Jlieumc ^ciJtsrijc Courant /Vntillianen willen baas eigen huis blijven in 5taten vragen ontbinding en nieuwe verkiezingen I Kolenvoorraden stapelen zich op in West-Europa Detachement nog niet op Libanon sterkte franse schrijvers zullen ^wreedheden van troepen in Algerije onderzoeken Sukarno wijzigt het kabinet Verhouding Moskou-Bonn opnieuw gespannen Autogangsters aan het werk de omgeving van Bonn ui Jhr. B. de Jonge overleden üli WOENSDAG 25 JUNI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 38936. Negenendertig*»* jaargang no. 11293 LtiRlSTELlJK'HATIOHAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stflithttstirtj is ahrblmti myo 0«r' ia legqensport" Belgische regering voor moeilijke laak Zie pagina 4 Twee foto's; tweemaal opge wonden mensen; tweemaal stukgegooide ruiten beeld i de betrekkingen tussen Oost en West na de executie t de Hongaarse vrijheids strijders. De bovenste foto geeft een beeld van de aanval op de Duitse ambassade te Moskou. De politie arriveerde te laat, reageerde maar heel lauw en uit het Kremlin is nog geen woord ter verontschuldi ging gekomen. )E STATEN van de Nederlandse Antillen hebben de regering verzocht over te gaan tot ontbinding van de Staten en het uitschrijven van ver- iezingen op korte termijn, om een herziening van het Statuut van het [oninkrijk en van andere rijkswetten, waarover grote ontevredenheid be- iaat, mogelijk te maken. In een motie, die door de regeringspartijen werd igediend, wordt gesteld, dat de bepalingen van het Statuut de zelfstandig van de Antillen in gevaar brengen en de eilanden in een onderge- :hikte positie plaatsen. Er zijn bepalingen in het Statuut, l werd tijdens het debat door de jer Bikker van de democratische Irtij gezegd, die verhinderen, dat ij baas in eigen huis blijven. Met idruk verzekerde deze afgevaar- gde, die felle kritiek op het Statuut ld, dat de liefde van het volk voor it vorstenhuis en de wens om blij- 3id in rijksverband samen te wer- tn, buiten iedere twijfel staat. nde motie, die met 12 tegen 9 stemmen i aangenomen, wordt geconstateerd, sedert het in werking treden van de we rechtsorde, herhaaldelijk menings- tschillen zijn ontstaan tussen de rege- #lg van de Nederlandse Antillen en dc Kring van het Koninkrijk. De oorzaak van deze meningsverschillen e dat de organen van het Koninkrijk de palingen van het Statuut zodanig heb- g p uitgelegd, dat de autonomie belang- t werd beperkt en de bevoegdheden van r. autonome Antilliaanse regering belang- k werden bekort fen dergelijke interpretatie, zo wordt de resolutie gesteld, is in strijd met wat ;esproken is tussen de vertegenwoordl- !s van de drie landen tijdens de ge- •rde onderhandelingen, die aan het tot tid komen van het Statuut voorafgingen, jij het zoeken van een oplossing voor tane moeilijkheden is gebleken, Nederlandse zijde een houding d aangenomen, die de indruk wekte, de rijksdelen overzee en met name de lerlandse Antillen ten opzichte van Ne land niet in een nevengeschikte, maar ondergeschikte positie staan. Het rdt daarom wenselijk geacht, dat de alingen, die de zelfstandigheid van de illen in gevaar brengen, worden her deze herziening moet het volk van Nederlandse Antillen zich vrij kunnen preken. Deze uitspraak is, gezien de rsende spanningen in verband met het taande meningsverschil, op korte ter- venst. In de motie werd nog op- jerkt, dat de uitspraak van het volk de mogelijkheid moet openen een ziening van de verhoudingen met de delen van het Koninkrijk aan de Het debat ijdens het debat wees de heer cker van de democratische partij p, dat reeds bij de besprekingen New York tussen de Antilliaanse egatie en wijlen minister Kern- np was afgesproken, dat het Sta lt geen eindpunt was en dat een ziging door onderling overleg gelijk moest zijn. et Statuut moet door de destijds in w York gemaakte afspraken worden erst. Maar reeds kort na het in wer- treden van het Statuut heeft de toen- ige gouverneur een bepaling op een geïnterpreteerd, die hem bevoegd- gaf, die hij feitelijk niet had. Hij ef zich beschouwen als een koloniale chthebber, zei de heer Bikker. Deson- tks duurde het geruime tijd voordat T werd teruggeroepen «en dergelijke houding van de rijks- jering is niet te rijmen met een loyali 5 voering van het Statuut. Dit voorval b het eerste bewijs, dat de Antillen niet als een gelijkwaardige partner wer den beschouwd. Een ander bewijs was een conflict dat zich voordeed tussen de waar nemende procureur-generaal van de Ne derlandse Antillen en de Antilliaanse re gering. De waarnemend gouverneur heeft toen de interventie van de rijksregering inge roepen. Dit heeft geleid tot de conclusie, dat of het Statuut, of het reglement van gouverneur de autonomie niet voldoen de waarborgen. Erger was echter, dat de houding van de rijksregering te wensen overliet. Wij kunnen niet aanvaarden, vervolgde de heer Bikker, dat er steeds aan vigeren- bepalingen interpretaties worden ge geven, die conflicten doen ontstaan. Wij kunnen niet accepteren, dat instanties, die geroepen zijn beslissingen te nemen deze ontwijken en halve antwoorden geven. Van de zijde van de oppositie werd met nadruk gesteld, dat iedere mogelijkheid tot voorbereiding op het debat heeft ont broken. Er was geen enkel stuk over het belangrijke agendapunt ontvangen. Ook was aan het openbaar debat geen commis sievergadering voorafgegaan. Mr. Debrot van de katholieke volkspartij had de indruk van de vergadering gekre gen, dat men verbitterd is, geen gelijk te krijgen in een zaak, waarin men geen gelijk heeft. Hij achtte de behandeling dit onderwerp vlak voor de verkiezingen onverantwoord Overigens waren de heren Debrot de andere leden van de oppositie voor ontbinding van de Staten De heer Van der Hoeven van de onaf hankelijke partij merkte op, dat de rege ring van de Nederlandse Antillen de Sta ten nimmer op de hoogte had gesteld de bestaande conflicten. Als de volksvertegenwoordiging al niet op de hoogte is, hoe zal het volk dan zelf kunnen oordelen, vroeg de heer Van der Hoeven zich af. Wijziging van het Statuut is slechts mogelijk in een rustige sfeei en na een gedegen voorbereiding. De heer Vogez zei, dat zijn fractie var de nationale volkspartij nimmer zal mee werken aan enige handeling, die de band met Nederland zal verbreken. Mr. dr. Da Costa Gomez leverde namens zijn fractie een brief in, waarin een nieuwe vergade ring van de Staten werd verzocht ovei hetzelfde onderwerp, maar dan met on beperkte spreektijd. (Van een onzer verslaggevers.) TAE CHEF van de generale staf. luitenant-generaal G. J. Ie Fevre de Montigny, heeft luitenant kolonel P. de Bruin, commandant van het korps commandotroepen op dracht gegeven een detachement te Downingstreet no. 10, de woning van Engelands eerste minister, mag dan bijna op instorten staan, er is altijd nog plaats voor een eendenmoeder met haar kin deren. In het voorjaar kwam een eendenpaar over de muur de tuin invliegen nu is het paar uitgegroeid tot een gezond gezin van elf jongen. FRANSE REGERING heeft voor één departement in Alge- t een groot ontwikkelingsproject tgekondigd om de economische en Iitieke ontwikkeling in dat gebied bespoedigen. De miljarden, die it de verwezenlijking daarvan zijn inoeid, hoopt men te verkrijgen uit olierijkdommen in de Sahara. Het in zal worden uitgevoerd door het nisterie van opbouw met hulp gerijnse technici. edert generaal De Gaulle aan cht is, zijn in Algerije geen marte len meer gepleegd, aldus verklaarde teren minister Malraux te Parijs Kring heeft drie Nobelprijswinnaars, jnc°'s Mauriac, Albert Camus en I Martin du Gard, uitgenodigd lerzoek in te stellen naar de begane ftedheden in Algerije. Zij zullen I Gaulle de nodige bevoegdheden ont ogen. In Algiers hebben gisteren 100 gi (luierde vrouwen voor het hoofdburea van politie de vrijlating geëist van hu mannen, die door de Fransen worden vastgehouden. Van sommigen was laatste twee jaar geen teken van leven meer ontvangen. Nog nooit is een derge lijke betoging in Algerije gehouden Rol in NAVO De Paus heeft De Gaulle een tele; gezonden in antwoord op een boodschap van de Franse premier. De Paus we De Gaulle succes bij de aanvaarding zijn nieuwe taak en verleende hem gaarne de „vaderlijke apostolische gen". De Gaulle heeft gisteren, zoals in deel van onze edities al is gemeld, gesprek gevoerd met generaal Norstad. de NAVO-opperbevelhebber in Europa De Franse regeringsleider zou een vere rol van Frankrijk in de NAVC bepleiten. vormen, dat eventueel naar de Liba non kan worden uitgezonden. De sterkte van het detachement zou ongeveer 80 man moeten bedragen onder wie veertien officieren en onderofficieren. De belangstelling onder de militairen om dit detachement deel uit maken ia zeer groot. De minderjarigen onder hen zullen echter daarvoor toestemming dienen te hebben van hun ouders of Naar wij vernemen hebben enige ouders geweigerd die toestemming te ver lenen, met het gevolg, dat het detache ment niet de vereiste sterkte heeft ge kregen. Inplaats van ongeveer 80 man bestaat het tot op heden uit nauwelijks Overwogen wordt om indien inderdaad tot uitzending van een Nederlands deta chement naar dc Libanon wordt besloten, de aanvulling uit andere onderdelen te betrekken. President Sukarno heeft vanmorgen de reeds lang verwachte wijzigingen in het kabinet-Djuanda bekendgemaakt, komt een nieuwe minister van handel er komen vijf nieuwe ministers v staat. Drie ministeries worden opgeheven. Sukarno verzekerde echter, dat geen verandering zal komen in de politiek van de Indonesische regering. De directeur van de Indonesische staats bank, Rachmaj Muljomiseno, wordt mi nister van handel in de plaats van Sunardjo. Volgens de president is Su- nardjo op verzoek van zijn eigen partij ontslagen. Opgeheven worden de mi nisteries van organisatie, van het „volkspotentieel" en van interregionale betrekkingen. Tot de ministers van staat behoort de voormalige militaire commandant van West-Java, kolonel Suprasoji. Fel protest van West-Duitsland (Van onze correspondent.) gR is maandag tijdens de bekoge- De onderste foto geeft een beeld van de relletjes voor de Sowjet- ambassade in New York. De politie deed al haar best om de opgewon den demonstranten (de meesten Hongaren) te verwijderen. En het beste bewijs daarvan is dat vier politiemannen gewond raakten en zes Hongaren werden gearresteerd. ling van de Westduitse ambas sade in Moskou met stenen en (volle) inktpotten meer vernield dan een aantal vensterruiten. Er is ook een hoop politiek porselein gesneuveld: het zo tere glaswerk van de West duits-Russische betrekkingen, die zich na de recente ondertekening in Bonn van het handelsverdrag tussen de beide landen eindelijk schenen te versterken. Weer verkeren deze be trekkingen na de Moskouse betogin gen van maandag in het stadium van uitwisseling van protestnota's. Gistermiddag heeft de Westduitse mi nister van buitenlandse zaken. dr. von Brentano de Russische chargé d'affaires, gezant Orloff. bü zich ontboden. Minister van feren-tano overhandigde do gezant een in scherpe bewoordingen ge stelde protestnota, waarin een schildering wordt gegeven van de gebeurtenissen van maandag. In de nota verklaart de bonds regering dat zij deze gebeurtenissen deo te ernstiger acht, aangezien in verband met de reeds verwachte demonstraties do Westduitse ambassadeur in Moskou. Krol], herhaaldelijk om bescherming had ge vraagd. die hem echter werd onthouden. Aangezien ook tijdens de demonstraties zelf de Moskouse politie niet onmiddellijk ingreep, acht de bondsregering de con clusie gewettigd dat de demonstraties do goedkeuring van de Russische regering hadden. Het heeft in Bonn bevreemding gewekt, aldus de nota, dat het Kremlin zich na de demonstraties niet onmiddellijk heeft verontschuldigd en aanbood do schade te vergoeden. De bondsregering Dr. Houwink naar Euratom Naar het A.N.P verneemt, zal dr. Ir R. Houwink. technisch directeur van hot Reactor Centrum Nederland, worden be noemd tot directeur bij Euratom, de Euro pese organisatie voor de toepassing ontwikkeling der kernenergie. De taak van dr. Houwink zal ln het bij zonder de vraagstukken omvatten, die verband houden met de pcrsoneelsoplei- ding, de technische berichtgeving e documentatie bij Euratom. Minister Zijlstraprijzen aan de conjunctuur aanpassen (Van een onzer redacteuren.) STRAATSBURG, dinsdagavond. IN WEST-EUROPA stapelen zich momenteel enorme kolenvoorraden op. Deskundigen hebben uitgerekend, dat eind september de voorraad kolen in de zes E.G.K.S.-landen niet minder dan 19.672 ton zal bedragen. Op de zelfde datum zal er een overschot aan cokes zijn van 6.263 ton. Deze voor raden hebben in België eil West-Duitsland reeds geleid tot verkorting var de arbeidstijd in de mijnen. Deze opeenhoping van voorraden is vooral ontstaan door de prijsdaling van de Amerikaanse kolen. windsman onthulde, dat er geen sprake van Is. dat de meerderheid van de van ministers alleen maar ..nee" heeft gezegd tegen het voorstel van de Hoge Autoriteit, maar dat zij ook een uitweg de moeilijkheden heeft aangegeven: Aan een bespreking van dit probleem kon het Europese parlement uiteraard niet ontkomen. De Hoge Autoriteit had een plan ontworpen om voor de sociale en economische moeilijkheden, die aan deze voorraadvorming vastzitten, een op lossing te vinden. Dit Europese toporgaan voor kolen en staal wenste een heffing op te leggen van vijf dollarcent per ton gedolven steenkool. Dat bedrag zou in een kas gestort moeten worden, waaruit dan weer een financieringstoeslag ge geven zou worden van 1 dollarcent voor elke ton kolen die in voorraad is. Dit voorstel is door de raad van ministers afgewezen. De Nederlandse minister van econo mische zaken, prof. dr. J. Zijlstra. heeft als fungerend voorzitter van de bijzon dere ministerraad, over deze afwijzing nog het een en ander gezegd. De be- n.l. prijsverlaging. Naar zijn mening is een oplossing op commerciële basis mogelijk als kolenprijspolitiek aanpast aan de huidig» conjuncturele situatie. Het was de Ne derlandse socialist, Nederhorst, die mens zijn fractie de raad van ministers had verweten een te negatieve houding te hebben aangenomen. Minister Zijlsti keerde zich tegen de socialistische ve wijten met de uitlating, d: sche politiek ook sociale politiek zijn, maar dat daarom sociale politiek ook economische politiek is. De rapporteur over deze k' TOEN de recherche in Bonn maan dagavond yoor de zoveelste maal werd gealarmeerd in verband met de diefstal van een personenauto kon zij niet vermoeden, dat ditmaal de „Mordkommission" eraan te pas zou moeten komen. Later in de avond namelijk kwamen uit verschillende dorpen en gehuchten in het voor-Eifelgebied ten zuidwesten van Boni allerlei berichten over gangsterachtige da den door de inzittenden van wat vermoe deljjk de gestolen Opel was. Twee van deie berichten waren «eer ernstig: ztJ meldden de moord op de hereboer Grif fels en de gemeentebode Feiten, kennelijk zonder enig verband en herkenbaar tief. Bij boer Griffels hadden de autodieven angebeld, omdat zij het hele huls ver licht zagen (zo reconstrueert de politi» het tenminste) in verband met de verjaar dag van de schoonvader van de boer, op wie men Juist het glas had geheven. Boer Griffels dacht vermoedelijk, dat er nog meer gasten kwamen om zijn schoonvader te feliciteren, maar werd, toen hij de deur van zijn woning opendeed, neergeschoten. Zo ongeveer was ook de toedracht bij de moord op gemeentebode Feiten. Daar wierpen de inmiddels tot moordenaar» geworden autodieven een kei door een der ramen van het dorpscafé in Eggers Enkele stamgasten, die aan hun avond- biertje waren, liepen naar buiten om d* vandalen in hun kladden te grijpen. Toen zij In de deuropening verschenen, trof hen een hagel van kogels, bode Feiten trof, die dood neerstortte. Uit vele andere dorpen werden in de loop van de maandagavond nog schietpartijen gemeld, waarbij evenwel geen mensen levens te betreuren waren Dinsdagmorgen vond men in de buitenwijken van Bonn de verlaten onbeschadigde en kennelijk zeer des kundig gereden auto. Van de auto dieven annex dubbele moordenaars ontbreekt elk spoor. Omdat de Bonn- se politie gelooft, dat zij voor hun vlucht nog een tweede wagen stalen, is in de hele bondsrepubliek de po litie thans op jacht. Voorlopig tast zij echter volkomen in het duister. Belgische christen-democraat Bertrand, had voor deze ministeriële uiteenzetting er zijn teleurstelling over geuit, dat slechts twee regeringen bereid plan van de Hoge Autoriteit te steunen. Op welke wijze moet dan de Hog* Autoriteit voldoen aan haar verdragsver plichting om de werkgelegenheid en produktiviteit in stand te houden? vroeg hij en hij waarschuwde, dat de mijnwerkers niet de dupe mogen worden van de afremming van de kolenproduktie De heer Bertrand sprak overigens over het feit, dat een deel van de Bel gische mijnindustrie zeer verouderd la En dat de afgelopen vijf jaar de mod< mijnen in West-Europa grote bedragen op tafel hebben gelegd om het Belgisch* mijnwezen, voor zover nodig, te modee niseren. Van deze modernisering praktijk weinig of niets terecht gekomen En daarom zitten nu juist de Belgen de grootste problemen. Daarover zal daag in Straatsburg waarschijnlijk nog wel het nodige worden gezegd, is er een rapport van de Nederlandse liberaal Korthals over economische pro blemen in de EGKS De Nederlandse socialist Nederhorst was het met de heer Bertrand er eindelijk eens een conjunctuurpolitick op lange termijn gevormd moet worden. Hij verweet de Hoge Autoriteit niet vol doende overleg te hebben gepleegd met het Europese Parlement over het pro bleem van de voorraadvorming. In dat geval had de Hoge Autoriteit gestaan tegenover de raad van ministers. De heer Nederhorst noemde dit slechte politieke voorbereiding", e „onvoldoend gebruikmaken van politiek* mogelijkheden". Dat wilde echter niet zeggen, dat de socialisten het voorstel van de Hoge Autoriteit eens zouden zijn. Minister Zijlstra heeft zich tegen de socialistische aantijging dal de ministers en de Hoge Autoriteit sen overlaat. Ook al is men het niet altijd eens. de samenwerking is, aldus minister Zijlstra. in het algemeen vruchtbaar. Dat blijkt wel uit het feit, dat gedurende de eerste vijf jaar do doeleinden van het EGKS-verdrag zijn bereikt. De vice-voorzitter van de Hoge Ai riteit, de heer Coppe, bestreed de opvat ting van de socialistische fractie, dat hei standpunt van de meerderheid van d* raad van ministers is bepaald door een anti-sociale instelling. Hij hoopte echter •r in samenwerking met regering en vakbeweging, een nieuwe politiek ge voerd kan worden. Naar het oordeel van de heer Coppe is er momenteel slechts keuze uit twee mogelijkheden: wei nig voorraden en veel werkloosheid of weinig werkloosheid en veel voorraden. De Hoge Autoriteit kiest in dit geval de tweede oplossing. heeft de Russen om garanties gevraagd, dat dergelijke incidenten in de toekomst onmogelijk zullen worden gemaakt. Alle politieke partijen in Bonn hebben de Moskouse anti-Duitse betogingen ver oordeeld, het scherpst de regeringspar tijen C D U. en C.S.U.. die van een „on vriendelijke daad" spreken. Vast staat evenwel, dat het niet zal komen tot een verbreking van de diplomatieke betrek kingen tussen de Bondsrepubliek en da Sowjetunie. oud gouverneur-generaal oud minister van oorlog In de afgelopen nacht is op 83-jaripe leeftijd te eZist overleden jhr. mr. B. C. de Jonge, oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië en oud-mlnltter van Jhr. Bonifacius Cornelia de Jonge werd op 22 januari 18757 in Den Haag geboren. Hij studeerde aan de rijksuniversiteit ta Utrecht, waar hij op 12 juni 1900 cum laude promoveerde tot doctor in de rechts geleerdheid op een proefschrift over de kinderwetten. Na eerst een Jaar als advocaat in Den Haag werkzaam te zijn geweest, trad hij op 16 augustus 1901 in ambtelijke dienst als adjunct-comies bij het departement van koloniën. Hij doorliep verscheidene rangen en werd in 1908 bevorderd tot referendaris, ln welke kwaliteit hij na korte tijd werd geplaatst bij dc nieuwe afdeling gouvernementsbedrijven, later bij de afdeling secretariaat van het departe ment van oorlog. Dr. Colijn, die in januari 1911 minister van oorlog was geworden, zette deze afdeling om in de afd. kabinet des ministers en op 5 maart 1913 werd jhr. De Jonge chef van die afdeling met de rang van administrateur. nl 1917 werd hij benoemd tot minister van oorlog in het kabinet Cort van der Linden, als opvolger van minister Bos boom. Jhr. De Jonge, die tot september 1918, toen het ministerie aftrad, daarvan deel uitmaakte, werd de eerste burger- minister van oorlog in Nederland. Na zijn aftreden werd jhr. De Jonge benoemd tot directeur van de Betaefsche Petroleum Maatschappij in Den Haag. In dezelfde fuinctie werd hij in 1921 te Lon den benoemd, waar hij zich toen metter woon vestigde. In 1922 trad hij af als direc teur en werd hij benoemd tot commissaris van de Royal Dutch. In 1931 werd hij ge roepen tot de functie van gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië. De begrafenis Van het stoffelijk over schot zal zaterdag in stilte geschieden. Tijdelijk regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk regen, later enkele verspreide opklarin gen, maar ook plaatselijk buien. Matige tot krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN Donderdag 26 juni: zon op 4.21 uur, nder 21.04 uur; maan op 15.36 uur, on der 1.05 uur HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur lil

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1