Ilicuwe £rifesr(jr (üourmtl Topconferentie stellen op 12 augustus .deKONIN Ook „onvrijwillig" naar Nieuw-Guinea? Veertig mille verduisterd bij landbouw veren i gi ng Engels verzoek acin Veiligheidsraad Indirecte agressie moet worden uitgebannen MSMAim.i LINK VAN BRUGGEN (als eerste in Bagdad) SCHRIJFT UIT IRAK DEKENS Veranderlijk Gooise tramvaarwel ai «UJDAG 1 AUGUSTUS 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Nfftfnfndfrtigile jaargang no. 1132S CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken is jjbfWnjoi C.H.U. ongeschokt Zie pagina 5 |e Britse afgevaardigde bij de Verenigde Naties zal vandaag de voor- zitter van de Veiligheidsraad, de Fransman Guillaume Georges-Picot, meel verzoeken op 12 augustus een topconferentie van de Raad over l Midden-Oosten te houden. Dit weekeinde kunnen de leden van de Veiligheidsraad hierover bespre- igen houden en begin volgende week kan een gewone zitting worden houden, waar beslist moet worden over de volgende punten: iwaar de (conferentie gehouden wordt; welke niet-leden van de Veiligheidsraad genodigd zullen worden; hoe'de besluiten op de topconferentie genomen len worden en hoe de agenda moet luiden. delijke voorbereidingen te treffen, indien de bijeenkomst elders gehouden zou worden. Dulles onderschrijft Minister Dulles heeft duidelijk gemaakt, dat de Verenigde Staten het Britse ant- an Chroesjtsjef volledig onder schrijven. Het is wel duidelijk geworden, dA generaal De Gaulle In zijn eisen al leen staat en dat de topconferentie via de Veiligheidsraad ook kan doorgaan :ónder De Gaulle's tegenwoordigheid. Dulles zeide gisteren op zijn perscon ferentie, dat «Frankrijk ook voldoende vertegenwoordigd zou zijn, indien de mi nister van buitenlandse zaken Cguve de Murvilile kwam. President Eisenhower hoopt, dat de top conferentie zal dienen om de indirecte agressie, welke in het Midden-Oosten be dreven wordt, uit te bannen. Verstandig an Chroesjtsjef heeft de Blitse pre- ir MacMillan inmiddels schriftelijk het irste! gedaan op 12 augustus de top- iferentle te beginnen. In New York of pelke plaats van Europa ook, waar men over eens zou kunnen worden, (ij toonde zich bereid tot informele ge- ekken tussen de regeringsleiders der den, die aan de conferentie van de ügheidsrafed zullen deelnemen. tacmlllan schreef: „Indien overeen- nming wordt bereikt, zal ik er 12 justus zijn. Ik hoop dat u er dan ook leneraal De Gaulle heeft Chroesjtsjef ter voorgesteld op 18 augustus bijeen komen in Genève. Hij wiil dan een tnharbig gesprek hebben over het ge- B vraagstuk van het Midden-oosten, is telle heeft medegedeeld, dat Frank- t „duidelijk omlijnde voorstellen" ge- d heeft voor een dergelijke conferen- Hij maakte duidelijk, dat de secro- is-generaal van de Verenigde Naties deze conferentie zou kunnen je Ecpnse regering heeft geen bezwaar pn een nieuwe vergadering van de (igheidsraad, maar waarschuwde deze t te verwarren met de door haar be lde topconferentie. iammarskjöld heeft intussen doen we. dat hij voor de zitting van de Veüig- Bsraad. die dan de topconferentie zou rden, aan New York de voorkeur tft. Hij acht het onmogelijk om deug- Morgen in ons Ergens in de bossen van Overijs sel, in de bnurt van Enter, woont een kluizenaar: de bijna 80-jarige Evert Schreurs. Hij woont al 26 jaar afgezonderd van de buitenwe reld in een woonwagen zonder wie len en slijt zijn leven in eenzaam heid. Onze speciale verslaggever heeft hem dezer dagen opgezocht en vertelt morgen in ons Zondags blad van deze „Gele Evertje". Vijftien jaar geleden brachten de geallieerde luchtstrijdkrachten de Duitsers in verwarring met ptrookjes zilverpapier Ook daar over leest u morgen. Op pagina 2 Vindt men weer een boeiend kort .Verhaal, verder een artikel over het probleem van de oorlog?vluch- telingen. Morgen is het honderd jaar ge leden, dat de latere koningin Em ma werd geboren. Over deze be minde vorstin vindt men op Blad Zij een artikel. De pagina Geeste lijk Leven is ditmaal voor een deel gewijd aan het evangelisatiewerk onder de badgasten in Hoek van (Holland en in het Cultureel Venster wordt aandacht gewijd aan de Biennale te Vemetië, een nieuw boek van Aart Romijn en proza werk van Remco Campert. bewind in Irak door Pakistan, Perzië en Turkije. Hij noemde dit een voorzichtig en verstandig beleid. Men verwacht in Washington dan ook, dat de erkenning door de Verenigde Staten spoedig zal volgen. Oostenrijk heeft zioh vandaag bij de rij staten gevoegd, die Irak erkend Massale opstand in gevangenis In een gevangenis in Noord-Iaraël is gisteren een opstand uitgebroken, waar bij alle 200 veroordeelden of zijn gedood, gewond of ontsnapt Even voor zonsop gang wisten de-gevangenen de bewakers te overmeesteren, waarna zij naar de wapenopslagplaats renden, om zich van wapens te voorzien. De bewakers werden geboeid naar de cellen gebracht Al schietend trachtten zij zich een weg naar de vrijheid te banen. Spoedig waren versterkingen aangekomen, waarna een hevig vuurgevecht ontstond Daarbij zagen vele gevangenen kans te ontko men. Alle anderen werden gedood of ge- gewond. Eén gevangenbewaarder werd gedood. Nieuwe moorden op Cyprus In weerwil van de oproepen van de Britse premier Macmillan, zijn Griekse ambtgenoot Karamanlis en aartsbisschop Makarios zijn gisteren op Cyprus nieuwe gewelddaden gepleegd. Twee Griekse Cy prioten en een Britse militair kwamen daarbij om het leven. De Cyprioten werden gedood toen E militairen het vuur openden op een nigte, die hen aanviel. De Engelse soldaat werd dodelijk getroffen door een bom, d:~ hij van een weg in het oostelijk deel va het eiland wilde verwijderen. In een West-Cypriotisch dorp werden drie Turkse burgers doodgeslagen. Men verwacht, dat de Turkse minister president Menderes dezer dagen ook zal aandringen op beëindiging van de ge welddaden. Vijf mijnwerkers omgekomen VUf mijn werken «Un waarschijnlijk om gekomen bij een instorting In de mij" Holland te Gelsenklrcben. Eén HJk werd geborgen. Men vermoedt dat nog vier slachtoffers «Un verpletterd in de m(Jn- cang. veek op Sëhiphol ntig evacués: de meesten van hen kinderen van- de in Irak wonende en werkende Nederlanders. Ze waren teruggekomen uit veiligheids overwegingen: hoe zou het nieuwe re gime van Abdel Karim zich gedragen tegenover de Westerse buitenlanders? En uit veiligheidsoverwegingen ten aan zien van hen die achtergebleven waren. (Advertentie) LEIDEN NOORDWIJK GEEFT DE TOON AAN METZUIVER WOLLEN IN HET BLOEMENCORSO RIJNSBURC LEIDEN Profiteert NU NOG van onze ZOMER RECLAME DEKENS GOEMAAT <r RijNSBURC KATWIJK hielden ze ook angstvallig de mond ge sloten tegenover de wachtende journa listen op Schiphol! Dat Is een week geleden vandaag zijr wU in staat de eerste reportage te pu bliceren nit Bagdad van de hand var onze reizende correspondent Link var Bruggen. Want dezelfde „Utrecht" var de K.L.M. die de evacués naar Neder land bracht, bracht Link van Bruggen van Kairo naar Bagdad. HU was er di eerste en tot dusverre de enige Neder landse journalist. Met enige verbazing hebben de Iraakse autoriteiten naar zün papieren gekeken: het visum was namclUk verstrekt door de Pakistaanse ambassade in Den Haag, dat tot dusverre in Nederland de zaken waarnam voor de regering van koning Feisal. Maar in zün paspoort stond ook een visum gestempeld voor Egypte en Syrië misschien dat dat vertrouwen Vandaag maken we dan op pagina 5 een begin met de nieuwe serie van Link van Bruggen die tot titel draagt: „Mei zevcnmülslaarzen door het Midden-Oos ten". Als de kopü tijdig arriveert zult u volgende week een exclusief inter view kunnën lezen met het nieuwe Iraakse staatshoofd Abdel Karlm ei Van Bruggens visie op de revolutie nacht, die de koningsmoord inluidde. (Adv i ■ntie) DEVENTER' I BOUCLÉ-TAPI|T nieuwe kleuren 10(1 cm breed 14 90 p.m. BULTHUIS L__ BOTERMARKT 23 WIJZIGING DIENSTPLICHTWET (Van onze parlementsredactie) DE REGERING wil het mogelijk maken, dat straks dienstplich tige militairen ook zónder hun toe stemming naar Nederlands Nieuw- Guinea kunnen worden gezonden. Minister Staf (defer-ie) zal daartoe op korte termijn een wetsontwerp tot wijziging van Dienstplichtwet bij de Tweede Kamer indienen. De Dienstplichtwet in zijn huidige vorm bepaalt, dat dienstplichtigen niet zonder hun toestemming naar Nieuw-Guinea en de West kunnen worden gestuurd. In verband met de noodzaak van een krachtiger verdediging van Nederlands Nleuw-Gninea wil de regering deze be paling buiten werking stellen ZU meent, dat uitzending van tropen louter en al- Advertentie) TOT DINSDAG 5 augustus kunt u nog profiteren van 10% KORTING op onze WOLLEN en GEWATTEERDE DEKENS Natuurlijk bif Haarlemmerstraat 172. 174, 179 Herenstraat 9 MIDZA BONNEN VOOR ONZE CLIENTEN. leen op basis van vrüwilligheid niet vol doende is om de beveilging van Nieuw- Guinea op een verantwoord plan te bren- In afwachting van de totstandkoming van bedoelde wijziging der Dienstplicht wet zijn reeds voorbereidende maatrege len genomen. Een aantal dienstplichtigen van met name de lichte luchtdoelartilli rie. die zich niet vrijwilig hadden gemeld voor Nieuw-Guinea. hebben zich deson danks o.m. in de legerplaats Oirschot moeten voorbereiden op uitzending naar dit gebiedsdeel. Zij komen het eerst in aanmerking om de in Nieuw-Guinea verblijvende of naar Nieuw-Ouinea ver trekkende vrijwilligers aan te vullen na dat de volksvertegenwoordiging akkoord zal zijn gegaan met de door de regering gewenste wetswijziging. Maar zoals de zaken op het ogenblik staan, kan geen dienstplichtige tegen zijn wil naar Nieuw- Guinea worden gezonden. Eerst moet het parlement spreken. Daar beide Kamers pas in het najaar weer op volle toeren gaan draaien, ziet het er niet naar dat de vereiste goedkeuring spoedig zal zijn verkregen. Is de zaak echter parle mentair geregeld, dan zullen de „onvrij willige" dienstplichtigen die naar Nieuw- Guinea vertrekken, toch niet langer hoe ven te dienen dan de normale tijdsduur van een eerste oefening (manschappen 18, kader 21 maanden). Het zal voorts om be trekkelijk kleine aantallen dienstplichti gen gaan, daar het hier in de eerste plaats een aanvulling van vrijwilligerseenheden betreft. De beveiliging van Nienw-Gulnea ia tot dusverre opgedragen geweest aan he korps mariniers en de Koninklüke Marl ne. Gezien de wenselijkheid van een ef fectieve luchtafweer op Nieuw-Guinea beeft de regering echter ruim een m geleden besloten een beperkt aantal man schappen van de Kon. Land- en Lucht macht naar Nieuw-Guinea te zenden. Bij de werving van deze manschappen is het principe van de vrijwilligheid niet in opzichten voor verwezenlijking vatbaar gebleken. Daarom zoekt de regering naar andere middelen. Rotterdams schip vast bij Urk Het Rotterdamse schip „God zij met •ns" onder schipper J. Becker is giste ren bij de vuurtoren van Urk aan de grond gelopen en na enige tijd vlotge- Een motorvlet en een vissersschip slaagden er in een-tros over te brengen, nadat tevoren vijf sleepboten en andere motorvletten dit tevergeefs hadden ge probeerd. Het schip was met steenkool onderweg van Rotterdam naar Lem DE THUISKOMST van het echt paar T. uit Molenaarsgraaf, dat op kosten van een damesweekblad een vakantiereis naar Amerika heeft gemaakt, is bepaald onplezieriger ge weest dan het vertrek. Toen het op Schiphol terugkeerde, was daar de politie om de 59-jarige vertegen woordiger C. T. aan te houden onder verdenking van fraude. Tijdens zijn afwezigheid was ontdekt dat gedurende zeven jaar veertigdui zend gulden aan de kas van de coöp. landbouwvereniging Samenwerking te Giessenburg in de Alblasscrwaard was onttrokken. T. heeft de malversatie» be kend en is ingesloten. Het bedrog is aan het licht gekomen toen een plaatsvervanger van de heer T. in de afgelopen weken de boeren de Alblasserwaard kwitanties aanbood voor de door het bedrijf geleverde goe deren. In tal van gevallen bleken de Fraude kwam uit Toen dit eenmaal aan het licht was gekomen gaf dc vakantiereis van de tijdens gewonnen vakantiereis Uit 't onderzoek is gebleken, dat T. de kwitanties welke hij van het bedrijf ter inning ontving zorgvuldig namaakte en aan de boeren overhandigde als bewijs van betaling. Zij kregen geen argwaan, omdat inderdaad goederen ontvangen waren voor het daarop genoemde be- veronderstelden reeds, dat hij met zijn buit de wijk had genomen naar het bui tenland. Dit was echter niet het geval. Mevrouw T. had in Molenaarsgraaf en omgeving zoveel abonnees gewonnen voor een damesblad, dat zij en haar man in aanmerking kwamen voor een gratis overtocht per vliegtuig naar de Ver. Staten, waar het echtpaar een dochter bezocht. Nadat hij in een onderhoud met de directie van de coöperatie een be kentenis had afgelegd, is T. in arrest ge- geld echter in eigen zak en deelde bij De heer T. is 35 jaar lang in dienst van de coöp. landbouwvereniging ge klanten niet betaald hadden. Ook dit weest en nooit heeft iemand normaal gesproken iets op hem aan te merken mers de oorspronkelijke kwitanties als gehad. Hij verdiende ca. 120 gulden per week en stond gunstig bekend. wijze heeft T. de uitstaande vorderingen van de coöperatie in totaal kunnen ver Van het verduisterde bedrag blijkt niets meer over te zijn, hoewel niemand meerderen met een gefingeerd bedrag van rond ƒ40.000. in de Alblasserwaard ooit heeft gemerkt, dat T. boven zijn stand leefde. Het was niet in de eerste plaats imposant, maar wel ongemeen boeiend, het kindercorso, dat gisteravond door de straten van Leiden trok. Boeiend, niet door groots opgezette taferelen of door. een onberispelijke af werking, maar door de onge kunsteldheid en de opgetogen gezichtjes van meer dan dui zend enthousiaste kinderen. Ook de donkere Rudy Strijk was van de partij en hij genoot met volle teugen van het schone bloemenfestijn. De afgelopen 24 uur verplaatste zich een hogedruk gebied in een snel tempo van de Azoren naar Centraal Europa. Daardoor draaide de wind bij ons naar zuidelijke richtingen. Het hogedrukge- bied wordt gevolgd door een storing in Frankrijk die vergezeld gaat van on- weersverschgnselen en verder noorde lijk bij Schotland door een depressie die naar de Noordzee trekt. Beide druk- si/stemen zullen in onze omgeving tij delijk enige regen en ontiiecr veroor zaken. Daarna herstelt zich een ween- toestand met westelijke tot zuidweste lijke tuinden en aanvoer van polaire lucht van de oceaan. De regenkansen zijn morgen klein, de temperaturen komen echter op een iets lager niveau. Westelijke wind De Bilt verwacht tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met aanrankelUk wat regen of onweer, morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdsaak uit wes telijke richtingen.. In het binnenland la gere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 S ZON EN MAAN /BISTEREN heeft de be- vol king van Naarden volkmg afscheid genomen van het laatste overblijfsel van de oude Gooise tram. Nu het de Chemi. sche Fabriek „Naarden" en het station Bussum voortaan geschiedt met tankwagens en opleggers, kan ie goederentrein en de daarbij behorende baan namelijk verdwijnen De laatste trein vertok tion Bussum naar de fa briek, maar werd overal opgehouden omdat de be volking geschenken wil de aanbieden, bloemen en herinneringen voor het NS.-personeel, dat deze trein steeds bediende. Op het terrein van de Che mische Fabriek werden afscheidswoorden gespro ken door de heer J. D. M. de Koek namens dit be drijf en de stationschef van Bussum, de heer J. van Beuven. Daarna reed de trein terug met als laatste vracht een kist met bestemming.' 'station res tante Bussum. bestemd als afscheidsgeschenk van de fabriek voor het per soneel. Ook ging een stuk ter plaatse weggebrande rails mee „met de com plimenten voor de NS. en dank voor het ge bruik". De bedoeling ie dat uit dit stuk rails enigo prespapiers worden ver vaardigd voor het bureau van de directies van de spoorwegen en de chemi sche fabriek, en voor de stationschef Onderweg werd op verschillende punten een pittige dronk geschonken, zodat men de leuze geen alcohol bij het snelverkeer" maar even op een zijspoor fan»

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1