Jlieuwe geihsctfe (iTouranl Terugkeer naar Stalinisme I waarschijnlijk geacht Communisme sterk genoeg om geen concessies te doen Hatta veroordeelde overname bedrijven Onder sterke druk van Peking en en ielefoner draadomroep duurder Griekse oppositie eist aftreden Karamanlis Speciale V.N.-commissie veroordeelt Hongarije MAANDAG 23 JUNI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- c Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. CUR1STEUJK4SATIONAAL DAGBLai Voor Leiden en Omstreken 0$lauhMstiri) is abfbkwn piyo bari ia Ifafjfnspsri" Negenendertigste jaargang no. 11291 Sport en wedstrijden Zie pagina 4 Met Ingang van 1 juli worden enkele lefoontarieven verhoogd, als gevolg de jongste salarisverhoging, waar- de exploitatielasten jaarlijks met totaalbedrag van circa 8 miljoen illen stijgen. De wens de basistarieven let te wijzigen, heeft ertoe geleid de e kiezen van een toeslag van 4 tl. op de telefoontarieven, die periodiek nota aan het publiek in rekening orden gebracht. Voorts zal het abonnement voor een Dofdaansludtinig op de draadomroep, dat lans 2,50 per maand bedraagt, m.i.v. 1 met 10 cent per maand worden erhoogd. Dit om te voorkomen dat de erliezen bij dit bedrijfsonderdeel wedei- •iden stijgen. ZAL GOMOELKA PROTESTEREN De Poolse communistische partij il, naar verluidt, protesteren bij de artijen van het communistische lok, tegen de terechtstelling van Nagy, Pal Maleter en de andere ongaarse verzetsleiders Volgens betrouwbare zegslieden heeft irtijleider Gomoelka zich reeds tegen de ecutóes uitgesproken, toen ministei n buitenlandse zaken Rapacki hem naai in standpunt in deze kwestie vroeg. D« inister zelf deelde later mee: „Ik ge- :t dat Goemoelka een bezoek aan ongarije zou hebben gebracht, wanneer van de terechtstellingen had geweten" Evenals Tito schijnt Gomoelka inder- an de Hongaarse regering de belof- hebben gekregen dat de verzetslel- aiet ter dood gebracht zouden Kabinetsformatie in België De Belgische kabinetsformateur, Gaston jrskens, van de C.V.P., werkt aan de mens telling van een homogene minder- «dsregering, nu zijn pogingen oir i kabinet van twee partijen te koimen. niets zijn uitgelopen. Dit is zaterdag- liddag door de voorzitter van de C.V.P efèvre, verklaard. Hij gaf de socialistische en de laberafle irtij van deze gang van zaken de schuld, iar zij „iedere bespreking en iedere on- srhandeling hardnekkig blijven weige- DE RUSSISCHE PREMIER, Chroesjtsjef, schijnt op het punt te staan met zijn buitenlandse politiek overstag te gaan om communistisch- China en de stalinistische fractie in het Kremlin meer te bevredigen. De leider van de Britse labourpartij, Hugh Gaitskell, verklaarde zaterdag, dat het er naar uit begint te zien, dat de Russische regering weer een stali nistische politiek gaat voeren. In Londense diplomatieke kringen heeft men sterk de indruk, dat de Russische leiders strenger zullen gaan optreden tegen die communisten, die zij als „revisionisten" beschouwen. In het bijzonder zijn krachtige maatregelen te verwachten tegen president Tito van Zuid-Slavië. dere communistische landen steeds In dit verband vraagt men zich ernstig af of de Poolse communisti sche leider Gomoelka in staat zal zijn zijn betrekkelijke onafhanke lijke politiek te handhaven. Het is vooral communistisch China, dat de laatste tijd sterk aandring*, op een hardere politiek. Zo heeft Peking het aan vaarden door Polen van Amerikaanse hulp scherp veroordeeld en Tito is door de Chinese communisten de „Judas" van het communisme genoemd. In de commentaren in de Britse pers wordt de nadruk gelegd op de rol die Peking speelt in de eventuele wijziging van de Russische politiek. In Peking zou men vooral van mening zijn, dat het com munistische kamp nu sterk genoeg is om zijn eigen leven te leiden en geen conces sies meer aan de rest van de wereld te Zuiveringen Een vooraanstaande Zuidslavische com munist voorspelde, dat de terechtstelling van Nagy het begin was van een grote zuivering onder allen, die niet voor hon derd procent achter het Kremlin staan. De voorzitter van de vereniging voor Hongaarse voormalige politieke gevange nen in New York, dr. Bela Fabian, heeft meegedeeld over inlichtingen te beschik ken, dat er op het ogenblik in Hongarije drie geheime processen worden gevoerd Voor de ene rechtbank staan leraren en studenten terecht van de militaire Kos- suth-akademie. Verder wordt er een geheim proces ge voerd tegen verscheidene medici, die gewonde vrijheidsstrijders hebben behan deld, en weigerden hun namen bekend te Ten slotte werden 47 advocaten beschul digd na het uitbreken van de opstand een vergadering van de balie te hebben belegd om het communistische beptuur aan de dijk te zetten. Volgens dr. Fabian zijn Kavacs, de voorzitter van de revolutionaire arbeids raad en de vice-voorzltters van deze raad Racz en Karsai, na een geheim proces terechtgesteld. Het bestuur van de C.V.P. sprak op- Uit alles blijkt ondertussen dat de Eyskens uit kloof tussen Zuid-Slavië en de an- Nu derde oplossing voorgesteld NE BRIEF, die de Griekse premier Karamanlis aan zijn Britse ambt- moot Macmillan heeft gezonden, r motivering van de afwijzing van Britse Cyprus-plan door Grie- mland, wordt in Londen als ver- oenend beschouwd. In Athene waar- ehijnlijk óók, want daar heeft de bpositie Karamanlis' aftreden ge- De Griekse minister van buitenlandse ten heeft de Engelse ambassadeur «ld. dat zijn land opnieuw een beroep |p de Verenigde Naties zou kunnen doen, het Britse plan niet gewijzigd :n en als „rechtstreekse besprekin- ussen de Britse regering en de Cy- :n niet tot een bevredigende oplos- Gouverneur Sir Hugh Foot van Cyprus in een brief aan aartsbisschop Ma- gezegd, dat men slechts tot eer came oplossing voor het eiland kan len, indien beide partijen hun w< t het verleden wat matigen. brief aan de Turks-Cyprioti- che leider Kutchuk legde Foot nog li nadruk op het feit, dat de Britse lellen slechts voor een periode var in jaar gelden en dat dus niemand zijn landpunt inzake de uiteindelijke op- het Cyprische probleem be- s laten Politiemacht De secretaris-generaal van de Europese trganlsatie van Internationale vrije vak- lireniElncen heeft voorgesteld de Britse füdkrachten op Cyprus te vervangen door een internationale politiemacht, sa mengesteld uit contingenten van Zweden, India en Uruguay. Binnen enkele jaren het volk door een plebisciet zijn wil aanzien van de toekomst van het eiland tot uiting kunnen brengen. secretaris-generaal, Skenevels, heeft zaterdag een bezoek gebracht aan aarts bisschop Makarios. Dinsdag zal hij de secretaris-generaal van de NAVO, Paul- Henri Spaak ontmoeten en de dag daarop wat hij noemde „mijn Britse vrienden" breder wordt. Gisteren heeft de pers in Belgrado voor het eerst commen taar geleverd op de terechtstelling van Nagy en de executie als een „brute vergelding" en „moord" ge brandmerkt. Op het Tsjechoslowagkse communisti sche partijcongres aan de andere kant. zijn de Zuidslavische leiders een „ideolo gische pest" genoemd. In Tirana is door het centrale comité van de Albanese communistische partij met algemene stemmen een rapport over anti-marxistische en anti-soc:alistisché denkbeelden van de groep-Tlto goedge keurd. Het protest Uit Belgrado wordt vernomen, dat pre sident Tito, persoonlijk heeft meege werkt aan de opstelling van de nota, waar in geprotesteerd wordt tegen de executie van de Hongaarse verzetshelden. Een dezer dagen zal deze protestnota aan de Hongaarse regering worden overhandigd. Belgische piloot vrijgelaten in Oost-Diiitslancl Na 23 dagen in Oost-Duitsland te sijn vastgehouden, keerde saterdag de Bel gische straaljagerpiloot Edouard Paulua te Brussel terug. Zijn toestel was tijdens een NAVO-oefening in de mist doorge drongen boven Oost-Duitsland. Twea Mig-toestellen dwongen hem tot een laa ding op een Russisch vliegveld In Oost- Duitsland. .Ik rigatia- De jaarlijkse sportmiddag van het personeel der Koninklijke paleizen is zaterdag in Soestdijk gehouden. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben zich kos~ telijk geamuseerd, vooral tijdens de voetbalwedstrijd van paleis functionarissen. ■pgestegen voo: opdracht en was het westen van Dene marken overgevlogen. Russische offi cieren ondervroegen mij in het Duits en hielden me zes dagen onder toe- zicht, alvorens mij aan de Oostduitsa overheid uit le leveren", vertelde de piloot bij zijn terugkeer in Brussel. Hij werd goed behandeld, mocht kran ten lezen en stuurde driemaal een boodschap aan zijn familie, maar kreeg daarop nimmer antwoord. De Belgen zijn met de Oostduitsers een overeenkomst aangegaan voor het te rugzenden van het vliegtuig. Daardoor is België het eerste westelijke land geworden, dat een diplomatiek proto col met de Oostduitse satellietregering heeft ondertekend. Dit vormt geen daad van officiële er kenning. maar het protocol zal het Oostduitse regime zeker groter diplo matiek aanzien verlenen dan tevoren. Treinramp in Mexico Een op hol geslagen elektrische trein is gisteren in Mexico op een station ont spoord. Twee locomotieven en vier wa gons sloegen om. waarbij tien personen werden gedood en twintig gewond Het internationaal concours hippique in het sportpark Rigtersbleek te Enschede werd bijgewoond door prins Bernhard, zijn moeder prinses Armgard en door prinses Beatrix. De twee laatstgenoemden slaan vanuit de ereloge de verrichtingen van ruiters en paarden gade. DE SPECIALE COMMISSIE van de Verenigde Naties voor Hon garije heeft zaterdag in een geheime zitting uitvoerig de jongste execu ties in Boedapest besproken. In een communiqué, dat na afloop van de zitting is uitgegeven, wordt de te rechtstelling van Nagy en de zijnen betreurd. De commissie spreekt de vrees uit, dat het eind van onder drukking en executies nog niet in zicht is. Gezegd wordt, dat de Hongaarse rege ringsverklaringen over de executies vaag en onnauwkeurig zijn. De commissie spreekt uit dat de Verenigde Naties alle recht hebben volledig over het gevoerde proces en de terechtstelling te worden ingelicht De commissie merkt op, dat men nooit een antwoord van de Hongaarse regering heeft ontvangen op de brief van 20 decem ber 1957, waarin gevraagd wordt naar het lot van de mensen, die een rol speelden in de opstand van 1956. Ten slotte wordt opgemerkt dat alle V.N.-reaolutiea over de terugtrekking van de Russische troe pen uit Hongarije genegeerd zijn. De Russische zaakgelastigde in Bonn heeft gisteren geprotesteerd tegen de de monstratie van vrijdag voor de Rus sische ambassade, waarbij enkele ruiten werden ingegooid. De Westduitse regering heeft dit protest beantwoord en haar op recht leedwezen over het gebeuren be- tudrd. De 23-jarige Amerikaanse pia nist Van Clibum, winnaar van het internationale pianistencon cours te Moskou, heeft totaal onverwacht zaterdagavond in het Scheveningse Kurhaus drie kwartier lang piano gespeeld op een liefdadigheidsfeest ten bate van de onderontwikkelde gebie den. De Prins had het feest ge opend en toen Van Cliburn ver scheen, werd hij aan Z.K.H voorgesteld. Daarna speelde Van Clibum een Hongaarse Rhapso dic van Liszt, een etude van Szymanofski en (op verzoek van de Prins) een Polonaise van Cho pin. Ten slotte heeft de Prins zich geruime tijd met de jonge kunstenaar opgehouden. N egerscholieren weer verwijderd in Little Rock In Little Rock zullen zeven negerkin deren, wier toelating vorig jaar inciden ten veroorzaakte, van de centrale h.b.s worden verwijderd. Het besluit daartoe werd genomen door de 74-jarige rechter Harry L. Lemley. Hij gaf de schoolraad toestemming de raseenintregatie twee eD half jaar uit te stellen. Het bestuur van de school had verklaard, dat er anders wellidht weer incidenten zouden De Nationale associatie voor de t uitgang van kleurlingen te New York zal tegen deze beslissing hoger beroep aantekenen. In september werden op de school negen neger leerlingen ingeschreven. Eén werd van de school verwijderd en één studeerde dit voorjaar af. LUCHTVAARTOPLEIDING GEHEEL NAAR EELDE De afdeling Rotterdam fbeginopleiding) van de rijksluchtvaartschool zal met in gang van 1 september worden overge plaatst naar het vliegveld Eelde, waar di voortgezette opleid:ng reeds geruime tijd is gevestigd De volledige rijksiuchtvaart schoolopleiding zal dan in Eelde worden gegeven. Daarmee zal de reeds lange tijd voorziene concentratie van de RL S. vol tooid zijn. Nederlandse recherche wil moordenaar ook verhoren De Nederlandse recherche heeft aan li Belgische autoriteiten gevraagd in de ge legenh.id te worden gesteld L. M. (d:« deze week heeft bekend op de Ka houtse he:de de Antwerpse verpleegster Maria van Steensel te hebben vermoord) ook te verhoren. Dit verzoek is gedaan naar aanledding van tot nu toe onopgeloste moorden op jonge vrouwen, enige jaren geleden ge pleegd bij het Wilhelminakanaal tuss«. Breda en Gilze en te Zeist. M. is Nederlander, hij werd geboren ti Utrecht, en hij woonde pas kort in de Belgische grensplaats Essen. Nu fabriek sluit 120 arbeiders ontslagen De directie van de Apparatenbouw Nedalo N.V. te Hengelo heeft meege deeld, dat op 30 juni 1958 de produktie sal worden stopgezet en dat op diezelfdi dag het bedrijf zal worden gesloten. Di oorzaak van deze sluiting is het gevolg van het ontbreken van opdrachten. Oi geveer 120 werknemers zullen worden ontslagen. „Wij missen bekwaamheid" MOHAMMED HATTA, de voor malige Indonesische vice-pre sident, heeft het overnemen" van de Nederlandse bedrijven in Indo nesië opnieuw veroordeeld. Indone sië had naar zijn mening eigen on dernemingen moeten stichten naast de Nederlandse, omdat het nog niet de bekwaamheid heeft van de Ne derlandse bedrijven. Hatta zei dit in een rede te Djokjakarta. Politieke kringen in Djakarta verwacht ten vandaag de bekendmaking van de val van het laatste bolwerk dor opstandelin gen, Menado op Celebes, als inleiding een belangrijke wijziging in het kabinet. De verwarde berichten die uit Menado binnenkomen meldden gisteren reeds de val van de stad, maar later moest dit worden tegengesproken. Er schijnt om Menado fel te worden ge streden. De radiozender van de opstan delingen meldde vanmorgen dat de re geringstroepen op weg naar de stad op twee punten konden worden terugge slagen. Zeventig man zouden zijn ge sneuveld. Overste Ventje Samual, aldus de radio, beeft verklaard dat de troepen van ds regering telkens tevergeefs de aanval op Celebes inzetten. Naar zijn zeggen hebben zü tot dusver ieder treffen met de bellen verloren. Wat de kabinetswijziging betreft: alge meen wordt verwacht dat de sultan Djokjakarta na het neerslaan van de op stand deel zal gaan uitmaken van he' kabinet. Anderen, die naar men ver wacht aan de regering zullen gaan deel nemen zijn Muhammad Yam in, een poli ticus die bekend staat als een fel voor vechter van de Indonesische aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea, en Wahud Wahab, een van de leiders van de ortho dox-islamitische* partij Nahdatul Ulama. Nasution, de staf-chef van het Indone sische leger, heeft een uitnodiging va Amerikaanse ministerie van defensie ge kregen, om een bezoek te brengen aan de Verenigde Staten. Nasution zou van gelegenheid gebruik kunnen maken een Amerikaanse wapenlevering tegen een krediet op lenge termijn te bespreken. In de voorhaven van de Suma- traanse stad Medan, Belawan, heeft tijdens het weekeinde een hevige brand gewoed, die volgens het pers bureau Pia een schade van ongeveer Algerijnse regering in ballingschap Het Algerijnse nationale bevrijdings front heeft het plan, binnenkort een i afhankelijk» regering ln ballingschap vormen, zo heeft eert woordvoerder de beweging zaterdag te Tunis bekend- De organisatie zou bereed zijn recht streeks of via een derde partij met Frank rijk te onderhandelen, mits de onafhan kelijkheid van Algerije wordt erkend Volgens deze kringen zijn er sedert het begin van de strijd, nu vier Jaar gHeden 600000 Algerijnse opstandelingen gedood of vermist In Parijs acht men het resultaat van de besprekingen te Tunis (waar ver tegenwoordigers van Marokko. Tunesië en het Algerijnse Bevrijdingsfront bijeen zijn geweest) een overwinning voor si dent Bourgueba, die immers een oplos sing door overleg de voorkeur geeft bo ven het gebruik van geweld De Marokkaanse premier heeft ver klaard het vertrek van alle vreemde troepen uit zijn land te wensen. In de voormalige Franse en Spaanse zone# zijn nog Franse troepen gelegerd en ook de V.S. hebben bases in bet land. vijftig miljoen roepia heeft aange- 'leidene pakhuizen, vol brandden geheel uit. Gymnastiekleraren Geen beperking op uren lich. opvoeding In hel wetsontwerp tot wijziging van de lageronderwijswet 1920, dat Ihans bij de Tweede Kamer in openbare behan deling is, wordt o.a. voorgesteld, dat per dag aan scholen voor gewoon lager on derwijs gedurende ten hoogste vijf uren onderwijs ssl worden gegeven. In verband hiermee heeft de verent ging van leraren en onderwijzers in li chamelijke opvoeding in Nederland zich met een adres gericht tot de Tweede Kamer. Daarin wordt het volgende ge zegd: „Gezien het groeiende tekort aan vak onderwijzers in de lichamelijke oefening «n het bestaande tekort aan gymnas tieklokalen in Nederland zou de beper king van de schooltijd tot ten hoogste 5 uur per dag in tal van gemeenten be tekenen. dat een groot deel van het toch al zo geringe urental aan de lichame lijke oefening van leerlingen bij het ge woon lager onderwijs besteed, niet meer gegeven zou kunnen worden. Bij onder^ zoek blijkt, dat het percentage van de tot op heden gegeven lessen in de li chamelijke oefening in bijvoorbeeld de gemeente Den Haag met 25 pet. zou ver minderen. Meer opklaringen De Bilt verwacht tot mor genavond: Perioden met zonneschijn, maar ook plaatselijk enkels buien. Dezelfde temperato- v ren als vandaag of leta hogere. Zwakke tot matigs wind overwegend nlt weste lijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 24 juni: zon op 4.20 uur. onder 21.04 uur; maan op 13.02 uur. onder 0 09

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1