Verstekelingen worden teruggestuurd kroniek! Uitzondering voor 69 onderweg Deur staat niet voor iedereen open gcucuocu ff A.R. senator niet blij met investeringsaftrek Wet op de satellietstad iii voorbereiding DONDERDAG 5 JIM 1958 (Van onze parlementsredactie) "TkE REGERING zal in de toekomst zich strikt moeten houden aan de internationale regel, dat verstekelingen in het algemeen worden teruggestuurd, zo mogelijk met hetzelfde schip, waarmee ze zijn ge komen. Voor de verstekelingen, die in de afgelopen vijf maanden uit Indonesië in ons land zijn gearriveerd, en voor de 69 verstekelingen, die thans aan boord van d Johan van Oldenbarnevelt op weg zijn naar Neder land, geldt deze gedragslijn nog niet. Hun positie zal eerst nog in onder zoek worden genomen. Maar de nog komende verstekelingen zullen ter stond op hun schreden moeten terugkeren. Dit verklaarde gistermiddag in de Eerste Kamer de minister van justitie prof. Samkalden tijdens een debat, dat ontstond naar aanleiding van de interpellatie-De Vos van Steenwijk (lib.) over de verstekelingen-kwestie. De minister wees erop, dat er op genoemde internationale regel ten aanzien van verstekelingen één uitzondering is: een gerechtvaardigd beroep op het recht van asiel. Deze uitzondering is echter aan nauwe grenzen gebonden. De bewindsman van justitie, die ni betoog-in-eerste-termijn van de interpel- lant, mr. R. H. baron De Vos van Steen- wijk (lib.), aan het woord kwam, toonde met enkele cijfers aan hoezeer het tal verstekelingen, dat zich sedert januari j.l. vanuit Indonesië naar Nederland heeft begeven, is gestegen. In januari jl. melding gemaakt van 2 verstekelingen, in februari van 5 en in de maande nit en april van 21. In mei echter bedroeg het aantal ongeveer 100. Rekent men de 69 die hier nog met de Johan van Olden barnevelt zullen arriveren mee, dan kan men zeggen dat tot eind mei in totaal 146 verstekelingen van niet-Nederlandse nationaliteit ons land binnenkwamen. Van 136 zijn de gegevens bekend. Daar van zijn er 65 van Indonesische autoch tone herkomst, 59 zijn Indonesische staats burgers (spijtoptanten), 10 beweren de Nederlandse en 2 beweren een andere naationaliteit te hebben. Er waren 7 vrouwen onder de verstekelingen. De gemiddelde leeftijd is over het algemeen laag. Van de 136 personen waren er 8 nog geen 16 jaar, 50 tussen de 16 en 21 en 78 21 jaar of ouder. Gebleken is. dat verschillende omstandigheden het voor de verstekelingen niet erg moeilijk ma ken aan boord te komen. Een effectiev» controle is bijzonder moeilijk. In het ge val van de Johan van Oldenbarnevelt heeft ze stellig ontbroken. Drie redenen BU c en zo sterke toename van het aan- rstekellngen kan de regering niet lijdelük blijven toezien. Zy moet deze ontwikkeling stuiten, en wei om een drietal redenen. In de eerste plaats zou het zomaar toelaten van al die verste kelingen een grove onbillijkheid zijn te genover al die niet-Nederlanders in In donesië. die een verzoek om naturalisatie tot Nederlander hebben Ingediend, die reeds lang wachten op een positieve beslissing over hun verzoek en die niet in de gelegenheid zijn om zich als ver stekeling aan boord van een Nederlands schip te verschansen. Men dient daarbij te bedenken, dat er onder de versteke lingen velen zijn, die uit avontuurlijke motieven de reis zQn begonnen. In de tweede plaats dreigt het gevaar, dat door een toeneming van het aantal verstekelingen de normale repatriëring uit Indonesië wordt verstoord. In de derde plaats dient men in het oog te houden, dat Nederland in korte tijd al 33 000 repatrianten heeft opgenomen. Het heeft hiervoor aanzienlijke offers moe ten brengen. De snelle repatriëring uit Indonesië heeft reeds belemmerend ge werkt op de toelating van niet-Neder landers uit Indonesië en van vreemde lingen uit andere landen. De Nederlandse regering veronacht zaamt zeker niet het humanitaire aspect van het verstekelingen-probleem. Maar zij kan, in dit humanitaire vlak wer kend, niet meer doen dan mogelijk is. Juist op grond van humanitaire over wegingen heeft zij de verstekelingen, die totnogtoe zijn aangekomen, niet zonder meer teruggestuurd, en ze zal dat ook niet doen met de 69 verstekelingen die straks met de Johan van Oldenbarnevelt zullen arriveren- Eventueel nog volgen de verstekelingen zullen echter zonder nader onderzoek worden teruggezonden. Een dergelijke beslissing gebaseerd op het internationale gebruik laat de mogelijkheid van een gerechtvaardigd be roep op het asielrecht ongerept. Deze mogelijkheid is overigens aan nauwe grenzen gebonden, aldus de bewindsman. Minister Samkalden bestreed de me ning van de interpellant, dat de spijt optanten aan de verantwoordelijkheid, die de Ned. regering zich te hunnen aanzien op zich zou hebben genomen, juridisch het recht tot toelating in Nederland zouden kunnen ontlenen. De bewindsman zei voorts in antwoord op een vraag van de interpellant niet zijn, dat de omstandigheid, dat een zo groot aantal personen als verstekeling ons tand tracht binnen të komen, een bewijs is dat de nood voornamelijk onder de ex-Nederlandere in Indonesië hoog is ge stegen. Er bevinden zich op de Johan van Oldenbarnevelt slechts 28 ex-Neder landers. Van de reed6 aangekomen ver stekelingen kan gezegd worden, dat tal van andere factoren dan een werkelijk bestaande nood de doorelag hebben ge geven bij hun besluit als verstekeling naar Nederland te gaan. Visum aan vragen De minister erkende, dat de behande ling van het grote aantal visumaanvragen voor Nederland geruime tijd vergt. Maar er bestaat geen verband tussen het grote aantal verstekelingen en het (naar de mening van de interpellant langzame tempo, waarin de visumaanvragen wor den behandeld. Want van de 136 aange komen verstekelingen, waarover gegevens bekend zijn, hadden er slechts 24 een visum aangevraagd De aan de behandeling van de visum aanvragen verbonden formaliteiten kun- bezwaarlyk nog meer vereenvoudigd worden zonder goede beslissingen in ge vaar te brengen. Uitbreiding van het personeel van het Hoge Commissariaat te Djakarta zou niet doelmatig zijn, om dat de behandeling van de visumaan vragen in Nederland plaatsvindt. Ten slotte waarschuwde de minister, dat wanneer de regering zich bereid zou verklaren af te zien van haar standpunt dat eventueel nog volgende verstekelingen terstond moeten worden teruggezonden, dit alleen maar tot gevolg zou hebben, dat nog meer personen een poging zou den wagen als verstekeling naar Neder land te komen. Over het beroep op het asielrecht verklaarde de minister nog. regering uit de beschikbare ge gevens bepaald niet de indruk heeft ge kregen. dat by de meeste verstekelingen van een aannemeiyk beroep op het asiel recht kan worden gesproken. „AHet terstond?' Tijdens het debat, dat op de verkla ring van de minister volgde, zei inter pellant De Vos van Steenwijk. dat de V.V.D.-fractie vooral grote bezwaren heeft tegen het woord „terstond", dat de regering bezigt in verband met het terugzenden van de verstekelingen. De regering behoort op dit punt een min der formalistisch standpunt in te nemen. In eerste termijn had de interpellant afgevraagd waarom vluchtelin gen uit Oost-Europa niet worden terug gezonden en vluchtelingen uit Indonesië wel, terwijl voor beide categorieën geldt, dat zij onmogelijk kunnen leven in een vijandelijke omgeving. De heer Algra (a.r.) zei geneigd te zijn de verstekelingen over het algemeen als vluchtelingen be zien. Zendt men hen terug, dan wacht hen in Indonesië waar schijnlijk een onvriendelijke ontvangst, om het nog zacht uit te drukken. „Voor grote groepen in Indonesië is er slecht6 veilige haven: Nederland." aldus de heer Algra. Het zou zijns inziens een bezwaarlijke politiek zijn waneer de re gering zich op het formele standpunt stelt: „hebt ge papieren waaruit blijkt dat ge Nederlander zijt? Zo niet, ga dan heen!" De heer Algra vroeg zich af of de algemene beleidslijn van de regering niet met het oog op de 6ituatle moet wor den omgebogen en een minder strakke lijn moet worden gevolgd. De c.h. afgevaardigde mr. J. van Brug gen was eveneens van mening, dat mer vooral de menselijke kant van het ver stekelingen-vraagstuk zal moeten bekij ken. De juridische overwegingen mogen niet prevaleren boven de humanitaire. De socialist De Dreu vond, dat de aanvragen voor asiel moeten worden beoordeeld in het licht van de verhouding tussen Ne derland en Indonesië. Minister Samkalden zei aan het slot van het debat er naar te zullen strc dat het humanitaire element zo goed gelijk tot zijn recht zal komen bij de beoordeling van de asielaanvragen. De bewindsman verzekerde echter nogmaals, dat de regering niet zal afwijken van haar standpunt, dat verstekelingen voor taan zonder nader onderzoek zullen wor den teruggezonden- Hy merkte ten slotte nog op. dat hoe raoeiiyk ook voor verschillende groepen de omstandigheden in Indonesië zyn, de deur naar Nederland niet voor al deze groepen kan openstaan. Dit zou ons land nooit kunnen opvangen. Dit houdt overi gens niet in, dat in bijzonder dringende gevallen geen toestemming wordt gege ven. In een beperkt aantal gevallen is dan ook een visum aan niet-Nederlanders gegeven. In de eerste drie maanden van dit jaar waren er dat 200. d.i. evenveel als in heel 1956. MR. ALGERA ONTVANGT PROTESTCOMITÉ Minister Algera heeft het actiecomité i Vrije veren in Zeeuws-Vlaanderen doen weten, dat hij vrijdag 13 juni om half drie 's middags een deputatie van ddt comité ten departement® zal ontvangen. Zoals bekend organiseert het comité een demonstratieve tocht naar Den Haag op die dag, uit protest tegen de voorgenomen verhoging der veertarieven in Zeeuws- Vlaanderen. alléén /Oranjeboom^ heeft M I I I M P I L S N E baas! Gelden van Vleesfonds buiten controle van de Rekenkamer Half augustus 1957 waren de voor schotten uit het Landbouwegalisattefonds aan het algemeenVleesfonds tot f 11 miljoen opgelopen, zonder dat tot dusver verrekening had plaatsgevonden. Dc oor zaak was het nog niet definitief treffen van regelingen bij de exporttoeslagen van bacon, kwaliteitstoeslagen e.d., zo is de Algemene Rekenkamer gebleken. Maar daar het Vleesfonds geen onder deel vormt van het Landbouwegalisatie- fonds, maar in beheer is bij het Produkt- schap voor vee en vlees, valt de beste ding der voorgestelde gelden voorshands buiten controle door dc kamer. De mi nister was het daarmee eens, maar had aan het einde van het verslagjaar nog geen kans gezien zijn belofte gestand te doen, dat hij in oktober een voorstel bij de ministerraad zou indienen. Er was toen nog geen wijziging in deze ongewenste situatie gekomen. Het voor schot had op dat moment een hoogte van f34 miljoen bereikt. Begroting Economische zaken (Van onze parlementsredactie) De A.R. senator prof. mr. H. J. Helle ma gaf gisteren, tydens de behandelini van dc begroting van economische zaker in de Eerste Kamer, biyk van enige ver bazing over de vreugde, die het herstel van de Investeringsaftrek heeft veroor zaakt. Zyn bezwaar tegen de investe ringsaftrek was. dat het een uiterst row* maatregel is, waarvan het ene bedryf onevenredig profiteert, terwyi het i dere volkomen in de kou biyft staan. Een tweede bezwaar Is het totaal vi schillend effect, dat de investeringsaf trek heeft op investeringen, die op korte, en op Investeringen, die op lange termijn (b.v. 40 50 jaar) worden afeeschreven. Naar het oordeel van prof. Hellema zou opheffing van de onredeiyke dubbele be lastingheffing voor N.V.'s en aandeelhou ders de voorkeur hebben verdiend boven herstel van de investeringsaftrek. In der verband betoogde de A.R. sen; dat noch het herstel van de investerings aftrek. noch de vervroegde afschrijving voor de scheepvaart voldoende stimulan sen bieden om tot nieuwbouw over u gaan. Prof. Hellema, die niet al te optimis tisch was over de wereldconjunctuur, constateerde, dat in verband met de si tuatie in Frankrijk moeilijk valt te V spellen, hoe de Europese integratie zal ontwikkelen. De ontwikkelingen tn Frankrijk kwalificeerde hij als een ..zee betreurenswaardige kink in de kabel' De vraag of we nu met de Europese ln tegratie moeten doorgaan of niet, achtte hij moeiliik te beantwoorden. Persoonlijk voelde hy wel voor doorgaan, maa: was er zich tevens van bewust, dat neer Frankrijk zich zou terugtrekken de Europese integratie een haast onmoge lijke zaak wordt. Bij minister Zijlstr» drong hij er voorts op aan te streven naai herziening van de uitzonderlijk hoge (be lastingvrije) salarissen der „Europese" functionarissen. Het gdheel dezer sala rissen dreigt een ondraaglijke last t< worden. De C.H. senator mr. W. F. Lichtenauer. die dinsdagavond laat reeds het woord had gevoerd, bleek van mening te zijn, dat de bestedingsbeperking in zijn ge volgen te ver gegaan is. Ze heeft te dieo ingegrepen in onze produktiviteit en ze concurrentiepositie. Mr. Lichtenauer HET LEVEN IR" bonoU^ op. ONZE WANDELING door Zeist omgeving zyn we gisteren voor 1 Soldaat van Napoleon bleef hier achter eerst in ons leven binnengestapt in hotel- café-restaurant „Oud-London", dat i kunt vinden aan de grote weg van Zeist naar Woudenberg, maar we zouden u dat nooit hebben verteld als we in „Oud- London" niet een houten bord hadden ontdekt, dat onze belangstelling had. We lazen: „Oud-London 1804. Gesticht door De Sain, een soldaat uit Napoleons leger onder leiding van de opperbevelhebber Marmont". Eeriyk gezegd, die De Sain boeide ons van het ogenblik af, dat we zün naam lazen. Want er zyn niet veel soldaten uit Napoleons leger geweest, die reeds in 1804 de kans kregen in Holland een restaur» te beginnen. Napoleon had toen nog grote plannen en hy was er de man niet naar om zyn soldaten de uniform te laten uittrekken. Bakker, die op het ogenblik het bedrijf runt. „Hij bleef hier achter en hij heeft toen op deze plaats een uitspanning een café gesticht. Niemand zou dat ooit hebben geweten als zijn café ndet op ook merkwaardige Achterblijven Als we goed zyn geïnformeerd is het met die De Sain heel merkwaardig ge gaan. „Hij is in Holland achtergebleven", vertelde dochter Hennie van de familie (Van onze parlementaire redacteur) 11/fINISTER STRUYCKEN heeft gistermiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij met minister Witte intensief overleg heeft gevoerd met Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland over de vestiging van een satellietstad bij Den Haag. Op korte termijn is het eindadvies van Gedeputeerde Staten te verwachten. Als dit advies binnen is hoopt de regering spoedig een beslissing te nemen. Binnen niet al te lange tijd is dan ook een wetsvoorstel over dezé zaak te verwachten. Bovendien staat er een wetsontwerp op stapel om de procedure voor de wij ziging van de gemeentegrenzen te veran deren. Dit wetsontwerp zal worden in gediend voor de algemene wijziging van de gemeentewet. Momenteel is een inte rim-ontwerp in behandeling bij Gedepu teerde Staten en de Ver. Ned. Gemeenten Bij de Raad van State, aldus minister Struycken, ligt momenteel een wetsvoor stel over de crematie. Dit ontwerp zal een technische aanpassing aan de bestaands wet beogen Momenteel i« er een commissie bezig die de salarissen van het lagere politie personeel, tot de rang van adjudant, derzoekt. Deze commissie heeft reeds plan opgesteld, waarbij rekening wordt gehouden met de moderne methoden de vaststelling van het loon. Minister Struycken was echter van mening, dat de geringe animo om politieagent te wor den niet te wijten is aan de salariëring. In verhouding is het salarisniveau van de politie niet aan de lage kant. Dc zaak van de geringe animo moet, volgens de minister, meer gezocht worden in „de hang naar meer technische beroepen Ook het woningtekort maakt het, vooral in dc grote steden, moeilijk om voldoends personeel aan te trekken. Sinds jam j.l. zijn de promotiemogelijkheden het lagere politiepersoneel verruimd. Gebrek aan voldoende zuurstof beletsel 1235) De aanpaising v ulandigheden ikkendete hoofd- Diep onder de stukken in de biologi grond, ui aarde en mo zuurstof kan doordringen, leven b bacteriën die afstand van de zuurs hebben gedaan en hun energie op and wijze verkrijgen. Zo zijn er zwavelbai riën, atikstofbactcriën, gistingnbacteri i de Hin n die in p e.d. Alle Icventvorr - zuurstof kui tunnen bestaai Hoe het oc lellen. Ook bij vormen kunnen «e iels rnenien. o.a. bij ingewands- >ch dere 4i*ren zijn m.i. ergie aan de gastheer ont- als zelfstandig wezen beeld gevoerde bartcriesoorten. Korst- mossen, die zowel in de verzengende in de barre p een hoogte van 5ÜÜÜ m kunnen tieren, blijken ge hard te zijn tegen de meest ongunstige omstandigheden hier op narde en zon den wellicht ook (zij het dan misschien in een andere vorm) op Mars kunnen voorkomen. Misschien is het gebrek aan voldoende zuurstof op die planeet een beletsel, maar indien een betrekkelijk bijT. zoals onderzoekers bü her haling hebben vastgesteld een groter aantal bloedlichaampjes dan de bewoners van de laagvlakte. De oorzaak trstof door het Ziedaar een de mens self rirh die plai lorhar zy, in beginsel zyn i'ormen mogelijk die het zonder if kunnen stellen. Zou in de at- r van Mare, die zó ijl is, dat zij aartsc atmosfeer op 17 km hoogte 'rden vergeleken, enige zuurstof, dan ook van geringe concentratie, aanpassing waar in het geheel niet bewust is en die rich buiten zijn medeweten voltrekt, in deze zin zon het meest primitieve leven dat Tan korstmossen zich ook hebben kunnen aanpasasen en bandha ven onder de barre omstandigheden die op Mars heersen en die geen plaats voor hogere levensvormen laten. Over levensvormen gesproken, we moe- ten ook nog spreken over de (inderdaad "ilyke) theorie der matrijzen, volgende keer. was gekomen. „In 1845 werd er in Zwit serland propaganda gevoerd voor emigra tie naar Califoradë. Vele Zwitsers hadden zich gemeld en zouden via Rotterdam met het eettip „London" vertrekken". zei, dat bestedingsbeperking, waar ook ingevoerd, ten slotte altijd terugvalt op het bedrijfsleven. Het afremmen van do investeringen in de produkticve sector achtte spreker betreurenswaardig. In te genstelling tot prof. Hellema begroette mr Lichtenauer het herstel van de in vesteringsaftrek met vreugde. OverigenJ achtte hij deze maatregel toch niet vol doende. Zijn voorkeur ging uit naar be lastingverlaging voor het bedrijfsleven. Dankbaar voor het herstel van de in vesteringsaftrek was ook prof. Molenaar (lib.), al betwijfelde hij of deze maatregel op tijd genomen is. De liberale woord voerder bepleitte belastingverlagingen voor het bedrijfsleven en verwees daar bij naar het in Duitsland gevoerde beleid. Verder drong hij cr bij minister Zijlstra op aan zorg te dragen, dat het kabinet duidelijk zal vaststellen, dat de vennoot schapsbelasting, die dit jaar afloopt, dan ook werkelijk tot het verleden zal be horen. Verlaging van de rijksuitgaven achtte prof. Molenaar dringend geboden, en zo dit niet mogelijk is, zal de regering toch in ieder geval het bestaande peil van de rijksuitgaven dienen te hand haven. Verder spraken tijdens deze begrotings behandeling nog o.m. de KVP-ers prof. Thurlings en de heer Hooy, de socialisten Kapteyn en 1-r. Vos, en de communist Seegers. De middenstandsspecialist Hooy verklapte, dat de tweede middenstands nota in voorbereiding is. Volgende week dinsdag zullen minister Zijlstra en staats secretaris Veldkamp de Kamer ant woorden. Zwitsers „Maar toen zy ln Rotterdam arriveer den ging de reis door omstandigheden, waarover we u niets kunnen vertellen, niet door. De Zwitsers verlieten Rotter dam en gingen op zwerftochten. Zy zak ten af in de richting van Zeist kwamen zy in contact met De Sain. De Sain moet een man met een warmklop- pend hart zyn geweest. Hy ontfermde zich over de Zwitsers en gaf hun grond, waarop zy plaggenhutten bouwden. Uit dankbaarheid voor de verleende hulp noemden zy zyn café „London", later anderd in Rust Terwijl we ons kleintje koffie dronken hebben we veel aan Napoleon en at Sain gedacht. Hij moet geen liefhebber geweest van de glorieuze veldslagen, die de grote keizer, over heel Europa le verde. Hij moet heel anders zijn geweest dan de twee Grenadiers, die snikkend uit- •iepen: „Wat kan mij mijn vtouw scheden :n mijn kinderen mijn keizer is gevan- [en". De Sain was, geloven we. een iie van rust hield en van vrede, va zellige kout met de komende en de gaande Nazaten „Er herinnert nog veed aan die zei ons Hennie Bakker. „Het laantje hierachter heet Zwitserse kade, f noemd naar de Zwitsers, die er hebben gewoond. En tientallen Jaren achtereen een De Sain eigenaar van dit bi drijf geweest. U kunt nog veel De Sains^in Zeist tegenkomen. Veel zijn nazaten hebben zich hier geves tigd." Luchtmacht w? ons toch op het militaire vlak hebben begeven: op 5 juld viert de Ko ninklijke luchtmacht haar 45-jarig be staan met een groot internationaal vliicg- feest op de vliegbasis Soestcrbeng, t Luchtvaartvoorl-ichtingsdienst heeft laten weten, dat het programma pre- i 3 uur en 3 minuten duurt en 22 n -s omvat Van 11 000 uur af is er voorprogramma, dat uit twaalf bestaat. n het hoofdprogramma n individuele vliegers en formaties de Nato-luchtmachten deel. Ondei zal de beslissende stryd worden ge leverd om het Nato-kampioenschap for matievlfegen, waarvan op 3 juli de voor- ronde plaats heeft. Op 20 Juni wordt op vliegbasis Volkcl uitgemaakt wcikc Nederlandse formatie aan de voorronde deelneemt. Programma 1 van dc evenementen op 5 juH wordt, hebben we gehoord, de start van 100 jagers in squadron-verband Voorts worden verscheidene belangwek kende toestellen, zoals de Breguet 1001, de Foiland „Gnat", de Viokers „Valiant" en de English Electric P 1 B, voorgevlogen Er worden demonstraties gegeven in het bijvullen van vliegtuigtanks in de lucht oefeningen met raketten, bommen en napalmbommen komen ook op het pro gramma voor. En tot slot ie cr een lucht- defilé van 12 bommenwerpers en 186 ja gers. ZWERVER <111511 De Gaulle I Het debuut ran de nieuwe minister president De Gaulle is hoogst gelukkig geweest. Vrijwel zonder slag of stoot heeft h{j met een „operatie verleiding" afge vaardigden en senatoren de mond weten te snoeren tot de eerste dinsdag van okto ber. „Nu kunnen w(j regeren", zou minis ter André Malreux hebben gezegd, de man, die volgens sommigen meer in aan merking kwam om de Nobelprijs voor de letterkunde te winnen dan Albert Camus. Voor de toeschouwers in het parlement was „operatie verleiding" een merkwaardig schouwspel. De hoofdper sonen ran „het systeem" vertroetelden Zijne Majesteit al* kamerheren. Mollct, Pflimlin enz. traden als secretarissen op en Zijne Majesteit liet het zich allemaal goedmoedig en als iets vanzelfsprekends welgevallen. Elke interventievan De Gaulle was kort cn raak. Zelfs zijn ge- trouwste medewerkers stonden versteld van de tact waarmee de generaal optrad. Bidaull meende, dat de generaal nog wel wat minder had kunnen zeggen en het met een zinnetje had kunnen afdoen. „Mijne heren, tussen u en de Seine staat slechts één ding ik". Gelukkig was Da Gaulle verstandiger en verklaarde, dot het hem een eer en genoegen was in het midden van het parlement terug te keren Die eer, dat genoegen, zal hij zich nu vier maanden moeten ontzeggen! Het was, om nog eens Bidault te citeren, een meesterlijk stukje „kamermuziek". Mor- pen, voorspelt Bidault, begint „dc mili taire muziek". (N.R.C.) De Gaulle 11 Afgezien van dc politieke mogelijk heden van de oplossing-De Gaulle moet wel reeds vastgesteld worden, dat deza Franse slao ter oplossing van een crisis een zeer bedenkelijk element heeft toe ge voegd aan de politieke zeden, een bepnps- vcrvalsing, die zeer bedenkelijk is. Het verschijnsel staat niet op zichzelf, Wij leven in een tijd uan dubbele begrippen, of anders gezegd: van het geven van een verschillende inhoud aan hetzelfde woord. Dat werd in de hand gewerkt door da tweedeling van de wereld In twee con troversiële kampen. Deze vorm van poli tieke schizofrenie, splitsing van bcgrlp- i. is alleen al een zware handicap om, mogelijk, tot elkaar te komen. De ena helft van de wereld verstaat dc andere En wij hebben heus geen be hoefte om in het westen zelf begripsver- ing kansen te geven. Het is nl. ook alleen een technische moellgkheld, Ten kan oplossen door een bepaalde sleutel te gebruiken door er rekening mee houden, dat de Fransen dit nu eenmaal zo zijn gaan noemen, zoals men een tele foonnummer kan veranderen door er een cijfertje voor te plaatsen. Maar aan deze begripsverwarring ligt bewust ten grond- politieke werkelijkheid, nl. het pogen can doel te bereiken op een oc- fc,owc"- dt" het welke de Fransen en wij aiu'n hrb'en 'af te wachten, in ztfn ont,taon,0esc,,ied*nU t handicap zal hebben. (Trouw.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5