JUcutue £ditsrt)e ÖTtmmnl WESTEN HOUDT ZICH GEREED Premier Noeri es Said wist te ontkomen Spoedvergadering Veiligheidsraad V isserijconferentie wil maatregelen tegen IJsland Zesde Vloot verlaat Franse Riviera Elf schepen oostwaarts Engelse troepen gereed Bagdad herroept bericht In uitgaansuren vier cloden Turken verklaren oorlog aan Grieken op Cyprus Franse Quatorze Juillet werd onrustig gevierd Zeven cloden in het verkeer Koelkast nu DINSDAG 15 J LI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 LHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAb Voor Leiden en Omstreken rk ahebkwtt myo in letujenspcrr Zesenveertigste jaargang no. 12797 Ken Zwi met gezang begroet Zie pagina 5 TVE VEILIGHEIDSRAAD van de Verenigde Naties is op verzoek vai -L-' president Eisenhower vanmiddag om drie uur Nederlandse tijd i een spoedvergadering bijeengekomen om de kritieke situatie in het Mid den-Oosten te bespreken. Het is de bedoeling van de Amerikaanse regering dat de Verenigde Naties een troepenmacht naar dat gebied zenden, om de toestand te stabiliseren. Volgens betrouwbare kringen in het Amerikaanse Congres beschouwt de regering in Washington een internationale inter ventie als het enige alternatief voor een direct militair ingrijpen door de westelijke landen. De verwachting is echter, dat een eventueel Amerikaans verzoek om interventie zal worden getroffen door het veto van Sowjet- Rusland. In dat geval schijnt het de bedoeling van de Verenigde Staten te zijn de Algemene Vergadering van de V.N. in een spoedzitting bijeen te roepen. DE VERENIGDE STATEN zijn inmiddels overgegaan tot de zo langza merhand gebruikelijke stap bij moeilijkheden i n het Midden-Oosten: eenheden van de Zesde Vloot hebben vanmorgen order gekregen de havens van de Franse Riviera te verlaten om zich naar het oostelijk bekken van de Middellandse Zee te begeven. Het 85.000 ton metende vliegdekschip Saratoga het grcotste ter wereld voer, onder commando van schout bij nacht Charles Brown ,uit, gevolgd door een tiental oorlogsschepen van geheel verschillend type. TN LONDEN heeft premier Macmillan gisteravond, na een kabinetszitting bijna zeven uur de langste sinds de oorlog opdracht gegeven zesduizend man Britse troepen in gereedheid te brengen en voor te bereiden op een eventueel vertrek naar het buitenland. Deze troepen kunnen dus onmiddellijk naar het Midden-Oosten worden c gebracht, tezamen met de 3600 mariniers die aan boord van de schepen van Amerikaanse Zesde Vloot verblijven. In Washington werd vanmorgen bekend gemaakt dat een aantal transportvlieg tuigen van de Amerikaanse luchtmacht op weg is naar een onbekende bestemming in een van de Wcsteuropese N.A.V.O.- landen. Zij zouden in geval van nood een groot aantal militairen kunnen vervoeren. Men zal zich herinneren dat de Ameri kaanse regering hetzelfde deed bij hel uitbreken van de moeilijkheden in Li banon. Het gereedhouden van de troepen in Engeland is mede een gevolg van het dringende verzoek van president Sjamoen van Libanon, onmiddellijk militairen te zenden naar de Liba- nees-Syrische grens. Dit verzoek werd gedaan aan de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk. Het officiële bericht van het Witte Huis, dat president Eisenhower had verzocht om een spoedvergadering van de Veilig heidsraad, maakte gisteravond een eind aan de stroom van geruchten dat het Westen zonder meer zou overgaan tot militair ingrijpen in het Midden Oosten. Een lid van het Congres verklaarde on omwonden: „Er worden Amerikaanse troepen naar Libanon gezonden; wij kun nen niet anders doen. Een ander Congres lid, dat de conferenties op het Witte Huls had bijgewoond, verklaarde dat ook Ame rikaanse troepen naar Jordanië zouden worden gezonden. „Het is onze volgende stap", zei dezs laatste. „Wij moeten nu maatregelen nemen om onze positie in het Midden- Oosten te handhaven. Anders moeten wij eruit en blijven wij eruit" Israël waarschuwt Niet alleen in Londen, Washington en Parijs is na de staatsgreep druk politiek overleg gepleegd. De politieke leiders van Turkije. Pakistan en Perzië begaven zich gisteren onmiddellijk naar de Turkse hoofdstad Ankara, om de kritieke situatie te bespreken. In Tel Aviv ontbood premier Ben Goerion van Israël de Amerikaanse ambassadeur, Edward Lawson. Hij verklaarde dat nog steeds de Israë lische waarschuwing van kracht is, dat men zich vrij voelt, op te treden wanneer de Iraakse troepen door Jordanië naar Israël trekken. President Nasser van de Verenigde Arabische republiek keerde een dag eer der dan hij van plan was terug van zijn bezoek aan Zuid-Slavië. Hij zond de nieuwe regering van Irak' zijn hartelijke gelukwensen. De Verenigde Arabische republiek ging zelfs zo ver, dat zij mee deelde de revolutionaire regering in Irak als wettig te erkennen. De Jordaanse koning, Hoessein, die, nu men in 't onzekere verkeert over de toe stand van zijn neef Feisal, de leiding van de Arabische Unie Irak en Jordanië op zich heeft genomen, wendde zich gis teren in een radio-rede tot zijn volk. Hij" raadde zijn onderdanen aan niet af te gaan op misleidende verhalen en geruch ten, doch de officiële bekendmakingen van de verantwoordelijke autoriteiten af te wachten „Onze Hasjemitische familie staat rots vast en blijft onwrikbaar in het aange zicht van de krachten van het kwaad en het atheïsme. WU zullen met Gods hulp de leiding van het schip op ons nemen, vertrouwend op ons volk en de steun van het leger", aldus de Koning. In Londen doen geruchten de ronde, dat Hoessein er in de afgelopen weken in is geslaagd, eenzelfde opstand de kop in te drukken, als nu in Irak is uitgc- Over enkele maanden zal de Koninklijke Luchtmacht de be schikking krijgen over een aan tal nieuwe straal-lesvliegtuigen van het hier afgebeelde type. Het is een tweepersoons uit voering van de bekende Haw ker Hunter. Het eerste toestel wordt thans boven Engeland ingevlogen en beproefd. MG-motorcar Cy De M.G. Car company in Abingdon is uitgekomen met een nieuw model, n lijk de M.G A. Twin Cam, een wagen die ruim 190 km per uur kan halen. De wagen zou een uitzonderlijk goede leratie hebben en dank zij de Dunlop- schijfremmen een groot remvermogen. Dc carrosserie Is in bijna elk opzicht gelijk aan die van de huidige M.G.A.- modellen. Het opmerkelijkst is dan ook de krachtbron, die is ontwikkeld uit d» B-M.C. „B"-sene. De cilinderboring is veel vergroot, dat het slagvolume is I genomen tot 1589 cc, waardoor ten volle gebruik wordt gemaakt van de Inter national Touring Car klassificaties. Volgens de fabriek kan men in 31 se conden van staande start een snelheid be halen van 160 km. van staande start tot 177 km in 38 sec. Onzekerheid over koning Feisal betrouwbare) bron, die de rest de wereld op de hoogte houdt de situatie in Irak, heeft van daag het bericht moeten herroepen dat premier Noeri es Said door een woedende menigte is vermoord. De radio heeft nu namelijk namens de opperbevelhebber van het revolu tionaire leger een prijs van 100.000 gulden uitgeloofd voot degene die de voormalige eerste minister weet op te sporen en gevangen te nemen. In een korte uitzending werd daarbij als verklaring gegeven dat Noeri es Said aan zijn vervolgers wist te ont komen. Noeri es Said is echter de enige over wie vanuit Irak berichten zijn verspreid. Niets is bekend over het lot van koning Feisal, die zoals ge meld zou zijn gearresteerd, en even min over het lot van zijn oom. prins Abdoel Illah. In Ankara, waar de regeringsleiders van Turkije. Pakistan en Perzië bijeen zijn, heeft een zegsman verklaard dat de regeringsleiders over definitieve berich ten beschikken dat kroonprins Abdoel Illah werkelijk is vermoord. Radio-Bagdad deelde vanmorgen na de ontsnapping van Noeri es Said te heb ben gemeld mee dat (ie toestand in het land voor een groot deel weer nor maal was. De bevolking werd aange spoord het werk normaal te hervatten en nogmaals werden alle demonstraties, van welke aard ook. verboden Sukarno spreekt opnieuw over Nieuw-Guinea Sukarno heeft vandaag te Djakarta In een toespraak tot de opperbevelhebbers' van leger, vloot en luchtmacht verklaard, dat Nederlands Nieuw-Guinea nog steeds niet bij het Indonesisch gebied is ge voegd en er zeker van te zijn, dat zij ge zamenlijk daarnaar zouden streven. Genera^J-majoor Nasution, chef-staf van de landmacht, is "bevorderd tot lui tenant-generaal. De vaste vertegenwoordiger van Indo nesië bij de Ver. Naties, Ali Sastroamid- jojo. is gisteren voor overleg met zijn regering te Djakarta aangekomen. Hij deelde mede, dat het neerslaan van de opstand op Sumatra en Celebes een gun stige reactie in de Verenigde Staten had veroorzaakt. Sastroamidjojo verklaarde nog. dat hei punt van overleg Nederlands -Guinea is. Emballage en Houthandel. Rotterdam Geen dividend 1957 58 (v.j. 8".); bedrijvig heid tn tweede jaarhelft aanmerkelijk verminderd; omzet in omvang en geld lager; bedrijfsrekening 628.141 (1.09 min); afschrijving 330.224, interest 340.274; verlies minus winst v.j. 11.268 (winst v.j. 445.603); kap. 5,4 min.; omzet metaalmeubelen en -artike len echter aanmerkelijk verhoogd, even eens in nieuwe artikelen; begin 1958 ge ringe opleving. De gezagvoerder van een Amerikaans vliegtuig, dat gisteren lange tijd werd vastgehouden op het vliegveld van Bag dad, bracht vanmorgen in Kairo verslag uit. „Het vliegveld", zo vertelde hij. „werd gisteren plotseling, op zeer vlotte wijze, bezet door een groep militairen Er wer- den machinegeweren geplaatst bij ons toe stel en de militairen kwamen rustig met ons Draten". De gezagvoerder had de in druk gekregen dat de staatsgreep vrij ordelük en snel was verlopen. Een andere piloot, van een Iraaks toe stel. heeft meegedeeld, een vreem 'e boodschap te hebben ontvangen Hem verd gisteren verteld over de staatsgreep :n voorts werd hem verzocht de Turkse egering te vertellen, dat koning Feisal uet naar Turkije zal worden gezonden Nederlanders Het ministerie in Den Haag ont' buitenlandse zaken intving vanmorgen een tele- gezantschap in Irak, waar in wordt meegedeeld dat voor zover bekend onder de Nederlandse kolonie in het land tijdens de omwenteling geen slachtoffers zijn gevallen. Het KLM-vliegtuig, dat vanmorgen vol gens de normale dienstregeling van Schip hol naar Bagdad zou moeten vertrekken zal met het oog op 'e toestand in Irak niet verder gaan dan de OD-een-na-laatste landingsplaats. Ankara Hoe de diensten op Bagdad verder zullen worden gere geld. zal afhangen van de ontwikkeling in Irak. BOEDAPEST: GEEN PROCES TEGEN JULIA RAYK Een zegsman van het Hongaarse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gis teren ontkend, dat er een proces is ge weest tegen mevrouw Julia Rayk, de weduwe van de communistische leider, die in 1949 wegens Titnïsme is geëxecu- Benchten, dat ook mevrouw Rayk zou zijn geëxecuteerd, zijn de vorige week ontkend. De ministeriële zegsman ging nog een stap verder door te ontkennen dat er zelfs maar een proces zou zijn ge- Volgens de meest betrouwbare berich ten in Boedapest zijn de voorbereidingen voor belangrijke proeessen opgeschort wegens de reactie in het buitenland op de bekendmaking van de executies van ex-premier Imre Nagy en kolonel Male- tcr, wegens hun deelneming in de revolu tie van 1956. dan val Een grote menigte, die gisteren het nieupwe bewind in Irak toejuichte, heeft aanval gedian op de P-ritse ambas- in Bagdad. De ambassadeur en zijn echtgenote zijn in veiligheid, doch een kolonel, die aan de ambassade was ver bonden. werd dodelijk getroffen door een geweerkogel. Visumafschaffing door Argentinië en El Salvador De regering van Argentinië heeft be sloten de visa af t.e schaffen voor hou ders van Nederlandse paspoorten, die Ar gentinië als toerist willen bezoeken voor een verblijf van niet langer dan drie maanden. Deze termijn kan eventueel verlengd worden voor drie maanden door de „Direccion nacional de migraciones" De regering van El Salvador heeft be sloten gratis visa te verlenen aan Neder landers. Nederlanders die als toerist EI Salvador willen bezoeken kunnen ook ge bruik maken van een gratis door El Sal vador af te geven toeristenkaart. Deze toeristenkaart heeft een geldig heidsduur van 90 dagen, is geldig voor cén in- en uitreis en moet' binnen 30 dagen na afgifte gebruikt worden voor de inreis. De geldigheidsduur van 90 dagen kan eventueel verlengd worden. D* AFGEVAARDIGDEN van de visserij-organisaties van B« Denemarken, Frankrijk, Groot-Bri- tannië, Nederland, West-Duitsland en Spanje hebben gisteren op bijeenkomst in Scheveningen beslo ten, „nadere wegen en middelen te bespreken om hun bedrijven te be schermen tegen de uitwerking de eenzijdige maatregelen van land. als tevoren geen bevredigende oplossing wordt gevonden". Dit wordt gezegd in een communiqué, dat gisteravond laat is uitgegeven, nadat de vergadering de hele dag had beraad slaagd over het uitbreiden door IJsland van zijn territoriale wateren tot 12 mijl uit de kustlijn. Zweden en Noorwegen, die ook waren uitgenodigd, zijn niet op de bijeenkomst vertegenwoordigd ge- Aan de betrokken regeringen zal eer resolutie worden gezonden, waarin het standpunt van de organisaties is neerge legd. In het communiqué wordt meege deeld. dat over de „nadere wegen er middelen" zal worden beraadslaagd vóór 1 september van dit jaar, indien nog geen oplossing ls gevonden De Westcuropese visser(jlanden zullen misschien overwegen gemeenschappe lijke economische sancties tegen IJsland te nemen, indien dit land niets doet verzachting van de gevolgen van besluit tot uitbreiding van zjjn visserij- grenzen van vier tot twaalf zeemijl In conferentiekringen werd i FjE Turks-Cyprische beweging heeft officieel de oorlog ver klaard aan alle Griekse Cyprioten. Werd er tot nu toe slechts op Griekse vijanden geschoten, van nu af aan zullen de Turken op alle Grieken schieten, zo stond er in te Nicosia verspreide pamfletten te lezen. Voor elke neergeschoten Turk zal een veelvoud van Grieken worden neer geschoten, zo werd er voorts ver klaard. De Britse gouverneur van het ejland. Sir Hugh Foot, heeft de 500.000 personen tellende bevolking van Cyprüs Kuisarrest opgelegd. De maatregel kwam na het einde van de gruwelijkste week, die het iland de afgelopen drie jaar heeft be leefd. De jongste golf van geweldplegin gen heeft 33 Griekse en 19 Turkse men senlevens geëist. Zelfs vielen gisteren, in de korte pe- •iode, dat de mensen gelegenheid kregen im boodschappen te doen, weer vier Jachtoffers bij aanslagen. In een onderhoud, dat de Griekse bur gmeesters van Cyprus met Foot had den, protesteerden zij tegeri de „schan dalige bevoorrechting" van het Turkse bevolkingsdeel. Zij vroegen ook toestem- Felle brand te Wormer Vanmorgen heeft een felle brand ge woed in de proefboerderlj van Wessa- koninklijfce fabrieken aan de Veer- te Wormer. In een ommezien stond het gehele complex in lichter laaie. De kostbare boerderijinventaris en materia len gingen verloren. De schade, die op ongeveer twee ton wordt .geschat, wordt door verzekering gedekt. De oorzaak ls vermoedelijk hooibroei Rebellenleider na klopjacht gepakt en doodgeschoten ter herdenking van de bestor ming van de Bastille, is gisteren de Algerijnse rebellenleider Mohammed Ben Salah na een klopjacht door Franse troepen in een mohamme daans dorp achterhaald en doodge schoten. Dc jacht was begonnen op 8 Juli, toen een Franse patrouille 230 km ten zuiden van Algiers de lijken had gevonden van 400 van Mohammed Ben Salahs volgelin gen. Allen waren door een nekschot gedood, daar zij zich tegen de zin hun leider weer aan dc zijde va Fransen wilden plaatsen. Mohammed Ben Salah heeft geruime tijd aan de zijde van de opstandelingen ge vochten. maar liep over naar de Fran sen. waar hij als generaal Belloimis een pro-Franse gevechtsgroep van 3000 man ging lelden. Hij brak met de opstandelingen, nadat deze een geheel dorp hadden uitge moord, maar maakte de vorige maand bekend, dat hij zich niet bij de aan hangers van De Gaulle wilde voegen. Zijn slachtoffers werden in massagra ven bijgezet. De plechtigheden op de Franse veertiende juli zijn lang niet overal even geruisloos verlopen. In Parijs werden Algerijnse mohammedaanse jongelui, die zouden meelopen in een parade om hun trouw aan Frankrijk te bewijzen, snel door de politie weggewerkt, toen zij onder de ogen van president 'Coty plotseling de vlaggen van de opstandelingen ont- Van de vele Arabieren, die in de parade zouden meedoen, werden er door de rebellen reeds negen vermoord, ming voor de Griekse geestelijke leider aartsbisschop Makarios om terug te keren r.aar het eiland. Ook Sir Hugh Foot heeft krachtige taal laten horen. Hij verklaarde in een radiorede dat de autoriteiten niet zullen aarzelen af te rekenen met „iedereen, die krankzinnig genoeg is om Cyprus in een burgeroorlog te willen storten.'* De elfjarige Nellie Stegehuis uit Al melo is gistermiddag verongelukt. Zij fietste met een vriendin in de Grotestraat toen zij werd ingehaald door een Duitse auto met aanhangwagen. Zij werd geraakt en viel onder één der achterwielen. Eveneens gistermiddag kwam de 40- jarige bromfietser G. Laferte, toen hij uit het Asserbos de straatweg Assen- Beilen opreed, onder een autobus. Even na aankomst in het ziekenhuis overleed hij. In Amsterdam kwam ook een bromfietser om het leven en wel de 20- jarige F. van Dee. Hij reed tegen een bestelauto en overleed in de ambulance wagen, die hem naar het ziekenhui» bracht. De 56-jarige mevrouw E. Sterenborg- Pieks verongelukte In Appingedam. toen zij daar met haar man fietste Waar schijnlijk haakten de pedalen der beide fietsen, waardoor zij onder een auto viel Zij overleed ter plaatse. De 24-jarige mejuffrouw M. J. J. Kwarten werd gisteravond in de Alexan- derstraat in Den Haag door een bus aangereden. Zij oveylced in het zieken- Te Venlngen (gem. Zuidwolde) l» gisteravond de 55-jarige timmerman L Linde uit De Wijk, toen hij met zijn brom fiets de voorrangsweg MeppetfZuidwolde overstak, door een personenauto gegre pen en zwaar gewond. L. Overleed ter plaatse. Zijn vrouw, die achterop zat werd eveneens ernstig gewond. In Almelo ls gisteravond de 44-jarige ongehuwde spinner M. Boeve uit N ij - v e r d a 1 overleden. Zaterdagavond had hij in Elzen (gem. Markelo) onder andere een zware hersenschudding opgelopen, toen hij met zijn bromfiets ten val kwam innerd. dat Groot-Brltannië en West- Dultaland vanouds de grootste afnemers van IJslandse vis waren, ofschoon ook alle andere ter conferentie vertegen woordigde landen vis van IJsland koch ten. Allen Groot-Brltannië koopt Jaar lijks vis ten bedrage van 2.500.000 van IJsland. Men wees er In conferentiekringen op, dat enkele jaren geleden, toen IJsland bekend maakte, dat het zijn visserljwa- teren uitbreidde van drie tot vier ree- mijl, Groot-Britannië geen officiële maatregelen nam. maar de Britse vak bonden geweigerd hebben IJslandse vis te lossen. Britse viskooplieden sloten zich bij deze actie aan. Geen enkel ander Westeuropees land nam In die tijd sanc ties tegen IJsland. Naar van Britse zijde werd vernomen, kocht de SowjetunJe in die tijd een grote hoeveelheid IJslandse vis, die door de boycotactie niet aan Groot-Britannië kon worden verkocht. Onder auspiciën van de organisatie voor Europese economische samenwer king werd ln 1956 een bilateraal akkoord tussen Groot-Britannië en IJsland ge sloten. Op grond van dit akkoord kon IJsland Jaarlijks een bepaalde hoeveel heid vis in Groot-Britannië o'zetten. De ze overeenkomst Verminderde de spans ning in de betrekkingen tu*6en Groob Britannië en IJsland. De Britten aan vaardden de nieuwe grens van vier mijl uitsluitend op bilaterale basis en zijn in beginsel tegen de thans door IJsland eenzijdig genomen stap. Op de enige tijd geleden gehouden zeerechtconferentie te Genève heeft IJs land. aldus de Britten te Sehevennigen, gepleit voor uitbreiding van de viswate ren van vier tot twaalf mijl. omdat het vievoorraden wilde vormen. Britse vis sers zijn echter van oordeel, dat dit ar gument geen hout snijdt, daar zowel de vangst van IJslandse, als van vissers van andere nationaliteit toeneemt Uitbreiding tot twaalf mijl werd doof een grote meerderheid op de zeerecht conferentie verworpen. De vlgserQ crisis heeft zijn hoogrlpunt bereikt, toen IJslandse vissers binnen de twaalf mijl mochten vissen, wat buiten landers niet werd toegestaan. De Britten zeiden, dat het IJslandse optreden niet In eenstemming Is met het argument dat het de bedoeling Is vlsvoorraden te N.H.M. Thee-onderneming Boenlsarl Lendra In Garoetse gesloten daar produk- tie door verliezen niet lonend; Indone sisch personeel 700. dat de plechtigheden een aanvang na men. In Marseille kon de politie net een botsing verhinderen tussen commu nisten en aanhangers van De Gaulle. In Lvon weigerde de radlcaalsocialls- tiache afgevaardigde de hand te druk ken van de militaire gouverneur van de stad. omdat hij hem ervan verdacht, de hand te hebben gehad in het tijdelijk omdopen van een straat, die „Generaal Massustraat" werd genoemd. In Toulon sloeg De Gaulle zelf, daarheen gevlogen in het Cara veile-straal vlieg tuig, Frankrijk* trots, een enorme vloot- schouw gade. Ondertussen stelde André Malraux, de schrijver, en De Gauiles minister met speciale opdrachten. Frankrijk, wal de woningbouw betreft, Nederland ten voorbeeld. Tot de Algerijnen sci HIJ. dat Frankrljks doel in Algerije niet het ko lonialisme is. maar verbetering van de levensstandaard der bevolking. 60 LITER SLECHTS 375. bU de SPECIAALZAAK j. P. v. Berge Henegouwen Aalmarkt 4 Tel. 32176 Betaling in oveiieg Enkele buien De Bilt verwacht morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of ibulen. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Minder koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag (Opgemaaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN ton op 4.38, onder 20 53, maan HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur ,11'

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1