Staatsgreep in Irak een teken aan de wand Ook militaire dictatuur faalt Leven vol moeilijkheden Israëlische president in Nederland aangekomen uniek aanbod Gillette Billiton-concern boekte een lagere winst Graaf Floris II had eigenzinnige vrouw DINSDAG 15 JL'LI 1958 (Van een onzer redacteuren) 1-1*1 WAS WAARLIJK GEEN TOEVAL, dat in de eerste berichten over de staatsgreep in Bagdad al mel ding werd gemnakt van het vermoorden van de kroonprins Abdoel Illah en premier Noeri es Said. Beide mannen hebben in de afgelopen twintig jaren het politieke leven in Irak geheel beheerst: Abdoel Illah als regent gedurende de veertien jaren, dat koning Feisal II minderjarig was en Noeri als de sterke man, de politicus, die meestal als premier, maar vaak ook achter de schermen, in Irak de lakens uitdeelde. Ook nadat koning Feisal in 1953 de troon had bestegen, bleven beide staatslieden de meest invloedrijke figuren in Irak. Het kon haast niet uitblijven of de ontevredenheid van grote groepen in het Tweestromenland, waar nog nooit werkelijk vrije verkiezingen werden gehouden, richtte zich in de loop der jaren voornamelijk tegen beide mannen. En zo kon het gebeuren, dat de leiders van de opstandige beweging zich van hun namen be dienden om de opgekropte haatgevoelens van talrijke teleurgestelde mensen tot uitbarsting te doen komen. het Midden-Oosten, die bereid wa ren, deze mogendheden op hun beurt te helpen bij het terugdringen van de communistische invloed. Hierbij werd niet de vraag gesteld, of die regeringen ook werkelijk het volk vertegenwoordigen en of de militaire en economische steun, die vaak op ruime schaal werd verstrekt, niet een averechtse uitwerking op de bevol king zou hebben, omdat zij nogal eens moest dienen om bedoelde lan den een militaire dictatuut te kun nen opleggen. Het leven van Noeri es Said is vol moeilijkheden geweest. Hij werd in 1888 geboren, toen Irak nog Turks was, werd opgeleid op de militaire academie van Istanboel en nam vervolgens dienst in het Turkse leger, waarin hij al spoedig een hoge post bekleedde. Na de eerste wereldoorlog, toen Engeland de staten Irak en Jordanië in het leven had geroepen, werd hij opperbevelhebber van het Iraakse leger en tegelijkertijd minister van defensie. Sinds die tijd ontwikkelde Noeri zich tot een invloedrijke politicus. Reeds in 1930 vormde hij zijn eerste kabinet om slechts enkele jaren daar na weer opperbevelhebber van het leger te worden. Aart het eind van 1936 begaf hij zich na een tegen hem IRAK EN DE OLIE (Van medewerker) MAANDAG, de dag dat de staatsgreep in Irak bekend werd. zakte de koen van Ko ninklijke Olie met f3.90. Tegen over vorige week vrijdag betekent dat een koendaling van 19 pon ten.. Deze reactie van de benn bewijst beter dan vele woorden wat de bloedige gebenrtenia in Irak voor de westerse economie betekent. Het Midden-Oosten heeft slch na de tweede wereldoorlog tot een uitermate belangrijke olieleveran cier ontwikkeld. Het neemt tbans, als wij de prodoktle van Rusland en sljn satellieten buiten beschou wing laten, bijna 25 procent van de wereldproduktia voor xijn rekening. Het gevaar De produktie in Irak lelf was In 1957 niet eens 16 bijzonder groot: nog geen 3 procent van de vrije-wereldproduktie. Hier zit in wezen dan ook niet het gevaar. Neen. het werkelijke gevaar schuilt In de mogelijkheid dat steeds meer landen, hetzij vrijwil lig. hetzij gedwongen zich aanslui ten bij de Verenigde Arabische Republiek van Nasser en dat daar door de beschikkingsmacht over de olie in het Midden-Oosten in één hand komt. Sedert Egypte en Syrië onder ern hoedje spelen, hangt de olie toevoer naar de havens aan de Middellandse Zee voortdurend aan een zijden draad, daar de pijplei dingen door Syrië lopen. Een groot deel van de olie kan echter ook de andere kant uit, naar de Per zische Gqlf gestuurd worden en zo vla Kaap de Goede Hoop in de Verenigde Staten en Europa ko men; het Is de weg die werd in geslagen na de sluiting van het Suezkanaal in het najaar van I95d. Daarom dat Nasser er veel aan gelegen is geleidelijk aan de oliebronnen zelf In handen te krij gen. als troef om die op een ge geven ogenblik to kunnen uit spelen. Prijsverhoging De westerse wereld toch kan niet meer buiten aardolie en al baar derivaten. Het vervoer ter zee, to land en in de lucht Is hierop in gesteld om nog maar te zwijgen over wat de chemische industrie tegenwoordig uit de olie haalt. Een vermindering van de aanvoer uit het Midden-Oosten betekent dan ook onherroepelijk een ver hoging van de kosten, óf door het vervoer over grotere afstanden óf door het gedwongen aanboren van minder rendabele bronnen, welke kostenverhoging uiteraard uitloopt in een prijsverhoging. De beurs voelt dat wel aan; zij denkt onmiddellijk aan de gevol gen van produktiebeperkingen en de invloed daarvan op de winst. Het gaat daarbij niet om nauw keurige calculaties, doch om een doorwerking van het sentiment, hel angstig worden van kopers die hun stukken kwijt willen voordat de bul losbarst. Dat onberekenbare, dat onmid dellijk op een dreigend gevaar rea geren speelt In de beurshandel zo'n grote rol. Want nemen wij nu alleen Koninklijke en haar belang hij de olieproduktle In Irak. dan blijkt dit niet bijster groot te zijn. 7.iJ heeft een belang van bijna 25 proeent In de Iraq Petroleum Company, die voor de oliewin ning In Irak zorgt. En daar deze onderneming in 1957 bijna 22 miljoen ton olie produceerde, be- tekrnt zulks voor de Koninklijke een goede 5 miljoen ton. hetgeen maar 5 proeent is van de totale prodoktle over de gehele wereld van dit gerichte staatsgreep in politieke bal lingschap. Drie Jaar lang liet hij zich niet recht streeks in met de politieke zaken Irak. maar in mei 1939. enkele maanden voor het uitbreken van de tweede wereld oorlog, keerde hij naar zijn land terug om er opnieuw een kabinet te vormen er zo bleef hij met enkele kleine onder brekingen de meest invloedrijke figuur in het Iraakse politieke leven, tegen niemand het durfde opnemen en die tot gisteren alle moeilijkheden wist BAGDADPACT Ook zijn pro-westerse politiek bezorgde hem in Irak vele vijanden. Om zijn tegen standers de wind uit de zeilen te nemer maakte hij een einde aan de Britse voog dij over zijn land door het Brits-Iraakse verdrag op te zeggen, maar kort daarna behoorde hij tot de oprichters van het pact van Bagdad, waarbij spoedig niet alleen Irak. Turkije en Pakistan, maar ook En geland (en nog later Pertië) aangesloten zouden zijn. Dit pact was bedoeld als tegenhanger van het Arabische blok, dat president Nasser van Egypte in het Mid den-Oosten trachtte te vormi Later, toen Nasser er in slaagde. Egyp te en Syrië te verenigen in de Ver enigde Arabische republiek, was Noeri een der grondleggers van de Arabische unie. die in het begin van dit Jaar tu Irak en Jordanië werd gesloten het Egypte en Syrië onmogelijk it maken, zich van Jordanië te maken. De gedachte dat Irak wel eens het eerste slachtoffer van de axpansiezucht van bedoelde landen zou kunnen worden, is blijkbaar nooit in het hoofd van Noeri es Said opgekomen. Maar wie heeft deze ontwikkeling we) voorzien? In ons commentaar van gisteren schre ven w(j reeds, dat de gebeurtenissen In het Midden-Oosten een ernstiger wending hadden genomen, dan voor mogelijk werd gehouden. Na de opzienbarende val het bewind van Noeri es Said in Irak l()ken de dagen van de huidige regimes In Jorda nië en Libanon geteld en ziet het er voor de monarchieën In Saoedl-Arablë en Per- sië niet erg rooskleurig uit, terwijl de positie van Turkije moeilijker en die van Israël veel hachelijker dreigt te worden Egypte en het aan Irak grenzende Sy rië hebben ten slotte gezegevierd. Nasser is de grote overwinnaar en de pogingen van de Verenigde Staten, de toestand in het Midden-Oosten met de hulp van Irak en Turkije te stabiliseren ei wicht te 9cheppen tussen de tegen elkaar gerichte krachten in dat deel van de we reld. zijn op een grote mislukking uitge- Intussen wordt het Arabische rijk van Gamal Abdel Nasser steeds groter. Syrië is hem enige tijd geleden reeds toegeval len. Het koninkrijk Jemen heeft zich vrij willig bij zijn Verenigde Arabische repu bliek aangesloten. Irak dreigt thans als een rijpe appel in zijn schoot te vallen en het kan niet lang meer duren of Jor danië en Libanon volgen de weg van Irak. In Saoedi-Arabië is reeds geruime tijd een ontwikkeling aan de gang. die ge richt is op aansluiting in de een of andere vorm bij de Verenigde Arabische repu bliek van Nasser en ook in Perzië is de positie van de Sjah uiterst wankel en is een herhaling van de gebeurtenissen var een aantal jaren geleden niet langer uit gesloten. Telfs Turkije is geen betrouw bare bondgenoot meer, omdat ook daat grote ontevredenheid heerst over de dic tatoriale maatregelen van premier Adnan Mendéres Wat Israël betreft Is het ge vaar van een definitieve „afrekening" door de Arabieche landen opnieuw toege- WAT HU Betekent dit dat de invloed van de westelijke mogendheden in het Midden oosten geheel teniet zal worden gedaan en dat zij in de toekomst verstoken zullen blijven van de olietoevoer uit het Midden- Oosten. waarvan zij thans nog voor een groot deel afhankelijk zijn? Houdt dit tevens in. dat de Russische invloedsfeer zich thans definitief tot het gehele Mid denoosten gaat uitbreiden? Het is mo gelijk. dat een dergelijke ontwikkeling Inderdaad aan de gang la. De golf van ongebreideld nationalisme, die op het ogenblik het gehele Middenoosten over spoelt. dreigt alle bestaande verhoudin gen weg te vagen en dit zo belangrijke deel van de wereld een geheel ander aan zien te geven. De eenwording van dc Arabische wereld, waarin niemand wilde geloven, schijnt zich thane Inderdaad te voltrekken en het zou verkeerd zijn. hier voor de ogen te sluiten. De naoorlogse politiek van Enge land en de Verenigde Staten is er op gericht geweest, steun te verlenen aan de regeringen van de landen van Hiermede hebben Engeland en de Verenigde Sfaten zich niet geliefd ge maakt bij de volken van het Midden- Oosten, die grotendeels nog In grote armoede leven. De Sowjetunle vond hier een vruchtbaar arbeidsterrein en het optreden van Nasser maakte In alle Arabische landen grote indruk. Telkens, wanneer in een van dne lan den een opstand tegen het bestaande regime uitbrak, bleken de pro-wes terse leiders zich slechts met de steun van het leger te kunnen handhaven En in Irak zien we thans, wat er ge beurt, als ook het leger niet moer be trouwbaar is en zich tegen de poli tieke leiders keert Deze politiek van Engeland en de Ver enigde Staten Ingegeven door het ver langen. het Midden-Oosten uit handen van het Sowjetblok te houden, blijkt niet langer houdbaar te zijn. Als deze mogend heden willen voorkomen, dat dit belang rijke deel van de wereld niet voor he Westen verloren gaat moeten zij hun po litiek drastisch herzien en meer dan ooit rekening gaan houden met wat er in de hoofden en harten van de Arabische volken. Dit betekent niet dat zij nu capituleren voor Nasser en hun huidige bondgenoten in de steek moeten laten Maar het houdt wel in dat zij moeten be ginnen met af te zien van ai het machts vertoon. waarvan we tot dusver getuige zijn geweest en dat bedoeld was om rege ringen in het zadel te houden, die zich in eigen land niet meer konden handhaven Nasser I» In het Midden-Oosten aan de winnende hand, omdat z(jn optreden spreekt tot de verbeelding van de Ara bische volken. Tot dusverre heeft de Sow- jetunie hiervan geprofiteerd en als d» westelijke mogendheden hun politiet thans niet wijzigen, zal Moskou ten slotte de lachende derde ziin. Daarom moet het Westen aan Nasser een nieuwe kans geven om zich los te maken van de reeds al te nauwe banden met de Sowjetunle. zodat een vorm van samenwerking tussen alle Arabische landen mogelijk wordt. Dan bestaat er een mogelijkheid, dat ei een eind konit aan de anti-westerse ge voelens in de Arabische wereld en dal tn de afzonderlijke landen de basis wordt gelegd voor een meer democratische wikkeling, dan tot dusver werd geduld Deze kans mag het Westen niet onbenut '.aten. Irak is een nieuwe waarschuwing, dat er verandering moet komen. Slechts dan kunnen de problemen van het Mid den-Oosten ook het Israëlische nog op een bevredigende wijze worden opge lost. Moord te Paramaribo Een 56-jarige Surinaamse musicus heefi gisteren te Paramaribo zijn 24-jarige Ne derlandse vrouw met bijlslagen vermoord, ma hij zich ophing. Het echtpaar laat kinderen van één tot vijf jaar achter. De dader was tengevolge van invaliditeit werkloos en de Surinaamse regering over woog zjjn terugzending naar Nederland, waar hij 37 jaar gewoond had. HEBREEUWS GEZANG OP SCHIPHOL DE president van Israël, de heer Israël Jitzchak Ben Zwi, is gis termiddag voor een bezoek van enige dagen in Nederland aangekomen. Hij maakte de reis per vliegtuig van Tel Avlv naar Schiphol. De president had al bijna een uur boven ons land gevlogen voordat hij op Nederlandse bodem officieel werd begroet. Het vliegtuig had de 3700 km van Tel AvivSchiphol sneller gevlogen dan verwacht. De speciale ontvangst op Schiphol wilde men zonder sto ringen doen verlopen, zodat het vliegtuig langer in de lucht moest blijven. Op het vliegveld waren o.a. ter be groeting aanwezig vice-admiraal b.d. A. Rost van Tonningen, opperceremonie- ter van het Koninklijk Huls, rr ter-president dr. W. Drees en andere hoge autoriteiten. Na de begroeting wan delde de 73-jarige president naar een groep van 60 Joodse jongeren, die het staatshoofd met de vlaggen van Neder land en Israël begroetten. Na gezang werd in het Hebreeuws een lofzegging gedaan voor de president. Ben Zwi zal zijn bezoek aan Nederland niet afbreken in verband met de toestand in Irak. De eerste berichten over de gebeurtenissen n dat land had hij een uur voor zijn •ertrek uit Tel Aviv vernomen via eer radiozender van de opstandelingen. De Israëliërs wilden zich niet uitlaten ter de ontwikkeling in Irak. De si taris-genrraal van het departement buitenlandse zaken. dr. Walter Eytam, gevraagd naar zijn reactie, zei. dat een niet alles tegelijk kan doen. „Ik u bezig aan een bezoek aan Neder land en de gebeurtenissen in het Midden- Oosten worden zonder twijfel door het departement in Jeruzalem behandeld as zijn lakonieke antwoord. Vele vertegenwoordigers van de Jood- gemeenschap in Nederland werden »n de president voorgesteld. Het gezel schap Is vervolgens naar Den Haag ven Een feestelijke ontvangst wachtte de president van Israël bij zijn aankomst op Schiphol. Op de voorgrond links de ambassadeur van Israël in Nederland, de heer H. A. Cidor. Naast hem de presi dent en zijn echtgenote. Het vliegtuig, waarmee de president reisde, dcBrittania van de Israëlisch» maatschappij Elal, zette een uur later zijn reis voort naar Londen en vandaar naar New York. Na zijn bezoek aan ons land vertrekt Ben Zwi voor enige dagen naar België. Beurzen wankelen door Irak De New Yorkse effectenbeurs had de zwaarste daling te verwerken van dit jaar tengevolge van de staatsgreep in Irak. Internationale oliewaarden daalden 1 tot meer dan 4 dollars, andere waarden tot 1 dollar. De markt begon lager en de tikker taakte achter toen grote pakketten oliewaarden verkocht werden. Bij de verdere handel krompen de verliezeD doch later werden de koersen weer lager. Oliewaarden van het westelijk halfrond stegen eerst, doch later werden vinsten kleiner. Chemische fondsen, staal, auto's, luchtvaart, elektronische fondsen en filmwaarden gingen acnter- uit, spoorwegen waren korte tijd vast. doch daalden later- De koerswaarde van alle genoteerde fondsen verminderde met 2,8 miljard dollar. De Londense beurs werd door de ge beurtenissen in Irak overheerst met dalingen over de gehele linie, het meest bij oliewaarden. British Petroleum ver loor II shilling 9 d., Shell 7 sh., Burmah Oil 6 sh. 9 d., en ook de goudgerande waarden hadden koersdalingen tot 12 sh 6 d. De koers van het pond daalde mei 9/32 cent tegenover de dollar en daalde eveneens tegenover Zweedse kroon. Zwitserse frank, lire en gulden. 'Engeland heeft een Russisch verzoek afgewezen om uitlevering van de Est- landse zeeman Erich Teayn, die in Schot land politiek asiel heeft gevraagd, nadat hij van een Russische vissersvloot ontsnapt. - De Britse minister van voor buitenlandse zaken, Noble, heeft dit gisteren in het Lagerhuis meegedeeld. Het nieuwste Gillette precisie scheerapparaat met twee Blauwe Gillette mesjes, verpakt in een fleurige plastic sigarettenkoker voor maar weet U of U zich 's morgens om 8 uur goed geschoren hebt. U voelt zich dan nog fris en schoon als U de dag begonnen bent met water, zeep en Blauwe Gillette. enige manier om U goed te scheren Arbeid van een eeuw werd in Indonesië afgebroken DE GECONSOLIDEERDE WINST der N.V. Billitonmaatschappij en haar dochters daalde in 1957 van 7.85 miljoen tot 5.69 miljoen,, door dat de dividenden op minderheidsbelangen verminderden tot 3.68 min. (vorig jaar 7.3 min.), tengevolge van het achterblijven der dividend uitkeringen door de N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouwmij. Billiton. De resultaten der meerderheidsbelangen waren echter 1.15 min. hoger op 7.54 min. De winst der N.V. ad 4.58 (5.1) min werd gedrukt door 420.000 kósten der 21 min. obligatielening. Hieruit wordt de statutaire reserve met 500.000 verhoogd tot 42.5 min., de reserve re search en voorlichting,'waarvan 694.000 onttrokken, met 794 000 tot 2.5 min. Voorgesteld wordt 20 (20) dividend op aandelen eerste en 15 (15) op aande len tweede rubriek, w.v. 7slotdivl- dend. Het onverdeeld dividendsaldo stijgt met 14.730 tot 5.38 min Het geconsolideerd vermogen daalde tpt 87.9 (89,9) min. door voorzieningen voor Indonesië. Dit vermogen, met inbegrip van de 21 min. obligatielening, totaal 109 min., is als volgt gespreid: 31.8 min. In Nederland, 3,2 min. in Enge land; 21 min. Afrika, 8.8 min. Ver enigde Staten, 33 min. Suriname 15 min. kapitaal. 18 min. leningen), 4.6 min Canada, 6,6 min. Indonesië. De gecon solideerde reserves daalden tot 66.» (68,9) min. De Nigadoo Mines Ltd. (Canada) schaf te een lood-, koper- en zinkverwerkings- installatie aan.'De proeffabriek begon het onderzoek van het ondergronds gewonnen erts. Dit jaar worejt besdist over de toe komst van (Je mijn. Totale uitgaven voor dit project 4,6 min. Het onderzoek in N.W. Quebec wordt voortgezet. Het pro gramma van Mbeya in Tanganyika is vrijwel voltooid. Ertsreserve 14 min ton met 0.34*/» gehalte niobum, 3.8 min ton met 0.79V» en 63 min. met 0,3*/» gehalte. Capaciteit proeffabriek 150 ton per dag. Investering 7,5 min. Syndicaat met Aluminium Industrie A.G., Ver. Alumi nium Werke en Olin Matohieson/ staakte onderzoek in Angola, doch toonde bauxiet{ afzettingen aan van ongekende grootte e kwaliteit in Guinee Een intensief <mdsr£ zoek wordt in Suriname begonnen. De tinprodukfcie is onvoldoende vraag, zodat belangrijke hoeveelheden t zijn aangekocht. Van G.M.B. werden in 1957 slotdivideik 1955 en interim-dividenden 1956 i ontvangen, beide laatsten uit in NederJ* landse valutasfeer behaalde winsten? G. M.B. is thans in liquidatie. Alle i rende en onroerende goederen moetet door Indonesië worden overgenomen, prijs moet worden vastgesteld door taxatiecommissie, waarvan Billiton lid aanwijst en Indonesië een ander. Dw beide leden moeten het derde lid wijzen. Bij gebreke van overeenstem! beslist de rechtbank te 's-Gravenhage. I taxatie moet geschieden op basis van pend bedrijf. Aan Billiton komt 3/8 i de liquidatiewaarde toe. De N.V. heef bijna 100 jaar het bedrijf op Billiton goJ leid. De capaciteit vann Kamativi is.\ tot 1000 ton per dag verhoogd. De resul-P taten van Holl. Metallurgische Bedrijvenj zijn lager doch bevredigend. Hoeveelheidk te verwerken tinerts zal ln 1958 i kelijk lager zijn. Produktie en afzet van N.V. Bilitonmijr Suriname zijn op een record. De bedrijfs-f resultaten zijn zeer bevredigend. IaterimJ dividend is in 1957 gedeclareerd. Een be langrijk deel van de produktie is voor| verscheidene jaren voorverkocht. De N.I. Bauxiet exploitatiemij. (Riouw) ontving ja geen transfers over 1956 en 1957. HET LEVEN bondig jubileren Amateurgidsenboncl B B.T.B.B A. Gidsen- gastheren (Bond ter Behartiging van de Toeris tische Belangen van Buitenlandse Automobilisten) vijf cn twintig jaar en de heer R. Schultink uit Den Haag, die vice-voorzltter is, heeft ons over het ont staan van deze merkwaardige organisatie ook merkwaardige dingen verteld. ..Kort na de Olympische Spelen van 1928 was er in Utrecht een groepjq scholieren, dat een buitengewone belangstelling aan de dag legde voor auto's uit het buitenland en het vooral had gemunt op de vreemde nummerborden. Er kon geen buitenlandse automobilist door Utrecht rijden of zy hielden hem aan en vroegen hem nummerbord. En die automobilisten stonden over het algemeen hun nummerbord wel af, maar als tegenprestatie moesten de jongens hun de bezienswaardigheden de stad tonen." Bakermat .Uiteraard hadden dde jongens daar geen bezwaar tegen. In de loop der jaren verminderde echter de belangstelling het nummerbord, maar de bereid heid om buitenlandse automobilisten de stad te laten zien. bleef bestaan. En dit heeft ln 1933 geleid tot oprichting van bond. De bakermat heeft dus in Utrecht gestaan en daarom wordt ook in Utrecht het vijfde lustrum gevierd. 20 sep- Gratis „In wezen is het kararter van de bond ln de loop der jaren niets veranderd' vertelde de heer Schultink. ..Van begin af aan werden alle dien sten aan de buitenlandse automobilisten gratis verricht en dat is zo gebleven tot op de dag van vandaag. De leden zijn voornamelijk studenten en scholieren, zowel mannelijke als welijke. maar er zijn onder de leden ook mensen die een betrekikng hebben. Zo 1270) Graaf Florii II, die in de ge- •chiedeni» ook al« de Vette bekend «laat, ichjjnt een nogal eigeniinnige vrouw te hebben gehad. Dat wu gra vin Petronella van Sakaen, van wie W«. genaar getuigt, dat xy wu „eene Vrouw van mannelvken moed". Hoe het ook i(j. nadat deie grafelyke dame enige tyd het regentfrhap had waargenomen voor haar zoon Dirk VI, moeit sy naar andere bezigheden uitzien. Een onenig heid met de Egmondoe abdy verschaft, haar gelegenheid tot de zo noodzakelijke activiteit, want Petronella «lichtte op een grafelyk roed een Benedictijner abdij voor adelljke vrouwen en ontnam daar mee de Egmonder abdy de grafelijk, klandizie. Want Egmond had, zoal» i. weet, zo langzamerhand het monopolir van grafelijke begraafplaat* verworven Maar na de stichting van dc Rynsburger abdy in 1133 zou aan dit recht een» en vooral een einde komen. Te rekenen van Dirk VI zouden de leden van de grafe lyke familie in den vervolge te Ryn« burg worden begraven. Helaas, ook van deze abdy ia weinig of nieta meer te vinden. Na de stichting it aanvankelyk vermoedelijk gebruik gemaakt van de bestaande St. Lauren- tiuskapel, die nog door Dirk II gebouwd zou zijn, maar reeds omstreeks 1170 heeft gravin Sophia van Holland hier een grote turfstenen kerk laten optrek ken, die echter nog vóór het einde van die eeuw door brand werd verwoest, mei uitzondering van de toren, die voor een nieuwe (en latere Ned. Herv. Kerk) heef. 'verkje werd opgetrokken De funda nenten van de abdy werden vervol -jen» grondig opgeruimd in 1613. Da' waa een gedenkwaardig jaar, want toen tyn de grafstenen van graaf Willem I en enige ondere grafelyke familieleden te voorschijn gekomen, die tegenwoordig te vinden zijn achter de preekttoel in de Ned. Herv. Kerk. Ook zyn enig, «keletten opgedolven die wellicht ge zien moeten worden als de reManten van de leden der grafelyke familie. Een van de schedels laat duidelijke bescha digingen zien, die door zwaardhouwen moeten zyn veroorzaakt. Het is duidelijk, dat we hier het eerst denken aan Floris V, die op een lelyke manier werd af gemaakt. Trouwens men meent hier ook aanduidingen te hebben gevonden van de Gravenkapel, die door graaf Willem III (die niet meer tot het Hollandse Huis behoorde) ter wille van het ziele- heil van Floris V zou zyn gesticht Ver der missen we op de grafelyke bewaar plaat* te Rynsburg du* ook weer alle Holland" Het enlge"^^ w-T'me" vol" ■trekte zekerheid weten, i* dat Floris UI hier nimmer begraven kan zyn, want hjj stierf tijden* ,1e derde kruistocht lan een besmc(telyke ziekte en werd in de St. Pieterskerk te Antdochië be- ■lekje va, ■let is h laan! Daarove jvenget ben ik werkzaam bij de Haagse V-V.V. In totaal tellen we 200 leden, dat wi! zeg gen, dat ln het gehele land 200 menser klaar staan om hun diensten aan de bui tenlandse automobilist, die daaraan be hoefte heeft en daarom vraagt, aa Prominenten „In de 25 jaren, dat de bond nu staat, hebben de leden ongeveer 144.000 buitenlanders rondgeleid. En onder die bfutenlanders bevonden zich vele promi* Van onze diensten hebben gebruik ge maakt: prins Eugen uit Zweden, een dochter van Winston, Churchill, oud-pre sidenten van Zuid-Amerikaanse staten, een Maori opperhoofd, de burgem. Dar-es-Salaam, Rudolf Hearst en de rei*|H zende journalist Collin Cooper, om er en-ip kelen te noemen. n We zijn zelfs ln het buitenland bekend)p en het is al heel normaal alö wij uit het, buitenland het "verzoek krijgen op een!w bepaalde datum een bepaalde meneer tel li Rondj' es 01 „En daarnaast hennen we nog de di-jG recte hulpverlening. Dat wil zeggen, dat O we gewoon de straat op gaan cn op druk-)V ke punten buitenlanders, die kennelijk In (Ft moeilijkheden zitten, onze diensten aan- bieden. i' Als we bijvoorbeeld op het Haagse Buitenhof een buitenlandse automobilist almaar rondjes zien rijden weten we, dat hU de weg kwijt is en huip nodig heeft. We gaan dan naar hem toe, zeg gen wie cn wat we zijn en vragen of we hem kunnen helpen. En op feestdagen of als het In dc steden bijzonder druk is, roept ook de V.V.V. onze hulp In". Vlucht „De bond heeft een geweldige vlucht genomen. Er zijn op het ogenbilk 18 afdelingen en wel in Alkmaar, Zaan dam. Haarlem. Amsterdam. Leiden. Den Haag. Delft, Rotterdam, Dordrecht. Hilversum. Utrecht, Amersfoort, Gro ningen, Zwolle. Almelo. Arnhem. Nij megen en Den Bosch. We nemen nog nieuwe leden aan, maar een ieder die zich bij onze bond aan meldt, wordt terdege bekeken. Het duurt zeker wel drie maanden voor hij al6 lid geaccepteerd is, En die 6trenge selectie Is nodig .want we treden naar buiten en van ons optreden hangt veel af. We heten gidsen, maar we voelen ons vee' meer gastheren van de bui tenlanders". ZW6RVGR

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 4