ïlicuuic £riitóri)e (iTouranl Ruim 1300 huizen voor de Nederlandse emigranten Mysterie van atoom-brief in Engeland nu opgehelderd Regering leent drie miljoen dollar Einde van Libanese oorlog in zicht Gele plaat op bromfietsen per 1 oktober verplicht ZATERDAG 5 JULI 1958 BUREAUS: Steenst ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11302 CHRIST ELI J K-N AT ION AAL DAGBLAD Foor Leiden en Omstreken „Stanhttstirii U abrffeofti myn b«"l in Icaijcnspofr Op ZOEK naar GOUDSCHAT Zie pagina 5 IN AUSTRALIË BOUW VAN: Kleurlingen geweerd in Brits hotel Een Brits parlementslid heeft gisteren jverzooht regeringsmaatregelen te nemen tegen een Londens hotel, dat geweigerd heeft drie Amerikaanse negerinnen op te nemen, terwijl de kamers reeds be sproken en betaald waren. Hun werd meegedeeld, dat kleurlingen in het hotel niet werden toegelaten. Sir Leslie Blummer, lad van de Labour, fractie in het Britse Lagerhuis, heeft verklaard voornemens te zijn de kwestie volgende week in het Lagerhuis aan hangig te maken. Hij zal de procureur- generaal verzoeken de hotelier te ver volgen wegens handelingen in strijd met i«ie wet. 1 De Amerikaanse luchtmacht toont zijn „Grote Drie": de Thor, I de Snark en de Jupiter (v.l.n.r.). j De Snark is een intercontinen- taal projectiel, de heide andere I raketten doen dienst voor mid delgrote afstanden. T)EGIN VOLGEND JAAR zal in Australië worden begonnen met de bouw van ruim 1300 woningen, speciaal bestemd voor Nederlandse emigranten. Dit is mogelijk door een lening van drie miljoen dollar, die de Nederlandse regering thans met het Development Loan Fund van de Amerikaanse regering heeft aangegaan. De hierdoor ter beschikking ge komen gelden zullen worden aangevuld met middelen uit Australische particuliere bronnen. Zodra de mogelijkheid zich hiertoe voordoet, zal de verdere voltooiing van het emigranten-bouwprogramma, dat in totaal de bouw van ongeveer vierduizend woningen omvat, worden bevorderd. De woningnood, die zich vooral in de staten Nieuw-Zuid-Wales en Victoria voordoet, vormde een ernstige rem op de ontwikkeling van de emigratie naar Australië. Reeds geruime tijd geleden had de Nederlandse regering het plan opgevat in samenwerking met Nederlandse be leggingsinstellingen en Australische ban- TTET BEGINT erop te lijken, dat een oplossing van de Libanese crisis L-L in zicht is. Nu, na het rapport van de waarnemers van de Verenigde I Naties, de verdeelde regering niet meer op hulp van buiten kan rekenen zou ze geneigd zijn een compromis te sluiten met de oppositie. Temeer zou de regering ervoor voelen een einde te maken aan de burgeroorlog, omdat de economische toestand in verschillende delen van het land onhoudbaar is en de opstandelingen steeds meer te vertellen krijgen. Vooral in Beiroet, waar gisteren fel werd gevochten, is de situatie zeer ernstig. Ook in officiële kringen te Beiroet is men van mening, dat dc inmenging door de Verenigde Arabische Republiek in I de opstand in Libanon zeer overdreven 1 Is. j Inmiddels is op het Franse ministerie van buitenlandse zaken het rapport van de V.N.-waarnemers, waarin wordt be twijfeld of er in Libanon sprake is van een Syrische inmenging, met klem be- streden. Volgens berichten uit eigen bronnen, zei men op het ministerie in Parijs, helpen de Syriërs de opstande lingen wel degelijk met wapens en man schappen. Huurcompensatie voor gepensioneerden (Van onze parlementsredactie) De ministers Struycken (binnenl.'zaken) en Staf (defensie) hebben bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot hel verlenen van huurcompensatie aan be paalde groepen gepensioneerd rijksperso neel. Zij stellen in het ontwerp voor met het oog op de vorig jaar ingegane huur verhoging een tijdelijke bijslag te geven van 3 pet 's jaars van het pensioen (inclu sief de daarop verleende toeslagen) tot een maximum van f 120 per jaar voor ge huwde en f 90 voor ongehuwde gepensio neerden. aan: 1. Gepensioneerden krachtens de Pen sioenwet 1922. 2. Gepensioneerden krachtens de Pen sioenwet voor de Spoorwegambtenaren 1925 1 Gepensioneerden krachtens de wetten van 1 augustus 1956 en van 31 juGi 1957 Zij. die reeds aanspraak hebben op een A.O.W-pensioen, komen niet in aanmer king voor deze huurbijslag Daar de regering van oordeel is. dat de bijslag zo gauw mogelijk aan de betrokken gepensioneerden moet worden uitbetaald, is aan de pensioenbetalende organen ver zocht om in afwachting van de totstand koming van deze bijslagwet de huurcom pensatie bij wijze van voorschot uit te betaien (zo nodig slechts met inachtneming van het maximum van f 90 met nabetaling zo spoedig mogelijk van het eventueel to weinig genoten bedrag). Het percentage van de bijslag (3) is ge lijk aan dat, waarmee de renten rentetrekkers krachtens de sociale keringswetten onlangs zijn verhoogd in verband met de huurverhoging. In Londen was r ning, dat wel degelijk wapens door de V.A.R. naar Libanon zijn gezonden. Uit Beiroet wordt gemeld, dat de Li banese regering niet minder dan zeven diplomaten van de Verenigde Arabische Republiek gelast heeft het land binnen ar te verlaten, diplomaten worden ervan beschul digd de opstandelingen te hebben ge holpen. De ambassadeur van de V.A.R.. Abdel Ghaleb, toonde* zich zeer ven ontwaardigd over deze beschuldiging. Hij wilde nog niet zeggen of een verbreking de diplomatieke betrekkingen tussen Libanon en de V.A.R. een gevolg zal zijn deze uitwijzing. De ambassadeur zelf behoort ook tot de uitgewezenen. De Gaulle wenst op één lijn met Londen te staan Foster Dulles, de Amerikaanse minister an buitenlandse zaken, is vandaag in Parijs zijn besprekingen begonnen premier De Gaulle over kwesties betref fende kernwapens, de betrekkingen sen Oost en West en een lange reeks andere onderwerpen. Vanmiddag ont moette Dulles zijn Franse ambtgenoot. Couve de Murville. Vermoedelijk zal De Gaulle Dulles mee delen dat Frankrijk op gelijke wijze in de Amerikaanse atoomgeheimen wil delen als Engeland en eenzelfde soort akkoord omtrent het vestigen van lanceerinstal- laties voor ballistische projectielen op Frans grondgebied wil sluiten, als tussen de Ver. Staten en Groot-Britannië Uit Algiers wordt gemeld dat premier De Gaulle het leger heeft verzocht de campagne tegen de overblijvende opstan- delingen te intensiveren. De vergadering van aandeelhouders dei Suez-kna a lmaatschappl) heeft gisteren het ontwerp voor de overeenkomst treffende de schadeloosstelling der deelhouders, die tussen de maatschappij en de regering der Verenigde Arabische Republiek zal worden gesloten, goedge keurd. De overeenkomst zal 12 juli Genève worden ondertekend. ken de financiering te bevorderen een woningbouwprogramma voor emi granten maar de zorgelijke' toestand de kapitaalmarkt in Nederland maakte d» tenuitvoerlegging van dit plan onmogelijk In overleg en met steun van de Austra lische regering heeft de Nederlandse re gering voor dit doel thans een lening van drie miljoen dollar gevraagd en verkre gen van het Development Loan Fund vi de Amerikaanse regering. Bouwverenigingen Onderhandelingen, welke deze maand in Washington door de regeringscommissa ris voor dc emigratie, mr. ir. B. W. Ha- veman. werden gevoerd, hebben het op deze wjjze mogelijk gemaakt, dat de Ne derlandse emigranten thans bouwvereni gingen kunnen oprichten, welke gefinan cierd zullen worden uit de verkregen lening. De huizen zullen zoveel mogelijk beschikking worden gesteld aan emigran tengezinnen wier huisvestinigsmoeilijikhe- den door de omvang van het gezin of anderszins het moeilijkst opgelost zouden kunnen worden. De afbetalingstermiji gemiddeld ongeveer 25 jaar bedragen, waarna de huizen in volle eigendom de emigranten komen. Veertig reizigers liepen verwond in gen op. toen een elektrische trein in het Maze Hill station van de Engelse stad Greenwich een lege, stilstaande der dat er geen doden vielen; de meeste verwondingen waren zelfs met van ernstige aard. En dat, ter wijl de ravage, nadat de stoomloco motief en een personenrijtuig in en over elkaar waren geschoven, zeer groot was. De deelneming in de bouwverenigingen staat zowel open voor de reeds in Austra lië vertoevende emigranten als voor hen, die nog zullen vertrekken. Het huisvestingsprogramma is ontwor pen in nauw overleg met het Australisch» ministerie van immigratie. Vertrouiven De Nederlandse regering legt, zo luidde het commentaar van mr. ir. B. Have- man, met dit initiatief de best mogelijke getuigenis af van het grote vertrouwen, dat zij in Australië als ©migratieland stelt. In oktober zal de honderdduizendste na oorlogse emigrant van Nederlandse natio naliteit in Australië aankomen Verwacht wordt dat dit aantel zich in de komende jaren snel zal verdubbelen. Dit jaar zullen zich ongeveer 9000 emi granten naar Australië begeven, maar uit de rapporten van de Nederlandse emigra- tiedienst aldaar blijkt, aldus mr. Have- man, dat de overkomst van 13.000 15.000 emigranten geen plaatsingsmoeilijkheden zouden geven, mits de emigranten de En gelse taal enigermate machtig zijn. De werkgelegenheidssituatie in Australië is op het ogenblik vrijwel de gunstigste ter wereld. Mr. Haveman sprak hiermee de geruchten tegen als zou er in Australië een onverwachte stijging van de werk loosheid te zien zijn. Eind mei bleken de Australische arbeids6tatistieken een werk loosheidspercentage op te leveren van 1.7 pet, terwijl 98,3 pet. van de arbeidende bevolking op dat tijdstip volledig werk had. Tegenover het Australische werk loosheidspercentage van 1,7 pet. kan het Amerikaanse percentage stellen dat meer dan negen bedraagt. In Nederland is het werkloosheidspercentage thans meer dan drie pet., terwijl wij daarnaast nog vele arbeiders hebben, die een ver korte arbeidstijd werken. Beatrix' geschenken uit de West naar expositie in Delft In september wordt in het ebhnogra- tisoh museum te Delft een tentoonstelling gehouden van voorwerpen die prinses Beatrix heeft meegebracht van haar reit naar de Nederlandse Antillen en Suri- Drs. J. de Hoog, conservator van dit museum, heeft een eerste keuze mogen doen udt deze verzameling, die n; expositie blijvend in bruikleen aan museum zal worden afgestaan. Honderd en twintig stukken zijn uit de totale verzameling gekozen. De col lectie omvat o.a. Indiaans aardewerk er houtsnijwerk van de Surinaamse bos- „Wat vertel je me daar, buur vrouw?" Vol nieuwsgierigheid en gespitste aandacht buigen twee oudjes zich naar haar beste vriendin, die o, zulke verrukkelijke nieuwtjes weet te vertellen. Praten is namelijk iets wat deze Kleine Drie bij zonder graag doen en waar voor zij zich ieder ogenblik van de dag vrij weten te maken. De Grote Drie trouwens ook, maar dan ligt het gesprek op ,,hoog niveau". En een der gelijke vertrouwelijke houding is daar door politieke waar nemers nog nimmer bij opge merkt. Ofschoon: het zou de verstandhouding waarschijnlijk wél verbeteren! Neem nu bij voorbeeld deze Kleine Drie. Die voelen zich na dit gezel lige babbeltje hechter verbon den dan ooit De voorzitter van de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties, sir Leslie Munro, heeft gisteravond aangedrongen op de onmiddellijke .vorming van een permanent internationaal leger. Hij be toogde dat dit leger in het leven moet worden geroepen op de eerstvolgende bijeenkomst van de Algemene Vengade- ring en moet worden samengesteld uit militair personeel van de kleinere leden der Verenigde Naties. Bjj Kon. beslnlt is een reeks wijzlgln- :n van het wegen-verkeersreglement vastgesteld. Zo zullen bromfietsen per 1 oktober voorzien moeten zijn van een gele plaat, een rechthoekig of nagenoeg rechthoekig herkenningsteken van 16 b(J 6 centimeter, op het voorspatbord. Voorts wordt voor bromfietsen een remkracht vereist van minimum 3.86 m per kwadraat/secunde. Afgewerkte gas- mogen niet anders worden afgevoerd dan door ,,een inrichting welke behoor lijk geluiddempend en over de gehele lengte gasdicht i«". In de voorrangsregels voor kolonnes en stoeten is de begrafenisstoet omgedoopt uitvaartstoet. Bovendien zullen kolon- t van de Bescherming Bevolking de zelfde voorrangsrechten krijgen als mi litaire kolonnes. Voorts is een aantal wijzigingen met betrekking tot lichtsignalen, het voeren tweetonige hoorns door voertuigen politie cn brandweer, aangebracht. De sirene voor deze voertuigen wordt per 1 januari 1961 verboden. De zieken wagen krijgt een drietonige hoorn toe bedeeld, de brandweer mag de bel houden. Auto's zullen na 1 jan. 1959 niet voorzien mogen zgn van scherpe uitste lde delen, welke onnodig zijn en geval van botsing of aanrijding verw« dingen kunnen veroorzaken. Deze bepa ling is kennelijk gericht tegen de nogal vaak spits toelopende siervoorwerpen (vroeger radiatcurdop) op de motorkap- tn van auto's van sommige merken. De wijzigingen omvatten ook voor schriften voor de bebakening van stil staande voertuigen en opleggers in don ker op 30 meter afstand hiervan vooi achteropkomende verkeer. Ten slotte, naast enige administratieve bepalingen voor het centraal bureau rijvaardig heidsbewijzen, volgt de mededeling, dat HET MYSTERIE van de dreigbrief over de atoombom is opgehel derd. Een serieuze zaak was het niet, zoals men al verwacht had. Wel heeft de Sowj et-ambassade zich hiermee wat belachelijk gemaakt, omdat men er de zaak zo'n propagandistische draai gaf. Maar een vervalsing van deze kant, zoals het Amerikaanse ministerie van -buitenlandse zaken meende, was het niet. Men kent de gang van zaken: de Sowjet- ambassade in Engeland kreeg een brief van een Amerikaanse vlieger, die uit zijn evenwicht was en aankondigde een atoombom op Engeland te laten vallen De Sowjets sloegen er politieke mimi uit, door de brief wereldkundig te ma ken en zich bezorgd te tonen over de mogelijkheid, dat Engelse en Ameri kaanse piloten „zomaar" met deze ge vaarlijke zaken konden opstijgen. Landarbeider in Ipswich wilde de aandacht Onmiddellijk wees de Amerikaanse lucht macht erop, dat er tegen een dergelijke eventualiteit waarborgen zijn. De plaatselijke correspondent van een persbureau te Ipswich kwam op het spoor van de 34-jarige landarbeider Wil liam Stanley Whales, die in het bijzijn van drie getuigen een verklaring onder tekende, waarin hij toegaf de brief te hebben geschreven. Na een diensttijd van vijftien jaar was hij bij de R.A.F. ontslagen en op deze manier wilde hij de aandacht van de pers op zijn zaak Het blijkt, dat men bij de Russische bassade grote delen uit de brief, die op deze persoonlijke omstandigheden be trekking hebben, eenvoudig heeft weg gelaten. Bovendien verklaarde Whales, dat hij de brief aan Sowjetambassadeur Jakob Malik met W Whales had onder tekend. en niet met een enkele W.. zoals Malik had bekendgemaakt. Whales had de naam van de Sowjet-i bassadeur en het adres van de ambas sade opgezocht in een adresboek van di openbare bibliotheek te Ipswich. De ontknoping werd wereldkundig ge maakt op het moment dat radio-Moskou ln zijn Noordamerikaanso dienst dit voorval had aangegrepen voor een ge weldige propaganda-aanval op de Ver enigde Staten Whales blijkt bij de Brit se luchtmacht te zijn ontslagen omdat hij geestelijk onevenwichtig was. De politie van zijn plaatsje heeft verklaard eerst alle feiten te willen uitzoeken te groeperen en dan dc zaak grondig te zullen onderzoeken. De man in kwes tie wordt niet gevangengehouden. Eis weer achttien jaar Ambonees bracht zijn vrouw om De 43-jarige Ambonees J. L. M. uit het woonoord Schattenberg heeft gisteren v de Asser rechtbank weer achttien J. tegen zich horen eisen wegens moord op zijn vrouw, die hij in januari 1957 om het leven heeft gebracht door haar een giftige iblet te laten slikken. M had zijn vrouw een tablet gegeven, die hij had gekocht ter bestrijding van de koolvlieg in zijn tuin. Zijn vijf kinderen had hij verboden doktershulp te halen. Hoewel hij de deur op slot had gedaan, een ziekenbroeder toch nog kans haar onderzoeken. Daarna lichtte hij de kampraad in. Hoewel de vrouw onmiddellijk naar he ziekenhuis werd gebracht, mocht medischi hulp niet meer baten. Veertien dagen later overleed zij. De man had een verhouding iet een andere vrouw. De zaak tegen M. was geschorst wegens het inwinnen van psychiatrische rappor ten. Toen daaruit niet kwam vast te staan, dat verdachte als verminderd toereke ningsvatbaar moest worden beschouwd, volhardde de officier van Justitie bij zijn -alleen rijexamen kan doen in een auto, die daartoe door genoemd bureau geschikt wordt geacht. Nederlandse wil Kanaal „nemen'' In augustus wordt de Kanaalrace weer gehouden, die het uiterste vergt van het uithoudings- en doorzettings vermogen der deelnemers. Er is ook een Nederlandse bij, die de kracht proef uiil wapen; Si ma Free uit Ber gen op Zoom, die dagelijks intensief oefent. Op 9 juli hoopt Stina gene rale repetitie te houden door van Vlissingen naar Zeebrugge te gaan m De Bilt verwacht tot mor genavond:' Overwegend droog weer met aanvankelijk veel be- wolking. maar later plaatse- IUk opklaringen. Zwakke wind, uil hoofdzakelijk noordwestelijke richting. Dezelfde of Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 6 Juli: zon op 4.27. onder 21.01; maan op 23.10, onder 20.31. Maandag 7 juli: zon op 4 28, onder 21.—; maan op 23.32, onder 11.33. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 u Gematigd zomers (Van onze weerkundige medewerker) Uit wolkenvelden die vanmorgen met ill ij s t tflS BI de noordelijke wind van de Noordzee binnendreven, titel op enkele plaatsen wat lichte motregen. Toch zijn de regenkansen dit weekeinde zeer klein Stockholm Oslo Kopenh. Aberdeen geh. be*. r» be* geh. bew NO 6 24 0 0.2 Ons land ligt aan de rand van een hoge- drukgebied met het centrum bij IJsland Londen Brussel geh bew geh. bew. xw. bew. VNO 3 wrodttl! 21 0.1 0 zodat er geleidelijk drogere lucht wordt Parijs Bordeaux O 2 WZW 3 20 20 1 schijn voorkomt. De middagtemperatuur zal om de 20 gr. C. schommelen, zodat Grenoble Berlijn sch. bew. licht bew. windtiU NW 2 :n X 20 0 22 hrt zeer gematigd zomerweer wordt Maar rustig weer ook, omdat de lucht- drukverschillen klein blijven. In Zweden Er zw wzw is werd gisteren nog bijna 30 gr. C. ge meten. maar deze warme lucht wordt AJscdó Madrid o2£ d 1 4 X 0 0 vorens zij ons land bereikt. Algiers 30 27 0 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1