Jlicuiue jTciltsrlje ttfmirarrl Oorlogsgevaar door de provocerende vluchten Chroesjtsjef zorgt voor vrije dag Krankzinnige moordenaar ontsnapt uit Broadmoor en verdwijnt per auto EEN JONGETJE,, VERMIST' Verongelukt op vakantietrip Li WOENSDAG 9 JI LI 1938 BUREAUS: Steensiraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. (MRISTELIJK-ISATIOISAAL DACBLAÜ Voor Leiden en Omstreken „Stenhwstirlj fc ohfMfflrt piyn o«r> ia ttgfjtnspoft" Negentndertfgête jaargang no. 11305 Sc/iertsOORLOG in Libanon Zie pagina 7 Twee kleine jongetjes enorme ruirpte. Moe lagen zij daar gisteravond in de Haagse Houtrusthalleh: twee van de vijfhonderd polio patiëntjes, die eerder met prin ses Beatrix en vele Schevenin- gers feest hadden gevierd. Het festijn, aangeboden door de af deling Den Haag van het Prin ses Beatrix Poliofonds had op deze twee feestgangertjes zó veel indruk gemaakt, dat zij niet langer op de been konden blijven en eerder dan de ande ren bij Klaas Vaak aanklopten. Toen om negen uur hun kame raadjes onder de wol gingen, was bij hen de realiteit reeds weggeëbd als de zee voor Scheveningen. Produktie „Ngombezi". De sisalpro- jiktie in Oost-Afrika heeft in juni 256 On bedragen (in mei 315 ton). De pro- fuktóe in de maanden januari tot en met lini was 1662 ton, vergeleken met 1778 on in de overeenkomstige periode van Troonsbestijging ging niet door De „Koning der Wereld", zoals do Amerikaanse heer Homer A. Tom- linson zich noemt, heeft vanmorgen op de Dam in Amsterdam tever geefs geprobeerd zich tot koninr van Nederland uit te roj hü gisteren in vol oma hol arriveerde, daar z\ globe opblies en een kroon op zün hoofd Hij hedci jen. Nadat i °18 'dollar ....•hzelf te kronen. Gisteren ver klaarde hü geen moeilükhedcn to verwachten bU rijn troonsbestyging in Nederland (hü kroonde zichzelf al tot koning in 24 landen), maar dal viel hem tegen. Want de belang stelling op de Dam voor koning Ho mer was vanmorgen zo groot, dat de politie ingreep juist voor Homer zich de kroon op het hoofd plaat ste. Homer moest van zün (op vouwbare) troon afkomen en werd aan de arm van Hermandad naar elders gevoerd. Homer Tomlinson zegt leider te zgn van vele mil joenen volgelingen over de gehele wereld. Hü was vroeger reclame- 1960 als president van de Verenigde Staten te worden gekozen. Moskóu waarschuwt Amerika (maar je haalt m in! DE VLUCHTEN met Amerikaanse „waterstofbommenwerpers" in de na bijheid van de Russische grenzen hebben de wereld praktisch aan de rand van een oorlog gebracht, zo waarschuwde vanmorgen een commen tator van radio-Moskou in een uitzending, bestemd voor Noord-Amerika. „Indien de Russische militaire autoriteiten nu hetzelfde standpunt innamen rliegtuigen naar de grenzen van de Verenigde Staten zouden zenden, zou er dan gebeuren? We kunnen zeggen dat wij onze bommenwerpers de Amerikaanse grenzen moésten zenden. Daar zouden we volkomen het recht toe hebben om onze veiligheid te garanderen. Een luchtgevecht kan dan licht ontstaan en dat betekent het begin van een atoomoorlog." Zo'n oorlog zou trouwens ook kun nen beginnen, zo vervolgde de com mentator, wanneer een Amerikaanse piloot een waterstofbom bij de Russi sche grens laat vallen. Ten slotte staan de piloten van straalbommen- werpers voortdurend onder een enorme druk en zelfs de sterkste van hen kunnen daaronder op een ge geven moment bezwijken, aldus de commentator. „De wijze waarop de Amerikanen trachten de veiligheid te garanderen is te vergelijken met een poging, een brand met benzine te blussen." die ook in de dagen van Hitier her haaldelijk klonk. In zijn rede pleitte Chroesjtsjef voor onbreekbare banden vriendschap tussen Rusland en Oost- Duitsland. Het publiek reageerde echter koel. Wat georganiseerde groepen juichten, maar erg enthousiast klonk 't niet. Slechts hier aar werd geklapt. Overigens was dit geringe enthousiasme wel te begrijpen. De Oostduitse arbeiders hadden namelijk vrije dag gekregen om de Russisch* premier te begroeten. Maar zij mc deze dag zondag weer inhalen De commentator merkte op dat de gen Amerikaanse vliegers in Armenië wel zijn vrijgelaten, maar dat het pro bleem van de vluchten van Amerikaanse toestellen naar de Russische grenzen nog steeds aan de orde van de dag is. Hij be weerde dat de Veiligheidsraad onder druk van de Amerikaanse regering on langs heeft geweigerd dit vraagstuk op realistische wijze te bespreken. De zending van radio-Moskou werd besloten met de woorden: „Enkele dagen geleden heeft premier Chroesjtsjef er bij president Eisenhower op aangedrongen, gezamenlij ke maatregelen uit te werken ter voor koming van een onverwachte aanval. Id die richting moeten we verder zoeken. Chroesjtsjef Inmiddels houdt de Russische pre mier zich echter reeds met een ge heel andere kwestie bezig. Hij brengt, zoals gemeld, een bezoek Oost-Duitsland en lanceerde daar gisteren een felle aanval op West- Duitsland en men went eraan op president Tito van Zuid-Slavië. Chroesjtsjef deed een beroep op de Oostduitsers, feller te strijden tegen de Westduitse plannen, om het leger met kern- en raketwapens uit te rusten Staan de voor het Oostberlünse spoorwegstation vroeg Chroesjtsjef, maatregelen te nemen tegen de militarisering van West-Duits- land. De Russische leider zag er grimmig uit, toen hij de erewacht van Duitsers in specteerde, terwijl een militairr kapel de Pruisische inspectiemars speelde, dezelfde Zuid-Slavië Later op de dag heeft Chroesjtsjef in m rede, die hü in Halle hield kritiek geleverd op Znid-Slavië. Proces tegen 47 advocaten in Hongarije De Internationale Commissie van Juris ten is gedurende drie dagen in Den Haag in vergadering byecn geweest ter voor bereiding van het congres, dat van 5 tot 10 januari 1950 te New Delhi wordt ge houden. De grondslagen van het recht in de vrije wereld zal onderwerp van dis cussie zijn. Als basis voor de besprekin gen dient het rapport, samengesteld uit de antwoorden uit bijna vijftig landen de rechtsgrondslagen. Tegelijkertijd werd het rapport van de I.C.J. gepubli ceerd, waarin de gebeurtenissen rond het proces Nagy en Maleter zijn vastgelegd dat tot de conolusie komt dan het processen en daarmede de veroordeling flagrante strijd zijn met het interna tionaal en evenzeer met het Hongaarse recht. Voorts wordt gewaarschuwd, dat In Hongarüe een campagne gevoerd wordt tegen de leden van de balie, die niet han- i naar de wens van de machthebbers. In het geheim zou een proces tegen 47 advocaten thans in voorbereiding zün. Vermoeide bemanning terug Amerikaans toestel door Migs in brand geschoten HET Amerikaanse vliegtuig, dat 27 juni boven Sowjet-Armenië tot dalen werd gedwongen, is eerst op 4500 meter hoogte door twee Mig straaljagers in brand geschoten, zo heeft de Amerikaanse luchtmacht bekendgemaakt. Toen vijf leden van de bemanning zich met hun para chutes in veiligheid stelden en vier inzittenden in het toestel bleven, om een noodlanding te maken de lan- dingswielen waren reeds uit kwa men de Migs nogmaals over om het transportvliegtuig de volle laag te geven. Kort nadat de vier inzittenden, die met het transportvliegtuig, dat van Wiesbaden In Duitsland op weg was naar Pakistan, waren geland, zich in veiligheid hadden gesteld, explodeerde het toestel. Slechts één inzittende had tweedegraads brand wonden opgelopen. Tien dagen werd de bemanning door de Russen vastgehouden. Maandag werd zü de Russisch-Perzlsche grens gezet, •aar zij dinsdag te Wiesbaden aan kwam. Zij was té uitgeput om een pers conferentie te kunnen geven. De onvoorzichtige grensoverschrijding >u zijn veroorzaakt door de zware on- ,'cersstormen. het noodzakelijke blind- vliegen en de niet gemelde grote wind snelheid. In deze rede vertelde Chroesjtsjef nig nieuws. Het kapitalisme, zei hij, zal verslagen worden zonder dat hier oorlog aan te pas komt. De Russische spoetniks voerde hij aan als bewijs van de economische teruggang in het Westen. Ten slotte deed de Russische premier weer een aanval op Bondskanselier Ade nauer. Hij voert een politiek, zei Chroesjtsjef, die slechts gebaseerd is op een macht, die in zijn verbeelding be staat. HET gehele Britse politie-apparaat is in werking gekomen, toen gisteren het grote nieuws bekend werd: Frank Samuel Mitchel, een van Engelands gevaarlijkste misda digers, was ontsnapt uit het strafge- sticht van Broadmoor, had een echt paar bedreigd en was ten slotte met een bijl gewapend in een gestolen auto verdwenen. De krankzinnige inbreker (31 jaar, zes voet lang) had van tevoren aangekon digd dat hij zou inbreken. Tot de rechter, die hem wegens poging tot moord negen jaar gevangenisstraf gaf, verklaarde hij verleden jaar: „Er be staat geen slot dat ik niet kan open maken. Als u mij weer naar een krank zinnigeninrichting stuurt, Broadmoor of een ander, beloof ik u dat ik ont snap. En ik ben bereid te sterven". Voor dag en dauw gistermorgen ging hij er inderdaad vandoor. Mitchel wist 'n ijzeren hek te ontsluiten en de stalen tralies door te zagen. Hij kroop door een regengoot, sprong op de binnen plaats en verdween over een hoge muur. Even later brak hij in bij de familie Pegg, bond mevrouw Pegg met een waslijn, stal kleren van haar i greep een bijl en dwong de heer Pegg Voor een bezoek van enkele dagen arriveerde gisteren in ons land de heer J. P. Parayan, een der uitvoer* ders van het sociale testament van Ghandi. Vergezeld van zijn echtge note maakte hij zijn opwachting bij minister-president dr. W. Drees. Foto: het echtpaar na aankomst op Schiphol. Tj1 ERGENS aan de Italiaans-Franse grens rüdt een Haagse familie In een auto met een caravan. Het is de familie J. Zwaai van de Dierenselaan In Den Haag, bestaande uit man. vrouw, twee zoontjes cn een „verstekeling" van negen Jaar oud. Vol spanning nadert de familie Zwaai de grens. De grote vraag is: zal het lukken de kleine Sjaak Ooster- veer mee terug te smokkelen over de grens. Want Sjaak heeft geen pas bü zich. TC^RGENS op een Duitse Autobahn rijdt in de richting van Nederland in een auto met een caravan de Rijswijkse fami lie J. Oosterveer van de Karei Doorman laan, bestaande uit man, vrouw, een zoontje en twee dochtertjes. In angstige spanning nadert de familie Oosterveer Nederland. Steeds weer vragen zij zich af: Zal onze Sjaak bij Zwaai in de wagen zitten? nl Italië zijn zü namelijk hun oudste zoontje kwijt geraakt. ^FODRA hij thuis komt in Rijswijk zal voor de heer Oosterveer het mysterie zün opgelost, want zijn vakantievrienden Zwaai hebben reeds naar Nederland (voor I 21,—) opgebeld om te vertellen dat zt) zullen proberen Sjaak mee over de grens te krijgen. Lukt dit en komt Sjaak weer terug bij Vader onbekend met oplossing van mysterie zijn ouders, dan behoort een vakantie vol angstig zoeken voor de ouders Oos terveer en een kinderlijk onbezorgde vakantie tussen twee leeftudgenootje* voor Sjaak, alleen nog maar tot d« her innering. TNOOR een nogal opzienbarend bericb» van een buitenlands persbureau, waarin werd gesuggereerd dat een derlander en een zoontje van een andere Nederlander waren verdwenen, werd« wij op het vakantiepad van de twee vi kantiegezinnen van Oosterveer en Zwaai geplaatst. In dit bericht 9tond namelijk dat d< heer Oosterveer in de buurt van Genui aan het benzine tanken was en dat eei lifter, de heer J. Zwaai in het dorpji Bussala met de kleine Sjaak toen wat in kopen ging doen. „Lifter" noch zoontje zag vader Oosterveer daarna terug. Dat gebeurde op 2 juli en aan het eind een dag zoeken lichtte de heer Oosterveer de politie in. Een later bericht van het zelfde persbureau maakte duidelijk dat „lifter" Zwaai was gevonden door de Italiaanse carabinieri en dat hij zou heb ben verklaard dat hij niets wist van een man die zijn negenjarig zoontje kwijt was. T^EN vreemde affaire meenden wij en wij zochten contact met de ouders van de heer Oosterveer. Deze wisten te ver tellen dat hun kleinzoon Sjaak helemaal niet zoek was, zij gaven ons het adres van de schoonouders van de heer Zwaai. De schoonvader, de heer C. Solleveld de Wormerveerstraat vertelde dat zijn schoonzoon hem op 4 juli had opgebeld hem had verteld dat zij de familie Ooster veer waren kwijt geraakt in Cremona. Zij hadden de kleine Sjaak bij zich, gekleed in zwembroekje, bloesje en zwemschoen- tjes enzonder pas. T^WEE brieven die de zevende juli bij de heer Solleveld werden bezorgd, beide geschreven door zijn dochter, maak ten alles nog eens uitvoerig duidelijk. Sjaak zou mee terugkomen, hoe dan ook. De Haagse families thuis zijn door deze brieven gerustgesteld, hoewel het buiten lands persbericht nogal wat opschudding bracht. De familie Oosterveer jr. die gen thuis verwacht wordt, zal waarschijn lijk weer gerust kunnen slapen. zijn wagen voor te rijden, wi Mitchel wegreed, richting Londen. Broadmoor ligt op ongeveer veertig kilometer van de Engelse hoofdstad. De BBC onderbrak het radioprogramma om het ontsnappen van de „uiterst ge vaarlijke man" te melden en geheel Engeland te waarsclHiwen en 's mid dags verscheen het portret van Mitchel op het televisiescherm. Het blad Eve ning Standard bracht gisteravond een grote kop: „Gevaar. Broadmoor bijl man voortvluchtig!" Twee Hengelose jongemannen zijn gis teren in Ahaus (WeetHaten, Duitsland), toen zij op hun scooter op weg waren naar Italië, tegen een vrachtauto met aan hangwagen gereden, waardoor een van hen, de 22-jarige W. Roelofsen vrijwel op slag werd gedood. Zijn tochtgenoot, de 23- jarige F. de Vries bleef ongedeerd. De aanrijding ontstond doordat de be stuurder Roelofsen met onverminderde snelheid een voorrangsweg overstak. Men neemt aan dat hij het verkeersbord voor deze weg of ndet heeft gezien, of van de betekenis ervan niet op de hoogte was. In Deventer is de 77-jarige gepensio neerde timmerman H. J. van Oldeniel uit Schalkhaar bij het plotseling oversteken door een auto gegrepen en gedood. Ike eu Dulles in Canada De Amerikaanse president Elsenhower a zijn minister van buitenlandse zaken Foster Dulles, zijn naar Canada gereisd besprekingen met de Canadese lei ders. In Ottawa hadden Eisenhower en dt Canadese premier Diefenbaker, gister middag reeds een gesprek over het op richten van een gezamenlijk ministerieel comité voor de verdediging van Noord- Amerika. Verder is gesproken over de handel met communistisch China en over het economisch offensief van de Sowjet- unie dn de onderontwikkelde landen, dat Eisenhower de grootste bedreiging van de westelijke veiligheid acht. Hevige brand in Alexandrië In Alexandrië heeft gisteravond een *an de hevigste branden ln de geschie denis van de 6tad gewoed. De brand brak uit in een houtopslagplaats en breidde zich snel uit naar aangrenzende winkel» en huizen. Het gevolg was, dat een hele wijk in vlammen opging en dat reeds 20.000 mpnsen hun huizen hebben moeten Premier Macmillan Topconferentie nog niet onmogelijk De Russische regering heeft een top conferentie nog niet onmogelijk gemaakt, heeft premier Macmillan van Engeland gisteren in het Lagerhuis»gezegd. Wij heb ben de hoop niet opgegeven en zün niet van plan onze Ijver te verflauwen, on danks alle hinderpalen, zoals de terecht stelling van Imre Nagy. Het vooroverleg maakt slechts langzaam vorderingen, maar de Engeise premier ge loofde niet. dat de besprekingen in eer impasse waren geraakt. Hü hoopt spoedig een antwoord te krijgen op de brief, die 1 juli aan premier Chroesjtsjef is gezon- Onverzettelijke taaiheid, milde kop pigheid, moedig uithoudingsvermo gen, 't vermogen anderen tot enthou siasme te brengen, deze eigenschap pen hebben, aldus prof. G. B. A. Fletcher van het Kings College te Newcastle, Sir Vivian Fuchs ge bracht tot zijn Zuidpoolprestatie. Daarom heeft hij nu het eredoctoraat ontvangen. Professor Fletcher wat namens de Durham Universiteit de promotor van dr. Fuchs. Fraai zomerweer (Van onze weerkundige medewerker) De hardnekkige wolkenvelden waren gisteren hier in het westen al vroeg verdreven, zodat het een zonnige dag werd bij middagtemperaturen van 21 tot 23 gr. C. In het noordoosten van ons land had men tot de avond nog geen zon gezien. Vanmorgen kwam er op tal van plaat sen mist of lage wolken voor. maar deze laag was zo dun dat de zon in hét groot ste deel van ons land voor tien uur al weer was doorgebroken. Wij bevinden ons in een uitloper van een hogedruk- gebied tussen Engeland en de Azoren gelegen, waarin het ook morgen nog vrij warm en mooi zomerweer zal zijn. Een storingsfront van de oceaan heeft Schotland bereikt, waardoor de verdere vooruitzichten minder zeker worden, al is het wel waarschijnlijk dat de tempe ratuur de eerstkomende dagen boven normaal blijft. Morgen meer bewolkt De Bilt verwacht tot morgen- ik avond: M Aanvankelijk warm en over- m wegend zonnig, later echter t van het weeten uit toe nemende bewolking met hier Vk en daar enige motregen en daling van temperatuur. Zwake tot matige westelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). Donderdag 10 juli: zon op 4.31 uur, onder 20.58 uur. an op: 0.18 uur. onder 14.45 uur. HET WEER tis EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur P.rijs Bordesus Grenoble Nice Berlijn Frsnkloi iünch |j Ui* ïxSB

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1