KOELKAST 2 KA IC KA c de charmante vorstin ZORG NU VOOR EEN PITTIG HAPJE Een vlotte blouse t ZONDAGSBLAD ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 IN DE KACHEL Veel zon is fijn, maar wie koel kast noch koude kelder heeft, beleeft er veel narigheid van bedorven melk of etens resten aan. Wat niet helemaal nodig is. Een schaal etenswaren, met per kament of een soortgelijk ma teriaal bewerkt en dan om wikkeld met doeken, die in melk met spiritus gedrenkt zijn, laat geen bederf toe. Dat een fles melk in een bak koud water langer goed blijft, „Geen koningin is op dit uur rijker aan liefde dan gij", zei de koning „Er heerste een grijze koning over het land bij de zee. en hij reed daarheen waar de bergen zijn, daar woont er zo menig lief maagdekijn, en hij bracht een jong bruideke mee. Dit romantische liedje is in Neder land veel gedecla meerd en veel ge zongen. Het klinkt zo heerlijk sprook jesachtig en het herinnert aan het late tweede hu welijk van Ko ning Willem IU, onze laatste Oran jevorst, met Em ma van Waldeck- Pyrmont, aan de geboorte van zijn dochter Wilhel- mina en aan zijn dood. Toch.het was geen sprookje, deze komst van de jonge Duitse prinses Emma naar Nederland, waar het vorstenhuis dreigde uit te sterven. Het werd voor haar ook allerminst een sprookje, maar ernstige werkelijkheid: zij begon een leven dat veel van haar liefde, kracht en beleid zou vergen. Wie was Emma. de heel jonge, blonde prinses, die zulk een enorm grote stap deed. zulk een moei lijke toekomst tegemoet ging. toen zij nauwelijks 21 jaar was? Wij denken speciaal aan haar, nu het vandaag, 2 augustus 1958. precies 100 jaar geleden is dat zij werd geboren in Arolsen als der de van de kinderen uit het huwe lijk van vorst George Victor van Waldeck-Pynmont en prinses Hele na van Nassau. Adelheid Emma Wilhelmina The- resia werd de baby genoemd en zij werd aangesproken bij haar tweede voornaam. Zij had een on bezorgde, maar zeker geen vlin derachtige jeugd als dochtertje van een regerend vorst. Haar moe der, Helena, had een hoge opvat ting van haar taak als opvoedster. Zij was een strenge, doch liefdevol le vrouw, die de ernst van het le ven boven alles liet gelden. Het was haar doel, haar kinde ren zoveel mogelijk ontwikkeling bij te brengen. Zelf onderwees zij de kinderen in hun leskamer en staf van bekwame leraren droegen het hunne bij. Prinses Emma toonde al gauw, dat haar grootste belangstelling uitging naar geschiedenis, maar zij had een zacht en meevoelend hartje en stelde sociale arbeid ho ger dan wetenschappelijke studie. Haar grote ontwikkeling kwam haar echter goed van pas waar het inzicht en leidinggeven betrof. Ommekeer Toen, plotseling, kwam de grote ommekeer in haar leven. Op een ochtend deelden haar ouders haar mee, dat de 61-jarige koning Wil lem III van Nederland aanzoek om haar hand had gedaan en dat zij dit aanzoek hadden aangeno men. Emma zou het eenvoudige, maar eendrachtelijke Hof van Waldeck-Pyrmont, dat 's zomers in Pyrmont en s winters in Arol sen verblijf hield, moeten verla ten. Zij wist, dat het huwelijk van ko ning Willem III en koningin So phie die op 3 juli 1877 was over leden niet gelukkig was geweest. Bovenal begreep zij, dat het Ne derlandse volk hoopte, dat haar zachte, stralende jeugd nieuw le ven zou brengen in het zo geliefde Oranjehuis. Kenmerkend voor haar toegewij de aard en voor haar opvoeding was, dat de jonge Emma onmid dellijk na haar verloving begon met de Nederlandse taal grondig te bestuderen. Dr Beynen, rector van het Haagse gymnasium, werd als haar leermeester naar Arol sen ontboden en toonde zich ver rukt over zijn ijverige leerlinge, die hij in de Nederlandse taai, letteren en geschiedenis onder- De verloving duurde slechts kort: op 7 januari 1879 werd het huwelijk in Arolsen gesloten en kort daarop voerde de gelukkige koning zijn lieve jonge vrouw bij Oldenzaal de Nederlandse grens ,,Ik ben diep geroerd, nu ik Uwe Majesteit welkom mag heten op Nederlandse bodem", sprak de ko ning, zodat iedereen die ter ver welkoming aanwezig was het kon horen, „als koning der Nederlan den treft mij dit ogenblik diep. Uwe Majesteit kan verzekerd zijn. dat geen koningin der aarde op dit uur rijker is dan zij. rijk in lief de, verering en aanhankelijkheid van een roemrfjk. eerlijk, trouw volk. Leve de koningin der Neder- V&nöèAQ 100 J&óR qeLeöen qeBORen gen, werd er koortsachtig gewerkt aan grondwetswijziging opdat ko ningin Emima regentes zou kunnen worden. Op 20 november 1890 aanvaard de koningin Emma het regent schap voor haar zwaar-ziekc echt genoot.... drie dagen later, op de dag van zijn overlijden, voor haar dochter, die toen 10 jaar oud was en koningin der Nederlanden. Koningin-moeder Denk het U eens in: 32 jaar oud, regentes in een land dat pas 11 jaar het hare was, moeder van de eni.g-overgebleven Oranjeloot, de 10-jarige koningin. Wat een Maar nu pas bleek, hoezeer ko ningin Emma zich in die elf ja ren had ingeleefd in de landspoli- tiek. Hoe zij op de hoogte was van de verhoudingen en het landsbe- stel. van de staatskwesties en het beleid. Gelukkig waren het vrij rustige jaren, maar de beslissin gen die zij nam de belangrijkste was de Kamerontbinding in 1894 waren wijs en wéloverdacht. Intussen bereidde zij met hart en ziel de kleine koningin voor op de taak. die haar straks, als 18-jarige, zou wachten. Hoe trots en gelukkig was zij, als de keur van leermeesters, waarmee zij de jonge Wilhelmina omringde, tevre- dc'n en V°1 lof telligente en toe gewijde leerlinge! Twee koningin nen vormden in die tijd het hele Oranjehui Des zomers woonde zij in Paleis Soestdijk en hoe welbekend wag in Baarn haar open rijtuig, waarin zij, een kanten parasol boven het weduwenkapje dat zij bleef dra gen, zieken en behoeftigen ging be zoeken! „Dag koningin!" riepen de kinderen langs de weg haar vrijmoedig toe en altijd groette zij vriendelijk terug. Van haar verjaar/lag, de 2e au gustus. is de nu nog op 30 april bekende bloemenhulde op de bor destrappen afkomstig. O neen, toen was alles nog niet zo óver- georganiseerd als nu: inwoners van Baarn en Soestdijk kwamen dan zo tussen 11 en 12 uur de pa leistuin binnen en legden zelf hun tuinbloemen op de trappen. Op het bordes zaten, op witte tuinstoelen, de leden van de koninklijke fami lie: de verjarende koningin-moe- der onder haar parasol, koningin Wilhelmina, prins Hendrik en de kleine, lieve prinses Juliana. Dat was een jaarlijks weerke rend, hartelijk feest. Koningin Em ma behoorde bij Soestdijk en Baarn, zij was er waarlijk inwoon ster en zo voelde de burgerij het Totdat een ernstige ziekte van slechts enige dagen op 20 maart 1934, 's morgens om 7.45 haar le ven afbrak. Op 76-jarige leeftijd nam God haar uit ons midden weg, maar zij liet een onverbreke lijke herinnering na aan haar lie ve, charmante persoonlijkheid. Charmant was zij als heel-jonge prinses, als waardige regentes en niet het minst als tedere oude da me. Zo misschien wel het meest leeft zij nog altijd in de harten van het Nederlandse volk. is bekendMaar in die bak water kan ook best een (klei ner) bakje staan met datge ne. wat we voor bederf wil len hoeden. Het icater in de grote bak moet tot aan de rand van het etenswaarbakje komen, en over dat laatste gaat dan een omgekeerde bloempot heen. De pareuze pot zuigt zich vol water en dat water verdampt, waar door binnen de potwanden een vrij sterke koeling ont staat. Het gaatje onderin de bloempot moet open blijven voor de luchtverversing.' Maar zelfs de kachel kan dienst doen als koelkast, want door de trek in de schoorsteen is daar de temperatuur gemid deld twintig graden lager dan in de keuken of kamer. De kachel moet natuurlijk wèl een beetje schoon zijn van binnen Kniebuigingen bij de rijsttafel „Is het bord leeg. dan verdient het aanbeveling op te staan, een rondje om de tafel te lopen en bij de stoel van elke tafelgenoot een kniebuiging te maken. Zo valt de smulpartij het beste in de maag. en. op zijn plaats teruggekeerd, kan men zich welgemoed aan de tweede portie wagen". Deze hand- of liever knie-leiding voor de juiste manier van dineren, beschreven in het Duitse dames blad Constanze. is bestemd voor de reiziger, die in Nederland wil gaan rijsttafelen. Het verhaal („Waar het hart van de genieter lacht") is, voor zover het over Ne- derland gaat, één jubel over het „Indonesische Gasthaus", waar de inhoud van ontelbare kleine, leuke schaaltjes de tong streelt, dan wel „heetgloeiend" maakt en waar iedere eter al etend van vriendschappelijke gevoelens be zield raakt. Met de jubel zijn we het eens. De kniebuigingen laten we graag aan de Duitse gasten over. En weer van plastic Gaat li kamperen en will u zoveel mogelijk eterg en toebehoren van thuis meenemen? Kleddernat zout en vochtige suikerklonten zijn helemaal uit de mode. want u kunt daarvoor nu praktische zakjes kopen. voerinkje van plastic; schoon en droog. DE tijd is lang voorbij, dat we zolder en kelder vulden met potten en flessen inmaak. Oe meesten van ons hebben geen zolders of kel ders meer, ter wijl de conser- venindustrie ons ruimschoots voorziet van een keur van groenten en fruit op welke dag IN DE WINTER het Deze woorden waren als een pro fetie. want het Nederlandse volk heeft Emma, de altijd-charmante koningin, in zijn hart gesloten. Haar huwelijk werd gelukkig, haar kind haar grote trots en liefde, en haar milddadig hart heeft onuit sprekelijk veel goeds gedaan voor zi,eken en behoeftigen. Grote plichten Maar gemakkelijk... neen, ge makkelijk is haar leven in Ne derland niet geweest. Daarom wil len wij ook niet in sprookjester men over dit koninginneleven schrijven, want Emma betoonde zich vóór alles een wijze, toege wijde vrouw, ningin. Het jaar van haar huwelijk tevens een rouwjaar voor het Ne derlandse vorstenhuis. ontvallen. Maar warm en sterkend was de liefde, die zij ontvingen van het Neder landse volk en toen koningin Em ma op 31 augustus 1898 haar re gentschap neerlegde, hoorde zij de woorden, waarmee de ernstige jonge koningin Wilhelmina de landsregering aanvaardde: „Mijn inniggeliefde moeder, aan wie ik onuitsprekelijk veel verschuldigd ben, gaf mij het voorbeeld van een edele cn verheven opvatting van de plichten, die op mij rus ten". Was dit niet haar schoonste beloning? Liefste taak kroonprins Willem. Twee jaar la ter overleed de hoogbejaarde prins Frederik en tenslotte ontviel ons vorstenhuis ook de zwakke prins Alexander Was het wonder, dat op 31 En nu, als koningin-moeder, kon werkelijke ko- Emma zich geheel geven aan de taak, die haar steeds de liefste was gebleven: zorg voor zieken en behoeftigen. Bij haar aftreden als Knni'nCTs regentes schonk zij het oude bui tengoed Grinsfoort bij Renkum, geschenk van haar echtgenoot, tezamen met het geldelijke ge schenk dat zij van haar Volk ont ving, als stichting voor verpleging van t.b.c.-patiënten. Het t.b.c.- vraagstuk, toen zeer brandend, had haar giuotste belangstelling, tij bestudeerde zelf de medische volk had meester gemaakt, toen een kleine prinses, dochter van koning Willem III en koningin Em ma, het levenslicht aanschouwde? Koningin Emma volgde het voor beeld van haar strenge moeder en wijdde zoveel mogelijk tijd aan de opvoeding en het onderricht van haar dochtertje. Het hof leefde over het geheel teruggetrokken op Het Loo, maar de regering trof al voorbereidingen tot maatregelen in geval de koning zou overlijden voor de meerderjarigheid van de prinses-troonopvolgster. In 1889 nam de Raad van State bij ernsti ge ziekte van de koning het regent schap op zich en toen in oktober van het jaar daarna de vorst op nieuw zijn plichten moest neerleg- ONS PATROON ling van een staatscommissie die zich daaraan officieel wijdde. Overal waar ziekenhuizen wer den geopend, was koningin Emma de leidende figuur, maar aan de t.b.c.-bestrijding is haar naam voor altijd verbonden: wie weet niet. wat de Emmabloemcollecte Behalve naar deze sociale arbeid waarin zij zich intens en onver moeid verdiepte en waarmee zij zich de bewondering en eerbied van de medische wereld verwierf, toonde H.M. koningin Emma gro te belangstelling voor kunsten en wetenschappen. Tal van lezingen, concerten en voordrachten woonde zij bij en op tentoonstellingen van nationale betekenis ontbrak zij niet. Ook de musea hadden haar liefde. Zon blouse in een kittige wijde rok staat altijd vlot en daarom kozen we dit gewilde kledingstuk als ons nieuwe patroon. Het is een mouwloos model met aangeknipte kraag en revers. Een stel knopen van hetzelfde materiaal zal on- getwijfeld het meest voldoen. Voor deze blouse heeft men ongeveer anderhalve meter stof nodig van 90 centimeter breedte voor de maten 42. 44 en 46. Op bestelling is ook maat 40 verkrijgbaar. Dit patroon nummer 273 is aan onze bureaus af te halen voor 0.50 per stuk. De pa- tronen kunnen ook per post worden toegezonden, de prijs is dan f 0.60. Dit bedrag ge- lieve u in postzegels te plakken op de briefkaart, waarop u uw bestelling doet. Plak deze postzegels nazst de gewone frankeerzegel! Wilt u uw bestelling voor 9 augustus doer? A Na die datum worden geen opdrachten meer aanvaard. ^~~föloemen óckikken IN JAPANSE STIJL Norika Nakamura demonstreerde met dit een voudige bloemstukje haar kunst. Drie takken groen, in voorgeschreven verhoudingen van lengte en afstand vormen de basis waartegen de drie rozen geplaatst zijn. De bloemslerkunst van Japan was oorspronkelijk van grote symbolische betekenis en echter in de loop der eeuwen geheel van aspect veranderd. Thans wordt de bloemsierkunst in Japan als een artistieke uiting be schouwd, zonder symboliek, maar gebonden aan zeer be paalde principes. Oe 38-jarige Norika Nakamu ra uit Tokio, is een van de velen, die een school in bloemsierkunst leidt. Zij heeft echter haar arbeidsveld in de la&tste vier jaar be langrijk uitgebreid door ver re reizen en het vestigen van scholen, die door oud-leer lingen van haar geleid wor den in de Verenigde Sta ten. Zuid-Amerika, Italië, België. Zwitserland en Frankrijk. tlevrouw I. E. Knook-Teding van Berkhout, die in Tokio gedurende twee Jaar school van n mura volgde, Is van plan ook in Nederland en wel in Den Haag, een school te openen, óver Let algemeen gaat de Japanse al(|l uit van een voorgeschreven plaatsing van drie takken. De bloemen. slechts enkele stuks, worden aan de voet van deze takken geplaatst. moeten in vaste lengte en af standsverhoudingen geplaatst worden. Norika Nakamura schikt liever in lage scha len, dan in vazen en kiest by voorkeur een zwart-wlt combinatie. De takken en bloemen worden door raiddel van de bekende prik-bodems vastgezet. Lang niet altijd zUn de bloemen het belang rijkste onderdeel van de compositie,', grassen, bladeren, vruchten en paddestoelen overheersen dikwijls. De Japanse bloemschikkunst kan alleen tot volledige uiting indien de achtej- het stukje. Tegen een druk ke achtergrond, die een rus tige beschouwing onmogeiyk maakt, verliest he'. bloem werk zün waarde, de Dit alles tracht de Japanse Naka- bloemkunstenares op haar reizen door lezingen en de monstraties duidelijk te ma ken. Zij wil de mensen leren de bloem als object van schoonheid te zier, die niet verloren mag gaan in over- Maar toch tintelt in menige huisvrouw nog het ver langen om trots op haar inmaak te kunnen wijzen. Zo'n keurig rijtje potjes met smakelijke in houd, voorzien van naam en datum. Nu zijn er zo'n paar dingen, die we zeker best zelf kunnen in maken, zonder er al te veel tijd en kosten aan te behoeven te be steden. Daar zijn bijvoorbeeld de augur ken en komkommers. Bijna steeds worden die in de industrie voorzien van een zoet smaakje. De pure „zure bom" is bijna niet meer te krijgen. Voor wie het zuur boven het zoet verkiest hier onder een paar recepten voor het inmaken in azijn. Men doet verstandig vooral in- maakazijn te gebruiken en deze te koken voor het gebruik. Men heeft dan de minste kans op mis lukkingen. Dat de potten welke men voor de inmaak gebruikt ab soluut schoon moeten zijn. spreekt voor zich. Vlak voor gebruik de potten met heet sodawater afwas sen, naspoelen met heet schoon water en dan omgekeerd bijv. op een (eveneens goed schoon» af druiprek of een schone doek Laten uitlekken. Komkommers en augurken Voor zes flinke komkommers heeft men nodig: 2V4 gram kuf- kuma. 5 granj gemberpoeder, 2 Spaanse pepers (of losse peper korrels) en 5 gram mosterdzaad. Maakt men de komkommers in één pot in. dan kan men het mos terdzaad het beste in een gaasje of dun lapje katoen binden. De komkommers schillen, vooral de punten proeven of er geen bit tere bij is! De komkommers halveren en het zaad uitscheppen. Dan het vrucht vlees in blokjes snijden en een nacht met zout bestrooid, wegzet ten. De volgende dag de blokjes goed laten uitlekken. liefst nog even nadrogen in een schone doek. Vervolgens in de potjes doen, de kruiden ertussen schikken en de gekookte azijn opgieten tot alles onder staat. Om het verdampen van de azijn te voorkomen, kan men er het beste een laagje sla olie opgieten. De potten met voch tig perkamentpapier afsluiten Augurken inmaken is even kleintjes verkiest. De augurken moeten stuk voor sttfk schoon ge borsteld worden en ontdaan van kroontje en steeltje. Dan worden ze een nacht, flink friet zout bestrooid, weggezet. Dit dient evenals bij de komkommers om het vocht, dat anders later de azijn zou verdunnen, te doen uittrekken. De volgende dag de augurken weer stevig afdrogen; in de pot ten doen met de kruiden ertussen en de azijn opgieten en afwerken als bij de komkommers. Bij 2 kilo augurkjes hebben we de volgende kruiden nodig: 2 Spaanse pepers, 5 gram gember poeder, 5 gram laurierbladen, 10 gram mierikswortel en twéé tak jes venkel. sen en dan met zout weggezet Zilveruitjes vooral niet langer dan één nacht, want ander.-- kunnen ze slap worden. Dan met een vlek- vrij mes keurig schillen. Vooral geen aardappelmesje gebruiken, daar staal zwarte vlekken op de uitjes maakt. Verder behandelen als de augurken en komkommers Als kruiden gebruiken: op 2 kilo uitjes wat laurierbladen en witte peperkorrels, eventueel een Spaan- Zoetzuur van meloenen Bij rode kool of stamppotten zal des winters een stukje zoetzuur van meloen bijzonder gewaar deerd worden. Het is een typische „thuisgemaakte" lekkernij. die nog slechts sporadisch in de han del verkrijgbaar is. Wc hebben een stevige meloen nodig, vooral niet te rijp. De me loen in vieren delen, het zaad en nat verwijderen en de parten heel dun schillen, eigenlijk alleen maar het buitenste vliesje eraf halen. Dan het droge vruchtvlees in blokjes snijden. Op 1 kilo vruchtvlees gebruiken we 1 fles inmaakazijn en 1 kilo suiker. (Het gewicht van vruchtvlees en suiker moet dus gelijk zijn) In ieder blokje meloen steken we een kruidnagel. Dan brengen we de azijn met de suiker en een paar stukjes pijpkaneel aan de kook, vervolgens de blokjes me loen erin. Telkens wanneer we een blokje doorschijnend zien worden, halen we het met een schuim spaan uit de pan en doen het in de goed schoongemaakte pot. Zijn alle stukjes doorzichtig, dan het kookvocht met de stukjes kaneel erover gieten en de pot goed af sluiten. Verdei wat geduld oefenen, want de meloen is pas lekker na minstens drie weken „rust". Uitjes Uitjes inmaken is geen kleinig heid. Er behoort een zekere moed toe! Maar hebben we er een traantje voor over, dan moeten we eerst beslissen, of we de mooie kleine zilveruitjes willen hebben of de g overe en gelige sjalotten, die echter sterker van smaak zijn, dan de wat flauwe zilveren. •De uitjes worden eerst gewas- Als het kindje komt De brochure ..Annie en Jan gaan trouwen" heeft een vervolg ge kregen. „Als het kindje komt... wat komt er kijken?" Dit nieuwe boekje van het Gezins- Begrotings-Instituut bevat een handleiding voor het samenstel len van de baby-uitiet en voor de aanschaffing van andere be nodigdheden voor het eerste le vensjaar van de nieuwe wereld burger en werd samengesteld door E. J. Wilzen-Bruins. Voor de verschillende benodigdhe den worden weer telkens twee begrotingen gegeven. Eén voor de nu eenmaal wat krappe beurs van Annie en Jan, één voor de wat ruimere beurs van hun vrienden. Tot slot worden er nog een aan tal nuttige inlichtingen verstrekt omtrent kraamverzorging, enz. De prijs van de brochure is 15 ct. en is. evenals alle uitgaven van het Gezins-Begrotings-Insti- tuut. verkrijgbaar bij de Spaar banken. Boerenleenbanken en Commissies voor hui9houdelijke- gezinsvoorlichting. Op de Sigaretten De Consumentengids van juliaugustus wijdt een ar tikel aan teer en nicotine in de sigaret. Er wordt daarin nog eens op gewezen, dat men zich ten aanzien van de filtersigaret ..geen illusies" moet maken. De teer- en nicotinegehaltes zijn in sigaretten met en zonder filter gemiddeld wel ongeveer gelijk, volgens de Const msntanbond. f Verkeerd gebruik van goede gaven Augustus. De maand, waarin velen onzer vakantie houden mogen. Die vrije tijd in ons leven is een gave vdn God, even goed als iedere zondag dit is. In onze enerverende dagen heb ben wij die perioden van rust en ontspanning hard nodig, tot heil van ons lichamelijk en geestelijk welzijn. En nu beleven wij hier weer een stukje gebrokenheid van ons leven, als wij bemerken dat velen, en misschien wij zelf óók wel, dit goede niet weten te hanteren. ruzie, problemen en narigheid ervóór? Ik geloof, dat dit in de diepste kern zijn oorzaak vindt in een te hoog spannen van on ze verwachtingen. Altijd weer die onuitroeibare paradijs-hunke ring. Het vraagstuk van de vrije tijdsbesteding is iets dat allen, die op sociaal terrein werkzaam zijn, met een zekere beklemming bezighoudt. In de wijze waarop wij onze vakantie besteden, kan zelfs een gevaar voor onze ge zondheid schuilen. Prof. Rümke schreef onlangs: „Onder de voor waarden, die het uitbreken van ertlétige psychosen fnogelijfc ma ken, reken ik in de laatste jaren de reizend doorgebrachte vakan tie. Inplaats van recreatie, van vernieuwing van krachten, vpn hergeving van innerlijke rust, van afvloeiing van spanningen, geeft de vakantie dan juist een beïnvloeding in negatieve zin, als wij haar niet op de juiste wij ze gebruiken." Weet u. waar we ons m.i. voor moeten wachten? Geen an deren te willen nabootsen. ons ook niet te laten opdraaien door welmenende vrienden, die ons len dwingen, nu óók eens naar Ita lië, Spanje of de Azoren te gaan. zelf blijven, onze vakantie zó be steden als we dit zélf het liefste zoals ondergete- rustig met haar blijft, late zich stil door anderen uitlachen, of voor onverstandig verklaren. Een grote bedreiging van onze lichamelijke en geeste lijke ontspanning vormt: het wéér! Inderdaad staat of valt daar een heel stuk plezier mee. Dit is onloochenbaar. We mogen dan al eens drie. vier regenda gen de moed erin houden, als zon en warmte langer verstek laten gaan, wordt het moeilijk. Je moet maar eens van je zuur- opgespaarde centjes met je kin deren aan zee zitten! Zo'n in re gen en wind doorgebrachte va- eantie vraagt met name van on ze moeders een uiterste aan geestkracht. Als we de stemming in huis maar goed weten te hou den. Neem een berg spelletjes en lectuur mee naar uw vakantie oord. in de hoop dat dit vergeef se moeite is. Ook voor ieder een warme trui of vest. Beter alle maal overbodige moeite, dan een vakantie die aan verveling en koulijden kapot gaat. Er gaan ook mensen op reis met in hun hart (diep voor ande ren verborgen), een verlangen naar een eventuele ontmoeting, die beslissend voor hun leven zou kunnen zijn. De meesten hunney komen gedesillusioneerd terug. Dikwijls is de teleurstelling er al aan 't begin van de vakantie, en van ontspanning is er geen spra ke meer. Over het dwaze kilometers vreten in onze vakantie, waarvan men doodop terugkeert, hebben wij het onlangs al gehad. Er ligt hier een brief naast me. waarin iemand mij eerlijk vertelt over haar verprutste va- cantie van twee jaar geleden. Daar was een verlangen en wie onzer kent hier niet iets van? eens ver van huis hele maal vrij te zijn. Onder het te strakke régime van thuis uit. Toen verdwenen er remmingen, V er ontstond een veibouding. die móést worden verbroken, schuldgevoelens en met een ellendige kater, in groter een zaamheid dan tevoren eindigde die periode van „rust". Zo zijn er ettelijke factoren, die onze rusttijd in negatieve zin kunnen beïnvloeden. We zijn toch zulke stuntels. God geeft ons het kleinood van vrije tijd en we zijn vaak onmachtig er goed mee om te gaan. Hoevelen zijn er niet, die met de zondag in hun leven al geen raad meer weten. Voor wie dit alleen maar een dag van uit slapen en verveling is. En tóch tóch kunnen de mensen deze rustdag niet straffeloos weg nemen uit het leven. Die dag van rust en ónt-spanraing heb ben we nodig als brood. De zondag: een religieus feest en een natuurlijk feest. De dag des Heren. Dag voor Hém. die ons leven van ogen blik tot ogenblik in Zijn hand houdt. De dag, waarop de gelo vigen. wéér ook ter wereld, in gemeenschap met elkaar God ontmoeten, 't Is erg, dat dit zo weinig aan ons te zien is. als we uit de kerk komen! De blijd schap zou er toch zeker moeten af. stralen? 't Is ook een feestdag in na tuurlijke zin. Ge zinsleden, die in lijks tijd voor el kaar hebben, ont moeten elkaar. Vraag maar eens pleegsters, hoe sterk zij deze rustdag missen, als zij op zon dag niet vrii zijn. Het is beslist niet hetzelfde, of we een dag in de week vrij hébben, of de zon dag. Medici en psychiaters kun nen het ons vertellen, hoe zich het niet houden van de zondag vreekt. De mens kan er niet buiten. De zondag is de telkens weerkerende recreatie-bron. Daarom is het zo erg, als we déze dag verkeerd gebruiken Enerzijds door er een dag van uitsluitend verboden van te ma ken. Verboden, die prikkelen tot innerlijk verzet, die spanningen en conflicten tevoorschijn roe pen. Dan is de dag des Heren immers geen feestdag meer? Anderzijds wordt deze dag to taal ontluisterd, als er geen sprake is van ontmoeting met God. een luisteren naar Zijn Woord, naar dat speciale woord, dat Hij voor ieder onzer heeft. Men spreekt tegenwoordig nog al eens van: Zondagsneurose. Uit gerekend op deze dag hebben velen hoofdpijn, zijn in een cha grijnig humeur, vervelen zich. Deze neurose ie het benijs van een verkeerd gebruik van deze dag. Wie déze dag niet gebruikt naar Gods bedoeling ermee, loopt gevaar voor zijn lichame lijk en geestelijk welzijn. Perioden van rust, vrije tijd, zondagen Geve God ons al len het vermogen deze Zijn goe de gaven op de juiste wijze te hanteren. MARCARITHA F. Er was tn het door artikel geen sprake van «•Irn. Leest u dc laat- an dat stukje nog eens i Den Haag en I w eet óók. kruispunt I OOK MODE IN ROZEN Wint ii, dat rozen ook al onderhevig sgn aan mode? Heel donkerrode, de „zwartkijken", zgn op het ogenblik niet so in trek, de lichtere aoorten doen het heter. Len „moderne" roos ia de Peace, sacht-geel met roae-rode toppen. Bij de kaarozen ia de wi..e geurende Keizerin AuguaU Victoria al ainds 1890 favorie^ en ook al jarenlang „modieua" ia de Parel van Aalsmeer, die dieprood is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 11