Jlicume £cihsrl)e GTourmil Hernieuwd verzet tegen Parijs Premier wijst eis van Algiers resoluut van de hand KOSTER IS IN STAKING 'z Generaal De Gaulles plannen voorbarig Vorderingen bij overleg over topconferentie V.S. willen technisch gesprek op 1 juli laten beginnen Explosie in oliefabriek Plan van Engeland en V.S. tot vergroting welvaart Maandag einde havenstaking Sow jet-leiders naar Egypte Tornado eiste elf doden De kerkklok zwijgt in Swichum, want de mm 1.1 111- WOENSDAG 11 JUNI 1958 BUREAUS: Steensiraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Hoofdredacteur: Dr. B. DIEMEB CHRISTELIJK'NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhttstirtj is ahrMrorn myo o*"' tegfjenspoct" Negenendertigste jaargang no. 11281 Straaljager in brand Zie pagina 5 GENERAAL MASSU communiqué. Concentratie van Turkse troepen? Vannacht en vanmorgen is het op Cy prus weer tot relletjes gekomen. De poli tie, die ingreep bij gevechten tussen Griek se en Turkse Cyprioten, schoot twee Griekse Cyprioten neer, die gewond in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Volgens Griekse bladen worden Turkse troepen samengetrokken aan de kust van Anatolië, het gebied in Klein-Azië dat tegenover Cyprus ligt Turkije heeft gisteren Engeland ervan beschuldigd dat het heeft nagelaten de Turkssprekende bewoners van het eiland te beschermen tegen de aanvallen van de Griekssprekende bevolking. DE PLANNEN, die premier De Gaullc heeft opgesteld om zo snel moge lijk een oplossing te vinden voor het Algerijnse probleem, zijn fel aangevallen door het Algerijnse comité voor openbaar welzijn. De Gaulle wil nog deze zomer gemeenteraadsverkiezingen in het Noordafrikaanse gebiedsdeel laten houden, doch het comité voor openbaar welzijn noemt dit voornemen „voorbarig en gevaarlijk". Na een bespreking van het comité werd. gisteren een communiqué ge zonden aan de regering-De Gaulle. Het was goedgekeurd door generaal Massu, doch generaal Salan hield zich er blijkbaar buiten. Het comité verzekert generaal De Gaulle, dat het hem persoonlijk steunt, maar dat er in Parijs een „werkelijke regering van openbaar welzijn moet worden gevormd". comité verklaarde gisteren echter dat het geen enkel compromis kan aanvaarden ten aanzien van de doeleinden, die het bij de oprichting heeft gezworen te ve zenlijken. Bij de oprichting werd klaard dat de volkssoevereiniteit berust bij de comité's voor openbaar welzijn. Een ander punt dat door het comité in Algiers is besproken, is dat van de vol ledige Integratie der Algerijnen. In het communiqué wordt dan ook aangedrongen op ingrijpende wijzigingen in het bestuur van Algerije, om alle slagbomen tussen dit gebied en het Franse moederland weg te nemen. Het comité eist afschaffing van alle douanevoorschriften en bepalingen inzake visa, en de instelling van een ge meenschappelijke munt voor beide gebie- Met andere woorden, de „rebellen" vai Algiers blijven erop hameren dat de oudi gezichten uit het kabinet-De Gaulle moe ten verdwUnen en dat er een soort één- partybestuur moet komen voor het gehele land. „Alleen een echte regering openbaar welzyn onder leiding vai Gaulle kan zich doeltreffend verzetten tegen het communistische komplot, wordt gesteund door alle verraders in het moederland", zo besluit het communiqué. De Gaulle reageerde onmiddeliyk. Een woordvoerder van zijn regering verklaar de dat de premier zUn plannen vastbera den ten uitvoer zal brengen. In Parijs acht men de aanval vac Algerijnse comité de gevaarlijkste a« die De Gaulle sinds zijn investituur als premier te verduren heeft gehad. De val wordt niet alleen gezien als een pro test tegen de gang van zaken in de hoofd stad. maar ook tegen de poging van De Gaulle om hen uit de feitelijke bestuurs macht te ontzetten. Tijdens zijn bezoek aan Algiers heeft de premier het comité duidelijk gemaakt, dat het zich nu van hi politieke terrein moet terugtrekken. Hi JN MOSKOU zijn enkele vorderingen gemaakt bij het overleg over een H topconferentie tussen de Russische minister van buitenlandse zaken. Gromyko, en de drie westerse ambassadeurs. Namens premier Macmillan, die op het ogenblik in Washington besprekingen voert met president Eisenhower, heeft de Engelse vice-premier Richard Butler dit gisteren in het Lagerhuis meegedeeld. Butler kon echter niet zeggen, welke datum de topconferentie zou kunnen beginnen, want hierover was men het in Moskou juist niet eens geworden. Een winstpunt by het vooroverleg is, dat Rusland er mee ingestemd heeft, dat de topconferentie „vertrouwelijk" moet zyn. In het westelijke kamp bestaat echter ook nog geen overeenstemming over de topconferentie. De minister van buiten landse zaken van Amerika, Foster Dulles, deelde gisteren mee dat tussen de V.S. en West-Duitsland sprake is van een klein meningsverschil over het plaatsen van de Duitse hereniging op de agenda. Amerika is nameiyk van mening, dat de afspraken, die op de vorige topconferen tie in Genève zijn gemaakt niet gene geerd mogen worden. In Bonn is men evenwel van mening, dat ook zonder de Duitse hereniging toe nadering tot Rusland mogelpk is. Kern], Droeven President Eisenhower heeft de Russi sche premier Ohroesjtsjef. Inmiddels voorgesteld, dat reeds op 1 juli in Genève de technische besprekingen zullen be ginnen over de methoden om toezicht te houden op een eventueel verbod van kernproeven. De president stelde verder voor, dat gezien de ingewikkeldheid van het onderwerp de besprekingen iets lan ger zouden duren dan drie of vier we ken zoals Chroesjtsjef wilde- Het Westen zal bU de onderhande lingen over het staken van de proeven met kernwapens eisen, dat er ook in- spectieposten in communistisch China worden opgericht. Minister Dulles, die dit op zijn wekelijkse persconferentie meedeelde, wilde het staken van de kern proeven geen ontwapening noemen. MeD kan immers de kernwapenvoorraden uit breiden zonder dat men enig idee heeft van de gevolgen van het eventuele ge bruik van deze wapens. Daarom is het zo bclangryk. dat men het eens wordt over een inspectiesysteem om verrassende aanvallen te voorkomen. En van niet minder belang is de staking van de produktie van spiytbaar mate riaal voor oorlogsdoeleinden. Engels plan Tydens het defensiedebat ln het Lager huis heeft de Engelse minister van de fensie. Sandys, de suggestie gedaan het ontwapeningsprobleem in één keer op te lossen. Hij opperde het plan een wereld omvattend veiligheidsorgaan in het le ven te roepen onder auspiciën van de Verenigde Naties. Dit orgaan, dat onder meer zou moeten bestaan uit politietroe- pen van de Ver. Naties zou niet alleen controle moeten uitoefenen op het nale ven van de ontwapeningsbepalingen, maar ook de taak krijgen op te treden in geval van agressie. Hei veiligheidsorgaan zou onbeperkte toegang moeten hebben tot ieder gebied iver alle inlichtingen moeten be schikken. Een hevige ontploffing bij de Verenigds Oliefabrieken te Zwijndreöht een be drijf van Unilever heeft gisteravond een geweldige ravage aangericht, maar gelukkig slechts één licht gewonde ge ëist. De ontploffing had plaats in het vüftien meter hoge gebouw, waar de aardextractie gevestigd 16. Hier wordt oliehoudende aarde gewassen met ben zine, waarna de olie door destillatie wordt afgescheiden. Een van de vier met aarde gevulde ketels ontplofte, waarechUnlij-k doordat op het terrein benzinedamp hing en een vonkje uit een compressor is over geslagen. De voormuur van het gebouw stortte in, het dak vloog weg en een enorme steekvlam veroorzaakte een ge vaarlijke brand: de ontplofte ketel brand de onmiddellijk als een lier. De bedryfebrandiweer en de ZwUn- drechtse brandweer, die met groot mate rieel waren uitgerukt, bestreden het vuur zier nevelspuiten en zes slangen. Om streeks half negen was de brand vrij wel bedwongen, maar met de nablu6Bing was nog de gehele nacht gemoeid. Men kon voorkomen, dat de andere ketels ont ploften en dat het vuur de in de nabij heid gelegen kelder, waar een enorme hoeveelheid benzine was opgeslagen, be reikte. In het bedrijf zelf en in enkele 6traten in de omgeving werd veel glasschade •eroorzaakt. Gaulle verkondigde politiek van volledige gelijkstelling van Europeanen en mo hammedanen voor de wet, maar hy heeft die plannen nog niet verder uitgewerkt en het wegnemen van alle bestuuriyke slagbomen zou een ingrijpende wyziging zyn in de huidige toestand. Versterkingen In Algiers zyn berichten uit Parys ont vangen, dat binnenkort tachtig duizend man versterkingen naar Algerije worden gezonden. Men meent dat het Franse leger hierdoor in staat zal zyn in deze uiterst moeilyke periode krachtig op te treden tegen de Algerynse opstandelingen. Door het samentrekken van grote een heden Franse troepen in het grensgebied met Tunesië, om de grens af te sluiten, zyn de troepen in het binnenland aanzien- lyk verzwakt. Het Franse ministerie van finan ciën heeft gisteren bekendgemaakt, dat de regering in het begin van de volgende week een nieuwe staats lening zal uitschrijven. Deze zomer reeds raket naar maan? TN AUGUSTUS zal de Amerikaan- se luchtmacht een projectiel naar de maan schieten, zo heeft luitenant- generaal S. E. Anderson, directeur van de afdeling onderzoek en ont wikkeling van de luchtmacht giste- ren bekendgemaakt. Hij zei, dat het projectiel niet met instru menten zal worden uitgerust. Het zal worden voortgestuwd door drietrapsra ketten. waarvan de krachtbronnen by d* start gewijzigde Thorraketten zullen zyn. De maanraket zal er twee en een halve dag over doen. De afstand is 445.000 km Zelfs indien de raketten de maan missen, zo zei generaal Anderson, dan zullen z« nog interessante wetenschappelyke satel lieten worden. Het 4s de bedoeling, dat de proef in september en oktober zal worden herhaald. Maar de hoogste autoriteit op het gebied van de ruimtevaart in Washington ont* kende al spoedig, dat er reeds een definitieve beslissing zou zijn genomen "ITERRUIMING van de wereldhan- del en vergroting van de wel vaart zijn de onderwerpen, die gis teren bij de Brits-Amerikaanse be sprekingen in Washington ter sprake kwamen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft op zijn persconferentie verklaard, dat de Britse premier Macmillan en hij het erover eens waren, dat een nieuw initiatief op economisch ge bied thans van het grootste belang is. Men zoekt nu naar nieuwe mogelijk heden om de internationale handel te vergroten. Daarmee wil men de toevloeiing van investeringen naar de in economisch op zicht minder ontwikkelde landen bevor deren en de economische gezondheid van de niet-communistische wereld verbete- Dulles zei, dat dit echter geen vraag stuk is, dat door één of twee landen kan orden opgelost. Hij acht het noodza kelijk, dat van vele zijden nieuwe initia- n komen en in dit verband noemde hij de O.E.E.S., het Internationale ir lire fonds en de Wereldbank. Eerste voorstel Amerika zal alle voorstellen, die van verantwoordelijke zijde afkomstig zijn, in overweging nemen. Er is reeds een voorstel binnengekomen van de presi dent van de wereldbank, Eugene Black, dat de stichting van een nieuw interna tionaal fonds inhoudt. Hieruit zouden onderontwikkelde landen langlopende leningen kunnen krijgen op gemakkelijke voorwaarden. Volgens woordvoerders van het State departement zou Macmillan geïnteres seerd zyn in de vorming van een den gelyk fonds, ter grootte van een miljard dollar. Dit zou dan leningen moeten ver strekken aan landen, die te arm zyn om aan normale leningsvoorwaarden te vol- Onderminister C. Douglas Dillon heeft suggesties gedaan, om ook de reserves van het internationale monetaire fonds te vergroten, ter versteviging van de wereldeconomieën. Over de twee voor stellen zei Dulles, dat de tyd voor een vergroting van het leenvermogen van de wereldbank en het internationale mone taire fonds rijp schynt te worden. Hy verwacht, .dat beide instellingen voor het einde van dit jaar overleg zul len plegen over de vergroting van hun geldmiddelen. De meeste Londense havenarbeiders zyn vanmorgen alkkoord gegaan met het besluit van de vakbondleiders, om maandag het werft te hervatten. De stakers hebben al* voorwaarde gestéld, dat de niet-ingeschre ven havenarbeiders, die tydens de staking te werk zijn gesteld, weer worden ontsla gen. In Londen werd verwacht dat nog in d* loop van vandaag zou worden bekendge maakt of de staking maandag inderdaad geheel zal zijn afgelopen. De president van de Sowjetunte, Woro- sjilof, en premier Chroesjtsjef zullen ln oktober een bezoek brengen aan Kairo. Aldus meldt het Egyptische weekblad Akher Saa. President Nasser heeft de bei de Russische leiders uitgenodigd tydens zyn recente bezoek aan Moskou Dit is een klein gedeelte van de honderdduizenden demon stranten die zich op een plein i Istanboel hadden verzameld n te protesteren tegen de Britse politiek op Cyprus. In grote aantallen droegen de be togers voor hét grootste deel studenten vlaggen en span doeken met zich mee. De stad El Dorado in de Amerikaanse staat Kansas is gisteren getroffen door een hevige wervelstorm, die volgens de laatste berichten zeker elf mensen het leven heeft gekost. Er werden 150 huizen vernield of beschadigd. De autoriteiten hebben de noodtoestand afgekondigd. Ned. Hervormde kerk in het Friese dorpje Swichum bij Leeuwar den staakt! Sinds 12 mei, de con tractdatum, kijkt hij niet meer om naar de kerkklok, die nu stilstaat, naar het gras op het kerkhofje, dat hoog is opgeschoten, en naar het on kruid, dat daar welig tiert! Al deze dingen waaraan Sinnema 2t jaar lang veel zorg heeft besteed, laat u rusten. Hij werkt op het land even als de andere boeren, maar de klok waar schuwt hem niet meer, dat hei tyd is voor het melken. Waarom Sinneroa niet meer het köster- schap waarneemt? Wel omdat hy meent dat hij wat meer moet verdienen en dat de kerkvoogdy ook wel eens zijn hui* kon opknappen. Maar de kerkvoogden hebben daar een zwaar hoofd in en daar had je het: Sinnema ging in staking! „Nou ja, staking, dat is een groot woord", zegt hy zelf, ik wil best, maar niet meer voor f 150 per jaar. Ik vind dat Je in deze tyd wel wat meer mag vragen. Ik denk aan een f 300 per jaar. Omstreeks de kerstdagen vorig jaar bracht hy de kerkvoogdij van zyn idee op de hoogte. Tegelijk met de opmerking dat zyn huis, dat hy van de kerkvoogdij huurt, ook wel eens een goede beurt zou kunnen hebben. Ik wil wel meer dan f 5 huur betalen. De kerkvoogd F. de Boer geeft toe dat f 150 per jaar loon ln deze tyden weinig Is. „Dat weten we best", aldus luidt zijn oordeel, „maar f 5 huur voor het huis en een boerderijtje, dat Sinnema van da kerkvoogdy pacht, is ook niks". Dat moet Sinnema bedenken. Het con flict is echter nog niet opgelost, hoewel geen der beide partyen van plan is deze zaak tot het uiterst toe op de spits te drij ven. In Swichum is men gemoedelyk. Anderen werken inlassen om het kerk hof weer in behoorlijke staat te brengen. Onder hen bevindt zich ds. W. J. Four- nier. HU woont in Goutum en bedient ook dc gemeente te Swichum. „Met het con flict heb ik niets te maken", zegt hü. „maar deze rommel hier moet toch acn de kant." Daarom heeft hy de schoffel ter hand genomen en werkt hij mee. Midden op hel Haagse Malieveld stond gisteren een straaljager, door de „enkels" gezakt, gestrand op de neus. Dat vliegtuig vormde het centrum van de lucht machtdemonstratie op dc leger-luchtmachtdag van gisteren. (Zie ook pagina 5). Prins Bomhard, minister Staf en vele hoge militaire autoriteiten bezochten deze demonstraties van land- en luchtmacht. Links naast de Prins de voorzitter van dc organiserende vereniging Ons Belang, sergeant-majoor J. Roetman... De lucht rond de straaljager trilde van de benzine- en olledamp, opstijgend uit de plassen van honderden liters, die op en rond de „jet" waren uitgestort. Een kort commandoMet vlammenwerpers werd de straaljager in brand geschoten Loeiend met de sirenes daverden twee schuimbluswagens van de luchtmacht- crashploeg op de verongelukte vogel toe. Reeds voor de wagèns stilstonden, braakten de schuimkanonnen op de cabine schuim. Binnen twee minuten waren rook en vlammen weg En dit was gisteren de werkelijkheid op vrijwel hetzelfde moment. BU Har- derwUk moest een sportvliegtuigje op de verkeersweg Zwolle-Amersfoort een noodlanding maken. In een planUoen kwam het kistje tot stilstand. Dc piloot werd licht gewond. RUSTIG KEER y—De Bilt verwacht tot mor- genavond Perioden met zonneschUn 'jff/f/19. cn op de meeste plaatsten Idroog weer. Weinig wind. Vannacht In het noordoosten van het land een kleine kans op nachtvorst. Morgen overdag over het algemeen Iets hogere temperaturen dan indaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 12 jund: zon op 4.20 uur, onder 20.59 uur; Maan op 1.50 uur, onder 15.56 uur. Op 17 juni Nieuwe Maan. Koningin Juliana en prins Bomhard hebben het volgende rondoleantietele- aan mevrouw B. J. van Zubphen- Greger gezonden: „Ontvangt u onze Inni ge deelneming bij het overiyden van uw echtgenoot". HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Brussel p«U» Rome Ajseclo Alrler»

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1