CHRISTELIJK TV' Het Oranje-Groene kruis bestaat twintig jaar avawne Vrijmoedige opmerkingen bij een advertentie Een wonrd voor vandaag §ir€ötoin. Kanttekening Taak van de I.A.O. wordt steeds omvangrijker Dankbaar Effatha heeft grote bouwplannen predikant gevraagd JS het Kerkblad, officieel or gaan win de Geref. Kerken in Soord-Brabant en Limburg, ujorden enkele „vrijmoedige op merkingen by een advertentie" gemaakt. Dat was deze in het Gereformeerd Weekblad: „Welke Geref. predikant met 25 dienst jaren ambieert een beroep naar kleine gemeente (200300 zie len) in het centrum des lands? Hij wordt uitgenodigd dit mede te delen onder no. 315 aan dit blad. Geheimhouding oerz. en verz." De schrijver reageert als volgt: A LS ER één ding is dat bewijst. dat we met het beroeplngs- werk in het slop zitten, dan is het deze advertentie wel. Dat we naar nieuwe wegen te zoeken hebben tot heil van de predikanten en de Semeente en tot hooghouding van et ambt wordt algemeen toege stemd hoewel men in de praktijk rustig door gaat met de aloude methode: wie kan het hardste en het beste jagen op dat schaap met vijf poten waarvan de red ding en het behoud van onze ge meente afhangt? Wanneer ik dus een enkele no titie maak bij deze advertentie dan is dat helemaal niet omdat ik tevreden ben met de bestaande toestand noch om deze kleine ge meente moeilijk te vallen Ik juich veeleer deze doorbreking van de traditie toe en acht dit een „doorbraak" ten goede. En toch moeten me enkele dingen van het hart. Ik zal dat maar punts gewijze doen. na open en bloot in de krant ataan. zodat ledereen, wanneer la ter het beroep valt, kan seggen: die dominee heeft seker geschre ven. L' solt me tegenwerpen: „Ja maar er staat lorh niet welke gemeente het la". Akkoord, maar kunt u niet uitrekenen welke ge meente het Is? ..In het centrum des lands, 200300 slelen". Even nakijken in het jaarboekje. Dat •laat op X, Y, en Z. Nog een poosje wachten tot het beroep In de krant staat en dan weet ik of het X. Y of Z waa. Mijn advies: gaat u in het jaarboekje even na. als u deze methode wilt volgen, welke domi nees die leeftijd hebben, waarmee •en dominee staat of valt. en schrijf dan aan al die dominees een briefje: voelt u ervoor of niet? Zeker, dat kost u wat meer moeite, maar dat heeft u er toch wel voor over om uw toekomstige do minee voor de volksmond niet de naam te geven van „de dominee op advertentie". Een huwelijk op advertentie kan een best huwelijk zijn, maar het is toch niet nodig, dat ieder een weet op hun trouwdag: dat ia een bruid, dat is 1 op advertentie. pljnlljkate wonden In h van vele dominees: de ongelijk heid In traktement? Dese kleine kerk Is een ansterkerk van alle kerken In Nederland en al die an dere kerken zouden er een eer In moeten stellen om haar tuater in ataat te «tellen haar dominee het- aelfde traktemènt te geven als zij zelf betalen. Zou dit in strijd zijn met de zelfstandigheid van de plaatselij ke kerken? Je verliest Je zelfstan digheid toch niet, ais je een an der helpt? Ala de kerken in dit opzicht wat meer liefde voor el kander zouden opbrengen zou er heel wat nood in pastorieën van kleine kerken gelenigd worden en zou het beroepTngswerk zo komen te liggen, dat de financiële factor niet meer behoefde te spreken. lang bij mij leven. Ten overvloe de wil ik nog opmerken, dat ik niets onaangenaams bedoel aan het adres van deze kleine kerk, want ik ben ervan over tuigd. dat vele kleine kerken alles wat ze kunnen voor hun dominees doen en in dit opzicht menige gro tere kerk beschamen, 't Gaat mij om de ongelijkheid waar we sa men een eind aan moeten maken door elkaar als kerken lief te hebben met lets van die liefde, waarvan gesproken wordt in Han delingen 2 vers 44 tot 47. bruidegom de nadere omschrijving die dominee: het moet er een zijn met 2—5 dienstjaren. Ik had ge dacht dat er zou staan 3 tot 5 dienstjaren, maar het Is al zo lang geleden dat de kerken hierover Iets gezegd hebben en een mens - snel. Maar Hier zijn twee mogelijkheden. Of men wil daar geen oudere do minee Als hij dertig, hoogstens 35 is, dan is hij te oud. Ik zal daar maar niet veel van zeggen sinds ik vernam, dat verschillen de kerken van plan zijn oen de volgende generale synode voor te stellen alle dominees boven de 35 met emeritaat te doen gaan als zijnde te oud om de vaart van onze tijd bij te houden! Maar er Is ook èen andere mogelijkheid, die mij meer aannemelijk lijkt. ■Ce- ze kleine kerk is zo eerlijk om te verklaren: een dominee met meer dienstjaren en daarom misschien ook met grotere kinderen wordt on^te duur. Daar kunnen wij als kleine kerk niet zo voor zorgen, hij onbezorgd van het Evr Ie kan geile de vinger gelegd op eén van Eigen plaats in onze sociale structuur Eenheid in de maatschappelijke gezondheidszorg noodzakelijk De eenvoud des harten, waarvan in Handelingen drie sprake is, zegt toch wel iets. Het gaat over de volgelingen van Jezus en van hen wq,rdt dan o.m. verteld, dat zij hun maaltijden met blijdschap en eenvoud des harten gebruikten. Ook dat was een gave van de Heilige Geest: een vrolijke toon bij het eten en zonder pose. U ziet het: zelfs de maaltijden krij gen een bijzondere glans, als de Geest bezit neemt van de gas ten. Dan worden voor een ogenblik de zorgen vergeten en is er alleen maar oog voor de genade van het voedsel, hetgeen zich uit in blijdschap en waarbij de deelnemers aan de maaltijd de ingewikkelde vragen van het leven laten voor wat zij zijn. Misschien vindt u de vraag wat vreemd, maar toch vloeit zij voort uit deze geschiedenis: hoe eten wij? Met een hart vol vragen en een gezicht, waarvan geen glimlach af kan? Of met vreugde en een lach, omdat wij óók die maaltijd zien als een brok van Gods gunst? Als dat niet zo is, is het misschien gewenst eens na te gaan, of wij wel geloven, dat de Geest ook elke maaltijd tot een feest maakt! (Van een onzer redacteuren) weg. dat de diverse gespecialiseerde or ganisaties van grote betekenis zijn. Er zal evenwel naar moeten worden ge streefd om tussen deze lichamen en het kruiswerk de verbindingen goed in stand te houden. Slechts hierdoor zal het mogelijk zijn een eenheid in de maat schappelijke gezondheidszorg te bewa- Eigen plaats jyjORGEN 1 JUNI, zal ln Esplanade te Utrecht de twintigste jaarvergadering van Het Oranje-Groene Kruis worden gehouden. Deze bond van protes tants christelijke verenigingen voor wijkverpleging in Nederland zal dit Het kruiswer^a^^!o^«v!!TnrtTtJ dï Jj'tfeJre'd vi*re"- Dat kom* misschien wel over vijf jaar. als hebben! dat de maatschappelijke g< ae bond een kwart eeuw bestaat. Toch js het feit, dat Het Oranje-Groene zondheidszorg deel uitmaakt van de g< Kruis twintig Jaren bestaat belangrijk genoeg om enkele aspecten van deze hele sociale structuur Hierin behoort bloelende organisatie te belichten ondergoed 8 wonder goed I Het Oranje-Groene Kruis is de over koepeling van een zeer groot aantal christelijke verenigingen voor wijkver pleging die tezamen 260.000 leden tel len. 373 wijkverpleegsters in dienst heb ben en vele consultatiebureaus hebben gevestigd. Vooral in de grote steden staat het Oranje-Groene Kruis krachtig In Amsterdam zijn 50.000 leden, in Rot terdam 40.000. in Den Haag 30.000, ter wijl in verscheidene dorpen groepen en enkelingen zijn, die de gedachten van het Oranje-Groene Kruis onderschrij- De verenigingen, die deze bond vor men. zijn veel ouder dan twintig jaar Sommige ervan zijn in de tweede helft van de vorige eeuw ontstaan uit dc evangelische opdracht tot het betonen barmhartigheid jegens degenen, die in geestelijke, lichamelijke en materiële nood verkeren. De wijkverpleging had tie. Dit alles behoort tot de taak van de kruisvereniging. Om dit specifiek prot. chr. maatschappelijk gezondheids- werk tot verdere ontplooiing te brengen, werd in 1938 het Oranje-Groene Kruis opgericht, waarvan het bureau is geves tigd 2de Schuytstraat 226 in Den Haag. De toekomst De heer R. Smit is secretaris-generaal van de bond. Hem hebben wij gevraagd, hoe hij de toekomst van het kruiswerk ziet, waarvan vroeger het sterkste ac cent lag op het verplegen, maar dat steeds meer is uitgegroeid tot een veel omvattend apparaat in het belang van de geestelijke en lichamelijke gezond heid yan het Nederlandse volk. en waar bij de preventie veel sterker op de voor grond is gekomen. Niet minder dan vier vijfde der bevolking is aangesloten bij een kruisvereniging. in die dagen dus een veel uitgebreider taak dan thans. De wijkverpleegster was de hulp voor ieder, die in nood verkeer de; zij werkte curatief en preventief, doch had bovendien nog een pastorale ap^Ultem de afsonderlljke onderdelen Thans omvat het begrip wijkverple- - - ging uitsluitend het verplegen van thuis- liggende zieken, terwijl de preventieve zorg afzonderlijk is gesteld, zoals de kin- derhygiëne, t.b.c.- en reumabestrijding, geestelijke volksgezondheid en revalida- TE SNELLE CONCLUSIE W' het te wijten dat vreemde mentaliteit en Van Nelle bestellen Adv. In Genève 42e conferentie Jaarrapport van Vrouwen Vrouwen hebben vaak moeilijke en pynlijke tgden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, je die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal. de grote pijnverdrijver. Toga! is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bil apotheek en drogist 0.95. f 2.40 en 8.88. David A. Morse (Van een bijzondere verslaggever) rP E Genève is de 42e Interna tionale Arbeidsconferentie begonnen. De 41e, die vorige maand gehouden is, was uitslui tend gewijd aan maritieme vraag stukken. 79 landen nemen aan de conferentie deel. Elke delegatie bestaat uit twee regeringsafge vaardigden, één werkgevers- en werknemersgedelegeerde en voorts een aantal technische adviseurs, die het voorbereidende werk in de commissies verrichten. Een algemeen debat zal worden ge voerd over het Jaarrapport van de di- recteir-generaal. David A. Morae. Bo vendien .staat dit jaar een algemene ge- dachtenwisseling op de agenda over de verkorting van de arbeidstijd. Voorts komen vier punten in behandeling: de arbeidsvoorwaarden van plantage-arbei ders. de organisatie van de medische diensten in de ondernemingen, de ar beidsvoorwaarden van vissers en de discriminatie ten aanzien van de werk gelegenheid. Het Jaarrapport van 4e directeur- generaal is pok ditmaal zeer belang wekkend. Morse iet uiteen, dat de sociale politiek de laatste 1® tot 80 j Rennjes. want behalve de heilzame king, hebt U ook nog het voordeel het kruiswerk een eigen plaats ben. De kruisverenigingen zullen daartoe moeten samenwerken met andere orga nen op het terrein van de gezondheids zorg. zoals de gemeentelijke genees kundige diensten en de ziekenfondsen. In dit verband wees de heer Smit op Deze fondsen betalen vullingspremie de contributie voor het lidmaatschap van de kruisverenigingen. Volgens velen gaat deze samenwer king te ver, omdat hiermee de basis van het kruiswerk verloren dreigt te gaan. Het is juist de persoonlijke belangstel ling voor het kruiswerk, die deze tak van de gezondheidszorg maakt tot een unicum. In andere landen kent men nl. het kruiswerk niet in deze vorm. Maar met een totale afwijzing van iedere sa menwerking met de ziekenfondsen lost men dit probleem niet op. Positieve bijdrage De heer Smit acht het ln de geest vanDe kruisverenigingen zullen een nor- deze tijd, dat er steeds meer organlsa- male en verantwoorde sociale ontwik-, °P keling niet in de weg mogen staan, doch staatkundig gereformeerden in Den onder roomse leiding betekende, Haag bij de jongste verkiezingen zo weinig resultaat heeft opgeleverd? vraag die nog wel Wij vragen ons met verbazing mf enige tijd in discussie zal blijven. Het analyseren van verkiezingsuit slagen is altijd een moeilijke bezig- plaatselijke factoren een rol spelen of gespeeld hebben. Des te meer bevreemdt het dat de heer Piebenga al deze non sens vandaan haalt? Samengaan van anti-revolutionairen en christelijk- ping aan een vreemde mentaliteit en ten tweede een rijpmaken voor een samengaan met de roomsen! Die outsider In Haagse aangelegenheden anti-revolutionairen toch - Beer- als de heer Piebenga, hoofdredac teur van de Leeuwarder Courant, nu al zijn conclusies klaar heeft en daarvan in zijn krant blijk heeft ge geven. De heer Piebenga neemt de benoeming van mr. Beernink tot voorzitter van de C.H.U. onder de nink moet echt voor hen oppassen! We willen de heer Piebenga deze raad geven: laat hen naar goed jour nalistiek gebruik eerst eens infor meren voordat hij schrijft. Laat hij san de Haagse christelijk-historischen vragen hoe diep zij hebben moeten loep, waarbij hij de heer Beernink buien onder het anti-revolutionaire - veeleer hebben te bevorderen, volksgezondheid, zoals kinderhyglëne. Hun streven sal erop gericht moeten reuma- en kankerbestrijding eni. Maar blijven hierin zelf een positieve bijdrage hierdoor wordt het wel uiterst moeilijk te leveren door niet statisch te «ijn, het_kruiswerk als één geheel te blijven! maar dynamisch te blijven en hun or ganisatievorm en werkzaamheden niet Advertentie jaren belangrijke wijzigingen heeft ondergaan zowel in de in ontwikke ling zijnde gebieden als ln do reeds geïndustrialiseerde landen. In de onderontwikkelde gebieden wor den d; conventies van de Internationale Arbeidsorganisatie veelal als model voor een nieuwe sociale wetgeving gebruikt. Doch naast en misschien zelfs wel bo ven deze wetgeving bestaat'er behoef te aan technische bijstand, bevordering van de werkgelegenheid, vakopleiding en opvoering van de produktie. Dit alles heeft de «I.A.O. een geheel nieuwe taak gegeven. En dat deze taak zeer om vangrijk is moge blijken uit het feit, dat twintig landen, die tezamen éénderde van de wereldbevolking In betrekke lijk korte tijd hun onafhankelijkheid hebben bij; voortduring te toetsen aan de totale so ciale ontwikkeling. Met name ons chris telijk maatschappelijk gezondheidszorg- werk zal hierin een positieve bijdrage moeten leveren. De jaarvergadering van Het Oranje Groene Kruis zal - worden bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. êraaf van Lynden van Sandenburg. Ds. M. van Endt, Hervormd predikant te Utrecht, zal een wijdingswoord spreken, waarna dr. J. H. Hagenbeek, inspecteur van de volksgezondheid te 's-Gravenha- ge, zal spreken over Aspecten van de kinderuitzending. Van Nelle bestellen Adv. Jaar van droefheid en van vreugde Uet is een veelbewogen jaar geweest voor de Chr. Vereniging „Effatha", In de geïndustrialiseerde landen is di« Voorburg het bekende insti- er eveneens sprake van een verschui- tuut voor doofstomme kinderen ex- ving in de sociale politiek. Beperkte de- ploiteert. ze zich vóór de tweede wereldoorlog nog grotendeel- tot bescherming en verzeke- voorhoudt dat deze minder van zijn sympathie voor de vorming van één prot. christelijke partij zal kun nen getuigen, omdat de practische resultaten van de verkiezingen aller minst tot voortgang op deze weg aanmoedigen." En dan wordt de Haagse verkiezingsuitslag aange haald als zijnde „zeer leerrijk". En de conclusie die de heer Piebenga dan trekt luidt: „Die chrLstelijk- litstorischen welke roor samengaan met de A.R. niets voelden, omdat zulks in de gegeven omstandighe den een onderwerping aan een hun juk hij zal weinig anders dan lof horen over de samenwerking. En dan moet hij eens in ant-revolutionaire krin: gaan informeren hoe men denkt over een Nederlandse C.D.U„ een samengaan van protestanten en roomsen naar Duits voorbeeld. Ver moedelijk zal hij dan een volgende keer iets verstandigere schrijven! Eén grote protestants-christelijke partij dat blijft het ideaal dat wij als krant zullen verdedigen. Insinua ties als die van de heer Piebenga zullen ons daarvan niet kunnen af houden. KRACHTMETING BEGONNEN ring. na 1945 strekt de sociale politiek zich meer en meer uit tot de positieve bevordering van de welvaart. Ook voor de I.A.O. heeft dat consequenties gehad. Vandaar haar huidige bemoeiingen met allerlei problemen, die het werk van de Economische en Sociale Raad van de Ver. Naties benaderen. Advertentie Brud.nd Maagzuur boort bil D tot bot verleden bil de eerste Rennie die ge in de mond steekt. Inderdaad, een of twee Rennies herstellen het evenwicht en elimineren alle overtollig maagzuur vanaf het mo ment dat de zuurdovende substantie, simpelweg met Uw eigen speeksel, in de maag belandt, 'n Heerlijk middel die Van Nelle bestellen I Adv. De directeur, de heer C. Timmer in de geschiedenis van de vereniging en terugkijkend op het zo gezegende werk dat op Effatha voor vele jongens en meisjes mocht worden gedaan, past wel grote dankbaarheid. De nieuwe directeur, de heer J. L. 1 van der Have, herinnerde eraan, hoe de inrichting na de oorlog weer startte met 130 leerlingen, terwijl er nu al 333 onderwijs ontvangen. De leeftijd van de j kinderen varieert van 3 tot 18 jaar. Er i zijn nu al drie scholen: een voor leer-1 lingen die praktisch niets kunnen ho- leerlingen die bij het ontviel het instituut door de dood. derwijs achterblijven en een voor kin maar ook een groepsleider en twee deren, die nog bruikbare hoorresten h'eb- leerlingen werden plotseling wegge- ben en dus leren met behulp van een eigen gehoorapparaat. Bij het onder wijs worden de modernste methoden Naast deze droefheid was er toch ook grote vreugde om de mooie som, die de NCRV-Goed zo-actie op bracht en andere geldelijke verras singen, waardoor de verwezenlijking van de bouwplannen voor een zo hoog Sprekende in deze geest, opende de voorzitter van de vereniging, prof. ds. L. H. van der Meidjn gisteren de 70- ste Jaarvergadering van de organisatie, welke ruim bezocht werd door ouders en belangstellenden. Zeventig jaar is weer een mijlpaal Van Nelle bestellen De kanonnen van. de i en ontzettend vermoeid, hem ellendig pijn en hij had veel In de duiztemis van ellen- HU was ziek. gekneusd zijn hoofd deed hem «11 bloed verloren; maar juist in de duisterni de i i dik wijls het helderst. Andy Stevens was bang omdat hij zijn zelfrespect kwijt was. Tevoren was dit altijd zijn plechtanker geweest en had het de strijd met zijn oude vijand in zijn voordeel beslecht; hu was het respect dat anderen voor hem koesterden en dat hij voor zich zelf had Maar nu was dit alles verdwenen, want zijn grootste twee angsten waren werkelijkheid ge worden: «e wisten dat hij bang was en hij had tegenover zijn vrienden gefaald. En zowel tijdens hei gevecht met de Duitse kaik als toen ze bij de wachttoren voor anker lagen, had hl) bemerkt dat Mallory en Andrea dat wisten. Nooit had hij mannen ala zij ontmoet en hij had van meet aan geweten dat hij voor zulke kerels niets verborgen kon houden. Hij had met Mallory de rotswand moeten bestijgen, maar Mallory had ten excuus verzonnen en An drea in zijn plaats genomen omdat Mallory wist dat hij bang was. En tweemaal voordien in Cas- telrosso en toen de Duitse boot op hen afkwam had hij zijn vrienden bUna in moeilijkheden ge bracht. Maar vannacht was hij ellendig te kort ge schoten Hij was niet goed genoeg bevonden om met Mallory de weg naar de top te banen en hij was hel geweest, nota bene de zeeman van het gezel schap. die de laatste knoop zo ongelukkig hsd ge legd dat al hun voedsel en brandstof ln zee waren gestort, een paar meter van hun plaats op de ri chel En dan te weten dat het le"en van duizend mannen op Khems afhankelijk was van een verach- .-jjL i wetend waar de een ophield en de ander begon klom Andy Stevena blindelings verder. Het schelle gerinkel van de veldtelefoon sneed door de duisternis op het plateau. Mallory schrok, draaide tlcti half om en balde onwillekeurig de ruis- AIISTAI* MACH AH ten. Weer rinkelde de telefoon; het scherpe. snUden- de geluid klonk boven het doffe gerommel van de donder uit en hield toen op. En toen rinkelde de telefoon opnieuw en bleef bellen, gebiedend cn drin gend Mallory was al halverwege de telefoon, toen hij plotseling stilhield, zich omdraaide en op Andrea toe liep De grote Griek keek hem nieuwsgierig aan. „Van idee veranderd?" Mallory knikte zwijgend. „Ze zullen blUven bellen tot ze antwoord krijgen", mompelde Andrea ..En als ze geen antwoord krijgen, zullen ze hierheen komen. Dat zal gauw gebeuren en ze zullen zich haasten." „Weet ik. weet ik." Mallory haalde de schouders op ,,Die kans. zeg gerust die zekerheid moeten wc riskeren. De vrtag is alleen hoeveel tijd ze nodig zul len hebben om hierheen te komen." Instinctief zoch ten zijn ogen het plateau af. Aan beide kanten, zo'n vUftlg meter van hem vandaan, stonden Casey Brown en Miller, onzichtbaar in de duisternis „Ik kan geen telefoongesprek riskeren. Hoe meer ik er over denk. des te minder kans geef ik me zelf. Als het op organisatie aankomt, zijn die moffen bijzonder de gelijk Vermoedelijk hebben ze een bepaalde manier om zich te melden de schildwacht moet «'n naam noemen of een wachtwoord geven. Ook loop ik de kans dat miln stem me verraadt Aan de andere kant: die schildwacht Is spoorloos verdwenen, we hebben al onze bagage boven en wachten alleen nog maar op Stevens. Met andere woorden: we hebben 't nagenoeg klaargespeeld. We zijn op Navarone ge land cn geen sterveling weet ervan „Ja." knikte Andrea. „Je hebt gelijk., en Stevens is over twee. drie minuten boven 't zou dwaash?id zijn alles wat we tot nu toe hebben bereikt op het spel te zetten." Hij dacht even na en ging toen op kalme toon verder .Maar je kunt ervan op aan dat die kerels hierheen zullen hollen." Het gerinkel van de telefoon hield even plotseling op als net was be gonnen. „Nu komen ze hierheen I" ..Ik weet 't. Ik hoop maar dat Stevens Mallory draaide zich om en zei, over zijn schouder sprekend: ..Hou hem in de gaten, wil je° Ik zal de anderen waarschuwen dat we bezoek krijgen." Snel liep Mallory het plateau over, ervoor zorgend dat hij niet te dicht bij de kant kwam. Hij strompel de meer dan hij liep. want de laarzen van de schild wacht waren hem te klein en knelden zijn tenen op een ellendige manier. Hij dwong zich er niet aan te denken hoe zijn voeten er aan toe zouden zijn als hij een paar uur over ruw terrein had gelopen: dat merk tk dan wel. dacht hij grimmig, dus geen zor gen voor de tijd.. Hij stond opeens stil toen iets hards tegen zijn rug werd geduwd. ..Geef Je oyer of sterf!" De nasale stem klonk be paald vrolijk: na alles wat hij in de kaïk en tegen de rotswand had meegemaakt, voelde Dusty Miller zich met vaste grond onder de voeten de koning te rUk- „Erg lollig!" snauwde Mallory ..Wat een grap penmaker!" Hij keek Miller onderzoekend aan. De .Amerikaan had zijn regencape afgedaan want het was even plotseling opgehouden te regenen als het was begonnen en was nu gekleed in een jasje en een geborduurd vest, beide nog natter dan lijn broek Mallory begreep het niet goed. maar er was geen tijd voor vragen. „Hoorde je die telefoon daar net?" vroeg hij. „O. was het dat! Ja, ik heb 't gehoord." (Wordt vervolgd.) volgd, zoals de genodigden 's middags in een openbare les konden meemaken. Wij hebben u al eerder verschillende malen verteld over het moderne doof stommenonderwijs en zullen dat dus nu niet doen. Negen intelligente leerlingen volgen nu verlicht ulo-onrierwijs, dat zeer ge waardeerd wordt. Verder zijn er een jongens-nijverheidsschool die ongeveer 60 leerlingen telt en een meisjes-huis houdschool met ruim 50 leerlingen. Behalve door de ruim 325 interne leerlingen worden de scholen ook be zocht door 116 leerlingen van buitenaf. Een grote aanwinst voor de vereni ging is ook de benoeming van een maat schappelijk werkster voor het nazorg- werk geweest. Er was al Jaren behoef te aan nazorg, waardoor oud-leerlingen steun en hulp kunnen ontvangen. Ruimteprobleem Zowel de jaarverslagen van de secre taris en de directeur als van de pen ningmeester maakten melding van het ruimteprobleem, waarmee Effatha heeft te kampen. Er moeten nog steeds 80 grote jongens in de kapel slapen, een onhoudbare toestand. De ruim 550.000 gulden, die uit de gif ten van 1957 bij elkaar zijn gebracht, zijn nog niet voldoende om de bouw van een paviljoen voor deze jongena te financieren cn daarom is nu weer een Inzamelingsactie gaande. De vereniging heeft het oog op een stuk bouwgrond. rein van het Instituut gemeente aarzelt, dat I Dat dit geen kwaad opzet is. verze kerde de burgemeester van Voorburg, dr. J W. Noteboom het bestuur tijdens de vergadering. Juist de vorige a-vond had de raad besloten nog eens met het bestuur te gaan praten... Intussen is het maar afwachten en hopen op meer geldelijke steun. In de afgelopen winter hebben de financiën overigens opnieuw een zet in de goede richting gekregen, doordat uit een reeks van 257 lezingen in het land gehouden, vierduizend nieuwe donateurs werden gewonnen, zodat Effatha nu mag bo gen op een totaal van bijna 83.000 be gunstigers. die tezamen ruim 113.000 aan contributie bijeenbrengen. Niette min vertoont de exploitatierekening over 1957. die met een eindcijfer van 174 796.09 sluit, toch nog een tekort van ƒ618.98 jV/TEN moet bewondering hebben reageren. Is de terreur van de opstan- voor de wijze, waarop de Franse dige bewegingen in staat, deze men de bijna negen miljoen moharameda- ln Indonesië het geval ia geweest, □en, die al sedert 1946 als Fransen of is er een geheel nieuwe situatie yr het eerst ontstaan, die de positie van de op- i plichten te standelingen ernstig zal verzwakken geven als de ruim een miljoen Euro- en hen zal nopen, tot een vergelijk peanen ln Algerijg en de bevolking te komen? Van het antwoord op de- .j* M vraag zal het slagen van de plan- nen van de premier in eerste instan- raken™" P<m JareD S" afhansen. Dit zal echter niet betekenen, dat Maar zelfs alles in Algerije nu voortaan van e leien dakje zal gaan. Het Nationale nieuwe situatie aan te passen, zijn bevrijdingsfront F.L.N. heeft reeds alle moeilijkheden nog niet van de laten weten, dat het zich zal verzet- baan en zullen zich nieuwe proble ten tegen de oplossing, die De Gaulle men voordoen, als In Algerije regio- haar gemak. Maar redelijkerwijs hammedanen in Landelijk verband de Algerijnse opstandelingen rich naa, en plaatsclljk het «onder meer bij het beslnlt van De ,a, de Europcse bevolking niet ge- de mohamme danen alsnog besluiten, zich bij de makkelijk vallen, zich aan „over heersing" door de mohammedanen p te geven. Gaulle zouden neerleggen. Het besluit van De Gaulle betekent op zichzelf reeds een belangrijke betering voor de mohammedaanse bevolking. Totdusver had Algerije 18 Voorlopig is echter de reactie van zetels ln de unievergadering, 14 leden de mohammedanen het belangrijkst, ln de Senaat en 30 zetels ln de bijna Blijven de opstandige bewegingen den beret door vertegenwoordigers zij hu„ bonding gesteund door rige vijftien zetel, waren bestemd bloedige strijd tot het hittere eln- voor afgevaardigden, die werden aan gewezen door de overgrote meerder heid van de bijna negen miljoen hammedanen. Aan deze achterstelling de voort te zetten, tenzij De Gaulle bereid zou zijn, water in de Algerijn- wijn te doen. De krachtmeting is zal nu radicaal een eind worden ge- begonnen. Laten we hopen, dat de maakt. emoties niet langer zullen overheer- Nu rijst de vraag, hoe de mohamme- sen en dat nu eindelijk het verstand daanse bevolking op dit aanbod zal zal zegevieren. Advertentie KAUWEN geeft uw zenuwen rust Van Nelle bestellen Adv. ontspant en is zo lekker zo fris zo gezond Van Nelle bestellen Adv. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Bergum: B. J. Geerling te Glanerbrug. Beroepbaarstelling. Jac. de Vries, pred. voorg. Herv. Evang. te Oostvoorne. daarvoor pred. te Sydney (Presb. Church1 vm werk onder emigranten in Austra lië) atelt zich beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te "s-Gravenhage-O vak. F. E. Hoekstra): S. van Bekkum te Monster en H. A. L. v. d. Linden te De Bilt. Examens. Ds. J. Ytsma, v.h. Vrij Evang. pred. te Bussum is door de clas-' sis Hilversum n& gehouden coll. doctuml beroepbaar verklaard. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Tweetal te Biezelinge: J. van Dijken te Ouderkerk a. d. Amstel en J. Tijmes te Nunspeet. EVANG. LUTHERSE KERK Bedankt voor Mlddelburg-VUssingen: L. Eveleln te Enkhuizen. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Exatnena. Voor het kand. examen! slaagde aan de Theologische hogeschool te Kampen de heer J. Scheltens te Em- OEREF. GEM. IN NEDERLAND Beroepen te Geldermalsen: H. Lig- i tenberg te Rotterdam-West Van Nelle bestellen Adv. Van Nelle bestellen 1 Adv.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2