towjets torpederen het ontwapeningsgesprek Het weer van a.s. zondag ►...dus bierweer! Libanon zal eventueel hulp van V.N.-troepen vragen f Jliciuuc £d&srt)c (üourmtt WESTEN TREFT TOCH VOORBEREIDINGEN Tijdverspilling door Amerikas houding Verbreking diplomatieke betrekkingen Belgrado- communistisch-China in. Luns naar De Gaulle Eyskens presenteert nieuwe kabinet Vanguard-raket faalde weer til! "bONDERDAC 26 Jl'Nl 1958 BUREAUS Steenstraal 37. Directie. Redactie. Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0 20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting.) Postrekening 58938. LHRISTELIJK-N ATIOIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken W5taahwslidi te-ahcUcom myo (Hti ia lejiljenspijct" Negenendertigste jaargang no. 11294 Bezwaren tegen NIEUWE B.W. Zie pagina 5 Imaarschalk Lord Montgomery of EI Alamcin bracht vandaag zijn afscheids- l ,rJ Nederland, waarmee hjj zulke goedé betrekkingen heeft onderhouden. het vliegveld Valkenburg werd hij vanmorgen verwelkomd, o.a. door de derlandse chefs van staven, vice-admiraal H. H. L. Pröpper (marinestaf), achter rechts luit.-generaal G. J. Le Fèvre de Montigny (generale staf) en luit.- en-seraal H. Schaper (luchtmachtstaf) schuilgaan, en verder door de Britse am- isadcur Sir Paul Mason (gedeeltelijk achter Montgomery zichtbaar) en de com- indant van Valkenburg, kapt.t.z.-vlieger W. O. P. R. Aernout (Ijnks). De veld- tarschalk inspecteerde een mariniersdetachement onder commando van de Ijoor der mariniers A. J. van Bork. Daarna ging het gezelschap per auto naar Den Haag. O USLAND dreigt de conferentie van atoomdeskundigen tussen Oost en -*-*■ West, die dinsdag 1 juli in Genève zou beginnen, op het laatste ogen blik nog te torpederen. Een verraste Amerikaanse regering ontving giste ren een nota van Moskou, waarin Rusland meedeelt geen afgevaardigden naar Genève te zenden, wanneer Amerika niet bereid is over de politieke beslissing van het staken van de kernproeven te praten. „Wanneer Amerika dit niet wil", schreef minister van buitenlandse zaken Gromyko, „is de conferentie een verspilling van tijd." Onmiddellijk fta het ontvangen van de nota, onderbrak president Eisen hower zijn golfspel om de nieuwe ontwikkeling met minister Dulles te be spreken. Later op de avond verklaarde de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, dat de V.S. niettemin zullen voortgaan met het treffen van voorbereidingen voor de „technische" besprekingen. Ook de Engelse minister van buiten landse zaken, Selwyn Lloyd, zei gister avond te hopen, dat de besprekingen in Genève nog door zullen gaan. „Deze besprekingen zijn noodzakelijk", verzekerde hij, „en de Engelse regering wil ze zien slagen." BBfD-SLAVIë zal vermoedelijk ech(seen nieuwe ambassadeur naar zenden, daar ambassadeur, Popovic, 22.0ft onbehoorlijk en onbetamelijk theihandeld. De Chinezen weiger- .deze week op zijn afscheidsre des te verschijnen en op het ver- van Popovic om de gebruike- I afscheidsbezoeken te mogen gen is niet gereageerd. tegenmaatregel zullen de Chinezen wordt verwacht hun ambassadeur Blgrado terugroepen. Men veronder- de andere communistische lan- lit voorbeeld zullen volgen. De en menen, dat de boycot van slechts een eerste stap is in een lurige campagne. s met Bulgarije oefent ilavië verscherpte controle uit om ist van ongewenste elemen- houden. Bulgarije zou een le rol spelen In de pas ont- Ide anti-Tito-campagne van het Sow- pk. l de controle langs de grenzen van ister Luns zal maandag, 30 juni, te besprekingen voeren met de Frans» Ier van buitenlandse zaken. Op de- -j dag zal minister Luns eveneen» in ontvangen door minister-presi- ch- de Gaulle ©lan in Parijs letaal Salan. de vertegenwoordiger premier De Gaulle in Algerije, is erdèn in Parijs aangekomen voor de lereiding van het tweede bezoek van rste minister aan Algerije op 2. 3 en 1. Volgens een onbevestigd bericht Salan ook militaire versterkingen rdf vragen B)or doodslag en edeplichtigheid vier jaar Bossche gerechtshof heeft gisteren ger beroep de mijnwerker A. A. uit en en de vrouw A. R. int Hoens- respectievelijk wegens poging tot lag en medeplichtigheid daaraan, veroordeeld tot vier Jaar gevange- ef met aftrek van voorarrest. D« ■^reur-genera al had tegen A. vier 11 i tegen Roemenië, Hongarije en Albanië is ver scherpt. Bij de Italiaanse en Oostenrijks! grenzen zijn geen bijzondere maatregelen genomen. Het officiële Zuidslavisohe par tijblad „Koimmist" schreef gisteren, dat de anti-Tito-campagne een avonturisme is, dat een nadelige invloed oefent op het streven van de Sowjetunde en dat van andere landen om tot internationale over eenstemming te komen. Persinstituut doet beroep op Sukarno Het Internationaal Persinstituut in Zü- rioh heeft een beroep op president Su karno gedaan om de vrijlating van twee journalisten in Indonesië, Mochtar Lubis en S. F. Hsieb. te bewerkstelligen, of, in dien beschuldigingen tegen hen zijn uit gebracht, die buiten hun journalistieke werk staan, ervoor te zorgen, dat deze beschuldigingen worden bekendgemaakt en hun een eerlijke en spoedige berech ting wordt gegeven. In de brief aan Soekarno, die onder tekend is door de voorzitter van het be stuur nam het I.P.I. dr. Urs Schwarz, wordt gezegd, dat het instituut met be zorgdheid en 6pijt de toenemende fre quentie waarneemt, waarmee in Indone sië 6tappen worden genomen, die een inbreuk vormen op de persvrijheid. De taak die de waarnemers der Ver. Naties in Libanon hebben, is verre van gemakkelijk, daar de opstande lingenleider Sabri Hamadi heeft la ten weten dat hij geen waarnemers wenst in het door hem beheerste ge bied. Dezer dagen heeft het hoofd der waarnemers, de Zweedse kolonel Hollersward (rechts), een gesprek over deze kwestie gehad met de ad judant van Hamadi. Mohammed Yaghi. De rebel toonde zijn onver schilligheid door de vertegenwoor diger der Verenigde Naties te ont vangen in een kamerjas „Ik ben teleurgesteld en verrast door de inhoud van deze nota, n ik wil haar niet als het laatste Rus sische antwoord beschouwen. Wij willen Rusland een laatste kans geven", zo zei Dulles. De ontstellende Russische nota kwam nauwelijks 24 uur na de nota, waarin de Russen verklaarden, dat de conferentie in Genève 1 juli kon beginnen. Kort en bon dig eist Rusland in deze nota, dat Ame rika verzekeringen doet over de politieke kant van het vraagstuk van het staken van de kernproeven, terwijl het heel goed weet, dat minister Dulles vorige week nog heeft verklaard, dat de besprekingen lou ter van technische aard zullen zijn zonder enig politiek voorbehoud Verplichting Op zijn persconferentie, die minister Dulles gisteravond laat in het Witte Huis hield, ging hij dan ook uitvoerig op deze kwestie in. De Russen, zei Dulles, zijn er klaarblijkelijk op uit een aanwijzing te verkrijgen, dat de Verenigde Staten, in dien er in Genève technische besprekingen worden gehouden, gebonden zouden zijn hun proeven met kernwapens te staken. En dit los gezien van het resultaat van de conferentie en de andere kanten van het ontwapeningsvraagstuk „En dat is iets", aldus de Amerikaanse minister, „waartoe wij ons nooit zullen laten verplichten. Het resultaat van de Gcncefse conferentie kan het bereiken een politieke overeenkomst wel ver gemakkelijken, maar politieke binding raf is onaanvaardbaar." Kcibi nets form atie in Italië President Gronchi van Italië heeft de christendemocratische politicus Amintor» Fanfani verzocht een kabinet te vor- i, aldus is officieel in Rome bekend gemaakt. Fanfani heeft zich zoals in Italië gebruikelijk is de inwilliging het verzoek voorbehouden. W.-Duitse boeren bevreesd voor Ned. „dumping" De in West-Duitsland gelegerde Ame rikaanse troepen, die tot dusverre een groot deel van hun melk van Noord- duitse bedrijven betrokken, wordt thans Nederlandse melk aangeboden, die negen pfennig per liter goedkoper is. Dit is een van de argumenten, die gis teren ter tafel werden gebracht tijdens een bijeenkomst van het Duitse econo mische kabinet, waar actuele agrarische kwesties werden besproken. Bij de afzet van roomboter, melk, volle melkpoeder en kaas zouden de laatste tijden moeilijkheden zijn ontstaan dooi de verkoopmethoden van de Nederlan ders. De Duitse Boerenbond heeft in dit verband al van Nederlandse dumping gesproken. Een en ander zal op de van 3 tot 12 juli te Stresa te houden land bouwconferentie ter sprake worden ge bracht. Het Duitse curatorium ter bevordo ring van de melkafzet heeft onmiddel lijke invoering van een anti-dumping- recht verlangd. Volgens de boerenbond zouden er minimumprijzen moeten wor den vastgesteld. Ook zou men kunnen, overwegen, de liberalisatie van de kaas import althans tijdelijk op te heffen, indien niet binnen ongeveer tien dagen de „dumping" van de kaas zou worden gestaakt. De Eschenheimer toren wordt lelijk in 't nauw gedreven, want men kampt in de Westduitse stad Frankfort met een in Nederland over bekend probleem steeds dreigender naderen de grote moderne ge bouwen het weinige dat is overgebleven uit vroegere eeuwen. Achter de toren verrijst een hypermodern bouwwerk van de Duitse posterijen PROFESSOR GASTON EYSKENS heeft gisteravond de door hem gevormde minderheidsregering be kendgemaakt en reeds vandaag zijn de nieuwe ministers door koning Boudewijn beëdigd. De regerings verklaring wordt de volgende week dinsdag eerst in de Kamer van Volksvertegenwoordigers en daarna in.de Senaat voorgelezen. De Kamer van Volksvertegenwoordigers waarin de regeringspartij, de Chris telijke Volkspartij, geen meerder heid heeft zal dan over de investi tuur stemmen. Zoals gemeld gaf koning Boudewijn prof. Eyskens opdracht een uit leden de C.V.P. bestaand kabinet te von toen een coalitie met de socialisten of de liberalen onmogelijk bleek. De ste programmapunten van de nietr gering zijn: 1. Beperking van de diensttijd dienstplichtigen van vijftien ot twaalf maanden. 2. Het vinden van een regeling schoolvraagstuk en vrij onderwijs tot achttien jaar. 3. Verhoging van do ouderdomspen- De samenstelling van de regering luidt: Premier: Eyskens; buitenlandse zaken: Pierre Wigny; buitenlandse handel: An- dré Dequae; binnenlandse zaken: Charles Heger; onderwijs: Maurice van Hemel- rijck; financiën: Jean van Houtte; ver bindingen: P. W. Seghers; openbare ge zondheid: Robert Houbens; middenstands zaken: Paul van den Boeynants; justitie: Pierre Harmei; economische zaken: Ray mond Scheyven; defensie: Arthur Gilson; PERSCONFERENTIE PRESIDENT SJAMOEN IV/IJ willen geen interventie en wij willen zelf het werk doen. Maar als de Libanon zelf, of de waarnemers der Verenigde Naties er niet in zouden slagen, de infiltratie tegen te houden, dan ben ik van mening, dat een politiemacht der V.N. de juiste manier is om deze infiltratie te doen be ëindigen." Dit is een verklaring, die president Sjamoen van de Libanon af legde tijdens een gisteren gehouden persconferentie. Hij zei, dat de inmen ging van Syrië en Egypte een nieuwe mijlpaal is in het streven van de Verenigde Arabische Republiek om de Arabische wereld te overheersen. De eerste was in april 1957 de poging geweest om de wettige regering var Jordanië omver te werpen. de opstandelingen. Hij meende, dat ei thans tussen de tien- en twaalfduizend re bellen legen de regering staan aangetre den Volgens hem infriltreerden nog steeds Egyptische, Syrische en Palestijnse terro risten en werden op grote schaal militaire wapenvoorraden gesmokkeld De President zcidc, dat 25 lol 30 procenl van de opstandelingen uit Syrlërs ei Egyptenaren bestaat. Volgens hem telleL de rebellen thans driemaal meer leden dan bij het begin van de opstand, nu 47 dagen geleden. Voorts wees hij erop, dat een garnizoen in het zuidelijke deel van de Libanon door mortieren van Syrisch gebied af was be schoten Gelukkig waren er waarnemers van de V.N. ter plaatse en zij konden van een en ander kennisnemen en de onont- plofte granaten zien en onderzoeken. Paspoorten De President beweerde ook, dat de Egyptische ambassade in Beiroet paspoor- afgeeft aan Libanese onderdanen, die de oppositie behoren om hen te helpen uit het land te vluchten of hun gezinnen uit het land te sturen. Gisteravond zijn in Beiroet, waar de rebellen zich onder leiding van de oud premier Saeb Salam hebben ingegraven, zware gevechten uitgebroken. Bij dit tref fen werden mitrailleurs, mortieren, bom men en kleine wapens gebruikt. Vrijwel tegelijkertijd brak een schietgevecht uil bij het postkantoor, terwijl in de Chris- tenwijk bommen explodeerden. Schipholtarieven blijven laagste De minister van verkeer en waterstaat heeft in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer E. Visch (kath. v.) in zake de voorgenomen verhoging van de landingstarieven op Schiphol mee gedeeld, dat deze tarieven ook na de ver hoging de laagste zijn van Weet-Europa Over de hoogte en invoering van deze tarieven i6 nog overleg gaande, aldus mr. Algera, die zich zijn oordeel over deze zaak wenst voor te behouden. Bisschop Roermond mgr. Hanssen overleden Gistermorgen om kwart voor tien ls de bisschop van Roermond, dr. J. M. J. A. Hanssen in het SL Radboudziekenhuia te Nijmegen, waar hij enige weken geleden werd opgenomen, op 52-jarige leeftijd overleden. arbeid: Leon Servais; landbouw: baron Albert de Vleesohauwer; openbare ken: Paul Meyers. Gilson, Van de Boeynants, Scheyven, Servais, Van Hemelrijck, Houbens Meyere hebben voor de eerste maal zit ting in een kabinet. Vandaag zou nieuwe minister voor koloniën worden gekozen. De naam van het departement wordt dan tevens gewijzigd in „Over zeese gebiedsdelen". Contact journalisten L.\.D. bereid tot nader overleg Twee Journalisten van De Telegraaf zullen voortaan slechts inlichtingen de Legervoorliehtingsddenst krijgen, in dien zij het verzoek daartoe schriftelijk indienen. Het antwoord zal dan ook schriftelijk worden gegeven, zo heeft mi nister Staf in antwoord op vragen het Tweede Kamerlid mr. K. T. Rijckevorsel (kath.v.) meegedeeld. Reden daarvoor is de manier, waarop de journalisten hebben gemeend telefoon gesprekken met functionarissen vaa L.V.D. te kunnen voeren. De minister meent, dart redelijke omgangsvormen ln acht genomen kunnen worden. Slechts het persoonlijk optreden is in het geding geweest; niet de zaak, waar ging. De getroffen maatregel houdt geen gevaar in voor het redelijk en tijdig verstrekken van inlichtingen. De minister is bereid het normale ver keer terstond te doen heratellen, Indien de betrokken journalisten er blijk van geven zich te willen houden aan de door de minister daarvoor gestelde voorwaar den. De minister is bereid tot overleg met de twee journalisten, indien dat dienstig mocht worden geoordeeld. Dr. Polak afdelings hoofd Int. Monetaire Fonds De Nederlander dr. J. J. Polak is be noemd tot hoofd van de afdeling re search van het Internationale Monetair» Fonds. Dr. Polak werd in 1914 in Rotterdam geboren en ls sinds 1952 onder-dirccteur van de desbetreffende afdeling. Van zijn hand verschenen enige werken over Achttien minuten nadat vanmorgen in alle vroegte op het proeftorrein van d® Amerikaanse marine bij Cape Canaveral een Vanguard-raket was gelanceerd, kwam de mededeling, dat de in de neus van da raket vervoerde satelliet haar baan niet had bereikt, daar de tweede trap van da raket niet werkte. De kunstmaan had de grootte van een sinaasappel, een gewicht van tien kilo en beschikte over apparaten, waarmee men gegevens over kosmische straling wilda verkrijgen. De 22 meter lange raket be reikte een hoogte van omstreeks 55 k.m. „General Electric heeft medegedeeld, dat zij bezig is met de constructie van een raketmotor van een geheel nieuw® conceptie, die in staat is een satelliet vao tien ton te lanceren. De stuwkracht van de Alcuwe motor zou 250.000 tot 500 000 k.g. zijn, dat wil zeggen ongeveer gelijk aan de stuwkracht, die nodig was om de derde Russische Spoetnik in een baan om de aarde te brengen. Al 30 mille voor Anne Frankhuis De oproep van de burgemeester van Amsterdam om geld te ötorten voor het behoud van het Anne Frank-tiuic heeft veel weerklank gevonden. Gisteren, vijf dagen nadat de eerste giro's binnenkwa men, was bijna 30.000 gulden ontvangen. Voor eind juli hoopt men op giro 12 350.000 te hebben ontvangen voor het behoud van het vermaarde „Achterhuis" aan de Prinsengracht Kunnen gemeenten weer zelf geld lenen? Is minister Struijcken bereid te bevor deren, dat de gemeenten althans en ten minste voor consolidatiedoedeinden wederom zelfstandig toit het sluiten van geldleningen kunnen overgaan? Dat vraagt het Tweede-Kamerlid dr. M. A. M. van Heivoort (kath. v.) die tevens van de minister wil weten of hij van oordeel ls, dat het systeem van concentratie der kapitaalvoorziening van de gemeenten bij de n.v. Bank voor Nederlandse Ge meenten nog langer gehandhaafd dient t« blijven. W isselvallig De Bilt verwacht tot mor- genavond: Vanavond en vannacht tij - ■sHk delljk regen, morgen overdag nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. VL Matige tot krachtige wind, aanvankelijk tussen oost en zuid, later tussen zuid en est. Weinig verandering ln temperatuur. (Opgemaakt om 1-1.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 27 juni: zon op 4.21; onder 21.04. Maan op 6.52, onder 1.37. HET WEER ES EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur lil Stockholm kopenh. IMC0S Het koele veranderlijke Regenbuien waarschijnlijk. Win binnen 8 degenl Schrijf ep brielkeert hoeveel mm necrtlig tn hoeveel uur zonneschijn u voor a.t. zondag verwacht. Stuur a«n Het bier Ie weer ben'. Poetbva 2200. Ameterdem. Briefkaarten uiterlijk vrijdag gi itat komt bij met In. e De Bilt) wint 1000 guldi Deze International Meteorologleel Coneultan! de RAF weerkundigen, die deeti|da het weer de geallieerde operetlee voorepelden {-FUTEN e Vijlde dronk graag bier en atlchtt® eldnjk Philip® de Schono. verhit, rater - en etlorl De Geuzen dronken winon de 80-|»rlge oorlog, geen bier - h.j verloor de eleg bij Waterloo (en zijn kroon). BIC* II BCIT *00* 0CI0CN Hij: Ober, een bier Ober 'En voor Mevrouw?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1