Ilicumc piltsdje (Ttfurant Ned. bouwbedrijven onder toezicht van de regering INDONESISCHE CHEF-STAF BEPAALT: Djakarta: Papoea's nu staatsburgers Koningin als mijnwerker Kremlin geeft Tito uitleg BEZOEK MACMILLAN AAN PARIJS GROOT SUCCES Middenstand fel gekant tegen lioger PTT-tarief Kingsford Smith geëerd op Schiphol-expositie Plastic zakje van de ANWB Arrestant twee keer ontsnapt GRACIA EN RAINIER LUNCHTEN IN VEERE Alaska 49-stp staat in L.S. China gebelgd over afbreken besprekingen Zag gezagvoerder KLM-toestel derde Explorer vergaan? II DINSDAG 1 JULI 1938 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. CHRISTEL!JK-NATIONAAL DAGBLAU Voor Leiden en Omstreken Negenendertigste jaargang no. 11298 „^lanhttstidj is abfMmtt myo in trijijcnsppfi" WEINIG zien VEEL te zien Zie pagina 4 'NE INDONESISCHE REGERING heeft bij decreet alle Nederlandse aannemingsbedrijven onder regeringstoezicht geplaatst. Er is een entrale commissie in het leven geroepen, die toezicht moet houden op de ïaatschappijen en die te zijner tijd nieuwe directeuren of directieleden loet benoemen in de leiding van de Nederlandse bedrijven. Het is niet ekend hoeveel firma's onder het decreet vallen. Alle eigendommen van e betreffende bedrijven staan eveneens onder regeringstoezicht. Het ecreet heeft een terugwerkende kracht tot 25 juni en werd ondertekend oor de chef-staf van het leger, generaal-majoor Nasution. Nederlandse zakenkringen zijn van mening, dat nu een wettelijke vorm s gegeven aan een toestand, die in feite al heeft bestaan sedert in decem- >er van het vorige jaar de bekende maatregelen tegen de Nederlandse ndernemingen werden afgekondigd. Het toezicht over de uitvoering an het decreet is opgedragen aar minister van openbare werken. >e employees en directies van de annemingsbedrijven dienen alle ers die door of namens de minister oor openbare werken worden ge- Koningin Elizabeth van Enge land had zich gisteren in een mijnwerkerskostuum gestoken, om een kolenmijn bij Kirkcaldy in Schotland van binnen te be kijken. De Koningin bracht een half uur in de mijngangen door. Voor het paviljoen op Schiphol staat de oude Fokker, waarmee Kingsford Smith en Van DUk triomfen hebben gevierd. Uit de aard der zaak had de ambassadeur van Australië, de heer Mcclure Smith, die de tentoonstelling over Kingsford Smith opende, veel belangstelling voor het oude toestel. geven, op te volgen. De kosten voor het beheer zullen door de Neder landse firma's worden gedragen. Talrijke particuliere en overheidspro jecten worden door Nederlandse firma's uitgevoerd. Ook enige Indonesische firma's op dit terrein worden geleld eu gefinan cierd door Nederlanders. Subandrio, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, heeft vanmorgen verklaard dat de regering inlichtingen inwint over het Nederlandse plan om troepenversterkingen te zenden naar Nederlands Nieuw-Guinea, voor de aan passing van de beveiliging van dat gebied aan de nieuwe verhoudingen en tech nische ontwikkeling. De Indonesische minister deelde mee, dat zijn regering van dit voornemen reeds op de hoogte was en nu op een geschikt moment zal reageren. Australië zal het Nederlandse voorbeeld niet volgen. De Australische minister van defensie. Cramer, deelde vandaag mee. dta na de bekendmaking van het Neder landse voornemen, geen besprekingen zijn gehouden over uitbreiding van het Australische militaire apparaat De minister zei dat de Australische strijdkrachten in oostelijk Nieuw-Guinea het „Pacific Island regiment" en de vrij willige reserve omvat. In het Pacific Is land regiment doen 700 Papoea's dienst. ondeT leiding van offcieren van do Australische landmacht. Zij zijn geconcen treerd in de belangrijkste centra. Voorts is er een in Australië zelf opgeleide een heid, die gereed staat om snel te worden ingezet wanneer dat nodig mocht zijn. Inmiddeels heeft het Indonesische parlement vandaag een wetsontwerp op het staatsburgerschap goedge keurd, waarin de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea als Indo nesisch staatsburger wordt be schouwd. Voorts wordt in het wets ontwerp bepaald, dat personen die naar het buitenland zijn gevlucht omdat zij bij de opstand betrokken waren, van het staatsburgerschap vervallen zullen worden verklaard. De goedkeuring van dit artikel is echter uitgesteld op verzoek van een lid van de Nahdatul Ulama. De sterke islamletische Masjumi-partij ontevreden over de recente kabinetswijzi gingen in Djakarta, heeft vandaag eer verklaring uitgegeven, waarin zij' nog maals verklaard, dat de regering-Djuands ongrondwettig is. Ook a<-;u de Masjum het opstandelingenverbond in Midden- Sumatra en Noord-Celebes in strijd de grondwet. Zij pleit voor het isoleren van de communistische partij en vi van de regering een uitleg over de wijzi gingen in bet kabinet. Rusland heeft een grote lening aa Zuid-Slavië moeten uitstellen om te vol doen aan de plannen van premier Chroesj- tsjef voor een nieuwe enorme uitbreiding van de Russische chemische industrie, zo heeft het Kremlin vandaag bckendgc- In de nota's, gewisseld tussen de beide landen en vandaag gepubliceerd ia de Prawda, ontkent de Sowjetunde de be schuldiging van de Zuidslavische rege ring dat Rusland de leningsovereenkom sten geannuleerd heeft. In tegendeel werd voorgesteld, de leningen uit te stellen tot 1962, aldus de nota's. De Russische regering stelt nu voor de termijn te wijzigen in 1962 tot '69. Oost-Duit9land heeft gisteren even de Ideologie naar het tweede plan gedrongen en zijn handelsakkoord voor 1958 met Zuid-Slavië ten bedrage van 190 miljoen gulden verhoogd tot 260 miljoen. Ook mr. Luns ontmoette De Gaulle standsvakcentralen hebben in een brief aan de minister van ver keer en waterstaat hun ernstige be zwaren uitgesproken tegen de gekondigde verhoging van de tele foontarieven door de P.T.T. Dit is de derde verhoging bij het staats bedrijf in zeer korte tijd. De maatregel, zegt de brief, zal bij de leden een slechte indruk maken. Ingevolge het prijsstabilisatiebeleid kan het bedrijfs leven in het algemeen geen gestegen loon kosten doorberekenen. Loonsverhogingen kunnen slechts worden toegestaan, als dit niet prijsverhogend werken. Bovendien lijkt de noodzaak voor deze tariefsverhoging bij de PTT niet aanwezig. De opbrengsten van de tariefsverhogingen Roemrijke daden met de Old Bus DE AUSTRALISCHE ambassadeur in Den Haag, H. Mcclure Smith heeft gisteren op Schiphol de ten toonstelling „Kingsford Smith" ge opend. die gedurende de maanden juli en augustus in het paviljoen van de luchthaven wordt gehouden. De tentoonstelling over deze grote Australische luchtvaartpionier is gemaakt door de portier van het stationsgebouw van het vliegveld in Sydney Austin E Burne, die er 25 jaar aan heeft gewerkt, een arbeid van 85.000 man-uren. Op de show is onder meer eep schaal model van de Southern Cross, de drie- motorige Fokker F7B, waarin Kingsford Smith zijn beroemde prestatie verrichtte en waarin hij samen met de K.L.M.-vlie- ger Van Dijk de oceaanvlucht maakte Verder zijn er allerlei foto's, schilderijen, kaarten, gedenkboeken en dergelijke waarmee de geschiedenis van de Southern Cross, van Fokker en van de grote pionier zelf wordt getekend. De opbrengst van de tentoonstelling is bestemd voor he» Prinses Beatrix-poliofonds. De Australische ambassadeur consta teerde dat de prestaties van Kingsford Smith met zijn Nederlands vliegtuig een band hebben gelegd tussen Australië en Nederland. Austin Burne. de schepper van de expositie, vond dat Nederland zeer veel bijgedragen heeft aan de fan tastische prestaties van Kingford Smith met de „Old bus" zoals de F 7B werd genoemd. De directeur van Schiphol, U. F. M. Dellaert, haalde herinneringen op aan de tijd, waarin Kingsford Smith op Schiphol vertoefde en hem een stukje van de vleugel van de Southern Cross ten geschenke gaf, toen het toestel in Amsterdam moest worden nagekeken. D* heer Dellaert toonde het aanwezige ge zelschap zijn waardevol geworden sou per 1 november 1957 v::: t namelijk ge heel toegevoegd aan de extra-reserve, die sinds 1955 reeds 40 miljoen gulden be draagt. Het batig saldo van deze tariefs verhoging zal daar ook wel aan ten goede komen. Indien zich stijgingen van de arbeids kosten voordoen, is het beter, deze Interne maatregelen op te vangen, klein- en middenbedrijf moet meestal intensief gebruik van de diensten var PTT maken en kan zich daarin moeilijk beperken. De bonden verzoeken de minister ook, het daarheen te leiden, dat de tariefs verhogingen per 1 juli van dit jaar geei doorgang zullen vinden Schillen niet in hoecl van uw vrouw, maar in In de strfjd tegen verontreiniging van df natuur door het recreatiezoekende pu blick sluit dc ANWB thans bij iedere door zijn leden aangevraagde reisroute een plastic zakje In, waarop de bekende „prikstok-plaat" is afgebeeld met de slogan: „Dat hoort in een vuilnis vat". Op een bijgesloten kaartje schrjjft de ANWB: „Als u straks, op uw vakantie, hier of in het buitenland, gezellig in de vrjje natuur heeft zitten pick-nicken. zit ook u ongetwijfeld weer met het pro bleem: Waar laat ik na dit aangenaam verpozen de schillen en de dozen, zon der de eigenaar van dit bos te grieven „Er is natuurlijk altijd de theoretische mogelijkheid, om er uw broekzak of de hoed van uw vrouw mee op te vullen, maar er zijn toch waarlijk fraaiere en hygiënischer oplossingen". „Een dergelijke oplossing hoopt de ANWB gevonden te hebben in bijgaande plastic zak, die bovendien het voordeel heeft, dat zjj vele malen te gebruiken is". „Wjj wensen u een prettige vakantie," zo besluit de ANWB de bijgaande bood Langzaam maar seker trekt een ploeg van drie tractoren door het wijde polderland van Oostelijk Flevoland: de greppels trekkend, nodig voor de afwatering. Per uur vordert men vier kilometer millan van Engeland aan de Franse premier De Gaulle is, zo zei men gisteravond in Parijs, een schitterend diplomatiek succes ge worden. De besprekingen tussen de twee premiers hebben alle twijfel weggenomen, die nog kon bestaan over de trouw van De Gaulle aan de N.A.V.O. Premier Macmillan zei zelf over de besprekingen, dat hij zich geen enkele dergelijke conferentie tussen Frankrijk en Engeland kon herinneren, die zo geslaagd was. Het belangrijkste van de conferentie is wel. dat Macmillan er geen bezwaar tegen heeft gemaakt, dat Frankrijk lid wordt van de zogenaamde „atoomclub" De Engelse premier zou achter de aspi raties van Frankrijk staan een atoom- mogendheid te worden. In het communiqué, dat de staatslieden na hun gesprek hebben uitgegeven, klaren ztj het volkomen eens te zijn Nadat hij op heterdaad betrapt wa bij het stelen van kabelmateriaal uit een opslagplaats van de Venlose ge meentebedrijven en door de politie wa» aangehouden, heeft de 24-jarige M. J uit Venlo toch nog kans gezien te on snappen, toen men hem uit dc politit auto naar het politiebureau wilde ove brengen. Bij het uitstappen wist hij zich los te rukken. Bij de achtervolging waarbij een vijftal schoten werden ge lost kreeg de politie de voortvluch tige opnieuw in de kraag, maar door zich snel van zijn jasje te ontdoen kwam X. weer los en ditmaal met meer succes. Hij is tot nog toe onvindbaar gebleven. je Veere heeft gisteren hoog bezoek gehad. Prins Rainier en prin ses Gracia van Monaco, die deze dagen de Wereldtentoonstelling be zoeken, waren Brussel even uitge broken voor een autotocht, die hen in Zeeland bracht. Het Monegaskisch vorstelijk paar maakte een rit over Walcheren en lunchte in het oude en exclusieve restaurant De Camp- veerse Toren te Veere. Het was op een van de (nog) vrije veren, die de verbinding VlissingenBreskens onderhoudt, dat de vorstelijke toeristen werden ontdekt. Een automobilist las op een voor hem de pont oprijdende blauwe stationcar de woorden „Prince of Monaco' en attendeerde het pontpersoneel op het vorstelijk paar. Onmiddellijk kreeg de stationcar een goede plaats op het voorste deel van de pont, evenals de volgauto. Ook in Veere werd al gauw bekend, dat het charmante paar zich in de vestingstad ophield en minimum van tijd leek heel het stadje op de been te zijn. Men zag de Prinses, gekleed in een geel ballontoiletje en grote zomerse hoed aan de arm va Prins na de lunch het oude restaurant verlaten om de tocht over Walcheren Die lunch werd gebruikt temidden andere gasten en bestond uit gerookte paling, kreeft en nassi goreng, geheel la carte. Een twaalfjarige meisje stoorde het paar geenszins, toen zij het restaurant binnenstapte en prinses Gracia een hand je mocht geven. De prinses begreep welis waar niet dat het meisje om haar hand tekening kwam vragen, maar knikte toch vriendelijk toen het meisje vertelde prentbriefkaart naar Monaco te hebben gezonden bij de geboorte van prins Albert Verheugd over de ontmoeting huppelde het meisje ten slotte weer naar buiten, naar haar zenuwachtig wachtende vrien dinnetjes. Het paar tekende het gastenboek en vervolgde de tocht, die de gehele middag de zeer belangrijke noodzaak van da verdediging van de vrije wereld. Over de vrijhandelszone moeten de premiers het echter nog niet eens gewor den zijn. De Gaulle heeft Macmillan duidelijk gemaak'.. dat Frankrijk op grond van zijn bijzonder belangrijke binnenlandse problemen op agrarisch en industrieel terrein zeer voorzichtig te werk moet gaan. Minister Luns Ook de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan premier De Gaulle. Hij sprak een half uur met de generaal en zei later zeer tevreden te zijn over het onderhoud. De Nederlandse am bassadeur in Parijs, mr. J. W. Beijen nam aan het gesprek deel. In het algemeen heeft minister Luna met De Gaulle gesproken over proble men met een multilateraal karakter en in het byzonder over de gemeenschap pelijke markt en de eventuele vorming van een vrijhandelszone. Verder ging het gesprek over de N.A.V.O. en ook het Al gerijnse probleem kwam ter sprake. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren lijn goedkeuring gehecht aan het wets voorstel om Alaska te maken tot de 49ste staat van de Verenigde Staten. Het ont werp moet nn alleen nog door de Presi dent worden ondertekend. Alaska zal de eerste nieuwe staat zijn sinds de toelating van Arizona en Nieuw Mexico in 1912 Hot gebied heeft een oppervlakte, gelijk aan een vijfde deel van de 48 staten. In 1867 werd Alaska voor 7.200.000 dollar van da Russen gs- kocht. Peking heeft geëist dat de Verenigde Staten binnen twee weken de Amerl- kaans-Chinese besprekingen in Genèv# ten hervatten door binnen die termijn gevolmachtigde afgezant met de rang ambassadeur aan te wijzen. Zo niet. dan zal communistisch-China de onder handelingen als door Amerika afgebroken beschouwen. De besprekingen op ambassadeursniveau begonnen in augustus 1955 te Genève. Na de 73ste conferentie, die in december j.l. gehouden werd, deelden de Chinezen mee dat Alexis Johnson, de Amerikaanse am bassadeur in Tsjechoslowakije, had mee gedeeld, dat hij zich als vertegenwoordiger van de V.S. terugtrok, omdat hij tot een andere post was geroepen. Het doel van de conferenties was de vrij lating te verkrygen van ongeveer veertig Amerikanen. Dat is geschied, maar by het zoeken naar een oplossing voor andere kwesties stuitte men steeds op bijkans on overkomelijke moeiiykheden. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren reeds meege deeld, dat het niet van plan is zich te onderwerpen aan het „ultimatum van twee weken", zoals dat door de Chinezen werd gesteld. Ook weerschip HET HEEFT er alle schijn van, dat gezagvoerder J. P. Krouwel van de KLM-Super Constellation PH-LKL, Desiderius Erasmus, de spectaculaire laatste ogenblikken van de Explorer-lil, de jongste Amerikaanse kunstmaan heeft ge zien. Gisteravond kwam hij met zijn toestel uit New York op Schiphol aan, waar hij zijn relaas vertelde. Hy was vrydagavond precies op tyd van Shannon in Ierland naar New York ver trokken, half elf. Het weer was, op 10.000 voet hoogte, prachtig. Het ge beurde drie uur na vertrek, toen tweeds bestuurder C. den Hoedt hem de juist» positie kwam meedelen. De gezagvoer der van een toestel is namelijk ver plicht zich op een Oceaanvlucht na elke vyf graden te melden by het daarvoor aangegeven radiostation. op oceaan zag een lichtschijnsel Op 52 graden noorderbreedte en 35 gra den westerlengte zagen beiden plots» ling een vunge bol. die aanvankeiyk de grootte bad van Vernis en van rechts naar links kwam. Hy ging stijgend voor het toestel langs. Daarna daalde de Explorer of de meteoor of wat het dan ook was. onder een hoek van 110 gra den. Het licht werd steeds helderder wit. Er was een korte staart, die ook helder licht gaf. Een gegeven moment had het verschynsel de grootte van ongeveer een vyfde van de maan. Toen spatte het uiteen in drie stukken. Gezagvoerder Krouwel had daarna een telegram samengesteld van dc volgende Inhoud: Zeer helder licht waargenomen, dat zich met enorme snelheid door het luchtruim voortbewoog, van NN'W naar ZZO. Uit elkaar gespat in drie delen. Grootte ongeveer een vijfde van de Het radiostation, dat deze boodschap ont ving, gaf haar door aan New York. die weer het Smithsonian Observatory in Cambridge (Mass.) op de hoogte bracht De gezagvoerder heeft ook nog het weerschip C opgeroepen, waar men het verschynsel ook. zy het zwakker, had opgemerkt. De heer Krouwel kon In New York geen bevestiging krygen van zyn vermoeden, dat hy het vergaan van de Explorer III had gezien. Wél staat vast, dat dit satellietje in de nacht van vrydag op zaterdag omstreeks dezelfde tyd i zijn verbrand ln de atmosfeer. Plaatselijk onweer De Bilt verwacht tot morgenavond: Perioden met zonneschyn, maar ook plaatselijk enkels onweersbuien. Zwakke lot matige wind, In hoofdzaak oostelijk Warm. maar later tn het tulden van het land enige afkoeling. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur i beslag r Onderweg ontmoette i nog een Zeeuwse schone, die weJ handtekening wist te bemachtigen en filmploeg van Polygoon-Profilü, dde toe vallig op Walcheren aan het werk was. Via Middelburg en Vlissingen en Breskens gmg het tegen de avond ten slotte i richting Brussel, waar het bezoek aan de Expo werd voortgezet. Bij het zwemmen in de Berkel zyn gisteren ter hoogte van de stuw te War len (gem Warnsveld) de 12-jarige Fcr die en de 14-jarige Gonnie Palsenberg. de enige kinderen van de hee vrouw Palsenberg te Warlen, verdron ken. Zy konden goed ONO wiixhtil «todMil

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1