Katwijk als badpl heeft een aats van goede kans karakter Een vakantieganger vraagt rust. lichtcomfort en hartelijkheid Weekmarkt Katwijk geen grote worden Recessie zal depressie Maai le Schaapeen „schipper naast God" „Waakt, zeeman, en weest op uw hoede" Schrale visserij om de Noord en op het Zand NIEUWE I.FTT>«CTTF COURANT DONDERDAG 5 JUNI 1958 Visserij en toerisme vonden harmonie (Van een onzer redacteuren.) HELEMAAL VOORIN de lampionoptocht, vlak achter dc muziek, liep vorig jaar een man In strandkostuum met één kind op zijn schouders en twee aan de hand. Zijn door zorgen gerimpelde gezicht had een jongens achtige trek en toen zijn kinderen luidkeels op de maat van de muziek de bekoorlijkheden van Amsterdam begonnen te bezingen, galmde ook hij uit volle borst, dat Parijs, met de Nederlandse hoofdstud vergeleken, in het niet zonk. Van de velen, die In dc afgelopen jaren dit schone lied hebben gezongen, was deze man oen van de weinigen, die dit met kennis van zaken kon zingen, want een groot gedeelte van zijn leven had hij in Parijse con ferentiezalen doorgebracht, en als hij de maat had kunnen vinden, had hij ongetwijfeld „Katwijk" In plaats van „Amsterdam" gezongen. Want vóórln die lampionoptocht, bepakt met zijn kinderen, liep een van Neèrlands mi nisters, die enkele weken zijn dagelijkso zorgen van zich had afgezet om in Katwijk licht, lucht, zonneschijn, zee-vergezichten en rust op te doen. beleeft, ook wel offers zou kunnen vergen Rust en comfort Dit ls de kracht van Katwijk en dit voordeel dreigt teven» zijn zwakte te worden Kut- wijk ls geen badplaats, waar men de lucht bellen van da uitgaande wereld uit el kaar kan zien spatten In een betoverende fonkeling, die achteraf alechts schtjn- schoonheld heeft gebracht, Katwijk I» een plaats, waar de badgast zichzelf kan wor den, nadat de wereld een Jaar lang ge poogd heeft, hem een masker op te druk ken van autoriteit of tobber mat proble- Naar Katwijk komen de mensen om uit te rusten, om even te vergeten, dat deu ren voor hen plegen open te vliegen en drie prlvé-secretaressen nauwelijks hun dagelijkse correepondentle kunnen bij houden. Grondige wijziging Dit is natuurlijk erg prettig voor Katwijk, want het na-oorlogse eco nomische leven is er grondig door ge wijzigd. Vóór de oorlog kwamen be zadigde mensen, die ook in hun da gelijkse leven rust en kalmte kenden naar Katwijk om daar 's avonds ge- noegelijk langs de zee te lopen en des morgens op hun balkonnetje plechtjg een kopje thee en een beschuitje te gebruiken. Dit is na de oorlog defini tief tot een einde gekomen in Kat wijk; natuurlijk komt deze groep mensen nog wel naar de badplaats, maar hun aantal wordt steeds klei ner en het aantal badgasten in Kat wijk stijgt als een thermometer tij dens een hittegolf. Dit heeft voor deze plaats, die tot voor een vrij gering aantal Jaren nog het abso lute stempel van een verstilde vissers plaats had. problemen meegebracht, dia nog niet altijd volledig worden overilen Het Is allemaal zo gemakkelijk gegaan Na de oorlog kwamen plotseling stromen vreemdelingen kamers zoeken voor de zo mermaanden. Men kon Indrukwekkend# prijzen vragen en deze werden nog grif betaald ook. De Katwljker ging de stroom geld, die in het zomerseizoen de bad plaats kwam binnenrollen, In *1Jn jaar lijkse begroting opnemen, maar niet allen hebben eraBn gedacht, dat da atructuur- wljalglng van hun plaats, waar iadoraen De gasten, die naar Katwijk komen, willen rust vinden en een zekere matï_ comfort. Men kan natuurlijk denken, dat gasten In het hoogseizoen wel genoegen nemen met wat hun wordt aangeboden, maar over enkele Jaren zou men tot d. vervelende conclusie kunnen komen, dat men zich heeft misrekend. Want de gasten gaan na hun vakantie naar huis en de herinneringen, die zij aan Katwijk nemen, beslissen niet alleen of zijzelf hei volgende Jaar weer zullen komen, m ook hoe zij met collega's en vrienden O' hun Katwljkse vakantie zullen praten F.en hoge ambtenaar, die thuis gewend is om morgen» een douehe te nemen zal weinig gedrukt worden, als hij een dergelijk apparaat niet in het huisje vindt da; hij in Katwijk heeft gehuurd. Maar zijn humeur zal na énkele dagen onge twijfeld beneden peil raken, wanneer hij zloh met een lampetkan op zijn kame» moet behelpen. Wij hebben ln de afgelopen weken vela mensen ln Katwijk gesproken en som» hebben wtj ons niet aan de Indruk kunnen onttrekken dat bepaalde Katwijker» nog steeds stijgende stroom van badg. :en als een soort prettig natuurverschijn sel berlen, waarvoor Je niets ander» ba- hoeft te doen dan het ln ontvangst te DU ls de laatste Jaren vrij aardig gegaan, maar het toerisme verkeert momenierI In een gevaarlijke kentr- rina Het «etd. dat vele Jaren royaal heeft gevloeid, begint schaars te wor den en de mensen, die het geld uit geven. worden kritischer. In andere loerlstenplaaUen Is men daar van nud«her aan gewend geweest. Spreek woorden als ..De kost gaat voor de haat uit", en „De klant Is koning", waren daar In de vaandels van gaal- heren en -vrouwen gearhreven. Men wilde er wal voor doen om de gasten te binden, ook al bracht dit rlaleo'a Sprekende cijfers De groei van KatwtJk als had plaats Is natuurlek op verschil lende wijze tol uitdrukking te brengen V?y hebben twee cijfer reeksen gekoaen. dia nogal apre- kand sün: De b(j de V.V.V. binnengekomer IMg: 1441 brieven; 1949: 1711; IBS» 2076: 1951: 2400; 1952: 2*25; 1M4: 3230; 1955: «060 1956: 7199; 1957 9620 brieven. Hel eerste halfjaar ran 1958 lag het aantal binnen gekomen brieven alweer twintig procent hoger dan In dezelfde pc rtode van 1867. Ben kortore maar ook aprekan da raaks vormt de omsel van de V V V KalwtJk. du» het bedrag, dal aan het eind van hel Jaar al» eind telling op de begroting »taal: 1864: f 8.988: 1956: f 21 980; 1958: f 11.880: 1857. f 48.888. En dit 18 Katwijk, een plaats, waar de uitbundige zomerzon aan badgasten de trage rust geeft, die zij het gehele jaar moeten ontberen. Maar midden tussen de moderne huizen aan de Boulevard staat de Oude Kerk, waar 's zomers de bad gasten een speciale zondags dienst vinden en waar 's win ters de tot vissers ingekrom pen gemeenschap komt bidden voor behouden vaart en goede vangst. guldens voor een hu ia of een gedeelte van een huis moet betalen, kan verlangen, dat op iedere slaapkamer stromend water is, of dat er een bad kamer of douchecel in huis is. Boven al geldt echter, dat de gasten moeten weten, dat zij welkom zijn, dat zij graaggeziene gasten zijn. Een vrien delijk gezicht en een bewezen dienst, die niet op de nota voorkomen, bren gen meer voordeel in de toekomst, dan de paar gulden, waarmede men met veel fantasie een rekening kan opvoeren Ook hartelijkheid Katwijk heeft een grote toekomst als badplaats voor da boeg. De wereld leeft steeds sneller en steeds meer men verlangen In hun vakantie naar plaats, waar zij rust kunnen vinden waar zij zonder risico hun stijve boordje voor een open shirt kunnen verwisselen De meeste badplaatsen in Nederland zijn centra, waar het leven zich zij het in een andere vorm even kolkend mani festeert alt ln het gewone alledagbestai Daarom zal men Katwijk ln de toe komst in steeds meerdere mate blijven zoeken Men moet er behalve rust, ook een zeker peil van comfort en hartelijk heid kunnen vinden Vooral aan dat laat ste zal men terug in «tjn werkkring blijven denken, waardoor iedere badgast een ambassadeur, een lovende ambassa deur wordt, die het jaar daarop met ten minste twee kennissen terugkomt Historisch Maar Katwijk heeft het historische voor- val beleefd, dat men zich had voorbereid op een grote drukte en deze door weers omstandigheden beneden de verwachting bleef Bepaalde organisaties, die zich In Katwijk voor het vreemdelingenverkeer beijveren, hadden kamerverhuurders hei advies gegeven, levensmiddelen In huls te nemen om de verwachte gasten een ont bijt te kunnen aanbieden Toen de drukt» beneden da maat bleef, hebben enkel» verhuurders zich serieus tot officiële In stanties gewend om schadevergoeding, om dat zij met wat brood, melk en boterham belegging waren blijven fitten. Nu hebben we deze zwakke puntjes In het Katwljkse vreemdelingenbeleid na tuurlijk niet als algemeen voorkomend» gebeurtenissen gesignaleerd. De cijfer» die nog steeds een stijging vertonen, zou den daarmede in tegenspraak zijn. Maar wel kan een klein» groep van verhuurders die haar taak niet Juist ziet. een blaam werpen op Katwijk als badplaats In zijp geh»e' Fn d» gevolgen zouden dan wei eens vrU pijnlijk kunnen zijn voor de ge hele bevolking goedwillenden incluis. Het vorige Jaar werd de geschatte toe- rlstenomzet In Katwijk, dus wat vreemde lingen ln Katwijk uitgaven aan kamer huur. aan inkopen aan vermaak en voor verleende diensten, geschat op tien mil joen gulden Hiervan heeft Iedere Inwo ner van Katwijk geprofiteerd en dit be drag competeert met de som. die de vis serij In de hulehoudlaatjes van de Kat- wijkse gezinnen brengt D« normen lifgen momenteel zo. 1 dat Iedere badgast, die honderden PRIMA VERSE VIS ATTRACTIE 10 ZURE HARINGEN (25 ct. statiegeld pot) Vliegende student naar Polen De 23-Jarige Haagse student Wlm Tou- tenhoofd en de luchtmachtluitenant Jo- han Kaay zullen Nederland vertegenwoor digen bij de wedstrijden om het wereld kampioenschap zweefvliegen, die van 15 tot 28 juni te Leszno ln Polen zullen wor den gehouden- ZIJ komen ln de stan- daardld&aae uM en wel met twee Skylark tl-zweefvllegtulgen. Wim Tou'.enhoofd heeft in de zweef vliegsport een senile carrière gemaakt In 1854 won hij de nationale junioren- wedstrijd, in 1956 eindigde hij als tweed» in de wedetrUd om het Nederlandse kam pioenschap en in 1867 won hij deze wed strijd. In 1956 dong hij in St. Yen In Frankrijk mee naar het wereldkampioen- •chap an trok toen de aandacht door al» jongste deelnemer op een der wedetrijd dagen el» eerste te eindigen- Spil De spil van 't gehele vreem- ielingenleven in Katwijk draait in een aantrekkelijk huisje aan de Boulevard, waarvan de gast vrije ingang de bezoeker drin gend noodt naar binnen te stappen. En in dat gebouiutje zit in de zijkamer achter een bureau de heer Chr. Verplancke, die sta pels brieven openmaakt en dichtplakt, die grote lijsten van kamers heeft, en die dagelijks vele tientallen problemen op lost, die zich in een badplaats kunnen voordoen. Onze tocht door Katwijk bracht ons ook in het kleine kantoortje en daar vonden we de zekerheid, dat alle problemen, waarmede Katwijk in deze structuur kentering worstelt, overwon nen zullen worden. Natuurlijk, zo vertelde de heer Verplancke, hebben nog niet alle Katwijkers het juiste inzicht, wat er van hen als gastheer of gastvrouw wordt gevraagd. Natuurlijk wordt er wel eens getwijfeld aan de ac tiviteit van de V V.V., vooral wanneer men in een seizoen minder of korter kamers ver huurt dan men had verwacht. Maar Katwijk heeft jaren ge kend, dat iedere kamer het ge hele seizoen bezet was, en deze tijd gaat tot het verleden beho ren. Niet. omdat Katwijk min der wordt bezocht, maar omdat steeds meer Katwijkers kamers gaan verhuren. Vóór de oorlog telde de V.V.V. drie- tot vier honderd leden met ongeveer 1500 bedden; thavs zijn er bijna zeventienhonderd aangesloten leden met ruim tienduizend bedden. Dit getal staat in ge zonde verhouding met de stij ging van het aantal inwoners, dat de laatste vijftien jaar van 15.000 op 29'000 is gekomen, dus bijna een verdubbeling. Maar hoewel we hier in ons kantoortje soms teleurstellende reacties krijgen van leden, en hoewel er wel eens in het dorp merkwaardige verhaaltjes de ronde doen, het stijgende le dental bewijst, dat de Katwij kers ons hun vertrouwen ge ven. En daarvoor hebben we feitelijk de nuchtere cijfers niet eens nodig. Biljettenomloop omgezet Onder de invloed van de maandwisde- llng te de bankbi'.Jettenomloop op de weekstaat der Nederlandsche Bank van 2 juni gestegen met f 55.9 miljoen tot f 4195 min., zodat de toeneming sedert 19 mei f 180 min bedraagt Ondanks <1» terugbetalingen, die 2 juni ongetwüfe.d zeer groot zijn geweest De druk dezer opvragingen op de geldmarkt leidde eind vorige week tot verhoging van de dag geldrente van 2'-'« tot 2'.i procent Op 2 jun: kreeg de geldmarkt nieuwe midde len door de aflossing van f 120 m.n «chatkistDapier en t 20 min rente en af lossing van staat66chuld Het saldo der schatkist daalde van f 247 min tot 167 min Gedurende de ultimo hebben ette lijke Instellingen bij de Nederlandsche Bank voorschotten opgenomen, waar door deze van f 32 min tot f 55 min ategen De deviezenvoorraad daalde f 2.6 min tot 1356 min De omvang der over boekingen blhkt uit de grote stijging van de rekening andere saldi van f 97 m'n tot f 139 min Deze zal volgende week wel aanzienlijk lager zijn De ultimo- onttrekkingen hebben ongetwijfeld eind vorige week het saldo der banken doen dalen, maar door de betalingen van hel Riik zijn deze hhans van f 87 min op f 397 min gekomen, of f 40 min boven de verplichte gemiddelde kasgeldreserve De geldmarkt verbeterde opnieuw Hel dekkingspercentage daalde van 33 96 tot 83 6 WARMOND Lage land niet in de raad vertegenwoordigd Het bestuur van de K.V.P. heeft mevr C. Meskers-Hendriks verzocht de haar bij de pas gehouden verkiezingen toegevallen zetel ln de raad ter beschikking te stellen van de heer S van Schie. vertegenwoor diger van het „lage land". Naar wij ver nemen. heeft mevr. Meskers afwijzend be schikt op dit verzoek. Economen geven als mening: Herstel niet spoedig merkbaar niet de afmetingen zal aannemen van de depressie, die voor de tweede wereldoorlog heerste", aldus voorspellen economen van de Ver enigde Naties Een dergelijke achteruitgang, zo menen zij, is ondenkbaar zowel op sociale en politieke als op economische gronden. Ondanks de huidige vermindering vao de Investeringsplannen blijft het vertrou wen in de ontwikkeling op langere termijn mgeschokt De deskundigen van de Verenigde Na ties wijzen erop, dat de banken en ander» flnanclèle instellingen, die ln het verleden het kwetsbaarst bleken te zijn voor cycli- 4ch9 dalingen, onmetelijk veel sterker zijn geworden. Ook heeft men tijdens de Jong <te expansiefase speculatieve excessen, dl» in het verleden de onmiddellijke stool gaven tot het omslaan van de hausse ln een Ineenstorting met meer succes kun nen beheersen Van aanzienlijke betekenis ls de grote rol geweest, die de regerlngsbegrotlngen in de volkshuishoudingen zijn gaan spe- len Van deze begrotingen is een grote sta- biliserende invloed uitgegaan werkloosheidsuitkeringen en voor het op peil houden van de inkomsten van de landbouwers een sterk remmende In vloed op het tempo van de daling van de economische bedrijvigheid. Deze elementen, aldus de deskundigen van de Verenigde Naties, zijn onbetwist baar van grote betekenis bij het afremmen van de huidige recessie, Daarentegen mag men niet verwachten. dat de terugslag ln de V S. even kort of goedaardig zal zijn als die van 1948/49 of 1953 54, daar de daling van de industriële oroduktle en de stijging van de werkloos heid in de V S reeds groter zijn dan toen. De invloed van de Investeringsbeperkin gen der bedrijven zal zich pas ln 1959 ten volle doen gevoelen. Ook t.a.v. de wo ningbouw en de duurzame verbrulksgoe- deren ls de toestand veel minder gunstig. Beide vorige malen gaven woningbouw, luurzame verbruiksgoederen en de auto's de stoot tot herstel, doch thans ls Juist daar de achteruitgang begonnen. OECSTCF.EST Collecte Op 6 en 7 juni zal een collecte worden gehouden voor Meer en Bosch te Heem stede, In deze inrichting worden epileptici van alle gezindten verpleegd. De collecto gaat uit van de Macht van 't Kleine, af deling Oegstgeest. Uitstapje bejaarden De jaarlijkse rondrit voor ouden van dagen zal dit jaar worden gehouden op dinsdag 10 juni. De tocht leidt o.a. naar Egmond aan Zee. Het uitstapje zal wor den besloten met een maaltijd in de kan tine van de Marine Elektronische Bedrij ven alhier. Oud-Katwijk herleeft OP MIJN STUDEERKAMER ligt op een standaard een grote „Keur"- bijbel, in gothisch schrift gedrukt, voorzien van tientallen gravures van bijbelse voorstellingen en gevat in leren band met koperbeslag. Vóórin die bijbel prijkt de naam van mijn overgrootvader, Hermannis Poort, met daarboven het jaartal van aanschaffing: 1841. Die overgrootvader was niet alleen een tijdgenoot van kapitein Maarte Schaap, maar bovendien een col*, lega van de Katwijkse koopvaardijkapitein en dat nog wel in dienst van dezelfde patroon, de Rotterdamse reder-handelsman Anthony van Hoboken. Dat ik dit hier neerschrijf, moet niet worden toegeschreven aan een zekere fa milietrots, maar veeleer aan de behoefte te laten zien, hoe nauw het leven van die 19de-eeuwse zellkapiteins verweven was met en verankerd lag in de Bijbel, In hun bundel zeemansliedjes en verzen, ge titeld „De zingende walvis", hebben Ben jamin Cooper en J. W. F. Werumeus Buning ook een gedicht opgenomen, geti teld „Den man te quart staande, zingt" Het laatste daarvan luidt: Visserijgolfjes DE VISSERIJ om de Noord en op het Zand is thans meer dan schi Op het Zand moeten de vissers zelfs genoegen nemen met dagvangsten van T5 tot 20 manden schelvis en andere vissoorten per schip. Om de Noord levert alleen de dag wat visserij op. In de nachtelijke visuren komt het net vrijwel leeg aan dek. De dagvangsten om de Noord komen niet hoger dan 70 tot 80 manden schelvis, haring en wijting per schip. De tong visserij bij de Pittboei is daarentegen zeer gunstig met trekken van 50 tot 90 kilo tong per schip. Langs de kust levert de tongvisserij 160 tot 200 kilo tong en 10 tot 20 manden schol per etmaal op. De kwaliteit van de schol en ook al van de schelvis 1» gelukkig aanzienlijk verbeterd. Dit betekent, dat de prijzen gunstig zijn. De prijzen Zo betaalde de handel voor schelvis ge middeld 135 per kist van 50 kilo. De scholprtjs lag woensdag boven de f 40 per kist van 50 kilo. De tongen hdeldeq zich met f 2.40 per kilo goed wat het prijspeil betreft. Kabeljauw werd veel duurder dank zij de export. Voor een regel grote kabeljauwen betaalde de han del grif fUO tot f114, Kleine regel» no teerden f 48 tot f 62 en de kiften grote kabeljauw f 102 tot f 138 per 125 kilo. Dit waa ar De aanvoer was woensdag vrij schraal De Machlel HD 108 kwam met nog vijf kotters aan de markt. De totale aanvoer bestond uit ongeveer 1200 kisten verse vis, waarbij 100 kisten schelvis, 70 kisten wijtring, 25 kisten gul en kabeljauw, 400 kisten koolvis, 50 kisten verse haring. 175 kisten makreel, 160 kisten diversen, 140 stijve kabeljauwen en 3500 kilo tong. UK 96 t - thuis Iedereen op het voormalige eiland Urk, die gisteren maar even tijd had. rende naar de haven toen de mare de ronde deed, dat de UK 96. het scheepje dat op een mijn liep tijdens de uitstoom near de Sylt voor de tongvisserij, in aantocht was. Er ging een gejuich op onder de be volking toen het konvooi schepen, waar- oij de UK 96, die door de andere schepen drijvende werd gehouden, de haven bin nenliep. De toestand van de twee tame lijk ernstige gewenden op de UK 96 IS Jrk ls trots op de hulpvaardigheid van i vissers, de vissers, die onmiddellijk i reis naar de visgronden staakten om de getroffen makkers met hun schip vei lig thuis te brengen. En vandaag? Het ziet er voor vandaag wat de aan voer betreft opnieuw niet erg rooskleu rig uit. Er waren wat loggers en kotters met tong en schol op weg naar IJmuiden. Van de trawlervloot uit de Noord lo»t de Allan Water IJM 34 vandaag een vangst van 50 kisten schelvis. 40 kisten gul kabeljauw, 25 kisten wijting. 150 kisten makreel, 15 kisten diversen, 130 kisten verse haring, 200 kleine kistjes haring. 180 stijve kabeljauwen en 38 kantjes groene haring. De vangst van de Allan Water IJM 34 ls, gelet op de slechte be richten uit de Noord, alleszins redelijk, KATWIJK AAM ZEE Callmoney weer 2,25 procent Gistermorgen is het tarief van callmoney (daggeld) dat pas zaterdag met een kwari procent was verhoogd tot 2^4 procem weer teruggebracht tot 2V4 procent. D» verhoging ,s dus maar van zeer korte duur geweest. Kennelijk betrof het hier de aan het eind van de vorige week in getreden zeer tijdelijke verkrapping. die veroorzaakt was door de onoverzichti lijkheid van de markt. De weekstaat va de Nederlandfiche Bank van deze wee heeft wel aangetoond dat de banken flink ln hun middelen zitten Hun saldo ligt ruim boven net verplichte gemiddelde di kasreaerve De terugkeer tot 2V« procei was dan ook volkomen aanvaardbaar. Christus Godt waaraatig, Eenig waar' Compas Maakt mg dog deelagtig, 't Geen ik gaarne was: Wild Hert door-wagen. Met de Wind won uwen Geest, En het goed Zaad zagen In m(Jn zondig Herte meest. Wat hier van Christus wordt getuigd, dat geldt evenzeer van de bijbel van de 19de-eeuwse zeeman; hij was hem even onmisbaar als zijn kompas. Dat gold stel lig van veel zeelieden uit die laatste roem ruchte eeuw van de zeilvaart, maar het gold zeer beslist ook van die koopvaardij kapitein, wiens wieg in Katwijk aan stond: Maarte Schaap. Vandaar, dat behoefte gevoelden, deze nog niet eerder dan wel slechts Incidenteel belichte zijde van zijn persoonlijkheid eens afzonderlijk onder de loep te nemen Wilskracht Tot een goed begrip van wat hier ver der voigt. moge nog dienen, dat Maarte Schaap niets weg had van een vrome femelaar. Uit zijn eigen dagtekeningen le ren wij hem wel kennen als -een wils krachtige figuur, die nochtans doordron gen was van een sterk afhankelijkheids besef en ootmoed jegens zijn grote Leids man. Er spreekt uit zijn nagelaten dag boek een sterk gevoel voor het begrip „genade" in de zin van het onverdiends goed. dat God schenkt. Maarte Schaap zag alles, ook zijn eigen leven en samenleven, in het kader van Gods handelen met de De voorbije oorlog heeft wel geleerd, hoe krijgsgevangenenkampen vaak een goede voedingsbodem kweken voor het Evangelie. Het was in de Engelse krijgs gevangenenkampen uit de Franse tijd al niet anders, zoals blijken kan uit het feit, dat een ziekentrooster van Admiraal de Winters vloot des zondags in het brood huis in het krijgsgevangenenkamp van Normans Cross kerkdiensten belegde en dat de toen nog pas 16-jarige Maarte trouw onder zijn gehoor was. Een volgende aantekening ,die ons enig Inzicht geeft ln het geestelijke leven van Maarte Schaap dateert uit januari 1817, wanneer hij na een half jaar gevan genschap bij de Algerijnse zeerovers eindelijk weer als vrij man zee kan kie zen met zijn eigen schip en nog wel een lading koffie aan boord: „In vollen zee zijnde zetten (we) al ons zeilen, dankten wij den He(m)elzen Vader voor onsen Bevrijdingen en Smee(k)ten om een Gun- stlgen Reys Nu. wat dal laatste betreft mocht de 35- jarige kapitein inderdaad niet klagen begin febr. verscheen hij veilig en wel voor de Rotterdamse Boompjes en kon dankbaar In sijn dagboek neerschrijven .Zidaar, zoo heeft de Heeren ons in allen gevaren genaderijk geret en bevrijt. Hem kom dc dank daarvoor. Bij zulken en diergelijken te Huyskomst smaakt de zee man een genoegen dat de land man niet kent." Ik 7 jaar 26 dagen het bevel als kaptein aan Boort gehat had. Het (was) mijn een gevoelig oogenblik doe ik van Boort ging daar ik mijn heri(nn)erden hoe de Heeren mij in allen standigheeden en voorvallen Mijn tot Een Helpen had geweest en die God allen Mijn onderneemingen gezee- gend heeft. Hem komt daar van de Lof en dank toe. Ik ging met de stoomboot na Rotterdam." Dat laatste zinnetje staat er precies zo, zonder scheiding, bij. Zakelijk. Het Illus treert treffend, hoe het geloofsleven van Maarte Schaap midden in het volle, brui sende leven stond, er onafscheidelijk mee verbonden was en het doorwaaide. Ruim zes jaar later, treffen we hel dankbaarheidsrefrein andermaal aan, wan- kapltein zijn thuisreis met om- New York wegens de Engels» beslaglegging op Nederlandse schepen goed en wel heeft volbracht: „Wij" hij is dan n.l, herenigd met vrouw en kinde ren te Katwijk „gevoelden onsen dank baarheid voor alle de zegeningen aan den goeddoende Hemelsen vader, die zijn lief de ons schonk'. Maarte Schaap was evenwel niet een man, die alleen maar achteraf zich dankend wendde tot Hem, Die wolken, lucht en winden wijst spoor en loop en baan. Hij placht ook bij de aanvang van de reis zijn schip, zijn passagiers en bemanning en zichzelf op te dragen aan zijn hemel se Leidsman. Zo zeilt hij op 6 april 1834 met het fregat „Jonge Adriana", in gezelschap van het fregat „Maria" onder kapitein J. Pronk, van Batavia en schrijft bij die gelegenheid klaarblijkelijk voldaan over de voor spoedige wijze waarop hij lading voor de thuisreis had kunnen krijgen „Hoe zal ik de menigvuldige wel daden, van de Heer nu weder ont vangen, na waarden ku(nn)en dan ken. Ik vin mijn dank zo gebreekig, ja zondig neen, weldoende God, gij zijt heylig. Zie dan ons in Jezus Christus in genade aan en zijt en blijf dan nu ook weeder ons Ley(d)sman op ons Reijs na de onsen." Het zal na het voorgaande ook duidelijk zijn, hoe Maarte Schaap, waar zich maar de gelegenheid daartoe voordeed, gaarne gebruik maakte van de zondagse kerk gang. Dat hij het Avondmaal ook bul- ten zijn woonplaats placht le bezoeken, vermeldt een kleine aantekening uit 1832: „den 9 September zondags gien ging! ik aan 's Heeren Avond Maal te Batavia bij Ds. Lenting". Refrein Die dankbaarheid voor behouden thuis komst laat zich als een refrein, dat steeds terugkeert, beluisteren tn het verslag vaD Maarte Schaap» reizen. We vinden het tussen de regels, waarin hij zijn afscheid van de „Jonge Hendrika" memoreert, daarbij een zekere weemoed niet ver- hergend: „d»n 19 dito juni 1826) deet Ik afstand van de Jonge Hendrika waar Kapitein Een „schipper naast God" zouden we Maarte Schaap willen noemen. Maar dan een schipper, die eigenlijk zich onder God wist geplaatst, en in Hem zijn eigen Kapi tein zag. Misschien komt dat wel nergens zo helder naar voren, als wanneer hij een „narrow escape" in het zicht van da thuishaven beschrijft. Het was op de morgen van 10 novem- ber 1837, dat het fregat „Neeriands Ko ning" een poging deed om in de ochtend met hoog water in Goeree te komen. Het was mooi, maar helïg weer, zodat van de wal niets te zien was. „De loodsen met het volk allen stingen uit te zien na ver kenning. Maar onverantwoordelijk. Er was sedert enige tijd niet gelood. Ik liet! de stuurman het lood gooien 4 Vaam! Bras de zeilen zo gauw mogelijk, de lijzeilen in! De wind was WNW. Een lichte koelte en vloed. Een kwart uer gezeil gaf het schip een paar Ugten stooten maar hielt zijn gang. Zagen Schouwen doe ZZO van ons, wij waren op de ZW-punt van de Banjer Banjaard), kregen meer water, :oodat het schip niet meer grond raakte. Te 1 uren n.m. hadden 9 vaam water. Ik gevoelde mij dankbaarheid aan God Bij dezen. Want onze eygen nalatigheid ora 't loot niet bestendig te laten gooien had ons in het grootste verderf kunnen bren gen. Dat deze Les ons altoos mogt bij blijven, waakt zeeman en weeat op uw hoede!" (Wordt vervolgd), W. A- **norf

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 4