Socialistische aanval op Hoge Autoriteit Concentratie van Krupp-concern fog 18 maanden de tijd voor vrijhandelszone Onjuiste regeling voor de kerken in nieuw B.W. Particuliere bouw is tot grote dingen in staat Eerste Kamer NIVEA Aparte hoofdinspectie voor de kweekscholen (Van een onzer redacteuren.) STRAATSBURG, woensdagavond. TNE SOCIALISTISCHE FRACTIE in het Europese (parlement heeft van- daag een vrij heftige aanval gedaan op het beleid van de Hoge Auto riteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Het was de Neder landse socialist Nederhorst. die namens zijn fractie de Hoge Autoriteit ver weet de concentratie van het machtige Duitse Krupp-concern niet te zijn tegengegaan. De Duitse christen-democraat Friedensburg beging de onvoor zichtigheid de oorlogsdaden van dit concern te vergoeilijken en daarmede haalde hij zich de woede op de hals niet alleen van de socialisten maar van tal van andere afgevaardigden. k Vader Krupp moge dan in de gevange- Inis hebben gezeten voor zijn oorlogs- I daden, zoon Krupp is bereid geweest het gigantische bedrijf te concentreren. Hij M wilde aandelen verkopen, maar er W ren geen kopers. Een grote macht op f bet terrein van kolen en staal is, aldus r de heer Friedensburg, niet te voorkomen. 'Er moet alleen maar voor opgepast wor den dat deze macht niet wordt mis bruikt. De politieke macht van de grote bedrijven moet men zo niet overdrijven. Na deze redevoering die met stijgende [verbazing werd aangehoord, vroeg een Nederlandse socialist, de heer Kapteyn "'onmiddellijk het woord. Hij herinnerde de heer Friedensburg aan de rol die de •firma Krupp aan de vooravond va: )£erste Wereldoorlog heeft gespeeld. Als historicus had de heer Friedensburg de: jfeiten met mogen vergeten. De heer Ne derhorst had over deze kwestie een >fjzakelijk betoog gehouden. Hij erkende de technische voordelen van een cor jcentratie van de staalbedrijven, maar hi Dbetreurde het dat deze concentratiepoli tiek gericht is op het herstel van he ijfjvnoroorlogse Krupp-concern. Volgens de socialistische afgevaardig- ra*de is dat niet nodig. De Hoge Autoriteit iet bevoegd om bestaande concent te ontbinden, maar zij kan iwe concentraties niet goedkeuren doet zij met het Krupp-concern. Zo- rel de Hoge Autoriteit als de geallieerde nogendheden zullen de deconcentratie verplichting moeten nakomen RAPPORT KORTHALS Dit gehele debat ontwikkelde zich naai lanleiding van een rapport van de Ne derlandse liberaal Korthals over het eit dat de Hoge Autoriteit er niet in eslaagd is de integratie van de Belgi :he gemeenschappelijke markt voor ko •n en staal te verwezenlijken De heer Korthals vroeg een andere iteenzetting van de Hoge Autoriteit ver de ontwikkeling van de kolenprijs iver dit probleem sprak ook de heer 'ederhorst. Men verwacht van de K.S.G. en prijsverlaging, maar de kolenprijzen ijn steeds gestegen. In Nederland was ie laagste prijsverhoging niet het gevolg an de marktsituatie, maar van een stij- ing van de produktiekosten in de .G.K.S.-landen. Daarom stelde de heer lederhorst voor om maximumprijzen per ekken vast te stellen. De moderne mij- en zullen hun prijzen dan niet behoeven verhogen, omdat er ouderwetse mij- en zijn. Volgens de socialistische afge- aardigde zal dit voor Nederland voor elen hebben, omdat de staatsmijnen er og in geslaagd zijn om 58 min winst i maken. In ons land had men bij een telsel van maximumprijzen per bekken Ie kolenprijs r.iet behoeven te verhogen. Jonderdag zal de Hoge Autoriteit od redevoeringen antwoorden. :t was hier gisteren in Straatsburg Nederlandse dag. Na de heer Kort- als rapporteerde de Nederlandse chris- en-democraat de heer Blaisse over de Een dagelijkse puzzle: Spinazierolletjes De spinazie wassen en kort met aanhangend water en iets zout koken. Wat paneermeel erdoor mengen, zodat de spinazie niet uitloopt Van de eieren, melk. peper en iets zout 4 omeletjes bakken in de koekepan in hete roomboter. Iedere omelet be strooien met kaas, de spinazie in reepjes erop leggen, de omelet dichtvouwen en in een vuurvaste schotel leggen. De rest van de kaas erover strooien en in de oven goudgeel laten worden. Doe nog meer met kaas -rijhandelszone. Dat is een kwestie waar ver de regeringen in West-Europa nog altijd zeer verdeeld zijn. Het is dan ook geen wonder dat de heer Blaisse een groot deel van zijn rapport voor per soonlijke rekening moest nemen, omdat verschillende commissie-leden het niet met zijn zienswijze eens waren. Het staat nu wel vast dat het verdrag over de vrij handelszone niet op 1 januari as. ge reed kan zijn. Een land als Frankrijk dat al zoveel bezwaren had tegen de gemeenschappe lijke markt is uiteraard nog minder enthousiast waardoor d« politiek nog ver de vrijhandel Franse protectionistische log meer gevaar gaat lopen, nog altijd een vraag of de nieuwe regering-De Gaulle er in zal toestemmen dat de tarieven met van januari met 10 pet verlaagd zullen worden. Daarom is het van belang dat de heer Blaisse pleitte voor een voor lopige regeling. Hij wilde van de zeven tien landen die deel zullen moeten uit maken van de vrijhandelszone een be ginselverklaring. waaruit zou blijken dat men de vrijhandelszone inderdaad tot stand wil brengen. Gelijktijdig zou men dan moeten besluiten om de tarieven per 1 januari met 10 pet te verlagen. Het Belgische lid van de Europese commissie voor de gemeenschappelijke markt, de heer Rey, was het niet hele maal met de heer Blaisse eens. Het was duidelijk dat hij op dit moment geen brood zag in een beginseluitspraak van de zeventien landen. Wel zei hij dat de Europese commissie van plan is voor te stellen, de tarieven per 1 januari te laten ingaan De volgende tariefsverlaging zal per 1 juli 1960 tot stand moeten komen. Men heeft dus nog achttien maanden de tijd om te proberen de vrijhandel) realiseren. Het belangrijkste van deze verklaring is wel dat de Europese missie, ondanks Franse tegenslagen, zich niet van haar stuk laat brengen; zij zal proberen de nieuwe Europese verdragen stipt uit te voeren. nONDERIHG 26 JUNI 1958 C.H. en A.R. in Tweede Kamer: (Van onze parlementsredactie.) "DIJNA NEGEN MAANDEN na de aanvaarding van het eerste boek van het nieuwe Burgerlijk Wetboek is de Tweede Kamer gistermiddag begonnen aan de behandeling van het tweede boek van dit gigantische $tuk wetgevende arbeid, waarvan de grondslag is gelegd door de in 1953 overleden prof. Meijers, wiens taak is overgenomen door een driemanschap bestaande uit de hoogleraren mr, J. Drion, mr. J. Eggens en mr. F. J. De Jong. Prof. Drion. die als regeringscommissaris optreedt, had gistermiddag tezamen met minister Samkalden achter de regeringstafel plaats genomen. Had het eerste boek van het nieuwe B.W. uitsluitend betrekking op het per sonen- en familierecht, dus op natuur lijke personen, het tweede boek handelt in zijn geheel over de rechtspersonen Beide boeken gaan dus over de subjec ten in het lecht; ze vormen een „juri dische tweeling", zoals de liberaal Berk- houwer het uitdrukte. Het tweede boek stelt vast, dat de staat, de provincies gemeenten, de waterschappen, de :nschappen. de veenpolders, de kerk genootschappen. de naamloze vennoot schappen. andere vennootschappen en de verenigingen rechtspersoonlijkheid be zitten. Vroeger waren de regelen om- ent rechtspersonen over het hele bur- rlijk recht verspreid. Nu zijn ze alle ondergebracht in dit boek twee van B.W De trilglngen worden door dit boek onderverdeeld in gewone verenigingen, coöperatieve verenigingen en onderlinge rborgmaatschappijen. De regelen be treffende de n.v.'s zijn eigenlijk alle technische verbeteringen van de wet 1928. Ook ten aanzien van de coö peratieve verenigingen zijn in het boek geen essentiële veranderingen aange bracht. Voor de onderlinge waarborg maatschappijen worden voor het eerst oorzieningen getroffen. De regelen be- reffende de gewone verenigingen zijn vervat in de wet van 1855. Voor deze erouderde wet is in boek twee nu een eer uitgewerkte regeling in de plaats gekomen. Deze bevat o.m. de volgende belangrijke bepaling. Tot dusverre was 1 vereniging een konink lijke goedkeuring nodig had om vol ledige rechtspersoonlijkheid te verwer- In boek twee stelt de regering nu deze koninklijke goedkeuring te ingen door een ministeriële verkla ring van geen bezwaar. Het preventief overheidstoezicht, dat aan het afgeven die ministeriële verklaring vooraf gaat, wordt uitgeoefend door het depar- ment van justitie. Alleen die vereni gingen, waaraan zo'n verklaring is ver strekt, bezitten volledige rechtspersoon lijkheid. Verenigingen die geen verkla ring hebben gekregen, bezitten welis waar ook rechtspersoonlijkheid, maar zij mogen in tegenstelling tot de eerste categorie b.v. geen schenkingen aan aarden en goederen verwerven. Bezwaar Tegen deze regeling maakte met name le heer Van Rijckevorsel (kath. v.) be waar. Hij wenste (naar analogie van de Belgische regeling op dit punt) in vast te leggen (en hij diende daartoe een amendement in), dat een vereniging die volledige rechtspersoon lijkheid bezit, niet na preventief over heidstoezicht en een ministeriële verkla nng van geen bezwaar tot stand komt. maar bij notariële akte. Het preventief overheidstoezicht (dat ook wordt uitge oefend bij wijziging van de statuten van een volledige rechtspersoonlijkheid be zittende vereniging) wenste de heer Van Rijckevorsel geheel uit onze wetgeving verwijderd te zien. Hij meende, dat in de notariële akte voldoende waarborgen zijn gelegen en dat het opmaken van deze akte een afdoende vervanging Is van het preventieve toezicht dat wordt uitgeoefend bij de voorbereiding van de ministeriële verklaring van geen be Het argument van minister Samkal den. dat de notaris in de eerste plaats het belang van zijn opdrachtgevers voor ogen zou nebben, terwijl de minister vooral zou letten op de belangen van derden en toekomstige leden, had op de heer Van Rijckevorsel geen indruk ge maakt. Het amendement-Van Rijckevo» sel had de instemming van de V.V.D.-e> Berkhouwer, die de notariële akte zag als het maixmaal bereikbare. De socin listische woordvoerdster mej. Zeelen berg bestreed de suggestie van de heer Van Rijckevorsel echter. Haar oordeel dement luidde: „In civiel- rechterlijk opzicht griezelig in de sfeer roerende zaken en administra tiefrechtelijk ook griezelig". Ook de c.h woordvoerdster jkvr. Wttwaall van Stoetwegen keerde zich tegen het voor- stel-Van Rijckevorsel. Zij verklaarde zich voor handhaving van het preven- :icht. Een halt moet h.i. worden toegeroepen aan verenigingen, die mei kwade bedoelingen worden opgericht Kerken Freule Wttewaal! van Stoetwegen heeft >n amendement ingediend om het mo gelijk te maken, dat kerkgenootschappen hun zelfstandige onderdelen niet val len onder de voorgestelde bepaling, dat ■echtspersonen die In ernstige mate id strijd handelen met hun statuten, door de rechtbank kunnen worden ontbonden. igelijkheid van ontbinding van kerkgenootschappen dient naar de me ning van de c.h. spreekster alleen be perkt te blijven lot gevallen, waarin sprake is van handelingen die in strijd met de Grondwet zijn. Ook de heer Meulink (a.r.) diende en kele amendementen in met betrekking t de kerkgenootschappen. De in dit •eede boek van het nieuwe B W. on- genomen regeling t.a.v. deze genoot- chappen vond de anti-revolutionaire woordvoerder niet bevredigend. Som mige artikelen kunnen het eigen recht de kerk aantasten. De kerk ontleent haar rechtspersoonlijkheid niet aan de wet; de wet kan niets anders doen dan deze rechtspersoonlijkheid erkennen. De kerk is een blijvende instelling sui generis, die met geen enkele vereniging op één lijn is te stellen. Naar de me ning van de heer Meulink gaat boek i het i B.W. veel i an het feit, dat de kerk een orga nisatie is. waarin de overheid zich zo mogelijk moet mengen. Daarom stel- hij bij amendement voor bepaalde artikelen niet van toepassing te verkla- op de kerkgenootschappen. minister en de regeringscommissa- zouden de Kamer vanmiddag ant woorden. Er wordt hard gewerkt aan de bouw voor het nieuwe academische ziekenhuis van de Vrije Universiteit. Zoals bekend is, verrijst dit ziekenhuis aan de Amstelveenseweg te Amsterdam Voor een goede ontwikkeling var particuliere bouw 16 het noodzakelijk, goedkope bouwgrond op goed verkoop bare gedeelten van de uitbreidingsplan nen wordt beschikbaar gesteld, dat met grote spoed de meest controlerende en bemoeizuchtige instanties worden inge krompen en dat de overheid voor de woningen bestemd voor eigen bewoning of verhuur, vrijstelling van omzetbelas ting. registratierecht en legesgelden ver- Deze wensen heeft gisteren de heer C A. Wildschut uitgesproken In een rede. die hij hield voor de vakafdeling van de Nederlandse Christelijke Aannemers- Overigens verwachtte de heer Wild schut niet, dat deze wensen spoedig in vervulling zullen gaan. De ontwikkeling van de particuliere bouw Is zeer teleur stellend geweest en ook voor de toekomst loet men niet rekenen op daadwerkelijke ;eun van de regering. Immers, zou het de Overheid werkelijk ernst zijn de produktie van de particu liere bouw te verhogen tot 40.000 wonin gen, dan waren alle belemmeringen al uit de weg geruimd. Voor de bouw van particuliere woningen is een hogere fi nanciële steun gewenst. Ook is een goed gestimuleerde spaarregeling nodig, zodat jongelui de benodigde gelden voor een woning bijeen kunnen sparen. Op deze grondslag, zo zei de heer Wildschut ten- de slotte, kan begonnen worden met een par- ticuliere bouwnijverheid, die tot grote Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer dinsdag een op 27 ok tober 1956 te Luxemburg vastgestelde wijziging van het op 18 april 1951 te Pa rijs gesloten verdrag tot oprichting van de Europese gemeenschap voor kolen en staal goedgekeurd. Verder ging de Eerste Kamer akkoord met een wijziging van de Leningwetten 1946 en 1955 en met een door de rege ring voorgenomen grenswijziging tus sen 's-Hertogenbosch. Den Dungen en St. Michielgestel. Mooi bruin worden zonder inwrijven spray Die elegante «puitbus is zo handig Eén druk op de knop en. pssst. de huid is beichermd door een o- zo dun laagje weldadige olie. Nu kunt U zeiI Uw rug doen. Ideaal, ook voor de kindereo - Nivea aptay, reuze zuinig! Zesde wijziging kweekschool wet (Van parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming een wetsont werp tot wijziging van de Kweekschool- wet aangenomen. Dit ontwerp beoogt o.m. In de van 1952 daterende en sedertdien reeds vijfmaal gewijzigde Kweekschool- wet vast te leggen dat: 1. er een aparte hoofdinspectie voor hei kweekschoolonderwijs komt. 2. ook b.v. het Antilliaans mulodiploma toegang tot de kweekschool verleent; 3. er een akte Spaans l.o. zal worden ingesteld, speciaal ten behoeve van die onderwijzers, die naar de West emigreren. 4. het verkeersonderwijs als onderdeel van het vak aardrijkskunde leervak wordt op de kweekschool 5. een kweekschoolleraar, die b.v vol ledig bevoegd is voor Frans, met zo maar op grond van het bezit van de hoofdakte of van de akte van be kwaamheid als volledig bevoegd on derwijzer ook in het vak Nederlandsp taal en letterkunde onderricht kan geven. Hij moet daarvoor zeker Ne derlands m.o. A hebben. Eveneens zonder hoofdelijke stemming aanvaardde de Kamer, zoals in een deel der edities gisteren al gemeld, amendement van de heer Roos- fa.r.), medeondertekend door KVP, PvdA en VVD. om hen. in 1957 gezakt zijn voor het staatsexamen onderwijzer en eveneen* het daarop gevolgde her-examen, 959 nogmaals in de gelegenheid ta stellen via een volledig examen de akta van bekwaamheid als onderwijzer ta behalen. Minister Cals had de aanne ming van dit amendement ontraden Met vrijwel algemene stemmen werd voorts een amendement van de socialist Kleijwegt aangenomen om het mogelijk te maken, dat in de derde leerknng a de kweekschool de studie van een de tweede leerkring beoefend keuze vak wordt voortgezet t tweede wetsontwerp dat deze middag zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen betrof een aantal wijzigingen in de middelbaar-onderwijs wet, de hoger-onderw|jswet en de Pen sioenwet 1922. Bij de discussie over het wetsontwerp werd door de woordvoerders van PvdA, CHU, KVP en VVD aangedrongen op een snelle beslissing over de pensioen rechten van administrateurs van mid delbare scholen. De heer Tilanus zei erop te rekenen, dat een dergelijke be slissing In ieder geval voor de behande ling van de o.k.w.-begroting 1959 zal zijn genomen. Wijziging regeling eigen woningbezit In de Staatscourant van 25 Junj ls een beschikking gepubliceerd waarin wijzi gingen zijn vastgesteld In de regeling bevordering eigen woningibozit. De beschikking behelst voorwaarden voor leningen, die zijn aangegaan bij de aankoop van woningen en waarbij de periodieke aflossingen geheel of gedeel telijk worden vervangen door medever- band van levensverzekering. Ook is voor de gevallen, waarin van medeverband van leveneverzekering geen sprake i«, de aansprakelijkheid van het ldd van een coöperatieve vereniging ge regeld Noors schip aan ketting gelegd Het nieuwe Noorse vrachtschip „Forra" (1965 brt.) Is woensdag door deurwaarders van de Arrondissementsrechtbank te Mid delburg aan de ketting gelegd Het scbip w86 op weg van Antwerpen naar New York. Het beslag werd gelegd op verzoek van de Steenkolenhandelsvereniging om dat enige bunkerrekeningen niet waren beta add. HET LEVEN IWÏ'howM Hier ii land „Tulp-Expo 1958": Nederlandse hulde de Fernlg. We hoorden dit v Utrechts irdig nieuws over Neder- de Wereldtentoonstelling: de mooiste tulp, die onze bloembollen- kwekers dit jaar hebben gewonnen Is geregistreerd onder de naam „Tulp- Expo 1958" en z(j is bestemd voor de grote man van de Expo, de Belg baron Moi burgemeester, jhr. mr. C. J. A. de Ranltz, die Is benoemd tot voorzitter van het comité, dat de Nederlandse nationale dag op de Wereldtentoonstelling voorbereidt. Deze nationale dag wordt gehouden op 29 angustns en een van de hoogtepunten is de aanbieding van de tulp. „Met dit gebaar", zei de heer De Ranltz, „wil Nederland hulde brengen allo Expo-werkers". Attractie Over de nationale dag vertelde hij, dat Nederland als andere landen op hun nationale dagen, zich zal houden aan twee vaste punten. „In de morgenuren is er een receptie ln het Nederlandse paviljoen. Onze missaris-generaal mr. H. F. van WaUem zal dan de commissarissen-generaal andere deelnemende landen ontvangen met het in België geaccrediteerde corps diplomatique en tal van Nederlandse buitenlandse autoriteiten. Tijdens deze ontvangst is er voor de gasten een bijzondere attractie, daarover mag ik niets vertellen. Dn in de avonduren is er voor duizend genodigden ojn. een concert, dat wordt verzorgd aoor het Residentie orkest onder leiding van Bernard Hal- tink". „Het programma, dat voor dit con- eert is samengesteld. Is niet specifiek eet Nederlands programma. We hebben ge meend, het in een internationale sfeer ti moeten houden. Het enige Nederlands! onderdeel is het werk van Badlngs: Sym phonische Variaties. En Herman Krebbers treedt op als solist in het Vioolconcert van Mendelssohn". Als u het voornemen mocht hebben op 20 augustus naar de Wereldtentoonstelling te gaan en dus de Nederlandse nationale dag mee te maken, doet u er goed aan dit verhaal uit te knippen en zorgvuldig bewaren, want u weet dan wat u op deze dag aan bezienswaardigheden kunt ver wachten „We willen in de middaguren de be zoekers van de Expo een echt Nederlands programma aanbieden en we menei te hebben gevonden in het samenstellen van een folkloristische optocht. Veel water in een mensenhoofd 1253) Aan kinderen die aich gedach teloos, en diis verkeerd, van een laak kwijten, wordt wel een» de hinderlijke vraag gesteld: „Wat heb je eigenlijk in je hoofd?" De vraagsleller wil hier door doen uitkomen, dat hy sterk twij felt aan de kwaliteit van de hersenen die aich in dal hoofd bevinden. Een onaangename vraag dus. die echter ■aar eer en geweten met „water" kan worden beantwoord. Want water ia het belangrijkste bestanddeel van ome her senen. De grijie stof der grote herse- ■ten bestaai voor bijna 84 pet. uit wa ter en slechts ruim 16 pet. wordt ge- sormd door droge atof. Dese verhou ding valt dus wel erg ten gunste van liet water uit, wat op het eerste gehoor nogal vreemd lijkt, omdat aan herse nen een bjjiondere betekenis wordt toe gekend. Waarom dan soveel water in nnse hersenen? Het antwoord hierop ling hehhei bezitten, bü de een trai ger. soals de die de levendig -ganen. Dal blijkt uil ■elheden zuurstof die in rust nodig hebber >ral bü klie kikvc lofwisselin syn rel dro i de herte fur de her i de wereld het grootste deel rende 16 pet. vaste bestanddelen van de gry/e stof der grote herseneo wordt voor de helft (8 pet.) ingenomen door eiwitten, die de setel syn van alle be- langryke, ja, van eigenlyk alle levens processen. Dit hoge gehalte t.w. 50 pet van de hoeveelheid droge stof i* op aichzelf ook weer een aanduiding voor de belangrykr functies die de her •enen syn toebedeeld. Naast het eiwit bevatten de hersenen ook glycogeen en een reeks stoffen die els lipoiden bekend staan, dit syn vetachtige stof fen die in de biochemie onder deze bc beschikking stond als rrlyk rerv die C denker bekend staat) bleken in it byna driemaal zoveel zuurstof r gram en per uur nodig te hebben by prikkeling hadden de vissen rsenen «elf. het viervoudige aan urstof nodig Waaruit dua blykt met Ike intense -lotwisseling hersenarbeid 'aard gaat Maar het gewicht van de rsenen heeft met verstand niet veel maken. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden.) Deze optocht, waaraan een 300 Neder landse mannen en vrouwen deelnemen er waarbij een groep van ongeveer 150 rui ters is ingedeeld, bestaat uit dansgroepen uit Sneek en Markelo, een groep Scheve ningse vrouwen, een groep uit Walcheren. Spakenburgse meisjes, een groep uit de Antillen en Suriname, allen in streek kos tuums en voorts zijn er de Alkmanrse kaasdragers, vendel zwaai ers, schutters, ruiters, sjezen, tilburies, oud-Hollandse wagens en Schermer dansers, die bekend zijn geworden door huh stijlvolle oud- Hollandse bruiloften". 9 „Deze stoet heeft als naam gekregen: Nederlandse hulde aan de Expo-werkers zu wordt ontvangen door baron Moens de Fernlg en b(j deze ontvangst wordt hem de tulp aangeboden". Bloemen „Deze tulp l« overigens niet de enige bloemenhulde van Nederland aai Expo. De Nederlandse dag begint met het geruisloos neerzetten in alle paviljoens van een grote mand met de kostbaarst' bloemen, voornamelijk afkomstig uit Aalsmeer en bedoeld als een groet de Nederlandse kwekers en bandelaars En het Nederlandse paviljoen zal extr; worden opgesierd met bloemen en plan- Tulf 3 Nu nog wat over de „tulp-Expo 1958' Zij is gekweekt door de kwekersfirma Rijnveld uit Hlllegom. En dit zijn de bijzonderheden. Zij is een z.g. Darwin-tulp mei een zeer aparte kleur: viooltjes paars met een Iets lichtere rand, een kleurschakering, die, naar om Is verteld, slechts zeer zelden wordt aan getroffen. Deze noviteit kreeg na de gebruikelijke naamsregistratie onmiddellijk het getuig schrift van verdienste, waaruit wel duide lijk blijkt, dat zij door de bij uitstek des kundige kritische ogen van de keurings commissie bijzonder hoog werd gewaar deerd- Geheim Aan Johan van Bodegraven, die iets met de flokloristlsche optocht te doen heeft, hebben we gevraagd hoe het mogeltyk Is een bloelende tulp aan le bieden al* de bloelttfd van de tulpen al voorbty la. H|) sel: „Daarom wordt het geen bloel ende tulp. maar een tulpenbol. Di heb echter wit In m(Jn hoofd om het toch so ver te kr(Jgen, dat we een bloel ende tulp kunnen geven. Wat dat Is. kan ik nog niet seggen. Ik moet dat eerst eens bespreken met het comité. Maar misschien1" Roos We hebben de gouden roos gezien. De gouden roos van de heer C. Verbeek uit Aalsmeer. Zij is oranje-rose met zacht gekrulde blaadjes Het is de mooiste roos van het jaar en de mooiste roos van de gehele Verbeek en in Bagatelle, even achter het Bols de Boulogne te Parijs. Maar gisteren was de heer Verbeek met zijn roos near het palels Noordeinde in Den Haag gekomen en we hebben haar met eigen ogen aanschouwd. Miracle, de Gouden Ri de heer G. Verbeek uit Aalsmeer in Bagatel le bij Parijs deze maand da roem verwierf de schoonste roos van heel de wereld gekweekt te hebben Zwaar Het ls voor het eerst in de geschie denis, dat een Nederlandse roos tot gou den roos werd verheven. We hebben u al verteld, dat aan de bekroning een zorgvuldig onderzoek is voorafgegaan. Een roos wordt niet zo maar een gou den roos. Een half Jaar is het produkt van de heer Verbeek door deskundigen met wereldnaam gadegeslagen en be- En de concurrentie was groot. Want beroemde kwekers uit de gehele wereld dongen met hun produkt mee naar de ere-titeL Mode In rozen, hoorden we. bestaat ook een mode. De donkerrode rozen bijvoorbeeld worden nu „zwartkijkers" genoemd. Men riet op het ogenblik liever de lichtere soorten. Een moderne roos Is Peace, zachtgeel met rose-rode toppen en nu al jaren favo riet. Ook ln d« kasrozen, dus de rozen, die we ln de winkel kopen ls een mode, maar een oude getrouwe blijft de witte geuren de Keizerin Augusta Victoria (sinds 1890) en de parel van Aalsmeer, prachtig diep rood. een der eerste rozen, die ook 's win ters. althans ln de kas. wilde bloeien. Plagiaat Wist u overigens, dat men pas sinds 1925 winterrozen heeft? De eerste was een Amerikaanse kweek, de Columbia Rozen kweken, zo ls ons verteld, ls een moeizaam en kostbaar werk. De kweker, die een au perroos verkrijgt is gelukkig Om te zorgen, dat hij ook werkelijk pro fijt van zijn werk zal hebben, is een rozenpstent ingesteld, een soort auteurs recht op rozen, dat pas wordt verleend na een nauwkeurige vaststelling van de eigenschappen van de roos. Voor elke struik, die van de gepaten teerde roos wordt verkocht moet dan een vast bedrag aan de kweker worden be- zwerver

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5