SORAYA Üeeó een beetje GEEN BRITSE UITVINDING KWAM UIT CHINA kousen 4£x~keizeri^ ZATERDAG 12 JULI 1958 ZUINIG OP UW HAAR De imensen die bij elk zonnebadje aan de gevolgen voor hun uiterlijk schoon denken, lijken ons niet te benijden, en wie alleen met een hoofddoek (tegen het bleken van het haar) aan het strand wil zitten, beklagen wij zonder meer. Maar het is wel waar, dat haren soms akelig reageren op te grote doses zonnestralen. We moeten ze dus goed verzorgen (zoals eigenlijk het hele jaar door). Hier zijn een paar adviezen: Was uw haar eens per week als het aan de vettige kant is. eens per tien dagen als het droog, of heel normaal is. Hebt u er wel eens over nagedacht hoeveel vuil er in de lucht hangt in grote steden, maar ook bij de grote wegen door het overigens schonere platte- Nederlandse mannen regenen liever nat Wat doen Nederlanders als het regent? ze doen niets; ze blijven thuis en ze kniezen achter de gordijntjes. Dat moet wel, want het regent in ons land volgens De Bilt ruim tweehonderd dagen per jaar en toch heeft maar de helft van ons vrouwendom een paraplu en een Nederlandse man heeft het idee voor gek te lopen met zo'n ding en heeft dus geen paraplu. Natuurlijk heeft •hij een regenjas, maar het water loopt hem dan toch nog tap pelings langs het gezicht in de halsboord en dus blijft Hij thuis een Nederlandse man kniest veel liever dan dat hij voor gek loopt. In Engeland is dat omgekeerd maal verteld. Heel haar familie - Britse mannen lopen van harte- werkt met paraplu's ze heeft daarom heb- zelfs een broer ^ie een paraplu- iraplu over de winkel in Canada begonnen is. boven hun Heel het jaar verkoopt hij er niet lerdom groene herenparaplu, die kort, want dan geven alle-v lelijk het erfstuk van een ve voorvader is. In Engeland i heer zonder paraplu stropdassen geven alle vrou* In Nederland hoeven per acht alle buitenlandse diplo- doen, want dat is de levensduuur P* van een goede paraplu mits men het scherm niet als het nat is dichtvouwt, het sluit zonder kreukels met de stof naar buiten, en dan met een draaiende bewc- genoemd wordt, hun tweede ging in de huls opbergt, zonder i het hof geaccrediteerd worden, het Jkopen van -een regenscherm dan het kopen II if ftiinn Plu door hem met schoon WIT wnma flink te spoelen of een speciaal alkalivrij sopje te geven. Een pa- iplu kan men bij alle toiletjes huisjes zelfs Engelse en weer geen parapluHHHHHHHHHHVH en tompouce zij dragen loden dragen, door egenmantels, ook liefst groen en eer verschoten. Doch dit terzijde, we zullen het verder alleen heb- en over de paraplu. Geen Brit uitvinding merkwaaVdigerwijs, Borstel uw haar elke dag, zo mogelijk 's ochtends en tegen de avond, niet vlak voor het slapen gaan. want de massage stimuleert de haarwortels en het is onlogisch er dan juist op te gaan liggen. Er zijn plastic en nylon borstels en borstels van haar. Hebt u stevig haar, neem dan een plastic, al was het alleen maar omdat het zo gemakkelijk schoon te houden is, maar hebt u fijn haar, dat gauw breekt, zoek dan met zorg een borstel jiit die niet te hard is. Wist u. dat veel mannequins hun haar helemaal met de bor stel in vorm houden? Ze ge bruiken nauwelijks een kam. En het is waar: ook wie geen mannequin is, maar wel ge duldig volhardt in het borste len. merkt op een goede dag. dat haar kapsel veel gewilliger wordt. Is uw haar te droog, werk er dan bij het .borstelen een goede crème doorheen. ekleurde Er komen, na de gekleurde wol len en «Irctch-nylon kousen, nu ook dunne nylon» met een kleiig Ije in de handel. Pary» wemelt er al van, en in Londen, waar mannen het presteren in vrouwen bladen kolommen te vullen over zo'n onderwerp, ziet men ook al heel wat benen in zachte pastel tinten. Maar by ons duurt het al- tyd wat langer met die nieuwe modeanufjea. in Denver heeft I ïstrueerd. die io mensclyk is, dat hy na zyn eerste volle werkweek van veertig uur alle dienst weigerde. Hebt u zo'n man die 's ochtend» na het aflopen van de wekker wel tien keer regt: Ja. ja. ik kom", en in stryd met die belofte steeds maar weer indoezelt? Als hy dan eindclyk naast z'n bed staat, zyn de eieren op tafel koud. Er zyn nu eierdopje* in de win kels verseheni rrhuisj i kunt ■n. Ze van plostireen schaaltje, dai liet dopje en plaats voor het a rn er bovenop een doorzit hoedje, lekker warm. Hebt u een permanent, dus hebt u „A" gezegd tegen de kapper, zeg dan ook „B", want een permanent waarmee ver der niéts gebeurt kan afschu welijk gaan kroezen, afzakken na verloop van tijd, en pieken. Laat gepermanente haren dus ook geregeld watergolven, of doe het desnoods zelf. laat het ook geregeld knippen en pro beer eens een ander kapsel. U kunt er elke week of elke veer tien dagen voor naar de kapper Bakt u wel gaan, maar zelf experimen- komt het u teren is ook niet verboden. Het allerbelangrijkst is. dat u uw haar schoon en gezond houdt: zeker, nu het seizoen van veel zwemmen en zonnebaden is aangebroken. de ongunstige invloed o hebben, maar toch ka v akant iet (j d dit deel van het vrou welijk toilet er verzorgd blijven uitzien. Enige goede tips daarvoor vindt men in nevenstaand artikel. ALS DE CAKE VERBRANDT... verbrandt? Lai fkoelen, snydt dukt n schillende kleur bij te kopen. De tompouce De tompouce, de kleine para plu is in de mode gekomen dooi de tram en de taxi; men kon er met de grote p.- plastic zJn raplu die moeilijk versier-plezier. zo gauw niet in In het begin wa ren alle paraplu's zwart groen, grijs of bruin en ze wa ren van zijde of katoen. Ze zijn nu van zyde, half zij de, nylon en kunst- steuntje gebruiken omdat ze een maat schoenen te klein gekocht hebben. Het binnenwerk meest al van licht metaal kom. uit Duitsland; dc knoppen uit Italië, de bekleding is Nederlands. Knop- nen tegenwoordig vaak va:: juweeltjes van het komt nog (Van onze correspondent in Bonn) Prinses Soraya Esfandiary, de enkele maan den geleden van Sjah Reza Pahlevi geschei- knop den ex-keizerin van Perzië, blijft voorlopig in paraplu Keulen. Haar voorgenomen tweede vakantie- parapkt reis (ze is net terug uit Amerika en van de Bermuda-eilanden) naar de Franse Riviera waar zij, naar men zegt, zou willen uitkijken DIJ de StOk.... naar een geschikte villa, die zij permanent zou Men moet ais de paraplu open kunnen huren om erlzich te vestigen heeft de regenvlagen eraan ruk- zjj voorlopig tot begin augustus a.S. uitgesteld. van haar grootmoeder: zilver meestal bij mejuffrou Limbertie komt e aan laat maken. donch dekstok' dl?°v«lVaStokï?eS: Het is mogelijk, dat de ex-keizerin, dat ook des Pagodeparaplu's moet men liever heeft gedaan, omdat zij niet het risiko wil lo- M" "c ^k.Td" 7«£L&"rs bhjvai m ij P™ aan de Riviera haar vroegere gemaal te drup. Voor mannen blijft de mode treffen. tin kï Keizer Rezo Pakte», i. nj.op beweree alkander gehangen. En voor kinderen is er het ogenblik van zijn staatsiebe- nog altijd hef te Duitsland een ^paraplu- ZOek aan Amerika per schip op hebbenj blijft (voorlopig in Duitsland Geen ontmoeting met Sjah aan Franse Riviera schoenhakjes ook de stokjes dunner geworden, maar als de stok jes minder dan een centimeter dik zijn bestaat gev z kinderen v breken, vooral bij niet meer onder moeders paraplu, de zeer lange pa- Onze kinderen houden van d raplu. die vrouwen gen; ze krijgen er pas later veelal als een hekel aan. Men ziet In Nederland, bij wijze ter, doch de houten gevlochten pa jong van de Chinese keuterboer tjes. In Europa werd omstreeks de 17-de eeuw de paraplu mode dank zij de walvisvaarders die hun ba leinen kwijt moesten. Onze para plu's waren evenwel zo zwaar ge bouwd, dat vrouwen knechten bij zich moesten hebben om. het ding te dragen; mannen droegen hem vastgebonden op de rug, zoals thans Tiroolse en Zwitserse berg- klimmers nog doen. ze willen hun handen vrij hebben. Overi gens is de paraplu toch weer niet zo typisch Brits, want ook in Ita lië kan men zowel mannen als wen lopend en op de fiets on der dé paraplu zien gaan op een regenachtige dag. Tegen Kerst Mejuffrouw Bep Limbertie die in dc Haagse Passage één van de oudste paraplu-winkels van ons land beheert heeft ons dit alle- „Leestijd" van de vrouw Het Centraal Bureau voor Statistiek heeft uitgerekend, dat de Nederlandse vrouw een derde deel van haar „leestijd" aan de krant besteedt; de man heeft er bijna de helft van zijn leestijd voor over. Maar vrouwen lezen dan ook meer romans, en weekbladen. Vrouwen interesseren zich meer voor foto's dan mannen, maar ze hebben ook belangstelling voor het vakblad, het personeelsblad en de verenigingskrant van hun man. Er zijn overigens ook nog vrouwen, zo blijkt uit de gegevens van het Cen traal Bureau, die lezen tijdverspil ling vinden. „Gewerkt moet er worden", zei een oude Beveland- M boe:-in. VAN BLOEM EN PLANT ONZE BLOEMENTUIN VRAAGT: Enige moeite voor te verwachten bloei Wanneer men in z'n bloementuin gezaaid, ge plant en gepoot heeft is men nog niet klaar. Men kan dan niet rustig gaan afwachten, wat er van te recht komt. Tenminste niet, als men zoveel mogelijk wil genie ten van wat er in de tuin is gezet. Er blijft nog steeds veel te doen. Iets daarvan hebben we reeds in een vorig artikel genoemd. Maar er is meer. Let maar eens op de groei ende Lathyrusplanten. Dat kan soms een hele wilde boel worden, terwijl men moet klagen over de ijle bloempjes, die er aan komen: vrij korte stelen met maar één of twee bloempjes eraan. Heel Vrat an ders dan men bij bloemisten en bloemenverkopers waar neemt. waar men trosjes ziet met wel vier bloempjes eraan. Dat is allemaal een beetje eigen schuld! Te dicht Heel vaak ziet men de plan ten veel te dicht op elkaar staan. Een afstand van 10 a 15 centimeter is beslist nodig wil len straks de bloemen tot vol ledige ontwikkeling komen. En dan moet men ze bij het op groeien ook niet overlaten aan hun eigen klimkunst. Zeker, ze hebben ranken aan de top der bladeren en hech ten zich daarmee aan alles wat maar steun kan bieden, zelfs aan andere bladen en stengels weg naar Europa en had ook het derdaad een beet- plan om naar de Franse Riviera je pijnlijk zijn. Prinses Soraya Esfandiary, die bij haar ouders in Ma- riëndorf woont haar vader is, al le geruchten ten spijt, nog altijd Perzisch ambassa deur in de Bonds republiek wordt nu de sensatie van haar scheiding voorbij is, niet meer lastig geval len. In Keulen is zij een heel gewo ne verschijning in winkels, bioscopen, restaurants en op de banen van de Keulse tennisclub „Rot-Weiss". Ook leert de ex-keize rin autorijden cn over het alge meen schijnt zij zich uitstekend te Dat maakt juist zo'n warwinkel van het gewas. En bovendien vergen ze veel levenssappen van de plant, die men beter aan de bloemen ten goede kan laten komen. Deze hechtrankcn knipt men radicaal Dagelijks lijks in de hoofdgrc gaan. In een wip is het dan ge- Maar men doet ook goed om, als men bij z'n dagelijkse rond gang de eerste bloemknoppen opmerkt, deze ook weg te ne men. Die eerste knoppen geven toch maar één, hoogstens twee bloempjes en het is beter de filant zijn krachten nog even te aten sparen om straks mooie volledige bloemtrossen te kun nen geven. Men moet dan maar zoveel mogelijk plukken. Hoe Dahlia's De ondertussen reeds flink opgeschoten dahlia's geven ook volop werk, hoe vreemd het ook moge lijken. Dit geldt echter alleen maar voor de dahlia's, waarvan men een knol gepoot heeft. Dahlia's, die uit stek zijn ontstaan en veel kleiner zijn. laat men ■naar met rust. Maar de knol- dahlia's moeten een kleine be- .verking ondergaan Als men tenminste flinke bloemen wil oluleken. Scheuten weg dahlia te voorschijn ko men. Dat lijkt wel mooi en be looft een flinke oogst aan bloe men en wekt al gedachten aan vazen vol grote bloemen. Maar daarmee kon men weieens be drogen uitkomen. De bloemen, die in eerste instantie uit het reserve voedsel van de knol ont staan, krijgen niet genoeg voed sel voor een flinke ontwikke ling, als een overvloed van scheuten dit al opgesoupeerd heeft. Neem een aantal scheu ten weg en laat er maar drie. hoogstens vier staan. Zeer zwa re knollen kunnen er wel vijf a zes houden. Maar ook niet Als de bloemknoppen ver schijnen. ziet men, zodra het eerste bloemknopje wat opge schoten is. daaronder nog meestal twee. soms maar één zijknop verschijnen. Deze zij knoppen moeten ook afgesne den worden. De hoofdbloem knop zal zich dan op een flink lange steel tot een mooie, gro te bloem ontwikkelen. Opgewekter Zij i en industrie en uit de bmnen- buitenlandse adel aanwezig ware Prinses Soraya is. naar men wee in Duitsland geboren. de scheidings-procedure zat. Wel mist zij erg haar broer, die in Amerika is achtergebleven om te studeren. Hij placht op te tre den als haar ..lijfwacht" (die zij land nu niet meer nodig heeft om zich haar Vaderland' de nieuwsgierigen van het lijf te ze," houden), chauffeur en permanen- er te escorte naar bioscopen. Kondi- te toreien en restaurants. Prinses'So- Bondsrepubliek raya is thans meestal in gezel- haar (Duitse) moeder, Iva Efandiary. Eregast 5 dezer dagen Vloeiend Duits Zij spreekt vloeiend Duits. Duits- dan enig ander land ld en het is op zich- verwonderlijk. dat zij zich thuisvoelt en zelfs schijnt -'gen zich blijvend in de ibliek te vestigen. Erg grondig wordt er namens de prinses tenminste niet meer ge zocht naar de villa aan de Fran se Riviera, waar zij zich zo heette het tenminste aanvankelijk willen terugtrekken. De 1 groot feest, dat prinses is trouwens niet iemand. i bekende Westduitse induslri- i de internationale ..Redou- Bad Godesberg gaf en die zich gemakkelijk uit het le ven terugtrekt. Haar vele uitgan gen in Keulen en het nabijgelegen Dusseldorp bewijzen dat. Wasmiddelen per stuk Tot dusver waren syntetische wasmiddelen uitsluitend in poe- dervorm <en in velerlei soorten) te koop. In Duitsland heeft een grote fabriek nu patent genomen op een dergelijk wasmiddel, dat in de vorm van een stuk zeep in de handel gebracht zal kunnen worden. Daartoe wordt een geconcentreerde pasta van de reini gende stof met enkele (onschadelijke) chemicaliën samengevoegd en als die pasta droog is, kunnen de stokken worden gevormd. Het schaap met de vijf poten 11 hebt het zeker de vorige week wel in Blad Zij gelezen? „Een huisvrouw met va kantie is een schaap met vijf poten". Dit was clan de uit spraak van een echtgenoot en vader, die er over méé kan praten. Hij voegde er nog aan toe; Huisvrouw zijn en vakantie hebben zijn twee begrippen, zo tegenstrijdig aan elkaar als het spreekwoordelijke water Dit is een aardige man, vindt u niet huismoeders? Hij heeft tenminste oog en wel een waarderend voor de presta ties van zijn eigen en andere vrouwen. En dat is helaas niet iets wat van alle mannén te zeg gen valt, zéker niet waar het hun eigen vrouw betreft. Maar kom. laten wij niet roddelen over on ze mannen, doch ons oog richten op het schaap met de vijf po ten: onszelf. Hebt u óók een vermoeide zucht geslaakt bij het zien van dat plaatje met die volgestouw de auto? O, we kénnen dat; zulk uitgaan met je hele hebben en houwen. Je wordt al moe, als je naar zo'n plaatje kijkt. En je be- lééft de aankomst (n het vakan tie-oord; „Moeder, m'n badpak! Waar heb u dat nou gestopt? Moeder, Jan pakt m'n bal af en die had u voor mij meegeno men! Mispunt! -Toe Moeder, laat Jan eens uitscheiden! Hier jongens, kijk 's wat een jofel huissie!" Kamer- en kastdeuren worden opengerukt. ..O Moe. kijk 's. nét zulke koppies, als u er óók één heb Pats! Kapot. De eerste breek- ken achter elkaar door kunnen schrijven, zonder in herhaling te vallen. Zijn we dan het schaap met de vijf poten, of niet? Dit is toch het tegenovergestelde van uitrusten? We zouden ook rotsen in de branding kunnen heten. Wie temid den van zóveel tumult, gejengel, gezeur, verschrik kingen, na al de reeds doorstane Dit is bij van de vakantie- voorbereidingen, Noordpool bij voorbeeld. maar nog rustig Ma- rierje haar badpak bal geeft, koffers kookt en de bedden opmaakt, die is ^en rots in de branding. Toch wel fier, om dat te zijn. Maar nu in ernst. We gaan geen lijdend voorwerp spelen, (iets wat overigens één van de meest antipathieke houdingen is. die de mens kan aannemen), gaan, of er van dat schaap met vijf poten niet een gewóón schaap met vier poten is te ma ken. Zonder operatief ingrijpen dan. Alleen maar met de rönt- genbestraling van onze vrouwe lijke intuïtie en ons onlogisch denken. Hoor maar hoe onlogisch we zijn: „Hè ja. laten we nu dit jaar nog eens als gezin met el kaar uitgaan, 't Is toch eigen lijk het mooiste en als ieder een handje meehelpt, heeft Moeder óók rust." e nota bene zélf e dit het vorige daarvoor deden, r de laatste keer zijn. Maar zodra we bij de oud ste kinderen symptomen waar nemen van er eens met een paar vrienden, met een kamp-, of een jeugdreis op uit te gaan, halen wij hen met het uiterste puntje van onze moeder-vleugels weer warmpjes naar ons toe. Je hebt zo graag je hele koppeltje nog bij elkaar, 't is zo gezellig enz. enz. Die vermoeidheid van 't vo rige jaar ben je allang weer vergeten. Maar luister nu eens goed: waren we eigenlijk wel moe?? Velen zullen mét mij toegeven: nee hoor! 't Waren heerlijke va kanties. toen ze nog klein waren en allemaal met vader en moe der meegingen. Wij worden im mers niet moe van een beetje wassen, werken en koken? Voor- rl niet als dit allemaal zo heel anders en primitiever gaat dan thuis. Een andere omgeving doet al zoveel. En als we zien, hoe man en kinderen genieten, dan maakt dat ons immers zó geluk kig. dat we geen vermoeidheid voelen? Dat stellen v vóór, evenals i jaar en 't jaar Zou ieder ja, heel sterk het geval. Wat ons doodmoe maakt, al liggen wij languit in een ligstoel buiten, is: onvrede, 'n ruzie-sfeer. Er hoeft er maar één in het gezin een chagrijnig humeur te hebben en onze energie daalt tot een wal mend pitje. En hierom is het nu verstan dig om. als de kinderen groter worden, niet meer koste wat het kost vast te houden aan die gezamenlijke vakanties. Die kib- belarijtjes en het gedrens van de kleintjes kunnen we nog wel verwerken in onze vakanties, maar de felle reacties, de bru tale monden van onze agressie ve pubers... nee, heus niet doen. Botsingen tussen vader en grote kinderen, waar je soms als stootblok tussenzit of: je springt er tussen en krijgt je man tegen je.....Nee. hier van moet u nu beslist eens een paar weken bevrijd zijn. Want dat maakt niet maar alleen moe maar dat sloopt je. Ook is het voor die grote kinderen veel be- der, maar met anderen mee te gaan, zélf voor 't één en ander verantwoordelijk te zijn. In de ze zware jaren hebben wij: va ders en moeders, voornamelijk geestelijk rust nodig. Het is zo heilzaam, eens een paar weken afstand te nemen van die kin deren tussen de 15 en 24 jaar. 't Duurt zo lang tegenwoordig eer ze geestelijk volwassen zijn. Nu knapt u méér op van één week samen met uw man dat hebben we als man en vrouw óók nodig! ergens rustig heen te gaan, dan vier weken met de hele troep. Wie een groot gezin heeft, kan alleen met de klein ste kinderen uitgaan. We kun nen het óók eens proberen met samen thuis te blijven, terwijl de kinderen uit zijn. Buitenlucht en rust hebben allen nodig in onze zenuwslopen de tijd. Richt uw vakantie daar op in en doe niet als die mij be- kende dame. die met haar ma de motor (zij op de duo) vijf Eu ropese landen dóórkroste, prak tisch niets gezien had en bij thuis komst een paar dagen moest sla- eCht rustig va kantie te hebben gehouden, de eerste dagen thuis, bek-af en huilerig zijn. Dan is die rust periode te kort geweest en breekt nu de vermoeidheid van een jaar pas goed los. Probéér dan thuis nog zoveel mogelijk rust te hou den. Doe kalm aan. sla maar eens wat over enz. We zien het maar weer: problemen zijn er tegen woordig overal en altijd. Nauwelijks zijn de spanningen van overgangs- en eindexamens achter de rug. of we zitten mid denin de vakantie-problemen. Een huisvrouw met vakantie een schaap met vijf poten? Laten we ons best doen er één met vier poten van te maken. Als onze mannen ons daarbij een handje helpen, zal het tóch wel te verwezenlijken zijn. Beter een nieuwe werkperio de ingegaan met een goed uit geruste vrouw dan met één. die nerveus en overspannen is. En dus vaders: óók de handen maar eens uit de mouwen steken in de vakantie. Uiteindelijk moeten wij allen, mannen én vrouwen ons dit goed realiseren: de volmaakte rust en vrede vinden wij hier nergens. Die is door Gods genade elders voor ons weggelegd. Mogen wij allen in volkomen zaligheid die eens genieten. MARGARITHA 11111 eens oen. oenoort net nl mijn taak over deze kerkelijke het 'I tijd il u het knlp- wiM u mij zo- Dat kost mij Mevr. 8. v d. O.-v. d. L. en mhr. P. D. Hartelijk dank voor uw brie ven en voor uw gedichtje, mevrouwl Mevr. H. 8. Met ontroering Us !k uw vertrouwelijk schrijven. Veel dank en zij God u nabij ZIJ. die een persoonlijk antwoord 'soms op brieven vsn 15 kantje») van mij verwachten, moeten wèl even geduld hebben. in een etmea'. -J

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 11