Jlieuiue £ciJisrl)c (fouron t Geen topconferentie? Pyromaan verwoest vier boerderijen Cliroesjtsjef slaat de deur dicht Westelijke landen tegen elkaar uitgespeeld Aanslag op de premier van Libanon Rampnacht in de Krimpenerwaard BEPALINGEN GENEGEERD TIJDENS MARIA-CONGRES Honderden buitenlanders beroofd op Java Geen zes, maar drie uur meer zendtijd Ij! tl Er i» DINSDAG 29 JULI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7 •50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11322 CHRIST EL! JK-N AT ION A AL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken is Qhtbkvfit myo b*t in IcjfyntspMt" Na hemdjurk SMALLE TAILLE Zie pagina 5 TAe jongste brief van de Russische premier Chroesjtsjef aan de westelijke mogendheden heeft de hoop op een spoedige bijeenkomst van de regeringsleiders in het kader van de V.N. ter bespreking van de crisis in het Midden-Oosten, sterk doen verminderen. Men vreest, dat de nadruk, die de Rus heeft gelegd op de noodzaak van het uitschrijven van een vijf- mogendhedenconferentie over het Midden-Oosten, de voorgestelde top conferentie in de Veiligheidsraad waarschijnlijk zal torpederen. Het westen heeft, zoals men weet, juist gewezen op de noodzakelijkheid, de regeringsleiders in het kader van de Raad bijeen te doen komen. i feite het Ameri- r het houden van 3e Veiligheidsraad Chroesjtsjef heeft aanse denkbeeld V' ;n topconferentie ii erworpen. Zijn Gaulle's denkbeeld, in Europa een vijf- mogendhedenconferentie te houden, kan worden gezien als een poging, dracht te zaaien tussen de westelijke Grote Drie. Slag voor de Britten Voor Londense diplomatieke waarne mers kwam de brief van Chroesjtsjef als een slag, omdat men in deze kringen van mening was, dat de Sowjetunie het Brits- Amerikaanse voorstel om een topconfe rentie binnen de Veiligheidsraad te hou den. had aanvaard. Nu blijkt duidelijk, dat de Russische premier aangemoe digd door de houding van generaal De Gaulle op zijn plan voor het houden van een vijfmogendhedenconferentie is teruggekomen. Niettemin is de boodschap van Chroesjtsjef ook in Parijs zeer gereser veerd ontvangen. Men blijkt daar ook bezwaren te hebben tegen deelneming van secretaris-generaal Hammarskjölri, omdat deze V.N.-functionaris geen staats- In zijn brief heeft Chroesjtsjef er Amerika en Engeland van beschuldigd, dat zij een debat over het Midden-Oosten ior het forum der wereldopinie willen rmijden. Macmillan wordt verweten: dat hij zich onder Amerikaanse druk heeft laten verleiden, terug te komen op zijn eigen voorstel, in de Veiligheidsraad een topconferentie te doen houden „Mars naar Bagdad" Chroesjtsjef zcidc, dat „een westerse vertragingstaktick ernstige gevolgen kan hebben voor hen, die haar toepassen" hij uitte de beschuldiging, dat Amerika en Engeland uitbreiding aan het c flict in het Midden-Oosten willen ge' en dat zij de wereld voor een voldongen feit willen stellen. In dit verband ver klaarde hij. dat koning Hoessein van Jordanië een mars naar Bagdad voor In zijn antwoord aan Macmillan zegt Chroesjtsjef, dat deze de Britse agres sie in het Midden-Oosten wil verdoeze len, zulks naar aanleiding van het feit dat de Britse premier heeft voorgesteld. de permanente vertegenwoordigers in de Verenigde Naties inleidende besprekin gen te doen houden om een topconferen tie in de Veiligheidsraad voor te be- Vraag aan Eisenhower Voorts verklaart de Russische premier in de nota aan Eisenhower, graag te zullen vernemen, welke datum de Amerikaanse president dan wel ge schikt acht om in "New York bijeen tc komen. Met een verwijzing naar d€ door hem voorgestelde vijfmogendhe denbijeenkomst voegt hij er dan aar toe, dat een topconferentie op korte termijn kan worden georganiseerd, termijn kan worden georganiseerd, daar de Veiligheidsraad behoeft te worden gestemd/ De Russische premier verklaart dische deelneming aan de topconferentie belangrijk te achten. Over deelneming van de betrokken Arabische landen spreekt hij thans evenals hij dat in zijn oorspronkelijke voorstel naliet niet. Chroesjtsjef constateert in zijn brief: „Het Midden-Oosten wordt meer en meer een kruitvat, dat de oorzaak kan worden van een wereldbrand. Daarom is het no dig, dat een vijfmogendhedenconferentie wordt belegd door de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjöld. Indien wij werkelijk internationale ont spanning wensen, moeten wij er mee in stemmen. dat de vijf mogendheden dit vraagstuk regelen. Het schijnt, dat thans gepoogd wordt, het oorspronkelijke denkbeeld van een dergelijke conferentie te torpederen. Wij kunnen hier niet mee instemmen". Tot zover Chroesjtsjef, die hiermee met een slag de deur naar een topconferentie heeft dichtgesmeten. Nazir bij Tito President Tito van Zuid-Slavië heeft gisteren op het eiland Brioni de Indone sische minister van scheepvaart Nazir ontvangen. Deze onderhandelt over uit breiding van economische betrekkingen en samenwerking bij scheepsbouw met Zuid-Slavië. De premier van Libanon, Sami Solh, is vanmorgen ternauwernood ontsnapt aan een bomaanslag, die aan vijf mt het leven heeft gekost. Toen Solh van zijn villa in de bergen naar zijn bureau reed ontplofte in een stilstaande auto langs de weg een bpm wagen, die vlak voor de bewinds- reed, werd van de weg geworpen e vier inzittenden werden op slag gedood. Een motorrijder, die de wagen van de premier begeleidde, werd zwaar gewond. Solh kreeg een shock en enige kneu zingen, doordat zijn auto een scherpe zwenking moest maken om dc ravaj ontwijken. Joke Haanschoten uit Putten heeft blijkens een over deze zaak ver schenen rapport geen nadelig gevolg ondervonden van de radio actieve stof, die na een behandeling in het Utrechtse academische ziekenhuis in haar neusje was blijven zitten. Dit plaatje werd van Joke gemaakt, toen ze zat voor haar ouderlijk huis aan de Schoolstraat, het huis, dat zo grondig van elke radioactieve besmetting gereinigd is. De zaak Putten behoort weer tot het verleden, tenminste: als het ziekenhuis de aangeboden rekening voldoet. Libanese rebellen hebben dezer dagen een Amerikaanse jeep aange houden en de inzittende mariniers gearresteerd. Zij werden met de handen omhoog door zwaarbewapende opstandelingen naar het hoofd kwartier der rebellen overgebracht. Later zijn de mariniers vrijge laten eh aan de Libanese politie overgegeven. Trouwring in lege sluoliefles Een spijsoliefabriek in Nederland heeft dezer dagen blijkens een mededeling groothandelaar in levensmiddelen overduidelijk bewijs van ver in haar slaolie ontvangen, flessen-schoonmaakploeg van de fabriek ond bij het spoelen van een lege sla- oliefles een trouwring. De leiding pan de fabriek vraagt zich nu af wie de ing kan toebehoren. (Van een onzer verslaggeefsters) TK HAD GEEN LUCIFERS MEER, anders waren er nog meer aange- "-'-gaan...." Deze verschrikkelijke woorden werden vannacht in een politiecel te Haastrecht uitgesproken door een beschonken man. Terwijl de politie hem aan de tand voelde, stonden bij puinhopen in de omgeving volkomen terneergeslagen boeren te kijken naar de ashopen van wat eens hun boerderijen waren geweest. Binnen anderhalf uur waren vijf huizen met schuren en opstallen op een na met de grond gelijk gemaakt door branden die kort na elkaar uitbraken. De felle wind joeg de vlammen hoog op en voor de brandweer was er geen houden meer aan. De schul dige aan deze nachtelijke ramp was de 35-jarige fabrieksarbeider A. de N. uit Gouda, een uitzinnig maniak, die op een bromfiets van de ene boerderij naar de andere was gere den om hooibergen en boerderijen in de brand te steken. De man. een in deze omgeving bekend staand drinker, begon met zijn onbe grijpelijke praktijken in Willeskop bij Montfoort. Hier stak hij een hooiberg in de brand van de heer W. Spruit. Rus- ig bleef hij naar de vlammen staan kijken tot de eigenaar geschrokken zijn bed uitkwam om te redden wat er nog te redden viel. De maniak trok zijn jasje uit enging helpen piet het uitdragen van de meubels. In de drukte lette men niet zo gauw op hem en nie mand miste de man toen hij op een ge geven moment was verdwenen. Terwijl hier druk aan het blussen was zag ineens tegen de donkere hemel op paar kilometer afstand weer vlam- oplaaien. De heer P. Boers, wonende de Provinciale Weg Oost in Haas trecht bleek het tweede slachtoffer. Hier gingen een boerderij met opstallen, schu ren en de hooiberg volkomen verloren. Geluk hij ongeluk Intussen was de Haastrechtse brand weer uitgerukt om bij Boers het vuur te blussen. Maar onderweg, een paar honderd meter voor de brandende boer derij ontdekte men ineens, dat bij de heer Houdijk aan dezelfde weg het vuur uit de hooiberg lekte. In allerijl werden de slangen uitgerold en dat is voor de heer Houdijk een bijzonder groot geluk geweest, want zijn woonhuis, schuren en opstallen konden worden behouden Alleen de hooiberg brandde als een fak kel uit. Juist toen de groepscommandant van e rijkspolitie te Haastrecht met zijn Montfoortse collega's over deze wonder lijke branden aan het praten was, zagen ngeveer een kilometer verderop alarmerende vlammen oplaaien. De boerderij van de heer B. Streefland stond nu in lichter laaie ên ondanks het feit dat inmiddels meer brandweren uit de omgeving waren uitgerukt, was ook hier geen houden meer aan. Het le complex ging in de .vlammen op. ,Er is hier een gek aan het werk, ga zoeken, waar je kunt", waarschuwde de Haastrechtse groepscommandant de met motor met zijspan uitgeruste Montfoort- politiemannen, die hierna op goed geluk koers zetten in de richting Gouda. ijl zij op weg waren ontdekten zij een brand, nu bij de heer C. Vis. die zijn boerderij had op enkele' kilo meters afstand van de vierde brand. Helaas ging ook in dit geval alles ver loren. Intussen zocht de Montfoortse politie Minister onvoldoende ingelicht (Van c irlementsredactie) Minister Staf heeft in antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid Meulink (a.r.) toege geven, dat hij destijds zijn goedkeu ring heeft gehecht aan een verzoek van de .garnizoenscommandant van Nijmegen om „op basis van vrijwil ligheid" een militaire afdeling te jaten deelnemen aan o.m. de Ponti ficale H. Mis. die op zondag 13 juli j.l. ter gelegenheid van het Maria- congres te Nijmegen werd opge dragen. Het verzoek van de garnizoenscom mandant werd gesteund door de hoofd legeraalmoezenier. Beide briefschrijvers, garnizoenscommandant en hoofdleger- aalmoezenicr hebben zich echter, zo schrijft de bewindsman, niet geraliseerd dat zij er uitdrukkelijk op hadden moe ten wijzen, dat de plechtigheden, waar aan de militaire afdeling zou deelnemen, buiten een kerk of kerkterrein zouden worden gehouden. Geen van de tot hem gerichte brieven bevatte ook maar enige aanwijzing, die bij de minister de indruk kon vestigen, dat de betrokken kerkelijke plechtig heden buiten een kerk of kerkterrein zouden worden gehouden, dus op een plaats, waarvoor verbodsbepalingen gel den. Er bestond voor hem dan ook geen aanleiding het verzoek af te wijzen Minister Staf haalt in dit verband een reglement voor de Koninklijke Land macht aan, waarin de bepaling voor komt, dat het deelnemen aan een kerke lijke plechtigheid door militairen willig en ongewapend geschiedt en op de openbare weg of op een oper terrein mag plaatsvinden Aan de rige bepalingen van het reglemt is wel de hand gehouden. koortsachtig verder om nog meer onhei len te voorkomen. Tot zij bij de Goude- rakse Dijk in de buurt van de nog niet zo oude rotonde een bromfietser zagen. „Ik heb die kerel vannacht eerder ge zien", zei een van de Montfoortse po litiemannen en hij had gelijk. Toen de man werd aangehouden bleek hij de be hulpzame figuur te zijn, die in Willes- kop mee had geholpen de meubels uit huis te dragen. Iets toegeven wilde hij niet, maar in de Haastrechtse cel kwam het er uit. Hij had de branden aange stoken en, zoals wij al schreven „had ik nog meer lucifers gehad, dan waren er ook andere aangegaan". De maniak is overigens in deze buurt geen onbekende. Hij heeft al eerder vast- gezeten wegens dronkenschap en tijdens kermissen in deze omgeving ging hij na veel te veel te hebben gedronken vaak als een bezetene te keer. Naar wij ver namen was hij in de afgelopen nacht niet zo beschonken. Anders had hij zich overigens ook niet zo snel op zijn brom fiets van de ene boerderij naar de an dere kunnen begeven. In totaal zijn in deze rampnacht 21 personen, van wie elf kinderen, dakloos geworden. De getroffen gezinnen wer den bij familie en buren ondergebracht. Dc schade is nog niet te zeggen, maar zij wordt toch minstens op vier ton ge schat. De brandweren uit Montfoort, Haastrecht. Gouderak, Oudewater en Stolwijkersluis namen aan dc blussing deel. In 1944 werd op een morgen in de Staalstraat te Amsterdam de groenteman D. v. d. Hoeven door de Gestapo uit zijn huis gehaald en weggevoerd. Vanuit het kleine raam van haar .Achterhuis" zag Anne Frank dit gebeuren en ze wist dat ook zij dit gevaar liep. Niet lang daarna werd ook zij weggevoerd, naar Duitsland, van waar zij nimmer terugkeerde. Groenteman D v. d. Hoeven is wel teruggekeerd en gisteren heeft hij in dezelfde Staalstraat de rol uit de oorlog herspeeld. Er werden opnamen gemaakt voor de Ameri kaanse Anne Frank-film, opnamen die de lokale sfeer moeten vast leggen. Historisch is het natuurlijk bijzonder interessant dat groente man v. d. Hoeven een gehele re constructie kan geven van zijn wegvoering, 14 jaar geleden. T^EN GOED GEWAPENDE BENDE heeft een aanval gedaan op de grote krachtcentrale van Djatiloehoer en het bevloeiïingswerk, ongeveer 130 kilometer ten zuidoosten van Djakarta, aldus verneemt het A.N.P. De bende zou tot de Daroe-l-Islam behoren. De aanval kwam volkomen on verwacht voor de honderden employé's tellende Franse en Italiaanse ge meenschap aldaar, die werkt voor de Compagnie Frangaise d'Enterprise. De aanvallers hadden tevoren de tele foonlijnen doorgesneden! Zij deden een inval in het clubhu.s en dwongen met 't geweer in de aanslag de Fransen hun horloges en kostbare voorwerpen af te Ook deden zij een aanval op het kantoor, waar zij 50.000 roepiahs en een aantal schrijfmachines meenamen. Bij het doorzoeken van de woonverblijven doodden zij een Italiaanse voorman. De Franse ambassadeur, baron J. de Koeningswarter. heeft gisteren het Indo nesische ministerie van buitenlandse ken ingelicht over de aanval en verzocht om een vaste wacht te Djatiloehoer. Het bevloei ngsplan omvat 300 000 ha, die geschikt worden gemaakt voc rijstbouw. In Djakarta heeft de goudprijs daag een record van 110 roepiah per gram bereikt, een stijging deze maand. In het laatste kwartaal de prijs rp. 65. De dollar notering voor reischeques is rp. 29,64, die op de zwarte markt rp. 78 of 4,87 Neder landse cent per roepiah. De Nederlandse België sluit grens voor bloemkool België heeft met ingang van morgen zijn grenzen gesloten voor Nederlandse bloemkool. Deze maatregel Is een gevolg van de prijsontwikkeling voor bloem- oo >p de Be gische markt. De laatste j verd n et vee! Nederlandse bloem- tgevoerd, maar linbouwkringen ontstemming over deze herhaalde grens- s lui ting. gulden noteerde rp. 21,60 tegen i ficiële koers van rp. 3 en rp. 7,8 vooi reischeques. (Van .een onzer redacteuren) De Nederlandse Televisiestichting i: danig teleurgesteld over de beslissing van de regering om met ingang van 1 april 1959 maar drie uur meer zendtijd toe te staan. De zendtijduitbreiding van 12 tot 15 uur per week, die gisteren door het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen werd aangekondigd, betekent weliswaar een geregelder dagavonduitzending, maar komt voor de helft tegemoet aan de verlan gens van de NTS. De stichting stelde zelf indertijd de zendtijd met 50 procent te vermeerde ren, dus van 12 op 18 u. te brengen, in gaande 1 januari. Op voorstel van O K. en W. vond de regering het beter gezien de te grote financiële offers, die het. NTS-voorstel zou vergen per 1 april maar drie uur meer toe te staan. In televisiekringen ziet men deze be slissing als passend in het kader hei „halfslachtige televisicbeleid Nederland". Er is weer een prins van Wales. - Prins Charles ziet men hier op weg naar school, nadat hij de morgendienst in de St. Peters Church in Headley heeft bijge woond. Minder wind De Bilt verwacht tot mor- Op de meeste plaatsen droog weer en perioden roet zonneschijn. Matige tijdelijk zwakke wind tussen west en zuid. Enige stijging van tem peratuur. (Opgemaakt om tfe 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 30 juli: zon op 4.57 uur, on der 20.35 uur. Maan op 19.58 uur, onder HET WEER CV EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur A fi it»l ft cnbew. geh. bew regen regen lull bew z OZO 4 Z 4 WNW 5 WZW 8 21 0 16 10 1* 8 n 53 22 0.1 ureoobie Je;.ijn zw. bcw. zw! bew zw. bew. zw! bew WZW 8 WZW 6 WfvJ 1 Z i 24 2 24 9 25 O.l V» 0 n o ZOMcb* Loczroc nndjrm Rome half bew half bew zw. bew. hall bew half bew mbew. ZW 6 z windstil WZW 6 O I ZO 1 wlndttil 27 1 27 5 39 1 30 O 29 0 27 0 26 1 32 0 Madrid Millorca Algiers 'O bew. mist wind tl;l wiodtUl 26 0 30 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1