mre Nagy en Pal Maleter ter dood gebracht IF ïlicumc £rihsrt|c GTourunl i Twee Amerikaanse fabrieken werken aan ruimteschip Na een geheim proces in Boedapest Algerije nu geheel door militairen bestuurd KOELKASTEN KONINGIN OP DE EXPO Papoea's willen soldaat worden, maar 'n TIP VAN BOOTZ - HNSDAG 17 JUNI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 020 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening S8936. >ofdredxeteurOr E. DIE MEE CHRIST ELIJKJIATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken 0$tanhMstirt) is ahHfam myo b«rt ia legfjrnspoef" Negenendertigste jaargang no. 11286 Militair strafrecht op de helling, Zie pagina 4 URE NAGY en Pal Maleter, de twee grote mannen van de Hongaarse revolutie, zijn als „verraders" ter dood gebracht. Nagy, die tijdens de eselijke strijd in november 1956 het premierschap op zich nam en kolo- J Maleter, door zijn dapper verzet tegen de Russische tanks „de held van edapest" genoemd, hebben voor het volksgerechtshof van Boedapest weigerd de felle aanklachten die tegen hen waren ingediend te beken- in, maar zo zei radio-Boedapest vanmorgen onder de druk van t bewijsmateriaal, hebben zij ten slotte een gedeeltelijke bekentenis af- legd. En dat was voldoende. Waar en wanneer zij zijn terechtgesteld, lakte de radio niet bekend, doch het is vrijwel zeker dat beide mannen het vuurpeloton zijn verschenen. Tegelijk met hen vielen twee van a voornaamste medewerkers tijdens de revolutie: Miklós Gimes en ef Szilagy. )e terechtstelling is officieel be- idgemaakt door het Hongaarse listerie van justitie. Het heeft de echting geheim gehouden en st na de terechtstelling daarover g nieuws losgelaten. In de korte ■klaring die het ministerie dan slotte uitgaf wordt gezegd dat college van het volkstribunaal ïft bevonden dat Nagy en zijn indlangers" door hun revisionis- burgerlijk-nationalistische itieke opvattingen logischerwijze Br een bondgenootschap met de •reactionaire imperialistische ichten van de bourgeoisie waren egleden en daardoor het volks- nocratische stelsel, de Hongaarse rkende bevolking en hun socialis- he vaderland hadden verraden. berichten over de manier waarop de gaarse regering zich van haar vroe- tegenstanders heeft ontdaan is overal Ie vrije wereld met verontwaardiging ■angen. De leider van de Hongaars# ^Jgranten in de Verenigde Staten wil week naar Londen gaan voor een lerhoud met premier Macmillan. Hij met hem spreken over de vraag wat t worden gedaan naar aanleiding van i gebeurde. Hij is ervan overtuigd dal fer terechtstellingen zullen volgen Vrijgeleide pire Nagy werd gearresteerd toen hij en het einde van de opstand „onder jgeleide" de Zuidslavische ambassade Siet. Op zondag vier november 1956, n de Russische tanks werden ingescha- d bij de straatgevechten, zochten d» «nier en enkele van zijn naaste mede- fkers hun toevlucht in de ambassade Russen gaven hen een vrijgeleide om gebouw te verlaten, een vrijgeleide onmiddellijk werd geschonden. Nagv zijn volgelingen werden op transpor» let naar Roemenië. lp dat ogenblik was kolonel Maleter al arrest. Na de heldhaftige strijd om de lankazerne, boden de Russen hem aan. onderhandelen over het terugtrekken I de Russische troepen. Nagy ging de functie van minister van defensio het kabinet-Nagy naar de bezetters werd gevangen genomen de voor-. bracht, zijn Miklós Gimes, indertijd diplo matiek redacteur van Szabad Nep (hel orgaan van de Hongaarse communistisch# partij) en correspondent van dit blad in Parijs, en Josef Szilagy, journalist. Tijdens hetzelfde proces werden Zoltan Tildy, president van Hongarije van 1946- '48, Ferenc Donat, Ferenc Janos en Miklós Vasarhei veroordeeld tot gevangenisstraf fen van vijf tot twaalf jaar. Sandor Kopaczi kreeg levenslang. Verder is alleen bekendgemaakt dat geen beroep tegen do straffen mogelijk is. Tweemaal premier Imre Nagy is tweemaal premier van Hongarije geweest Voor de eerste keer van 1953 tot 1954. toen hij de nadruk legde op de produktle van verbruiksgoederen, terwijl zijn voorgangers altijd voorrang verleenden aan de zware industrie. Nagy-» nieuwe koers viel samen met de ontwik keling in Rusland, waar Malenkof premier was. Toen Malenkof echter werd wegge zonden, moest Nagy zijn voorbeeld vol gen Hij werd opgevolgd door de „ijzeren man" Rakosi. Hij werd tegelijkertijd uit alle partijfuncties ontheven. Enkele jaren hebben Imre Nagy (links) en Pal Maleter doorgebracht in gevangenschap. Van tijd tot tijd deden geruchten de ronde over pro cessen die tegen hen zouden worden gevoerd. Het bleef bij geruchten en het werkelijke proces bleef geheim. Tezamen met andere leiders van de revolutie werden zij ter dood veroordeeld en terechtgesteld. TNOOR de benoeming van parachutls- ten-generaal Jacques Massu tot pre fect van het departement Algiers, is de overneming van het burgerlijk bestuur door Franse militairen in geheel Algerije een feit geworden. Generaal Allard. de bevelhebber van het in Algiers gestatio neerde legerkorps, zou vandaag worden geïnstalleerd als super-prefect van het gebied Midden-Algerjje, dat vier depar- Het ging (en gaat nog) fel toe in Ithene. In het weekeinde heeft een s |roep van omstreeks duizend studen- S en een hartstochtelijke demonstratie IJ phouden, niettegenstaande het uit- levaardigde verbod. Met vlaggen en tuzeh trok men door de straten en ten de politie ingreep, werden de I. ipe nten bekogeld met brandende, tn tetroleum gedrenkte lompen. De stu- tenten eisen voor Cgprus zelfbeschik kingsrecht. A. ZWART HOOIGRACHT 18 Meer K.L.M.-vluchten op Singapore en Canberra De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns is thans in Londen. Hij zal onder meer met zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd spreken over de mogelijke uitbreiding In Britse kringen in Den Haag twij felde men aan een goed resultaat inzake de K.L.M.-kwestie. Zij menen, dat het aantal passagiers en de hoeveelheid vracht niet voldoende een opvoering van het aantal K.L.M.-vluchten naar Singapore en Canberra waarborgen En tenslotte, zo zeggen de Britten, de B.O.A. en de B.O. A.C zijn voor onze regering net zo be langrijk als de K.L.M. dat is voor de Ne derlandse regering Nu Massu prefect van Algiers is ge worden, zijn alle twaalf burgerlijke pre fecten vervangen door militairen in de rang van brigade-generaal. De super- prefect heeft een rang. die men kan ver gelijken met een Nederlandse luitenant- generaal. Deze bestuurswisseling vormt een derdeel van de plannen waartoe generaal Raoul Salan, de Franse opperbevelhebber in Algerije, door premier De Gaulle 1» gemachtigd. Alle generaals blijven hun militaire functie uitvoeren doch zullen bijgestaan door burgerfunctionarissen enige uren per dag aan hun bestuurs taak wijden. Een woordvoerder voor generaal Salan heeft medegedeeld, dat de generaal d# reorganisatie van zijn militaire en bur gerlijke staven heeft beëindigd, doch dat de nieuwe organisatie nog door de rege ring in Parijs moet worden goedgekeurd Voorts is de 18de juni tot vrije dag ver klaard, om de gehele bevolking van Al gerije gelegenheid te geven deel te nemen aan demonstraties. Op deze dag wordt d# oproep herdacht die generaal De Gaull# tijdens de laatste wereldoorlog deed de Fransen aan te sporen hun ve tegen nazi-Duitsland voort te zetten. De opstand van 1956 was het gevolg van de terugkeer naar de oude politiek. In de maanden die aan het wapengeweld voor afgingen eisten de Hongaarse intellec tuelen en vooral de schrijvers, dat Nagy weer aan de macht zou komen. Hij werd slechts tien dagen premier In 1895 werd Imre Nagy uit een arme calvinistische boerenfamilie geboren. Hij vocht in het Oostenrijks-Hongaarse leger en werd door de Russen gevangen geno men en naar Siberië gebracht. Tijdens do Bolsjewistische revolutie streed hij als vrijwilliger aan de zijde der revolutio nairen. Hij werd Sowjet-burger en lid van de partij. Hij studeerde in Moskou land bouwwetenschappen. In 1945 keerde hij voorgoed naar zijn land terug. Maleter kreeg eveneens in Rus land zijn opleiding. Als jong, zeer begaafd officier en fel communist kreeg hij zijn lessen van de Sowjets. Hij behoorde tot de mensen die ge knipt waren om in Hongarije de Russische boodschap te verkondi gen. Hij werd hun felste bestrijder. Dr. J. J. R. Schmal geen gedeputeerde meer Mr. dr. J. J. R. SCchmal heeft be sloten in verband met andere drukke werkzaamheden zich niet r herkiesbaar te stellen als lid het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Van 1937 af heeft dr. Schmal zitting in het dagelijks bestuur van de provincie gehad, waarbij hij zich als een zeer deskundig regent deed kennen. Dr. Schmal, dde zoals bekend ook deel uitmaakt van de Ohr. Hist. Tweede Ka merfractie, blijft echter wel lid van de Zuid hol landse Provinciale Statein, zodat hij udt dóen hoofde toch de belangen van ons gewest zal blijven dienen. De uitslag van de laatste Provinciale Statenverkiezingen in aanmerking nemen de, kon worden aangenomen, dat de poli tieke samenstelling vat» het oollegc van Ged. Staten geen wijziging zal ondergaan Dit betekent dtis, dat twee P.v.d.A.-leden, één A.R., één C.H., één K.V.P. en één V.V.D.-liid in het college van Ged. Staten gekozen zullen worden. Het is nog niet bekend wie door de Chr. Hist. Statenfractie als opvouger voor dr Schmal zal worden voorgedragen. De C H. Statenclub moet nog een fractiever gadering houden, waar deze opvolging ter sprake zal komen. Hoewel hieromtrent nog geen zekerheid bestaat, lijkt het ons niet onmogelijk, dat men de voorzitter van de Chr. Hist statenfractie zal benaderen om zich even tueel verkiesbaar te stellen. Of hij zich bereid zal verklaren om zit ting in het college van Ged. Staten te ne men. moet uiteraard worden afgewacht. Bondsrepubliek biedt haar excuses aan West-Duitsland heeft Griekenland zijn excuses aangeboden voor de publikatie van een foto van prinses Sophia, de oud ste dochter van koning Paul. in een West duits weekblad (Revue) De prinses stond afgebeeld met de zoon van een rijke scheepseigenaar, terwijl er in het onder schrift op werd gezinspeeld, dat koningin Frederika tracht haar dochter rijk uit te huwelijken. Uitvoer steeg en invoer daalde De invoer bedroeg in mei f 1160 (vorige maand 1144, vorig jaar 1478) miljoen, de uitvoer f 1011 (vjti. 912, v.j 997) min., al dus het centraal bureau voor de statistiek Terwijl de invoer in verhouding met vorig jaar 22 procent daalde, steeg de uitvoer 1 procent. Het dekkingspercentage steeg 20 punten. Het invoersaldo was over de eerste 5 maanden f 773 (v.j. 2031) min., het gemiddelde dekkingspercentage 86 (70). De invoer over 5 maanden was d. 5622 (6749) min., een daling van 17 pet, uitvoer f 4849 (4719) min., een stijging van 3 pet. JT'oningin Juliana en prins Bernhard ondernamen gisteren en vandaag op de Wereldtentoonstelling te Brussel of eigenlijk maar in één dap, taant gis- een reis-om-de-wereld-in-tweedagen. teren bezichtigden H.M. en Z.K.H. al leen de Nederlandse inzending. Met een handkus had Z.M. Koning Boudewijn onze Vorstin bij aankomst op het vliegveld Meisbroek begroet, terwijl prins Bernhard het vliegtuig Met groot enthousiasme bezichtigden de vorstelijke personen vele Neder landse »fand». En met de vertedering van alle bezoekers aaide ook de Ko ningin de „meest geaaide geit ter we- reld". die voor deze gelegenheid met een oranje strik was getooid. De geit trok zich er weinig van aan gramma werd op verzoek van de Ko ningin afgeweken voor een bezoek aan de tentoonstelling „Het gelaat van Christus in de kunst". Hierna was hei Amerikaanse paviljoen aan de beurt. In de in het gebouw ondergebrachte kinderbewaarplaats bleef een groep kleuters kinderen van het Ameri kaanse Expo-personeel rustip knut selen toen onze Vorstin lanps hen wandelde en zichtbaar genoot van het charmante tafreeltje. De eersten Vanmorgen waren Koningin en bezoekers aan de Expo. Nop voor de hekken voor de duizenden open gingen, suisden de auto's van het Belgische hof naar binnen. Het eerste bezoek gold het paviljoen der Pro testantse kerken. Het dochtertje van ds. P. Fagel bood rode rozen aan. De Koningin trotseerde voor de ingang de stromende regen. Uitvoerig liet de t koningin zich vervolgens inlichten, Direct hierna volgde een bezoek aan het paviljoen van het Vaticaan. De Pauselijke nuntis. Mgr. Fornl, ontvinp het Koninklijk Paar, dat veel belang stelling toonde voor de door Nederland verzorgde exposities gewijd aan op- i. 41 voedinp en onderwijs. Van het pro- Bijzonder stijlvol was de ontvanpst in het Britse paviljoen. Langer dan het protocol toeliet ver bleef het Vorstenpaar in dc weten schappelijke afdeling van deze Britse manifestatie. Koningin Juliana, die hier geconfronteerd werd met het werk van Engeland op nucleair ge bied, bracht sir John Balgour in ver legenheid met een groot aantal vragen. Hij betrok enkele wetenschappelijke medewerkers in het gesprek. Het ochtendprogramma werd beslo ten met een bezichtiging van het Duit se paviljoen. De plannen van minister Staf zijn nog niet klaar 1~)E VERKLARING van minister Ir. C- Staf, dat de regering dc oprichting van Papoeabataljons in Nederlands Nieuw-Gulnea overweegt en het uittrek sel uit het rapport der parlementaire missie, verklarend dat de eigen bevol king van Nleuw-Gulnea met spoed dient te worden betrokken In de verdediging van eigen grond, schijnen kennelijk bij de Papoeabevolking van Hoilandia de misvatting te hebben teweeggebracht, dat er daadwerkelijk reeds iets in de maak sou zijn, aldus meldt „En hier is het nieuws". Tientallen Papoea-6. jongen en ouderen kwamen zich de laatste dagen melden bij het hoofd van het plaatselijk be stuur en het residentiekantoor, met de mededeling, dat zij zich voor het te vor men Papoeabataljon wilden opgeven. Dit aantal was op 7 juni reeds ongeveer 350 en velen staan nog te wachten Hoe snel een gerucht de ronde kan Voor prototype 150 min. dollar uitgetrokken DE AMERIKAANSE luchtmacht heeft contracten getekend met twee Amerikaanse vliegtuigfabrie ken (Martin en Boeing) voor de bouw van een ruimteschip, dat men sen zal kunnen vervoeren. Dit vaartuig, dat de naam Dyna-Soer krijgt, zal als 'n raket worden gelanceerd, als een kunstmaan om de aarde draaien en als vliegtuig op de aarde terugkeren Het prototype zal ongeveer 150 miljoen dollar kosten. Het projectiel zal een snel heid van ongeveer 26.000 km/u weten te bereiken. De Dyna-Soar zal voor allerlei doel einden kunnen dienen: als ruimte-agent voor de verzameling van strategisch be langrijke gegevens tijdens de vlucht door de ruimte, terwijl bovendien wapens ge dropt kunnen worden op van tevoren vastgestelde doelen. De Dyna-Soar zal van tijd tot tijd ook op geringere hoogte kun- In de luchtmachtbegroting van he< op 1 juli beginnende begrotingsjaar ie vijf miljoen dollar uitgetrokken voor de research en ontwikkeling van he« ruimte schip. Reeds jaren geeft men geld uit voor een voorlopig onderzoek naar de mogelijkheid om de centrifugale kracht van het ruimteschip te benutten bij hei airkelen om de aarde. De Dyna-Soar zal zo ontworpen wor den. dat de piloot met het schip naar de zwaardere luchtlagen van de atmosfeer terug zal kunnen glijden met behoud van voldoende snelheid om weer in de ruimte terug te kunnen keren na zijn waarne mingen uitgevoerd te hebben of zijn aanval gedaan. Aan het Dyna-Soarproject zal de Natio nale Adviesraad voor Aeronauitica als gelijke met de luchtmacht leiding geven. Beide werken er al zeven jaar aan. doen. bewees wel het feit, dat ook par ticuliere werkgevers om inlichtingen verzochten, aangezien de bij hen in dienst zijnde Papoea's verlof vroegen zich te melden. Alle gegadigden zijn genoteerd, natuur lijk onder mededeling, dat er nog niet» vast staat. Coaltiieplannen van Eyskens mislukten De Belgische kabinetsformateur, Eys kens, heeft vandaag een onderhoud ge had met de leider van de liberalen. Des- teinay, aangezien zijn pogingen om een alkkoord met de socialisten te komen zijn mislukt. Het bestuur van de Belgische socialistische partij verklaarde gisteren dat de voorstellen van Eyskens om coalitieregering van christen-democraten en socialisten te vormen onaanvaardbaar zijn. NEGENTIEN DODEN BIJ VLIEGRAMP Nabij Ourltiba in Zuld-Brazilië ls gis teren een Braziliaans vliegtuig met 23 passagiers en vijf bemanningsleden neer gestort. Hierbij kwamen negentien men sen om het leven, onder wie de Brazili aanse oud-minister van justitie Leobcrto Leal en de gouverneur van de staat San ta Catarina, Jorge Lacerda. Er was eens een schipper uit Blerik Die zei: „In Groot-Mokum, daar mee Uit die goede stad Komt 't Heerlijkste nat. En wel „TIP van BOOTZ", daarbij zw 'WE LIMERICKS INZENDEN AAN H BOOT; Hr. A D., A dam, i 1 Lil. Boots' Oude Genevi Voorbij.... Tussen een hogedrukgebled boven West-Europa en een ander sterk in om vang toegenomen hogedrukgebied fen zuidwesten van Ierland begonnen de ba rometers te dalen. Het lagedrukgebied strekte zich vanmorgen van Midden* Frankrijk over België en Nederland naar Noorwegen uit. Er kwamen hierin nog geen belangrijke onweersverschijnselcn voor. Om het hogedrukgebied op de oce aan dat zich over de Britse eilanden uit breidt. stroomt aanzienlijk koelere lucht in de richting van de Noordzee. De voor ste begrenzing naderde vanmorgen da Nederlandse kust. Het koufront zal voor morgenochtend het gehele land gepas seerd zijn. waardoor er een einde komt aan de korte periode met warm zomer weer. De temperaturen, dia gisteren tot 27 graden opliepen, zullen waarschijnlijk 7 tot 10 graden lager worden. Een en an der zal met enkele buien gepaard gaan, maar in de loop van de dag neemt de be wolking weer af. De wind komt in da Noordwesthoek. Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordwest. Vooral In het binnenland aanzienlijk lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur 1.1 Londen Part)» tfi! 5?*# wirxfcal ozo VNO

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1