kees Moggeveld en Rob Breedeveld hebben blijkbaar nog niet genoeg van het rijden. Zij komen vandaag per fiets uit Wagenin gen naar Leiden. De anderen zijn gisteren door een der vaders in z'n auto meegeno- nog steeds onderhandelingen hier- lichting van de Herenweg zal nog dit over lopen met rijkswaterstaat. Met de jaar worden begonnen, zo kreeg de heer Steenwinkel ten antwoord op een twee de vraag van hem. Zijn derde vraag betrof d« bueroute. De voorzitter deelde mede, dat hierover nog steeds onderhandelingen worden ge voerd met de hoofdverkeersinspectie. De beslissing ligt zeker niet alleen bij B. i W. i de Naar aanleiding van een vraag i heer Van Leeuwen deelde de voorzitter mede, dat het geenszins in de bedoeling ligt de veehouderijen, die een goede stal ling hebben, uit de kom van de gemeente te verdrijven. Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter J. M. van Dijk, Achterweg 6, telefoon 3134. tek te Amersfoort: C. J M. van Santen Den Haag; L. P. Molleman te Amster- am; A. N. de Wit te Den Haag; R. J. ftjrdeman te Wasketneer; W. ter Slege te tengelo; J. C. van Vliet te Eersel. Examen Frans M.O.-B UTRECHT, 1 aug. Voor het examen 'rans M.O -I P Menting te Winterswij te Rotterdam; H. J. Somers P. J. W. Vleeshouwe A. J. A. van Zoest te M.O. FRANS UTRECHT. JO juli Gesla rans: G F C Kieft. D( H i Klav De „Tour der Verenigde Na ties" zit er weer op. Het met zoveel spanning verwachte avontuur is een groot succes geworden; 120 jongens hebben geleerd om samen iets te be ginnen en af te maken. Ook de ouders van onze Leidenaars hebben dit gewaardeerd en hebben Ome Joop" en zijn medewerkers op verschillende manieren hun dank betuigd. Wij hopen, dat „Ome Joop" dit werk zal voortzetten en dat wij hem volgend jaar in Leiden mog en zien met zijn „Tour der Ver. Naties III". T UT DE DRUKTE van de nacht is een U stille pracht tevoorschijn gekomen. Moe en mat zijn de corso-werkers van morgen in alle vroegte naar huis gegaan, de corsowagens bloeiend in al bun schoonheid achterlatend. Toen z(jn de meisjes naar Flora geko men. meisjes In luchtige gewaden, die met hun lieftalligheid ertoe bijdragen de praalstoet een nog bloemrijker aanzien te geven. En zijn hebben al vast eens ge probeerd, hoe dat wel zit meters boven de begane grond onder een schitterende ereboog, of waterskiënd op woelige baren achter een luidtuffend motorbootje. De jury het was te voorzien heeft verscheidene ronden moeten maken, voor dat zij tot een beslissing kon komen. Na lang wikken en wegen, kwam men tot de volgende beoordeling: Personenauto's zonder reclame: ereprijs: Albert Pauw. Rijnsburg; 1. P. van den Bosch en Zn, Rijnsburg; 2. firma Volle- bregt. Rijswijk; 3. NLc. den Heyer, Rijns- Personenauto's met reclame: ereprijs: N.V. Het Motorhuls. Leiden; 1. W. van Egmond. Rijnsburg; 2. Rijnlands autobe drijf. Leiden; 2. firma Noort. Rijnsburg: 3. Kamsteegs automobielbedrijven; 4. Van der Mei) en Post, Rtjnsburg. Praalwagens buurtvereniging: 1. Cen trum, Rijnsburg; 2. Chinese praalwagen Kanaalstraat; 3. Crescendo. Smidstraat. Praalwagens bedrijven: 1. Bloemen mand, coöp. Boerenleenbank Rijnsburg; 2. H. J. Blok, Soheventngen; 3. Glorie van Holland, B. de Koning, Leiden. Praalwagens kwekers: 1. Kwekers Kat wijk en Valkenburg; 2. Kwekers Rijns burg; 3. Kwekers Noordwijkerhout. Praalwagens verenigingen: 1. Herfst, grossiers en exporteurs Rijnsburg; 2. Lus trumwagen, personeelsvereniging Flora; 3. Damverenigingen Rijnsburg en Leiden. Het predikaat „mooiste wagen van het corso" kreeg de heer Albert Pauw te Rijnsburg. Kustvaarder botste op vissersboot bij Brest Bij een aanvaring tussen de Groninger kustvaarder Josina (500 ton) met een Bre tonse vissersboot uit Douarnenez in de nabijheid van Brest, zijn drie vissers om het leven gekomen De vissers verdronken bij het aan boord nemen van de opvarenden van de vissers boot door de Josina. na de botsing. De schepen voeren op elkaar in ter hoogte van Point Saint Mathieu.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 6