luimtenood opgelost voor universitaire instituten atu-raLax Vijfde Leidse Jeugdtoer ging gisteravond vlot van start AGENDA LEIDSE RAAD Holland Festival gaf grootse avond in Leidse Pieterskerk Agenda voor Leiden gJEUWE LEEDSCHE C0URAN1 DINSDAG 24 JUNI 1958 Pand Rapenburg 38 krijgt bestemming djStrafrechtelijk en Criminologisch <'9j Instituut verlaat Hurgronjehuis |ET INGANG van het nieuwe cursusjaar zal het Strafrechtelijk en Cri- minologisch Instituut, dat thans ondergebracht is in het Snouck Hur- hnjchuis, Rapenburg 61, als zetel hebben een der panden schuin aan de krkant, nl. nr. 38, een oud patriciërshuis, waar gedurende vele jaren de Identenarts H. J. Postel heeft gewoond en dat thans op ingrijpende wijze |rdt verbouwd en vernieuwd. En hiermee zal een nieuw hoofdstuk wor- ingeluid in de geschiedenis van het zich steeds uitbreidende instituut. universitaire instituten: het Straf rechtelijk en Criminologisch Insti tuut, het Economisch Instituut, dat tot nu toe genoegen heeft moeten nemen met enkele vertrekken in pand Rapenburg 59 bij het Sociolo gisch Instituut en thans de boven verdieping van het Snoeck Hur gronjehuis krijgt, en ten slotte laatst- et Instituut werd in 1936 opgericht, was toen vijftig jaar geleden dat het [boek van Strafrecht was uitgegeven ter gelegenheid hiervan stelde prof. 'j. M. van Bemmelen een extra i van het Tijdschrift voor Strafrecht en. Hiertoe wendde hij zich tot d< l van wijlen prof. mr. A. E. J. Mod- Ban. die een groot aandeel heeft ge- >t tot stand komen van dit Modderman, advo- in' t te Amsterdam, beschikte inder- velerlei kostbare gegevens gaande het ontstaan van het wet- t, en hij stelde naar aanleiding de herdenking voor, een stich- in het leven te roepen ter ere zijn vader, die ten doel zou heb- de studie van het strafrecht te orderen. Hij schonk daarbij een rag van 30.000 voor de oprich- van een instituut, dat de lang- Jnige naam kreeg: „Prof. A. E. J. *°l derman-Stichting voor bestude- van het strafrecht en zijne hulp enschappen, verbonden aan de suniversiteit te Leiden". Igens de stichtingsacte zou de bevor- de studie van het strafrecht feieden door: 1. de oprichting van een sU#rechteli]k seminarium aan de Rijks- jit ereiteit te Ledden. welk seminarium zal dragen van „Strafrechtelijk van de Prof. A. E. J. Modder- ■Stichting"; 2. het bevorderen van ussen, colleges en lezingen, te geven het strafrecht en zijn hulpweten- ppen, zowel voor hen die nog stu- ,|to, als voor hen die afgestudeerd zijn lun kennis willen uitbreiden; 3. door Sidoen drukken en uitgeven van ge bitten op het gebied van het straf- de zijn dood legateerde mr. H. A. E derman nog een bedrag van 50.000 nieuwe stichting, het begin af is het Strafrechtelijk ut gevestigd geweest in het Snouck 01 ronjehuis. Aanvankelijk had het Efts één kamer ter beschikking, omdat andere afdelingen van de univer- welt, zoals die der Arabische taal- en vi rkunde, Javaanse baal- en letterkun- le bibliotheek van professor Van Vol. ,ro oven en het secretariaat van de Maat. ?pij voor Letterkunde, hier gevestigd Door de steeds toenemende uit- heeft het Instituut gaandeweg j «schikking gekregen over vijf ver- i op de bovenverdieping, nadat hel iaat van de Maatschappij srkunde een ander onderkomen had |nden. ,in. D' ling genoemd instituut, dat door deze verhuizing en die van de forensische psychiatrie thans de gehele ruimte tot zijn beschikking krijgt. Verbinding Ongetwijfeld zal het bij vele insiders verwondering gewekt hebben, dat het Strafrechtelijk en Criminologisch Insti tuut niet in de loop der jaren is onder gebracht in het Gravensteen, dat immers een juridisch centrum is en waar het In stituut een passend dak boven zijn hoofd zou krijgen. De reden hiervan is vrij voudig: er is geen ruimte. De keuze het pand, waar het Instituut binnenkort zijn tenten zal opslaan, is hoogst v sohijnlijk niet helemaal toevallig. De aohterzijde van Rapenburg 38 grenst namelijk, op één huis na, aan het Gra vensteen. Wellicht dat er daardoor in d« boekomst nog mogelijkheden bestaan ons Gravensteen en Strafrechtelijk en Crimi nologisch Instituut tot één geheel t« Verademing 1 september 1955 ls het Instituut door het Rijk en is sinds- bekend als het „Strafrechtelijk en >logisch Instituut aan de Rijks te Leiden". Iddelö is de bovenverdieping van •volle Snouck Hurgronjehuis t« geworden en sinds enkele jaren is lerdeel van het Instituut, n.l. dat de forensische psychiatrie, onderge in het pand Rapenburg 59, waar het Sociologisch Instituut en het Instituut zijn gevestigd, een afdeling van het Straf- t dlelijk en Criminologisch Instituut ge- Wfligd in pand Rapenburg 30. Zo moge dus duidelijk zijn dat een algehele teizing naar de overkant van het hburg niet als een overbodige luxe jKhouwd kan worden. let betekent integendeel een ver ding voor niet minder dan drie Hzers schrijven ons 'gJKatwijks Boulevard !r fc alle waardering voor de vele moei- Jdie de Katwijkse bevolking zich ge- *üt om het de pensiongasten zo aange- sti mogelijk te maken, moet het mij te van het hart, dat hier de laatste da- iets minder aangenaams gebeurt, moet de Katwijkse Boulevard ik in het hoogseizoen worden ont- door het vernieuwen van de bestra- Het verkeer wordt hierdoor belem- de gasten wordt een gezellige ling ontnomen. Voorts worden de reeds 's morgens om zes ikrt door het lawaai. Ik vraag deze werkzaamheden niet de seizoentijden worden uitgevoerd. i Zee W. APPELDOORN tuurlijke regelmaat! ralax is géén gewoon lax eer- él. Het zorgt voor het herstel de natuurlijke functie, maar bo- lien ook voor de natuurlijke 'O/maat. Een uitkomst bij hard- :ige verstopping, ook voor ben die inshuis werken. 60 tabletten (versterkt* -trki.*) H. 1.35 Spreekbeurt frgenavond 8 uur spreekt i Iker. Janvossensteeg 17, Ik te Den Haag. Het huis, waar vroeger de studentenarts Postel in heeft gewoond, krijgt per 1 september een nieuwe bestemming als zetel van het Straf rechtelijk en Criminologisch Instituut, dat thans nog gedeeltelijk in het Snouck Hurgronjehuis en gedeeltelijk bij het Sociologisch en het Economisch Instituut is ondergebracht. (Foto N. v. d. Horst) Officier van justitie hekelde gedrag van Leidse meisjesstudenten De officier van justitie bij de Haagse politierechter hekelde gisteren fel de houding van enkele meisjesstudenten die regelmatig een vrouw in de Moriaan steeg sarden. De meisjes waren op ka mers bij een Leidse smid en toen de vrouw zich bij de smid kwam beklagen en de meisjes met supporters groot la waai maakten, was de smid binnengeko men en had het gezelschap uit zijn win kel verwijderd. Hierbij had de smid de zich beklagende vrouw een duw gegeven en voor dit feit stond hij terecht De officier meende dat hier van geen mishandeling sprake is; overeenkomstig de eis werd de smid vrijgesproken. De officier vond het smadelijk, dat meisjes, van wie verondersteld wordt dat zij op- voeding hebben genoten, zich zo misdra gen De twee getuigen, de 20-jarige M. R- W. Teppema en de evenoude C. M. van Oorschot, bekenden de vrouw te hebben lastig gevallen, maar de officier had geen enkele bewondering voor de eerste getuige, die er omheen draaide. Ook de lachende vriendinnen op de publieke tribune werden in de reprimande be trokken. Eindexamen chr. lyceum te Leiden Aan het Christelijk Lyceum Leiden zijn geslaagd voor het eindexamen afde ling HBS-B (math.-phys. afd.) M. J. C. Berkhout, P. Bos, A. Ciggaar, J. P. R. v Dalen, M. J. v. Dom, G. J. R. Dijkstra, D A. v. Dorp, J. A. Dorrepaal, P, v. Elk. G. Holtrust, I. v. Hove, D. H. Jansen, J de Jorvg, A. Kuyt, M. P. Kwakernaak, J Leeuwis, L. E. v. Loo, J. Oudshoorn, P Passchier, P. M. v. d. Plas, M. Pluiro- graaff, H. R. Roodenbung, T. R. Seinstra. A. C. Smaal, H. J. Veldhuyzen, B. J Verdoes, E W. D. Versteeg cn F. de Wolff Afgewezen: geen. Prof. Cleveringa erelid van Prins Bernhardfonds Prof. mr. R. P. Cleveringa te Leiden, lid van het dagelijks bestuur en voorzit ter van de va6te commissie voor de we tenschap van het Prins Bernhardfonds, is benoemd tot erelid van dit fonds. Jong Leiden en omgeving in etappes Van der Horst kreeg de gele en Van der Geest de groene trui VOOR DE VIJFDE MAAL is de Leidse Jeugdtoer gisteravond van start gegaan. De eerste etappe van deze wielerwedstrijd werd in Stompwijk gereden. Als vanouds was het vertrekpunt weer de molen De Valk, waar zich om ongeveer zeven uur ruim veertig jeugdige rennertjes hadden ver zameld. Onder leiding van de grote man van deze jeugdtoer, de heer Ver voorn, reden de jongens naar Stompwijk, waar de start plaats had. die zijn rivaal passeerde. Deurman en Kloosterman volgden Toch wist Van der Horst met een fan tastische sprint deze etappe nog op zijn naam te brengen. Deurman werd tweede en Kloosterman derde. Vandaag zal Van der Horst dus mogen starten in de gele De deelnemers zijn naar hun leeftijd in gedeeld in twee groepen. Groep A be staat uit renners van 15-17 jaar en groep B bestaat uit renners van 12-14 jaar Om ongeveer 8 uur startten de rijders van groep A voor een etappe van 17 km. Groep B startte vijf minuten later. Er ble ken enkele moeilijkheden gerezen te zijn, wat de samenstelling van de ploegen aan ging, maar de heer Vervoorn ruimde ze spoedig uit de weg. Ontsnappingen In groep A startte onder anderen de winnaar van het B-klassement van ver leden jaar. Kloosterman. De eerste ontsnap pingspoging werd ondernomen door Brag- gaar van de ploeg Hoge Mors. Klooster man. Van der Horst, De Ruiter en Hoger- vorst zaten onmiddellijk aan zijn wiel. Het peloton bleef echter waakzaam en zo had deze ontsnappingspoging geen succes. Wel werd het tempo zeer hoog opgevoerd en het dient gezegd, dat bovengenoemde renners de toon bleven aangeven in het peloton. De tweede ontsnappingspoging kwam na een valpartij, waarbij enkele prominente renners betrokken wi Winters c.s. had echter geen succes. Na ongeveer tien kilometer moesten enkele ers lossen. Het waren er echter niet dan drie Eindsprint De rest bleef in het grote peloton han gen, dat met grote snelheid op de eind streep afstevende. Kloosterman kreeg pech en moest afstappen. Zijn ketting was binnen de minuut weer om zijn fiets. Toen kwam de eindsprint, die aangetrok ken werd door Van der Horst van de Hoge Mors. Even later kwam Braggaar, (maandag 30 juni) Maandagmiddag om 2 uur komt de Leidse raad bijeen. De agenda vermeldt de volgende punten Onderzoek van de geloofsbrief van hei nieuw benoemde lid van de gemeenteraad de heer C. Baart (vacature de heer W. F van der Burgh); benoeming van een le raar in de lichamelijke oefening en van een tijdelijk leraar in de wiskunde aan het gymnasium; benoeming van een le raar in de lichamelijke oefening en van een tijdelijk lerares in de klassieke talen tan het Rembrandt-lyceum; benoeming van een viertal leerkrachten bij 't open baar lager onderw.; benoeming van 'n le raar houtbewerking aan de bedrijfsteoh- oisohe school; voorstel bot het verlenen van eervol ontslag aan dr. W. Wiersma uit zijn betrekking van rector en aan de heer W. Blok uit zijn betrekking van leraar aan het Gymnasium; voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan prof dr. S. Bloembergen uit zijn betrekking van leraar in de natuurlijke historie aan het Rembrandt-lyceum; voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer W. Caro uit zijn betrekking van on derwijzer aan de openbare lagere school aan de Langebrug; voorstel inzake het Concertgebouw Orkest excelleerde Eduard van Beinum toonde zich meester over kundig orkest VOOR een zeer internationaal auditorium (een gedeelte der aanwezigen behoorde tot de bezoe kers van het Kamerlingh Onnescon- gres, dat momenteel hier ter stede gehouden wordt) concerteerde gis teravond het Concertgebouworkest onder leiding van zijn dirigent Eduard van Beinum in de Pieters kerk. Op het programma stonden twee werken: Beethovens zelden uit gevoerde ouverture „Leonore I" en de vierde symphonie van Anton Bruckner. Direct bij de inzet van Beethovens ouverture was het duidelijk, dat de dis- ipline van dit orkest voorbeeldig is; feilloos was de verklanking van deze ipositie uit Beethovens midden-pe riode. Zoals men weet heeft Beethoven, iteeds ontevreden met de bereikte re sultaten, in het totaal vier ouvertures zijn opera „Fidelio" gecomponeerd Het gisteravond uitgevoerde werk was de eerste poging om tot een inleiding op dit muziekdrama te komen; zo her kent men duidelijk thema's, die in de grote aria's voorkomen, maar de syn these van de latere composities bezit deze ouverture nog niet. De vertolking die van Beinum hier van gaf was gaaf, eenvoudig en streng v3h lijn, maar zeer melodieus. Grote climaxen komen er in het werk niet voor, zodat men hier niet te kampen had met de in Bruckner herhaalde malen optredende echo. Was deze weergave dus al in alle opzichten bevredigend, zij stak toch wat bleek af tegen Bruckners gewel dige symphonie. Van de negen sym- phonieën die Bruckner componeerde is deze vierde, de zgn. romantische, wel de best bekende, daar zij het meest toegankelijk is voor de gewone concertbezoeker. In het algemeen is men nog te zeer geneigd, zich te laten afschrikken door de omvang van deze composities duur van de 4e is ongeveer een uur) door de veelheid aan thematisch mate riaal. Een uitvoering, zoals wij die gis teravond mochten beluisteren, zal ech ter vele toehoorders over bovengenoem de bezwaren hebben heengeholpen. Reeds het eerste deel. met zijn twee indrin gende thema's boeide onmiddellijk. Van Beinum had met wijs overleg alle ell en gedoseerd: daar men minstens vijf maal meent aan de afsluiting van het eerste deel gekomen te zijn, waarna er evenwel een pianissimo met een nieuwe variatie optreedt, is het van het hoogste belang, de spanning te hand haven. Laat men dit na of overdrijft men, dan krijgt dit oeuvre iets mc zaams of iets pompeus. Van Beim wist het juiste midden te houden het-orkest volgde zijn aanwijzingen stipt op. Bijzonder vielen ons in dit deel het zeer gedempte en hierdoor buitenger onheilspellende geroffel van de pauk (wij hoorden dit nooit eerder op zo gespan nen wijze) en de fraai geblazen partij van de fagot op. Pianissimo werd het Andante inge zet, waarna het thema, aangegeven door de celli en overgenomen door de blazers inderdaad de romantische kant van de symphonie belichtte. Dit deel, misschien het mooiste van het gehele werk, heeft een zeer merkwaardige passage voor alten begeleid door pizzicati; de toon moet warm en vloeiend zijn, hetgeen hoge eisen stelt aan de uilvoerenden; ook hieraan werd in alle opzichten vol daan. Het Scherzo, met zijn „jachthoorns" stelt de koperblazers in de eerste plaats in het licht; hoewel hun techniek boven alle lof verheven was hadden we tegen dit deel één groot bezwaar, waaraan orkest en dirigent evenwel part noch deel hadden, nl. tegen de hier zeer onwelkome echo van de Pieterskerk. Terwijl de klank in het algemeen in deze hoge ruimte fraaier is dan in de concertzaal, doet zich bij forte-passages steeds boven genoemd bezwaar voor. Men had dit enigszins trachten te ondervangen mei het spannen van gordijnen rondom het orkest-podium, doch geheel afdoende was dit niet. Toch deed dit bezwaar nauwelijks af breuk aan de zeer geslaagde uitvoering. De finale, waarin de thema's uit het eerste deel weer opgenomen en kalei doskopisch vermengd worden, is naar ons gevoel wat lang uitgesponnen. Niet temin wisten ook hier orkest en dirigent onze aandacht gespannen te houden; wij releveren uit dit laatste deel de monu mentale inzet (ook al heeft Bruckne' Moussorgski niet gekend, men wordt onwillekeurig herinnerd aan de „Grote poort van Kiev" uit de Schilderijenten toonstelling) het rustieke dansthema, doorbroken door een koperfanfare, die op haar beurt uitloopt in een zeer ijle arabeske voor de fluit ei delijk variërende inzetten kende eerste thema. De Van Beinum zijn orkest n overheersend slot wist te stuwen was uniek. Daar het een kerkconcert betrof, heeft men niet geapplaudisseerd deze keer zou o.i. een applaus ech ter wel op zijn plaats geweest zijn. De talrijke bezoekers van dit concert, het laatste, dat in het kader van het Holland-Festival plaats vond, zullen het zeker betreuren, dat het Concertgebouw orkest niet meer dan één concert in Leiden heeft kunnen geven. We hopen, dat de organisatoren erin zullen slagen volgend jaar dit orkest voor meer dan concert hier ter stede te engageren de herhaal- ran het be- ir het alles- A. i i der Veen-Wiersma. verlenen van voorschotten op de exploita tievergoedingen over 1958 aan de besturen van bijzondere kleuterscholen; voorstel inzake het verlenen van een krediet ten behoeve van de stichting van een prot chr. kleuterschool aan de Asseretraat voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het ver nieuwen van vloeren en het aanbrengen van een linoleunwloerbedekking in het schoolgebouw aan de Herenstraat 64; pre-advies op het verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Christelijke Frö belscholen om medewerking voor het aanbrengen van een linoleumvloert>edek- king in twee lokalen van de kleuterschool aan de Oude Rijn 174; pre-advies op 't ver zoek van het bestuur van de Vereniging voor Christelijke Fröbelscholen om mede werking voor het aanschaffen van vier kinderkeukens ten behoeve van de kleu terschool aan de Herensingel 28; voor stel inzake het beschikbaar dellen van gelden ten behoeve van het treffen van enige bouwkundige voorzieningen en het aanschaffen van inventaris ten behoeve van het tweede leerjaar van de bedrijfs- technische school; voorstel inzake het be schikbaar stellen van gelden voor het in richten van het v.m. fabrieksgebouw aan de Warmonderstraat 18 tot jeugdhonk; voorstel inzake verhoging van het krediet voor het treffen ven voorzieningen het pand Hooigracht 79 en voor de schaffing van meubilair, een en ander ten behoeve van het daarin onderbrengen van de afdeling huisvesting der gemeente secretarie en de gemeentelijke acc tantsdienst; voorstel inzake het verleneD van een bijdrage in de kosten van rei ra tie van het pand Rapenburg 66; stel inzake verkoop van grond, gelegen aan de TrekvLietweg, aan de „Avery Ne derland N.V."; voorsrtel inzake verkoop van grond, gelegen aan en nabij de Hout laan, aan de Christelijke Vereniging Ziekenverpleging „Het Diaconessenhuis": voorstel inzake het ter beschikking de stedelijke fabrieken van gas en elek triciteit stellen van een perceel grond, gelegen op de hoek van de le Looierstraat en de 6e Groenesteeg, ten behoeve de bouw van een transformatorgebouw; voorstel dzake het verhuren van het win kel-woonhuis Herenstraat 48; voorstel in zake beëindiging van de met D. Schie gesloten pachtovereenkomst, wat betreft het restant van de ii Bos- en Gasthuispolder gelegen gronden; voorstel inzake het aangaan van een geld lening ad 200.000; voorstel tot wijziging van de begroting der gemeente voor 1957; voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaffing van een centrifuge voor de wasserij van de psy chiatrische inrichtingen „Endegeest" c.a., pre-advies op de motie van de leden van de raad, de heren Drijber, Meester, Woudstra en Kortmann, betreflende de situering van de voetgangersovereteek- plaats nabij de Blauwpoortsbrug; voor stel tot het vaststelden van een verorde ning, als bedoeld in artikel 5, le ldd rar de Winkelsluitingswet 1951, voor de slijte rijen; voorstel inzake het toekennen »an subsidie voor het jaar 1958 aan instellin gen van weldadigheid; voorstel inzake net beschikbaar stellen van een krediet voor de voorbereiding van verschillende ka- pi taalsw erken. Verkoop van grond voor diaconessenhuis In verband met de bouw van het nieuwe diaconessenhuis zijn al geruime tijd on derhandelingen gevoerd met de christe lijke vereniging voor ziekenverpleging Het Diaconessenhuis. Deze onderhande lingen hebben geleid tot een schrijven van deze vereniging aan het gemeente bestuur, waarin wordt verzocht, van de gemeente het bouwterrein te mogen kopen aan de Houtlaan, groot 36.325 vier kante meter. De prijs is 17,50 per vier kante meter, bouwrijp, maar niet opge hoogd. Om vanaf de B-klasse In de B-klasse was de strijd niet min der fel. Reeds na enkele kilometers werd een kopgroep gevormd, bestaande uit Ar- noldus. Bretijn, Hooites en Westbroek. Deze kopgroep ontstond na een vrij stige valpartij, waarbij meer dan tien ners betrokken waren. Na afloop werden enkele van hen met de auto gehaald. Van der Broek kreeg onderweg nog een kapot wiel, waardoor voor hem deze etappe wel heel spoedig geëindigd was. Het was Van der Geest van Zoeterwoude die deze etap pe won. De tweede cn derde plaats den bezet door Arnoldus en Bretijn, bei den van Plan Noord. Vandaag start Van der Geest ln de groene trui. Er wordt vandaag een ploegentijdrit ge reden op Dulnhorst in Was: half zeven starten de renner molen De Valk. De uitslagen Persoonlijk klassement A: 1. W. v. d. Horst 25 m. 2 sec.; 2. S. Arnoldus 25 m. 20 sec. (dit is een A-klasser uit een B- ploeg); 3. J. Deurman 25 m. 32 sec.; 4. N. Kloosterman 25 m. 47 sec. Pers. klassement B; 1. G. v. d. Geest 24 m. 50 sec.; 2. F. Brittijn 25 m. 35 sec.- 3/5. F. Hooites, J. Turk en C. Klooster 25 m. 50 sec.; 6. J. de Ruiter 26 m. c. (dit is een B-klasser uit een A- ploeg); 7/8. S. Westbroek en K. Janmaat 28 m. 53 sec. Ploegen A; 1. Voorschoten 77 m. 6 sec.; 2. Vrijgezellen 77 m. 36 sec.; 3. Leven- daal 77 m. 51 sec.; 4/5. Lage Mors, Zoe» terwoude, beide 78 m. 6 sec. Ploegen B: 1. Plan-Noord 76 m. 45 see., 2. Zoeterwoude 79 m. 33 sec.; 3. Leven daal 83 m. 50 seconden. Subsidies voor Leidse instellingen van weldadigheid De raad van Lelden bepaalt maandag ook de subsidies voor dit jaar aan verschillend* instellingen van weldadigheid. B. en W. doen daarvoor de volgende voorstellen: Vereniging tot bestrijding der tuberculose f 20.000; Vereniging Christe lijke Jeugdhulp f 1200; St. Margarita van Cortonastichting f 2000; Prot. Vereening voor gezondheidszorg Het Groene Kruis f 23.000; R.K. vereniging voor gezond heidszorg Het Wit-Gele Kruis f 23.000; stichting medisch kleuterverblijf „Mar griet" f 40.000; stichting Hervormd maat schappelijk Werk f 11.500; instellingen die zich bezighouden met nazorg en gvond- verzorging van zwakzinnigen f 16.500; me- disch-opvoedkundige bureaus f 15.000; ver eniging herstellingsoord „De Leidse Bui tenschool f 27.500; Vereniging tot uitzen ding van kinderen naar vakantiekolonies f 10.000. Benoeming De Leddenaar J. Schrama ls benoemd tot examinator voor de commerciële vak ken voor het diploma schoenhersteller. Kind ernstig gewond Gistermiddag is de zevenjarige Enge- lina Verhaar uit de Van 't Hofstraat op de Lorentzkade tussen het paard en de wielen van een groentewagen gevallen, toen zij van de bok wilde stappen. Het meisje kreeg een voorwiel over de buik en is in ernstige toestand naar een zie kenhuis overgebracht. Krediet voor de voorbereiding van werken Zoals bekend, kunnen de gemeenten nog steeds niet tot de uitvoering van ka- pitaalswerken overgaan, als zij niet de daarvoor nodige fmancierinesmiddeilen hebben verkregen Voor de meest nood zakelijke werken worden nu met mede werking van heit rijk door de N V. Bank voor Ned Gemeenten middelen beschik baar gesteld. De moeilijkheden betreffen vooral de dienst van gemeentewerken. De uitvoe rende taak van deze dienst moest aan zienlijke verminderen en het zwaartepunt van zijn werkzaamheden ls in feite ver legd naar de voorbereiding van werken. In gewone tijden was het in het alge meen niet de gewoonte, aan de raad een krediet te vragen voor de voorbereiding van kapitaalswerken. Nu echter de vrees bestaat, dat men ook in de naaste toe komst nog aal worden geremd door d# bestedingsbeperking, hebben B. en W. gemeend, van de normale gedragslijn te moeten afwijken. Daarom doen zij de raad bet voorstel, de nodige kredieten te verstrekken voor de voorbereiding van Het college heeft zioh aan een opsom ming gewaagd van de werken, die moe ten worden voorbereid. De regering be paalt echterJioeveel woningen en welke scholen mogen worden gebouwd; wij zullen moeten afwachten of de uitvoering van de in voorbereiding genomen wer ken nog zal worden belemmerd door de bestedingsbeperking. Het college 6telt voor. een krediet van 597.000 beschik baar te stellen. Bejaarde man aangereden het Noordeinde over. Hij werd aangere den door een personenauto. De man werd met een heupfractuur, een gebro ken rechtervinger en anderé kwetsuren naar het academisch ziekenhuis gebracht. Eindexamens lyceum Burggravenlaan Geslaagd voor het eindexamen afd. h.b.6. B: Koos Bazuin, Toos Bounders, Wassenaar, Alex Borsboom, Rob Engelen, Sassenheim, Hendrik Hoogstraten, met lof, Herman Jager, Voorhout, Henk Koster, Jacques Onderwater, Ben Vis, Oegst geest, And ré de Wolf, Isma Wahab, Kat wijk, Bernhard Bonnet, met lof, Hidde Brongersma, Frits Chaudron, Hans Dik, Oegstgeest, Jan van den Hoonaard, Noord- wijk, Lex de Koning, Noordwijk, Dirk van Libh, Manfred Mauritz, Katwijk, Han- ny Ni61, Oegstgeest, Jan Prins, Louk Spie renburg, Boudewijn Swanenburg, Ben van Ulden, Jan Ockeloen. Afgewezen 7. Waar geen plaatsnaam la vermeld, is dit Leiden. Wagen met kisten in de Nieuwe Rijn Gisteravond omstreeks zeven uur reed ter hoogte van de aardappelenhandel W. de Heeten een aanhangwagen uit Boven- karspel, beladen met 200 lege aardappel- kisten, in het water van de Nieuwe R(jn. Een bediende, die de wagen nog wild* tegenhouden, werd mee het water Inge trokken, maar was spoedig weer op de wal. De brandweer kwam er bt) en om streeks half negen atond de wagen van de Noordhoilandse expediteur P. T. weer op de kant. Jongens met kano's hebben de kisten naar de wal geduwd, waar z(J stuk voor stuk konden worden opgevist. Foto N. van der Horat. Dinsdag Groot-auditorium universiteit, 3.30 u.: algemene vergadering Nederlandse ver eniging voor Koeltechniek, uitreiking Kamerlingh-On nesmedaille aan prof. Collins. Gebouw Middelweg 38, 8 uur: leden vergadering Het Groene Kruis. Van der Werfpark, 8 uur: openlucV.- concert Trouw en Durf. Woensdag Pieterskerk, 7.308 u.: avondgebed ln het koor. Kleine zaal Den Burcht, 8 u.: Leidse vereniging van Postzegelverzamelaars; lezing over schepen op zegels. Station N.S., 2.15 u.: N.C. Rela-V., vertrek per gele tram voor wandeling door Raaphorst. Donderdag Marnlxstraat, 2 uur: begin excursie Leidse Volksuniversiteit naar Dr. Van Voo rt huy zen school. Stationsplein, 7 uur: afdeling Leiden van de Natuurhistorische Vereniging, vertrek per blauwe tram voor avond- strandwandeling in Noordwijk. Vrijdag Speelterrein Ons Eiland. 8 uur: ope ning clubhuis-speeltuin door de heer H. J. de Koster Stadhuisplein, 7 uur 's morgens: ver- trek excursie naar wereldtentoonstelling Brussel. Zaterdag Station, 2 uur: vertrek excursie naar 's-Gravenzande van de N.C. Reis-V. Warmond: Kaagsociëteit, 11.30 u. vergadering Instituut stad- en land schap van Zuid-Holland. Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door de apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, telef 20502. en voor Oestgeest door de Oegstgee.tcr apo theek, Wilhelminapark 8, telef. 26274.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3