vNieuwe aanpak van Arabisch Nationalisme in de maak Jlicutue geihsctfe(fouranl Italiaanse premier Fanfani heeft interessant plan i» 1 r A i Twee bejaarde dames zaten rustig 13 uur in de lift... In de schaduw van de Topconferentie Stoutmoedig plan Grote belangstelling Twee keer het mes gebruikt Dr. Otto John ontslagen uit tuchthuis ,'5.i m i tVi t I Bemanning hongerscliip nu naar Griekenland MAANDAG 28 Jl'LI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaarpang no. 11321 CHRISTELIJKE ATIOH AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^$tflühW5ttri) is QheMeom jnyo o«"' in legljeitiipoer" Ondanks alles toch een lach Zie pagina 6 Een geheel nieuwe aanpak van het Arabische natio nalisme is thans het voornaamste onderwerp van gesprek in westelijke diplomatieke kringen, die zich bezighouden met de problemen in het Midden-Oosten. De voorbereidende besprekingen voor de vandaag be gonnen zitting van de raad van het pact van Bagdad (thans ook wel pact zonder Bagdad genoemd) stonden geheel in het teken van deze gewijzigde politiek en er zijn reeds aanwijzingen, dat een Amerikaanse erken ning van het nieuwe regiem in Irak niet lang op zich zal laten wachten. Deze oriënterende besprekingen speelden zich af tegen de achtergrond van de topconfe rentie met de Russen, die haar schaduwen reeds ver voor zich uit werpt. Een onderdeel van deze nieuwe aanpak is mogelijk een stoutmoedig plan van de Italiaanse premier Amintdre Fanfani, die woensdag naar de Ver. Staten is vertrokken, waar hij morgen en woensdag met president Eisen hower en minister Dulles besprekingen zal voeren. Fpnfani wil er bij de [Ver. Staten op aandringen, met Westeuropese landen deel te nemen aan een plan voor economische ontwikkeling van landen in het Midden-Oosten en Noordafrika. Verwacht wordt, dat vooral minister Dulles na zijn bezoek aan Londen met grote belangstelling naar Fanfani zal luisteren, omdat dit plan wel licht past'in zijn nieuwe politiek voor het Midden-Oosten. Fanfani zou geen afgerond en gedetailleerd program bij zich hebben, doch slechts een Amerikaanse belofte willen verkrijgen van éteun aan het beginsel van een economisch program van verscheidene landen ten behoeve van het Midden- Oosten. Het ligt voor de hand, dat de Ver. Staten het leeuwendeel van de kosten zullen moeten betalen. rikanen die hierin gesteund worden door Engeland niet genegeerd worden Het Spaanse staatshoofd, generaal Fran- heeft verklaard, te betreuren, dat terw(jl het Westen poogt, de volken van het Midden-Oosten te helpen by het be- n van hun vryhcid en onafhankelijk heid de westerse handelingen op grote delen van de openbare mening in het Midden-Oosten de indruk maken, in stryd zijn met hun belangen. De politiek var het Westen zou tegen de volksstromin gen in het Midden-Oosten ingaan en di tegenstanders^ van het Westen weten dit De redenering van Fanfani is, dat Ara- aischo landen, zals de Verenigde Arahi- Khe republiek van Nasser, veel grotere bereidwilligheid zouden tonen, als zij hulp »uden kunnen ontvangen via een inter nationaal orgaan, dan via de Ver. Staten alleen, omdat zij niet bij de striid tussen ost en West betrokken willen raken. Het is opvallend dat Fanfani gisteren srt voor zijn vertrek naar New York nog bezoek heeft gekregen van Couve de Murville, de Franse minister van buiten landse zaken. Later bleek nl. dat De Gaulle in zijn antwoord aan Chroesjtsjef heeft verklaard, dat Frankrijk „van nu n met andere staten met name Europese landen, die in het Midden-Oos- belangen hebben ten aanzien van de vraagstukken van dit gebied wil sa menwerken." Deze toespeling op andere Europese lan den is een poging van de kant van De Gaulle om Frankrijk's positie op de ko mende topconferentie te versterken door het tot woordvoerder van Europa te ma ken. De Gaulle wenst de steun van de na buurlanden van Frankrijk en van de sta an de Middellandse Zee, zoals Duits land, Italië, Marokko en Tunesië. Het be zoek van Couve de Murville aan Italië zijn komende reis naar Adenauer pas- i geheel in dit schema. Ook de Bene- luxlanden mogen zich blijkbaar in de belangstelling van De Gaulle verheugen Intussen heeft de Britse premier Mac- millan in zijn nieuwe brief aan Chroesjt sjef aangedrongen op het betrachten van spoed. Deze nota staat dus in scherp oon- trast met de langzaamaan-tactiek van Eisenhouwer en met het verzet van De Gaulle tegen een topconferentie te New York. Voorts wenst Eisenhower een brede discussie over het Midden-Oosten, terw Macmillan slechts enkele problemen. 3 als Libanon en Jordanië wenst te zien. Pact van Bagdad Minister Dulles heeft gisteren de geheli dag in Londen geconfereerd met de ver tegenwoordigers van de landen van he Pact van Bagdad (behalve die van Irak uiteraard). Terwijl Dulles besprekingen voerde, vertelde de Iraakse premier, brig generaal Kassem, dat zijn land nog geen besluit genomen heeft over een mogq- lijke terugtrekking uit het Pact. Voorts verklaarde hij bereid te zijn tot samen werking met de leden van dit verdrag, speciaal met de Arabische staten. „Ik vriendschappelijk te zijn met alle landen ook Amerika en Engeland, op voorwaarde, dat zij dit ook zijn." Wat de erkenning van het nie Iraakse bewind betreft, zou Amerika iordeel zijn, dat-ondanks het aanvankelijk brute optredèn van dit bewind de huidige leiders de orde in het land 'hebben her steld en uitdrukking hebben gegeven aai hun voornemen, de internationale over eenkomsten van Irak te eerbiedigen. Een dergelijk voornemen kan volgens de Ame- In het afgelopen weekeinde is tot twee keer toe het mes getrokken bij een tussen mannen. In Nijmegen werd de 36-jarige H. Crouwels. vader van twee kinderen, door een oude kennis in de buik gestoken, waarbij hij overleed. De ren hadden ten tijde van het uitgai de cafés ruzie in de Priemstrai zich ook omstanders bemoei den. De politie heeft zondagmorgen vroeg in een café de 45-jarige Van R. gearres teerd, die evenwel nog geen bekentenis heeft afgelegd. In Rotterdam moest zaterdagmiddag de 44-jarige H. C. K. uit de Adriana Dwars straat in het ziekenhuis Coolsingel den opgenomen, nadat hij in de hartstreek was gestoken door zijn 73-jarige buurman J. van K., die bij een woordenwisseling zijn zakmes had getrokken. Na nieuwe botsingen op Ceylon, aarbij drie personen werden gewond, heeft de premier, Bandaranaike, het district Akkaraipattoe een uitg •erbod ingesteld van 's avonds zeven tot s ochtends zes uur. Gymnastische kunstjes op een rekstok is niet zo erg moeilijk. Het maken van een onberispelijke hoogstand is al een beetje minder eenvoudig. Maar dit te doen op een rekstok, d i gemonteerd is op twee rijdende motoren, dat is iets. waartoe maar zeer weinigen kans zien Een leerling van de motor transportschool van het Britse leger te Bordon in Hampshire kan het, zoals dit plaatje onomstotelijk betopst. uit buitci Volgens Franco is het een paradoxale toestand, dat terwijl de Sowjetunie de werkelijke belaagster van de onafhan kelijkheid van de Arabische staten is, het gebrek aan begrip van het Westen de waarlijke toestanden in dit gebied die landen tot gevaarlijke handelingen kan verleiden. Britse visie Sommige Britse kranten zien de zwakke gezondheid van Eisenhower als een na- deei bij de pogingen, Chroesjtsjef het ini tiatief uit handen te nemen. Zij beschou- premier Macmillan als de meest pabele staatsman om met de'Russische premier, aan de conferentietafel te Voorts heerst in de Britse pers bij de Labour-oppositie onzekerheid over de toe komst van koning Hoessein van Jorda nië. Men suggereert, dat er in dat land volksstemming moet worden gehouden om het volk gelegenheid te geven ov toekomstige staatsvorm monarchie of republiek te beslissen. De Observer merkt op: „Wij hebben thans een morele verplichting om persoonlijke vejlig-heid van Hoessein van zijn aanhangers te beschermen. Maar dit gaat niét zo ver, dat wij verplicht zijn Hoessein voor onbepaalde tijd tegen de wensen van zijn volk op de troon te In Engeland groeit de bezorgdheid het vooruitzicht, dat de Amerikanen lit Libanon zullen terugtrekken, terwyi de Britten in Jordanië moeten biyven. Er -n duidelijke stroming merkbaar om beide landen te neutraliseren en zowel Chroesjtsjef als Nasser uit te nodigen, die leutraliteit te waarborgen. Door pres. Heuss begenadigd (Van opze correspondent) BONN, maandagmorgen. De voormalige chef van de Westduitse politieke inlichtingendienst, dr. Otto John vanwege zijn tweevoudige over lopen naar het communistische Oost- Duiteland en anderhalf jaar later weer terug naar de Bondsrepubliek, bijge naamd „Doppelte Ottchen" is gi6teren uit het tuchthuis in Münster ontelagen, hij sinds einde 1956 wegens land verraad een straf van 4V£ jaar uiitzat. Bondspresident Heuss heeft hem bege nadigd, dat volgens Westduitse woord voerders een gewone gang van zaken is. De rest van de straf is John nu voor waardelijk opgelegd. Dr. John vluchtte op 20 juli 1955 naar Oost-Berlijn. werd door de Russen op hun hoofdkwartier in Karlshorst onder vraagd en stelde zich vervolgens in dienst de Oostduitse communistische, ant:- Westduitse en anti-westerse propaganda. In deceember 1956 vluchtte John weer aar West-Berlijn terug, met behulp van ;n Deense journalist. Tegenover de Westduitse justitie verklaarde John i'n juli 1955 door de Berlijnse gynaecoloog dr Wolfgang Wohlgemut, („Wowo") te zijn ontvoerd. Wowo ontkende dit echter en ook het Bundesgerichtehof in Kar!.1 ruhe, waarvoor dr John in november terecht 6tond. geloofde zijn ontvoerings theorie niet. Inmiddete werd ook dr. Wohlgemut d-e in 1955 met John qaar Oost-Duitsland ging gearresteerd, toen hij een half jaar- geleden in West-Berlijn opdook, naar men zegt om inlichtingen in te win- Prins Charles nu Prins van Wales Koningin Elizabeth van Engeland heeft zaterdag in een tevoren opgenomen dioboodschap, ter gelegenheid van 6luiting van de Spelen van het Britse rijk te Cardiff, meegedeeld, dat haar .zoon. prins Charles Phillip Arthur Geor ge, de titel van Prins van Wales heeft gekregen. „Zodra hij groot is zal ik hem te Caer narvon aan u voorstellen", aldus de nen omtrent de mogelijkheden van zijn vrijwillige terugkeer en aanmelding. Een paar weken geleden werd Wohlgemut op borgtocht van 30.000 mark op vrije voeten gesteld. Hij moet nog terechtstaan voor zijn rol in de verdwijning van dr. John, zijn betrekkingen met de Oostduitse com munisten en de tegen hem door dr. John wegens laster ingediende aanklacht. Koninkrijk voor 10.000 gulden De Londense „Sunday Express" meldt, dat graaf Bertil Bernadotte, een 22- jarige neef van prins Karl Gustaf, de Zweedse kroonprins, onderhandelt ovei de aankoop van een eigen koninkrijk. Dit koninkrijk is in het bezit van de 46- jarigc Ierse dichter John Gawsworth, die het voor iuim 10.000 gulden van de hand wil doen. Ilct is een eilandje in de Caribische Zee, Redonda, dat 100 inwoners telt die leven van de vc koop van Guano (verdroogde mest vi zeevogels die op de rotsen nestelen). Gawsworth lieft het eiland geërfd vi een Ierse handelaar, Matthew Shiel, die er een eeuw geleden aan wal ging cn zichzelf tot koning uitriep. De Brit ten hebben aanspraak op dit eiland ge maakt. Gawsworth vindt zijn koning schap te zwaar cn te kostbaar en hij heeft kort geleden zijn rijk in verschei dene bladen te koop aangeboden. Een van de 200 gegadigden die zich meld den, is graaf Bertil. zoon van de be kende V.N.-bcmiddelaar die in Pa lestina is vermoord, aldus de „Sunday Express". stin het i De Prins, die tei op de hoogte was gesteld, hoorde de rede van zijn moeder op de kostschool Cheam in Berkshire, die hij bezoekt. Zijn titete luiden nu Prins van Wales. Markies van Chester, Hertog van Corn wall. Hertog van Rothesay en Graaf- Grootinténdant van Schotland. Hij wordt op 14 november 10 jaar. 4 Zaterdag is de bemanning ver trokken van het Griekse schip „Nor- landa" dat de bijnaam „hongerschip" heeft gekregen en dat in de haven van Vlissingen aan de ketting ligt. Slechts de kapitein, zijn zoon en een wachtsman zijn aan boord gebleven Begin van dit jaar werd in de buitenhaven van Vlissingen het Griekse stoomschip De Eindhouense jeugd kan 2ich deze vakantiedagen weer naar naartelust vermaken in Wonder land, het speelcentrum voor jon en meisjes. Vooral voor een retourvlucht naar de maan was de belangstelling al dadelijk bijzonder groot. Vol enthousiasme staken de jonge passagiers zich in de speciaal voor dit doel vervaardigde ruimte- pakken. Zij vergaten zelfs voor de vlucht afscheid te nemen. Twee bejaarde vrouwen, de 85-jarige mevrouw de we duwe Stuart en haar 60- jarige nicht en huisgenote, zijn dit weekeinde dertien uur in de huislift van hun villa aan 'de Soestdijkerstraat- weg te Hilversum opgesloten geweest. Zij waren 's avonds omstreeks tien uur in de lift gestapt om zich boven naar bed te begeven, maar onder weg had dit „vervoermiddel" het begeven. De juffrouw voor de huishouding werd de volgende morgen op haar Tot de politie arriveerde bellen niet opengedaan. Na verscheidene vergeefse po gingen alarmeerde zij, ten einde raad en het ergste vre zend, de politie. Een recher cheur klauterde in een dak goot, forceerde een boven uit een kier as gestoken werd ge ien duidelijk de defeeti de woning betreden. Zijn eerste speurtocht leverde niets op. Bij een tweede wandeling en dat daan zwaaid. Het wt noodsein dat lift afkomstig bleek. Na de elektrische stroom te hebben uitgeschakeld, is de politie man erin geslaagd het vlieg wiel van de lift in beweging te brengen waardoor deze naar de begane grond kon worden gedraaid. Het tweetal opgeslotenen was in het geheel niet opoe- wonden af angstig, maar in tegendeel opvallend kalm gebleven en geen moment in paniek geraakt. De 85-jange weduwe had zelfs nog kans gezien eenuiltje te knap pen, nadat men een glazen ruitje in de liftdeur had stukgeslagen nm verzekerd le blijven van voldoende frisse lucht WEER GEVECHTEN IN BEIROET In Beiroet is zaterdagavond hevig ge vochten om het bezit van de strategisch gelegen heuvel in de nabijheid van het paleis van de president. De heuvel was in handen van de opstandelingen. Het is niet bekend hoe de strijd is afgelopen. Zondagmiddag werd een Amerikaanse marinier door een kogel gedood in de geving van het vliegveld van Beiroet. Mén weet niet of de man opzettelijk moord werd of getroffen is door een dwaalde kogel van de rebellen. „Norlandaaan de ketting gelegd. Het was in november 1957 bij Duinkerken op een zandbank gelopen, had ernstige averij gekregen en was toen naar Vlis singen gesleept. Eenmaal hier aangeko men werden in korte tijd niet minder dan tien beslagen op het schip gelegd. De bemanning bleef aan boord van het schip, hoe precair de toestand ten slotte ook werd. Onder andere vielen de vuren utt bij gebrek aan kolen en werd geen proviand meer geleverd. De reden was echter dat ook de bemanning een claim op de rederij had daar de Griekse zee lieden gedurende een jaar geen gage meer hadden gekregen en de „Norlanda" geen kantoor in Griekenland heeft. Een deel van de bemanning werd het wachten echter moe en keerde in de afgelopen maanden naar huis terug. In deze tijd werden besprekingen gevoerd met de hypotheekhouders van het schip om tot een overeenstemming te komen over de schulden van de rederij en de aanspraken van de bemanning. Nadat vele afspraken werden gehiaakt bleef de toestand toch bij he( oude cn kregen bemanning noch schuldeisers uitkering. Deze week heeft de arrondissementsrecht bank te Middelburg bekendgemaakt dat de „Norlanda" op 11 augustus bij open bare rechtszitting verkocht zal worden op verzoek van de Steenkolenhandel vereniging te Utrecht, kantoor houden de te Vlissingen wegens de toewijzing door de arrondissementsrechtbank te Rotterdam van een vordering ten be drage van 4000 pond sterling. De leverantie van levensmiddelen, die mondjesmaat geschiedde werd vorige week zaterdag stopgezet en zaterdag kreeg de bemanning in het geheel geen eten meer. Zaterdagavond zijn toen de 15 mannen, van wie er zeven zijn ge huwd, op de trein gezet met bestem ming Griekenland. De reiskaartjes naar het noordelijk deel van Griekenland, station Piraeus en een reissom van 50 werden hun door de gemeentelijke dienst sociale verzorging te Vlissingen verstrekt. De bestemming van de mees ten ligt in de omstreken van Athene. Het experimentele li gt de Neder landse persfotograaf. Van ome fotorepor ter Wim van Duinen durven wc dit zon der enige terughoudendheid te getuigen. Een collegiale hand betrapte hem via de gevoelige plaat tijdens een beroepsmatig „hoogstandje" in de ringen, die zater dagavond eigenlijk alleen waren wegge legd voor de turnlustige leden van de Monsterse gymnastiekvereniging D.O.S. Het was Wim echter begonnen om de lenigheid van de Dos-ianen op het groene gras ,zie onderste foto) vast te leggch. Vandaar zijn nieuwste bokkesprong (zie boven) De voortijdige turndemonstratie van ome fotograaf eindigde overigens bijna in een on-elegante pijnlijke val uit de ringen. Zulks omdat de pick-up, die voor de nodige muzikale ritmiek moest zorgen, almaar weigerde geluid voort te brengen. En zó lenig is Wim ook weer niet; dus dreigde hij uit de touwen te tuimelen zon der plaat. Om deze laatste schande te voorkomen liet hij de kreet „Speel nou toch, jongens" op het terrein aan de Monsterse Choor- straat horen. Dat zijn hand toen al beefde toont de onderste foto en dat hij zelf be houden aan de grotid kwam, bewijst dit onderschrift. Grondturnen is veiliger, zei Wim, na afloop. Meer opklaringen De Bilt verwacht tot mor- genavond: Enkele buien maar ook op- aBD| klaringen. Matige tot krach- tlge, in de kustprovincies af en toe harde wind tussen Vt zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). Dinsdag 28 juli: zon op 4.55 uur, onder Maan op 19.33 uur, onder 3.42 IIET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur 20.37 i ]3U !üi WNW wmduil windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1