VALKENBURGS OUDHEIDKAMER DOET ONTHULLINGEN Duizend jaren" geen fabeltje Kaagdag vol wind bracht en zon, regen verrassingen Voor burgemeester is het bezoek een lust Jonge Noordwijkertjes zwommen voor diploma NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 WOENSDAG 23 JULI 1938 waardige datum blijven. Op die dag werd het verre verleden ver bonden met het heden door de opening van een oudheidkamer, die een gedeelte van de vondsteh bevat, die uit Valkenburgs bodem zijn op gegraven en die er een bewijs van vormen, dat we hier te doen hebben met de sporen van een van de oudste nederzettingen in ons land. Een dezer dagen hebben we een onderhoud gehad met de voorzitter van de stichting „Rijnvesting Praetorium Agrippinae", burgemeester M. A. van der Have, en het was met grote belangstelling, dat we luisterden naar de enthousiaste uiteenzettingen. Wat heeft Valkenburgs eerste burger zich in'korte tijd vertrouwd gemaakt met deze historische stof. Het is gelukkig, dat een der oudste gemeenten van ons land een burgemeester heeft gekregen, die grote liefde heeft voor archeologie en pre-historie. We hoorden in zijn relaas de man, die gegrepen is door de verschijnselen van een lang voorbije cultuur. Slechts enkele malen moest hij zijn dossier raadplegen; voor het overige was het alles een putten uit een rijke schat van gegevens, die zijn volkomen eigendom waren geworden. Onze eerste i>raag was: Wanneer is de idee opgekomen om in Valkenburg oudheidkamer te stichten? Het ant woord was, dat in 1948 een klein comité uit de bevolking een schrijven had ge richt aan de gemeenteraad, waarin de s naar voren kwam, dat vondsten uit Valkenburgs bodem ook in eigen ge meente blijvend zouden worden tentoon gesteld. Merkwaardig genoeg is er blijk baar op dit schrijven niet gereageerd. Onze zegsman wist wel, dat deskundigen r het algemeen sceptisch staan tegen- r de inrichting van een oudheid, kamer. Een langdurige correspondentie is ge voerd met de rijksinspecteur voor de roerende monumenten, de heer D- F. Lunsingh Scheurleer, wiens naam door de burgemeester met grote erkentelijk heid' werd genoemd. Deze deed n.l. de idee aan de hand een stichting in het :n te roepen, waarvan het bestuur werd gevormd door een kern van ar cheologen en historici, aangevuld met enkele personen uit de eigen gemeente, die grote belangstelling hebben getoond ir dit onderzoek. Uit de samenstelling het stichtingsbestuur blijkt, dat vijf de negen zetels worden ingenomen door Valkenburgers. Namens de Ver- liging voor Terpenonderzoek zit prof dr. Ariëns Kappers in de stichting, na- is de overheid D. F. Lunsingh Scheurleer, namens de provincie de ge deputeerde D. van der Kwaak en nament de gemeente het volledige college van cn. W., terwijl dr. W. D. van Wijn gaarden, directeur van het museum voor oudheidkunde in Leiden, voor de oudere Valkenburgers zeker geen onbekende zal zijn. Ds. D. Lekkerkerker, Herv. pred. van Valkenburg, was de deskundige voor de Kerkgeschiedenis en het zal ten slotte geen ingezetene verwonderen, dat ook de heer C. Meurs een plaats heeft ge kregen in dit stichtingsbestuur. Is hij eigenlijk niet de dorpsarchivaris? Eerste eeuw we praten over de téntoongestelde voorwerpen komt de burgemeester pas goed los. Het zwaartepunt van de ver zameling ligt in de vondsten uit de eeuw na Christus' geboorte. Ver der zijn de Frankische, de Merovingische de Karolingische tijd vertegenwt digd. Via Hoekse en Kabeljauwse b ten komen we in de Spaanse tijd, w; uit de twee speren afkomstig zijn. In de verschillende vitrines zien e zg. volutenlampjes, olielampjes, aarin een pit kon branden en die afkomstig zijn uit de eerste et sommige met mooi versierde spie gels. Het aardewerk valt dadelijk op. Dit „Terra sigilata" is afkomstig uit Gallië, waar La Graufisenque centrum van pottenbakkerij vo de. Deze herkomst is vastgesteld door prof. dr. W. Glasbergen, die zijn mening baseert op de merken. „Fibulae", versierselen, zoals sierspelden van koper en brons, zijn laat-Romeinse vondsten uit de tweede en derde eeuw. Grote stuk ken steen zijn bouwfragmenten uit het pretorium. Uit de na-Romeinse tijd dateren de vondsten uit Fran kische graven, die zijn opgegraven onder de fundamenten van de eerste kerk. Zo kon men dus ook met juist;- Doel Wat is het doel van deze stichting? Op deze vraag slaat de voorzitter de stichtingsakte op en horen we een lai^g artikel, waarvan de kern is: het bijeen brengen, bestuderen en verzamelen van oudheidkundige voorwerpen en ge schriften, die betrekking hebben op de pre-historie van Valkenburg. Heel veel kanten kan men daarmee uit en het terrein van onderzoek is zeer uitge breid. Mochten er misschien onder de lezers van dit artikel personen zijn, die in hun archief nog merkwaardige ge schriften over het dorp Valkenburg hebben, dan houdt de stichting zich.hier voor zeer aanbevolen. Worden er ook tentoonstellingen georganiseerd? Ja, ook dat ligt in het voornemen; alles natuurlijk bin nen de grenzen van het mogelijke, want hier raken we aan een van de grote moeilijkheden, waarvoor de stichting staat. Inderdaad, men heeft een oudheidkamer, maar voor het bereiken van dit doel moesten er concessies worden gedaan. Deze unieke verzameling zou in Gronin gen zijn gebleven, zonder dat er iemand enige aandacht aan zou heb ben geschonken. In Valkenburg is nu een deel van de burgemeesterskamer in het gemeentehuis als oudheid kamer ingericht. Dit blijft een „nood sprong". De bestuurskamer van de gemeente moet intact blijven; daar naast moet ook het „museum" zo veel mogelijk aan zijn doel beant woorden. Is het niet te begrijpen, dat burgemeester Van der Have ir de toekomst in het hart van Valken burg een nieuw gemeentehuis ziet verrijzen? Dan heeft ook de oud heidkamer ruimte en kan de zameling nog een grote uitbreiding ondergaan. Wordt deze oudheidkamer nu ook 1 belangstellenden geopend en, zo ja. r u dan even het veld ruimen?, zo a gen we verder. Het museum zal het publiek worden opengesteld donderdag- en vrijdagmiddag van 13.30 tot 17 uur en voorts op aanvrage. Reeds de dag na de opening kwamen er gymnasiasten uit Den Haag, die grote interesse toonden en zo voegde de voorzitter eraan toe tot op heden geef ik de explicaties nog met zeer groot plezier. Het bezoek is voor mij geen last, maar een lust Wel is het nodig, dat de stichting financieel op een steviger komt te staan. We trachten contribuan ten te vinden, die bereid zijn onze stich ting met een bedrag van ten minste één gulden per jaar te steunen. [N HET ZWEMBAD aan de Bosch- weg, dat geëxploiteerd wordt door de maatschappij „Zeebad", werden de jaarlijkse examens ge houden voor zwemdiploma's. Deel nemers waren leerlingen van scho len en kinderen van leden van de Noordwijkse reddingsbrigade. De kandidaten waren getraind door mevrouw G. van Tilburg-van der Niet, geassisteerd door de heren W Boortman, B. J. H. Boers en J. van Leeuwen. Tijdens het examen waren aanwezig d» consulent voor de lichamelijke opvoeding de heer W. J. Roggeveen uit Santpoort hoofden van scholen, onderwijzend perso neel cn diverse ouders en belangstellen den. In groep A namen 98 kandidaten deel waarvan er 90 slaagden, in groep B 47 geslaagd 48. Geslaagd voor diploma A: Annet Lampe Margriet Bos. Margreet Woudsma. Anneke van Hartingsveld. Lex van Duin. Elsje Deelder. Toosje v. d. Berg, Alexandra van Heeckeren van Brandsenburg. Rleki Leu- velink, Wim Schlimmer, Anneke van Bee- len, Edith van Beelen, Anita Roodenrljs. Carla Heruer Mieke Alkemade, Wim de Haas. Wim Brandt, Margot Smit. Kitty Steenvoorden. Rinie van Hal. Adriaan van Foren. Theo Mooijekind. André Drost Hans Cramer, Piet Kuvt. Anne Marie Pe- terse, Marrlco Cramer, Ineke Hoek, Al- berdlne van Ammers, Krijntje Klinken berg, Barry Heemskerk. Nico van MelJ, Nel van Kooy, Eugenie de Geus. Gootje van Venetiën. Anneke van der Meulen. Marijke van der Meulen, Margreei van de Wetering, Nelleke Zwitser, Janne- ke van Roon. Linie de Mooy, Marian van Beek. Kees Kleton, Henny van der Wiel. Winny van Duin, Jan van Duin. Klaas Barnhoorn, Gerard Marbus. Nelly Imt- horn, Jannie Varkevisser, Jitske Eisinga. Klaas van der Deyl, Margreeth Smit. Rla van der Gugten, Koos Samson, Mary van Beelen, Piet Hoogeveen, Johan Schrier. Ton Aartman, Anneke Aartman, Mary Bon, Berke Beniers, Feter Heemskerk. Robby Kaptein, Sonja van EIten, Paula v. BURGEMEESTER VAN DER HAVE .vertrouwd met historie. heid vaststellen, wanneer die eerste kerk werd gebouwd. Jacobakanne- tjes herinneren weer aan later dagen. Munten Opvallend is de grote verzameling mun- en van 27 jaar vóór Christus af tot 222 jaar na Christus. De keizers van Augus- tot Elagabalus worden hierop ge noemd. Vooral het tijdvak van Caligula rijk vertegenwoordigd. Vandaar dat prof. Van Giffen ook beweert, dat de eerste Romeinse vesting is gebouwd in 't 42 na Christus. Er heerste toen grote activiteit in deze streken in verband met de invasie naar Engeland in 43 na Christus. Deze invasie is gelukt, „in tegenstelling met de invasie, die 1900 jaar later zou worden uitgevoerd", zo oegt onze gids er aan toe. Onwillekeurig maakt men meer vei- gelijkingen met het heden. De bekwaam heid van een veldheer uit het Romeinse leger hing af van zijn strategisch inzicht bij de plaatsbepaling van nederzettingen. Drusus vond in 't jaar 13 vóór Christus de plek, waai nu Valkenburg ligt, een strategisch punt. Het lag vlak bij een doorwaadbare plek in de Rijn, een z.g. „voorde". Strategen van later tijd heb ben bepaald, dat het grootste deel van Valkenburgs grondgebied zou worden ingenomen door een vliegkamp Is hier enige correlatie? Valkenburgs oudheidkamer, nog klein van omvang, heeft al het karakter van een naar moderne opvatting ingericht museum. Foto N. van der Horst Naast de vondsten wijst burgemeester Van Have ook nog op de geschriften Een oud boekwerk, geschreven door Corn, van Alkemade en P. van der Schelling, uit het jaar 1719 bevat uiterst interessante gegevens over de heerlijk heid Valkenburg. Het is geen wonder, dat in dit geschrift ook de paardenmarkt wordt genoemd. Als het tegenwoordige paardenmarktcomité propaganda maakt voor de meer dan duizend jaren oude markt, dan is - dat geen fabeltje. Het castellum, dat in Valkenburg is opge graven, bevatte naast twee kohorten voetvolk ook een afdeling ruiterij; we gaan zeker niet fantaseren als we ver- onderstellen, dat de eerste sporen van een markt uit die tijd stammen. De stichting heeft ook stellig het voornemen, een onderzoek in te stel len naar de herkomst van de naam „Valkenburg". De naam „Agrippinae" Is op één letter na gevonden op een opgegraven scherf. Omtrent de naam „Valkenburg" tast men nog In het duister. Een verhaaltje vertelt wel, dat Lem, de stichter van Haarlem, een zoon had, die Ezeloor heette. Deze had een zoon Valk en die zou dan Valken burg hebben gesticht. Men neemt dit echter niet voor waarheid aan. Veel eer denkt men aan een samenhang tussen Valkhof en Valkenburg. Door studie en onderzoek sal hier nog wel het een en ander duidelijker moeten Plannen Dat de geschriften van prof. dr. A. E. van Giffen in deze verzameling een plaats gekregen hebben, is eigenlijk van zelfsprekend. Zijn naam zal voor altijd verbonden blijven aan dit archeologisch onderzoek. Als we Informeren naar eventuele plannen van pof. Van Giffen, dan horen we, dat Valkenburgs bodem nog wel wat moet opleveren. Onder een huis aan de Kerkweg moet een deel van het stafkwartier liggenzeer belangrijk, omdat Valkenburg de enige plaats is, waar dit aanwezig is. Onder een huis aan de Castelweg moeten ook belang rijke sporen van gebouwen liggen. Ten slotte moet onder een boerderij lang! de Kruisweg aan de zuidkant van d« vesting een Romeins grafveld liggen Het is natuurlijk niet de bedoeling, dat men voor eventuele opgravingen zal overgaan tot onteigening. Mocht echter een gelegenheid voordoen nader onderzoek, dan zal men dat beide handen aangrijpen. De mening van burgemeester Van der Have is, dat Valkenburg met zijn unieke historie nooit mag worden opgeofferd aan een zekere expansiegeest van grote plaatsen in de omgeving. Valkenburg moet. ook in de toekomst, een zelfstan digheid blijven. Zomercompetitie van K.N.Z.B. De uitslagen van de dinsdag gespeelde wat er polo wedstrijden voor de zomercom petitie van de K.N.Z.B. luiden verder: heren: hoofdklasse: HZ en PC—GZC 4—1 eerste klasse A: DWR—HVGB 3—3. De gisteravond gespeelde dames wed strijd (eerste klasse) HZCDWT eindigde in een 32 overwinning voor HZC. Favorieten handhaven zich Vandaag vallen hij de teams onvoorspelbare uitslagen T~\E VIERDE KAAGDAG .bracht het weer, waaraan de Kaagweker ge- wend is. De zon scheen, de wind woei en zo nu en dan viel er regen. Deze factoren maken de zeilsport tot een edele kunst, die naast routine ook zelfbeheersing vraagt en de juiste ingreep op het juiste moment. Doch zelfs de ervaren zeiler kan door de elementen worden verrast en ook gis teren kwam het uitslagenbord er anders uit te zien dan deskundigen had den voorspeld. Hoewel De Kaag nog steeds favoriet is, moest deze ver eniging menige veer laten aan de zeilers van Tandjong Priok. De victorie wordt echter voor De Kaag nog niet bedreigd. Anders is het gesteld in de regenboog- de Hollanders de Friezen bestrijden. Het werd een uiteindelijke Hollandse zege, maar deze moest fel worden bevochten op de hardnekkig» Friezen, die niet zelden de weersomstan digheden in hun voordeel wisten uit te buiten. De voornaamste uitslagen luiden: Regenboogklasse: Holland (1-4-3-7) 19: Friesland (2-3-6-8) 17. 16 m2 Streepklasse: Friesland 31; Hol land 23. Valkenklasse: De Kaag 59: Tandjong Priok 47. Valkenklasse B: mej. E. Boonstra (Am sterdam); R. Veldhuizen (Rotterdam); L. de Wit (Den Haag); P. W. J. Engelhard (Den Haag); M. C. de Jong (Oegstgeeot). Olymplajollenklasie B: J. Boon (Haar lem); P. C. Loogman (De Kaag); K. Cleton (Wassenaar); A. C. v. Beers (Amsterdam); S. Wijsenbeek (Den Haag). VrUheidsklasse A I: H. Schmitz Jr. (Haarlem); P. de Reuver (Amsterdam); J. L. J. Gadllard (Oegatgeeet); S. H. de Jong (Amsterdam); J. F. Kestlng (Utrecht). VrUheidsklasse A II: J. R. de Vries (Den Haag); J. R. Tepe (Gouda); gebr. Korswa- gen (Leiden); P. J. Samson (Vinkeveen); M. de Groot (Amsterdam). Sternklasse B: H. v. d. Rest (Rijswijk); O. R. Boers (Den Haag); mej. T. Bakker (Wormerveer); J. Zijlstra (Amsterdam). 16 m2 Streepklasse B: N. Philipsen (Rot terdam); G. A. v. d. Akker (Rijswijk); E. Hartsuiker (Haarlem); J. J. v. d. Geest (Leeuwarden); J. C. Vermeulen (Delft). 16 m2 Puntklasse: W. Meihuizen (Delft): K. Herm6en (Lelden); J. v. Bergen (Bos koop). Pampusklasse A: G. Biesot Jr. (Oegst- geest); J. Romanesko (Leiden); J. v. d Hoek (Leiden)F. H. C. Drontmann (Am stelveen); D. Veerman (Amsterdam) Pampusklasse B: G. Timmer (Rotter dam); W. J. Mljs (Oegstgeest); T. C. Chau- dron (Wassenaar). 12 Voetsjollenklasie B: W. H. v. 't Hoo- gerhuys (Baarn); A. Kamsteeg (Oegst geest); J. F. R. Sleper (Rotterdam): mej H. C. Mulder (Langweer); A. Walenkamp (Warmond). 12 Voetsjollenklasie C: F. Speckmann (Zaandam); C. Zant (Zaandam); W. de Rooy (Zaandam). Jeugdklasse B: Tj. de Vries (Den Haag), B. R. de Vries (Amsterdam); Th. Benschop (Rotterdam); mej. E. v. Tien hoven (Deo Haag); D. Leeksma (Rijswijk). Jeugdklaese B: K. Nater (Warmond); F. Schepers (Warmond); M. H. v. Nieuw- land (Den Haag); mej. M. Drosten (Ant werpen); H. P. van Reeuweek (Rotter- Vliegende Hollanderklasse: gebr. Kraan (Oude Wetering); G. Voorneveld (Vinke veen); E. R. Freeh (Den Haag); G. A. S Jongeneel (Boskoop); V. de Vrie6 (Grouw) 12 m2 klasse: W. Guldemond (Leiden); B. van Wijk (Woubrugge); G. Langendijk (Lelden); B. Kraan (Oude Wetering). Flnjollenklaase: J. H. H. J. de Jong (Rot terdam); J. A. de Boer (Rotterdam); L Gerhards (Amsterdam); A. van Leeuwen (Haarlem) Drakenklaaae: C. Groot (Aalsmeer); H. W. v. d. Steen (Leiden): dra. J. Bier (Hil versum). Regenboogklaase: J. C. v. d. Velde (Den Haag); J. Hofland (Rotterdam); J. H. Sie- verts (Santpoort); L. de Wit (Heiloo); C W. Kist (Rotterdam). Noord Nederlandsche 22 m2 klasse: A Doedijns jr. (Voorschoten); M. Faber (Har- degarijp); A J. Wolters (Kampen). 16 m2 Streepklasse A: A. W. Endstra (Amsterdam); H. A. Minks (Leeuwarden); H. Olde Agterhuis (Heerenveen); S. v. Steeg (Leeuwarden); J. Bol (Aalameer). Valkenklasse A: E. Rolf v. d. Baumen (Den Haag); A. J. Klein (Rijswijk); H. M. Snoeck (Den Haag); F. Goud na an (Wasse naar); H. Kirkenier Alkmaar). Olympiajollenklassc A: J. F. Stap (Am stelveen); H. Wlilems (Amsterdam); W. H Stellingwerf (Breukelen); C. A. A. Visser (Rotterdam); A. Alofs (Naarden). Vrijheidsklasse BI: J. J. Onnes (Haren. Gr.); mej. A. Hartmana (Reeuwijk); mej N. Dammann (Rotterdam); H. Maronier (Rotterdam). VrUheidsklasse B II: J. H. Aarts (Lcid- schendam); N. Wit (Koog a/d Zaan); N. P Vogelaar (Goaida); A. Bakker (Amster dam). Sternklasse A: T. Amons (Zaandijk); J L. J. B. Sweers de Landas (Nljenrode), F. Loozer (Amsterdam); E. Hofkes (Den Haag); P v. d. Winden (Amsterdam). Curacao—de Kaag IcamwedstrUd (Pam pusklasse): J. Romanesko (Curacao); B. v. Het kon erger Hasselt (Curacao); G. Biesot jr. (de Kaag); T. PeJldnkhof (Curacao); H. J. DuchAteau (de Kaag); M. C. F. J. Cosijn (de Kaag); A. Bark (Cu ra pao)- Curacao 60 pnt; de Kaag 47 pnt. 12 Voetsjollenklasse A: H. M. Reyen (Sassenheim); J. W. v. Weel (Rotterdam); H. v. Weel (Rotterdam); L. H.-de Goede ren (Rotterdam); F. H. M. Daniels (Ledd- schemdam). Jeugdklasse A: R. Bakker (Den Haag); G. L. Woortman (Groningen); L. van Tienhoven (Den Haag); J. C. de Winkel (Rotterdam); G. Nater (Warmond). Door vele protesten werden bU de Hol land—Friesland teamwedstrijden In de Regenboogklasse J. Hofland en C. W. Kist uitgeschakeld en start Friesland laatste dag met 32 pnt tegen Holland 31 plaats biedt pnt. personen. Ruiten. EUy v. d. Berg, Lenie Compler, Nelly Hoogervorst, Nelly van der Heyden, Ria Hermans, Coble Zuidhoek, Rony van Zullen, Elly van Schooten, Rlkle Steen voorden, Ab van Oudgaarden. Willy v. d. Berg, Co Bizot, Evert Waal. Harry Melj- ers. Ineke Baars, Bert Wijnands, Henny Berbee, Leo Heemskerk, Bert Oostdam, Rla Caspers, Geertrui van Beelen. Geslaagd voor diploma B: Eeke Kruyt, Anneke Hermans, Lla Hermans. Loesjs Hoogenboom, Nellie de Haas, Wil vaa Schie, Piet v. d. Berg, Marga Bakker, Jaq. Scheelings. Marian Hoogeveen, Nel Hoo geveen, Renee van Eyken, Ennie de Wert, Klaas Passchler. Arle van Kesteren, Kees Ruigrok, Kees Hazenoot, Maurice van Nierop. Adrie Plug, Trudy van Duin, Joke Droog. Rita Caspers. Hannle Broekhof, Denijs Marbus. Jan van Went, Geurt Brou wer, Nol van Went, Margriet Bos. Robby van Nes, Alie Bloembergen, Mieke Vink, Carla Heruer. Lia van der Putten, Toosje v. d. Berg, Wim de Haas, Marian v. d. Berg. Wil van Kesteren. Margreet Wouds ma. Anlta Roodenrljs. Marian Arentshorst, Kees v d. Graaf. Nico v. d. MeiJ. Wim Brands, Wim Gieling. Alle deelnemertjes werden door „Zes- bad" getrakteerd. De jongste geslaagde. Geertrui van Baelen, 7 jaar, ontving een De heer J. Haakman dankte namens da schoolhoofden de trainster voor de goeda Eind augustus wordt nogmaals examen afgenomen. Geslaagde sterrit van scooterend Noordwijk Onder auspiciën van Noordwijk Actief werd een scooterpuzzlerlt georganiseerd, in samenwerking met de acooterelub Bol lenstreek. Een fraai parcours was uitgezet en de wedstrijd had een zeer spannend verloog). De jury. bestaande uit de heren Broek hof. Van der Haak. Jacobs en Merkel- bach. kende de volgende prijzen toe: Wleselbeker Noordwijk Actief: P. J. Caspers. Noordwijk, 26 punten; 2. F. J. Rijkers, Lisec. 26 punten; 3. P. de Lange. Amsterdam, 26 punten; 4. M. de Jong, Hazenswoude, 25 punten; 5. K. M. de Groot. Noordwijk, 24 punten. De heer J. de Ruiter reikte met een dankwoord aan Jury, organisatoren en deelnemers .de prijzen uit. katwijk aajs zee Gehoorzaal vjm de heer Kornet is voltooid De heer B. M. P. Kornet, directeur van het Nova-theater, heeft gisteravond de door hem ingerichte gehoorzaal aan de Freek van Rhoonstraat ter bezich tiging opengesteld voor een aantal ge nodigden. De zaal is ingericht in een vroegere kolenopslagplaats. Om niet met de bouw verordeningen in moeilijkheden te ko men, heeft de heer Kornet het exterieur van de opslagplaats ongewijzigd gela- en. Enkele doeltreffende voorzieningen in het interieur hebben de kolenopslag plaats echter tot een gezellige zaal ge maakt. De inrichting van het Asta-theater te Heiloo diende daarbij als voorbeeld. De wanden zijn daar bekleed met helge kleurde plasticplaten en dit systeem blijkt ook in de voormalige kolenopslag plaats te voldoen. Er is een frisse zaal met moderne verlichting ontataan, die ongeveer vierhonderd Visserijgolfjes Makreel- en haringvangsten nemen weer toe UIT DE NOORD kwam goed nieuws van de trawler- en loggervloot De schepen meldden nu dagvangsten van 200 tot 300 manden haring en makreel. De Medan IJM 57 deed twee trekken, die 100 manden haring en makreel opleverden. Andere schepen deden soortgelijke trekken. Merk waardig was het, dat de resultaten van het Zand tegelijk met de ver betering van de vangsten om de Noord snel slechter werdenOp het Zand moesten de schepen het doen met dagvangsten van 40 tot 50 man den schelvis en makreel. Langs de kust is het ook niet best ge steld met de visserij. De schepen boekten etmaalvangsten van 25 tot 40 kilo tongen en 10 tot 25 manden schol Dit was er 'Dinsdag kwamen er elf schepen aan de markt. Deze schepen zorgden voor »en aanvoer van ruim 4200 kisten verse vis, 150 kleine kistjes makreel, 150 kleine kistjes schelvis en wijting en 50 stijve kabeljau wen. Er waren 800 kisten schelvis, 150 wij ting, 200 gul en kabeljauw. 600 makreel. 2100 verse haring en 280 diversen De schepen De logger VL 121 zorgde maandag voor 110 schelvis, 400 haring, 55 makreel, 40 wij ting. 10 gul en kabeljauw, 10 koolvls, 10 diversen en 300 kantjes gezouten haring De VL 153 kwam aan de markt met ?.o schelvis, 200 haring, 15 makreel, 85 wijting, 10 koolvls, 90 haring, 177 kantjes gezouteD haring en 10 diversen. De VL 7 was er mei 520 verse haring, 20 makreel. 140 diversen en 400 kantjes gezouten haring. De Nestor KW 101 kwam aan de marki met 100 schelvis, 360 haring, 45 makreel 35 wijting. 20 gul en kabeljauw en 5 diver sen. De Onderneming 4 SCH 153 was ei met 65 schelvis, 430 verse haring, 150 kle' De prijzen vielen dinsdag niet tegen. Er was veel aanvoer. De dlnsdagmarkt heeft over het algemeen een niet zo goede naam De maandag- en woensdagmarkt genieten altijd meer belangstelling van de zijde van de handel. De verse haring bleef met 14 tot 16.30 per kist van 50 kilo goed prijs houden. Ma kreel ging weg voor 11.50 tot 15.50 per klet van 30 kilo. Kabeljauw was zonder meer duur. Er werden kisten van 125 kilo voor 124 verkocht De schelvisprijzen vielen ook niet tegen Wijting was goedkoop met /II tot f 20 per kist van 50 kilo En vandaag De markt van beden wordt ondermeer door drie trawlers van de rederU VEM van vis voorzien. De Herman IJM 2 Is binnen met 720 kisten verse vis en 500 kleine kist jes haring, de Allan Water IJM 34 sorgl voor 1020 kisten verse vis en 100 kleine kistjes haring en de VIOS IJM 24 was thulsstomend met een onbekende vangst. De SCH 27 lost 300 kisten verse haring. 500 kisten makreel en 100 kisten diversen. De trawler Elie Chenlviere IJM 32 ls in de nacht van maandag op dinsdag binnenge lopen Het schip bleef echter tot vandaag wachten voor een loabeurt. Het heeft een vangst van 700 kisten makreel, 50 kisten schelvis. 40 kisten gul en kabeljauw, 10 kisten diversen en 20 ttijve kabeljauwen. Verwacht kunnen nog worden de Dirkje RO 53 en de Wiron II IJM 209. katwijk Benoeming B. en W. hebben met ingang van 1 ok tober de heer K. Tolner utt Ridderkerk benoemd tot administrateur van de dienat van gemeentewerken. katwijk~Hah zee Hoog en lug water Donderdag 24 juli: hoog water 8.46 en 21.20; laag water 4.21 en 16.43. (Advertentie) TAXI „NIEUW ZUID" Ook voor ziekenfonds C. VAN VEEN DUINDOORNLAAN 7 TEL. 3636 KATWIJK AAN ZEE Harddraverij te Stompwijk Volgende week woensdag wordt te Stompwijk weer de bekende jaarlijkse harddraverij gehouden, die steeds weer duizenden paardenaportliefhebber* weet te trekken. In aansluiting hierop volgt donderdag een concours hippique met 'n springconcours, waarvoor de beste Nederlandse ruiters naar Stompwijk zul len komen. Voor de harddraverij van woenedag zijn reeds 26 paarden Ingeschreven. Stal Wagenaar komt met vier paarden aan de start, onder wie Ria K.tty, de w nnaar van vorig Jaar. Ronny Zora en Tourte- relle. .Stal Knijnenburg zal met Thea Cornelia en Klngsor aan de start ver- •ohijnen. De hoofdprijs bedraagt 1000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7