l alkenburgsc vondsten in het gemeentehuis te kijk Nieuw toeristen paleisje door burgemeester geopend Tips uit Katwijk om nooit te vergeten eiiing van de oudheidkamer trok veel belangstelling Verkeersdiploma's voor de jeugd Kroon op verwezenlijking van een oud doel De haringaanvoer MINISTER WIL EEN INSTITUUT VOOR AGRARISCH MARKTONDERZOEK 'lUWE LEIDSCHE COURANT 11 VRIJDAG 11 JULI 1958 Katoenen, charmeose Nyon onder jurken Petty coats. Camisoles en directoires voor dames en kinderen. No-iron blouses met en tonder mouwen. Kinderblouses. Vraagt spaarzegels Kindermunt „DE WOLBAAL" A. BROUWER VOORSTRAAT 25 TEL. 2363 Moderne woninginrichting P. LUGTHART PRINCESTRAAT 22 TELEFOON 4359 Voor al uw meubelen HET ADRES voor SOLA GASFORNUIZEN KEUKENUITZETTEN WASMACHINES STOFZUIGERS enz. is „HET EMAILLEHUIS" Piet Oudshoorn NOORDEIN DE 7 PRINCESTRAAT 11—13 TAXI'S ook voor ziekenfonds en bruiloften. AUTORIJSCHOOL Leert nu autorijden tn onze Mercedes 1958. VAN DIJK'S TAXIBEDRIJF KAREL DOORMANLAAN 20 TELEFOON 2 199 Wij zijn met vakantie van 12 t.m. 21 ULI Daarna hopen wij u weer als van ouds te mogen bedienen. H. P. BLOOT ANDREASPLEIN 14 KATWIJK AAN ZEE WIJ gaan door met ome verkoop Vakantie-lectuur POCKET-SHOP Naast de Vuurtoren Boekhandel van der Lee Katwijk aan Zee Voor AL uw WERKKLEDING JAN PLAN JE NOORDEIN DE 4 Prof. Van Giffen groef vaasje op pp' •UIM ZEVENTIEN JAAR geleden kwam Valkenburg te staan in het middelpunt van de belangstelling van vele archeologen. De direc- ir van de Stichting voor Terpenonderzoek, prof. dr. A. E. van Giffen Groningen, had het vermoeden uitgesproken, dat Valkenburg wel eens i van de meest westelijke terpen van ons land zou kunnen zijn. De op- ivingen begonnen, voordat het verwoeste dorp weer geheel zou zijn gebouwd en de ontdekkingen waren frappant. Prof. van Giffen werd Ikomen in het gelijk gesteld en jarenlang heeft hij zich beziggehouden t het onderzoek van de ondergrond. Veel merkwaardige vondsten rden daarbij gedaan en alles werd opgezonden naar Groningen. de harten van sommige Valkenbur- s bleef echter de wens leven, dat ook eigen gemeente iets van dat alles zou louden. Er werd gedacht aan de re- istructie van een oude vestingpoort; de opbouw van een stuk vesting- r. Dit kon echter niet worden ver- lenlijkt. Maar groot was de dankbaar- d, toen men de toezegging kreeg, dat van de vondsten uit Valkenburg- bodem een plaats zou krijgen In de ■gemeesterskamer in het gemeente- Maanden van voorbereiding zijn irbijgegaan; gisteren bad de opening an de oudheidkamer en daarvoor Itond grote belangstelling. 'an de aanwezigen noemen we het an de afdeling Oudheidkunde tuurbescherming van het ministerie Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- mr F. P. Th. Rohling; de professo- Brunsting en Beijen uit Leiden, oud- ifessor G. van Hoorn uit Utrecht; de r van het Museum voor Oud- kikunde, dr. W. D. van Wijngaarden; H. de Buck, secretaris van de Ver ging voor Terpenonderzoek; het col- i B. en W. van Valkenburg en gemeenteraadsleden; oud-burge- W. M. van der Harst en echt- burgemeester Duiker van Kat- ji; de plaatselijke predikanten. Dankbaar iistermiddag half drie had dit gezel- ap zich verenigd in de zaal bij de rvormde kerk en de voorzitter van de chting Rijnvesting Praetorium Agrip- burgemeester M. A. van der Have, p allen een hartelijk welkom toe op NOORDWIJ KERHOUT fa het enkele weken geleden gehouden iriftelijke gedeelte vond woensdag voor leerlingen van de plaatselijke scholeD praktische gedeelte van het examen >r het verkieersdiploma van de Verenl- ig voor Veilig Verkeer plaats. Van de St. Jozef j on gen ssoh ooi in da •ekhorst slaagden. Rob Michalides (met 0, Kees den Elzen, Jacob Blaauw, Kees Jster, Hans van der Hoorn, Victor da oot, Wil van der Meer, Peter Prima, de Roode, Jan Tetteroo, Piet lort, Jan Immerzeel, Wim Heemskerk, ns Vrolijk, Hubert Edelaar, John van Ben Meeuwen oord, Theo Penninga, irard Duijndam, Hennie Zandbergen, erard Willemse, Antoon van der Hoorn, Warmerdam, Nic. van der Zalm, "firn van Denzen, Henk Nijhuis, F ra na ikkelbroeck, Hubert de Reus, George Kimts, Albert Augustinus, Herman Basten, Wim Conijn, Hans Meijerink. Duindam, Aad Conijn, Jules Linders. Meeuwenoord, Jan Trom pert, Leo Wouw, Leen Duivenvoorden, Piet da 3, Ben Warmerdam, Nico Duindam, mk Hermans. Herman v. d. Berg, Keea den Berg, Cor Nulkes, Johan Appel- »n. Henk van Eeden, Joop Hogervorst. Ibert van Nobelen, Piet Edelaar, Wim irenhout, Jan Verbeek, Piet Duiven- lorden. René Janssen. Bobby Hagend' n. Afgewezen 7 leerlingen. Van de R.K. school De Voorzienigheid lagden: Gijsbert Geerlings (met lof), •hannes van Eeden (met lof), Lucia nrnerik, Jozef v. d. Burg, Jeanne Vro- k. Laurentius Manse, Cor Oostdam. Diemen, Marinus Aartman, lida de Groot, Johs. Peters, Gerard «ijzer, Petr. van de Klauw, Johs. van imond, Geert. Kors, Joh6. Warmerdam, ■th. Warmerdam. Joh. van Eeden. Leon •n der Lans, Johs van Went. Herm «emskerk, Johs van der Vlugt, Thed prtekaas, Johs van der Slot, Mart. brenhout, Mart. Duivenvoorden, Franc «r bee, Maria Kortekaas, An toni a Turen- mit, Cornelia van Steijn, Petr. Jansen. Jida Bergman, Corn, van der Meer, Jo anna de Jong, Geertruida de Winter, n Ruiten, Sophia Oostdam. Hu- Ooètdam. Anna Duivenvoorden, etr. Hermans, Maria A Oostdam, Lous tetema, Corn, van Denzen. Afgewezen 1 lerling. Van de Irene-school slaagden: Leuntje leeman, Mientje Rietvink, Wim Griek- poor, Jan Blok, Joke Gort, Gerrit Visser, baantje v. d. Broeke, Jan Scheepmaker. *iet Kousemaker, Henk Hulzinga, Frank •mits, Wim v. d. Zwart, Maartje Pleeman. lendrika van Rheenen, Lineke Wierda. lerbcrt Scheepmaker. Fridi Valkema, ïerdicn Klinkenberg, Jan W Plug. Bert lotos, Coby Haeser, Adr. Fiere. John deze voor Valkenburg en voor de stich ting bijzondere dag. Spreker herinnerde prof. Van Giffen aan de vele moeilijkhe den, die moe?ten worden overwonnen bij de opgravingen. „We zouden graag een ruimere kamer hebben willen inrich ten in een ander gebouw, maar we zijn dankbaar, dat nu toch een deel van d vondsten tentoongesteld kan worden. Prof. Van Giffen hield daarna een inlcding over: De Romeinse Castella te Vakenburg Z.-H. Hij gebon met flank te zeggen aan de vele medewerkers, die onder zfln leiding het spenrende werk in Valkenburgs grond hebben ondernomen. Reeds in 1914 had de merkwaardige ligging vat) dit dorp z(jn aandacht getrokken. Een onder houd met de heer Abr. Oosterlee was voor hem zeer moedgevend geweest en telkens waren er bü het graven van drinkwaterputten overblijfselen uit zeer oude tijd naar boven ge komen. Daar waren al dakpannen b(j met het stempel 30 en aardewerk van Fries-Bataafse oorsprong. Uit dit al les trok hij de conclusie, dat men hier te doen had met een Romeinse ves ting op een terp. Deze gevolgtrekking werd niet algemeen aanvaard. Dr. A. A. Remonchant uit Leiden was het hiermee helemaal niet eens. Wie zou nu gelijk krijgen? De verwoesting van het dorp Valken burg was voor prof. Van Giffen eer gunstdge omstandigheid om zijn onder zoek volledig uit te voeren. In april 1941 is dit werk begonnen en het heeft geduurd tot eind 1955. Duidelijk is nu gebleken, dat er een eerste vesting is gebouwd in het jaar 42 voor Christus. Herkenningsteken Bij het onderzoek is men begonnen met het graven van enkele proefsleuven men had daarbij veel geluk. Op zekere dag groef men in de omgeving christelijke school een grote vierkant» steen op. Dit was een duidelijk herken ningsteken. Het was het basement, dat in ieder praetorium voorkwam diende als voetstuk voor een standbeeld of als altaar Nu kon men met zekerheid de ligging van het castellum bepalen; de plaats van de poorten was bekend in de loop der jaren is komen vast te staan, dat Valkenburgers bodem de blijfselen bevatte van niet minder dan zeven vestingen, die daar tussen de jaren 42 en 240 zijn gebouwd. Er was plaats voor twee kohorten; meer dan duizend man kon er worden gelegerd en de ver blijven voor commandant, offic manschappen, de vaandelheiligdommen en wapenkamers tekenden zich duidelijk in de bodem af.. Met grote aandacht werd de inleiding gevolgd en men kon merken met welk plezier deze vergrijsde archeoloog zijn levenswerk vertelde. Mr. Rohling had gemerkt, dat de oudheidkamer is gevestigd in 't hart van de gemeente, in de kamer het hoofd van de gemeente, en hij vond dit een gelukkige vereniging van hart en hoofd. Met dankbaarheid had hij geconstateerd, dat deze nog jonge stichting tot nog toe geen rijks subsidie heeft aangevaagd. Mocht een dergelijk verzoek worden ingediend, dan beloofde hij alle medewerking. Deze middag, zo vervolgde hij, heb ben we het bovengronds spektakel Valkenburg met eigen oren kun nen horen de rede van prof. Van Griffen was nl. soms niet te verstaan door het gedender van vliegtuigmo toren straks zullen we met eigen ogen de resultaten van het onder grondse spektakel bewonderen. Ten slotte bracht hij hulde aan prof Van Giffen, die met grote bescheiden heid zijn aandeel in dit onderzoek had gememoreerd. Vaasje Op het Kerkplein stak prof. Van Giffen de spa in de grond en zo waar, daar kwam vaasje tevoorschijn, dat hij met een glimlach overhandigde aan burgemeester Van der Have. .Het gezelschap ging vervolgens het gemeentehuis, waar mr. Rohling de sleutel van de deur van de oudheidkamer omdraaide. Ruim 250 vondsten zijn hier indergebrachtl Het bestuur van de Stichting Rijnves ting Praetorium Agrippinae te Valken- (Z.-H.) is thans als volgt samenge steld: M. A. van der Have, voorzitter; D. F. Lunsingh Scheurleer, secretaris; C. Meurs, penningmeester Bjjbclhuis Maandag en dinsdag komt één der rij dende bijbelhuizen In onze gemeente Morgens en 's middags wordt een rond- t door het dorp gemaakt. Maandagavond ssen zeven en acht staat het bijbelhuis op het Kerkplein. Geslaagd De heer B. Kuyt is geslaagd Opbrengst collecte De Anjercollecte heeft in Valkenburg f 82,50 opgebracht Burgerlijke stand Geboren: Maria Anna, d v. J. K. var Leeuwen en D. Haasnoot; Saskis Yolan- de, d. v. F. J. H. Bleijswijk en A. E. de FOTO D. KRUYT Voorstr. 9, Katwijk a. Zee Grote afdrukken 20 CENT wit of chamois IN ÉÉN DAC GEREED HILLEGOM Burgerlijke Stand Geboren: Paul us Hendrikus Maria, z. an M. H. van Ewijk en C. M. van der Ploeg; Wijnandus Engelbertus Johannes, in C. G. Nederstigt en C. van der Drift. Getrouwd: Q. A. van der Voort en H. J. Philippi; N. C. Duivenvoorden en W. G. M. Weijers; M. J. Schoone en C. J. Teeuw: A. Schijf en A. J. Gort. LISSE Examensuccessen Voor het kandidaatsexamen medicijnen II slaagde de heer S. A. C. J. Witteveen. Voor 't eindexamen gymnasium slaagde mej. I. de Meulder. Voor het eindexamen H.B.S. slaagde mej W Duymaer van Twist. Voor het eindexamen MULO slaagden A Dekker en mejuffrouw L. van Dijk (A) i mej A. Mastenbroek (B). Voor het vakexamen broodbakker slaag de de heer C. Schalk. Voor het toelatingsexamen H.B.S. slaag den A. van Parijs, B. Boot, L. Dreijer. M in der Wolf en A. van der Mark Voor het toelatingsexamen ambachts school slaagden W. van der Laan en K Slagboom Oogst van de straat Lichtblauwe aktentas, jonge hond. film rolletje, nokas, grijze das, jongensfiets, combinatietang, bril, halskettinkje, twee lege bolienmanden, handzaag, zak met ge reedschap. damesrijwiel. Evangellsatiekri n g Woensdag 16 juli spreekt de heer Th Dikkes te Leiden in De Witte Zwaan voor de evangelisatiekring. Oriëntatiërit De solexdjit».Bollenstreek houdt zater dagmiddag een oriëntatiërit met als start middags Burgerlijke stand GEBOREN: Dirk zn v E Tinunei en K Koelewijn; Anna M E dr v J vai Poel en M van Dijk. GEHUWD: A Tempel, Sassenbein A Blanken. OVERLEDEN: J H J van Diest, 17 KATWIJK AAN ZEE Verdacht van diefstal in Katwijks hotel Hier werd aangehouden en ingesloten een zekere U., omdat deze wordt verdocht van diefstal, hier ter plaatse, in een der hotels vorig jaar gepleegd. De Amster damse politie - ontdekte bij een heler in Amsterdam lepels en vorken met een hotelnaam. Na lang speuren kwam men terecht bij de eigenaar van een Katwijk* hotel, die verklaarde de eigenaar te zijn van de in Amsterdam gevonden voor werpen. Hoewel destijds geen aangifte was gedaan, werden in dit hotel vermist een 80-tal lepels, vorken en messen, 50 lakens. 35 slopen, flessen jenever en cognac, dekens, pakken koffie en thee Tegen de verdachte, die in het Katwijks» hotel heeft gewerkt, bestaan ernstige ver moedens. De man zal worden voorgeleid Strandfeest voor kinderen Er was voor de jeugdige badgasten gis teren weer een strandfeest op het par keerterrein bij restaurant De Zwaan. Er werden verschillende spelen georgani seerd, als vlaggetjesteken, autopedrace, kruiwagenrace en wasophangen. Men toon de weer grote belangstelling, niet alleen van de zijde van de kleine deelnemers, maar ook van die van de vaders en moe ders. Succesrijke lampionoptocht Gisteravond slingerde zich door Kat wijks straten een lange stoet van lampion- draagsters en -dragers. Voorafgegaan door de Uni en gadegeslagen door zeer vel» in woners en badgasten werd deze door de V.V V opgestelde optocht weer een succes rijk gebeuren. Behalve ^Je Uni liep ook het tamboer- en pijperkorps D.V.S. in de (toet Geslaagd De heer R. Verkerk, agent van politie te Katwijk, is te Hilversum geslaagd voor het theoretische gedeelte van het kandi daatsexamen inspecteur, van politie. Hoog en laag water Zaterdag 12 juM: hoog water om 12 uur; laag water om 7.17 en 13.56 uur. Visserij golf jes Om de Noord worden vangsten van 300 manden gemeld HARINGVANGSTEN van 300 manden per dag blijken om dc Noord op 59.10 noorderbreedte en 0.20 westerlengte niet tot de uitzonderingen te behoren. De trawler Medan, die woensdag thuisstomend was voor de vrij dagmarkt ving op de laatste visdag dit aantal manden haring. Het schip ging thuisstomend met 550 kisten en 195 kantjes haring. Over het algemeen lagen de dagvangsten echter tussen 200 en 100 manden haring en makreel. De Job Gouda meldde trekken van 40 manden haring, de Emma deed een trek voor twee kleine pakjes. De loggers en kotters op 't Zand blijven een visserij melden, die van 60 tot 50 manden makreel en schelvis per etmaal oplevert. De loggers en kotters op de kust vingen van 80 tot 60 kg tong en 15 tot 25 manden schol. naar coneervenfa brieken, rokerijen en voor exportdoeleinden Dientengevolge behoefde slechts eon gering percentage van de aanvoer voor verwerking tot vis meel te worden be»t»md. Britse logger door De Hoop binnengesleept Het hospitaalkerkschip De Hoop heeft dezer dacen een Engelse logger de haven van North Shield bij Newcastle binnen gesleept. Het schip had 85 mijl uit de kust netten in zijn schroef gekregen. Gesloten wegens vaka 21 juli Loodgietersbedrijf J. W. Dubbelaar Princestraat 21 Katwijk aan Zee Stofzuigers P. ZUYDERDUYN Feestdag voor V.V.V. Noordwijk Meeldijk, Piet Waaning, Betsy Haasnoot, tomaten t Laura «v. d. Broeke. Elly Griekspoor. Af gewezen 4 leerlingen. Van de St. Jozef meisjesschool slaagden Coby Verduin, Dora v. d. Linden, All Wijnands (met lof). Greetje de Winter, Joke Duivenvoorden, Ria Hommen, Han- nie Vink, Ria Broekhof, Jopy van Bohe- men, Miep Duivenvoorden, Willy Duiven voorden, Netty van der Togf, Ria Hoom, Willy Hogervorst, Gerrie Koeter, Corry Berg, Cor v. d. Burg, Siska Dui venvoorden. Cerla v. d. Berg, Corry den Burg. Elly van Pinxteren, Anneke d. Berg, Nelly v. d. Berg, Nel de Haas, Rie4 Pennings, Leny v. d. Berg (met lof). Ria de Klerk, Sonja van Drenth, Leny Heuzen, Ans Bader, Trees Duivenvoorden. Ina de Klerk, Laura Jansen. Truus Geer lings, Jo v. d. Burg, Tonia Smit, Toos v. d. Berg, Rini Broekhof, Ada Wilson, Lida v. d. Berg, Ria Turenhout, Trees v. d. Aardweg. Annie Pennings, Riet van Wieringen. Coby v. d. Beker-om. Elly Bruines, Greet van Hensbnrgen, Truus Steekers, Nelly Meeuwenoord. Emmy de Wert (met lof), Joke de Vries. Tilly van Buijtenen (met lof). Truus van den Berg, Elly Persoon. Braak in geparkeerde auto's Naar wij vernemen zijn in de nacht van maandag op dinsdag pogingen tot Inbraak gedaan aan een viertal geparkeerde er gesloten auto's op het parkeerterrein hotel De Vlashoven. Van twee Duitse gens werd het linnen dak opengesneden en van een derde werd na verbrijzeling van het tochtraampje het slot geforceerd De vierde wagen, een Zweedse, bood met succes weerstand. Bulten een hoes met nylon sleepkabel worden nog ee TN HET NIEUWE GEBOUW van de Stichting V.V.V. Noordwijk aan de Oude Zeeweg, was gistermiddag een groot aantal genodigden bij een ter gelegenheid van de officiële openstelling. Nadat de burgemeester de vlag voor het gebouw had gehesen, werden diverse toespraken ge houden. Mr. Van Berckel voerde als eerste het woord namens het ge meentebestuur van Noordwijk. In een uitvoerig betoog schetste de burge meester de historie van de Stichting V.V.V. Er is lang gezocht naar een nieuwe vorm van verwezenlijking van het oude doel: het belang van Noordwijk te dienen. In deze jaren hebben we iets zien groeien, aldus mr. Van Berckel. Het ver trouwen in de nieuwe organisatie nam zienderogen toe en ook in de gemeente raad werd steeds een open oog getoond voor dit evidente belang. Spreker hoopte op een voorspoedige ontwikkeling. Samenwerking list. AU voorzitter van de Stichting V.V.V. wees mr. Van Berckel op de noodzaak van voortdurende samenwerking. Dit hebben de deelnemende organisaties gelukkig goed begrepen Toen de zaak van de organlsa- "a voor elkaar was. bleek de noodzaak in een doelmatig gebouw In dit verband prees mr. Van Berckel de aktiviteiten van wethouder Van Leeuwen, de heer L van Sterkenburg en de directie in de Twentse Bank. Ten slotte wenste mr. Van Berckel de directeur van de Stichting, de heer J. H. Kleine Staarmann. hartelijk geluk met deze doelmatige werkplaats. De heer L. van Sterkenburg dankte voor de vriendelijke woorden Hij noemde dit gebouw een symbool van de eenheid. Namens de horecafbedrijven bood spreker een kleed aan voor de bestuurstafel. De heer C. van Vliet, die namens vereniging van villa's- en hulzenverhuur ders het woord voerde, bood een klok aar en de heer P. de Groot schonk een adres boek Dc directeur van de TwenUche Bank, de heer D. Algera, bracht eveneens gelukwensen over. HU deelde mee, dat de obligatielening ten behoeve van de houw heden was voltekend, welke me dedeling met een daverend applaus werd ontvangen. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door de heren Van der Gronden namens de A.N.V.V.V., mr. Woltjer van de pro- inciale afdeling, en burgemeester Fene- aa van Zandvoort. Een zoontje van d< ontwerper van het gebouw, architect Le Grand, bood een boeket bloemen aan. Kinderen Avonds was er voor de kinderen van de leden een feest in het Casino. Onder leiding van Amareo heeft de jeugd zich best geamuseerd. Er traden clowns op. was acrobatiek en verder werden de jongelui getrakteerd Na af'oop werd. met De echo der Dui- :n voorop, een grote lampionoptocht ge houden Brand in schelf lenkweker Dusseldorper in het L; veld. Aangezien het vuur gevaar verde voor een in de nabijheid staande schuur, alarmeerde men de brandweer Deze haalde de riethoop uit elkaar es hield de schuur nat. De brand is vermoedelijk veroorzaakt duor vonken van vuilverbranding. On geveer 350 bossen riet gingen verloren Er loopt geen verzekering. Botsing Op het onoverzichtelijke kruispunt Of- femweg—Voorstraat—Wilhelminastr. zijn een personenauto en een motorfiets met elkaar in botsing gekomen. De motorrij der, een 24-jarige Rotterdammer, sloeg met zijn hoofd tegen de voorruit van de auto. maar dankzij het feit. dat hij een valhelm droeg, kwam hij er betrek kelijk goed af. De man klaagde over pijn in het hoofd, hals en rug. De motor werd geheel vernield en de auto liep «veneens schade op. Strandvondsten Op het strand zijn de volgende voor werpen gevonden: blauwe kindergymnas tiekschoenen. rode gymnastiekschoen, kindersweater cn een wit toinderhemdje. kindergummiband en plastic "kinderband je, verchroomd damespolshorloge met zwart lederen band, ring met vier sleutels, hulssleutel (Lips), wit kinderschoentje (linker), kinderonderjurk, damesschoen (linker), kindermuiltje en een kinder schoentje. Inlichtingen dagelijks van tot zes aan dc politiepost op het strand. te IJmuiden bestond don derdag uit slechts 1950 kisten vis, waarbij 200 kisten tong, 650 schol, 425 "ha ring, 50 makreel, 325 schelvis, 75 wijting. 150 kabeljauw en gu'. en 20 diversen. Als enige trawler was de SCH 135 Cornelia Maria aan de afslag met 380 kisten ha ring. 20 gul en kabeljauw, 50 diversen. 200 kleine kisten hanng. Voor deze aan voer, die werd gevangen op een 1 Juli begonnen reis, werd 7.400 besomd. De haring werd met 14 tot 19 per kist betaald, terwijl makreel van 28 tot 33 deed. De schelvisnoteringen liepen uiteen an 15 tot 32. Vandaag aan de markt De vrijdagmarkt aou door twee trawlers worden bezocht: de Elie en de Medan. De Elie zou aanvoeren 760 kisten vis, waar bij 180 schelvis, 40 wijting, 50 makreel, 40 kabeljauw. 200 stuks stijve kabel jauwen en 25 kantjes gezouten haring. De Medan IJM 57 gaf als vangst op 210 kisten haring. 80 schelvis. 80 gul en kabeljauw, 40 wijting en 20 makreel Voorts heeft de Medan 196 kantjes aan boord Jnbilenm In IJmuiden De bij alle vissers van IJmuiden en Katwijk bekende onderhavenmeester L. A. van Dongen van het Staatsvissersheven- bedrijf te IJmuiden za! op 15 Juli dus volgende week dinsdag veertig jaar bij dit bedrijf werkzaam zijn. Het jubileum wordt die dag in de woning aan de Erics- sonstraat 28 te IJmuiden gevierd. De heez.Van Dengen-kwam op 15 juli 1918 bij hét SUaisvissershavenbedrijf dienst als havenknecht Op 1 mei 1' volgde zijn vaste benoeming en op 31 de cember 1931 werd hij bevorderd tot eerste havenkneoht. Na de bevrijding werd hij met terugwerkende kracht van 1 Januari 1945 ut benoemd tot onderhavenmeester Op 1 januari 1954 werd dit onderhaven meester A. Vooral aan de IJmuidense ha venkant geniet de heer Van Dongen een grote populariteit De rederevereniging voor de Neder landse Haringvisserij heeft in een gister middag in Pulohrl Studio te Den Heag gehouden algemene ledenvergadering be sloten. ook na 15 juli de bestaande maat regel om niet meer dan zestig procent van de gevangen haring in gezouten vorm aan handhaven. Dit beeluit werd genomen in verband met de gunstige ont wikkeling van de afzet KATWIJK Politionele voorzieningen De Katwtjkse motorpolitie is voor het zomerseizoen niet meer gekleed in donker leer, maar heeft de beschikking gekregen over witte motor jekkers Voorts ia door de Phllipsfebrieken, bij wijze van proef, een mobilofoonkwtallatle aangebracht op de motoren van de politie, aodat ook deze afdeling steeds in contact blijft met het bureau. Geen voorrang Op het kruispunt Willem de Zwijger- laanNieuwe Duinweg gebeurde een aan rijding, toen een bromfietser uit Katwijk aan den Rijn geen voorrang verleende aan een motorrijder op de Duinweg. Beide voertuigen liepen tchade op. Geen spreeknnr De burgemeester houdt maandagmorgen gejfei spreekuur. d2'T Wedvlucht Qe postduivenvereniging „De Rijnmon den" kwam met een aantal oude dthvco uit in een wedvtuoht ven St. Denis, af stand 392 hm. In concours waren 58 die ren, due wenden gelost om 10 uur bij mooi weer en westenwind. De eerste duif werd geklokt om 16.15.31 uur; gemiddelde snelheid 1046 meter per minuut. De uitslag was als volgt: C. Kraayertoord 1 en 8; B. Pauw 2 en 4; Th. ven Essen 3 en 11; K. Noort 5 en 9; Kr. Schaap 6 en 7; J. Par- levliet 10; A. J. Hua 12 en M; L. Knetecb 13; J. Jungerius 10. Tandarts D. J. Mast Afwezig van 12 juli f/m 2 aug. Spoedgevallen worden door de plaatse- vetharing IiJk* *«ndartsen waargenomen. (Van onze sociaal-econom. redactie.) DE MINISTER van landbouw, vis serij en voedselvoorziening is voornemens op de begroting voor 1959 een post op te nemen van 175.000 ten behoeve van de op richting van een instituut voor marktonderzoek op agrarisch ter rein. De minister gaater van uit, dat door het bedrijfsleven eenzelfde bedrag beschik baar zal worden gesteld. Voor de bijdrage het bedrijfsleven Is in de eerste plaat* gedacht aan de verschillende produkt- schappen. die immers een marktordeneo- de taak hebben. De directeur-generaal van de Landbouw heeft reeds contact gezocht met verschil lende produktechappen om na te gaan of deze in principe aan de oprichting van een dergelijk instituut hun medewerking wil len verlenen. In de openbare zitting van het produkt- schap voor Margarine, Vetten en Oliën vormde gisteren deze aangelegenheid een der agendapunten Bij de discussie werd vastgesteld, dat het hier om een instituut gaat. dat in het bijzonder het terrein van de agrarische produkten bestrijkt Deze produkten horen over het algemeen niet thuis bij het produktschap M.V.O. Er l* hier slechts een zijdeling? verband Ba- sloten werd de ontwikkeling nauwlettend te volgen Wellicht dat in de toekomst een dergelijk Instituut niet alleen voor strikt agrarische maar ook voor neven-artikelen van belang kan blijken. Voorlopig zal ech ter geen financiële bijdrage voor een op te richten Instituut worden verstrekt Naar aanleiding van een note over de verksaamheden van de bestuurscommissie oor de Westeuropese integratie, werd erklaard, dat er de grootst mogelijke sa menwerking bestaat tuasen bet produkt- sehap en de departementen. Er Is steeds uitvoerig overleg en de ministeries houden het produktschap uitstekend op de hoogte over de saken die er spelen. Met de Euro pese commissie beeft men tot nog loe eeh- ter nog geen rechtstreeks contact gehad. KATWIJK AAN DEN RIJN Portefeuille uit jasje verdwenen Een koopman alhier, deed aangifte van vermlaeing van een portefeuille, met een aanzienlijk bedrag aan geid. De gedupeer de had tijdens werkzaamheden zijn jasje, waarin de portefeuille was opgeborgen, even ter zijde achter een woning gelegd en was voorts naar Katwijk aan Zee ge gaan om bij terugkeer wei het Jasje, maar zonder portefeuille, op detelfde plaats terug te vinden. Sfeer in 't gezin De „Nieuwe Letdsche" er In I Ontmoeting

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 11