magnificus doet beroep op burgerij O Tekort groter dan ooit in komend cursusjaar Rijn- en Schiekade anno 1870 Van bloemen en blijde kinders Koos van Welzen derde in liet klassement NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 31 JULI 1958 Wie heeft kamer(s) voor studenten? Corso-route ril yATERDAGM1DDAG twee uur hoopt de Britse con sul-generaal, de heer Kenneth Bumstead, het vertreksignaal {l te geven voor het lustrumcorso ,1 2958 Bloemencocktail. De con sul-generaal wordt vergezeld door zijn echtgenote, zijn heide kinderen, en mejuffrouw M. L. Fallon. De route van het corso is als volgt: Vertrek van Flora (twee uur), Oegstgeesterweg, Brou werstraat, Burg. Meyboom- ,e straat, Katiaalstraat, Katwij- iy kerweg, Dubbele Buurt, Vliet N.Z., Oegstgeesterweg. Van Rijnsburg naar Oegstgeest via Rijnsburgerweg en Rijnzicht- weg. Oegstgeest (drie uur): Rijn- zichtweg, Leidse Buurt, Rhijn- geesterstraatweg, Wijttenbach- weg, Louise de Colignylaan, Koninginnelaan, W. de Zwij gerlaan, Terweeweg, De Kem- penaerstraat, via Warmonder- weg en Rijnsburgerweg naar Leiden. Leiden (3.45 uur): Stations plein, Statiorlsweg, Rijnsbur- gersingel, Maresingel, Heren singel, Zijlsingel, Utrechtse Veer, Plantagelaan, Levendaal, Korevaarstraat, Breestraat (on geveer half vijf), Noordeinde, Witte Singel, via Koepoorts- brug naar Jan van Houtkade. Verlicht avondcorso in Lei den (negen uur): Jan van Hout kade, Jan van Houtbrug, Zoe- terwoudse Singel, Plantage, Utrechtse Veer, Zijlsingel, He rensingel, Maresingel, Rijns- burgersingel, Stationsweg, via Rijnsburgerweg naar Oegst geest en via Leidse Straatweg, Geversstraat, Leidse Buurt en Rijnzichtweg naar Rijnsburg. Aankomst bij de Warmonder- weg te Oegstgeest om tien uur. Aankomst Rijnsburg half elf: zelfde route als 's middags. Wedvlucht Het Oosten Zaterdag 26 juli werd een wedvlucht J 'houden van Neufville af. De duiven ••ferden om 13.20 uur met zuid-westelijke ind gelost. De eerste duif bereikte zijn I ok om 15.48.7 uur, een snelheid van 268,79 m per minuut; de laatste prijs- nnaar kwam binnen om 15.59.17 uur, it een snelheid van 1143,53 m per mi- ut. De uitslag luidt: J den Dunne 5. 26; B. ter Beek 2, 6, 27. 39; A. ter iar 3, 22, 28 33; S. Schoeman 4. 20, 29; van Hooff 7. 25; W. de Haas 8. 10; J. G Langhout 9. 18; J Roest 11, 16. 41; A. an Hemert 12; D Sonnega 13. 15, 23; L. il urgers 14. 19. 21. 24, 32, 34; D. Zwaan 17; van Wezel 30, 40; K. v. d. Berg 31, 37; D ilippo 35; H. van Berkel 36. 38. e! Tevens hield de vereniging donderdag I juli een wedvlucht van Bordeaux af; i e duiven werden om 13.00 uur met zuid- rit estelijke wind gelost. De eerste duif be ukte zijn hok 25 Juli om 11.39.19 uur met 1 snelheid van 964.62 m per minuut; de i ratste prijswinnaar kwam 26 juli binnen m 17.31.12 met een snelheid van 417.26 m minuut. De uitslag luidt: L. Burgers jj 3. 4; J van Wezel 2. 6; J Roest 5 Kam- I lo-n fond: 1 L. Burgers 346.3 punten; 2 n Wezel 278.8 punten; 3 J. Roest 200.6 •n Kampioen oude duiven: 1 L. Bur- 1272,1 punten; 2 D. Sonnega 1109,3 ;n; 3 D. Zwaan 1035,4 puntea. kort zal hiermee uiteraard niet opge heven zijn. Dit zal vooral niet het geval zijn, omdat het aantal ingeschreven stu denten steeds toeneemt. I VU SEPTEMBER langzaam in het zicht komt en daarmee het begin van het nieuwe academische jaar der Leidse universiteit, willen de auto- iteiten van 's lands oudste universiteit een beroep doen op de burgerij mede te werken aan de leniging van de woningnood der studenten, rector magnificus der universiteit, prof. dr. S. E. de Jongh, deelde ons ïede, dat het tekort aan kamers voor studenten in het komende cursusjaar 'I waarschijnlijk groter zal zijn dan ooit tevoren. Het kamerbureau dat zich elast, voor zover mogelijk, met het helpen zoeken en vinden van stu- entenkamers, heeft in juni en juli van dit jaar nog 256 studenten kunnen nderbrengen, maar nu is dan ook de kleine voorraad kamers, behoudens pl e zeer dure, zeer slechte of te ver afgelegene, zo goed als uitgeput. De belangrijke aanwinst van 112 ka- het „Piet Paaltjens"-paviljoen et pasgeleden aangekochte pand Oude spijt, bedraagt het kamerte- nrt op dit ogenblik ongeveer 400. Hel te begrijpen dat de universitaire utoriteiten zich hierover grote zorgen laken, want het streven der universi- It is: alle studenten op kamers zodat zij alle facetten van het stu- entenleven kunnen meemaken, wat jUfcisbaar geacht wordt voor hun per- onlijkheidsvorming. Prof. De Jongh wilde evenwel niet leen sombere geluiden laten horen. Hij i, dat er gelukkig verbetering in deze l|oodtoestand in zicht is: het dank zij de het rijk, de ge- eente Leiden en de stichting „Studen- nhuisvesting" in aanbouw zijnde "itenhuis (de „sterflat", ge weken geleden schrevéh, genheid van het slaan van de eerste aal), dat volgend jaar aan de Haagweg ireed zal komen en aan 222 studenten iderdak zal bieden, is hier •langrijk symptoom van. Doch het Stijging Dit cursusjaar gaf al een stijging van 150 te zien, zodat er thans bijna 4700 jongelui in Leiden college lo pen. Deze stijging is daarbij progres sief, zodat men verwacht, dat de Leidse universiteit in 1970 niet 1 der dan 7500 ingeschreven studenten zal tellen. Volgens het investerings plan der universiteit zal dan ook voor ruim 2000 studenten nieuwe woonruimte moeten worden gescha pen, en het laat zich denken, dat de betrokken autoriteiten reeds thans bezig zijn hiervoor plannen te ont werpen en andere voorbereidingen te treffen. Niettemin is thans de studentenwi ningnood wel zeer hoog gestegen. W> tend, dat de Leidse burgerij ook in deze aangelegenheid begrip zal tonen voo moeilijkheden van de academie, waarop zij met recht zo trots is, doet de rector magnificus een beroep op een ieder, die één of meer kamers beschikbaar heeft voor verhuur aan studenten. Deze daad werkelijke hulp is helaas nog onmis baar. Het studentenkamerbureau, dat ge vestigd is in pand Rapenburg 6 en tele fonisch bereikbaar is onder no. 23905, zal gaarne alle gewenste inlichtingen verstrekken. „Schep leuke herinneringen Marktmeeste Eduard nam van de dienst afscheid TN DE DIRECTEURSKAMER van het Waaggebouw is vanmorgen onder -*• grote belangstelling afscheid genomen van de heer N. Eduard, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de markt- en havendienst vandaag in de functie van marktmeester heeft verlaten. Wet houder J. C. van Schaik vertegenwoordigde bij dit afscheid als waar nemend wethouder van financiën, het gemeentebestuur. Verder waren er vertegenwoordigers van het perspneel van de dienst, van de marktkoop lieden, van het bestuur van de afdeling Leiden van de Ned. vereniging voor de markt-, straat- en rivierhandel en van de marktexploitanten. Webhouder Van Schaik voerde als eerste het woord. Hij zei, dat een afscheid, hoe schoon de loopbaan ook is geweest, geen onverdeeld genoegen is; het is een ge mengde zaak, waarin gevoelens van dank baarheid en van weemoed door elkaar heenspelen. De heer Eduard is bijna veer tig jaar in verschillende functies werk zaam geweest en de laatste functie heeft hij sinds 1941 bekleed. Hij heeft met alle facetten van de dienst te maken gehad en heeft als zodanig zijn plezierige en ook moeilijke ogenblikken beleefd. De heer Van Schaik bleek de markt- mensen en de sfeer van het markt- en brugwezen In Leiden wel te kennen. „Marktmensen zijn mensen, die met een vrolijke noot het leven weten te veraan genamen, maar zij zijn ook zelfstandige persoonlijkheden, met wie in bepaalde omstandigheden wel eens moet worden gesproken". Er zijn per slot van rekening bepalingen, die moeten worden nageleefd. Maar dan ligt het er maar aan. wie op die bepalingen de aandacht vestigt en hoe dat wordt gedaan. De loco-burgemeester hoopte, dat de heer Eduard „een schep leuke herinnerin gen" in zijn pensioentijd Verbeteringen Het personeel van de dienst vond in de heer Van Dissel, brugwachter, zijn woordvoerder. Deze memoreerde een aan tal belangrijke veranderingen in het werk. Toen Van Dissel en Eduard hun loopbaan bij de dienst begonnen moest er gemid deld 83 uur per week worden gewerkt, terwijl de dienst de laagstbetaalde functies van het gehele gemeentelijke apparaat had. De heer Eduard heeft de verdienste, dat hij een aandeel in de alleszins ge rechtvaardigde strijd om verbetering heeft genomen. Van Dissel dacht ook aan de oprich ting van het jubileumfonds, later jubi leumcomité en nog later personeelsver eniging; een groot deel van het perso neel is daarvan lid. HU zei tenslotte, dat het personeel de scheidende marktmees ter ziet als een van de chefs, die op humane wijze met het personeel om- gaal. Verschillende geschenken werden Historisch Na de koffiepauze sprak de directeur van de dienst, de heer M. Weima. Hij wees erop. dat de dienst 63 jaren bestaat en dat de heer Eduard daarvan bijna veer tig jaar heeft meegemaakt. Uit dien hoof de kon de directeur hem ook beschouwen als een historische figuur, die voor het werk dat hem was toevertrouwd, en voor het vak een belangrijke functie heeft ge had. De heer Weima schetste de ontwik keling van de dienst in de achterliggende decennia en zag de gepensioneerde markt meester in het geheel daarvan als een deugdelijke schakel. Hij waardeerde hem ook om zijn persoon. Verder traden naar voren om de heer Eduard te danken voor zijn werk en vriendschappelijke omgang: mevrouw G. J. Janssen-Gelderman namens de geza menlijke kooplieden, de heer J. Stikke- lorum namens het bestuur van de afdeling Leiden van de Ned. vereniging voor de AGENDA VOOR LEIDEN Burgerzaal, tot 23 i bloemen tentoon. Kaasmarkt, 8 uur. vertrek kindercorso VrUdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: operafragmen ten door het gezelschap Marisa Morel. Burgerzaal, 10—23 uur: bloementen toonstelling. Volkshuis, 8 uur: Osborn-comité Leiden, vertoning van de film „Javaoogst" Zaterdag Stadsgehoorzaal, 1023 uur: bloemen tentoonstelling. Stationsplein, 3.30 uur: aankomst Rijns- burgs bloemencorso. Jan van Houtkade, 8.30 uur: vertrek avondcorso langs de singels. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van wer ken van A. H. Bakker Korff. tot 15 sep tember. Volkenkunde: tentoonstelling van Ja panse penseeltekeningen, tot 12 oktober Apotheken De avond- en nachtdienst van de apotheken wordt waargenomen door de apotheek Van Driesum. Mare 110. telefoon 20406 en de apotheek te Oegstgeest, Wil- helminapark 8, telefoon 26274 Aanbesteding bij Rijnland te Leiden Gistermiddag is door de dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland in het Ge- meenlandshuis Breestraat 59 openbaar aanbesteed: het afdammen en verdiepen de Gemeenlandswatering en het aan leggen van een landweg, een en ander met bijbehorende werken in de Lagenwaardse- polder waren 10 inschrijvingen: fa. J. Stam, Voorschoten f 51.500;' D. C. van der Vis, Koudekerk aan den Rijn f 48.970; Aann. wegenbouw Trio N.V. te Woerden .840; A. Roele, Edam f 42.150; Aann. be drijf Gebr. Schouls N.V. Leiden f 40.450; A. Langeveld. Alphen aan den Rijn f 40.000; N.V. van Splunder's Aannemings- Maatschappij Ridderkerk f 39.550; M. Wil- lemse, Gouda f 39.408; D. de Rooy, Bad hoevedorp f 37.335; Kraayenveld's Aan- nemings- en Handelsmaatschappij te Ba- rendrecht f 30.515, De raming was f 41.360. De gunning is aangehouden. F aillietverklaringen nemen toe In juni zijn in totaal 132 faillietverkla ringen uitgesproken tegen vorig jaar 101, aldus meldt Van der Graaf en Co. N.V. te Amsterdam. Hiervan waren er 32 (v.j. 16) Zuid-Holland en 6 (7) in Den Haag. Het totaal aantal faillietverklaringen in eerste halfjaar was 789 (645). In juni rd er 4 (10) maal en in het eerste half- r 46 (33) maal definitief en resp. 15 (5) 77 (42) voorlopig surséance van beta ling verleend. Het aantal verlengingen be droeg resp. 3 (2) en 7 (3), het aantal ver zoeken om verlenging 3 en 7 (3). Een luchtschip van de Amerikaanse ne is gisteren uit Lakehurst ver trokken voor een vlucht naar de Noord pool. Een groep geleerden zal in het ka- van het internationale geofysische jaar onderzoeken in hoeverre luchtsche pen geschikt zijn voor experimenten in de Poolstreek. markt-, straat- en rivierhandel en de heer Segijn namens de marktexploitanten. Allen lieten hun toespraak vergezeld gaan an de aanbieding van een geschenk. Tenslotte hebben allen van de gelegen heid gebruik gemaakt, de heer Eduard en naaste familie de hand ten afscheid te drukken. TTET was wel te voorzien, dat op de Oud-Leiden-plaat van zater dag 26 juli niet veel reacties zouden komen. Er zijn niet zo veel Leide- naars meer, die de Rijn- en Schie kade van omstreeks 1870 zich nog goed kunnen herinneren. Toen de post ons gistermiddag nog niets had gebracht, gingen wij eraan twijfelen, of wij er wél iéts op zou den horen. Maar zie, daar kwam gis termiddag omstreeks half vijf de 87- jariger mevrouw Bol-Laverman, Pa pengracht 28. Zij vertelde ons, dat ze de foto zo verrassend vond, omdat ze, toen ze kind was, op het grasveld on der de bomen aan de kade vaak heeft gespeeld. Zo woonde op de Oude Var kenmarkt, en dus was de afstand niet groot. Mevrouw Bol weet nog, dat het grasveld „het groentje" werd ge noemd. Op dat veld bleekten huis vrouwen ook wel hun linnengoed. Overigens was er links op de foto een officiële blekerij, waarvan mevrouw Bol zich de naam niet kan herinne ren. De familie Voorzaat, waarvan wij de foto ontvingen, dacht echter aan de naam „Deenik", overigens niet wetend, of die geheel klopt. Het hekje bij het kleine huisje aan de kade duidt niet op een tolhet is het bruggetje over de sloot, die aan de kant van de huizen langs de kad liep. Misschien is er vroeger wel een tol geweest, maar nadere gegevens daarover ontvingen wij niet. Ten tijde van de jeugd van mevr. Bol woonde in het kleine huisje de familie Voermans. Aan de op het huis staande schoorsteen was een bel aangebracht (men ziet die ook op de foto), die klingelde als de schuit van de kade naar de Haven vertrok. De bel werd geluid door de vrouw van Voermans, die daarom de bijnaam „Mie van de schuitebei" had. De schuit voer enige malen per dag en vervoerde goederen door Leiden. Men ziet hem liggen op de hoek rechts op de foto. Het witte huisje aan de kade moet bij de Spoorwegen hebben behoord. Ter hoogte daarvan was namelijk het eindpunt van de trein Leiden Utrecht. Aan beide kanten van het kanaal, dus zowel aan de Rijn- en Schiekade als aan de Witte Singel, waren vroeger veel tuinderijen. Leidse fietser brak zijn been Gistermorgen elf uur moest de 15-jarige Klaas Martijn uit de Lusbhoflaan hij met zijn fiets van de Herensingel de Prinsenstraat wilde inrijden, uitwijken voor op straat spelende kinderen. De manoeuvre mislukte en de jongen reed tegen het trottoir; hij viel en moest door de E.H.D. met gebroken linkerdijbeen naa het academisch ziekenhuis worden gebracht. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Maria Catharina, dr van P. de Koning en A. H. Similon; Jan, zn van G. Zandbergen en E. Grave- kamp; Ariea, dr van C. de Mol en P. den Hollander; Fredericus Petrus, zn van W. J. Koree en C. Devilee. i C. Overleden: I. M. van Velzen, 71 j., echtgenote van C. J. van Spengen; R. M. Rothschild, 53 j., echtgenote van K. Kramer; P. Buwalda, 61 j.. Nog meer herinneringen aan Rijn- en Schiekade Vanmorgen ontvingen wij van mevrou' G. M. den Older-van de Gnft, rusthuis Vreeswijkstraat 8 Lelden, het volgende schrijven over deze foto. Met genoegen heb lk het stukje over de Rijn- en Schiekade gelezen. Ik heb er namelijk 74 jaren gewoond. Mijn man in 1872 geboren (ik in 1875 op de Hooigracht) en ik ben in 1880 ook op de Haagsche Trekvaart, ook wel Studenten pad genoemd, met mijn ouders gaan wo- De weg was toen de helft smaller en hij was in de winter bijna niet be gaanbaar. Ook de vaart is de helft smal ler geweest. De brug aan de Haagweg was vaste brug, waaronder geen schuit door kon. Alleen kwam aan het einde van aart de trekschuit uit Delft om pas sagiers en vracht mee te nemen. Er stonden maar heel weinig huize» in de Haagsche Trekvaart. Onder de bomen aan het begin zag men vaak woon wagens. Vooral met de Leidse kermia s het er zeer vol. 's Nachts deden zich wel vechtpartijen voor. Het eerste ge deelte voorbij de blekerij links op de foto een weiland. Voorbij het water, ln de richting van de spoorlijn, stonden enige huizen, hier en daar een theehuia- vaar men veel genoot van buiten lucht en rust. Het water is later verbreed en et kwam een nieuwe brug, een draaibrug. /oor de bewoners niet bepaald ple zierig was, want men moest altijd maai wachten, vooral als de sleepboot met vier of vijf zandbakken erdoor moest. Er geen verlichting. Later kwamen er petroleumlantaarns met gloeiende .-pij kers. Aan de overkant waar nu de Schel penkade is, lag een heel mooie buiten- V AN AVOND staat het te gebeuren. Dan gaan ze van start. Elfhonderd opgetogen kinderen, die de laatste dagen 's avonds maar moeilijk tot slapen waren te bewegen. Je moet je dat eens voorstellen: je poppewagen, je fiets of je autoped zo mooi gemaakt met bloemen, dat het alledaagse ding haast niet meer te herkennen is. En dan ermee in een lange en bonte en vrolijke stoet door de stad tussen schier onafzienbare feestelijke rijen van grote mensen door, die duidelijk van hun bewondering laten blijken. In de Leidse speeltuinen heerst een opgetogen drukte. Was de kleute rende jeugd gistermiddag nog aan het schommelen en wippen, vanmorgen waren alle speelwerktuigen tot stilstand gekomen en had een ieder enkel nog maar oog voor de bloemen, die in groten getale uit Rijnsburg werden aangevoerd. De leiders en leidsters gaven wijze raadgevingen, zelf onlangs op een avondlijke bijeenkomst voorgelicht door de grootmeester van de bloemensierkunst, de heer Kiersch, voor wie niets te veel is als het er maar om gaat de aandacht te vestigen op de schoonheid, vaak bizarre schoonheid, van al wat groeit. Het kindercorso wordt gehouden onder auspiciën van het Bloemenweek- comité, maar de Leidse Jeugdactie verdient het, dat er eens op wordt geattendeerd, dat zij de organisatie iierzorgt en dus met al het werk zit werk, dat overigens met veel plezier en enthousiasme wordt verricht. De speeltuinverenigingen Professorenwijk, Rondom de Watertoren, Oos terkwartier, Zuiderkwartier, Rondom de Maredijk, Morskwartier, Wester kwartier, Noorderkwartier, de vier parochies van de rooms-katholieke vereniging Vakantiebezigheden, en het Leidse Volkshuis, zij alle hebben hun allerbeste beentje voorgezet en wat wij er vanmorgen al van hebben gezien, belooft het vanavond een aantrekkelijk corso te worden. Maar hoe kan het ook anders met zo'n enige combinatie van kleurige bloemen en blijde kinders Foto N. van der Horst Dit ijverig bezig-zijn en deze stille voorpret zijn wellicht het mooiste facet van het kindercorso. Wie straks de vrolijke stoet door Leidens straten ziet trekken, moet wel bedenken, dat er ernstig is gewerkt, om het allemaal zo mooi te krijgen. Volledig geconcentreerd zijn Erik Filemon en T. de Bruin hier bezig op het terrein van de speeltuin Rondom de Watertoren. Foto N. van der Horst Tour der V.N. rrOEN GISTEREN de rennerskaravaan Heerde verliet, reden de Leidse ploe gen voorop met In hun midden YVIm Zaal berg, die de bloemen van de burgemeester aan zijn stuur had gebonden. Prachtig weer en dc wind in d crug gaven dc ren nen goede zin en zo peddelden zU op Venlo aan. Sacco van de „bzemwagen" heeft nu niet zo veel meer te doen. Er wordt veel beter gereden en zodoende is een enkele lekke band hel enige, waar zUn hulp voor wordt gevraagd Gisteren moesten op een prachtig recht stuk vlak voor Venlo alle jongens, die dc ilaatste dagen nog niet hadden gesorint, hun nummertje meeblazen. t was een grote groep met vier I.eide- s. De 6trijd ging hoofdzakelijk tussen Utrecht en Leiden. Er ontstond een kop groep van tien man. onder wie alle Leide- lars en drie Utrechtera. De Leidenaars wachtten even te lang met het aanzetten van de sprint. Toch kwamen er nog goede plaatsen uit de bus. •an Eyk, een van dc Utrechters, won. Mosseveld werd vierde. Op de zesde, zevende en achtste plaats kwamen: Henk Schuchhard, Eric Faber en Wim v. d. Zeljden. Hierna trok men Venlo binnen, naar de brandweerkazerne midden in de 6tad. De komst van de tour was hier niet aan gekondigd maar toen zij hun kwartier hadden betrokken, kregen de renners vooral bij het eten halen veel bekijks. De gastheren in Venlo hadden blijkbaar zoveel animo gevonden om voor „Miss Tour" te spelen, dat zij maar liefst vier jongedames hadden gecharterd. Zo moest Mees Mosseveld met z'n vierde plaats er Koos van Welzen Is opgerukt naar de derde plaats in het klassrment. Van der Walle uit Arnhem, die de gele trui in Rotterdam verspeelde, heeft die in Venlo weer bemachtigd. Toen Wjj Koos vroe gen, waneer h(j in de gele trui dacht te komen, had h(J hier niet veel moed op. „Tegen die vent is niet op te werken", verklaarde hij. „Die is met een bezem en dweil in z'n hand geboren. De punten voor het schoonmaken van w.c.'s en het dweilen van gangen en zalen wegen ln de Tour der Verenigde Naties dus blijkbaar zeker zo zwaar als de punten voor het IJsland-visserij Duitse reders vragen om bescherming De Westduitse vereniging van zeevis- serijreders heeft de Westduitse regering verzocht de Westduitse treilerredcrs ga- geven tegen verliezen door in beslagneming binnen de 12-mijlt visserij- grens. welke IJsland van september a s. wil gaan toepassen. Verder wordt de regering verzocht blijvend schepen voor visserijbcscherming nabij de kust van IJsland te stationeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3