ïlicuwo £dJtsri)e GTeunmt Ik zal A-bom laten vallen Hammarskjöld ontstemde Libanese regering Koelkast Enorme ijsberg bij Ierland voorverkoop Penseel Ook vrouwen in Algerije krijgen het kiesrecht Rusland wil ook gesprek over het voorkomen van verrassende aanvallen Minister Hofstra meent: Investeringen worden aantrekkelijker „Jij bent een leugenaar V\ zei horse guard, die moest zwijgen Na gedwongen verblijf terug PRI VRIJDAG 4 JULI 1938 BUREAUS Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Negenendertigste jaargang no. 11301 LURISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken P$ltinhpastirb is al myo b«"' ia kofje JOODSE NATIE danst en zingt Zie pagina 7 Russen publiceren een geheimzinnige brief (van vlieger uit VS TK BEN VAN PLAN mijn dode- „-*• Iijke lading te laten vallen op een van onze routinevluchten. Mijn doel zal een punt zijn in de Noord zee, niet ver van de Engelse kust. maar ver genoeg om te zorgen dat niet te veel mensen om het leven komen. Onze D-day zal zijn een dag kort na de eerste juli." Die dodelijke lading is een atoom bom en de man, die door deze drei ging Engeland op stelten zette is volgens de Russische ambassade in Londen een Amerikaanse pi loot, gestationeerd in Engeland. De man ondertekende een brief aan de Russische ambassadeur met „Hoog- ichtend W.". De he-le kwestie speelde zich als volgt ■f. Een Russisohe functionaris heeft op bet Britse ministerie van buitenlandse za ken een fotokopie overhandigd van een bnonieme brief, gericht aan ambassadeur Malik. Het ministerie hield de inhoud van de brief geheim, doch daar staken de Russen een stokje voor: het persbureau rass publiceerde de inhoud. De onbekende „W." schreef de Russische Imbassadeur: ..Ik kan uw land erg van fiienst zijn en heb besloten zulks spoedig U doen. Het is nu tijd om tot daden over te gaan". Dan volgt de verklaring dat hij «n atoombom zal laten vallen en ten- Motte dat hij na zijn daad vanzelfsprekend fen toevlucht zal zoeken in de Russische imbassade. Hij en zijn bemanning, die plijkbaar met de daad akkoord gaat. ,.Dulles en de N.A.V.O. hebben de good- •rill, die de'Russische leiders hebben ge toond. hun rug toegekeerd. Dulles zal ge dwongen moeten worden die goodwill te ^in vaarden", aldus W. Een woordvoerder van de Amerikaanse lichtmacht verklaarde gisteravond, niet teel waarde te hechten aan de brief, die werd gepost in Ipswich. In die plaats zijn Inderdaad Amerikaanse vliegtuigen gesta tioneerd. doch alleen jagers. En jagers hunnen wel hommen aan boord hebben maar zijn slechts bemand door één mili tair, die onmogelijk alleen een dergelijk kapen kan lanceren. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, noemde het publiceren van de brief zeer onverantwoordelijk en is van pening. dat het een duidelijke vervalsing hetreft. zoals men er verschillende heeft htvangen. Altijd kwamen zij uit Rus- lische byon en waren bedoeld als propa gandamateriaal. Woensdag interpellatie over veergelden (Van onze parlementaire redacteur) Voorzitter Kortenhorst heeft gistermid dag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de interpellatie-Verkerk (a.rover de veerrechten op de Wester-Schelde woensdag a.s. gehouden zal worden. Geen massale infiltraties? Morgen ZONDAGSBLAD AL EERDER hebben wij in ons Zondagsblad geschreven over Piet van den Berg uit Wolfheze, die op grote schaal dieren impor teert. Een vorige maal was het over de ezels en ditmaal beschrijft onze speciale verslaggever de pony's, die de heer Van den Berg bij tientallen importeert. „Zijn reclamemensen verleiders?" Deze vraag wordt eveneens op de voor pagina beantwoord. QP PAGINA 2 vindt u weer het korte verhaal, voorts een arti kel over Oost-Pruisen, dat onder Pools beheer het Duitse karakter bijna heeft verloren. Blad Zij bevat tips voor de vakantie. Margariths stukje over de historie van de r gint PAGINA geestelijk leven be- artike] over Erich we theoloog van op deze bladzij beschouwing op en uitspraak van ïn gereformeerde wereldnaam ei werd tevens genomen over de hervormde jeugdraden. riNZE KUNSTREDACTEUR be- spreekt in het cultureel venster de middeleeuwse kunst der noor delijke Nederlanden en verder vindt men daar een artikel over het zomerfestival in Dubrovnik en een beschouwing over christendom T^R HEERST in Libanese rege- -ï-i ringskringen grote ontstem ming over Hammarskjölds verkla ring, dat er van een massale infil tratie door militairen van de Ver- igde Arabische Republiek geen sprake is. „De rebellen hebben 36.000 auto matische geweren, mortieren van diverse grootte en zelfs luchtdoel geschut. Er vechten 3000 Egypte- naren, Syriërs en Palestijnen met hen mee. Een Zuidlibanese stad is van Syrisch gebied af beschoten. Kan men dan nóg niet van massale infiltraties spreken?" vroeg een Li banese regeringswoordvoerder zich af. Hammerskjöld heeft in New York ver klaard, dat hij zoveel V.N.-waarnemers de Libanon zal sturen als waaraan generaal-majoor Odd Bull, het Noorse hoofd van het V.N.-waarnemerskorps behoefte heeft Over de militaire sttua- Advertentie 60 LITER SLECHTS 375- b(l de SPECIAALZAAK FIRMA J. P. v. Berge Henegouwen AALMARKT 4. TEL. 32176 Betaling in overleg Een bericht van een Amerikaanse navi gator van de Pan American Airlines ovei een reusachtige ijsberg op zes tot zeven honderd mijl van de Ierse kust, heeft ei toe geleid, dat de Britse admiralitiel waarschuwingen deed uitgaan naar alle schepen die van de noordelijke route over de Atlantische Oceaan gebruik maken Verscheidene vliegtuigen werden uitge zonden om de ijsberg die twaalf vierkante km groot zou zijn, op te sporen. Tot dus ver heeft men echter niets kunnen ont dekken LEVENSLANG VOOR MARTIN SOMMER De 43-jarige Martin Sommer „de beul van Buchenwald", is gisteren te Bayreutb tot levenslange dwangarbeid veroordeeld wegens moord op 25 gevangenen in hei concentratiekamp Buchenwald in de tijd van de nazi's. Sommer was van 1937 tot 1943 bewaker in het kamp. De veroordeelde deelde later mee tegen het vonnis in beroep te zullen gaan Levenslange dwangarbeid is de zwaar straf die de rechtbank kon uitspreken. Morgenochtend om 9 uur beginnen wij de traditie getrouw met onze Onze totale kollektie, ook de nieuw ste Ascot-kostuums zijn radicaal in prijs verlaagd. IO°/o tot lO'l. korting Haarlemmerstraat 175 tie in het land kan men zich nog steeds geen juist beeld vormen. Beide partijen hebben punten in hun voordeel. Voor de rebellen zijn dat: de beheersing van de grote verkeersweg, die van het westen naar het oosten door het land loopt en een vermoedelijke overeenstem ming tussen Druzen en andere oppositio nele krachten. Er wordt zelfs al van de vorming van een „vrije regering" ge sproken. Dat te Beiroet na een beleg van 56 da gen door de regeringstroepen de rebel len enn hebben toegestemd een wapen stilstand te sluiten en te beloven het vuren met zware wapens op elkaar te staken, mag als een overwinning voor de regering worden beschouwd. Voor de re bellen is het een feitelijke capitulatie, maar een. waarmee zij hun gezicht gered hebben In de Libanese hoofdstad is in de re- bellenwijk tyfus uitgebroken. Men had dit reeds verwacht, aangezien de gemeente reiniging in deze kwartieren niet kan komen Na contact van de opstandelin gen met het gemeentebestuur kwam men overeen de gemeentereiniging het vuil uit de straten te laten verwijderen en smettingsmateriaal te sturen. Een artistieke foto van een moeilijk karwei in het Haring vliet: onder de haspel door kniptede fotograaf de man nen, die bezig zijn met het leggen van de drie kilometer lange flexibele waterleiding buis van polyaetheen (zacht plactic) over de bodem van de rivier. Door deze buis zal zoet water kunnen worden aange voerd naar de bouwput, die als een eiland midden in het Ha ringvliet ligt op de plaats, waar in de toekomst de dam en de sluizen het zeewater zullen buitensluiten. Advertentie HANDCEKNOOPTE INDIA-TAPIJTEN 55 x 115 32.50 90 x 160 68.00 140 x 200 165.00 BULTHUIS BOTERMARKT 23 Tunesië. De Verenigde Staten zullen Tunesië een bedrag van én miljoen dol lar lenen, om dit land in staat te stellen bepaalde economische ontwikkelingspro jecten te financieren. Afscheidsrede van De Gaidle IN EEN REDEVOERING te Al giers. kort voor zijn vertrek naar Parijs, waar hij gisteravond aan kwam. heeft generaal De Gaulle ver klaard, dat er onmiddellijk een be drag van vijftien miljard frank opzijgelegd zal worden voor de eco nomische opbouw van Algerije. Dit was een aanvulling, zei hij, op de 62 miljard frank, die voor Algerije reeds waren toegewezen. Dit geld zal door Frankrijk gestokeD worden in de bouw van fabrieken, boer derijen, woningen en scholen. Hij kondig de ook aan, dat Algerijnse vrouwen he' kiesrecht zullen krijgen. De generaal meende, dat de veiligheid in het land begon terug te keren, naar hem op deze laatste reis zou zijn geble ken. Hij zei, dat binnen tien jaar alle Algerijnse kinderen de school zouden kunnen bezoeken. Allen zullen zich een extra inspanning moeten getroosten om scholen te bouwen in de dun bevolkte gebieden. Ook zou alles in het werk ge steld moeten worden om Algerijnen een zodanige opleiding te geven, dat zij bur gerlijk ambtenaar kunnen worden. Frank rijk en Algerije zullen binnenkort dezelfde postzegels hebben. Het merkwaardige is, dat De Gaulles rede eerst door alle Franse zenders werd uitgezonden en pas drie kwartier later door radio-Algiers. Een functionaris van dit radiostation, dat door parachutisten zwaar bewaakt wordt, verklaarde niet te kunnen zeggen, wat hiervan de oorzaak was. „Het is onze schuld niet", zei hij. Eyskens kwam er, maar met hakken over de sloot De Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers heeft de nieuwe regering gis teren met 106 tegen 104 stemmen haar vertrouwen geschonken. Premier Eyskens verklaarde dat de regering nu de Senaat >sitie i -.al vragen, >og op de bijzondere ïaronder het erd gekregen, daai .1 beraden. zich. tandig- Dit kan betekenen, dat de regering- Eyskens, die zoals gemeld geheel is mengesteld uit leden van de Christelijke volkspartij (die in de Kamer geen meer derheid heeft), de behaalde meerderheid onvoldoende zal vinden om in functie te blijven. In de Senaat heeft de C.V.P. wel een meerderheid. De liberalen hebben voorzichtig laten weten, dat zij mogelijk tot een coalitii met de C VP bereid rijn, wanneer di liberale vakverenigingen als gelijkwaar dig met de socialistische en de christelijke worden aanvaard. De regering verkreeg de krappe meer derheid in de Kamer dank zij de steun twee liberalen en een onafhankelijk rechts-katholiek. De beide liberalen na- het besluit op het allerlaatste ogen blik. E.B.U.-tekort in juni De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Euro pese betalingsunie deelnemende landen - Nederland in de maand juni 1958 tekort van f 28.253.000 (7.435.000 dollar) heeft gelaten. Aan rente voor het eerst» halfjaar 1958 over de vorderingen op d» E.B U. ontvangt Nederland f 4.822.200 (1.269.000 dollar), zodat het tekort over d» maand juni 1958 per saldo f 23.430.800 1.000 dollar) bedraagt. TUSSEN de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en andere westelijke landen worden drukke diplomatieke besprekingen gehouden over het jongste voorstel van de Russische premier Chroesjtsjef. De premier wil een conferentie beleggen om het vraagstuk te bespreken hoe een aanval bij verrassing kan worden voorkomen. Chroesjtsjef heeft dit voorstel gedaan in een brief aan president Eisenhower van Amerika. Deskundigen uit de Verenigde Staten en Rusland en eventueel ook uit andere landen zouden dit probleem moeten bestuderen. Het resultaat van de bespre kingen, zo stelde Chroesjtsjef voor, kan dan op een topconferentie be sproken worden. et nieuwe voorstel van Chroesjtsjef heeft in Londen de indruk gewekt, dat de Russen serieus willen spreken een voorbereiding van een eventuele topconferentie Officieel is meegedeeld, dat Engeland waarschijnlijk wel met het Russische voorstel akkoord zal gaan. Het is evenwel duidelijk, zo zei een of ficiële woordvoerder, dat Chroesjtsjef zijn idee geleend heeft van de Britse minister van buitenlandse zaken, die jaar geleden op de ontwapeningsconfe rentie in Londen een dergelijk voorstel heeft gedaan. Minister Dulles zei, nadat hij de brief Chroesjtsjef met president Eisenhower had besproken, dat de nieuwe Russische voorstellen inderdaad de mogelijkheid openen van technische militaire bespre kingen tussen Oost en West. Bepaalde punten uit de brief leken Foster Dulli echter onaanvaardbaar. Voorstellen In zijn brief aan Eisenhower stelt Chroesj tsjef voor dat de conferentie ln de r te toekomst zal worden gehouden voorstellen van de conferentie moeten binnen een bepaalde tijd, die van (Van onze parlementaire redacteur) Minister HofstTa heeft gistermiddag in de Tweede Kamer, tijdens de behandeling van de industrialisatienota nieuwe regelingen aangekondigd voor de investeringsaftrek en de vervroegde afschrijving. De investerings aftrek blijft beperkt tot 16*/#, met dien verstande dat deze belasting faciliteit verkort zal worden tot twee jaar, in plaats van, zoals tot nu toe het geval is vier jaar. Het stelsel van 4 X 4 wordt dus vervangen door 2X8 °/o. De vervroegde afschrijving zal een definitief karakter krijgen. De temporisering van de regeling blijft gehandhaafd, zij het, dat deze verbeterd zal worden. Door deze maatregelen hoopt de minis- aftrék te doen herleven, waardoor de oude financiën op korte termijn het doen van investeringen aantrekkelijker maken. De poging van de KVP-fractie om ook voor het jaar 1958 de investerings- Het Navo-vliegfccst, dat morgen ln Soesterberg zal worden gehouden, zal niet alleen een (in dubbele zin) dave rende demonstratie worden van het technisch kunnen, er zal ook een oud Frans vliegtuigje, de Caudron G 3 de lucht ingaan. Gisteren werd het op de grond klaar gemaakt, terwijl straaljagers in de lucht oefenden in formatievliegen. ENGELAND, dat zomin zonder thee als zonder tradities kan, is verbijsterd: een van de goede oude gebruiken is wreed geschonden. Het gaat om de als onbeweeglijk en zwijgzaam bekend staande horse guards, die te paard voor Bucking ham Palace de wacht houden. En de ontluistering had noe wel plaats voor de ogen en oren van een groep Amerikaanse toeristen. Deze mensen werden rondgeleid door een gids, die ze uiteraard als beziens waardigheid ook de doodstille hors» guards het zien. „Het zijn Engeland» bes te soldaten, met de zwaarste training ter wereld. Zij kunnen zich gedurende meer dan een uur volkomen stilhouden en huD paard ook niet laten bewegen", zei hij Wat de gid6 echter ook vertelde: dat Verbijstering in Engeland over traditiebreuk deze soldaten hun uniformen niet zelf verzorgen, maar hun broeken naar de stomerij zenden en anderen hum uitrus ting laten oppoetsen. Toen gebeurde het verschrikkelijke Een van de guards, die tot die tijd on beweeglijk had gestaan, liet zijn paard een stapje vooruit doen. bracht de Dunt van zijn getrokken sabel bij de keel van de hevig geschrokken gids en zei zacht jes, maar toch duidelijk verstaanbaar: ,Je bent een leugenaar" Iedereen bleef verstard staan. „Doorlopen nu", voegde de guard het gezelschap nog toe. ..Dit is ontzettend. Het is me nog nooit gebeurd", riep de gids, die maar met moeite weer tot zichzelf kwam. uit „Reken erop, mijnheer, dat ik hiervan melding zal maken". Voor de Amerikanen was het een 9laagd uitstapje, want zij hadden iets ge zien en gehoord, wat voordien nog nooit iemand gezien en gehoord had. Maar de gids, zelf oud-officier, bracht het balletje aan het rollen. Voor hem was de dag nie<t zo goed. Oók niet voor de woordvoerder van het Britse ministerie van oorlog, die op geschokte toon be kend moest maken, dat ai dit verschrik kelijks inderdaad was gebeurd: er was in strijd met de tradities gehandeld. Naar de Juiste toedracht van het ge beurde zou nog een onderzoek worden ingesteld, voegde hij aan zijn bekend making toe. situatie (5X4%) zou'herleven, is op niets uitgelopen. De heer Van Thiel had reeds een motie ingediend, maar werd haastig ingetrokken toen bleek, dat de investeringen na 20 mei j.l. fiscaal niet ongunstiger beoordeeld zullen worden, dan de investeringen na 1 januari a.s. Met een keur van argumenten heeft minister Hofstra zich verzet tegen de ge dachte om de Investeringsaftrek weer Ir de oude vorm te doen herleven. Daar was in de eerste plaats het budgettaire argu ment: het zou de schatkist f 10 min kosten als de aftrek ook voor '58 zou gelden. Maai dit motief was toch niet het voornaamste De minister van financiën achtte het niet Juist om in deze tijd van aarzelende Junctuur reeds alle wapens om een i gaande conjunctuur te kunnen bestrijden, uit handen te geven. Men zal de prikkel om te gaan Investeren moeten doseren. Het Is volgens minister Hofstra nu nood zakelijk de economische activiteit iets minder te prikkelen dan enige jaren ge- Zo heeft de regering dus nieuwe maat regelen ln petto, die weliswaar geen geld kosten, maar die wel de Investeringen kunnen stimuleren. De nieuwe regelingen mochten ook geen geld kosten, want de regering wil het evenwicht in de beste dingsbeperking nog niet verbreken. Bo vendien laat de begrotingspositie geen extra uitgaven toe. De fusie en concentratie van onder nemingen zal niet alleen noodzakelijk worden door de gemeenschappelijk» markt, maar ook door de ontwikkeling van de techniek. Minister Hofstra wai van oordeel dat er op tal van manieren een fusie tot stand gebracht kan worden, zonder dat daarvoor vennootschap»- of Inkomstenbelasting betaald moet worden Indien zich gevallen voordoen, dat een fusie strandt op fiscale moeilijkheden, dan zal minister Hofstra alles doen om daar voor 'n oplossing te vinden. „Formaliteiten moeten wijken voor het economisch ba- lang van ons land", zo zei hij. Tenslotte deelde minister Hofstra nog mede, dat ln de nieuwe rijksbegroting nadere mede delingen gedaan zullen worden over da belastingen, die destijds ln het kader van de bestedingsbeperking tijdelijk zijn ver hoogd. BANG-JËNSEN NU ONTSLAGEN Bang-Jensen, de Deense functionaris van het secretariaat der Verenigde Naties, die zoals bekend werd geschorst omdat hij weigerde bepaalde geheime documen ten aan secretaris-generaal Hammarskjöld te overhandigen, heeft gisteren meege deeld dat hij een ontslagbrief van da secretaris-generaal heeft ontvangen. Zijn ontslag ging reeds gisteren ln. voren is vastgesteld, in definitieve vorm op schrift worden gesteld. Chroesjtsjef vindt een overeenkomst ter voorkoming van een onverhoedse aan val zeer noodzakelijk met het oog op da tegenwoordige gespannen internationale toestand en de toenemende bewape ningswedloop tussen de grote mogend heden. In dit verband schrijft de Rus sische premier weer over de Amerikaan se vluchten met kernwapens in da rich ting van Rusland. Het Belgitche vliegtuig dat enige tijd geleden tijden» een vlucht van België naar Denemarken uit de koert raakte en tot landen gedwongen werd in Oost- Duitsland, is than» door de Oostduitie autoriteiten vrijgegeven. Na een ge dwongen verblijf van 23 dagen moch ten piloot en vliegtuig de gren» tussen oost en west passeren. reiswekkers reeds van f 26.50 af IFeinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laag- f e— hangende bewolking, daarna opklaringen met in het bin- ■■tsJ J - nenland hier en daar een bul. T., Zwakke tot matige noord- westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur hl Fi»iik fori Muocheo Geoèrt if] 5 flirt ZZW wzw ozo wzw EEN GOED HORLOGE... EEN MOOI EXAMENCADEAW!

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1