Libanon uió RUMOER IN HET NABIJE OOSTEN Per Cadillac naar het front in Tóch geen verhoging van de luisterbijdrage? Vergeefse duik naar vri ijheid a „ALLEMAAL SYRIËRS", ZEI KOLONEL SAMAHA (Van onze reizende verslaggever Link van Bruggen) COLONEL SAMAHA, hoofdofficier van het Libanese leger, was eigenlijk de enige militair, die rustig bleef. Terwijl sommige van zijn mannen luidruchtig heen en weer renden en anderen, fel loerend tussen vizier en korrel, een regen van kogels op de rebellen in de bergen deden neerdalen, gaf hij kalm, als gold het een oefening, zijn bevelen. Zo nu en dan hing hij zijn knoestige wandelstok aan de arm en zette de lange buizen van een verrekijker voor de ogen. Langzaam zocht hij dan de hoge steenhellingen af, zó langzaam, dat ik geen moment aan zijn nauwgezetheid twijfelde. En als hij iets zag bewegen, wendde hij zich met een gezicht, dat niet de minste emotie verraadde, tot de telegrafist, die, met een walkie-talkie op de rug, naast hem stond. Hij gaf dan het bevel de mortieren, die een kilometer verder stonden, op de door hem aangegeven doelen te richten en ik kan niet zeggen, dat dit plezierig op de trommelvliezen werkte. Het plaatsje bevindt zich na melijk bij een strategisch punt, dat de toegangswegen naar het vliegveld van Beiroet beheerst. Het moest in „niemandsland" blijven liggen met de rebellen er achter en het leger er voor. de avond te voren in handen van de rebellen gevallen zonder slag of stoot overigens doch deze actie was het leger net Iets te ver gegaan. „Kijk, die hebben we hier ge vonden.... Het is een dum-dum- kogel van Egyptisch maaksel 't staat duidelijk op de onder kant gedrukt.... Als jullie even met me mee willen komen, zal ik er nog meer laten zien.... Kolonel Samaha leidde ons naar een van de huizen van Kabr Smuel, waar een grote hoeveelheid oorlogs tuig van Britse, Franse en Ameri kaanse makelij bijeen was ge bracht Er bevonden zich ook twe^ geheel gevulde kisten met gloed nieuwe geweermunitie onder, die op de rebellen zouden zijn buitgemaakt en dum-dum-kogels zouden bevatten. Burgers i „We zijn hier vanmorgen om zes uur begonnen," zei kolonel Samaha 'eindelijk tegen elf uur, toen het vu ren langzaam wegebde. „Het dorp hadden we meteen ki handen, want tegen onze gevechtswagens konden de rebellen niet op.... Nee, op wat kippen na, die we straks zullen op- eten, was er geen levend wezen in de huizen te bekennenDe be woners zijn waarschijnlijk gevlucht, 1 toen de plaats gisteravond bezet werd „Heeft u verliezen geleden, mon colonel?" „Weinig," spi'ak de officier, zon der dat ik wist, of hij dit punt kleineerde. „We hebben wat gewon den, maar die zijn al weggebracht... Aan de overkant moeten ze veel mensen verloren hebben, want ze zijn in paniek gevlucht. Het was een hoogst merkwaardig samenraapsel van soldaten, dat ko lonel Samaha aanvoerde. Er waren ongetwijfeld enkele tientallen mili tairen bij, maar de meesten behoor den tot de gendarmerie, terwijl ik ook wat gewapende burgers zag. Bij informatie bleken dit leden van de P(artie) P(opulaire) S(yrienne) te zijn, die in groepsverband aan de strijd in Libanon deelnemen. Ze hebben een goede, militaire scho ling gehad en alhoewel ze de een wording van alle Arabische staten voorstaan, steunen ze toch Chamoen i omdat het Groot Arabië, waarvan ze dromen, niet het rijk van Nasser I M'a Amerikaanse collega en ik liepen wat tüssen de nu rustende soldaten rond, toen de kolonel ons liet roepen. En toen we, onmiddel lijk daarna, voor hem stonden, haal-1 de hij een nog in de huls zittende1 kogel uit z'n zak en baste: Kolonel Samaha was een echte ko lonel, een man, die geschapen was in het leger te dienen. Zo lang het gevecht duurde, bestonden er geen buitenstaanders voor hem, alhoewel hij me correct gegroet had, toen ik door een luitenant naar het dak van het huis in Kabr Smuel was gebracht^ van waaraf hij de operatie leidde. De kolonel,-die druk met de Ge- neefse Conventie schermde, kon best de waarheid spreken, maar ik wist het niet. Ten eerste bestond er, be halve een groen cirkeltje rond het slaghoedje, geen enkel verschil tus sen de kogels, die zijn mannen had den afgeschoten en die, welke hij ons voor dum-dum-kogels sleet. Ten tweede hadden diverse opmerkingen van de hoofdofficier me er van over tuigd, dat hij president Chamoen blindeling steunde en er op uit was diens zaak tegenover ons te propa geren. Dit bleek ook weer, toen hij, met mij in de deur van het tuighuis staande, naar de. bergrug wees, waarover de opstandelingen verdwe nen waren. „Het waren allemaal' Syriërs," zei hij, „allemaal infiltranten Ga zelf maar kijken er moeten er tientallen liggen „Heeft u dan gevangenen ge maakt?" vroeg ik, wetend, dat dit niet het geval was en ook gehoord hebbend, dat er noch een dode, noch een gewonde rebel was binnenge dragen. „Ja," loog de kolonel. „Drie Ik heb ze al laten wegvoeren, maar ze droegen allen Syrische legerpa pieren op zak Toen het vuren totaal verstomd was en de rebellen zich kennelijk diep in het binnenland hadden terug getrokken, hebben m'n Amerikaan se collega, een Rode Kruishelper en ik de berghelling beklommen, die het slagveld was geweest. Maar al hoewel we meer dan een uur naar dode of gewonde rebellen hebben ge zocht, hebben we niemand gevon den, laat staan een Syriër. Teruggekeerd in Kabr Smuel werd daar net een stervende rebel binnen gedragen, die door twee gendarmes achter een rotsblok gevonden was Kolonel Samaha, die met twee compagnieën de rebellen uit het bergdorp Kabr Smuel ver- De jongen hij was misschien achttien jaar had de borst op drie plaatsen door kogels door boord, doch onmiddellijk verleende, medische hulp mocht niet meer ba ten. Het was geen Syriër, maar een kind van de Choefs, die de wapens voor rebellenleider Joumblatt had opgenomen. Hij stierf, zonder tot bewust zijn te zijn gekomen en heeft gelukkig niet gezien hoe tiental len '*an zijn tegenstanders zich nieuwsgierig over hem heen bo gen om toch vooral niets van zijn laatste ogenblikken te mis- Is het voorstel tot verhoging van de luisterbijdrage van f 12 tot f 15 per jaar van de baan'' U herinnert zich misschien wel. dat verleden jaar een wetswijziging bij de Tweede Kamer werd ingediend, welke inhield dat op 1 juli 1958 de verhoging moest worden ingesteld. De lste juli is echter voorbijgegaan zonder dat dit voorstel in behandeling is genomen door de Kamer. Zoals het er nu ligt kan het dus niet meer dienen. Intussen is al voldoende uit de algemene besprekingen over de begro ting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gebleken, dat de Kamer leden vrijwel allen een eventuele verhoging van luistergelden afwezen. opnieuw voorstel tot wetswijziging in deze geest, dan zal er een ander, met een nieuwe datum, moeten worden ingediend en daarvan is nog niets vernomen. Er is dus een kans. da' niet doorgaat. Toch diet gebied van de omroepfinanciering wel geraamd Op f 31 miljoen en dat de uitgaven van de omroep, met nor- aarvan maie Reservering, waren begroot op 34 miljoen. Alzo een tekort van Do kosten voor de Wereldomroep tregelen te worden g4tro(feri. Hel "nu"de "s miljoen gulden. Als programmablad van de VARA ieeit de overheid die voor haar rekening deze week hierover en:ge concrete cij- neeml en het ap^araat voor de in fers en zegt: de uitgaven zijn sneller ningskosten lde Dienst Luister- en gestegen dan de inkomsten, met gevolg ^vergunningen) een weinig wordt dat er ieder jaar minder en na 1955 beperkt, zou de binnenlandse omroep helemaal met meer is gereserveerd. dug heel poe(j kunn€.n worden gefinan- n, kostenstijgingen -iin gevolg cierd uit de thans geldende 12 per normSre p^U^vcrhógfngenf b v i«r .u,.terbijdr^e. 5.n zou vxrhogmg alles wat aan technische appa- van kijkgelden, die niemand sympathiek voorkomt met nodig zijn. Tot zover de cijfers. Het oude vraagstuk van de Wereldomroep blijft inmiddels ook hier de kop op steken. Alle omroepverenigingen zijn hierin ran ccnzcKcle gevoelen en de ovcr- kW-zenders van de Wereldomroep heid ziet er de redel\jkheid ook wel m™Mn!> enz ™n Z« alles wat aan technische appa ratuur wordt aangeschaft, van de sa larisherzieningen en loonronden (in een loon-intensief bedrijf als de ra dio betekent een loonronde van 5 pet. een bedrag van ruim een half mil joen). de aanleg en exploitatie van t FM-zendernet Ook zijn verschillende kosten dat het exploiteren van de Wereld en. «v.. .co,...,.,,™, omroep, Nederlands representatie in andere doeleinden dan de binnenland- het verre buitenland, inderdaad pri se uitzendingen sterk gestegen. In de mair staatszaak is. Maar het schijnt periode 1952—1956 ging dc opbrengst ^ar moeilijk te zijn, die vijf miljoen van de KUiterbiJdrsge met 22 pet. om- d,epe„ hoog en stegen de uitgaven van de binnenlandse omroep met 33 pet. Ma; de inningskosten van de PTT derden liefst met 64 pet. en l in 1956 15 pet. van d< De zenderhuur steeg i exploitatie van de Wereldomroep i 52 pet. Het aandeel, dat de binr landse omroep uit de 'uisterbijdm ontvangt wordt dus steeds kleiner. In 1957 was de situatie zó, dat de opbrengst De overheid heeft daarom het plan. de Wereldomroep langzamerhand los te |h de huidige financiering. Zij woorden vallen. De Cadillac, waarin Link van Bruggen naar de frontlijn reed, wordt door een wachtpost nauwkeurig op wapens onder zocht. Poolse visser gegrepen Met dat al is het gevaar voor ver- de luisterbijdrage was hoging van de luisterbijdrage met f 3 oftewel 25 pet. nog niet geheel van de baan, maar laten we hopen, dat de overheid liever besluit een andere koers te varen in de financiering. Ambulances Een Poolse visser heeft maandag bij de Schotse kust een mislukte sprong naar de vrijheid gedaan. Hij heeft ge ruime tijd wanhopig zwemmend gepro beerd een Schotse vissersboot te berei ken. maar 80 meter van de vrijheid werd hij aan boord teruggehaald. „Het was een vreselijk gezicht om een man zo wanhopig te zien zwemmen voor zijn vrijheid, terwijl wij niets konden doen", zei later de kapitein van de Schotse treiler, in wier gezichtsveld dit drama zich voltrok. Het Poolse vissers schip voer zes en halve kilometer bui ten de kust, toen de man letterlijk een duik naar de vrijheid nam. Hij trachtte het kleine Schotse bootje „Rose Mary" te bereiken, waartoe hij krachtig uithaalde. Dc communistische treiler maakte toen snel een omtrek kende beweging om hem de weg af te snijden. De ..Rose Mary" was zo goed als onbestuurbaar, omdat zij zware netten sleepte en de drie opvarenden konden niets doen dan toekijken. Met bootshaken werd de vluchteling aan boord getrokken. Hij werd dadelijk benedendeks gebracht. Het laatste wat men zag waren een paar geboeide han- Met een Cadillac, een grote, zwar te, die gewoonlijk alleen voor het vervoer van autoriteiten wordt ge bruikt, waren een Amerikaanse jour nalist en ik naar de frontlijn in de bergen gebracht. Of de wagen het eigendom van de chauffeur was, of dat hij er slechts een dagje vrijaf mee had genomen, weet ik niet. Wat ik echter wel weet, is, dat het geen taxi was en dat de Libanees twee honderd gulden had gevraagd voor een rit, die, in normale tijden, mis schien amper vijfentwintig gulden kost... Een kilometer of tien buiten Bei roet, in de koelte der bergen, die hoog boven het vliegveld oprijzen, zag ik de eerste, grimmige aanwij zing van een front, de wachtposten, die beleefd naar mijn papieren had- j 1960 is benoemd prof. dr. H. G. K. Wes- den gevraagd, niet meegerekend. I tenbrink. Een ambulance-wagen van het leger In de haven van Amsterdam zijn kwam met een gillende sirene de 6 t°t en met 12 juli aangekomen weg afrijden, onmiddellijk gevolgd '32„0,-527. door een tweede. Het beeld contras-1 schePen ,325<521 brt)- teerde wel sterk met de lieflijkheid p der omgeving: met bougainville enj ceders overstroomde berghellingen, die in het vriendelijkst denkbare zon licht lagen te baden. Toen ik het dorpje Eilab was ge passeerd. hoorde ik in de verte scho ten door de valleien weerkaatsen. En toen de laatste huizen van het ge hucht Sjamlan achter me lagen, kroop de „Caddie" met moeite om I een „wegversperring" heen. die uit een totaal vernield legervoertuig be- stond, dat die morgen door een mijn j was opgeblazen. Kabr Smuel, waar kolonel Sa maha twee van zijn compagnie- en leidde, is een dorpje van mis schien zeventig huizen. Het was Prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz heeft op zijn verzoek m.i.v. 1 sept. a.s. eervol ontslag gekregen als lid van de raad voor zuiver wetenschappelijk onderzoek vanwege de Rijksuniversiteit te Utrecht. Voor het tijdvak 1 sept. 1958 tot 1 okt. 1 vertrokken 151 Deze ruwbouw geeft een indruk van het systeem Rottinghuis, dat doet denken aan het zo sterk ge- industrialiseerde Franse systeem Coignet. Men ziet dat voor de buitenmuur van elke woning maar twee gewapend betonelementen nodig zijn. Maar deze hebben dan ook een oppervlakte van een kamer of vloer en wegen drie duizend kilo elk. Bij de afbouw komt er een halfsteens muurtje van baksteen tegen de gevels aan. HET MEEST SPECTACULAIR TVf A ONZE OPMERKINGEN over de systemen Korrelbeton, Muwi L* en Bredero (B.B.B.*) willen we in een derde en laatste artikel stilstaan bij de drie andere systemen, waarin hier te lande eveneens al duizenden woningen zijn gebouwd: het systeem Rottinghuis, het Baksteen Montage-systeem en het Airey-systeem. Het meest spectaculaire van al deze systemen is ongetwijfeld het systeem Rottinghuis, omdat hierbij geopereerd wordt met grote, draagkrachtige gewapend-betonelementen, die een oppervlakte heb ben van een complete kamerwand of -vloer. Ze worden op de fabriek in vormen gegoten en wel zo, dat de deur- en raamkozijnen, alsmede diverse leidingen er muurvast in zitten, wanneer de gestorte beton eenmaal ïs verhard. Daarna worden deze elementen met zware vracht auto's of opleggers naar de bouwplaats getransporteerd, waar gigan tische portaalkranen ze de lucht inzwaaien, om ze ten slotte aldus samen te voegen, dat het ene vertrek na het andere wordt gecreëerd. Baksteen-montogebouw Het systeem Baksteen Montage Bouw (B.M.B.) berust op een Engels patent en wordt toegepast door de N.V. Ne- derlandsch Bouwsyndicaat te 's-Gra- venhage, van welke bouwmethode we in Amsterdam kennis hebben ger Het komt neer op het mechanise selen van middelgrote elementen. Hiei Wel is waar sluiten die vloeren, mu ren en zolderingen dan nog wel niet hermetisch, doch hiertoe worden de elementen door stekijzers en schroef- hulzen met bouten aan elkaar verbon den, waarna alle resterende kieren, gleuven en sleuven zorgvuldig met be ton worden volgestort. Op een terrein in de Spaansepoldei te Rotterdam zijn we bij de N.V. Gem bo (Grote Elementen Montagebouw van de fabricage van deze imposante elementen getuige geweest. Het storten van het beton (zand, grind hollith ge malen slakken, en cement) geschiedt, wanneer het gaat om elementen, die grote maatvastheid vereisen, op stalen storttafels. Ook worden wel elementen gemaakt door storting van het beton op betonnen vloeren. En voorts, als het te doen is om ingewikkelde siér elementen, op houten mallen of vormen De vormen, waarin het beton ge stort wordt, zijn doorgaans eenvoudig gehouden, zodat ze zonder veel kosten gewijzigd kunnen worden. Hierdoor ver kreeg het systeem Rottinghuis een gro te mate van soepelheid, zodat de ar chitecten niet gedwongen zijn honder den woningen met een volkomen gelijk uiterlijk te ontwerpen. Een zekere va riatie in diverse blokken is dus te ver wezenlijken. Wanneer er een blok Rottinghuis-wo ningen wordt opgezet wordt zo'n blok Reorganisatie van Britse defensie Een directe afstammeling van admiraal Nelson. Sir William Dicksson, Is benoemd tot hoofd van de Britse defensiestaf. Dat is gisteren in Londen bekend gemaakt in een witboek, dat bijzonderheden bevat over reorganisatie van de Britse defen sie. De defensiestructuur van Groot Brit. tannië ondergaat een ingrijpende ver andering door de uitbreiding van de ka binetscommissie voor defensie tot twaalf leden. De ministers voor het leger, lucht macht en bevoorrading, die niet beho ren tot het kernkabinet, zijn er o.m. in opgenomen. Voorts wordt een defensie- raad ingestelde om minister Duncan San- dys bij te staan bij de opstelling van zijn defensiepolitiek en de behandeling van kwesties tussen de onderdelen van de strijdkrachten. portieksgewijs in moten verdeeld door een doorgaande, volledige spouw. Op deze manier bereikt men een goede geluidsisolatie. Om dezelfde reden wordt ook telkens het trappenhuis met een kleine spouw van de woningen geschei den. En ook bij deze systeemwoningen ■s men ertoe overgegaan, de buitenmu ren met een muurtje van baksteen te Voor één woning zijn, dak en on derhuis meegerekend, plm. 60 ele menten van diverse grootten nodig en deze 60 elementen kunnen in 7 vrachten naar de bouwplaats wor den gereden. Daar het transport dus nogal kostbaar is, mag dc af stand tussen fabriek en bouwplaats nooit de afstand van 70 kilometer overschrijden. Anders is deze bouw methode niet meer rendabel. Moet dus op veel grotere afstand van de fabriek worden gebouwd, dan blijft er niets anders over dan een nieu we fabriek te bouwen. Dat is op zich zelf geen ramp, als het aantal te bonwen woningen maar een behoor lijk kwantum vertegenwoordigt. Momenteel zet een montageploeg van vijf man in één dag zo'n woning over eind. Rottinghuis' Aannemingsbedrijf N.V., gevestigd te Groningen, bouwt thans één woning per dag: de N.V. Gembouw, zetel 's-Gravenhage, en nauw verwant met Rottinghuis' Aanne mingsbedrijf. bouwt er twee per dag. F.r zijn tot 1 januari jl. in het totaal in dit systeem 2.098 woningen gebouwd en op 1 april jl. waren er nog 566 in aanbouw. Opvoering van de capaciteit is mogelijk door uitbreiding van de montagebanen der bestaande fabrie ken te Rotterdam en Groningen; of door de vestiging van nieuwe fabrieken. Ter vergelijking zij verwezen naar het Franse systeem Coignet, dat wat grootte en aard van dc elemen ten betreft, overeenkomt met het sys teem Rottinghuis. Coignet bereikt, toe worden rijen bakstenen in de leng te en met de .smalle kant naar boven in gleuven tegen elkaar gelegd, in deze gleuven en ook lussen de stenen wordt specie aangebracht en vervolgens zorgt een pers ervoor, dat deze stenen aan elkaar „geklonken" worden. Aldus ont staan brokken muur, ter hoogte van een halve etage, welke brokken met portaalkranen tot een complete verplaatsbare) fabriek, terwijl net samenvoegen van deze elementen tot complete muren op de bouwplaats geschiedt. Voor dit samenvoegen moet uiteraard nog metselwerk op de tradi tionele wijze worden verricht. Dit sys teem heeft ook de traditionele spouw muurconstructie. die eveneens in de fabriek wordt uitgevoerd. Doch de binnenspouwelementen en de binnen muurelementen worden niet gemaakt van baksteen maar van korrelbeton. De funderingen en de onderhuizen worden traditioneel gemaakt, terwijl de afbouw, gelijk bij alle zes bouwsyste men, eveneens op de traditionele manier wordt verricht. Want men bedenke dit wel: systeembouw kan alleen voor de ruwbouw worden toegepast. Bij het fabriceren van baksteen-ele menten wordt het invoegen van deur en raamkozijnen achterwege gelaten. Dat gebeurt pas op de bouwplaats. Wel worden op de fabriek al diverse lei dingen in de muurdelen gemetseld. Ofschoon de vloerelementen en de trappen zelf werden ontwikkeld wordt de fabricage ervan aan Schokbeton toe vertrouwd. Deze vloerelementen zijn aan de onderkant zo glad, dat bespui ten met kristalkalk voldoende is om een goed plafond te krijgen. Vandaar dat ze tevens als dakplaten worden aangewend. Op deze maruer wordt 30 k 40 procent van het altijd kostbare stu- cadoorswerk overbodig. Tot 1 januari werden in het B.M.B. systeem bijna 2000 woningen gebouwd, terwijl er op 1 april nog ruim 500 in aanbouw waren. Op het ogenblik bouwt de N.V. Nederlandsch Bouwsyndicaat 400 a 500 woningen per jaar. Uitbrei ding van de capaciteit is mogelijk door het inrichten van een tweede' mobiele fabriek of het vestigen van een vaste fabriek. de zijn goede Airey-systeem door nog nauwkeuriger methoden fabricage met benulp van zeer 1 re mallen een maatvastheid de bouwplaats vergen. Dit systeem gaat verder dan enig ander op de weg naar industrialisatie en beper king van de arbeid op de bouwplaats. De toepassing Is echter pas econo misch bij grote opdrachten voor in hoofdzaak gelijke woningen, daar an ders de afschrijvingen te zwaar druk ken. De soepelheid van aanpassen van het systeem-Coignet aan verschil lende woningtypen is dus minder groot dan bij de andere systemen. En ten besluite dan nog het Alrey- systeem, zo genoemd naar de Britse ingenieur Sir Edwin Airey uil Leeds, welk systeem aan de specifiek Neder landse eisen werd aangepast en hier febezigd wordt door de N.V. Neder- andse Mij voor Volkshuisvesting te Amsterdam. Zo komt het, dat hier te lande ook gesproken wordt van het sy steem Nemavo-Airey. Het is een echt montagesysteem, dat aanvankelijk uit sluitend voor het bouwen van eenge zinswoningen werd toegepast. Maar Ia- ter ging men er ook blokken van 3, 4 en meer woonlagen mee bouwen. Het Airey-systeem is het enige van de zes thans besproken systemen, dat uiterlijk nog het stempel van systeem bouw. vertoont. Dit komt door de klei ne beton-elementen (die doen denken aan keurig afgewerkte '.rottoirtegels) waaruit de muren worden opgetrokken. Dit optrekken vereist niet het bouwen Dit zijn woningen gebouwd in Bak steen-Montage-Bouw (B.M.B.). Het ambachtelijk door middel van steen tjes aan elkaar metseleri 'der afzon derlijke gevelelementen is de laatste tijd vervangen door royale naald- voegen, waardoor de baksteen panelen, zoals ze geprefabriceerd zijn, in de gevels blijven spreken. van steigers, daar eerst de staal- of betonskeletten der woningen worden op gericht en dan van binnenuit de ele menten hiertegen bevestigd worden. Voordelen van deze bouwmethode gewichtsbesparing, te-isolatie en kosten, zulks ook door toépassing met zink bespotan stalen ramen, stalen binnendeurkozijnen, kasten etc. Daar de benodigde elementen maar klein van omvang zijn. kunnen ze op vrij simpele wijze in de fabriek wor den vervaardigd De meeste huizen, die tot nu toe in dit systeem werden ge bouwd, hebben een helder wit uiterlijk, zoals een betegelde keuken. Om de een tonigheid bij het verrijzen van diverse grote woningblokken echter te breken, worden nu ook blauwgrijze elementen vervaardigd, alsmede elementen In an dere kleuren. In het totaal werden al 7200 wonin- {en volgens het Alreysysteem in ons and gebouwd, verdeeld over 25 ge meenten. Bij deze 7200 woningen zijn 4000 eengezinswoningen. Beide typen woningen hebben we in ie hoofdstad kunnen aanschouwen. Onze conclusie was. dat de eengezinswoningen, met groen en bloemen ervoor, een alleszins acceptabel uiterlijk hebben. Bij dc enorme woningblokken, waarvoor in de letterlijke zin geen kruid gewassen is maken de gevels helaas een wa'. dood se indruk. Het feit echter, dat de hu- ren van deze woningen niet door de ge wone man kunnen worden betaald zij bevatten nl. 4 of meer kamers geeft anderzijds aan het betrokken stadsdeel toch een bepaald cachet, dat we als koel doch voornaam zouden wil len aanduiden. vanavond Vanavond is het de NCRV. die ons de poorten van het Holland Festival binnenvoert met de opnamen Haaser, gedirigeerd door Bernhard Haitink. U kunt luisteren naar werken van Weber. Schumann (pianoconcert in a) en Badings (8e Symfonie). Dit concert duurt van 8.20—9.20 uur. Om 10 15 uur: de derde muziekavond ten huize van de familie Bach. Nijveen zijn opgetreden zendt de VARA het hoorspel „Buren" van Al lan Prior uit. Om 9.50 uur concer- TIPS uit het buitenland Berlioz' dramatische symfonie „Ro meo en Julia" wordt uitgevoerd door het Keulse Omroepsymfonle-orkest met koor en solisten onder leiding van William Steinberg, in het Duitse programma 88.8 m. tussen 9.16 en 10.45 uur. In Brussel is het als gewoonlijk op woensdag hoorspelavond. Ditmaal kunt u luisteren naar „Brussel Nice" door Bert van Aerschot, en wel tussen 8 en 8.45 uur. Daarna zingt de Amerikaanse bariton George London op de Expo liedèren van Schubert, Mouss Gruenberg. (324 1 RADIO VOOR MORGEN opening. AVRO; JH Nw's. 8.15 Gram; >.M V d vrouw; 9.15 Gram; 9.15 Waterst; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; II.04 Kookpraatje; 11.15 Pianore cital; 11.45 Moderne kunst en zielsziekten, caus; 12.00 Gevar progr; 12.30 Land- en tulnb meded: 12.33 Gevar progr (verv.); 13-00 Nws: 13.15 Meded of gram. 13.20 Dans mui. 1355 Beursber. 1100 Hobo en piano, 11.30 Zang en plano; 15 00 De Jacht op de dader, hoorsp; 15.15 Gram; (Tussen 15.35 en 17.30 Rep Tour de France); 16.30 Gram: 17-00 V d Jeugd: 17.45 Orgelspel; 18.00 Nws: 18.15 Rep Tour de France; 18.30 Amua muz; 18.55 Gesproken brief uit Lon den; 19.00 „35 Jaar AVRO" muz Journ; 20.00 Nws; 20.05 Kamerork en sol; 21.00 Voordr; 21.20 Lichte muz; 21.55 Act; 22.20 Bariton en.plano; 22.50 Sportact; 23.00 Nws; 23.15 Koersen v New York; 23.16 Act of gram; 23 25—24.00 Dansmuz. Hilversum II. 290 m. KRO: 7X10 Nws: 7.15 Gram: 7.45 Morgengebed en Ut kal; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d hulsvrouw, NCRV; 10.00 Gram; 10.30 Morgendienst. KRO; 11.00 V d zieken; 11.45 Gram; 12.00 Middagklok - noodklok; 12.03 Gram; 12.25 WIJ van het land. 12.15 Land- en tulnb meded. 12.30 Dansmuz: 12-55 Zonnewijzer; 13.00 Nw» en kath nws; 13 20 Sopr en pla- ■Üj MB I NCRV14.00 Kamer- ■L._ 15.15 Gram, 15.40 sol: 10.00 Bijbellezing; 16.30 13.10 Lichte r ork; 14.4 10.00 Bijbellezing; 16.30 I 17.00 V d jeugd; 17.30 uram; 17. so Beu ruber; 17.45 Amui muz. 18.15 Fries progr; 18.30 Gram; 19.00 Nws en weerber. 19.10 Gram; 19.20 Gram; lt.3o Lichte muz; 19 50 A.R.. pol. caus; 20.00 Radiokrant; 20.20 Spoorzoeken door Euro pa; 21.30 Holland Festival; FlHiarm ork en soUst; 22.15 Periodieken-Parade; 22.45 Avondoverdenking; 23 00 Nws en SOS-ber; 23.15 Gram. 23.20—24.00 Concertgebouworic. vanavond AVRO biedt dan weer een aflevering van „Luipaard op schoot" en om 9 uur begint een blijspel van Ian Hay en L. du Garde Peach „Het witte schaap van de familie". TELEVISIE VOOR MORGEN Pacific 231. "film; 20.50 "V d J S itt

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7