K.V.P. wil ook voor 1958 investeringsaftrek Jlieuwc £riJtórfje Gfouranl Atoom-conferentie begon hoopvol iï li li Industrialisatienota in Kamer Drs. Hazenbosch bepleit herziening rechtsvorm van de onderneming Verloven Margaretha en Douglas zich half juli? Geen troepen naar Libanon De Gaulle inspecteert de toestand in het leger Amsterdamse burenruzie uit zich in beschuldigend rijm WOENSDAG 2 JULI 1958 BUREAUS: Sleenslraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58938. Negenendertigste jaargang no. 11299 LUR1STELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omatreken „^tanhwstirij is ah^bLrum gnyo b«-t in leafjenspocl" RADAR voor havens Zie pagina 5 (Van onze parlementaire redacteur) .LISATIENOTA van minister Zijlstra Tweede Kamer, ook al was er op onderdelen kritiek, in het algemeen goed ontvangen. Alleen de K.V.P.-fractie dreigde met een motie om de investeringsaftrek ook te doen gelden voor 1958, waardoor deze aftrek niet 16 doch 20 procent zal gaan bedragen. Opmerkelijk was dat de socia listische fractie zich tegen deze belastingfaciliteit niet verzette, hoewel haar fractievoorzitter, de heer Burger, enige tijd geleden de schorsing van de investeringsaftrek wilde handhaven. De gehele Kamer begreep, dat ons volk voor een geweldige taak komt te staan: tot 1962 in de industriële sector f 11 miljard investeren om de aanwas van de beroepsbevolking de komende jaren (140.000 personen!) te kunnen op vangen. Er was in dit debat verschil van mening over de vraag of minister Zijlstra niet te optimistisch heeft ge schat. Volgens de heer Janssen (kath. v.) MINISTER ZIJLSTRA te optimistisch was dat wel het geval. De 11 miljard gulden zullen naar zijn mening niet voldoende zijn. Daarvoor had hij vier argumentenveel landbouwers zullen werk moeten vinden in de industrie, er moet blijvende werkgelegenheid gevon den worden voor die arbeiders, die tijdens de hoogconjunctuur een tijde lijke werkkring hadden, de technische ontwikkeling (kernenergie en automa tisering) vergt veel kapitaal en ten slotte verkeren we in het ongewisse over de gevolgen van de gemeenschap pelijke markt. De socialistische afgevaardigde de heer Nederhorst kwam daarentegen tot een geheel andere conclusie. Hij zei, dat minister Zijlstra te hoog had geschat, als de afgelopen vijf jaar het geval was. Hij vreesde, dat Nederland tot het „meest conservatieve land van het we» ten" zal gaan behoren als het geen reke ning zou houden met een werktijdver korting. Hij vond het een ernstig manco dat dit probleem „volledig buiten de visie van de regering ligt". debat over de vraag of f 11 miljard te veel of te weinig is had dan ook niet veel zin. In ieder geval staat vast, dat het totaal geïnvesteerde bedrag in de jaren 1952—1957 niet hoger is geweest. En dat was in een tijd van hoogcon junctuur. Daarom wees de heer Hazen bosch (a.r.) er terecht op, dat dit pro gram nu veel moeilijker te verwezen lijken zal zijn. In de jaren 1957/58 was er een investeringsterugslag van onge veer 10—15%. Ook over 1959 kan men niet optimistisch zijn. Daarom stelde de heer Hazenbosch de vraag welke con juncturele maatregelen de regering achter de hand heeft als blijkt dat het minimumprogram niet gehaald kan Nerveus beleid? De socialist Nederhorst kwam (onder de indruk van de verkiezingsnederlagen) plotseling tot de conclusie, dat er een onrustig en nerveus, economisch beleid wordt gevoerd. Dat was een ernstige kri tiek op het kabinetsbeleid, waarvoor ook socialistische ministers verantwoordelijk heid dragen. De socialistische afgevaar digde vond het vreemd dat „overbeste- ding wordt gecorrigeerd door „onderbe steding" en omgekeerd". Dat de liberale oppositie kritiek heeft op het economische beleid mag als be kend worden beschouwd. Minister Zijl stra heeft de redevoeringen van de heer v. Leeuwen (lib.) eens vergeleken met 'n gebarsten grammofoonplaat. Nu, deze plaat is nog steeds niet opgeborgen Ook thans weer de kritiek dat de „over heid gedoemd is tot langzaam reageren" en „dat zij achter de feiten aanloopt". Belastingen De belastingpolitiek speelde in dit debat uiteraard een grote rol. Behalve de aangekondigde motie van de heer Janssen (kath. v.) waren er nog meer wensen. Zo wil de KVP-fractie ook de vervroegde afschrijving laten herleven en zal de vennootschapsbelasting aan het eind van het jaar verlaagd moeten worden (de tijdelijke verhoging van deze belasting in het kader van de beste dingsbeperking loopt tot 31 december as.). De heer Nederhorst vond deze ge dachte onaanvaardbaar. Daardoor zou het evenwicht in de bestedingsbeper king, zoals door de SER is aanbevolen, in gevaar komen. Dat was een zwakke stelling ornaat sinds de indiening van het SER-rapport er wel het een en ander in financieel, economisch en sociaal Ne derland is veranderd. Zo is o.a. de werk- gelegenheidspolitiek veel actueler ge worden dan begin verleden jaar, in de tijd van overbesteding op alle fronten Maar hoe dit zij. het was al heel wat dat het kabinet een overwinning heelt behaald op de socialistische fractievoor zitter de heer Burger en dat nu de P.v.dA.-fractie akkoord was met de herleving van de investeringsaftrek. Van harte ging dit nog niet helemaal. De heer Nederhorst wilde nl. voor deze aftrek een gedifferentieerd systeem in voeren. Alleen bepaalde bedrijfstakken zouden voor deze belastingaftrek in aanmerking kunnen komen of alleen bepaalde bedrijfsmiddelen In ieder geval zal de regering, volgens de heer Nederhorst, de bevoegdheid moeten hebben om deze belastingfacili teit bij algemene maatregel van bestuur (met bekrachtiging achteraf) te verla gen of te schorsen. Dat zou noodzakelijk zijn voor het voeren van een slagvaardig beleid. De liberale bankier Van Leeuwen is nimmer bijzonder enthousiast geweest over de investeringsaftrek. Hij vond hel ook niet erg, dat de regering vier pro cent heeft afgeknabbeld, maar waar deren kon hij dat ook nieti Het belang rijkste was voor hem te kunnen betogen dat ook deze maatregel te laat is ge komen. Oppositie en regeringsfracties waren het over één ding eens: de fusie van bedrijven zal niet door fiscale maat regelen belemmerd moeten worden. Concentratie en fusie van ondernemin gen zullen juist door de E.E.G. steeds noodzakelijker kunnen worden. De heer Hazenbosch (a.r.) vroeg zeer concreet aan minister Hofstra het standpunt van het kabinet uiterlijk bekend te maken als het eerste jaarverslag over de stand van de zaken in de E.E.G. zal worden uitgebracht. Even concreet was de a.r. afgevaardigde over het probleem van de exportfinanciering en de kredietver- lening. Hij drong aan op een spoedige beslissing, want het veroveren van een verloren gegane markt kost meer geld dan het behouden van een markt. Uit het feit dat in de jaren 1952/57 niet minder dan 80 van de investeringen uit eigen middelen z(Jn gefinancierd (voor grote bedrijven ligt dit percentage hoger) trok de heer Hazenbosch de clusie, dat het tjjd wordt de structuu de rechtsvorm van de onderneming nader te gaan bestaan. Hij vroeg minister Zijl stra deze zaak in het kabinet aan de te stellen. Een oplossing van dit probleem vond de heer Hazenbosch onontbeerlijk voor een rustige voortgang van de in dustrialisatie. Dan biedt men de werk nemers een ander perspectief dan eer aanhoudend relatief laag loonpeil. Tot nt toe is de leiding van een onderneming alleen nog maar verantwoording schuldig aan de aandeelhouders en niet aan de werknemers. Dit Is een onbevredigende situatie, want, aldus de heer Hazenbosch, het eigendom berust slechts in formele zin by de aandeelhouders. BU grote ondernemingen draagt het een anoniem karakter. Regionaal beleid Over het regionale industrialisatiebe leid van minister Zijlstra was de Kamer enthousiast, zij het dan dat zij het niet eenvoudig vond dit beleid te doen slagen. In de jaren 1957/58 zijn er in het noorden van het land praktisch geen nieuwe fabrieken bijgekomen. Dat was in een periode, waarin ook in het westen een arbeidsoverschot was. Daarom kwam de heer Zegering Hadders (lib.) tot de conclusie, dat er meer moet gebeuren: De heer Kikkert (c.h.), die eerst laat in de avond aan het woord kwam, vroeg zich af of het programma van f 30 min. voor vijf jaar wel voldoende genoemd kan worden. Ook naar zijn mening is industrievestiging in de ontwikkeling» gebieden niet voldoende. Er zullen maat regelen genomen moeten worden op maatschappelijk en cultureel terrein. Hij verheugde zich er over, dat ook de P.v.d.A .nu bereid was op dit terrein meer „programmatisch" te werk te gaan. In de avonduren heeft ook de heer V. d. Mei (c.h.) het woord gevoerd. Uit voerig ging deze in op onze export positie. Juist door de houding van Frank rijk zijn de perspectieven voor de E.E.G. en de vrijhandelszone niet erg hoopvol. Tot slot vroeg de heer Van Eysden (a.r.) om welke reden de regering de investeringsaftrek niet volledig heeft laten herleven. Het budgettaire argu ment kan volgens hem nauwelijks door slaggevend zijn. Om van deze belasting faciliteit te profiteren wilde de heer Van Eysden niet het jaar van bestelling, doch van betaling laten gelden. Ook vroeg de a.r. afgevaardigde naar de mogelijkheden om ook de vervroegde afschrijving weer te herstellen. Het eerste vrouweiyke lid de Raad van State, het lidmaat schap van de Koningin en prinses Beatrix daarby niet gerekend, is gisteren geïnstalleerd door de vice- president dr. A. A. L. Rutgers. Het was mej. mr. A. E. Ribbius Peletier uit Amsterdam, die by haar Installatie een charmant v kom vond in een bos bloem waarachter zy plaats nam. Links dr. Rutgers. Geheel links ziet men de zetel van de presidente van de Raad, de Koningin, waarop vol gens traditie nimmer een ander geruchten. Verschillende avond bladen hebben gisteren de zeer bij het jonge paar geïnteresseerde Zwe den verteld, dat de verloving van prinses Margaretha met de Engelse edelman en gewezen Londense pia nist (lichte muze) Robin Douglas Home half juli wel officieel bekend gemaakt zal worden. Van de zyde van het Hof wilde men deze berichten noch bevestigen, noch ontken nen. Desgevraagd zei prinses Sybille, de moeder van Margaretha. dat „de zaak nog niet geregeld is". Het enige com mentaar van de zijde van het Hof was, dat als een officiële aankondiging van het palels uit zal gaan, dat inderdaad half juli zal gebeuren. Coalitieregering in Italië Amintore Fantam, leider van de Chris ten-democratisohe partij van Italië, heeft meegedeeld dat hij met de sociaal-demo craten een coalitieregering heeft gevormd. In de Kamer komt de coalitie met do 273 zetels van de Christen-democraten en de 22 van de sociaal-democraten vier stemmen te kort voor een absolute meer derheid. maar een onthouding van de zes republikeinen en individuele leden van andere partijen zal haar. naar verwacht wordt, door de vertrouwensstemming heen helpen. Fanfani zelf is premie j minister van buitenlandse zaken in het nieuwe kabinet. De Zweedse koninkiyke familie bevindt zich dan op het landgoed Solliden f zuidoost Zweden. Solliden is het buitei verbiyf van de Koning. Naar yerluidt zal Robin Douglas-Homc er de Prinses bezoeken tydens het verbiyf van de ko ninkiyke familie aldaar. Overigens is een eventuele verloving naar men in Zweden gelooft al lang niet meer alleen nog een protocolaire zaak, maar ligt de beslissing in de eerste plaats by de jonge geliefden zelf. Want in maart liet koning Gustaaf Adolf, de grootvader van Margaretha, via een woordvoerder weten, geen bezwaren tegen een huweiyk te hebben als Robin en Margaretha veel van elkaar hielden. Robin was toen pianist-if en opgenoi in de directie grote Engelse uit geverij, in welke functie hy meer vaardbaar zou zyn als huweiykskan- didaat. f. In de stadsschouwburg te Am sterdam hebben het koninklijk paar en de prinsessen Beatrix en Irene gisteravond een i voering bijgewoond van het ballet van het Nationaal The ater van Belgrado. In de pauze werden enkele artiesten aan Koningin en Prins voorgesteld en ook de Prinsessen onder hielden zich in de joyer onge dwongen met de Slavische kunstenaars. Staatsgreep in Jordanië De Jordaanse regering heeft Irak drin gend verzocht 5-000 militairen te zenden om een dreigende staatsgreep het hoofd te kunnen bieden, zo meldt het onafhan kelijke Libanese blad Al Jarida uit Bei roet. De staatsgreep zou op touw zijn gezet door twaalf officieren, beneden de rang van kolonel, die inmiddels zijn ge arresteerd. Noch in Beiroet, noch in de Jordaanse hoofdstad Amman, wilde men het krarate- bericht tegenspreken. De regering in Amman deelde mee: „Wacht het resultaat an ons onderzoek maar af. Naar wy vernemen wordt in goed in gelichte kringen aangenomen, dat de waarnemersactie in Libanon, waartoe de Veiligheidsraad in zyn resolutie van 11 juni besloot, tot officieren zal biyven beperkt. Een verzoek om uitzending van manschappen ter assistentie van de offi cier-waarnemers, waarvan kortgeleden sprake is geweest, zal onder de gegeven omstandigheden niet meer te verwachten zyn, aldus deelde men desgevraagd mede. TAE CONFERENTIE tussen de atoomdeskundigen uit Oost en West is gisteren in het Volkerenpaleis in Genève in een hoopvolle sfeer begonnen. „De deskundigen, die hier tezamen zijn", zei de leider van de Russische delegatie, prof. Fjodorof, tijdens de eerste bijeenkomst, „be seffen beter dan iemand anders alle aspecten van de tragedie, die de volken in geval van een atoomoorlog zou treffen. Ook weten zij van de ruïneuze gevolgen, die een voortzetting van de kernproeven voor de gezondheid van de nu levende en de komende generaties meebrengt." Met nadruk verklaarde Fjodorof nog eens, dat van deze conferentie niet ver wacht kan worden, dat zy over het sta ken van de kernproeven besluit. Dat is een kwestie van de regeringen. En hy verder. Rusland heeft in dit opzicht reeds een edel voorbeeld gesteld. Prof. Fjodorof betoogde verder, dat de geleerden zich vroeger enigszins afzijdig hielden van belangrijke maatschappelijke problemen, maar dat zij nu 6teeds meer verantwoordelijkheid voelen voor de re sultaten van hun werk in de praktijk. Zij vragen zich af of die resultaten de mensheid heil of onheil brengen. „wy zyn er zéker van", zei de Russi sche professor, „dat het verantwoorde- Ujkheid9gevoel tegenover de mensheid »n onze collega's van Amerika, En geland, Frankrijk en Canada zal helpen weg te vinden om ons doel te berei ken". Na afloop van de eerete zitting ver klaarden westelyfce afgevaardigden dat de besprekingen vriendsohappelyk waren geweest en dat er zich geen tekenen van onenigheid voordeden. Intussen wordt het niet onmogelijk geacht, dat in Genève tegelijk met de technische besprekingen ook di plomatieke onderhandelingen tussen Oost en West zullen worden gevoerd. Een Brit6e diplomaat. Douglas O'Neill is namelijk naar Genève gegaan om als adviseur op te treden van de Britse dele- Weer Algerijnse vrouw ter dood veroordeeld premier, De Gaulle, het pro gramma van zijn driedaags bezoek aan Algerije af. Het tweede bezoek aan dit gebied is minder afgestemd op het publiek en de premier pres teerde het dan ook gisteren reeds drieduizend kilometer af te leggen. De reis gaat voornamelijk langs mi litaire installaties in de buurt de Tunesisch-Algerijnse grens, bevelhebbers daar hebben er bij de premier op aangedrongen meer troepen te zenden. Het ziet ernaar uit, dat de ontevrede nen in Algiers, die van mening zyn dat De Gaulle hun verlangens niet heeft be grepen, ook tydens dit bezoek van de premier niets over zijn plannen voor Al gerije te horen zullen krygen. Volgens doorgaans welingelichte kringen in Al giers zal die groep ontevredenen binnen kort vermoedeiyk een „Nationaal comité voor openbaar welzün" vormen voor ge heel Frankrök, met Algiers als zetel. President Bourguiba van Tunesië heeft gisteren de Algerijnse opstandelingen opgeroepen, de stryd tegen de Fransen voort te zetten, totdat zij hun afhanke lijkheid zullen hebben verkregen. Dit werd bekendgemaakt door het officiële Egyptische persbureau, dat verder mee deelt dat Bourguiba zich niet zal verzet ten tegen het smokkelen van wapens naar Algerije. Een militaire rechtbank In Alglen heeft gisteren een mohammedaanse vrouw van 22 Jaar ter dood veroordeeld, zy werd ervan beschuldigd een bom te hebben gelegd ln een café tc Algiers. Spreekt steeds zijn mond voorbij Als gij wat weten wilt van mijn gezin. Stapt dan bij hem de winkel in Aldus luidt het gedichtje, aangebracht op een bord dat de Amsterdamse winke lier J. van Gameren, aan zijn deur in de Oude Brugsteeg heeft gespükerd en dat gisteren de steen des aanstoots bleek te zyn in het kort geding, dat de overbuur man, de Juwelier E. Vorst tegen Van Gameren aanhangig had gemaakt by de Amsterdamse rechtbank. Met dit ene gedicht bleek de kous nog niet af, want een derde winkelier in de Oude Brugsteeg, die niet voor „over buurman" aangezien wilde worden, hing een bordje met deze tekst buiten zyn Kort geding voor de rechtbank Mijn buurman aan de overzij Bedoelt hem (no. 2) en heus niet mij! Ter zitting bleek dat alle bU de zaak betrokken winkeliers souvenirs ver kopen. Volgens Vorst probeert Van Gameren afbreuk aan zyn zaak te doen. vooral nadat hy als Jood kortgeleden vergunning kreeg zyn zaak op zondag open te houden, waartegenover staat dat hy op zaterdag gesloten is. De raadsman van Vorst zei dat Van Gameren zondags vaak buitenlandse vooral Duitse toeristen aanspreekt en hen vertelt: „Wij mogen niet open zyn; daarvoor moet je Jood zijn". Eiser vraagt in de dagvaar ding Van Gameren op straffe van een dwangsom van vyfhonderd gulden per dag te verbieden het bordje aan zyn deur te hangen en op zondag buitenlan ders in de Oude Brugsteeg aan te spreken. Van Gameren voerde tot zijn verdediging aan, dat niet hij. maar Vorst klanten tracht weg te lokken. „Ik ken getuigenverklaringen, dat Vorst geprobeerd heeft klanten by mii weg te halen door te zeggen, dat lk N.S.B.-er ben geweest. Ik ben wel by de N.S.K.K geweest, maar N.S.B.-er was ik niet- Vorst maakt met iedereen ruzie. Ik heb al eens aan de politie gevraagd om dat bord in beslag te nemen en proces-verbaal op te maken, opdat ik de zaak aan de grote klok kon hangen." De president van de rechtbank, mr. Stheeman, zei tegen Van Gameren: Helemaal afgezien van alles, mag ik u toch wel aanraden dat bord weg te halen." Hy bepaalde de uitspraak op S juli. gatie. Ook de Ruasisdhe delegatie heeft een diplomatiek® adviseur en wel Simion Tsarapkin, KLM voor 't eerst naar Moskou Gisteravond is de eerste betalende passagier op de K.L.M.-iyn Amstw" damMoskou van Schiphol vertrok ken. Het was de kapltein-dircctcuV van de Russische walvlsvloot (In het midden met witte pet), de heer A. N. Solyanit uit Odessa. De andere inzit tenden w-aren deskundigen want deze eerste reis was nog maar een proef- Veranderlijk De Bilt verwacht tot morgenavond: PlaaUciyk enkele regen, of onweersbuien, maar tydciyk mook opklaringen. Zwakke tot matige w-lnd, hoofdzakeiyk uit zuidelijke richtingen. In hel noorden van het land koeler, elders zelfde temperatura ZON EN MAAN 3 Juli! zon op 4 25. onder 21.02, op 21.58. onder 7.10. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur !iJ .ij! iifï 5ïl i Oslo b Kopcnh. Aberdeen Londen onbew onbew onbew onbew. ONO 3 NO 3 ONO 10 windstil windstil 2» 30 27 15 0 0 0 12 5 Brussel rezen zw, bew. Z/.W 5 ZZW 1 ZW 4 26' 23 6 16 Bordeaux Grenoble onbew z' 5 windstil 11 22 Nice Berlijn Frankfort half bew half bew regen NNW 5 ONO 4 ZZW 4 20 28 0 2 MUnchen Geoëve Locarno licht bew rw bew zch bew regen WZW 3 windstil windstil O 1 w 1 windstil 24 25 24 23 17 8 s 0 7 till! «<55< onbew w indslil windstil Z 1 27 31 O 0 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1