Eisenhower daagt Chroesjtsjef uit Misschien over vijf jaar werkweek van 45 uur li ui Rusland verwerpt Japans voorstel Mcuwe geihsctie ÖTourant Dien persoonlijk klacht bij Veiligheidsraad in' Produktieverlies moet Presidentsverkiezing Libanon nitgesteld worden beperkt w ill! Vier Nederlanders onder de zes slaehtoffers ABONNEMENTEN7.50 per kwartaal; 2-55 per maand; 0.59 per week, ee* ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. OENSDAG 23 JULI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel. 31441. 7„.rn vcH ic-lr jaarpnng no. 12804 CUR1STEL1JKJIATIONAAL DAGBLAD Voor Loiden en Ometreken „itmhmslirt is al «ijs b*t ia tcaiji NASSER PREDIKT OVERWINNING ZIE PAGINA 5 Wiet alleen in de Regenboog- [klasse maar ook in de 16 m2 Streepklasse namen de Hol- mders het tegen de Friezen i tijdens de Kaagweek. Hier strijd in de Streepklasse in volle gang. forust in Venezuela iroep officieren in verzet tegen Larrazabal Venezuela zijn gisteren, volgens be lten uit de hoofdstad Caracas, 37 of- ren gearresteerd, die vermoedelijk plan waren een eind te maken aan bewind van de militaire junta on- 6chout-bij-nacht Larrazabal. De mi- !r van defensie, Castro Leon, die jh blijkbaar aan de zijde van de op- ndige officieren had geschaard, is nmorgen afgetreden en eertien officieren worden >e militaire junta regeert over Vene- :1a. sinds op de eerste januari van dit een eind werd gemaakt aan het re- le van dictator Pérez Jiménez. Zij het bewind in handen houden tot de algemene verkiezingen, die dertig vember zullen worden gehouden. )e geruchten over een anti-Larrazabal- »p in het Venezolaanse leger lekten eren uit, toen minister Leon weiger- roor een gesprek met Larrazabal naar paleis te komen. Hij verschanste zich terlijk in zijn departement. De vakbondsleiders reageerden onmid- llijk op de geruchten, door voor de ran zes uur een algemene staking kondigen en de arbeiders op te epen tot een grote demonstratie voor junta en tegen de instelling van een ctatuur. De groep officieren, waarvan ook mi- ister Castro Leon deel uitmaakte, hijnt te hebben geprotesteerd tegen de imocratische acties in het leger en te- i de aanwezigheid van communisten overheidsfuncties. i de Sowjetunie", zo teft radio-Moskou gemeld, „doen een jeroep op alle vrouwen, overal ter we- Sld, om op te staan en te strijden voor eëindiging van de interventie in Libanon i Jordanië". „Allen tezamen en schouder aan schou- moeten wij de weg naar een oorlog [ersperren Wij vormen de helft va isheid. Men kan ons niet negeren. Wij i tot veel in staat". S.E.R. OVER ARBEIDSTIJDSVERKORTING Nog geen nieuwe kandidaat (Van onze sociaal-economische redactie.) T^EN ALGEMENE verplichte invoering van verkorting van de arbeids- ■*-* tijd dient afgewezen te worden. Gepleit moet worden voor een ge leidelijke invoering per bedrijfstak en per ondernemer, daar dan de gunstige invloed op de bereidheid tot harder werken, vermindering van verzuim, verbetering van de intern* organisatie en wijziging in het be loningssysteem het grootst is. Het zal echter onmogelijk zijn een algemene vermindering van de arbeidstijd van 48 tot 45 uur per week in drie jaar tijds te verwezenlijken, met daarnaast de invoering van nog andere drin gende sociale verlangens. In een periode van vjjf jaar zal dit op grond van de jaarlijkse produktiestjjgingen slechts mogelijk zijn onder zeer gunstige omstandigheden. Tot deze conclusies is de Sociaal-economische raad geko men in een advies, dat aan de staatssecretaris van sociale zaken is uitge bracht. Een advies waarom de staatssecretaris op 22 november 1955 heeft verzocht. begin en bet tempo van Invoering van de arbeidstijdverkorting niet vooraf kun- en worden vastgesteld, maar moeten orden afgestemd op de omvang van de stijging van het nationaal inkomen en op de eventueel optredende wijzigingen in "iet prioriteitenschema van de sociale 'erlangens. Reëel inkomen Een snelle doorvoering van een ver korting van de arbeidstijd is op het ogen blik alleen mogelijk indien de werkne- vermindering van het reële loon vaarden, gelijk aan de produk tiedaling per manjaar. Dit zou betekenen eerdering van de vrije tijd ho- worden gewaardeerd dan he» daarmee gepaard gaande inkomensver lies. De S.E.R. heeft zich echter slechts be perkt tot een onderzoek naar de moge lijkheid van arbeidstijdverkorting met houd van het reële inkomen, uitgaande n een evenwichtige economische situa- met betrekking tot de betalingsba- ns, de werkgelegenheid, het prijspeil het investeringsniveau. De verkor ting van de arbeidstijd als maatregel ter spreiding van de werkgelegenheid. i« et onder ogen gezien. De raad is van mening, dat het voornaamste motief voor arbeidstijd verkorting op het ogenblik gelegen ir in het verlangen naar meer vrije tijd Uitzonderingen daargelaten wordt het onwaarschijnlijk geacht, dat uit een oogpunt van lichamelijke en geeste li.ike gezondheid van de werknemers een arbeidstijdverkorting noodzake dat geen beperkingen In de vrijheid van keuze van de vormen van arbeidstijd verkorting moet worden opgelegd, omdat slechts dan een zo goed mogelijke aan passing van de vorm van de arbeidstijd verkorting aan de aard van het uit oefenende bedrijf kan worden verkregen en omdat dan met de verhoudingen in de afzonderlijke ondernemingen reke ning kan worden gehouden. Zie vervolg pagina 5 NADAT het 85ste Russische veto in de Veiligheidsraad het vonnis had geveld over de Japanse resolutie inzake het Midden-Oosten, hebben president Eisenhower en premier Macmillan hun Russische collega Chroesjtsjef uitgedaagd, persoonlijk bij de Veiligheidsraad een klacht te komen indienen, als hij gelooft; dat de Amerikaans-Britse militaire acties in Libanon en Jordanië de wereldvrede in gevaar hebben gebracht. Het is nog niet bekend, hoe Chroesjtsjef hierop zal reageren, maar waarnemers zijn van oordeel, dat er alle kans is, dat hij de uitdaging zal aannemen. In een brief van 1500 woorden heeft Eisenhower vermeden te beloven, dat hij persoonlijk een topconferentie in de Veiligheidsraad zal bijwonen. De President verklaarde, niet tegen een bespreking buiten de Verenigde Naties te zijn, als het gaat over wereldvraagstukken, die geen onmidellijke bedreiging voor de wereldvrede inhouden. Hij herinnerde er echter aan, dat de Sowjetunie de voorbereidende besprekingen over een topconferentie op 16 juni in Moskou heeft afgebroken. Eisenhower beschuldigde Chroesjtsjef er van, het gezag en het prestige van de Verenigde Naties naar beneden to hebben gehaald, door een vijfmogendhe denconferentie over het Midden-Oosten voor te stellen. Deze zou van de Ver enigde Naties een rubberstempel hebben gemaakt voor een paar grote mogend heden, aangezien op die wijze getracht zou worden, de vraagstukken buiten het kader van de V.N. tot een oplossing te brengen om deze oplossing vervolgens tefc goedkeuring aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Tevoren had Selwyn Lloyd, de Britse minister van buitenlandse zaken, in het Lagerhuis bekendgemaakt, dat een voor- lopig Brits antwoord is verzonden op Chroesjtsjefs voorstel. Volgens Engeland kan men de kwestie beter binnen de Verenigde Naties houden. Er zou een bijzondere vergadering van de Veilig heidsraad belegd kunnen worden, waar op de landen door de regeringsleiders vertegenwoordigd zijn. Het doel van deze zitting zou zijn, do crisis in het Midden-Oosten te bespreken, maar geen besluiten te nemen, tenzij er algemene overeenstemming bestaat. Dit om te voorkomen, dat de Sowjetunie een minderheid zou zijn. Premier Mae- die het advies voorbe reidde, stond onder voorzitterschap van prof. dr. J. H. M. van der Ven. Eén van de voorwaarden van een beleid tot ar- beidsverkorting zou moeten zijn, dat tot verkorting van de arbeidstijd slechts wordt overgegaan in ondernemingen en bedrijfstakken waar produktiviteitsstij- ging aanwezig is, die niet tot hogere lo- len heeft geleid. Dit gunstige verschil :al dan bovendien niet geringer mogen zijn dan het produktieverlies, dat een gevolg zal zijn van de in te voeren ver korting van de arbeidstijd, aldus de S.E.R. Een tweede voorwaarde zal moeten zijn, dat tengevolge van de arbeidstijd verkorting geen kostenstijgingen optreden omdat het toezicht op de naleving van deze voorwaarden zeer moeilijk zal zijn De Sociaal-economische raad is voorts van mening dat ter voorkoming van on gewenste gevolgen in ieder geval slechts in etappes van vermindering van de werkweek tot 45 uur moet worden toe gelaten. Een andere grondslag voor het beleid zou moeten rijn, dat het tijdstip van het DE VERKIEZING van een nieuwe Libanese president zal worden Uitgesteld tot begin volgende week. Dit heeft Adel Osseyran, voorzitter Van het parlement, medegedeeld. De zitting van 't parlement, waar in een nieuwe president zou worden jgekozen, was vastgesteld op morgen (Osseyran weigerde de redenen te tooemen, doch men neemt aan, dat de ipolitici nog geen overeenstemming hebben bereikt over een compromis kandidaat ter vervanging van de \veelomstreden huidige president. Ca- Imtlle Sjamoen. De speciale afgezant van president Eisenhower, Robert Murphy, is het toneei opgestuurd om de rol van bemiddelaar tf •pelen. Hij bezoekt Libanezen van alle politieke schakeringen en wordt door dezen als bemiddelaar beschouwd. De tegenzin van de meest geschikte kandi daten om het ambt te aanvaarden is t begrijpen. Wie ook wordt gekozen, hij zal door zijn vijanden worden aangevallen als de man, die door de Amerikanen presi dent is gemaakt Rebellenleider Oweini heeft als zijr mening te kennen gegeven, dat de Ame rikaanse troepen kunnen worden terug getrokken, nu de toestand in Irak zich stabiliseert. Hij baseerde zijn optirr op het onderhoud, dat hij met Murphy heeft gehad en zeide. nooit geloofd te heb ben dat de mariniers naar Libanon ren gekomen wegens de politieke cris dit land. maar dat zij gezonden w wegens de onrust, veroorzaakt door de staatsgreep in Irak. Alle vluchten tussen Beiroet en man zijn geannuleerd, tengevolge vs weigering van de Syrische autoriteiten, het vliegen over Syrisch grondgebied toe te staan Ook Egypte heeft alle vluchten van en naar Jordanië geannuleerd tenge volge van het verbreken van de diploma tieke betrekkingen tussen Jordanië en d( Verënigde Arabische republiek. Rik is. Produktieverlies Bij een onmiddellijke algemene ver mindering van de wekelijkse arbeidsduur van 48 tot 45 uur, verwacht de raad. afhankelijk van de vorm van verkorting van de arbeidsduur en van de wijze van invoering, een vermindering van het oroduktievolume van omstreeks 3 pet bij een zesdaagse werkweek. Hierbij is geen rekening gehouden met eventueel optredende gunstige invloeden, die reeds noemden. Ook heeft de raad aandacht besteed aan verschillende arbeidstijdenschema's, waarbij een gemiddelde wekelijkse werk tijd van 45 uur wordt verkregen, zowel in zesdaagse als in vijfdaagse werkwe ken, als in combinaties daarvan. Eveneens is nagegaan op welke wijzi in elk van deze vormen een geleidelijk! vermindering van de arbeidstijd tot 45 uur per week tot stand zou kunnen den gebracht. Ook in dit verband verklaart de raad millan is voornemens, een eventuele spe ciale zitting van de Veiligheidsraad bij te wonen In de raad hebben thans de Sowjetunie, de Verenigde Staten, Enge land, Frankrijk, nationalistisch China. Canada, Zweden, Irak, Columbia, Japan en Panama zitting. De Gaulle Frankrijk neemt een afwijkend standpunt in. Premier De Gaulle, die sommige delen van de boodschap van Chroesjtsjef betreurt, ziet geen heil in een topconferentie in de Vei ligheidsraad en dringt aan op het bepalen van een andere plaats en tijd voor een dergelijke conferentie buiten de Verenigde Naties. Men vraagt zich thans in Washington Londen af, wat Chroesjtsjef zal doen. Door onmiddellijk akkoord te gaan mei het door de Verenigde Staten overgeno- Britse voorstel zou de Russischs premier president Eisenhower en gene raal De Gaulle kunnen dwingen, t« ussen een topbespreking in de Vei ligheidsraad, of een door Chroesjtsjef >or te stellen oplossing. In New York verklaarde een Russi sche zegsman, dat Chroesjtsjef bereid zijn, een vijfmogendhedenconferentie te New York bij tc wonen, maar hij weigerde commentaar te geven op ds westerse voorstellen inzake het houden een bespreking in de Veiligheids raad, met de regeringshoofden als delegatieleiders. Op een receptie te Moskou ter gele genheid van de viering van de Poolse nationale feestdag waarschuwde Chroesjtsjef Amerika en Engeland, dat zij vermorzeld zullen worden door het wassende getij van het Arabische nationalisme, als zij hun troepen niet uit Libanon en Jordanië terug trekken. „Het ijs van eeuwen is onderweg, het breekt en vermorzelt alles op zijn weg, elke koloniale en imperialisti sche politiek van de oude stempel", aldus de Russische premier. Hij niet, dat de Sowjetunie in het Mid den-Oosten tussenbeide zal komen of dat de Verenigde Staten en Engeland door Russische wapens vernietigd zullen worden. ZIE VERVOLG PAGINA 5 President Nasser (links) van de Verenigde Arabische Republiek had een ontmoeting met sjeik Abdoellah Salem el Salab van het olievorstendom Koeweit een gebied waarop Nasser zijn begerige blikken schijnt te heb ben gevestigd. Kledenverkoper overviel vrouw In Zoelen. bij Tiel, heeft een man, dio vloerkleden langs de deur te koop aan bood, een vrouw overvallen. Toen deze niets wilde kopen, vroeg de man haar om geld en toen zij weigerde eloeg hij haar tegen de grond en nam daarna de vlucht. Een paar maanden geleden is In het zelfde huia een paar honderd gulden ge stolen. De dader daarvan werd achter haald en intussen veroordeeld. Veranderlijk De Bilt verwacht tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen weat en zuid. Koude uacht, morgcu overdag Iets minder koud dan vandaag. ZON EN MAAN 24 Juli: zon op 4.48. onder 20.44 uur; maan op 14.40 uur, onder HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur lil n s l Londen A'dsoi Bruwel Nice Berlijn Frankfort MUncben ZUrich Genève Wenen Inosbruck Rome AJaccio svo WNW ozo BUSJE BIJ STUTTGART OVER DE KOP OP DE autosnelweg Ulm-Stuttgart is gisteravond een ernstig on geluk gebeurd, toen een Nederlands passagiersbusje door een lekke band over de kop sloeg. Zes personen, on der wie vier Nederlanders, kwamen om het leven en zeven werden min of Nog maar kort geleden werd officieel bekendgemaakt dat koning Feisal van Irak volgend jaar zou gaan trouwen met prin ses Fazilet uit Turkije. De zeven tienjarige prinses is nu, nadat zij de zekerheid had gekregen dat haar verloofde tijdens de op stand in Bagdad was omgeko men, onderweg naar haar ge boorteland. Zij heeft haar studie in Engeland onderbroken. Met haar moeder (links) vertrok zij gisteren van het vliegveld van Londen. Chroesjtsjef belooft technici koeien met gouden horens zonden, die op 9 juli door premier Chroesjtsjef is ge houden op het communis tische congres ln Oost- Berlijn. In die rede heeft Chroesjtsjef te kennen ge geven. dat de Sowjetunie vastbesloten Ia, zijn che mische Industrie ln snel tempo uit te breiden en aan niet-communlstiache tech nici uit het Westen hogeT salarissen zal aanbieden dan Amerika. Hij zeide dat de Sowjet unie bereid is. meer te geven, „dan de rijkste con cerns en firma's", zells als de bedoelde personen tegenstanders zijn van bet deze mensen laten zich niet leiden door politieke denk beelden", zeide hij. „Zij hebben meer belangstelling voor wat de Amerikanen „business" noemen. Laat ons hen daarom goed beta len, laat ons hen meer be talen dan de Amerikanen of Bonn en als zij bij ons werken, zullen zij zien, dat wij niet hun vijanden zijn. Als zij bij ons gewerkt heb ben, rullen zulke mensen er door de feiten van over tuigd worden, dat het socia lisme de meest progres sieve maatschappelijke or de is en dat het commu nisme de stralende droom van de mensheid over haar toekomst is". Chroesjtsjef betoogde, dat de Sowjetunie in haar campagne om de chemische produktic te verbeteren „vastbesloten ls zaken te doen met ondernemers ln kapitalistische landen, met Iedereen, die verlangend is wat geld te verdienen of deel te nemen aan de ont wikkeling van onze che mische Industrie". „Het is volstrekt nood zakelijk", zeide hij, „een kapitalistische ondernemer een gerechtvaardigd winst percentage te waarborgen Men kan ln dit geval geen vriendschappelijke, onbaat zuchtige hulp verwachten". meer ernstig gewond. Voor het leven van sommigen wordt nog gevreesd Het busje was afkomstig uit Amster dam. Het busje werd over de weg geslin gerd, waarbij het botste tegen een per sonenauto. waarin zich bevonden een Duitse fabrikant, vrouw en kind. De be stuurder en zijn dochtertje werden ge dood en de vrouw werd zwaar gewond. Een der gewonde Nederlanders is kort na aankomst in het Carl Olga- ziekenhuis te Stuttgart overleden. De overige slachtoffers werden overge bracht naar het Versorgungs-Kran- kenhaus en het Veronika-ziekenhuis te Stuttgart. In het Veronika-ziekenhuis werd o.a. de Amsterdamse mevrouw Nederlof met ernstige buikverwon- dingen opgenomen. In het Versor» gungs-Krankenhaus worden o.a. de heer en mevnuw De Rijke verpleegd. Nader wordt gemeld: Om het leven kwamen de 29-jarlge Engelbertus Nederhof, de 44-jarige Es- berth Lina, de 10-jarige Cornelia de Rijke en de 12-jarige Hubertus de Rijke, allen uit Amsterdam. De 16-jarige Duit. ser Egbert Kulawik, die zich ook in het Nederlandse busje bevond, overleed vannacht. liet ongeluk gebeurde In de buurt vao het vliegveld Echterdingen, vanwaar binnen zeer korte tijd hulp kon worden verleend en politie en ziekenwagen* kon den worden ontboden. De Autobahn werd, mede in verband met het onderzoek, door de juatitie vele uren over een grote af stand afgesloten. Het ter plaatse zeeg drukke vakantieverkeer werd omgelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1